Tikal on üks suurimaid ja olulisemaid maiade linnu, mis omal ajal oli terve tsivilisatsiooni võimukeskus. Mõned templid ulatuvad üle 60 meetri kõrgusele ning nende tippudest avaneb vaade üle lopsaka vihmametsa.
Olin varem Mehhikos juba päris mitmeid püramiide näinud ja algselt mõtlesin Tikali isegi vahele jätta. Aga kuna see tundus veidi teistsugune kui tüüpiline “pargis” püramiidide vahel jalutamine ja Janis polnud varem ühtki näinud, otsustasime ikkagi minna. Ja hea, et läksime – oli tõesti võimas kogemus. Templid paiknevad keset džunglit suurel territooriumil, taustaks möirgavad ahvid ja linnuhääled.
Selles postituses jagan meie kogemust Tikalis: millist tuuri valida, kuidas sinna saada, kui kaua jääda ja kus ööbida.


📷 Kui sa mind veel Instagramis ei jälgi, siis soovitan seda teha, kuna seal jagan rohkem ja jooksvalt oma reisidest. Pane follow @hiieliinreisib. Vaata ja salvesta Tikali kokkuvõttev Instagrami postitus siin.
Tikal tutvustus ja ajalugu
Tikal on üks olulisemaid ja muljetavaldavamaid maiade linnu kogu Kesk-Ameerikas. See asub Guatemala põhjaosas, tiheda vihmametsa südames, ja on kantud UNESCO maailmapärandi nimistusse.
Tikal oli oma hiilgeajal (umbes 200–900 pKr) võimas poliitiline ja religioosne keskus, kus elas hinnanguliselt kuni 100 000 inimest. Linnas on välja kaevatud üle 3000 hoone – templid, püramiidid ja väljakud –, kuigi hinnanguliselt on vaid 15% kogu linnast üldse nähtaval.
Tikali sümboliteks on võimsad püramiidid, eriti Temple I ja Temple IV, mille otsast avanevad vaated üle vihmametsa. Samuti on linn tuntud kui üks parimaid paiku, kus näha looduses elavaid ämblikahve, möirahve ja muid troopilisi loomi.
Kus asub Tikal?
Tikal asub Põhja-Guatemalas, Peténi piirkonnas, keset lopsakat vihmametsa. Lähim linn on Flores, mis on umbes 65 km kaugusel – 1–1,5 tundi autosõitu. Enamik külastajaid kasutab Tikali külastamiseks just Florese linna kui baasi.
Tikal suurepäraselt reisimarsruudile, kus liigutakse Guatemala lõunaosast põhja poole või suundutakse edasi Belizesse. Meie liikusime marsruudil Lake Atitlan → Lanquin (Semuc Champey) → Flores ja Tikal → Belize City & Caye Caulker

Kuidas minna Floresesse?
Floresesse jõudmiseks on mitu varianti, sõltuvalt sellest, kust Guatemalast või Belizest tuled.
Lend Guatemala Cityst
Kiireim viis Floresesse jõudmiseks on siselend Guatemala Cityst. Kui oled näiteks Antiguas või Lake Atitláni ääres ega plaani külastada Semuc Champeyd, on mõistlik sõita shuttle-bussiga Guatemala City lennujaama ja sealt edasi lennata. Bussisõit oleks sel juhul lihtsalt liiga pikk ja väsitav – mööda käänulisi teid ning üsna ebamugavas mikrobussis.
- Lennuaeg: umbes 1 tund
- Lennufirmad: TAG Airlines, Avianca
Meie lendasime Floresest Guatemala Citysse Aviancaga ning kogu kogemus oli väga hea – lennuk oli mugav ja kaasaegne. Florese lennujaam (Mundo Maya Airport) asub Florese saarest vaid 10–15 minuti kaugusel ja sinna saab lihtsalt tuktukiga.
