Lissabon on võluv ja elav linn, mis pakub külastajatele lõputult avastamisrõõmu. Kuigi tegemist on Portugali pealinnaga, on sealne atmosfäär rahulik ja mõnus – justkui ei viibikski Euroopa suurlinnas.
Minult küsitakse sageli, kui kaua peaks Lissabonis veetma, ja võin julgelt öelda, et isegi kui viibiksite selles vapustavas linnas terve nädala, ei hakkaks teil igav. Lissabonis palju näha ja teha, alates suurepärastest vaateplatvormidest ja maitsvast toidust ning veinist, lõpetades ajaloo, muuseumide, kunsti, meelelahutuse, vaatamisväärsuste ja lähedal asuvate randadega. Mind ikka üllatab, kui kuulen reisijatest, kes veedavad Lissabonis vaid ühe päeva.
Selles postituses annan sulle ülevaate kõikidest tegevustest, mida Lissabonis teha soovitan. Olen need kõik aasta jooksul Lissabonis ära proovinud ja võin lubada, et siit soovitustest miskit jama ei leia.
✈️ Loe veel Lissaboni kohta:
Mida teha Lissabonis?
1. Lissaboni “tasuta” jalgsituur
Olen juba varasemates postitustes mitmeid kordi maininud, et alustan tavaliselt enda linnareise jalgsituuriga, mille eest tasumine on vastavalt südametunnistusele. See on hea viis linnaga tutvust teha ja kuna tasumine pole fikseeritud, on giidid üldjuhul üsna motiveeritud head teenuse pakkumisest. See oli ka üks esimesi asju, mida ise Lissaboni saabudes tegin.
Tip: Vaata lehte Guruwalk, mis on suurim rahvusvaheline tasuta ekskursioonide platvorm, kust saab endale meelepärasel ajal valida tuuri.
2. Naudi Lissaboni miradourosi’d ehk vaateplatvorme
Lissabon on väga künklik, kuna see on ehtitatud seitsme (tegelikult küll kaheksa) künka otsa. See tähendab, et arvestada tuleb igapäevase ülesmäkke kõndimisega – seda ei tasu alahinnata ja mugavad jalanõud on rangelt soovitatud. Teiselt poolt pakuvad need künkad palju suurepäraseid vaateid ja üks parimaid tegevusi Lissabonis ongi erinevate vaateplatvormide (Miradouros) külastamine. Ja mitte lihtsalt külastamine linnukese tegemiseks, vaid nende nautimine kaaslaseks kohv, vein ja muusika.
Miradourosi’d on palju, aga kindlasti soovitan külastada järgmisi:
- Miradouro da Senhora do Monte (Graca) – üks parimaid vaateplatvorme, kus on linnale 360-kraadine vaade. Väga hea koht päikeseloojanguks.
- Miradouro de Santa Luzia ja Miradouro das Portas do Sol (Aflama) – Lissaboni kõige vanemas osas asuvad vaateplatvormid. Need on teineteisele lähedal, mistõttu soovitan neid mõlemaid Alfamas olles külastada. Minu lemmik neist on Santa Luzia, kust on vaade Tejo jõele ja Alfamale. Kuna Alfama asub Graca kõrval, on mugav need ühildada Senhora do Monte vaateplatvormi külastusega.
- Miradouro de São Pedro de Alcântara (Principle Real) – eelnimetatud kohtadest teisel pool linna asuv vaateplatvorm, kus on suurepärane vaade Gracale ja Alfamale. Ümbruses on palju mõnusaid baare ja tavaliselt mängib ka muusika.
- Miradouro de Santa Catarina (Chiado) – seda kohta te ilmselt tavalisest reisijuhist ei leia, kuna see on populaarne rohkem kohalikele seas. Kõige elavam õhtusel ajal enne päikeseloojangut ja pea alati on seal elav muusika. Atmosfääri poolest minu üks lemmikumid.
3. Külasta Lissaboni kesklinna: Baixa ja Chiado
BAIXA on Lissaboni kõige kesksem osa. Seal asuvad tuntud vaatamisväärsused nagu Rossio väljak, Santa Justa lift (ei soovita üles minna), Rua Augusta jalakäijate ostutänav paljude restoranidega (seal ei soovita süüa), mis lõppeb imeilusa Rua Augusta kaarega. Pärast seda jõuate Lissaboni suurele ja pea tühjale peaväljakule Praça do Comercio, kust avaneb vaade Tejo jõele. Seal juures asuv promenaad on suurepärane koht, kust nautida päikeseloojangut vaatega jõele ja ikoonilisele 25 de Abril sillale.
CHIADO on Baixa naaber künka otsas, mis ühendab kesklinna peopiirkonna Bairro Altoga. Baixas on peamine šopingupiirkond, kus on lisaks palju meelelahutust ja kohvikuid. Tuntud vaatamisväärsused Chiados on Carmo kiriku varemeid, Sao Roque katedraal ja Praça Luis Camoesi väljak.
Baixa ja Chiado on mõlemad väga turistiderohked, mistõttu on seal ka majutus ja restoranid kallimad kui mujal piirkondades. Kohalikku elu nendes piirkondades kogeb vähem.
4. Avasta Lissaboni kõige vanemat linnaosa: Alfama
Alfama on Lissaboni kõige vanem linnaosa, mis jäi puutumata 1755. aastal toimunud maavärinast ja tsunamist, mille tagajärjel suur osa ülejäänud linnast hävines. Alfamale on iseloomulikud künklikud ja käänulised tänavad, kus on põnev ekselda ja kohalike elanike tegemisi jälgida. Kuigi tänapäeval on see paksult täis turiste, on suur osa elanikest siiski kohalikud. Kui tahate kogeda aga natuke kohalikumat atmosfääri vähemate turistidega, soovitan põigata ka Alfama kõrval olevasse Graca naabruskonda, mis on minu lemmikpiirkond Lissabonis.
🪕Mida teha Alfamas?
- Eksle käänulistel tänavatel (ka google maps satub seal tihti segadusse) ja astu sisse mõnda restorani või kohvikusse.
- Naudi linnavaateid vaateplatvormidel – Portas do Soli ja Miradouro de Santa Luzia.
- Külasta Castelo de Sao Jorge kindlust
- Alfama on tuntud ka Portugali rahvamuusika fado restoranide poolest, mis on üldjuhul kallid ja kuhu peaks kindlasti soovi korral laua broneerima. Jagan teile allpool fado sektsioonis ka mõnda odavamat soovitust.
- Kui teile meeldivad kirbuturud, siis soovitan Alfama külastuse planeerida teisipäeva või laupäeva peale, sest just neil päevil toimub suur Feira da Ladra kiributurg.
🏰 Külasta Lissaboni sümbolit Alfamas: Sao Jorge kindlus
Sao Jorge kindlus on üks Lissaboni sümbolitest ja seda juba üle 400 aasta. See asub Lissaboni ühe kõige kõrgema mäe otsas ja paistab pea igast suuremast ümbruses olevast naabruskonnast. Turistide seas on kindlus tundud peamiselt parimate linnavaadete ja paabulindude poolest – neid elab selle territooriumil hulgaliselt. Külastasin ise kindlust pea aasta pärast Lissaboni saabumist, kuna kahtlesin, kas see on oma 15€ piletihinda väärt. Üllatusin aga positiivselt ja võin kinnitada, et kindlus pakkus nii vaateid kui ka uusi teadmisi ajaloost; boonusena on on seal olevad paabulinnud tõesti ägedad. Tip! Eriti ilusad on vaated kuldse tunni ja päikeseloojangu ajal.
🎼 Külasta minu lemmikut muusikabaari: Tejo Bar
Tejo Bar on väike legendaarne muusikabaar Alfama, mis on tuntud kui muusikute kohtumispaik. Seal ei ole kindlat kava, kindlat esinejat ega ka kellaaega – seega ei saa minnes isegi kindel olla, kas keegi esineb. Samal ajal võib saada parima muusikaelamuse osaliseks – iga kord kui seal käin, on kogemus väga erinev. Baaris on üks sein kaetud erinevate muusikainstrumentidega, mida esinejad vahel kasutavad.
Baar ise on imepisike, mistõttu peaks sinna minema hiljemalt kell 9 – vastasel korral pole tõenäoliselt enam kohti. Ise sisse minna ja istuda ei ole lubatud, vaid peab ootama, kuni teenindaja selleks loa annab ja koha pakub. Esinemiste ajal on uksed kinni ja siis sisse ei saa. Samuti ei tohi plaksutada, vaid pärast lugusid hõõrutakse kästi kokku. Tõesti väga eriline koht – mul ei jätku kiidusõnu.
5. Sõida pooleks päevaks Belem naabruskonda
Belem on rahulik ja ilus naabruskond Lissaboni kesklinnas natuke eemal lääne suunal, mille jaoks soovitan julgelt pool päeva planeerida. Sinna saab nii bussi, trammi kui ka rongiga ning olenevalt transpordiliigist võtab see 20-30 minutit.
Belemi naabruskonnas on mitmeid märkimisväärseid vaatamisväärsuseid, mille hulka kuuluvad jõe ääres olevad maadeavastuse kuldajastu sümbol (Padrão dos Descobrimentos), Belemi torn (Torre de Belem) ja imeilus Jeronimose klooster (soovitan kindlasti külastada). Ja muidugi kõige tähtsam – Pastéis de Belém pagariärgi, mis on pastel de nata sünnikoht ja kus lihtsalt peab ühe (või siis mitu) pastel de nata’t sööma. Pagariäri alustas tegevust 1837. aastal ja uskumatul kombel töötab see tänaseni. Soovitan elamuse mõttes koha peal einestada – järjekord tundub väljast pikk, aga see läheb kiirelt, sest seal on ligi 250 istekohta.
Kui hakkate tagasi Lissaboni poole minema, soovitan jalutada mööda jõeäärt kuni MAAT ehk kunsti-, arhitektuuri- ja tehnoloogiamuuseumini, mis on tuntud oma huvitava modernse arhitektuuri poolest ja mille katuselt on suurepärane päikeseloojang ja vaade Lissaboni sümboolsele Ponte de 25 Abril sillale. Jõeäärse nautimiseks on teine hea variant hoopis võtta Lissabonist (või Belemist) elektriline jalgratas või tõukeratas ja sõita üks ots kaherattalisel.
6. Avasta Lissaboni hipster piirkonda: LX Factory
Teel Belemi Ponte de 25 Abril silla juures on linnaosa nimega Alcantara, kus asub LX Factori ehk Lissaboni versoon Telliskivi loomelinnakust. LX Factori on Lissaboni vana tööstuspiirkod, kus nüüd asub enam kui 50 poodi, restorani, kohvikut ja baari ning kus pesitsevad mitmed start-up ettevõtted. See on tore piikond, kus natuke uudistada, juua paar kokteili või midagi hamba alla pista. LX Factory’s asub ka legendaarne raamatupood “Ler Devagar”, mis on valitud maailma 10 kauneima raamatupoe hulka.
Igal pühapäeval on LX Factorys kirbutug, kus müüakse omapäraseid vintage ja kohalike disainerite riideid, käsitsi valmistatud ehteid ja veel palju muudki.
Tip! Soovitan ühildada Belemi ja LX Factori külastuse, kuna need on mõlemad samas suunas. LX Factorisse lihtne liikuda Lissabonist või Belemist ühistranspordi, tõukerattaga või võtta ette natuke pikem jalutuskäik.
7. Söö Portugali kreemikooki: pastel de nata
Pastel de nata on Portugali sümbol ja sellest imelisest kreemikoogist ei saa Portugalis (eriti Lissabonis) kuidagi mööda vaadata. Mulle tundub, et mida rohkem süüa, seda rohkem hakkab meeldima. Tavaliselt on ühe koogi hind umbes 1-2€. Kuigi pastel de natat saab pea iga nurga peal, leiab minu arvates kõige paremad koogid nendes kohtades: Pastéis de Belém (Belemis asuv kuulus kohvik, mis on pastel de nata sünnikoht), Manteigaria (kolm kohvikut), Fábrica da Nata (kaks kohvikut).
8. Avasta Portugali toidu- ja veinimaastikku
Toiduhuvilistel on Lissabonis avastamist rohkelt, sest linnal on palju pakkuda – on selleks siis traditsioonilised road või rahvusvaheline köök. Portugali köök sisaldab palju mereande ja kala. Road, mida kindlasti proovima peaks, on grillitud kaheksajalg, sardiinid ja bachalau ehk tursk, mida leidub mitmes eri versioonis. Kohaliku elamuse saamiseks võiks külastada “tascat” ehk traditsioonilist lihtsa mööbliga söögikohta ja pastelariat ehk kohalikku pagariäri. Kuigi veinimaailm on lai, ei saa üle ega ümber Portugali kuulsamat rohelisest veinist ehk vino verdest, mis on natuke kihisev, värske, odav ja kerge vein, mida soojal õhtul juua.
