Semuc Champey on looduslik ime – rida türkiissiniseid lubjakivibasseine keset Guatemala džunglit. Tõenäoliselt oled neid fotosid juba Instagramis näinud ja pannud selle sihtkoha oma Guatemala reisiplaani. Aga mida pilt ei näita, on see, kui keeruline on sinna tegelikult kohale jõuda.
Mina kahtlesin pikalt, kas üldse minna. Lugesin enne reisi kümneid blogipostitusi ja arvamusi – kelle jaoks elu parim looduselamus, kelle jaoks ajaraisk ja logistiline õudus. Eriti segane tundus kogu piirkond: kus see täpselt asub, mis on Lanquín, kus ööbida ja kuidas liikuda.
Lõpuks otsustasime siiski minna ja veetsime kaks päeva Lanquínis, et Semuc Champey’d ja selle ümbrust avastada.
Selles postituses jagan ausalt meie kogemust: kuidas kohale saada, mida oodata, kus ööbida ja kas see kõik lõpuks end ära tasus.


📷 Kui sa mind veel Instagramis ei jälgi, siis soovitan seda teha, kuna seal jagan rohkem ja jooksvalt oma reisidest. Pane follow @hiieliinreisib. Vaata Semuc Champey videot siit.
Semuc Champey tutvustus
Semuc Champey on ainulaadne paik keset Guatemala džunglit – rida türkiissiniseid basseinikesi, mis voolavad üle loodusliku lubjakiviplatoo. Selle nimi tähendab q’eqchi’ maiakeeles “koht, kus jõgi peidab end kalju alla”, ja just nii see ongi: Cahabóni jõgi kaob platoo alla maa sisse, samal ajal kui väike osa veest voolab selle kohal ja moodustab imelised rahulikud türkiissinised basseinid.
Basseinid voolavad alla mööda lubjakivist astmeid, moodustades väikeseid koskesid ja kümneid looduslikke ujumiskohti. Ümberringi tihe vihmamets ja väga valjud howler ahvid (ehk möirahvid) ja taevas lendavad troopilised linnud. Basseinides saab ujuda ja lihtsalt aega veeta, mis on populaarne nii turistide kui ka kohalike hulgas.
Koha ametlik nimi on Semuc Champey loodusmonument (Monumento Natural Semuc Champey), kuigi “Semuc Champey” all mõeldakse sageli kogu piirkonda – mitte ainult basseine, vaid ka ümbritsevat džunglit ja Lanquínit.
Kus asub Semuc Champey?
Semuc Champey asub Guatemala keskosas, Alta Verapazi piirkonnas, umbes 11 km kaugusel Lanquíni külast. Lanquinist Semuc Champey’sse on umbes 20–30 minutit auto või tuk-tukiga mööda väga head teed.
Lähim suurem linn on Cobán, kuid enamik reisijaid saabub Lanquíni kas Antiguast, Guatemala Cityst või Floresest. Kuna see koht on sõna otseses mõttes „kõigest kaugel“, kaalusin tõsiselt, kas see pikk ja konarlik teekond on pingutust väärt.
Paljude jaoks on Semuc Champey vahepeatus Guatemala lõuna ja põhja vahelisel marsruudil – näiteks Antiguast või Lake Atitláni kandist Florese ja Tikali suunas.
Nii ka meie: pärast Antiguat veetsime aega Lake Atitlánil ning liikusime sealt edasi sisemaa kaudu põhja. Lanquínis tegime kaheöölise peatuse ning külastasime Semuc Champey’d. Kuna see jäi meie trajektoorile üsna loogiliselt, tundus see hea otsus. Ainult Semuc Champey pärast me seda teekonda ette ei võtaks.
Kuidas mina Lanquíni?
Olenemata sellest, kust Guatemalast teekonda alustad, on Lanquíni ja Semuc Champeysse jõudmine pikk ja konarlik – kuigi teed paranevad, kulgeb suur osa marsruudist üle mägede ja mööda käänulisi teid. Samas ei maksa muretseda – see pole kindlasti võrreldav näiteks Nepali või India teedega.