✈️ Soovitus: vaata lende Kiwi.com lehelt
Shuttle-buss Guatemalast või Belizest
Shuttle-buss on parim valik, kui tuled Lanquinist (Semuc Champey), Río Dulcest või naaberriigist Belizest.
- Lanquín (Semuc Champey) → Flores: umbes 8 tundi. Meie broneerisime Escobar Shuttle & Tours Antigua kaudu.
- Río Dulce → Flores: umbes 5–6 tundi
- Livingston → Flores: esmalt tuleb paadiga sõita Río Dulce’sse (ca 1 tund), sealt edasi jätkub teekond shuttle-bussiga Floresesse (5–6 tundi).
- Belize City→ Flores: sõit kestab umbes 6–7 tundi, sõltuvalt kui kaua piiril aega läheb. Piiril tuleb läbida nii Guatemala kui Belize poole kontroll ning maksta väikene väljumistasu. Meie piiriületus oli väga kiire. Soovitan pileti osta Getaway Travels kaugu, kuna nad kasutavad suurt busso (mitte mikrobussi), kus on rohkem ruumi, mugavamad istmed ja loksub vähem.
Shuttle-buss tuleb ette broneerida kas majutuskoha kaudu või agentuurist (nt GuateGo, Getaway Travels jms). Hind on tavaliselt 30–40 USD, sõltuvalt marsruudist.
Kui ööbid Tikali džunglialal (nt pargi territooriumil asuvates hotellides), siis arvesta lisaks ka transpordiga Florese linnast – see teeb varahommikused väljumised keerukamaks. Just see oligi üks põhjus, miks meie valisime ööbimiseks Florese – et saaksime hommikul vara mugavalt shuttle-bussi peale minna ja ei peaks eraldi transporti tellima.
Parim aeg Tikali ja Florese külastuseks
Parim aeg Tikali külastuseks on kuiv hooaeg, mis kestab novembrist aprillini. Sel perioodil on ilm tavaliselt selge ja vihma vähe. Kõige mõnusamad kuud on detsember kuni veebruar, mil temperatuurid pole veel nii kõrged.
Meie käisime Tikalis aprilli alguses. Päeval oli ilm väga kuum ja niiske – termomeeter näitas ligi 40 kraadi. Õhtuti aga langes temperatuur märgatavalt, mistõttu oli vahel vaja isegi jakki.

Mitu päeva planeerida Tikali ja Florese jaoks?
Tikali külastuseks piisab täiesti ühest päevast – enamik tuurid kestavad umbes pool päeva ning suurema osa tähtsamatest paikadest jõuab selle ajaga rahulikult ära näha.
Minu soovitus on ööbida Floreses kaks ööd. Näiteks meie jõudsime esimesel õhtul umbes kell 17 Lanquínist, järgmisel hommikul tegime Tikali tuuri ning pärastlõuna jäi Florese avastamiseks ja söömiseks. Järgmisel hommikul sõitsime edasi Belize suunas. Rohkemaks polekski vajadust – Flores on armas ja rahulik koht, aga peale järvevaadete, mõne söögikoha ja keskväljaku seal palju teha ei ole.
Kus ööbida: Flores või Tikal?
Kui plaanid Tikali külastada, on sul kaks peamist varianti: kas ööbida Floreses, kust enamik ekskursioone algab, või Tikali rahvuspargi alal, otse džungli südames. Mõlemal on oma plussid ja miinused.
Ööbimine Floreses
Florese saar on kõige populaarsem baas Tikali külastamiseks – seal on rohkem söögikohti, poode, pangaaautomaat ja ka parem ühendus edasi teiste sihtkohtadega. Kui džungli keskel ööbimine pole sinu kindel soov, on see kõige mugavam variant. Samuti on sealt lihtsa, transporti teistesse sihtkohtadesse (nt Belizesse või tagasi Guatemala Citysse). Suurem osa turiste valib majutuskohaks Florese saare (sillaga ühendatud), aga odavamaid variante leiab ka Florese linna maismaaosal.