Kindlasti soovitan uudistada Cais do Sodré’s asuvat modernset TimeOut Marketit (Mercado da Ribeira), kus on lugematul arvul kioskeid ja restorane, et proovida moodsat Portugali toitu. Tegemist on turistidele mõeldud ja kallima kohaga, aga korra tasub seal kindlasti einestada.
🍽️ Loe postitust Lissaboni toiduelamused: parimad restoranid ja baarid, kust leiad minu lemmikud restoranid, kohvikud, katuseterrassid, baarid ja peokohad, mida soovitan Lissaboni reisi jooksul külastada.
9. Joo šokolaadi seest Ginjinha likööri
Kindlasti ei tohiks Lissabonist lahkuda ilma ginjinha likööri shoti proovimata. Tuntud ka kui ginja, on see magus liköör, mis on valmistatud Morello hapudest kirssidest ning pärit umbes Lissabonist tunni kaugusel asuvast Obidos linnast. Eriti hästi maitseb jook, kui juua ginjat väikesest šokolaadi shotiklaasist – tavaliselt juuakse esimene shot ainult likööri ja koos teisega süüakse ka šokolaadiklaas, tuleb lihtsalt paluda “refill”. Ginjat leiate kesklinna ja Alfama tänavatelt ja tavaliselt on hinnaks 1-2€.
10. Pidutse Lissaboni peopiirkondades: Bairro Alto & Pink Street
Pink Street on roosa asfaltkattega tänav Lissaboni kesklinnas jõe lähedal, mis on tuntud hommikuni kestvate pidude ja ööklubide poolest. Aastakümneid tagasi oli see Lissaboni punaste laternate piirkond, kuid nüüd on see lihtsalt populaarne pidutsemise tänav, kus õhtuti mängib väga vali muusika ja jooki voolab igas suunas. Tuntumatesse ööklubidesse võivad järjekorrad olla väga pikad. Mulle sealne atmosfäär liialt ei meeldi, mistõttu ise seal sage külaline pole. Kui ööklubid huvitavad, soovitan koha üle vaadata.
Teine populaarne peopiirkond on mäe otsas asuv Bairro Alto, mis on täis erienevaid baare ja peokohti. Sarnaselt Pink Streetile turiste täis, aga atmosfäärilt natuke parem (kuigi mitte minu lemmik) ja vähem lärmakas. Lisaks leiab sealt lisaks Alfamale mitmeid fado majasid.
11. Kuula Fado muusika kontserdi
Fado on traditsiooniline Portugali muusikastiil, mis tekkis 19. sajandi alguses Lissabonis. See väljendab igatsust, nostalgiat ja saudade’t ning on tuntud oma melanhoolse karakteri poolest. Fadot esitatakse üldiselt fado majades, kus kuulajad saavad nautida sügavalt emotsionaalseid laule ja akustilist kitarrimuusikat. Mina polnud enne Lissaboni tulekut fadost midagi kuulnud, mistõttu arvan, et see on üsna unikaalne asi, mida vähemalt korra Portugalis kogeda.
Väidetavalt on fado sündinud Alfamas, kus on veel praegugi suur osa fado majadest. Teine piirkond, kust leiab palju fado muusika kohti on Bairro Alto – sageli paremaid ja odavamaid. Enamasti on Fado kohad kallid ja sisaldavad viisakat õhtusööki fado majas .
Mina soovitan aga külastada natuke lihtsamat fado maja Bairro Altos nimega Tasca do Chico. See on väga väike koht, kuhu sisse lastakse vaid muusika setide vahel ning pärast kella 9 on sisse saada juba keeruline. Soovitan neile helistada ja laua broneerida. Muusika taustaks saab tellida tapaseid ja jooke. Vahel nõutakse (olenevalt päevast) lauatasu 10€, mille eest saab endale sööki ja jooki tellida.
12. Külasta minu lemmikpiirkondi Lissabonis: Principle Real ja Graca
Minu lemmikud piirkonnas Lissabonis on Principle Real ja Graca – mõlemad keskse asukohaga, kuid natuke kohalikuma atmosfääriga, kus leiab väga mõnusaid baare, restorane ja söögikohti. Need on ka sageli välismaallaste lemmikpiirkonnad elamiseks.
Principe Real on Bairro Altost edasi luksuslik elamurajoon poodide, parkide ja 19. sajandi häärberitega. Tore koht jalutamiseks, kus leidub väga palju mõnusaid baare ja restorane. Ise veedaksin oma õhtut pigem seal olevates baarides (nt Gin Lovers) kui Bairro Altos. Samuti asub seal üks parimaid vaateplatvorme Miradouro de São Pedro de Alcântara, mida ennist muradouro’de peatükis mainisin.
Graca on minu kodupiirkond, Alfama kõrval asuv kohaliku atmosfääriga piirkond, mis on samuti üpriski vana. Gracas asub Lissaboni parim vaateplatvorm Miradouro da Senhora do Monte, mõnus park
Jardim da Cerca da Graça lugemiseks, veini joomiseks või päevitamiseks ja samuti on seal palju armsaid veinibaare ja restorane, kus õhtut veeta. Kuna Graca on minu kodunaabruskond, on restoranide postituses palju soovitusi kallutusega sellele piirkonnale.
13. Mine Tejo jõe päikeseloojangukruiisile
Lissabon asub Tejo jõe suudmes ja on nii lai, et võib kergesti ununeda, et tegemist on jõe ning mitte veel ookeaniga. Kui varasemalt mainisin, et jõe kaldal on tore promeneerida, on samuti väga tore ka seda teha jõe peal. Päikeseloojangukruiis purjepaadil koos klaasi proseccoga on hea viis imetleda Lissaboni teise nurga alt ja samal ajal kuulda põnevaid fakte linna kohta. Kuna minu elukaaslane tegeleb purjetamisega, oleme korduvalt seda võimalust kasutanud.
Tip! Valiku Tejo jõe kruiise leiab Getyourguide lehelt – kuna valikuid on palju, soovitan mitte varakult ette broneerida, vaid pigem jälgida ilmastikuolusid.
14. Uudista modernset Lissaboni: Parque das Nações
Lissaboni kesklinnast mööda jõge ida poole liikudes (ehk teises suunas kui Belem) asub 30-minutilise metroosõidu kaugusel linnaosa Parque das Nações. See oli varasemalt inetu tööstuspiirkond, kuni see valiti 20. sajandi maailmanäituse ‘Expo 98’ korraldamise kohaks. Seetõttu kutsuvad paljud kohalikud seda piirkonda sageli Expoks.
Näituse raames tegi kogu piirkond ümber täieliku transformatsiooni futuristlikuks klaasist ja terasest linnaosaks, kus leidub silmatorkavaid näiteid kaasaegsest arhitektuurist. Praegu on see tuntud kui modernne osa Lissabonist, kus on tunne nagu oleksid uude linna sattunud.
Kui oled Lissabonist vaid paar päeva, pole Parque das Nações kohustuslik tegevus – enamik turiste satub alles teisel või kolmandal külastusel. Kui reisid lastega soovitan teekonna ette võtta, sest seal asub maailma üks suurimaid okeanaariume. Samuti on piirkonnas 5km modernne promenaad vaatega maailama ühele pikimale Vasco da Gama sillale ning ka köisraudtee, mille pealt seda imelist vaadet nautida.
Parque das Nações keskus on muljetavaldava arhitektuuriga Oriente Station, mis on Lissaboni üks suuremaid rongi-, metroo- ja bussiterminale. Seal juures ka minu arvates Lissaboni parim ja kõige ilusam kaubanduskeskus Centro Vasco da Gama.
15. Naudi rohelust Lissaboni parkides: Eduardo Park, Monsanto Park
Kuigi Lissabon on üldiselt oma küngastega üsna kivine, on pea igas linnaosas mõni tore park väikese kohvikuga. Kui viibida Lissabonis pikemalt (vähemalt nädal) või otsite kohta jooksuringiks (muidugi mägiseks), soovitan uudistada kesklinnast natuke eemal olevaid üsna suursuguseid parke.
- Eduardo VII Park – Lissaboni keskpark asub umbes 30-minutilise jalutuskäigu kaugusel keskusest. Park asub üsna suure kalde peal ja selle tipust on suurepärane vaade linnale ja pargi keskel olevatele sümmeetrilistele põõsastest mustrile. Eduardo park on minu üks lemmikkohti jooksmiseks ja jalutamiseks. Eduardo pargi juures asub ka tiik ja sisemine botaanikaaed, mis on üks Lissaboni tähtsamaid rohealasid.
- Monsanto Forest Park – umbes 30-minutilise autosõidu kaugusel asub Lissaboni üle 900 hektari suurune metsapark. See on populaarne koht sportimiseks ja lastega aja veetmiseks ning võimalus linnast eemale rohelusse minna. Monsanto park pole midagi, kuhu lühikesel Lissaboni reisil läheksin, aga kui linnas pikemalt aega veeta, soovitan sinna vaadata.
16. Avasta Lissaboni naaberlinna teisel pool jõge: Almada
Lissaboni kesklinnast paistab kaugustes Rio de Janerole sarnare Kristuse monument. Seda piirkonda kutsutakse Almadaks, mis on väike linn “teisel pool kallast”. Kui viibite Lissabonis rohkem kui paar päeva, soovitan võtta mõned tunnid või pool päeva ja avastada turistidest ning kogu linna möllust vaiksemat piirkonda. Almadasse on kõige lihtsam minna Cais du Sodre laevaterminalist praamiga suunal Cacilhas, kuhu sõit on vaid 20 minutit. Praam kuulub ühistranspordi hulka, sõidab iga poole tunni tagant ja maksab ühistranspordikaardiga alla kahe euro.
Kui lähete vaid mõneks tunniks, soovitan esmalt suunduda Jardim Botânico – Chão das Artes parki, juua kohvi ja nautida Lissaboni vaadet seal olevas kohvikus Coisas Degostar. Seejärel suunduda alla jõe äärde, jalutada mööda kallast ning einestada või võtta vein jõeäärses baaris Ponto Final. Sealt avaneb ka suurepärane päikeseloojang Lissabonile ja jõele. Soovi korral saab minna ka Kristuse kuju juurde (soovitan selleks võtta sadamast trammi), kust on hea vaade sillale. Midagi liiga erilist see pole ja tasub arvestada, et ligipääs vaatepunkti suletakse kell 7 õhtul.
Tip! Praami jaoks saab kasutada sama kaarti, mida ülejäänud ühistranspordi jaoks Lissabonis.
17. Must-do päevareisid Lissabonist: Sintra ja Cascais
Lissabonist saab ette võtta palju toredaid päevareise. Kui aga oled esimest korda Lissabonis, soovitan kindlasti planeerida ühe päeva Sintra ja losside külastuseks. Samuti soovitan võimalusel teha väljasõit glamuursesse kuurortlinna Cascaisse, kus saab natuke rannamõnusid ja teistsugust atmosfääri nautida.
Kui tahate natuke ka muud ümbruskonda avastada või massiturismi radadelt kõrvale minna, soovitan auto rentida. Autorent on Lissabonis üsna kallis – seda eriti suvehooajal. Parimaid pakkumisi leidsime tavaliselt lehtedelt Autoeurope ja Discovercars.
Loe veel: Sintra päevareis Lissabonist: planeerimise kuldreeglid
Millele ei soovita aega kulutada ?
1. Lissaboni tramm 28
Lissaboni reisijuhte lugedes tuleb ilmselt esimeste seas esile legendaarse kollase trammiga sõitmine. Põhiline tramm, millest turistid on huvitatud on tramm 28, kuna see sõidab läbi tuntumate Lissaboni naabruskondade ja on justkui hea viis linnaga tutvumiseks.
Mida aga sageli ei mainita, et trammi peale saamiseks on vahel aja oodata ligi 1-2 tundi (suvel ja nädalavahetusel rohkemgi). Samuti on seal istekohti vaid 20, mistõttu tuleb suure tõenäosusega seista täis pressitud trammis. Tegemist pole hop-on-hop-off turistitrammiga, vaid see on tavaline ühistranspordi funktsiooni täitev tramm, mistõttu vahepeal peatustes maha minnes suure tõenäosusega enam pärast sinna sisse ei saa. Samuti tuhiseb tramm läbi erinevate linnaosade üsna kiirest, mistõttu tegelikult väga aru ei saa, kus piirkonnas olete.