Kõige tavalisem viis Lanquíni jõudmiseks on turistidele mõeldud shuttle-bussid, ehk mikrobussid, mis pakuvad otseühendust suuremate sihtkohtadega. Kuigi teoreetiliselt saab ka kohalike “chicken busidega”, tähendaks see mitmeid ümberistumisi ja oluliselt pikemat ning tüütumat sõitu.
Shuttle-bussid väljuvad mitmest Guatemala linnast ning viivad otse Lanquini keskele. Tavaliselt jõuavad nad kohale hilisel pärastlõunal (kella 16–17 paiku), ning väljuvad tagasi varahommikul (kell 7–8). Ära oota mugavat ööbussi, kus end siruli visata saab – tegemist on mikrobussiga, kus istud teistega lähestikku reas. Kaelapadi aitas veidi, seega seda soovitan kindlasti kaasa võtta.


Peamised marsruudid ja kestus:
- Flores → Lanquín: umbes 8 tundi. Lõpp on mägine ja käänuline, aga algus üsna hea teega.
- Panajachel/San Pedro (Lake Atitlán) → Lanquín: umbes 9–10 tundi. Meie võtsime just selle marsruudi ja see on kindlasti üks pikemaid – mägine ja käänuline tee.
- Antigua → Lanquín: umbes 8–9 tundi. Siit on võimalik võtta ka ööbusse, aga mugavusest ei tasu väga unistada.
Meie reisisuund oli: Panajachel (Lake Atitlan)→ Lanquín → Flores. Hind: umbes 30-35 USD inimese kohta.
Meie kasutasime Guatemalas liikumiseks firmat Escobar Shuttle & Tours Antigua. Broneerimine käib WhatsAppi kaudu ja tavaliselt broneerisin 2-3 päeva ette ning maksin neile ülekandega. Samuti saab broneerida ka enda majutuskohast otse kasvõi päev varem. Sel juhul arvesta, et pead sularahas tasuma.
Majutuskohta saamine Lanquinist
Shuttle-bussid viivad sind Lanquíni bussijaama, mitte otse majutuskohta. Enamik hosteleid ja hotelle pakuvad siiski järeletulemist – bussist väljudes hüüavad juhid hosteli nimesid ja tavaliselt leiab oma sõidu üsna kiiresti üles.
Lanquíni keskusest jäävad majutuspaigad tavaliselt 10 minuti kaugusele, Semuc Champey lähedal asuvad hostelid aga kuni 20–30 minuti kaugusele.
Kui majutuskoht ei tule ise vastu, pole hullu – kohapeal ootavad ka tuktukijuhid, kes saavad sind mõistliku hinnaga kohale viia.
Meie peatusime hostelis El Retiro Lanquin, mis saatis meile bussi vastu oma auto.
Mitu päeva Semuc Champey peale planeerida?
Meie kogemuse põhjal on kaks ööd Semuc Champey piirkonnas täiesti piisav. Esimesel päeval jõuate Lanquini või Semuci majutuskohta (shuttle-bussid saabuvad tavaliselt pärastlõunal), teisel päeval külastate Semuc Champey basseine ja saate veidi tšillida ning kolmanda päeva hommikul juba liigute edasi.
Kuigi mitmed soovitavad jääda kolmeks ööks ja võtta kaks täispikka päeva, tundus meile, et see oleks olnud liiga palju. Piirkond on küll väga ilus ja rahulik, kuid tegemisi peale Semuci ja väikese lõõgastumise just ülearu palju pole.

Kus ööbida: Lanquín või Semuc Champey?
Kui plaanid külastada Semuc Champey’d, on sul kaks valikut: ööbida Lanquíni külas või otse Semuc Champey lähedal džunglis. Mõlemal variandil on omad plussid ja miinused.