Meie valisime ööbida Florese saarel ja jäime rahule – peale varajast Tikali külastust oli mõnus tagasi tulla ja ringi jalutada ning me ei olnud söögikohtade valikul seotud ainult oma majutuskohaga. Samuti oli sealt mugavam võtta varahommikune shuttle-buss Belizesse.
Soovitatud majutused Floreses:
- 🏨 Hotel Isla de Flores: Väga kõrgelt hinnatud hotell. Keskne asukoht, ilus katuseterrass basseiniga ja vaade järvele.
- 💸 Keskmine või natuke kallim hinnaklass.
- Vaata saadavust ja broneeri siit.
- 🏨 Macarena Hostel: Meie valik! Lihtne, puhas ja väga hea asukohaga hostel keset Florese saart. Meie valisime privaattoa, mis meenutas pigem butiikhotelli mitte hostelit. Samuti on nende territooriumil ka armas kohvik. Ööbisime seal 3 ööd ja jäime väga rahule.
- 💸 Ühistuba on üsna soodne, aga privaattuba oli pigem keskmises hinnaklassis.
- Vaata saadavust ja broneeri siit.
- 🏨 Los Amigos Hostel: Florese saare kõige tuntum hostel, eriti just seljakotirändurite seas. Sotisaalne atmosfäär ja kuuldavasti hea vibe. Nende pakutud Tikal tuur on üks tuntumaid.
- 💸 Hinnaklassilt soodsam kui eelnevalt mainitud kohad.
- Vaata saadavust ja broneeri siit.
Ööbimine Tikalis
Kui soovid võimalikult varajast starti Tikali päikesetõusu- või -loojangutuuri jaoks, on hea mõte ööbida otse rahvuspargi territooriumil. Seal asuvad mõned majutusasutused, kust saab otse jalgsi templite juurde liikuda. See muudab hommikuse logistikapoole lihtsamaks.
Arvesta, et valik on väiksem, hinnad kallimad ja lisaks pead kogu oma aja veetma pargi ning hotelli territooriumil. See tähendab ka, et söögikohad piirduvad majutuse enda restoraniga ning lähedal poodi või linna ei ole.
Samas ööbida džungli südames ja kuulata öösel loomade hääli tundub omamoodi kogemus – mitmed teised reisijad, kellega rääkisime, ütlesid, et see oli väga meeldejääv.
Meie otsustasime siiski jääda Floresesse, et oleks lihtsam korraldada transporti ja rohkem vabadust ka õhtusöögi ning liikumise osas.
Soovitatud majutused Tikalis:
- 🏨 Hotel Jungle Lodge Tikal – Paljude arvates parim ööbimiskoht Tikalis. Parima asukohaga, jalutuskäigu kaugusel templitest. Bassein, korralik restoran ja palju häid arvustusi.
- 💸 Keskmine–kõrgem hinnaklass
- Vaata saadavust ja broneeri siit.
- 🏨 Jungle Lodge Tikal Hostal – Sama kompleksi lihtsam ja taskukohasem versioon. Privaattoad ja dormid, suurepärane asukoht ja mõnus vibe keset loodust.
- 💸 Soodsam hinnaklass
- Vaata saadavust ja broneeri siit.
- 🏨 Hotel Tikal Inn – Arvustuste põhjal mitte nii ilus kui Jungle Lodge Tikal, aga veidi odavam. Neil on privaattoad vannitoaga, suur basseind ja restoran.
- 💸 Keskmine hinnaklass
- Vaata saadavust ja broneeri siit.
Tikali külastamine – kuidas planeerida ja mida oodata?
Kuidas saada Tikali?
Enamik inimesi, sh meie, külastab Tikali Florese linnast – see on lähim suurem asula ja kõige mugavam väljasõidupunkt. Tikal asub Floresest umbes 1–1,5-tunnise bussisõidu kaugusel.
