Lissabon on üks minu lemmiklinnu Euroopas. Selle võlu ei peitu niivõrd vaatamisväärsuste “linnukeste” tegemises, vaid aeglases kulgemises läbi erinevate linnaosade ja vaateplatvormide, inimeste vaatlemises, toidu- ja veinikultuuri nautimises. Varasemalt kirjutasin pikemalt tegevustest ja kohtadest, mida Lissabonis külastada. List sai pikk ja esimee korra turisti jaoks liiga ambitsioonikas. Käesolevast postitusest leiate detailse 3-5 päeva Lissaboni reisikava, mis sobib hästi nii Lissaboni linnareisiks kui ka Portugali ringreisi üheks osaks.
Loe veel Lissaboni kohta:
- Lissabon: reisi planeerimine ja üldinfo
- Lissaboni parimad restoranid ja baarid
- Kaugtöö Lissabonis: diginomaadi reisijuht

Mitu päeva on vajalik Lissaboni külastamiseks?
Lissabon on Portugali pealinn, kuid võrreldes teiste Euroopa linnadega on see aeglasem ja rahulikum. Sellegi poolest on Lissabonis palju näha ja teha, alates suurepärastest vaateplatvormidest ja maitsvast toidust ning veinist, lõpetades ajaloo, muuseumide, kunsti, meelelahutuse, vaatamisväärsuste ja lähedal asuvate randadega.
Kui oled esimest korda Lissabonis linnareisil, on kolm päeva ideaalne aeg Lissaboni oluliste kohtade avastamiseks. Selleks, et avastada ka Lissaboni läheduses asuvaid olulisi kohti ja nautida veidi ka rannamelu, soovitan planeerida linnareisi pikkuseks viis päeva.
Kus ööbida Lissabonis?
Öömaja Lissabonis pole kõige odavamate küllast. Majutuse soovitan võtta kuni 40-minutilise jalutuskäigu kaugusele kesklinnast või metroopeatuse lähedale. Lissabon pole väga suur ja ühistransport toimib hästi.
Mõned odavama ja keskmise hinnaklassi Lissaboni majutuskohad:
- Chalet D´Ávila Guest House – väga hea hinna ja kvaliteedi suhe, pakub hommikusööki, metroo lähedal, rahulikus piirkonnas
- Santa Clara Lisbon Rooms – Lissaboni ajaloolise keskuse lähedal olevad modernsed toad, mitmetel ka terrass
- Avenue Hostel & Suites – modernne, keskse asukohaga ja saadaval erinevat tüüpi toad
- Rossio Apartments – stuudio korter täiesti kesklinnas
- LX Hostel – kesklinnast natuke eemal jõeäärses hipster piirkonnas, rongipeatus lähedal
Ühistransport ja ringiliikumine Lissabonis
Kesklinn on kompaktne ja jalutamine on Lissaboni linnareisi parim liikumisviis. Keerulisemaks teeb asja see, et Lissabon on täis künkaid, mistõttu distantsilt väikesed vahemaad võivad olla palava päikese käest kurnavad.
Õnneks on Lissabonis olemas hea metroo-, bussi- ja trammisüsteem, mis muudab reisimise kaugemale imelihtsaks. Lisaks on ühistranspordina saadaval ka sage rongi- ja praamiliiklus, mis ühendavad Lissaboni lähedal asuvate eeslinnadega.
Kõigi eelnimetatud transpordivahendite kasutamiseks tasub kohe reisi alguses osta metroojaamast paberist Viva viagem kaart, mis maksab 0,50€. Sellega saab tasuda ka Lissaboni “turistirammides” tunduvalt odavamalt, kui üksikpiletit ostes juhilt. Hinnakirja saab näha siit.
Takso. Lisaks on Lissabonis odav ja hästi toimiv taksoteenus. Grupiga liikudes võib Uberi või Bolti kasutamine olla odavam, kui metrooga sõitmine.
Tõuke – ja jalgrattad. Samuti on Lissabonis mitmeid tõukeratta ja elektrilise ratta pakkujaid. Künklikel vanalinnateedel soovitan olla ettevaatlik ja mitte neid variante kasutada, aga mööda Tejo jõe promenaadi Belemi poole kulgeda on väga tore viis linna nägemiseks.
Auto rentimiseks soovitan vaadata lehti Autoeurope ja Discovercars.