Ööbimine Lanquínis
Lanquín on väike ja väga kohalik küla, kuhu saabuvad kõik shuttle-bussid. Siin on rohkem valikuid söögikohtade, poodide ja majutuse osas. Lisaks asub siin pangaautomaat ning saab soetada või laadida ka SIM-kaarti. Lanquín sobib hästi neile, kes tahavad näha kohalikku elu ja soovivad lihtsamat ligipääsu järgmise päeva transpordile – kõik shuttle’id väljuvad varahommikul.
Meie peatusime El Retiro Lanquin hostelis, mis on üks tuntumaid majutuskohti piirkonnas. Hostel asub otse jõe ääres džungli kõrval, küla servas – seega saad nautida loodust, aga vajadusel jalutada poodi, apteeki või kohaliku comedori juurde.
Toad on lihtsad – nii dormid kui privaattubade valik on olemas, vannitoad jagatud. Parim osa on jõeäärne aiaala basseiniga, chill baari- ja restoranialaga. Restorani toit oli väga hea ja taskukohane, nii et sõime seal kõik toidukorrad. Atmosfäär oli sõbralik ja sotsiaalne – tutvusime mitme ränduriga, kellega kohtusime hiljem ka mujal Guatemalas.
Lisaks korraldavad nad tuure Semuc Champeysse ning aitavad transpordiga. Semuc Champey on umbes 20 minuti autosõidu kaugusel, Lanquini bussipeatus vähem kui 10 minutit. Meile seal meeldis ja soovitan soojalt!
🛏 Vaata El Retiro hinda ja saadavust Bookingust



Ööbimine Semuc Champey piirkonnas
Kui soovid ärgata džungli vaikuses ja olla vaid jalutuskäigu kaugusel türkiissinistest basseinidest, siis ööbimine otse Semuc Champey lähedal on parim valik. See sobib eriti hästi neile, kes ei taha varahommikul Lanquínist tuk-tukiga tulla või kes soovivad kogeda rohkem looduslähedust ja rahu.
Pea aga meeles, et Semuci ümbruses majutudes pole poode, pangaautomaate ega väga valikut söögikohtade osas – enamik hosteleid pakuvad oma restorani ja baari. Paljud neist on üsna kallid.
Populaarsed ööbimiskohad Semuc Champey piirkonnas
- Greengos Hotel: See on üks tuntumaid ja enim soovitatud hosteleid Semuc Champey lähedal. Asub džungli keskel vaid 10–15 minuti jalutuskäigu kaugusel basseinidest. Sotsiaalse atmosfääriga koht. Neil on restoran, baar, bassein ja mõnusad puhkealad. Pakuvad ka tuure Semuc Champey alale ja koobastesse. Vaata Greengos Hotel hinda ja saadavust Hostelworld lehelt
- Utopia Eco Hotel: umbes 45-minutilise jalutuskäigu kaugusel Semucist. Väga rahulik atmosfäär. Lisaks pakuvad nad kohapeal taimetoidumenüüd, tasuta joogatunde ning töötubasid šokolaadi valmistamiseks – hotell asub toimiva kakofarmi juures. Koht on täielikult džungli keskel, eemal teistest majutuskohtadest ja külaelust, seega sobib neile, kes tahavad olla rohkem omaette ja looduselainel. Vaata Utopia Eco Hotel hinda ja saadavust Hostelworld lehelt
Semuc Champey külastamine – mida oodata?
Semuc Champey külastus tähendab tavaliselt väikest matka vaateplatvormile, kust avaneb kuulus vaade türkiissinistele basseinidele, ning seejärel aega ujumiseks ja mõnulemiseks nende ääres. Lisaks saab ümbruses teha koopatuur K’anba koobastesse, minna väikese kose juurde, hüpata kiigelt jõkke või tuubida mööda jõge. Põhifookus on siiski basseinidel, kõik muu on pigem lisategevus, et pikk ja vaevaline reis rohkem “ära tasuks”.
📹 Vaata meie Semuc Champey lühivideot siit.
Tuuriga või omal käel
Semuc Champeyd saab külastada nii giidiga tuuri kaudu kui ka omal käel. Paljud valivad tuuri, kuid meie tegime seda iseseisvalt.
Tuuriga
Kõige levinum viis piirkonna avastamiseks on päevatuur, mida pakuvad praktiliselt kõik majutused Lanquínis ja Semuc Champey lähedal. Parim viis on see broneerida oma hostelis või hotellis.
Tüüpiline tuur sisaldab:
- Matka vaateplatvormile, et näha kuulsaid basseinide vaateid
- Ujumist Semuc Champey basseinides
- K’anba koobaste külastust – kõnnid ja ujuda pimedas koobastes, küünal käes
- Kose külastust
- Kiigelt jõkkehüppamist
- Tuubisõitu mööda jõge (river tubing)
💰 Hind: ca 200–250Q (25–30 USD)
🕒 Kestab terve päeva, algab hommikul ja lõpeb pärastlõunal
Plussid:
- Kõik on organiseeritud – ei pea millegi pärast muretsema
- Transport on hinna sees
- Sisaldab mitmeid tegevusi ja võimalust suhelda teiste reisijatega
- Mõnel juhul ka lõunasöök hinnas
Miinused:
- Vaateplatvormile jõutakse hiljem – seega rohkem rahvast
- Pead arvestama grupi tempoga ega saa ise otsustada, kaua kuskil olla
- Pead kogu programmi kaasa tegema

Omal käel
Kui sind ei huvita koopad või tuubisõit, saad Semuc Champeyd külastada täiesti iseseisvalt – just nii tegime meie. Tahtsime liikuda omas tempos ja keskenduda sellele, mis meid päriselt huvitas: vaated ja türkiissinised basseinid.
Kuidas kohale saada?
Kui ööbid Lanquínis, on kõige lihtsam viis Semuc Champeysse jõudmiseks kasutada oma majutuskoha pakutavat transporti. Enamik hosteleid, nagu näiteks El Retiro Lanquin, pakuvad hommikul ja pärastlõunal edasi-tagasi transporditeenust, mis viib sind otse pargi väravasse ja toob kokkulepitud ajal tagasi.
Kui tahad olla paindlikum ja ei tea täpselt, kui kaua soovid pargis aega veeta, siis soovitan broneerida ainult ühe suuna. Seda me ise ei teadnud – aga oleksime pidanud! Väravate juures oli mitmeid tuk-tuke ja autosid, kes pakkusid tagasisõitu Lanquini (ja tihti ka odavama hinnaga kui hosteli kaudu). Nii saad lahkuda just siis, kui oled valmis.
Kui ööbid Semuci lähedal (Greengos Hotel või Utopia Eco Hotel), saad pargi sissepääsu juurde ise jalutada.
Vaateplatvorm ja basseinid
Meie startisime Lanquínis asuvast El Retiro Lanquin hostelist kell 8:30 ja kasutasime nende organiseeritud transporti Semuc Champeysse. Sissepääsu juures ostsime pargipileti (ainult sularahas) ning alustasime matka vaateplatvormile.
Platvormi matkarada viib läbi džungli ja on üsna järsk – umbes 20–30 minutit ülesmäge treppidel. Ilm oli niiske ja palav, seega tasub varuda vett ja panna selga õhukesed spordiriided. Õnneks jõudsime varakult ja inimesi oli veel vähe. Allatulek oli lihtsam ning tee peal kuulsime (ja nägime) ka howler-ahve möirgamas.


Kella 10 paiku jõudsime basseinide äärde, mis on jaotatud ülemiseks ja alumiseks osaks – mõlemas tasub ujumas käia. Vesi oli kristallselge, mõnusalt jahe ja sinine nagu piltidel. Kui vees pikemalt paigal istuda, tulevad ka väikesed kalad jalgu “puhastama” ehk saab tasuta kalaspaad.