Tikali transpordiks on mitu võimalust
- Organiseeritud tuur: Kõige levinum viis Floresest Tikali jõudmiseks – seda kasutasime ka meie. Tuur sisaldab transporti ja giidiga ringkäiku Tikali püramiidide vahel. Florese linnas on palju erinevaid tuuripakkujaid ning enamik majutusasutusi teeb koostööd konkreetsete firmadega. Meie valisime Getaway Travels pakutava tuuri. Kirjutan meie kogemusest allpool pikemalt.
- Shuttle-buss: mõned reisifirmad pakuvad ainult transpordivõimalust Floresest Tikali ja tagasi. See on veidi soodsam valik. Samas tasub teada, et päikesetõusu ja -loojangu ajal pääseb Tikali vaid giidiga, seega sellisel juhul pole ainult transport piisav.

Tikali lahtiolekuajad
Tikali rahvuspark on avatud iga päev kella 6.00-18.00. Nendel aegadel pääseb parki tavapiletiga ja giid pole kohustuslik.
Paljud turistid soovivad aga Tikali külastada päikesetõusu või – loojangu ajal. Sel juhul on tarvis osta eripilet, mis on kallim, ning siseneda saab ainult giidiga.
Kuigi internetis soovitatakse tihti külastada Tikali päikesetõusuks, et kogeda džunglihääli enne koitu, tasub arvestada, et varahommikuti on seal sageli udune ja pilvine, mistõttu püramiide pole hästi näha.
🌤️ Päikesetõus: 4:00 – 6:00 (eripilet, ainult giidiga)
☀️ Lahtiolekuaeg: 6:00 – 18:00 (tavapilet, giid pole nõutud)
🌤️ Päikeseloojang: 18:00 – 20:00 pm (eripilet, ainult giidiga)
Tikali piletid
2025. aasta märtsi seisuga oli Tikali tavapääsme hind välismaalastele 150 quetzalit (~17 €).
Kui soovid Tikali külastada päikesetõusu või -loojangu ajal, on vaja osta lisapilet hinnaga 100 Q (~12 €). Pane tähele, et see ei sisalda giiditeenust, mis on kohustuslik väljaspool ametlikke lahtiolekuaegu (enne kl 6:00 ja pärast kl 18:00).
Piletit saab osta kahest kohast:
- Internetist: soovitatav, sest kohapeal on tavaliselt pikk järjekord. Meie ostsime piletid paar päeva enne külastust. Pileti saab osta lehelt: boletos.culturaguate.gob.gt
- Kohapealt: kui ostad pileti kohapealt, võta kindlasti pass kaasa, see on vajalik isikutuvastuseks.
💡 NB! Isegi kui lähed Tikali giidiga tuurile, tuleb sissepääsupilet alati ise eraldi osta.

Giidiga Tikali külastus
Mis kellaajal tuur valida?
Peamine erinevus ekskursioonide vahel on väljumise kellaaeg ja sellest tulenevalt ka hind (päikesetõusu ja päikeseloojangu jaoks tuleb osta lisapilet).
Sisu poolest on kõikide reisikorraldajate tuurid üsna sarnase ajakavaga. Allpool toon välja traditsioonilise ajakava algusega Floresest.
🌤️ Päikesetõusu külastus
- Väljumine Floresest 3:00
- Saabumine Tikali 4:30
- Lahkumine Tikalist 11:00
- Plussid ja miinused
- Plussid: võimalus kuulata ärkavat džunglit ja olla templite tipus päikesetõusu ajal, rahulik õhkkond ja vähe inimesi.
- Miinused: väga varajane ärkamine, võib olla udune ja nähtavus on sageli varahommikul halb, vajalik osta lisapilet.
Kui ööbite hotellis, mis asub Semuc Champey vahetus läheduses, on päikesetõusu külastus märksa lihtsam, sest eraldi transport Floresest pole vajalik.
Meie otsustasime seda siiski mitte teha, kuna mitmed tuttavad olid maininud, et varahommikuti on Tikalis sageli väga pilves ja udune – mistõttu vaated pole sel kellaajal parimad. Peamine boonus on unest ärkav džungel ja pimedas seal vahel kõndimine.
🦜 Early bird külastus
- Väljumine Floresest 4:30
- Saabumine Tikali 6:00 (see on pargi ametlik avamisaeg)
- Lahkumine Tikalist 12:00
- Plussid ja miinused:
- Plussid jahedam ilm kui päeval, vähem rahvast, hea nähtavus, odavam kui päikesetõus
- Miinused: varajane ärkamine, ei koge pimedat džunglit
Meie valisime early bird külastuse, kuna see toimus varahommikul, aga kellaajal, mil ilm on tavaliselt juba selge. Jäime selle otsusega väga rahule – pargis oli sel ajal veel vähe rahvast ning temperatuur oli mõnus.
Kella 11:00 paiku, kui meie juba lahkusime, hakkas saabuma palju suuri kooligruppe ning ilm muutus väga palavaks. Seega oli varajane külastus meie jaoks ideaalne valik.
☀️ Päevane külastus
- Väljumine Floresest 6:00 / 8:00 / 10:00
- Saabumine Tikali 7:30 / 9:30 / 11:30
- Lahkumine Tikalist 13:00 / 15:00 / 16:00
- Plussid ja miinused:
- Plussid: mugavam kellaaeg – ei pea liiga vara ärkama, pole vaja lisapiletit
- Miinused: kõige kuumeme aeg päevast, rohkem rahvast, ei näe koidu ega loojangu vaateid
Seda varianti me isegi ei kaalunud, sest keskpäeval oleks Tikalis olnud nii palav kui ka rahvarohke. Arvan, et see on üks kõige kehvemaid variante – ainus pluss on see, et ei pea väga vara ärkama.
🌤️ Päikeseloojangu külastus
- Väljumine Floresest 12:00
- Saabumine Tikali 13:30
- Lahkumine Tikalist 18:45
- Plussid ja miinused:
- Plussid: maagiline valgus templite vahel, vaiksem õhkkond, päikeseloojang templi otsast
- Miinused: saabumise ajal on kõige kuumem aeg päevast, lisapilet vajalik
Päikeseloojangu külastus tundub samuti väga hea variant. See oli ka meil valikus ja kui peaksin kunagi tagasi minema, valiksin selle. Rääkisime mitme reisijaga, kes olid päikeseloojangu tuuriga väga rahul – eriti vaatega loojuvale päikesele püramiidide taustal. Ainus miinus on see, et sinna jõuate päeva kõige kuumemal ajal ning ringi jalutamine võib päris väsitav olla.
Early Bird tuur giidiga – meie kogemus
Nagu varem mainitud, valisime meie Early Bird tuuri. Broneerisime selle Getaway Travels kaudu, keda soovitati mitmes internetifoorumis. Suhtlus toimus WhatsAppi teel ja neil on ka kontor Florese kesklinnas, kus saime kaardiga maksta. Samuti broneerisime neilt bussi- ja laevapiletid Belizesse. Tegelikult on kõikide pakkujate programmid on üsna sarnased – suurt vahet pole, kelle kaudu broneerida.
Kuna ööbisime Floreses, algas päev juba kell 4:30 hommikul.Esimene peatus oli umbes kell 6:00 Tikali väravate juures, kus sai osta sissepääsupileti. Meie ostsime selle jube internetist varem ehk saime lihtsalt õues jalgu sirutada (soovitan pileti võimalusel ette osta, et vältida järjekorda ja passi kaasavedamist).
Edasi sõitsime parki, kus giid tegi lühikese sissejuhatuse ning meile anti umbes 30 minutit hommikueineks. Väravate juures on restoran (kallite hindadega) ja kohviputka. Meie sõime kaasa võetud hotellivõileiva ja suundusime grupiga parki.
Meie grupis oli umbes 20 inimest – minu jaoks pisut palju. Mulle isiklikult ei sobi aeglane lonkimine suurtes gruppides. Tikali territoorium on tohutu, rada kulgeb läbi džungli ja viib erinevate püramiidideni. Umbes 15% ehitistest on täielikult välja kaevatud – teised näevad välja nagu muruga kaetud kolmnurgad, mis on tegelikult samuti püramiidid.



