Pärast nelja kuud Lõuna-Ameerikas otsustasime enne Eestisse naasmist veeta kuu aega Hispaanias. Valencia, Hispaania kolmas suurim linn, pakkus meile ideaalset võimalust kombineerida reisimine ja kaugtöö. Seekord valisime elamiseks Vivarium co-livingu, kus oli suurepärane võimalus töötada ja tutvuda uute inimestega. Valencia, oma rannikul asuva asukoha ja elava kultuurieluga, tundus olevat täiuslik koht, kus nautida uut keskkonda ja jätkata tööd diginomaadina
Selles postituses jagan oma kogemusi, mida tähendab kaugtöö Valencias ja kuidas elu Vivarium co-livingus välja nägi.
PS! Kui sa mind veel Insatgramis ei jälgi, siis soovitan seda teha, kuna seal jagan rohkem ja jooksvalt oma reisidest. Pane follow @hiieliinreisib. Vaata ja salvesta postitused: Valencia esimene nädal, 10 hetke Valenciast, Miks Valencia?, Valencia soovitused
Vaata ka Valencia elu vahetuid emotsioone ja soovitusi Valencia highlight’idest
Kaugtöö Valencias: kuu aega Vivarium co-livingus
Miks Valencia?
Siin on mõned põhjused, miks otsustasime enda kuu Valencias veeta ja miks soovitan seda ka teistele.
- Rahulik linnamelu: Valencia ei ole liiga suur ega liiga väike – täpselt paras, et nautida linnamelu ilma rahvamassideta.
- Kaunis arhitektuur: Linnas on huvitav kombinatsioon ajaloolisest vanalinnast ja kaasaegsest Kunstide ja Teaduste linnast.
- Roheline linn: Palju parke ja rohelisi alasid, kus kohalikud armastavad jalutada ja sportida.
- Rannad: Laiad ja ilusad rannad, nagu Malvarossa, kus saab päevitada ja lõõgastuda.
- Toidukultuur: Palju häid restorane ja kohvikuid, kus saab nautida erinevaid toite.
- Tegevused ümbruses: Lähiümbruses on mitmeid huvitavaid kohti, nagu rahvuspargid ja ajaloolised külad.
- Diginomaadide kogukond: Populaarsust koguv koht digirändurite seas, aga hetkel veel mitte liiga ülerahvastatud välismaallaste poolt.
Loe allolevat blogipostitust, et saada põhjalikum ülevaade, mida Valencias teha, kuhu minna, kus süüa ja millega reisimisel arvestama peaks.
Valencia hinnad ja elukallidus
Valencia hinnatasemest parema ülevaate saamiseks vaata Valencia hinnatasemest parema ülevaate saamiseks vaata Numbeo lehte. Meie heameeleks olid 2024. aastal Valencia hinnad võrreldes Eestiga odavamad ja mõistlikud. Siin on mõned täpsustused:
Toiduainete hinnad olid eriti positiivne üllatus – need olid tunduvalt odavamad ja valik lai. Meie lemmikpood oli Mercadona, kus leidus isegi head kodujuustu. Kvaliteetne specialty coffee maksis 2-3 eurot ja restoranis õhtusöök 10-17 eurot.
Hispaania on ka suurepärane koht šoppamiseks. Valik on suur ja hinnad odavamad kui Eestis. Zara poed olid hiiglaslikud ja paljusid riideesemeid sai vähemalt 10 eurot soodsamalt kui Eestis.
Kõige kallim oli Valencias rent. Kuigi elamine co-livingus oli mõistlikum, vaatasime ka üürikortereid, mis olid siiski kallid. Samas kvaliteet, mida Eestis oodata võiks, jäi pigem alla ja selle eest sai vähem.
Võrreldes Lissaboniga olid Hispaania ja Valencia hinnad aga tunduvalt soodsamad ning igapäevased kulutused väiksemad kui Eestis. Loe kaugtöö kohta Lissabonist siit.
Valencia ilm – parim aeg diginomaadile
Parim aeg kaugtöö tegemiseks Valencias on kevad (märtsist maini) ja sügis (septembrist novembrini), kui temperatuurid on meeldivalt soojad, kuid mitte liiga kuumad.
Suvekuudel on Valencias peamine turismihooaeg, ja temperatuurid tõusevad tihti üle 35 kraadi. Talvel on ilm Valencias võrreldes Eestiga tunduvalt pehmem — tavaliselt jääb temperatuur 7–15 kraadi vahele. Siiski tuleb arvestada, et Lõuna-Euroopa riikides puudub tihti korralik soojustus, mistõttu võivad toad olla jahedad ja niisked.
Minu kaugtöö periood Valencias kestis aprilli lõpust mai lõpuni. Kuigi meid hoiatati sel ajal kõrgete temperatuuride eest, püsis ilm tavaliselt 20-25 kraadi juures. Päevad olid meeldivalt soojad, kuid tugeva tuule tõttu kandsime esimestel nädalatel pigem pikki riideid, ja õhtud olid üsna jahedad. Paljude kohalike sõnul oli tegemist ebatavaliselt külma kevadega. Merevesi oli küll karastav, aga juba piisavalt soe ujumiseks.
Elamine ja kaugtöö co-livingus
Pärast nelja kuud Ladina-Ameerikas, kus elasime peamiselt kahekesi korterites, soovisime Hispaanias kaugtööd tehes veidi sotsiaalsemat keskkonda. Kuigi igas suuremas linnas toimub palju üritusi diginomaadidele, võib nendele käimine olla väsitav ning sügavamate sidemete loomine keeruline.
Kaalusime kaugtöö kohana Malagat ja Valenciat. Lõpuks otsustasin Valencia kasuks, kuna leidsin Vivarium colivingu, mis tundus olevat just see, mida otsisin.
Kus taolisi kohti leida? Mina olen tavaliselt leidnud need Google Mapsist, otsides seal “co-living” märksõna.
Mis on co-living majutus?
Aga mida co-living üldse tähendab? Eesti keeles sellele veel head vastet pole.
Co-living ehk ühiselu ruum on, lihtsustatult öeldes, coworkingu ehk koostöötamiskontori laiendus, kus lisaks tööruumidele on olemas ka elamisruumid. Tavaliselt sisaldavad need privaatseid magamistube (mõnikord ka jagatud tubasid), jagatud elutube, kööke ja tööruume.
Co-living on mõeldud eelkõige kaugtöötajatele, kelle jaoks on oluline kiire internet, mugavad tööruumid ja võimalus suhelda endataoliste inimestega. Kaugtöötaja elu on vahel üksildane ja pidev üritustel käimine tutvuste loomiseks on kurnav.
Co-livingu eesmärk on luua kogukond. Igas co-livingus töötab tavaliselt kogukonna juht (community manager), kes korraldab üritusi, aitab inimestel uues riigis sisse elada, hoolitseb majutuse praktiliste aspektide eest ja loob mõnusa atmosfääri. Co-living ei ole lihtsalt elamine, vaid võimalus luua kontakte ja leida inspiratsiooni teiste reisisellide ja töötajate seas.
Vivarium co-living
Vivarium oli minu teine kord elada co-livingus. Esimene kogemus oli diginomaadina Lissabonis, kus olin mõned nädalad Same Same Co-living, mis jättis suurepärase mulje.
Asukoht
Vivarium asub renoveeritud 19. sajandi hoones Valencia südames trendikas piirkonnas Ruzafas, mis on tuntud trendikate kohvikute ja restoranide poolest ning üleüldse populaarne välismaallaste hulgas.
Vivariumist 5-minutilise jalutuskäigu kaugusel on üle 9 km pikkune Turia park ja 10-minutilise jalutuskäigu kaugusel vanalinn ja palju tuntuid poode. Ümbruses on rohkelt jõusaale ja sportimisvõimalusi – meie crossfit asus 7-minutilise jalutuskäigu kaugusel ja tee peale jäi 7 treeningkohta. Randa on 15-minutit rattaga või 30 minutit ühistranspordiga.
Seega ideaalne asukoht kaugtöötajale, kes peab lugu nii aktiivsest elustiilist kui ka sotsiaalsetest tegevustest.
Toad ja ühiskasutuses olevad ruumid
Vivarium co-living koosneb kolmest korterist ja ühest co-working ehk kontoriruumist, igaüks eraldi korrusel. Igas korteris on 8 privaatse vannitoa ja kirjutuslauaga tuba. Saadaval on nii üheinimese- kui ka laia voodiga toad, mis sobivad ka paaridele – näiteks nagu mina ja Janis. Dormi tüüpi tubasid, kus võõrad inimesed ühte tuppa paigutatakse, Vivariumis ei ole.
Kõigis korterites on ühiskasutuses elutuba, täielikult varustatud köök, terrass ja pesuruum, sh pesumasin. Köögis on olemas kõik vajalik kokkamiseks: potid, pannid, pliit, blender, röster, ahi ning isegi maitseained ja õli. See on väga mugav võrreldes Airbnb-ga, kus sageli tuleb kõik vajalik ise osta. Igal toal on köögis oma panipaik, kuhu saab isiklikud toiduained paigutada. Samuti on hinna sees nädalas korra toa koristamine.
Meie tuba oli isegi parem kui ootasime – suur, valgusküllane, rõdu ja vannitoaga. Kindlasti polnud kõik toad päris samal tasemel – mõned olid ikka tunduvalt pisemad ja pimedamad. Üldjoontes olime aga positiivselt üllatunud.
Co-working ruumid
Vivariumi hinna sees on ka coworking-ruumide kasutamise võimalus. Need asuvad eraldi korrusel ja on kõigile co-livingu elanikele avatud 24/7. See pole alati nii tavaline – näiteks Lissaboni co-livingus olid tööruumid avatud vaid 9-19, mis pole mugav, kui töötad erinevate ajavöönditega.
Coworking-ala koosneb suurest avatud kontoriruumist, kus on ergonoomilised lauad ja toolid, ning kahest koosolekuruumist, mida saab broneerida. Kuigi eraldi ekraane ei pakuta ja isiklikke töökohti pole, oli ruumis alati piisavalt vaba ruumi. Kohapeal saab valmistada ka teed ja kohvi.
Ainus miinus oli see, et koosolekuruumides kippus heli kaja tõttu häirima. Kõrged laed ja vähene mööbel tegid kõnede pidamise raskemaks. Andsime neile soovitusi müra vähendamiseks, nii et võib-olla on see tänaseks juba paranenud. Kuna igas magamistoas on ka kirjutuslaud, tegin lõpuks videokõned tavaliselt oma toas.
Kõikides co-livingu ruumides on väga kiire WiFi, mis muutis töötamise eriti mugavaks.
Kogukond ja ühisüritused
Kogukonna tunne on üks peamisi põhjuseid, miks diginomaadid eelistavad co-livingut tavapärasele korterielule. Nii nagu enamikus co-living kohtades, on ka Vivariumis kogukonna juht (community manager), kes abistab praktilistes küsimustes ja korraldab üritusi.
Suhtlus Vivariumis toimub Slackis (tasuta versioonis), kus erinevatesse gruppidesse lisatakse regulaarselt infot. Iga nädala alguses jagatakse ülevaade co-livingu tegevustest. Osavõtt on vabatahtlik, kuid regulaarsed üritused, nagu teisipäevane teadmiste jagamine ja neljapäevane ühine õhtusöök (family dinner), on populaarsed. Õhtusöögil on alati erinev teema – näiteks rahvusköök, riik või kindel värv – ning kõik osalejad panustavad kas roaga või toovad midagi joogiks.
Lisaks organiseerivad elanikud sageli spontaanseid tegevusi, nagu piknikud, matkad, kokteiliõhtud ja kontserdid. Tegevusi ja inimesi, kellega suhelda jätkus alati, mistõttu ei pidanud neid väljastpoolt otsima.
Samas oli alati piisavalt privaatsust. Vivarium pole peohosteli tüüpi majutuskoht, vaid koht töötavatele inimestele, kes hindavad nii igapäevast rutiini kui ka võimalust lõõgastuda ja avastada ümbrust õhtuti või nädalavahetustel.
Minu Valencia igapäevaelu
Nagu varasemalt mainisin, kestis meie kaugtöö Hispaanias terve kuu. Valencia elu oli mõnusalt tasakaalus – produktiivne töö ja lõõgastav vaba aeg käisid käsikäes. Siin annan ülevaate meie Valencia igapäevaelust.
Argipäev
Meie hommikud algasid vara, äratus kell 6:15, et jõuda crossfiti trenni, mis algas kell 7:00. Juba esimestel päevadel võtsime kuukaardi CrossTraining Valencias, mis asus vaid 7-minutilise jalutuskäigu kaugusel kodust. See osutus üheks parimaks crossfiti kohaks, kus me reiside jooksul treeninud oleme. Võimaluse korral käisime seal 4-5 korda nädalas.
