Argentina naaber Uruguay, innovaatiline ja väikseim hispaaniakeelne Lõuna-Ameerika riik, on üks lihtsamaid nädalavahetuse reise Buenos Airesest. 90 minutit praamiga üle jõe ja olete väikeses Uruguay linnas nimega Colonia. See on Buenos Airest külastavate turistide seas väga populaarne päevareis. Kui on soov näha ka Uruguay pealinna Montevideot, peaks varuma vähemalt kaks päeva. Meie otsustasime viimase variandi kasuks ja veetsime ühe toreda (ja meie jaoks erilise 💍) nädalavahetuse Uruguays.
Postituses kirjutan lähemalt meie nädalavahetusest Uruguays ja mida külastamisel arvestada.
💡Loe veel:
- Buenos Aires – reisijuht
- Diginomaadina Lõuna-Ameerikas
- Piilu ka minu Instagrami Argentina ja Lõuna-Ameerika postitusi ning highlightse

Uruguay nädalavahetusereis
Meie Uruguay külastus oli üürike – vaid kaks päeva. Selle aja jooksul külastasime koloonialinna Colonia del Sacramento ja pealinna Montevideot. Kindlasti on seal ka rohkem avastamist. Näiteks populaarne puhkuselinn Punta del Este – see nõuaks juba pikemat viibimist.
Hinnatase: Teadsime, et Uruguay on kallis, aga Buenos Airesest tulles oli ikka väike šokk. Kõik oli vähemalt 2x kallim (eriti turistidele suunatud Colonias). Olgu mainitud, et ainult praamipileti eest edasi-tagasi peab välja käima umbes 120 eurot. Saime ka juua Eestile sarnaselt 5 eurost kohvi.
Kaardimakse ja sularaha: Meie üllatuseks oli mitmetes poodides minimaalseks kaardimakse summaks umbes 5 dollarit (nii Brasiilias, Tšiilis kui ka Argentinas sai sisuliselt kõige eest maksta kaardiga). Seetõttu vahetasime Colonias 50 dollari väärtuses kohalikku raha (Lõuna-Ameerikas on kasulik alati natuke US dollareid kaasas kanda – universaalne valuuta).
Uruguay huvitavad faktid
Nagu enamik Lõuna-Ameerika riike, on ka uruguaylaste esivanemad pärit Hispaaniast ja Itaaliast. Kuigi Uruguay on väike, on ta Lõuna-Ameerika üks arenenumaid ja modernsemaid riike ja paistab silma mitmel rindel. Uruguay on kõrgel kohal demokraatia, rahu, turvalisuse, ajakirjandusvabaduse ja sallivuse nimekirjades.

Sarnaselt Argentinaga on au sees igapäevane mate joomine (loe rohkem mate kohta minu Instagrami postitusest), rohke grill-liha tarbimine, jalgpall ja tango. Uruguay on suurim veiseliha tarbija maailmas ja uruguaylased on isegi suuremad mate fännid kui argentinlased.
Uruguay on esimene riik maailmas, mis legaliseeris marihuaana tootmise, müügi ja kasutamise. Samuti peetakse seda Ladina-Ameerika kõige sekulariseerunud rahvaks, kus ainult 42% elanikkonnast peab end katoliiklikuks ja 37% usuliselt mitteseotud.
Uruguayd on pikka aega väga liberaalne riik. Näiteks legaliseeris see lahutuse juba 1907. aastal ja oli esimene riik Lõuna-Ameerikas, mis rajas 1903. aastal heaoluühiskonna. Samuti seadustati homoseksuaalsus juba 1934. aastal, lapsendamisseadused alates 2009. aastast ja homoabielu rakendati 2013. aasta alguses.
Päris huvitav ju? Kes oleks arvanud, et selline innovaatiline ja vaba mõtlemisega väike riik end suure Brasiilia ja Argentina kõrval peidab. Mina igatahes mitte.
Kuidas minna Buenos Airesest Uruguaysse?
Kõige lihtsam viis Uruguay külastamiseks on võtta praam Buenos Airesest Coloniasse. See asub Rio de la Plata teisel kaldal ja sinna jõudmiseks kulub Argentina pealinnast vaid paar tundi. Montevideosse sõit on natuke pikem, kuna pärast praamisõitu tuleb veel jätkata 2-3 tundi bussiga. Firma Buquebus pakub ka praamivõimalust otse Montevideosse, aga taoline pilet on ligi 2 korda kallim.
Piiriületus: kaasa on vaja võtta pass ning läbida mõlema riigi immigratsioon enne laevale minekut.



Praamid Buenos Airesest Uruguaysse
Valida saab kahe erineva parvlaevafirma vahel. Mõlemaid müüvad oma kodulehel erinevaid piletikombosid – kas ainult laevapilet või laevapilet + bussipilet Montevideosse.
Buquebus: väljub Puero Maderost ja on kõige populaarsem (ning tavaliselt ka kallim) firma. Kiireim ületamine Coloniasse on umbes 1,15 tundi. Kui teil on rohkem aega ja eelistate minna kuni Montevideoni, viib see ettevõte umbes 3 tunniga kohale.
💡 Võimalikud variandid: kiirlaev Coloniasse, kiirlaev Coloniasse + buss Montevideosse, kiirlaev Montevideosse
Colonia Express: see ettevõte pakub kiirlaevateenust Coloniasse, mis väljub Avenida Inmigrantes’i terminalist Internacional de Cruceros. Ületamine võtab umbes sama kaua aega. Tavaliselt on pilet natuke odavam kui Buquebusil. Meie kasutasime Colonia Expressi, kuna saime parema pakkumise.
💡 Võimalikud variandid: kiirlaev Coloniasse, kiirlaev Coloniasse + buss Montevideosse
Buss Coloniast Montevideosse
Kui huvi on Coloniast edasi minna Montevideosse, on kõige odavam variant selleks buss Coloniast. Bussisõit Montevideosse kestab umbes 2,5 tundi.
Mõlemad laevafirmad pakuvad kombineeritud pileteid laev + buss. See aga tähendab, et kohe pärast saabumist Coloniasse peate minema bussile. Juhul kui on huvi ka Colonias ringi vaadata, soovitan osta bussipileti Montevideosse kohalikult bussifirmalt eraldi. Meie seda ka minnes tegime. Tagasitulles broneerisime Colonia Expressi bussi ja praami laevafirma kodulehelt, et olla veendunud, et jõuame praamile. Edasi-tagasi laevapileti ostmine pole soodsam kui üksikute otse kaupa.
💡 Montevideo bussipileti broneerisime Turil lehe kaudu. Ilmselt saab ka lihtsalt kohale minnes, aga kõrghooaja nädalavahetusel ei tahtnud sellega riskida.
Mida teha Colonia del Sacramentos?
Portugali asunike rajatud Colonia del Sacramento on väidetavalt üks paremini säilinud koloonialinnasid Lõuna-Ameerikas. See väikelinn on olnud nii Portugali kui ka Hispaania impeeriumi valduste osa enne Uruguay iseseisvumist 1828. aastal. Vanad kiviklibutänavad meenutavad suurepäraselt Portugali ja Hispaania traditsioonide sulandumist.



Enamasti piirduvad turistid Colonia päevareisiga. Kõik kiitsid – rahulik, ilus vanalinn, nagu Portugal jne. Mina kui suur Portugali fänn – sai Lissabonis ju eelmine aasta pea 6 kuud veedetud, olin elevil. Planeerisime praami ja bussi vahele 4 tundi Colonias. Pärast esimest tunnikest saime aru, et seda oli liiga palju. Peamised tegevused on jalutamine vanalinnas ja sadamaalas, majaka külastus ja restoranides istumine.
Ajalooline kvartal on küll ilus, aga seda on vaid paar tänavat. Kui oled Lõuna-Euroopas reisinud, siis ei midagi erilist. Rahulik võrreldes Buenos Airesega – jah seda tõesti. Samal ajal ka VÄGA kallis. Lihtsalt paaril tänaval jalutamise pärast ma 120 euroseid praamipileteid ei ostaks. Buenos Airesest on palju põnevamaid ja odavamaid päevareise (näiteks Tigre Delta), kus rahulikult aega veeta.
Meil oli hea meel, et Uruguaysse ainult Colonia pärast ei läinud ja keskpäeval sõitsime sealt edasi Montevideosse.
Mida teha Uruguay pealinnas Montevideos?
Montevideo on Uruguay pealinn, kus elab umbes 1.8 miljonit inimest ehk rohkem kui pool Uruguay rahvastikust. Montevideot ümbritseb lai jõi nimega Río de la Plata ja rannakultuur on kohalike seas hinnas. Vahel oli raske uskuda, et tegu on jõega, sest äärt ega otsa ei paista kusagilt. Elanikele meeldib jalutada mööda Montevideo Ramblat, rannaäärset promenaadi või veeta aega rannas sõprade, pere ja mate seltsis.
Montevideo on Ladina-Ameerika parima elukvaliteediga linn – Merceri indeksi järgi on seal üks madalamaid ebavõrdsuse määrasid koos ühe kõrgeima SKTga elaniku kohta. Lisaks on see turvaline ja innovaatiline linn, kes sarnaselt Eestiga arendab e-valitsust ja paneb palju rõhku, et pakkuda “tarku” lahendusi enda elanikele.