Esimene tund liikusime koos giidiga, kes rääkis Tikali ajaloost, maiade elust ning näitas meile olulisemaid templeid. Mõne püramiidi otsa sai ka ronida. Selleks on püramiidi kõrvale ehitatud puust trepid. Platvormidelt avanes imeline vaade üle džungli.
Pärast esimest tundi tundsime, et grupitempo on liiga aeglane, ja otsustasime omapäi edasi liikuda. Meil oli olemas maps.me kaart ja samuti olin raja alguses teinud pildi Tikali plaanist. Ilma selleta võib seal lihtsalt ära eksida, kuigi teepeal on ka mõned viidad.
Lisaks templitele võib Tikali territooriumil kohata mitmesuguseid loomi – näiteks ninakarisid (coati), ämblikahve (spider monkey), dinosaureuse häält tegevaid möirahve (howler monkey), tukaane, krokodille ja palju erinevaid troopilisi linde. Tikali džunglis elavad ka jaaguarid, maod ja ämblikud, kuigi neid kohtab harva – enamasti hoiavad nad inimesest eemale.



Kokku jalutasime Tikalis ligi kaks tundi. Võrreldes näiteks Mehhiko Chichén Itzága, oli Tikal minu arvates palju põnevam. Pargi ala on suurem, ümberringi on džungel ning turistid hajuvad erinevatele radadele – eriti hommikul, kui rahvast veel vähe. See ei tundunud nagu tüüpiline “turistipark”.
Jäime rahule, et Tikali enda Guatemala reisiplaani lisasime. Janise jaoks oli see esimene kord maiade templeid näha – linnuke kirjas. Kuigi Guatemalas ja naaberriigis Belizes on teisigi maiade varemeid, tundus meile ühest kogemusest küllalt – lõpuks on need üsna sarnase ülesehitusega.
Mida veel teha Floreses?
Flores on väike ja armas saarelinnake Peténi järve keskel, mis on maismaaga ühendatud sillaga. Enamik turiste kasutab seda peatuspaigana Tikali külastamiseks, aga ka Floresel on oma võlu – värvilised koloniaalstiilis majad, järvevaated igast suunast ja rahulik atmosfäär teevad sellest toreda paiga 1–2 päevaseks peatuseks.
Meie veetsime Floreses 2 ööd (tegelikult 3, kuna Belizest naastes jäime siia veel üheks ööks enne lendu). Soovitan kindlasti jalutada ümber saare – kogu tiir võtab vaid umbes 20 minutit. Õhtuti koguneb elu keskväljakule, kus kohalikud mängivad korv- või võrkpalli, toimuvad spordiüritused ja võistlused. See on ideaalne paik, kus tunnetada kohalikku eluolu.



Lisaks saab võtta paadituuri ümber saare – meie ise seda ei teinud, aga neid pakutakse igal sammul.
Kui vajad suuremat toidupoodi või automaati, tasub jalutada üle silla maismaale. Saarel on üks pangaautomaat, kuid kuuldavasti ei tööta see alati. Maismaal on rohkem valikuid ja sinna pääseb nii jala kui tuktukiga.
Floresest saab võtta tuuri veel ka teise maiade YAXHA-sse, mis on samuti maiade ajalooline piirkond, kust leiab erinevaid maiade ehitisi. Meie seal ei käinud, sest Tikalist piisas, aga paljud teevad YAXHA päikeseloojangu tuuri, mida saad broneerida ka Getyourguide kaudu.
Florese söögikohad
Floreses leidub mitmeid järvevaatega restorane, kuid tasub arvestada, et hinnatase on kõrgem kui paljudes teistes Guatemalast kohtades. Kui otsid taskukohasemat ja maitsvat varianti, siis meie lemmikuks sai peaväljakul asuv Tacos Los Peces – lihtne, väga soodne ja populaarne nii kohalike kui ka turistide seas. Seda kohta soovitas meile giid ning pettuma ei pidanud. Meie lemmikuks sai burrito, mille sõime tihti keskväljakul istudes, samal ajal kui toimusid korvpalli- või võrkpallivõistlused.