Lissaboni linnareis: reisikava 3-5 päevaks
Järgneva reisikava järgi on sobilik kui olete Lissabonis linnareisil. Esimesed kolm päeva on keskendunud erinevate piirkondade ja toidukultuuri avastamiseks ning viimased on päevareiside jaoks.
Soovitatav 5-päevane reisikava Lissaboni linnareisiks on:
- 1. päev – Lissaboni kesklinn Baixa ja vanalinn Alfama
- 2. päev – Chiado, Bairro Alto, Principe Real
- 2. päev – Belem, LX Factory, Cais do Sodre
- 3. päev – väljasõit: Sintra
- 5. päev – väljasõit: Cascais (ja Cabo da Rocha)
Mõned soovitused päevade järjekorra valimiseks:
- Kui reis hõlmab nädalavahetust ja soovite minna peole, tasub reede ja/või laupäeva õhtul suunduda Bairro Alto või Cais do Sodre piirkonda.
- Sintra reisi jaoks soovitavalt valida argipäev
- Alfama piirkonnas on teisipäeviti ja laupäeviti suur Feira da Ladra kiributurg
- LX Factory’s on pühapäeviti kirbuturg
1. päev: Baixa ja Alfama
Esimese päeva tegevuste järjekorda kohandage vastavalt sellele, kus asub teie majutuskoht ja kus soovite päeva lõpetada.
Alternatiivne võimalus on alustada Lissaboniga tutvust minnes “tasuta jalgsituurile”. See oli ka üks esimesi asju, mida ise Lissaboni saabudes tegin, et linnast hea ülevaade saada.
Lissaboni kesklinn Baixa
Kui asute Baixast eemal, sõitke metrooga Rossio või Terreiro do Paço metroojaama. Baixas asuvad tuntud vaatamisväärsused nagu Rossio väljak, Santa Justa lift (ei soovita üles minna), Rua Augusta jalakäijate ostutänav paljude restoranidega (seal ei soovita süüa), mis lõppeb imeilusa Rua Augusta kaarega. Selle kõrval laiub suur peaväljak Praça do Comercio, kust avaneb vaade Tejo jõele.
- Lõunasöögiks Baixas soovitan imeilusa vaatega restorani Terraço Editorial, mis on suuremate turistimasside eest varjatud. Hea variant on jalutada lähedal asuvasse Cais do Sodre piirkonda ja süüa Time Out Market moodsal toiduturul.
- Rossio väljaku läheduses on palju väikseid baare, kust saab proovida Ginjinha magusa kirsi likööri. Kõige traditsioonilisem koht on selleks A Ginjinha. Kindlasti küsige šokolaadist pitsi!



Lissaboni vanim osa Alfama
Alfama on Lissaboni kõige vanem linnaosa, mis jäi puutumata 1755. aastal toimunud maavärinast ja tsunamist, mille tagajärjel suur osa ülejäänud linnast hävines. Alfamale on iseloomulikud künklikud ja käänulised tänavad, kus on põnev ekselda ja kohalike elanike tegemisi jälgida. Kuigi tänapäeval on see paksult täis turiste, on suur osa elanikest siiski kohalikud. Kui tahate kogeda aga natuke kohalikumat atmosfääri vähemate turistidega, soovitan põigata ka Alfama kõrval olevasse Graca naabruskonda, mis on minu lemmikpiirkond Lissabonis.
Olulised kohad, mida Alfamas külastada:
- Vaateplatvormid: Miradouro das Portas do Sol ja Miradouro de Santa Luzia.
- Castelo de São Jorge keskaegne kindlus – soovitan sinna kindlasti sisse minna ja tunnikese planeerida
- Se Cathedral ja Igreja de Santo Antonio – nende külastamine pole kohustuslik, aga oleneb teie huvidest
- Põika sisse mõnda kohvikusse või restorani. Kui viibite Alfamas õhtul, siis seal piirkonnas leidub väga palju armsaid pisikesi restorane. Näiteks Casa da Tia Helena või pagariäri Casa Sao Miguel.
- Alfamast sõidab läbi ka tuntud kollane tramm number 28. Soovitan seda imetleda väljast ja mitte kulutada aega trammi järjekorrale. Tramm 28 kirjutan rohkem siin.
- Kui viibite Alfamas õhtul ja tahate saada erilise muusikaelamuse osaliseks, külastage väga väikest Tejo baari. Loe minu nippe antud baari kohta siit.
Kui veel energiat on üle, jaluta Alfama kõrval olevasse linnaosasse Gracasse. See on samuti üsna vana, aga natuke kohalikuma atmosfääriga piirkond, kus on palju veinibaare ja toredaid restorane. Seal asub linna üks parima vaateplatvorm Miradouro da Senhora do Monte, mis on suurepärane koht päikeseloojanguks. Vaateplatvormi lähedal on veel toredad kohad nagu veinibaar Vino Vero, taproom 8a Graca (hea päikeseloojanguks) või pitsa restoran La Matta.