Semucis on olemas kapid, kuid oma lukk tuleb kaasa võtta. Me jätsime oma asjad lihtsalt endale nähtavusse.
Olime basseinides umbes 2,5 tundi, mis tundus just paras. Kell 13 tuli autojuht meile järele, nagu olime eelnevalt kokku leppinud. Kui plaanid rohkem aega veeta, soovitan võtta ainult ühe suuna transport – kohapeal oli mitmeid tuk-tukke ja autosid, kes olid valmis Lanquini tagasi viima (isegi natuke odavamalt kui hosteli kaudu).


Söök ja lisategevused
Basseinide juures ei ole söögikohti, aga väravate lähistel on mõned lihtsad kohalikud einelad. Soovitan mõned snäkid ise kaasa võtta. Kui soovid, saad ka omal käel minnes liituda koopatuuriga või ainult tuubisõiduga. Teised reisijad rääkisid, et tõrvikute ja ujumisega koopatuur oli väga äge kogemus.
Kokkuvõttes olime väga rahul, et läksime omal käel – see andis rohkem paindlikkust ja võimaldas keskenduda sellele, mida päriselt teha tahtsime.
Mida veel teha Lanquinis?
Lanquin on väike kohalik küla, kus on turg, paar comedor-stiilis söögikohta ja mõned väikesed poed. Kui tahad näha ehtsat külaelu, siis tasub seal natuke jalutada – muud väga palju teha või vaadata seal ei ole.
Enamik reisijaid veedab aega oma majutuskoha territooriumil. Näiteks El Retiro Lanquin hostelis oli imeline aed, kus sai puhata võrkkiiges, supelda basseinis või jõesopis, nautida jooke baaris või lihtsalt tšillida. Seal pakuti ka tuubimist jõe peal . Meie teise päeva pärastlõuna mööduski suuresti lugedes ja puhates – mis oli just see, mida vajasime pärast pikki bussisõite.
Mõned majutuskohad (näiteks Utopia Eco Hotel) pakuvad ka tasuta joogasessioone.
Lanquini koopad
Ainus teine koht, kuhu tasub Lanquinis minna, on Grutas de Lanquín ehk Lanquini koopad. See on massiivne koobaste süsteem, mis asub umbes 15-minutilise tuktukisõidu kaugusel. Me polnud alguses eriti huvitatud, sest koopad pole tavaliselt meie teetass, aga lõpuks uute reisisõprade õhutusel läksime.
Koobastesse peab ostma pileti ja neid saab külastada ilma giidita. Need suletakse kell 18:00 ehk selleks ajaks peavad kõik väljas olema. Meie läksime koobastesse umbes tund enne sulgemist ja olime peaaegu ainsad inimesed. Tuleb tunnistada – need olid päris ägedad. Selleks, et lõppu jõuda, arvesta umbes 20-minutilise jalutuskäiguga ja ronimist üles ning alla üpriski libetatel kividel. Kuigi seal on valgustus, tasub taskulamp kaasa võtta (kui see on käepärast).
Enne päikeseloojangut seadsime end sisse koopaava ette, sest hämaruse saabudes muutuvad sealsed nahkhiired aktiivseks ja hakkavad massiliselt koopast välja lendama. See oligi vist kogu koopakülastuse kõige meeldejäävam osa!
Kindlasti ei ole Lanquini koopad “must do”, aga kui jääd kaheks ööks ja tahaks Semuci kõrvale veel midagi teha, siis tasub kindlasti läbi astuda.


Mida kaasa võtta?
- Sularaha: Pargi sissepääsupiletit saab osta vaid sularahas. Samuti aktsepteerivad vaid sularaha suurem osa kohalikest restoranidest ja müüjatest.
- Ujumisriided ja rätik: Basseinid ei ole ainult vaatamiseks, vaid ka ujumiseks. Basseinide lähedal on olemas ka riietusruum.