Teine hea ja soodne valik on samuti peaväljakul asuv El Mirador Restaurant, kust saab lihtsat, kuid head Guatemalale omast lõunat.

Praktilised soovitused Tikali külastuseks
Jäime rahule, et Tikali enda Guatemala reisiplaani lisasime. Janise jaoks oli see esimene kord maiade templeid näha – linnuke kirjas. Kuigi Guatemalas ja naaberriigis Belizes on teisigi maiade varemeid, tundus meile ühest kogemusest küllalt – lõpuks on need üsna sarnase ülesehitusega. Lõpetuseks veel mõned praktilised soovitused Tikali külastuseks.
- Võta kaasa pass – kui ostad pileti kohapealt, on pass vajalik. Ilma selleta sind ei lasta sisse.
- Paki soojad riided päikesetõusuks – kuigi Floreses on päeval kuum, on Tikalis varahommikul väga jahe, eriti templite tipus istudes.
- Võta piisavalt vett kaasa – niipea kui päike tõuseb, muutub džunglis liikumine palavaks ja niiskeks. Parki sissepääsu juures on mõned müügikohad, aga soovitan vesi varem kaasa varuda.
- Paki kaasa snäkid või lihtne eine: enamik hosteleid pakuvad võimalust hommikusöök karbiga kaasa võtta. Pargi väravate juures asub ka paar restorani, aga need on päris kallid.
- Võta kaasa sularaha – nii piletite ostmine kui ka kohapealsed kulud (nt joogid, suupisted) eeldavad sularaha.
- Lae alla kaart – Tikalis mobiililevi puudub. Kui liigud omal käel, soovitan Maps.me äppi või tee rajakaardist foto pargi alguses. Meie otsustasime tuuri poole pealt omal käel edasi jalutada ja kaart oli väga abiks.
- Pane jalga mugavad jalanõud ja riided – Tikalis tuleb palju kõndida ja ronida. Hommik on jahe, aga juba kell 8 on palav ja niiske. Seega soovitan kihilist, õhukest riietust, mütsi ja päikesekreemi.
- Kasuta sääsetõrjet – Tikalis on palju sääski, eriti vihmaperioodil ja päikeseloojangu ajal. Soovitan tugevat deet-sisaldusega vahendit (nt roheline Off! pudel). Päeval sääski ei olnud.
- WC Tikali territooriumil – on olemas ja tasuta.
- Drooni Tikali territooriumil ega Floreses kasutada ei tohi. Teistes Guatemaal piirkondades kasutame DJI Mini 4 Pro drooni.
- Kindlasti ära unusta teha reisikindlustust. 👉 Loe postitust millist reisikindlustust ma kasutan ja miks?

Loe edasi: seotud postitused ja soovitused
Kui reisid Guatemalas, siis loe kindlasti ka minu teisi postitusi:
- Antigua – Guatemala imeline koloniaallinn
- Acatenango ja Fuego matk Guatemalas
- Lake Atitlán ja selle maagilised külad
- Semuc Champey – türkiissinised basseinid Guatemala džunglis
Vaata ka lehte Kasulikud lingid reisimiseks ning reisi planeerimise postitusi – sealt leiad palju praktilisi tööriistu ja nippe, mis aitavad järgmist reisi paremini ette valmistada
Loodan, et leidsid sellest blogipostitusest kasulikke soovitusi. Kui jah, siis jaga seda ka teistega või märgi mind sotsiaalmeedias (@hiieliinreisib) – mul on alati hea meel teie tagasisidet kuulda! 😊 Lisaküsimuste korral kirjuta enda küsimus kommentaaride alla ja vastan esimesel võimalusel.
Lisa kommentaar