2. päev: Chiado, Bairro Alto, Principe Real
Teine Lissaboni linnareisi päev on pühendatud peamiselt kesklinna vastasosa avastamisele. Sealt leiate Lissaboni linnaosad nagu Chiado, Bairro Alto ja Principe Real, mis on täis kohalikke ja vanaaegseid poode, keraamikabutiike, kohvikuid, galeriisid ja stiilseid baare. Päeva soovitan alustada kindlasti mõnusa hommikusöögiga ühes paljudest Lissaboni brunch kohvikutest. Kui oled juba Chiados, siis on selleks head kohad näiteks Hello Kristof või Dear Breakfast (veel soovitusi siin).
Chiado
Chiado on Baixa naaber künka otsas, mis ühendab kesklinna peopiirkonna Bairro Altoga. Chiado on peamine šopingupiirkond, kus on lisaks palju meelelahutust ja kohvikuid. Tuntud vaatamisväärsused Chiados on Carmo kiriku varemeid, Sao Roque katedraal ja Praça Luis Camoesi väljak. Samuti soovitan sisse astuda mõnda toredasse keraamikapoodi või butiiki. Juhul kui keraamikateema huvitab rohkem, soovitan üles otsida koha nimega Cecile M ceramics.
Juhul kui oled Chiados keskpäeval, mine söö kohalikku toitu tascas nimega Toma Lá Dá Cá.



Bairro Alto
Pärast Chiadot suundu künkast üles selle kõrval asuvasse linnaosasse nimega Bairro Alto. See on üks elavamaid linnaosasid Lissabonis. Paljud kirjanikud ja ajakirjanikud muutsid selle 1800. aastatel oma koduks ning aitasid luua naabruskonnas tänapäevani valitsevat boheemlaslikku elustiili. See on ka üks põhilisi pidutsemise ja baaride piirkondi, mis on armastatud eriti turistide poolt.
Bairro Altosse pääsemiseks on kaks võimalust:
- Jalgsi ülesmäge mööda mõnda väikest tänavat
- Elevador Da Bica (köis)raudtee, mis on pärit 19. sajandist
Mõned asjad, mida Bairro Altos teha:
- Imetlege linnavaateid Santa Catarina vaateplatvormilt
- Külastage St. Roque kirikut
- Sõitke Elevador da Gloria köisraudteega
- Külastage õhtul erinevaid baare või kuula Fado muusikat. Mina soovitan külastada lihtsas stiilis ja odavat fado maja Bairro Altos nimega Tasca do Chico.
Principe Real
Principe Real asub Bairro Altost põhja pool ning on üks võluvamaid ja trendikamaid linnaosasid Lissabonis. Seal on palju antiigipoode ja butiike, trendikad restoranid ja baarid ning luksuslikud 19. sajandi häärberid.
Mõned asjad, mida Principe Realis teha:
- Miradouro de São Pedro de Alcântara – üks Lissaboni parimaid vaateplatvorme
- Jardim do Príncipe Real – imeline rahulik park kioskite ja meeldiva atmosfääriga, kus aega veeta. Selle aia peamine atraktsioon on hiiglaslik seedripuu,
- Külasta trendikaid restorane ja baari. Minu kindel soovitus on Gin Lovers Bar & Restaurant, mis on kindlasti üks ägedamaid baare Lissabonis.
Pärast Principle Reali suundu São Pedro de Alcântara kõrval olevat tänavat alla Avenida da Liberdade – Lissaboni peatänav, mille suuresti võtavad enda alla brändiriiete butiikpoed ja luksuslikud hotellid. Kui veel aega on üle, jaluta Eduardo VII Parki, kust on suurepärane vaade linnale ja sümmeetriliste mustritega pargile.


