Reis Uus-Meremaale on alati olnud minu listi tipus. Suuresti ilmselt seetõttu, et see on midagi kauget, kättesaamatut ja müstilist. Ja kes poleks imetlenud uskumatuid loodusvaateid “Sõrmuste Isanda” ja “Kööbiku” filmides. Olen ikka natuke kahetsenud, et pooleteise Austraalia aasta jooksul Uus-Meremaale ei jõudnud.

Reis Uus-Meremaale – esimesed mõtted
Kuidas reis Uus-Meremaale teoks sai?
Juhuse kombel tutvusin ligi aasta tagasi just Uus-Meremaalt pärit noormehega, kes on Eestis peaaegu 10 aastat elanud. Kuigi meie suhtlemine viimastel kuudel polnud nii sage kui varem, sain suunurgast küllakutse Aucklandi. Võib-olla oli see pigem viisakusest, aga ma ei lasknud mitu korda pakkuda.
Tegelikkuses oli kõik väga ootamatu ja ette planeerimata. Olin juba arvestanud, et sel talvel pikemat reisi ei tule ja jaanuari veedan magistritöö teooriaosa kirjutades. Samuti olen praeguses töökohas olnud vaid 4 kuud ja puhkusepäevi reservis üsna vähe.

Novembri lõpus pärast moka otsast saanud küllakutset – viisakusest või siis päriselt- ei saanud seda mõtet enam peast ja pärast umbes nädalast piletiteotsingut, ostsin Aucklandisse elu kalleimad lennupiletid. Natuke valus oli küll nii palju raha ainult lennupiletite alla panna, aga õnneks oli mul suurem osa reisi ajast öömaja olemas ning söök laual.
Reisi algus ja saabumine
Reis algas 1. jaanuari hommikul Tallinna lennujaamast, kust sõitsin Stockholmi. Sealt edasi jätkasin teekonda Dubaisse, kus oli lühike ümberistumine, et jätkata lendu Aucklandi. Sain kirja ka enda elu pikema lennu – sõit Aucklandist Dubaisse kestis 17 tundi. Emiratside kvaliteet ja teenindus saab minult ainult kiidusõnu, mistõttu läksid lennud üsna kiiresti. Kui nüüd tegelikult distantsi vaadata, siis 1100 eurot edasi-tagasi lennupileti eest maksta mõnenädalase etteteatamisega oli päris okei diil.
Aucklandis ootasid mind juba A ja tema pere. A ema ja isa elavad Uus-Meremaa pealinnas Aucklandis, kus A neil kaks küüd külas oli. Suurema osa oma reisist veetsingi nende juures, tehes Põhjasaarel erinevaid päevareise. Vahepeal lendasime ka viieks päevaks Lõunasaarele, et saada ka sellest ülevaade.

Esimesed Uus-Meremaa muljed ja põnevad teadmised
Esimesi muljeid Uus-Meremaast võtavad kokku järgmised märksõnad – imeline loodus, mäed, lambad, multikultuurne, rahulik, kallis ja väga eraldatud. Pärast 2.5 nädalat seal võin öelda, et esimesed muljed olid leidsid kõik kinnitust.
Uus-Meremaa populatsioon ja rahvastik
Uus-Meremaa populatsioon on umbes 4.8 miljont. Lambaid elab seal aga 18 miljonit. Riik koosneb kahest saarest: Põhjasaarest ja Lõunasaarest. Umbes 77% populatsioonist elab Põhjasaarel ning 1/3 inimestest Aucklandis, mis on ka kõige suurem linn. Pealinn on hoopiski Põhjasaarel allosas olev Wellington, mis on justkui ühenduskoht Põhja – ja Lõunasaare vahel.

Tihti kasutatakse uusmeremaallase kohta sõna kiwi, kuna juurte poolest on see üks suur erinevate rahvuste segu. Kuigi Uus-Meremaa põlisrahvaks on maurid, moodustab praeguse elanikkonna suuremas osas Euroopa päritoluga inimesed (ca 75%), kellele järgnevad maurid, aasialased ning erinevaid Vaikse ookeani rahvad (Samoast, Tongast jne).
Tänapäeva kohalik on ilmselt segu erinevatest rahvustest. Minu jaoks oli väga positiivne just see, kuidas erineva taustaga inimesed saavad nii sõbralikult, rahumeelselt ja ühtselt koos elada ning on loonud justkui oma kultuuri.
Sisserände ajal tehti muidugi liiga põlisrahvusele mauridele, mistõttu nüüd seda igal viisil parandada üritatakse. Näiteks alustavad poliitikud alati enda sõnavõtte mauri keelsete väljenditega ning lisaks inglise keelele on enamus asjad ka maurikeelsed. Kohanimed on neil enamus mauri keeles ehk minu jaoks oli väga keeruline neid meelde jätta ning lugeda.

Uus-Meremaa hinnatase
Oma eraldatuse tõttu on elu kallis. Eriti kõrged on kinnisvara hinnad, mistõttu isegi kohalikel on raske endale hea asukohaga kodu osta. Samuti on jaanuar seal suvi ning kõrghooaeg, mis tähendab, et öömaja ja autorendi hinnad on kõrged ning valikut väga vähe. Minul oli selles suhtes suur eelis ööbimiskoha näol, mistõttu selle reisi üldse hetkel ette võtta julgesin.
Uus-Meremaa loodus ja illm
Palju on sarnasusi ka Austraaliaga ehk kohati oli isegi natuke nostalgiline. