Tavaliselt leiab minu blogist vaid reisiteemalisi postitusi. Seekord aga hoopis väheke teisel teemal – nimelt räägin natuke lähemalt minu ja Janise 2024. aasta septembris toimunud pulmadest ja nende korraldamisest.
Meie lugu on ju suuresti kulgenud ka reisides ja välismaal – kohtusime Lissabonis, kihlusime Uruguays ja meie koos oldud aja jooksul oleme vähemalt kuus kuud iga aasta veetnud reisides. Ka kogu pulmakorraldus toimus suuresti lennujaamades ja hotellides. Just seetõttu tegime pulmad Eestis.
Kuna suured ja traditsioonilised pulmad polnud meie soov, korraldasime midagi natuke teistsugust: tseremoonia 60 külalisega Tallinna Botaanikaaias ning sellele järgnenud õhtusöögi ja väikese pulmapeo OKO restoranis vaid kõige lähemate pereliikmete ja sõpradega. Intiimne, meie nägu ja täpselt selline nagu soovisime.
Selles postituses jagan kõike alates kleidivalikust ja tseremooniakohast kuni toitlustuse ja kuludeni. Lisaks räägin, kuidas jäime rahule, mida soovitaksin teistele ning millised olid meie jaoks kõige olulisemad hetked. Loodan, et see annab inspiratsiooni neile, kes samuti väiksemat ja personaalsemat pulma kaaluvad!
Meie pulmad 2024: planeerimisest pulmapeoni

Pulmakontseptsioon
Suurem tseremoonia ja intiimne pulmaõhtusöök
Meie pulm on natuke Eesti mõistes ebatraditsiooniline, kuna korraldasime natuke suurema tseremoonia, kuhu kutsusime umbes 60 inimest ning sealt suundusime edasi väiksemale pulmapeople vaid lähima perekonna ja paari sõbraga – kokku 22 inimest. Tegu polnud ka päris “registreerime” perekonnaseisuametis ja pärast sööme restoranis üritusega – ütleme et midagi peo ja lihtsalt registreerimise vahepealset.

Miks valisime just sellise lahenduse?
Teadsime kohe, et suurt traditsioonilist pulma me ei taha ning soov oli pulm korraldada veel samal aastal (kihlusime jaanuaris). Esialgu kaalusime abiellumist kahekesi välismaal, näiteks Hawaiil, kuid lõpuks otsustasime, et pulm võiks olla võimalus meie Eesti ja Läti perede kokku toomiseks.
Esialgne plaan oli lihtsalt registreerimine ja õhtusöök, kuid Janisele ei meeldinud Õnnepalee variant. Sealt jõudsime Tallinna Botaanikaaia ja OKO restorani juurde. Tundus aga veider, et lähme perega botaanikaaeda ja seejärel sama seltskonnaga restorani. Lisaks tahtsime siiski sõpru ka üritusse kaasata. Nii sündis otsus teha registreerimine suuremale seltskonnale ning intiimsem pulmaõhtusöök väiksema ringiga.
Kuigi selline lahendus üllatas ja kohati isegi solvas mõningaid sõpru, oli meie eesmärk, et õhtusöök oleks intiimne ning pered saaksid omavahel tuttavaks. Me ei tahtnud suurt pulmapidu, kus peaks pidevalt külaliste ja erinevate seltskondade vahel sebima. Kokkuvõttes jäime oma valikuga 100% rahule – see oli täpselt meie nägu!
Soovitan ka kõigil mõista, et pulm on eelkõige pruutpaari jaoks. Seega, ükski pulmastiil pole õigem kui teine – igaüks teeb nii, nagu endale sobib!

Pulmade planeerimine
Kihlusime 7. jaanuaril 2024. aastal Uruguays, kui olime meie 4-kuulisel Lõuna-Ameerika reisil. Teadsime kohe, et soovime pulmad korraldada sama aasta jooksul – miks head asja edasi lükata? Samuti ei tahtnud me, et peaks sellega mitu aastat tegelema. Reaalne planeerimine algas märtsis.
Pulmakuupäeva valik
Esimene otsus oli kuupäev. Olime ühel nõul, et suvel pulma ei korralda – sel ajal on meil ja teistel alati palju muud tegemist. Samas oli oluline hea ilm. Kuigi Eesti ilm on ettearvamatu, on suvel siiski suurem tõenäosus päikseliseks päevaks. Valisime laupäeva, 7. septembri, mis osutus ideaalseks – üks 2024. aasta suve ilusamaid ja soojemaid nädalaid.
Enamik teenusepakkujaid oli selleks ajaks saadaval, kuna suured pulmad toimuvad enamasti juulis-augustis. Lisaks oli septembris mitmed hinnad soodsamad, kuigi see kuu muutub üha populaarsemaks.

Kui kaua pulmi planeerisime?
Kuus kuud oli täiesti piisav. Suurema osa korraldusest tegime Eestist eemal olles, lennujaamades ja hotellides. Koostasime Exceli tabeli eelarveks ning telefoni jagatud märkmetes to-do listi iga kuu jaoks. See hoidis plaanid kontrolli all ja stressi oli minimaalselt. Kõige aktiivsem periood oli alguses teenusepakkujate kinnitamiseks ning viimase kuu jooksul. Vahepeal oli üsna rahulik.
Nädal enne pulmi saime juba nautida, sest kõik oli tehtud. Me oleme üsna rahulikud inimesed ega stressa pisidetailide pärast, nii et kogu korraldusprotsess oli pigem tore ühine projekt.
Kasulikud allikad pulmade planeerimisel
Pulmade korraldamisel sain infot peamiselt järgmistest allikatest:
- Pinterest: kleit, dekoratsioonid, soengud, lilled
- Facebooki grupp: Pulmad: Nõuandla
- Podcast: Ta ütles JAH
- Instagram & blogid: Pulmakorraldajad ja tegijad nagu näiteks kaunis_events, peohaldjas, ameli_pulmad
Pere ja sõpru me korraldusprotsessi liiga palju ei kaasanud, sest tundus, et neil on alati oma kriitiline arvamus, mis polnud tingimata abiks. Samas kasutasin muidugi sõbrannade nõuandeid – eriti ühe parima sõbranna abi kleidivalimisel, ehete, soengu ja muude detailidega nii enne pulmi kui ka pulmapäeval.

Kuidas alustasime planeerimist?
Esialgu tegimegi exceli, et hakata asju üles märkima – jagasin ürituse erinevateks kategooriateks ja üritasin mõelda, mis sinna kuuluks. Tänu podcastile ja muule infole see sai täiendust.
Meie planeerimise graafik oli midagi sellist – tegelikult oli seal veel palju rohkem asju muidugi. Tasub kindlasti mainida, et tegu oli väikese pulmaga, aga siiski oli omajagu tegemist.
Märts-aprill
- Kuupäev
- Peokoht
- Fotograaf
- Tseremooniakoht
- Tseremooniameister
- Videograaf
- Dekoraator
- Jumestus ja soeng
- Sättimiskoht
Mai-juuni
- Kutsed (elektroonilised)
- Kleit
- Kingad
- Janise ülikond
- Abielusõrmused ja graveerimine
- Muusikud
Juuli-august
- Tort
- Tseremoonia catering
- Taustamuusika list restorani joaks
- Proovisoeng ja – meik
- Nimesildid, tervitussilt
- Telli asjad Temust/Sheinist – vihmavarjud, juukseehted, hommikumantel
- Kohtumised tegijatega, kohtade ülevaatus
- Päevaplaan
- Menüü
- Pulmaisa
- Tegevused
- Grupipiltide nimekiri
- Täpsustavad e-mailid külalistele


Teenusepakkujad ja kohad
Välimus
Kleit: Looris pulmakleidid
Pulmakleidi stiil
Minu idee ideaalsest kleidist oli algusest peale, et see oleks lihtne, elegantne ja pidulik. Printsessi- ja vahukoorekleidid ning suured tüllid ja pitsid jäid kohe mängust välja. Kuigi öeldakse, et valimise käigus võib maitse muutuda, jäin enda arvamusele üsna truuks. Minu üllatuseks oli taolisi kleite üsna vähe saadaval.
Salongid
Eestis käisin kleite proovimas kolmes salongis: Wedding Dream pulmakleit, Looris Pulmakleidid, Pulmakleit Pruudisalong. Plaanisin veel külastada paari kohta Eestis, kuid kuna leidsin juba üsna ideaalilähedase kleidi, piirdusin kolme salongiga. Samuti sõidavad paljud Lätti Riia pulmakleiditänavale, kus valikut pidavat olema rohkem ja hinnad soodsamad.
Pulmakleidi proovimine
Kleitide proovimiseks peab salongis broneerima aja ning minu üllatuseks oli visiidi tasu vahemikus 10 kuni 20 eurot. Kui ostad kleidi, saad antud salongis raha tagasi. Kindlasti soovitan kaasa võtta mõne usaldusväärse sõbranna – esiteks on lõbusam ja teiseks on valik päris keeruline. Soovitan teha igast kleidist palju pilte ja neid ka seljas filmida. Esimesel külastusel pole kingi ega muud tarvilikku kaasa vaja võtta. Kui kleit on valitud, kohendatakse pikkus vastavalt sinu valitud kingadele. Samuti ei vaja suur osa kleite rinnahoidjat, nii et pesu pärast pole vaja muretseda.


Minu valik – Looris Pulmakleidid
Enda ideaalse kleidi leidsin Looris Pulmakleitide salongist, mis oli teine koht, kuhu läksin. Käisin seal mai lõpus ning pulm toimus septembris, seega veidi üle kolme kuu enne pulmi. Kleit maksis 855 eurot, mis oli küll rohkem, kui lootsin, kuid jäi siiski alla maksimaalse eelarve (1000 eurot).
Mulle oli oluline ka kleidi materjal – paljud Wedding Dreamis proovitud kleidid, mis olid odavamas hinnaklassis, olid küll ilusad, kuid väga sünteetilise ja ebamugava kangaga. Samuti meeldis mulle väga, et kleidil oli suur lõhik. Kui kleit oli valitud, võeti minu mõõdud ja tehti uus minu suurusele kleit. Kleidi saabudes käisin uuesti proovimas, kus kohendati pikkust ja väikeseid detaile. Kleidi sain kätte nädal enne pulmi.
Kogu teenindus ja suhtlus oli väga meeldiv ning professionaalne ning kindlasti soovitan Looris salongi ka teistele.



Pruudi kingad: Gabi Kristiine Keskuses
Kingad leidsin täiesti juhuslikult Kristiine Keskuse Gabi kingapoest ja veel väga hea hinnaga. Koos allahindlusega maksid need 38 eurot. Mulle meeldis kohe see, et neil oli nn tantsija konts – alt veidi laiem ning mitte liiga kõrge, pakkudes seega piisavalt stabiilsust ja mugavust. Välimuselt olid need üsna klassikalised, kuid hõbedane, sädelev üle jala käiv rihm lisas pidulikkust.


Peigmehe riietus: Veronique ja Suitsupply
Janise ülikonna otsustasime rentida, sest see oleks tulevikus lihtsalt seisma jäänud. Veronique salong pakub lisaks pulmakleitidele ka ülikondasid – nii rendiks kui ka ostmiseks. Leidsime sealt väga ilusa helesinise komplekti, mis sisaldas pükse, vesti, lipsu ja pintsakut. Ülikond tehti vastavalt tema pikkusele parajaks ning saime selle kätte paar päeva enne pulmi. Veronique salong asub nii Tallinnas kui ka Tartus ja teenindus oli väga tore. Mehed aega ette broneerima ei pea. Komplekti rentimine läks kokku 150 eurot.
Triiksärgi ostsime Suitsupply poest, mis on väga kvaliteetne, kuid ka päris kallis. Särk läks maksma 119 eurot. Kingad ja mantsetinööbid olid Janisel olemas ning uusi ei hakanud muretsema.
Pulmas sai Janise helesinine ülikond ja välimus ohtralt kiitusi ning sobis tema siniste silmade ja heledate juustega ideaalselt. See oli veidi erinev kui hetkel väga populaarne klassikaline tumesinine ülikond. Kokku maksis peigmehe riietus ja jalanõud 269 eurot.




Jumestus ja soeng: Kadi Kaurit MUA
Jumestuse ja soengu tegi mulle üliarmas Kadi Kaurit (@kadikauritmua), keda soovitas mulle minu endine töökaaslane. Kadi asub Tallinnas Noblessneri lähedal, kuid tuleb vajadusel ka pulmakohta kohale (lisatasu eest). Käisin ka proovimeigis ja -soengus ning 100% soovitan kõigil seda teha – see andis mulle kindlustunde, mida tahan ja mida mitte. Tuleb arvestada, et proovimeik ja -soeng maksavad tavaliselt peaaegu sama palju kui lõplik jumestus ja soeng pulmapäeval.
Lõpptulemusega jäin väga rahule – jumestus püsis terve päeva ilusti peal ja oli loomulik. Soengu osas teadsin, et tahan hobusesaba või poolkinnist soengut, et vältida pidevat juuste kohendamist tuulega. Juuksepärlid tellisin Temust. Lisaks puuderdas Kadi ka natuke Janist ning tegi meigi minu sõbrannale ja emale. Olen tema juures ka hiljem jumestuses käinud ja lisaks suurepärasele tööle on ta ka lihtsalt väga tore inimene. Igatahes mina küll soovitan!




Abielusõrmused: Goldtime & Eesti juveel
Otsustasime juba alguses, et sõrmused ei pea olema samasugused, vaid sellised, mis on mugavad ja mida mõlemad tahavad igapäevaselt kanda. Eritellimusena sõrmuse tegemist ei kaalunud, kuna tahtsime, et saaksime reaalselt sõrmust enne proovida. Paljude sõrmustega juhtus see, et pildil nägid need ilusad välja, kuid sõrmes enam mitte nii väga.
Teadsin, et tahan üsna klassikalist sõrmust, kuid väikese nüansi või kiviga. Samuti ei plaaninud ma kanda abielu- ja kihlasõrmust samas sõrmes, kuna see tundus mulle liiga palju ning pole minu maitse.
Käisime läbi vist kõik võimalikud Tallinna poed. Lõpuks valisin mina enda sõrmuse Eesti Juveelist ja Janis oma Goldtimest. Janis sai oma sõrmuse kohe kätte. Minu sõrmus oli Eesti Juveeli enda toodangust – leidsin selle nende internetilehelt, kuid see oli poes saadaval ainult väga suures suuruses. Umbes nädalaga valmistati mulle õige suurusega sõrmus. Teine variant, mida endale kaalusin, oli keefirivunts, kust pärineb ka minu kihlasõrmus.
Sõrmuste otsimine jäi meil juuni algusesse, mis oli väga hea aeg, sest enamik poodidest pakkus seoses koolilõpetamistega 20–30% allahindlust. Sõrmuste eest maksime kokku 784 eurot.

Graveerimine
Lisaks lasime Tallinna Kaubamaja kullassepal sisse graveerida nimed ja pulmakuupäeva. See teenus maksis kahele sõrmusele kokku 40 eurot (ainult sularahas) ning töö tehti ära umbes poole tunniga.
Pulmakimp: La Luna Peod
Pulmakimbu ja Janise rinnalille tegi mulle armas Helen – La Luna Peod. Tegelikult tegi ta veel palju enamat alates autokaunistustest kuni tseremoonia- ja peopaiga kaunistuste ning aitas ka koordineerimisega. Sellest aga rohkem allpool.
Kuna pulmastiil oli lihtne, elegantne ja klassikaline, teadsin, et ka pruudikimp peaks olema üsna minimalistlik. Suured põõsaskimbud välistasin kohe. Kuigi mulle meeldisid ka mõned, kus oli natuke rohkem rohelist, tundusid need liiga boho-stiilis. Lõpuks sai valitud hästi ajatu valgete roosidega pulmakimp. Selle otsustasime tegelikult alles päev enne pulmi. Kimbu tõi Helen mulle pulmapäeva hommikul, et see oleks värske ja ilus.


Ehted: New Vintage by Kris
Ehete valik osutus isegi keerulisemaks kui pulmakleidi leidmine. Kas valida klassikalised kõrvarõngad või midagi suuremat, kas kanda kaelakeed või mitte – neid kahtlusi oli palju. Lõpuks otsustasin siiski ajatu pärlikomplekti kasuks New Vintage by Kris kollektsioonist, mis minu arvates sobis suurepäraselt. Samuti olen neid ehteid ka pärast pulma palju kandnud. Kaelakee ja kõrvarõngad maksid kokku 50 eurot. Tellisin need tema kodulehelt sooduskoodiga, kuid osa kollektsioonist on saadaval ka Goldtime’is ja Levi Designis. .


Hommikumantel, sõrmuste karp, juukseehted, vihmavari: Temu ja Shein
Tänu pulmadele tegin ka enda elu esimesed Temu ja Sheini tellimused. Lihtsalt ei raatsinud osta sõrmuste karpi 25 euroga, kui samal ajal maksis see Temus vaid 2 eurot. Üsna kindel, et ka Eesti edasimüüja oli selle just sealt tellinud. Meil sellele suuri erisoove polnud – nimetähti ka karbile ei vajanud, sest nagunii seda tulevikus ei kasuta. Minu praktiline käis ka pulmade korraldamisel kaasas.
Sheinist tellisin samuti pärlid soengu jaoks ning valge hommikumantli (link) . Tahtsin ilma “bride” kirjata versiooni, mida saaks ka tulevikus kanda. Samuti oli oluline, et see poleks kõige sünteetilisemast materjalist, nagu suur osa klassikalisi pulmahommikumantleid. Hommikumantel maksis 10 eurot ja oli minu üllatuseks isegi oodatust ilusam.


Pulmafoto ja – video
Pulmafotograaf: Gosia Pacula
Fotograaf oli esimene teenus, mille kinnitasime. Fotod on minu jaoks olulised ja toovad päeva ning kogu emotsioonid uuesti meelde. Samuti olen ma üsna kriitiline paljude fotograafide ja nende stiili suhtes. Seetõttu oli eriti tore, et valik meile nii lihtsaks tehti ja fotograaf sisuliselt ise sülle jooksis.
2024. aasta alguses mõnda aega pärast kihlumist Uruguays, saime Brasiilias Florianopolises sõbraks Poolast pärit Gosiaga, kes on ametilt pulma- ja paarifotograaf. Tegime temaga Brasiilias fotosessiooni (vaata mõnda pilti siit) ja jäime sellega nii rahule, et naljatades pakkusime, et äkki tuleb ta ka meie pulma pildistama. Ta oli kohe nõus!


Kuna meie pulm oli üsna väike ja privaatne, oli tore, et ka fotograaf oli meie hea sõber. Samuti usaldasin tema käekirja täielikult. Naljakas lugu oli veel see, et mõned kuud enne meie pulmi juhtus Gosiaga õnnetus ning pulmapäeval pidi ta kandma ortoosi. Sellest hoolimata tegi ta oma töö 100% ära ning saime ilmselt rohkem pilte kui enamik pruutpaare. Ilupilte tegime nii Noblessneris, Kruiisiterminalis, Tallinna Botaanikaaias kui ka Viimsi rannas päikeseloojangu ajal.Pildid saime kätte kahe kuuga.
Lisaks pulmapäevale veetis Gosia koos meiega terve pulmanädalavahetuse ja ööbis meie korteris. Tema kohalolu andis nii palju juurde – ta on väga soe ja särav inimene ning oskab suurepäraselt juhendada. Mulle meeldib, et ta püüab pildid teha pigem liikumises ja emotsiooniga. Lisaks tegi ta ka telefoniga lühiklippe ning pani sama päeva õhtuks kokku väikese Instagrami reelsi (seda saab näha siin). Sellised reisitutvused on parimad! ILu
PS! Gosia koduleht ja Instagram. Ta ei pildista ainult Poolas, vaid teeb ka palju destination-pulmi – enamasti Euroopas, aga talvel ka näiteks Brasiilias. Meie saime fotograafi sõbrahinnaga ja maksime terve päeva eest 1000 eurot – sättimine, ilupildid, tseremoonia, päikeseloojand ja pidu. Lisaks tasusime tema lennupiletid Varssavist Tallinnasse.


Videograaf: Elise Pulmavideo
Videograafi võtmises esialgu kahtlesin – tegemist on ikkagi märkimisväärse kuluga pulmaeelarves. Eriti kuna tegu oli väikese pulmaga. Üsna kiiresti aga sain aru, et tahan ka kindlasti videot, kuna see toob esile kõige vahetuma emotsiooni. Lisaks olid pulmas ka minu kõige lähemad pereliikmed ja see on ka mälestus neist tulevikuks.
Videograafi valik oli esialgu päris raske. Ühelt poolt tundusid kõik videod sarnased, teisest küljest midagi pidevalt häiris. Eesti tipptegijaid ma isegi ei kaalunud, sest nende hinnaklass algab umbes 3500 eurost. Üsna kohe jäi silma Elise Pulmavideo ning pärast erinevate variantide kaalumist otsustasime tema kasuks. Elise Lomp on võrreldes teiste tegijatega üsna noor, kuid on end Eestis juba pulmavideograafina tõestanud (kuula temaga podcasti siin ja vaata Youtube videosid).
Kogu suhtlus Elisega oli nii enne üritust kui ka pulmapäeval lihtne ja meeldiv. Väga lahe oli ka see, et meil oli sihuke female power fotograaf-videograaf tiim. Kuna Elise on päris nõutud tegija ja meie pulm oli üks tema hooaja viimaseid, võttis video kättesaamine kuus kuud. Lühivideo (5 minutit) maksis 1500 eurot.
Ettevalmistuse koht: rendikorter Noblessneris
Kuigi meie pulm toimus Tallinnas, tahtsime, et see oleks natuke erilisem kui lihtsalt kodus riidesse panna ja pärast pidu korterisse tagasi minna. Seega otsustasime päev enne ja pulmaööks rentida hotellitoa või korteri, kus ka end sättida. Hotellis sättimine on ju populaarne, kuid enamik hotelle pakub vaid ühte tuba ja sviitide hinnad on üsna ulmelised. Tahtsin ka, et kohas oleks palju naturaalset valgust – see on jumestajale parem ning ka pildid tulevad loomulikumad.
Nendele kriteeriumitele vastas suurepäraselt üks mereäärne korter Noblessneris (broneeri siit)– kaks tuba, ilus ja modernne sisekujundus, suured aknad, palju valgust, rõdu ja tasuta maa-alune parkimine. Kahe öö eest maksime 230 eurot (2024. aastal). Enamikus hotellides oleks selle eest saanud vaid ühe öö väiksemas toas.

Samuti oli väga tore pulmaeelsel õhtul veel kahekesi Noblessneris aega veeta, kokteili juua ja viimast “vallalise” õhtut nautida. Pulmajärgset hommikut alustasime sealsamas kõrval asuvas iglu-hommikusaunas ja käisime ujumas. Lisaks on Noblessner suurepärane koht ilupiltide tegemiseks, seega ideaalne asukoht!
Millega me muidugi ei arvestanud, oli see, et 7. septembril toimus Tallinna 10-kilomeetri jooks, mis kulges mööda Kalaranna tänavat. See tähendas, et kogu tänav suleti alates kella 14-st autodele. Kuigi alustasime päeva varakult, läks lõpuks ikkagi kiireks – esimene kohtumine Janisega, paar pilti ja jooksime autosse. Olime viimane auto, kelle liiklusreguleerija läbi lasi, kui nägi auto küljes olevaid pulmalilli. Natuke põnevust ja närvikõdi ka ikka pulmapäeva, hehe.




Tseremooniakoht: Tallinna Botaanikaaed Roosiaed
Tseremooniakoha valikul tahtsime, et see pakuks nii õueala kui ka võimalust siseruumis tseremoonia läbi viia. Enamik alternatiive Õnnepaleele olid ainult õues. Tallinna Botaanikaaiani jõudsin tänu Facebooki grupile ja see tundus kohe ideaalne, sest seal sai valida kas kauni Talveaia või mõne vaba platsi Botaanikaaia territooriumil. Esialgu broneerisime Talveaia ja leppisime kokku, et suvel Eestisse jõudes lähme territooriumiga tutvuma ja valime välja ka õueplatsi. Mõlemat hoiti meile kuni pulmapäevani, et siis ilma järgi parim koht valida.
Esimest korda käisime Botaanikaaias juuli lõpus, umbes poolteist kuud enne pulmi. Just siis avati ka paar aastat remondis olnud Rosaarium. Kuna meie muusikud vajasid elektrit ja catering katusealust, polnudki väga palju teisi sobivaid platse. Kui neid vajadusi pole, leidub Botaanikaaias veel palju ilusaid kohti.

Roosiaed osutus suurepäraseks valikuks – see pakkus juba iseenesest lilleseadete näol dekoratsioone, oli pidulik ja isegi natuke kuninglik. Meie enda dekoor oli minimalistlik, kuid roosiaia ümbrus lisas erilise atmosfääri. Jäime kohaga 100% rahule ning ka kõik külalised kiitsid. Neljatunnine broneering maksis 200 eurot.
Kuigi olime õnnelikud, et saime tseremoonia õues läbi viia, oli ka Talveaed kaunis ning ka sisepulm oleks olnud ilus. Oli hea ja muretu tunne teada, et vihma korral ei jää midagi katki. Samuti saab Botaanikaias rentida ka suuremaid ruume (Palmisaali), et viia läbi terve pulmapidu.




Paaripanija: pastor Janek Pallase
Paaripanija valikul olid meie kriteeriumid järgmised:
- Seaduslik abielu – soovisime, et abielu sõlmitaks kohapeal ega peaks varem perekonnaseisuametis allkirju andma.
- Tseremoonia inglise keeles – kuna Janis eesti keelt ei räägi ja pooled külalised olid Lätist, oli kogu üritus inglise keeles, mis on ka meie igapäevane suhtluskeel kodus.
- Loomulik ja mitte liiga ametlik stiil – ei tahtnud, et paaripanija oleks liiga formaalne või et loeks lihtsalt monotoonselt teksti maha.
- Asukoht Tallinnas – et lihtsustada kohtumisi ja vältida lisakulusid transpordile.
Janek Pallase leidsime soovituste kaudu. Tegime temaga esmase kõne Ecuadoris hotellist ning kuna ta tundus mõistlik ja muhe, lõime käed. Janek on ametilt nii korvpallitreener kui ka pastor ning omab õigust riiklikult abielusid sõlmida. Meie ei pidanud selleks olema ise ristitud ega kirikuga seotud.
Suvel kohtusime Janekiga ka paar korda päriselus. Lisaks aitas ta meie eest kogu paberimajanduse enne ja pärast pulmi korda ajada. Kuna Janis on välismaalane ja ka varem korra Lätis abielus olnud, oli tema dokumentidega palju tõestamist ja jamamist, mistõttu oli väga mugav, et Janek sellega tegeles. Kui Eesti on muidu e-riik, siis selles osas ollakse veel üsna bürokraatlikud.
Janek ütles kohe, et kuna ta on pastor, siis ta mainib ka natuke jumalat, kuid pigem üldiste eluväärtuste kontekstis. Kirjutasime talle enne pulmi ka meie kohta ülevaate, kuid ta ütles, et mida ta räägib, selgub alles kohapeal. Tema kõne oli väga lahe – siiras, omapärane ja samas naljakas. Paljud külalised ütlesid hiljem, et see oli üks parimaid tseremooniaid, kus nad kunagi käinud on.
Me ei lugenud tõotusi, kuna see tundus meile veidi teatraalne ega olnud meile loomulik. Janek Pallaset soovitame aga soojalt kõigile, kes otsivad paaripanijat. Temaga saab ühendust võtta Weddingly lehekülje kaudu. Tema teenus maksis 500 eurot.

Pulmaisa: Karl Pütsep
Pulmaisaga oli päris naljakas lugu. Kuna tegemist oli tseremoonia ja väikese õhtusöögiga, ei plaaninud me algselt pulmaisa võtta. Esiteks kulu tõttu, aga ka seetõttu, et tundus imelik, kui nii intiimsele üritusele tuleks täiesti võõras inimene.
Umbes kolm nädalat enne pulmi juhtus aga nii, et meie crossfiti trennikaaslane Karl (pulmaisa Karl Pütsep), kes on ametilt pulmaisa, mainis hommikuses trennis planku tehes, et ta teeb igal aastal paar pro bono üritust ja võiks ka meie pulma juhtida. Alguses ei võtnud ma seda tõsiselt, aga ta mõtles seda päriselt! Ja nüüd, Karli paremini tundes, tean, et ta ongi lihtsalt suure südamega ja siiras inimene.
Tagantjärele ma ei kujuta ette, kuidas ilma temata oleks olnud. Ilmselt kena, aga mitte pooltki see. Karl aitas tseremoonia koordineerimisega, külaliste soojendamisega ning õhtusel pulmapeol. Mulle meeldis, et ta vaatas, milline on inimeste meeleolu, ning kohandas tegevusi vastavalt sellele. Eriti tore oli ka see, et ta tundis meid isiklikult. Kuna üritus oli väga intiimne, meeldis meile, et nii fotograaf kui ka pulmaisa olid meie sõbrad.
Karl on üks ütlemata lahe ja positiivne kuju, kes võtab pulmaisa rolli südame ja tõsise pühendumusega, kuid samas arvestab pruutpaari soovidega ning pakub ohtralt ideid. Kui temaga juba varakult koostööd teha, jagab ta nii palju soovitusi, et pulmakorraldajat polegi vaja. Soovitan teda käsi südamel kõigile!
Karliga saab ühendust Facebooki või Instagrami kaudu.



Dekoratsioonid ja lilleseade: La Luna Peod
Paljud ei kujuta enne planeerimist ette, kui suur kuluallikas võivad olla lilled ja dekoratsioonid. Meil kandis selle eest hoolt armas Helen, keda tuntakse nime all La Luna Peod. Võtsin pakkumisi erinevatest kohtadest, aga temaga suhtlus oli koheselt kõige parem – pakkus ise lahendusi ja tegi juba näidetega pakkumise. Lisaks leppisime kokku, et Helen aitab ka tseremoonia koordineerimisega, võttes vastu cateringi, muusikud ja pastori ning juhatab nad õigesse kohta. Kuna üritus oli väike, oli ka dekoratsioone pigem tagasihoidlikult. Kõik kokku maksis 810 eurot. Lilli palusime külalistel mitte tuua, mis oli ainuõige otsus.
Tseremoonia kaunistused:
- Kaks tseremooniaposti lilledega – minu sooviks oli, et need oleksid lihtsad ja mitte liiga massiivsed, sest Botaanikaaias oli juba niigi palju lilli. Pärast tseremooniat viist Helen need OKOsse, kus saime nende taustal pilte teha. Õhtul saime samad lilled kimpudena koju viia.
- Kaks väikest lauda – üks Janekule allkirjastamiseks ja teine kingituste ning kaartide jaoks.
- Molberti hoidja tervitussildi jaoks



Pulmaõhtusöögi kaunistused: Kindlasti soovitan ka väikese pulma puhul õhtusöögilaua kaunistusi – see lisab pidulikkust.
- Minimalistlikud lauakaunistused, valged lilleõied ja küünlad.
- Laternad ja küünlad rõdule – OKO restoranis oli meie kasutada suur terrass, mis muutus õhtu saabudes väga hubaseks.
Muu
- Pruudikimp ja peigmehe rinnalill.
- Kaks väikest aknakaunistust pulmaautole (mis oli meie igapäevane rendiauto).


Tseremoonia catering: Caviar catering
Tseremoonia õnnitlemise ajaks tellisime Caviar Cateringi, kes pakkus külalistele vahuveini ja magusaid suupisteid. Botaanikaaed soovitas mulle kolme teenusepakkujat ja Caviari suhtlus oli kõige professionaalsem ning hinnapakkumine parim. Kuna nad olid Botaanikaaias varem üritusi teinud, teadsid nad, kuidas seal asjad käivad.
Cateringil on kindlasti vaja katusealust, kus hoiustada oma asju ja valmis seada. Seda isegi siis, kui vihma ei saja. Botaanikaaia Rosaariumi nurgas oli selleks sobiv koht olemas. Suupisteid ja vahuveini pakkusid teenindajad külalistele kandikutel. Kuna me ise olime nii hõivatud grupipiltide ja muude tegevustega, siis ausalt öeldes ma neid ei märganudki ning ühtegi suupistet ei proovinud.
Kokku läks nende teenus maksma 761 eurot – see sisaldas vahuveini (nii alkoholiga kui ka ilma), kolme erinevat minikooki (arvestusega kolm tükki inimese kohta), kannuvett, teenindust, transporti ja pukklaudade renti.


Tseremooniamuusika: viiul ja kalver
Tahtsime kindlasti tseremooniale elavat muusikat, kuna see lisab minu meelest pidulikkust. Valisime viiul-klaver koosseisu, mida esindas Maria Magdik ja tema kaaslane. Nad paiknevad Tallinna lähedal ja tulevad selles piirkonnas tasuta kohale. Soovisime, et nad mängiksid külaliste saabumise ajal, tseremoonia alguses ja lõpus ning õnnitlemise ajal taustamuusikat. Nad olid valmis tegema nii soovilugusid kui ka pakkusid ise variante – eelkõige siis tseremoonia sissejuhatuse jaoks. Kogu suhtlus ja koostöö oli professionaalne ja sujuv. Maksma läks see 300 eurot.
Olulised asjad, mida teada, on see, et nad vajavad elektrit (klaveri jaoks) ning katusealust isegi imeväikse vihma korral. Kui näiteks külalised saaksid vihmavarjuga hakkama kerge vihmasabina korral, siis pill ei tohi vett saada. Kuna meil ennustas lauspäikest terve päev, ei hakanud ma telki neile tellima, aga uurisin juba variante, kui katusealust oleks vaja.
Muusikutega saab ühendust, kui kirjutada Maria Magdikule Facebookis.

Pulmakutsed, tseremoonia tervitussilt, nimekaardid: Canva & isa töökoht
Me ei pidanud vajalikuks paberil pulmakutseid teha – esiteks kohaletoimetamise tõttu (me ei olnud planeerimise ajal Eestis) ning ka seetõttu, et paberil kutsed tundusid meile ebapraktilised. Kutsed tegime Canva abil ja saatsime elektrooniliselt. Pidime koostama kahte sorti kutsed: ühe inimestele, kelle kutsusime ainult tseremooniale, ja teise neile (peamiselt perele), kellega suundusime edasi õhtusöögile.
Samuti disainisin Canvas ka tervitussildi ja õhtusöögi nimekaardid istekohtade jaoks. Kuna minu isa töötab trükkimisega seotud ettevõttes, sain mõlemad seal printida. Seega saime selle kategooria sisuliselt tasuta lahendatud. Tervitussildi jaoks tõi molberti meie dekoraator Helen (La Luna Peod).


Nädal enne pulmi tuli veel mõte, et võiks peoruumi lisada pilte meie erinevatest seiklustest – teadupärast ju reisime suurema osa ajast ning lisaks ka iga külalisega pildi. Tellisime selleks Photopointist ruudukujulised pildid, mille alla sai lisada teksti. Osad neist kinnitasime väikeste magnetitega OKOs ühele aknapostile ja teised panime seisma suurte kuivainete pakikinnituste klambritega. Nägi täitsa tore välja ning pärast said pereliikmed pilte kaasa võtta endale koju. Külaliste – või soovide raamatut ja muud sellist me ei soovinud teha.


Pulmapeo koht: OKO restoran
Meie pulmaõhtusöögil oli kokku 22 inimest, seal hulgas neli last vanuses 3–5. Tahtsime leida restorani, mis pakuks sellisele seltskonnale privaatset ruumi ning kus oleks palju valgust. Samuti oli Janise erisoov, et see võiks olla merele võimalikult lähedal – ta on ülisuur mere, paatide ja ranna fänn. Viimsis asuv OKO restoran oli selleks ideaalne. OKOs on kolm korrust ning just teist ja kolmandat renditakse sageli pulmadeks. Teisel korrusel saab juba läbi viia suurema pulmapeo. Samuti oli see lähedal Tallinna Botaanikaaiale ning ka autosõidukaugusel Tallinnast.

OKO kolmanda korruse privaatruum
Kolmanda korruse ruum on mõeldud kuni 30 inimesele. Meid oli 22 ja tegelikult poleks rohkem inimesi sinna väga mahtunud. Ruumis on suured aknad, palju valgust ja merevaade. Lisaks on seal ka hiigelsuur terrass, mida ilusa ilma korral saab kasutada. Samuti ka väike eesruum, kus meie näiteks serveerisime tordi.

Meie septembrikuu pulmapäev oli suviselt soe – terve päev vähemalt 24 kraadi ja päike. Seega saime kasutada ka terrassi, mis andis lihtsalt nii palju kogu üritusele juurde. Seal olid diivanid istumiseks ning meie pulmakaar, mille juures sai pilte teha. Söögikordade vahepeale said külalised sealt mõnusasti jutustada, ringi liikuda ning ka mõne mängu läbi viia. Taustamuusika playlisti panime kokku ise akustilistest lugudest. Kuna õhtu oli lihtsalt imeliselt soe, oli rannas palju rahvast ning oli tunne, nagu oleks kuskil Lõuna-Euroopa rannikulinnas. Samuti avanes sealt imeilus päikeseloojang – häid fotokaadreid saime nii meie kui ka meie külalised.




OKO toit ja teenindus
OKO pole kindlasti kõige odavam koht, kus enda üritus teha. Meie eesmärk polnud teha säästupulm, vaid väike üritus, aga kohas ja tegijatega, kes meile päriselt meeldivad. OKO kolmanda korruse broneerimise aluseks on miinimumkulutuse summa kogu õhtu katteks, mis sisaldab ruumi kasutamist kuni restorani sulgemiseni vastavalt nädalapäevale ( kl 22-23), tarbitavat sööki ja jooki, teenindust ning käibemaksu. Summa võimalikul mittetäitumisel lisandub ruumi rent puuduolevas mahus. Miinimumsumma suurus sõltub hooajast ning nädalapäevast ning 2024. aastal oli see vahemikus 2000-3000 eurot. Meie pidu toimus laupäeval, 7. septembril ja sel päeval oli selleks 2500 eurot. Kuna lõpparve oli päris segane, ei saanudki me aru, et kui palju tegelikult kulutasime, aga üle miinimumsumma ehk 2500 euro ei läinud.

Õhtusöök sisaldas tervitussnäkke, eelroogade valikut, pearooga (selle valis iga külaline juba enne üritust) ja jooke. Külalised said joogid tellida vastavalt enda soovile. Samuti oli meil ka oma teenindaja. Söögid olid kallid, aga IMELISED ja sellega OKO tõeliselt ületas ennast. Teenindus ja kogu suhtlusprotsess nendega jättis aga natuke soovida. Üks teenindaja 22 inimese peale ei olnud piisav. Samuti kogu eelnev suhtlusprotsess üsna konarlik – kohati tundus nagu nad teeksid sellist üritust esimest korda. See oli üllatav, sest meie pulm oli tegelikult väga väike ning teisel korrusel toimuvad pidevalt palju suuremad üritused.
Aga lõppude lõpuks kõik laabus ja sujus. Õhtu möödus kenasti, koht, söök ja atmosfäär olid imelised ning ma ei oleks osanud kindlasti paremat kohta Tallinna lähedal leida.

Pulmapeo tegevused
Meie OKO üritus algas umbes kell 18:00 pärast tseremooniat Botaanikaias. Külalised jõudsid sinna veidi varem ja see oligi hea aeg, et Janise ja minu pere rohkem tuttavaks saaks. Samuti oli meie pulmaisa Karl seal neid juhendamas ning OKO poolt olid juba suupisted ja joogid valmis.
Me ei planeerinud palju traditsioonilisi mänge ja tegevusi, kuid mõned siiski. Näiteks väike viktoriin pruutpaari kohta, aga sellises elavas ja kiires versioonis, samuti klassikaline “tõuse püsti, kui oled pruudiga koos koolis käinud” ning kuulus “kingamäng”.

Eriti meeldisid külalistele Karli enda kaasa toodud tegevused, mida otseselt ei planeerinud. Üks oli pruutpaari vanemate vaheline hiigel-Jenga ning lisaks lauamäng, kus erinevad külalised said mõõtu võtta. See pakkus lõbusat vaheldust ning kaasas kõiki külalisi. Samuti käisime vahepeal ka pikemal päikeseloojangu fotosessioonil.

Kõned olid samuti väga südamlik osa õhtust. Teadsime, et meie isad peavad kõned, aga lisaks tegid seda ka Janise mõlemad õed, mis oli väga liigutav. Põhirõhk oli tutvumisel, mõnusalt koosolemisel ja hea aja veetmisel. Mulle meeldis, et kogu seltskond oli pidevalt kaasatud, jõudsime kõigiga rääkida ning ei olnud liigset kohustuslikku programmi.



Üritus lõppes kell 23, kui OKO end sulges, ja tundsime, et see oli täpselt ideaalne aeg. Jah, polnud klassikalist suurt pulmatralli ja tantsu, aga pigem tore ja hubane koosviibimine, kus kõik olid üsna kained ja veetsid kvaliteetaega koos. Täpselt nii, nagu soovisime.

Pulmatort: Koogisahver
Pulmatordi tellisime paljusoovitatud Koogisahvrist – väike ettevõte Harjumaal, kes on spetsialiseerunud eritellimustööde tegemisele. Tahtsime lihtsa välimusega väikest korrustorti, mis oleks mahlane – sageli on korrustordid üsna saiased ja kuivad. Koogisahver oli tuntud mahlaste ja marjaste tortide poolest.
Valisime mandli-vaarikatordi (mandlibiskviit, frangipane pohlad, toorjuustuvaht värskete vaarikatega, vahvel šokolaadis). Tort oli 3,5 kg ja mõeldud 20-le inimesele. Tegelikkuses jäi meil seda päris palju lõpuks järgi – ilmselt oleneb, kas kõik söövad ja kui suured tükid võtta. Tort oli väga hea ja mahlane, aga minu maitsele ehk isegi liiga magus. Koogisahvri esindaja tõi selle ise OKOsse kohale. Tort koos transpordiga maksis 169 eurot.
Kindlasti tasub restoranist enne uurida, millised tingimused neil on väljastpoolt tordi tellimisel. Näiteks OKOs oli nõutud tordile saateleht ja lisaks pidi iga külalise eest maksma serveerimistasu 5 eurot inimese kohta. See oli meile üsna negatiivne üllatus, sest OKO ise tordi võimalust ei pakkunud. Seega pidime veel lisaks maksma 105 eurot tordi eest.