Seetõttu soovitan pigem kasutada jalamootorit, trammi väljastpoolt imetleda (kusjuures see on väljast palju parem) ja sellega üks pilt teha (selleks mine Graca platsile, kus neid alati palju on). Ise, olles enam kui aasta juba Lissabonis olnud, proovisin muidugi selle “nalja” ära. Seega kirjutan tulevikus ka eraldi postituse trammi nippide kohta neile, kellel see linnuke kindlasti on vaja kirja saada.
Tip! Kui jalgsi tundub Lissaboni avastamine üle jõu käiv, soovitan trammi asemel võtta giidiga tuki-tuki, kes Lissaboni peamiste vaatamisväärsuste juures ringi sõidutab. Tavaliselt maksab see alates 90€, mis jaguneb sõitjate vahel (2-3 inimest). Kohaliku poolt soovitatud tuk-tuk juht või palju variante ka GetYourGuide lehel.
2. Santa Justa liftiga sõitmine
Santa Justa lift on Baixas asuv vana 45 meetrit kõrge lift, mis on mõnes mõttes ka Lissaboni sümbol. See ühendab Baixa linnaosa Carmo mäega ning saigi kunagi ehitatud seetõttu, et inimesed alt linnast künklikus Lissabonis paremini üles saaksid. Praegu on see populaarne turismiobjekt. Siiski ei soovita ma seal järjekorras seista ja aega ning raha raisata. Selle ajaga jõuate juba ise üles platvormile minna, mida ka suure tõenäosusega teete kui külastate Chiadot ja Bairro Altot.
Kus ööbida Lissabonis?
Öömaja Lissabonis pole kõige odavamate küllast. Majutuse soovitan võtta kuni 40-minutilise jalutuskäigu kaugusele kesklinnast või metroopeatuse lähedale. Lissabon pole väga suur ja ühistransport toimib hästi.
Mõned odavama ja keskmise hinnaklassi Lissaboni majutuskohad:
- Chalet D´Ávila Guest House – väga hea hinna ja kvaliteedi suhe, pakub hommikusööki, metroo lähedal, rahulikus piirkonnas
- Santa Clara Lisbon Rooms – Lissaboni ajaloolise keskuse lähedal olevad modernsed toad, mitmetel ka terrass
- Avenue Hostel & Suites – modernne, keskse asukohaga ja saadaval erinevat tüüpi toad
- Rossio Apartments – stuudio korter täiesti kesklinnas
- LX Hostel – kesklinnast natuke eemal jõeäärses hipster piirkonnas, rongipeatus lähedal
Kokkuvõte: kuidas panna kokku Lissaboni reisikava?
Usun, et pärast postituse lugemist nõustute minuga, et Lissabon on väga mitmekesine ja tegevusi jagub rohkem kui paariks päevaks või isegi nädalaks. Lisaks on Lissabonis veel palju muud – näiteks arvukalt põnevaid muuseume (nt Azulejo muuseum, Fado muuseum jm), mida ma antud postituses ei maininud või võimalus osaleda mõnes põnevas töötoas, nagu näiteks pastel de nata küpsetamine või azulejo (keraamiline Portugalile omane plaat) keraamikakursus.
Mida aega teha, kui aeg on piiratud? Kui veedate Lissabonis vaid 2-4 päeva, soovitan piirduga kesklinna (Baixa ja Chiado) ja Aflamaga – külastada vaateplatvorme, jalutada jõe ääres, nautida head toitu ja veini, proovida vähemalt kaks pastel de natat ning võimalusel teha külastus Belemi ja Sintrasse. Need peaks andma hea esimese mulje Lissabonist ja tekitada tahmise sinna kindlasti tagasi minna.
✈️ Loe veel Lissaboni kohta:
- Kuidas planeerida reisi Lissaboni?
- Lissaboni toiduelamused: parimad restoranid ja baarid
- Sintra päevareis Lissabonist: planeerimise kuldreeglid
Kui on Portugali või Lissaboni kohta küsimusi, olen alati valmis neile vastama. Head reisi!
Lisa kommentaar