- Veejalatsid: Basseinides on kivid teravad ja need on üsna libedad. Pargi sissepääsujuures müüsid kohalikud noormehed umbes 5€ eest veejalatseid. Kuigi nende mõjutusel ostsin need, oleks ka ilma saanud. Siiski oli veejalanõudega palju magavam – kui sul need kohvris on, võta kaasa.
- Kinnised spordijalanõud: Neid on vaja vaateplatvormile minekuks. Tee on mööda libedaid treppe ja muda.
- Tabalukk: Jui te ei tunne end mugavalt oma kotte ujumise ajaks järelevalveta jätta, võtke tabalukk kaasa. Ülemiste basseinide juures on kapid, kuhu saab asju hoiule panna, aga luku peab ise kaasa võtma. Meil seda polnud ja hoidsime asjad üsna enda lähedal.
- Vesi: võta kaasa korduvkasutatav veepudel, kuna ilm on seal kuum ja niiske. Samuti oli kohapeal olemas ka paar müüjat.
- Suupisted või lõunasöök: Söögikohad on pargi sissepääsu juures, aga basseinide juures on ostuvõimalusi vähe. Soovitan mõned enda snäkid kaasa võtta. Kui olete tuuriga, siis vahel on lõunasöök juba hinnas.
- GoPro või veekindel telefoniümbris: Vesi on väga läbipaistev ja GoProga sai häid pilte ja videosid. Meie tellisime enda oma Saksamaa Amazonist siit lehelt.
Drooni Semuc Champeys kasutada ei tohi – seda saab teha vaid eriloa alusel, mille hind on umbes 200 eurot. Nii basseinide juures kui ka vaateplatvormil on valvurid, kes seda rangelt jälgivad. Üks teine turist, kellega kohtusime, ei teadnud sellest piirangust ja jõudis enne keelu märkamist juba video ära teha – seega minu reelsis nähtavad droonikaadrid on tema tehtud – vaata videot siit.
Meie kasutame reisidel DJI Mini 4 Pro drooni.
Semuc Champey & Lanquin soovitused
Parim aeg külastuseks
Parim aeg Semuc Champey külastamiseks on kuiv hooaeg, ehk november–aprill. Sel perioodil on ilm stabiilne, vihma on vähe ja basseinid kirkad türkiissinised. Mai kuni oktoober on vihmaperiood, mil rajad võivad olla mudasemad, vesi sogane ja ligipääs raske. Seetõttu ei soovitata vihmaperioodil Semuci enda reisiplaanidesse lisada.
Meie külastasime aprilli alguses ja ilm oli ideaalne – päikesepaisteline, kuiv ja vesi selge. Kui võimalik, soovitan planeerida külastus nädalasisestele päevadele, kuna nädalavahetustel meeldib seal ka kohalikele aega veeta.
Internet & sim-kaart
Kasutasin Guatemalas Claro sim-kaarti ja ka Lanquínis oli mitmeid poode, kust sai nii Claro kui ka Tigo kaarte osta ja laadida. Kuna Semuc Champey asub keset džunglit, oli basseinide juures levi väga nõrk või praktiliselt puudus.
Meie öömaja juures Lanquínis toimis sim-kaart hästi ning ka hostelis (El Retiro Lanquin) oli olemas wifi. Sel perioodil me kaugtööd ei teinud, seega ei oska kindlalt öelda, kas internetiühendus oleks olnud piisav ka videokõnedeks ja pikemaks töötegemiseks.
Raha ja kaardimakse
Lanquínis ja Semuc Champeys tasub kindlasti arvestada, et sularaha on peamine maksevahend. Tuurid, tuktukid, shuttle-bussid ja paljud restoranid eeldavad sularahas tasumist. Meie majutuskoht El Retiro Lanquin palus samuti, et toa eest makstaks sularahas. Õnneks sai hosteli restoranis toidu ja joogi eest kaardiga maksta.
Lanquínis on olemas ka pangaautomaat, aga ma ei jääks ainult selle peale lootma – kindlam on vajalik sularaha juba varem kaasa võtta.
Sääsed ja sääsetõrje
Semuc Champey ja Lanquín asuvad keset džunglit ning veekogude lähedus tähendab ka üht – sääski on palju. Need sääsed on väikesed ja hääletud, mistõttu sa ei pruugi neid isegi märgata enne, kui sügelevad jäljed juba olemas on.
Kuna piirkonnas levib ka dengue palavik, on eriti oluline kasutada õhtuti tugevat sääsetõrjet – ka siis, kui sääski ei paista olevat. Kõige tõhusamad on need, mis sisaldavad DEET-i – Guatemalas müüakse neid näiteks rohelise Off!-brändi pudelites, mida leiab enamikest poodidest ja apteekidest.
Kas Semuc Champey on väärt pikki bussisõite?
Sellele küsimusele on keeruline üheselt vastata – see sõltub tõesti sinu reisiplaanist ja marsruudist Guatemalas. Mina olin samuti üsna kahevahel, eelkõige Semuc Champey isoleeritud asukoha tõttu.
Basseinid olid tõesti ilusad ja metsik džungel ümberringi lisas kogu kogemusele ürgsust. Samuti oli huvitav näha Lanquini, väga kohalikku küla, mis andis hoopis teise vaatenurga Guatemalale. Seega ma ei kahetse, et me Semuci oma reisiplaanidesse lisasime. Aga kas see oli kõige erilisem paik, kus olen käinud? Ilmselt mitte.
Kui reisid peamiselt Guatemala lõunaosas (nt Antiguas, Lake Atitlánil) ja kaalud Semucit edasi-tagasi väljasõiduna, siis ma ei soovitaks. Kahepäevane bussisõit lihtsalt selleks, et üheks päevaks basseinide äärde minna ja siis sama tee tagasi sõita, ei ole kõige mõistlikum. Sel juhul soovitaksin hoopis midagi muud – näiteks puhata mõni päev Vaikse ookeani rannikul El Paredonis.
Kui reisid märjal hooajal (maist oktoobrini), jätaksin selle samuti vahele. Tugevate vihmasadude tõttu võivad basseinid muutuda pruuniks või park suletakse üldse – ja nii pika teekonna puhul on see liiga suur risk.
Kokkuvõttes: jah, Semuc Champey on väärt külastust, kui see jääb loogiliselt su trajektoorile – näiteks kui liigud Antiguast või Lake Atitlánilt põhja poole Floresesse või vastupidi. Ainult Semuc Champey pärast me seda teekonda kindlasti ette ei võtaks.
Just nii tegimegi meie: pärast Antiguat ja Lake Atitláni liikusime edasi põhja, veetsime Lanquínis kaks ööd ja külastasime Semuc Champey’d. Meie marsruuti see sobitus väga hästi – ja sel juhul tasus see ka ära.



Loe edasi: seotud postitused ja soovitused
Kui reisid Guatemalas, siis loe kindlasti ka minu teisi postitusi:
- Antigua – Guatemala imeline koloniaallinn
- Acatenango ja Fuego matk Guatemalas
- Lake Atitlán ja selle maagilised külad
Vaata ka lehte Kasulikud lingid reisimiseks ning reisi planeerimise postitusi – sealt leiad palju praktilisi tööriistu ja nippe, mis aitavad järgmist reisi paremini ette valmistada.
Loodan, et leidsid sellest blogipostitusest kasulikke soovitusi. Kui jah, siis jaga seda ka teistega või märgi mind sotsiaalmeedias (@hiieliinreisib) – mul on alati hea meel teie tagasisidet kuulda! 😊 Lisaküsimuste korral kirjuta enda küsimus kommentaaride alla ja vastan esimesel võimalusel.
Lisa kommentaar