Pulmapäeva ajakava
Lisan ka meie pulmapäeva üldise ajagraafiku – ehk on see kasulik neile, kes ilma korraldajata üritust organiseerivad. Meie plaan toimis hästi – ei pidanud liiga vara ärkama, polnud liigset kiirustamist ja saime ka ise päeva nautida. Pruudi sättimiseks soovitan võtta aega – arvasin, et seda on mul väga palju, aga lõpuks ikkagi läks lõpus veidi kiireks, kuna piltide ja video tegemine riietumisel võtab samuti aega.
Samuti meeldis mulle, et üritus lõppes mõistlikul ajal, nii et jõudsime südaööks koju ning saime enda päeva kahekesi šampuse saatel lõpetada.
- 8:00-10:00 Äratus, hommikusöök, hommikurituaalid (Noblessner Airbnb)
- 10:00-13:00 Pruudi ettevalmistus: jumestus, soeng, kleit (Noblessner Airbnb)
- 12:30-13:00 Peigmehe ettevalmistus (Noblessner Airbnb)
- 13:00-15:00 Esmakohtumine ja ilupildid (Noblessner, Kruiisiterminal)
- 16:00-17:30 Tseremoonia, grupipildid, õnnitlemine (Tallinna Botaanikaaed)
- 17:30-18:00 Ilupildid Botaanikaaias
- 18:00 – 23:00 Väike pulmapidu OKO restoranis + päikeseloojangu pildid

Pulma eelarve ja kulud
Nüüd aga põneva osa juurde ehk kui palju see kõik 2024. aastal kokku maksma läks. Tavaliselt rahast väga ei räägita, aga mul pole kahju natuke enda numbreid jagada. Meie pulmad olid üsna väiksed – pulmatseremoonia 60 inimesele Botaanikaaias ja õhtusöök/väike pidu 22 inimesele OKOs. Tahtsime kvaliteeti ehk asju, mis päriselt meeldivad. Samal ajal jääda selle juures mõistlikuks ning mitte ülearu kulutada.
Kategooria | Maksumus |
---|---|
Pruudi ja peigmehe välimus, sh sõrmused | 2470 € |
Fotod ja video | 2711 € |
Tseremoonia | 1791 € |
Õhtusöök-pidu | 2669 € |
Dekoratsioonid ja lilled | 912 € |
Pruutpaari majutus (2 ööd) | 228 € |
Kokku | 10 781 € |
Enda planeeritud eelarve järgi arvasime, et see summa on vahemikus 10 000–12 000 eurot. Seega olin päris uhke enda üle, et suutsime nii hästi eelnevalt planeerida ja selle sisse jääda. Kas see on suur või väike summa? Eks see oleneb! Meil kummalgi polnud soovi ühe peo peale 20 000 või rohkem eurot kulutada ning seetõttu oma reisimist vähendada. Samas ei soovinud ka nö “säästupulma”. Oleks saanud kindlasti palju odavamalt, aga ka palju kallimalt. Lõppude lõpuks peakski igaüks tegema vastavalt oma võimalustele ja soovidele. Osa summast saime tagasi ka kingituste näol, aga see polnud eesmärk omaette.

Soovitused pulmade planeerimisel
- Naudi kogu protsessi – Pulmapäev on nii üürike, mistõttu soovitan kogu korraldusprotsessi täiega nautida ning mitte liiga palju stressata. Minu jaoks oli see organiseerimine väga tore aeg. Suurema osa pulmakorraldusest tegime ise reisil olles lennujaamades ja hotellides.
- Tehke koos – Pulm ei peaks olema ainult ühe poole kanda. Jagage asjad ära, mis on mõlema vastutada. Meie jaoks oli see väga tore ühendav projekt, mida koos teha. Näiteks käisime laupäeviti vahel koos kohvikus istumas, et nö pulmakoosolekut teha.
- Tehke pulm, mis teile endale meeldib – Jääge oma visioonile kindlaks, kuigi vahel võib teiste arvamus tekitada kahtlusi. Mul on hea meel, et jäime endale kindlaks ja tegime pulma täpselt sellise, nagu soovisime.
- Ära stressa pisiasjade pärast – Ainult teie märkate väikseid detaile, külalised mitte. Oluline on üldine emotsioon ja see, et kõik saaksid mõnusalt aega veeta.
- Ära lükka edasi – Kui tahate abielluda, tehke seda! Elu muutub kiiresti ja on ettearvamatu.
- Tehke ajakava – Aitas väga palju, kui tegime iga kuu jaoks to-do listi juba planeerimise alguses. Nii oli kogu protsess sujuvam ja stressivabam.
Pulmapäeva ja korralduse nautimine on kõige tähtsam – see on eriline aeg, mis peaks jääma kaunina meelde!
Kokkuvõte teenusepakkujatest
- Pulmakleit: Looris Pulmakleidid
- Pulmakingad: Gabi, Kristiine keskus
- Ehted: New Vintage by Kris
- Peigmehe ülikonna rent: Veronique salong
- Peigmehe särk: Suitsupply
- Abielusõrmused: Goldtime ja Eesti Juveel
- Jumestus ja soeng: Kadi Kaurit MUA
- Fotograaf: Gosia Pacula
- Videograaf: Elise Pulmavideo
- Paaripanija: Janek Pallase
- Pulmaisa: pulmaisa Karl Pütsep
- Dekoraator ja lilleseade: Helen – La Luna Peod
- Tseremoonia muusika: Maria Magdik kaaslasega – viiul ja tšello
- Tseremoonia catering: Caviar Catering
- Ettevalmistamise koht: Noblessner Airbnb
- Tseremoonia asukoht: Tallinna Botaanikaaia roosiaed
- Õhtusöögi asukoht: OKO restoran 3.korruse privaatruum ja terrass
- Pulmatort: Koogisahver


Kas jäime pulmadega rahule?
Siia pikka juttu ei tulegi – jäime enda üritusega 100% ja rohkemgi veel rahule. Jah, see oli meie unistuste pulm: lihtne, elegantne ja täpselt meie moodi.
Ilm oli suurepärane – 25 kraadi ja päike, ning saime nautida päeva oma kõige lähedasemate inimeste seltsis. Kuna ilm oli suviselt soe, korraldasime järgmisel päeval minu isa aias väiksema BBQ-lõuna pereringis, mis pani toreda punkti kogu pulmanädalavahetusele. Jääme seda üritust ja selle emotsioone veel aastateks meenutama. Aitäh kõigile, kes selles osalised olid! Ja neile, kes veel kahtlevad – ma soovitan kindlasti pulmi teha!
Nädal pärast pulmi läksime pulmareisile Islandile, sellest saad lähemalt lugeda järgnevatest postitustest:
Lisa kommentaar