Meie Montevideo kogemus ja tegevused
Rannaäärsed Pocitos ja Punta Carretas
2,5 tundi bussiga Coloniast ja jõudsime pealinna Montevideosse. Loodusvaated bussi aknast meenutasid augustikuist Eestit. Bussijaamast võtsime Uberi (mis oli Buenos Airesest tulnuna päris kallis) ja sõitsime enda hotelli rannaäärsesse piirkonda Punta Carretasesse. Lõpuks rand, mida olime igatsenud – küll jõerand, sest Montevideo asub laia jõesuudme kaldal.
Aktiivne promenaad ja rannaelu (ka õhtul), ilusad tänavad, kohvikud, restoranid. Meile meeldis! Erilisemaks tegi muidugi Janise veidi ootamatu 💍 ettepanek Uruguay rannal. Rannaäärsed Pocitos ja Punta Carretas on mõlemad toredad piirkonnad kohvikute, restoranide ja moodsa kaubanduskeskusega Punta Carretas Shopping. Montevideo riietepoed olid Buenos Aireses tulles nagu värske sõõm Euroopa õhku – modernsed ja suurema valikuga.
Montevideo kesklinn ja vanalinn
Järgmine päev sõitsime taksoga kesklinna ja vanalinna, mis on sealt umbes 20 minuti kaugusel. Emotsioon oli teine. Kesklinn oli päris kole – palju prügi, majad räämas ja ei jätnud muljet. Ei suutnud need mõned ajaloolised ja ilusad hooned seda muljet liiga palju mõjutada. Buenos Airesega ei kannata üldse võrrelda. Uruguayle kui heal järjel Ladina-Ameerika riigile olid ootused suuremad.



Võtsime Guruwalki kaudu tasuta jalgsituuri, mis andis huvitavat taustainfot – peamine asi, mida kesklinnas soovitan. Giidiks oli küll hoopiski Kuubalt Uruguaysse kolinud immigrant, kes oli sellest linnast lihtsalt väga vaimustuses. Turvalisus, vabadus ja demokraatlik ühiskond olid midagi, mille kogemine tundus kui unistuste elu, olgugi, et tema sissetulek oli kohalikus mõistes minimaalne. Suur osa hoonetest olit täis soditud graffitiga – giidi sõnul toetab riik sellega noorte loomingulisust. Meile jäi see natuke arusaamatuks, sest linnapilti just ei kaunistanud ja polnud võrreldav tavaliselt Lõuna-Ameerikas olevate kaunite seinamaalingutega.
Paar asja, kus kesklinnas veel tasuks käia on ajalooline turuhoone Mercado del Puerto, mis nüüd küll suuresti liharestoranide all on. Juba arhitektuurilt silmale hea vaadata. Teine tasuta koht on Mirador Panoramico de Montevideo, mis on moodne katusepark, kust avaneb 360-kraadine vaade linnale.
Kus ööbida Montevideos?
Punta Carretas ja Pocitos on ühed parimad piirkonnad Montevideos peatumiseks. Need asuvad üksteise kõrval, rannale lähedal ja kesklinnast umbes 20-30-minutilise sõidu kaugusel. Punta Carretas on vana ja uue segu – moodsad hooned kõrvuti ümberehitatud vanadega. See on kõrgema klassi elamurajoon Montevideos. Hea (ja küll kalli) kohvielamuse saamiseks soovitan läbi astuda kohvikust The Lab Coffee Roasters.
🏨 ibis Styles Montevideo Biarritz – meie valik. Hea hinna ja kvaliteediga hotell Punta Carretas. Lühikese jalutuskäigu kaugusel rannast ja kohvikutest. Sisaldas hommikusööki ja kõrgemalt korruselt õnnestus isegi merevaadet natuke näha.

Llamada Montevideo ehk karnevalipidustused veebruaris
Montevideo on tuntud maailma pikimate karnevalipidustuste korraldamise poolest, mis kestavad üle 40 päeva. Uruguay pealinn ärkab ellu mitmete tänavaetenduste ja elavate paraatidega. Selle perioodi tipphetk on veebruari alguses, kui toimub paraad “Llamadas”, mis on suurepärane austusavaldus Uruguay Aafrika pärandile ja “Candombe” rütmidele. See kultuurilise tähtsusega karnevali ainulaadne aspekt avaneb tänavatel ja seda saab nautida tasuta. Juhul kui külastad veebruaris – uuri kindlasti rohkem.
Uruguay nädalavahetuse kokkuvõte
Uruguay nädalavahetus oli huvitav vaheldus Buenos Airesele. Meil oli hea meel, et ei piirdunud vaid päevase Colonia külastusega, sest see oleks olnud üsna suur pettumus. Rohkem kui vaatamisväärsused ise, väärtustan uusi teadmisi Uruguay kohta – innovaatiline väikeriik oma suurte naabrite kõrval ja rohkelt võrdlusmomente Eestiga. Samuti jääb see meile alati eriliseks kohaks, kuna just Montevideo rannas leidis aset Janise abieluettepanek.



Kas midagi jäi kripeldama, et tulevikus pikemalt tagasi minna? Seda antud hetkel mitte. Kindlasti on seal avastamist veel, aga nii suurt äratundmist ei olnud, et tagasi tõmbaks. Meie lemmikkohtadeks jäid Montevideo Pocitos ja Punta Carretas piirkonnad ja sealne melu.
💡Loe lisaks:
- Buenos Aires – reisijuht
- Diginomaadina Lõuna-Ameerikas
- Piilu ka minu Instagrami Argentina ja Lõuna-Ameerika postitusi ning highlightse
Lisa kommentaar