Kell 8:15 olime tagasi Vivariumis, kus tegime hommikusöögi ja alustasime ka tööpäevaga. Kuni lõunani töötasime tavaliselt kodust. Koosolekud pidasin oma toast, aga suure osa ajast veetsin Vivariumi co-workingus.
Lõunaks valmistasime tihti midagi lihtsat – Hispaania tortilla (omlett) oli meie suur elupäästja, mida poest ostsime. Pärast lõunat tegime kas lühikese jalutuskäigu mõnda kohvikioskisse või jätkasime tööpäeva kohvikus. Mulle meeldib töötada inimeste ja müra keskel, nii et kohviku atmosfäär sobis ideaalselt.
Tööpäeva lõpetasime tavaliselt kella 4 või 5 paiku. Kevadised päevad olid veel piisavalt pikad, et õhtuti Valencia ümbrust avastada. Tihtipeale sõitsime rattaga linnas ringi, jalutasime Turia pargis või osalesime mõnel co-livingu üritusel. Vahel sõitsime ka ranna poole.
Üks meie nädala lemmiküritusi oli neljapäevane temaatiline ühine õhtusöök co-livingu perega. Meie viibimise ajal olid teemadeks Aasia köök, Itaalia köök, vegan road, rahvusköök ja võileivad. See oli alati suurepärane võimalus rohkem suhelda ja teiste korruste elanikega tutvuda.
Nädalavahetus
Nädalavahetused olid meile omaselt üsna aktiivsed – kas Valenciat avastades või selle ümbruskonnas ringi sõites. Kuigi paljudesse kohtadesse saab ühistranspordiga, rentisime alati linnast välja minemiseks auto.
Mõned väljasõidud (loe Valencia ümbruse kohta pikemalt siit), mis oma Hispaania aja jooksul tegime, olid:
- Alicante linn ja ümbrus (auto)
- Montanejose matk (auto)
- Pikk nädalalõpp Menorca saarel (lennuk + auto) – loe Menorca blogipostitust siit.
- Albufeira (jalgratas)
- Javea matk ja Granadella rand (auto) – SOOVITAN!
Lisaks käisime paar korda ka Valencia rannas, kuigi peaaegu iga kord oli liiga külm, ning osalesime Valencia linnatuuril. Ühel nädalavahetusel vaatasime isegi crossfiti võistlusi, kus osales Eesti parim naiscrosfitter Andra Moistus. Tegevust jagus, aga püüdsime aega jätta ka niisama kulgemiseks, suhtlemiseks ja olemiseks.
Töötan Scoros, kus on 4-päevane töönädal, mis annab kindlasti palju vabadust (sorry Janis, kes peab reedeti töötama!).
Auto rentisime Discovercars platvormi kaudu. Tegu pole autorendifirmaga, vaid lehega, mis vahendab erinevaid pakkumisi. Kindlasti soovitan juurde võtta täiskindlustuse – kas Discovercars platvormi kaudu või autorendifirmalt. Samuti pakuvad ka mõned krediitkaardid täiskindlustust (nt Swedbank Platinum).
Parimad kohvikud töötamiseks
Nagu enne mainisin, armastan ma töötada inimeste ja müra keskel ning vajan sageli keskkonnavahetust. Samuti sünnivad selle blogi tekstid üldjuhul mõnes kohvikus. Valencias, eriti Ruzafa linnaosas, oli valikuid päris mitu. Siin on mõned kohvikud, kus saab tööd teha:
- Casa Raiz (Ruzafa) – lemmikkohvik töötamiseks: hea internet, maitsev kohvi ja hubane. Töötamiseks (igal kellajal) on vaid üks suur laud, mis täitub üsna kiiresti.
- Almalibre Açaí House València (El Carmen) – üsna suur koht, kus lisaks on ka hea söök (ning brunch)
- La Más Bonita Salvatierra (Ruzafa) – hubane kohvik, aga kahjuks vahepeal ei olnud internet väga hea.
- Ubik Cafè Cafeteria Llibreria cafebreria (Ruzafa) – huvitava raamatupoe atmosfääriga kohvik. Minu jaoks natuke liiga pime.
- BASTARD Coffee & Kitchen (Ruzafa)
- East Crema Coffee. Specialty coffee
Loe minu soovitusi Valencia kohvikute ja restoranide kohta sellest blogipostitusest.
Ühistransport ja ringiliikumine Valencias
Valencias on ühistransport hästi arenenud ja mugav, mistõttu on linnas liikumine lihtne. Kuna elasime keskuses, liikusime peamiselt jala või jalgrattaga. Valencias on üle 170 km rattateid, mistõttu soovitan seda kasutada oma igapäevase sõiduvahendina.
Natuke lähemalt transpordivõimalustest:
- Metroo: Valencia metroosüsteem on kiire ja efektiivne, ühendades kesklinna äärelinnade ja lennujaamaga.
- Bussid: Bussivõrk katab kogu linna ning on ideaalne viis, kuidas jõuda kohtadesse, kuhu metroo ei vii. Bussiliinid on tihedad ja mugavad, kuigi tipptunnil võivad bussid olla rahvast täis.
- Jalgrattad: Valencia on jalgrattasõbralik linn, kus on palju rattateid ja -radu. Valenbisi-nimeline jalgrattarenditeenus on populaarne nii kohalike kui turistide seas. Linn on suhteliselt tasane, mis teeb rattasõidu mugavaks ja kiireks liikumisviisiks. Jalgratas oli minu lemmiktranspordivahend Valencias!
- Jalgsi: Valencia vanalinn ja kesklinn on üsna kompaktsed, mistõttu on paljud huvipunktid jalgsi kergesti ligipääsetavad. Jalutades saab avastada ka väiksemaid tänavaid ja avastada varjatud pärle.
- Taksod ja sõidujagamisteenused: Taksod on Valencias saadaval igal pool ning sõidujagamisteenused nagu Uber ja Cabify on samuti olemas. Neid on mugav kasutada, kui soovite kiirelt ühest kohast teise liikuda.
Pileti ostmiseks on mitu võimalust (vaata siit), aga peamised variandid reisijate hulgas on:
- Üksikpiletid: sel juhul saad kasutada viipemakset või kasutada piletiautomaati. Mina kasutasib vaid viipemakset.
- SUMA: reisikaart, mille peale saab laadida pileti. Valikus on näites 10 korra kaart või ajalise kehtivusega kaart (nt 24, 48, 72). Kaart on tsoonispetsiifiline – kui olete selle lisanud, saate seda kasutada ainult selles konkreetses tsoonis reisimiseks. Meie kasutasime SUMA 10 ehk ostsime kümne korra kaardi, mida jagasime.
Autorent
Ainult Valencias liiklemiseks autot tarvis pole. Väljasõitude jaoks soovitan rentida auto, mida tegime ka meie.
Auto rentisime Discovercars platvormi kaudu. Tegu pole autorendifirmaga, vaid lehega, mis vahendab erinevaid pakkumisi. Kindlasti soovitan juurde võtta täiskindlustuse – kas Discovercars platvormi kaudu või autorendifirmalt. Samuti pakuvad ka mõned krediitkaardid täiskindlustust (nt Swedbank Platinum).
Kaugtöö Hispaanias: kokkuvõte Valenciast
Valencia muutus meie jaoks selle kuu ajaga tõeliselt koduseks. See on linn, kus kujutame end kergesti pikemalt elamas. Rannikuäärne, täis kultuuri ja elamusi, on see sihtkoht, mida kahe käega soovitan igale linnareisihuvilisele.
Samuti ei saa ma piisavalt kiita Vivariumi co-livingut – see on suurepärane koht elamiseks, kaugtöö tegemiseks ja sotsialiseerumiseks. Kui reisid üksinda või soovid esimest korda välismaal kaugtööd proovida, on Vivarium ideaalne valik. Pole ime, et paljud, keda seal kohtasime, olid juba teist korda seal või pikendasid oma viibimist.
Kui oled kunagi mõelnud, kuidas võiks olla elu diginomaadina ja elada mõnes päikeselises ja kultuurirohkes linnas, siis võib Valencia olla just see koht, mida otsid.
Kui soovid rohkem meie kaugtöö ja reisimise elustiili kohta teada saada, pane Instagramis follow @hiieliinreisib.
Veel postitusi kaugtöö ja diginomaadluse kohta
Valencia ei ole esimene sihtkoht, kus kaugtööd teen. Uuri ka teisi riike, kus olen oma tööd teinud – need leiad blogi “kaugtöö” lehelt.
- Kaugtöö Lissabonis (Portugal)
- Kaugtöö Madeiral (Portugal)
- Kaugtöö Albaanias
- Kaugtöö Brasiilia Florianópolise saarel
- Kaugtöö Vietnamis
Lisa kommentaar