3. päev: Belem ja LX Factory
Suur osa sellest päevast kulub imelise Belemi piirkonna avastamiseks. Ülejäänud aja soovitan avastada kesklinna ja Belemi vahel asuvat LX Factorit ehk Lissaboni versiooni Telliskivi loomelinnakust,
Belem
Belem on rahulik ja ilus naabruskond Tejo jõe suudmes Lissaboni kesklinnast natuke eemal. Belem tähistab Portugali meresõidu ajalugu ja seal veetmiseks planeerige pool päeva. Belemi saab kesklinnast nii bussi, trammi kui ka rongiga ning olenevalt transpordiliigist võtab see 20-30 minutit. Teine variant on laenutada kesklinnas ratas (nt Bolt) või tõuks ning veereda Belemi mööda jõekallast. See on suurepärane viis näha linna erinevaid piirkondi – kui vähegi aega ja ilma, soovitan kindlasti vähemalt ühe otsa rattaga teha.
Belemi naabruskonnas on mitmeid märkimisväärseid vaatamisväärsuseid, mille hulka kuuluvad jõe ääres olevad maadeavastuse kuldajastu sümbol (Padrão dos Descobrimentos), Belemi torn (Torre de Belem) ja imeilus Jeronimose klooster (soovitan kindlasti külastada). Ja muidugi kõige tähtsam – Pastéis de Belém pagariärgi, mis on pastel de nata sünnikoht ja kus lihtsalt peab ühe (või siis mitu) pastel de nata’t sööma. Pagariäri alustas tegevust 1837. aastal ja uskumatul kombel töötab see tänaseni. Soovitan elamuse mõttes koha peal einestada – järjekord tundub väljast pikk, aga see läheb kiirelt, sest seal on ligi 250 istekohta.
Kui hakkate tagasi Lissaboni poole minema, soovitan jalutada mööda jõeäärt kuni MAAT ehk kunsti-, arhitektuuri- ja tehnoloogiamuuseumini, mis on tuntud oma huvitava modernse arhitektuuri poolest.



Lissaboni hipster piirkond: LX Factory
Belemist tagasi Lissaboni poole liikudes, on Ponte de 25 Abril silla juures linnaosa nimega Alcantara, kus asub LX Factori ehk Lissaboni versoon Telliskivi loomelinnakust. LX Factori on Lissaboni vana tööstuspiirkod, kus nüüd asub enam kui 50 poodi, restorani, kohvikut ja baari ning kus pesitsevad mitmed start-up ettevõtted. See on tore piikond, kus natuke uudistada, juua paar kokteili või midagi hamba alla pista. LX Factory’s asub ka legendaarne raamatupood “Ler Devagar”, mis on valitud maailma 10 kauneima raamatupoe hulka.
Igal pühapäeval on LX Factorys kirbutug, kus müüakse omapäraseid vintage ja kohalike disainerite riideid, käsitsi valmistatud ehteid ja veel palju muudki.



Cais do Sodre
Kui LX Factorist tagasi kesklinna poole suundud, jääb tee peale Cais do Sodré. Piirkond on tuntud oma kohvikute, restoranide ning lõbusa ööelu ja baaride poolest. Populaarne nii kohalike kui ka turistide hulgas.
- Time Out Market – modernne toidusaal (food court) kesklinnas, kus leiab erinevate restoranide ja tippkokkade toiduletid. Mõeldud peamiselt turistidele. Hinnad on üldjuhul üsna kõrged (alates 14€), aga juba atmosfääri mõttes tasub kindlasti külastada.
- Pink Street – üks Lissaboni kõige külastatavamaid tänavaid linnas. Päevasel ajal on seal enamastid turistid roosat tänavat pildistamas, kuid öösel saab sellest tõeline peotänav.


4. päev: Sintra
Mägede vahel asuv muinasjutuline linn Sintra on peamiselt tuntud oma losside, imeliste aedade, roheluse ja müstilise õhkkonna poolest. Kui mulle muidu lossid suurt vaimustust ei paku, siis seal olevad paleed panid isegi minu südame korraks kiiremalt põksuma. Sintra on põhjusega kõige populaarsem päevareis Lissabonist, mis kindlasti võiks olla esimese Lissaboni külastuse reisiplaanis.
Sintra piirkond on väga populaarne ja suur, mistõttu on oluline külastuse päevaplaan läbi mõelda. Kirjutasin Sintra külastamisest eraldi postituse, kust leiab kõik olulise informatsiooni.
5. päev: Cascais ja Cabo da Rocha
Linnareisi viimase päeva võtaksin natuke rahulikumalt ja suunduksin Cascaisse või mõnda Lissaboni lähedal olevasse randa. Cascais on tore jalutada ka ajal, kui ilm rannas pikutamiseks pole sobiv. Lisaks saab Cascaist sõita bussiga Mandri-Euroopa kõige läänepoolsemasse punkti, Cabo da Rochasse.
Cascais
Cascais on populaarne suvituslinn Lissabonist 45-minutilise rongisõitu kaugusel. Justkui Lätlastele Jurmala – kui oled rikas ja tahad elada mere ääres, siis kolid Cascaisse. Sinna saab rongiga kesklinnast asuvast Cais do Sodre jaamast. Rongid väljuvad iga 30 minuti tagant.
Cascais on väike armas vanalinn, jahisadam ja kaks randa. Need on suvisel ajal väga täis. Minu üks lemmikrandasid on Praia do Tamariz, mis on üks peatus enne Cascaist. Näiteks ongi hea võimalus alustada päeva sealt ning pärast mööda rannaäärt jalutada Cascais kesklinna. Soovitan kindlasti külastada restorani House on Wonders, kus on imeline katuseterrass, suurepärased kokteilid ja huvitavad vegan road. Samuti on vanalinnas palju kala ja mereande pakkuvaid restorane.
Ranniku nägemiseks tee väike jalutuskäik vanalinnast jahisadamasse ja seal edasi kuni Boca do Inferno kaljudeni. Eriti mõnus on seal õhtul ja päikeseloojangu ajal. Suvituslinna atmosfääri nautimiseks võib ühe öö veeta hoopis Cascais.



Cabo da Rocha
Cabo da Roca on Mandri-Euroopa läänepoolseim punkt, kus kaljuselt rannikuäärelt saab vaadata justkui ookeani lõpmatusse. Kui tahate aeglase puhkusepäeva asemel veel ringi vaadata, sõitke Cascaist edasi Cabo da Rochasse. See võtab bussiga 45 minutit. Kohal peal võiks veeta vähemalt tunni, et oleks rahulikult – saate aega ringi jalutada ja imetleda võimsaid rannikuvaateid. Tagasi Lissaboni sõitmiseks on vaja taaskord minna bussiga Cascaisse ja sealt rongiga Lissaboni.



Kokkuvõte ja tegevusi mida veel kaaluda
Reisijad, kes veedavad Lissabonis viis päeva, saavad Lissabonist ja selle eri piirkondadest üsna hea ülevaate. Juhul kui soovite rahulikumat kulgemist, võib mõne päevareisi ära jätta.
Tegelikkuses on aga Lissabonis palju rohkem avastada. Selleks loe põhjalikku postitust: Mida teha Lissabonis?, kus kirjutasin ka teistest tegevustest, mida reisiplaani võib lisada. Mõned näited:
- Parque das Nações modernne linnaosa ja okeanaarium – kui reisite lastega, soovitan kindlasti
- The National Azulejo Museum
- Almada – linn “teisel pool kallast
Lissabon on suurepärane linnareisi sihtkoht ja loodan, et minu reisikava aitas teil natuke selle planeerimisel.

Loe veel Portugali kohta
Portugalis reisimisel võiks sulle veel huvi pakkuda järgmised postitused:
Lisa kommentaar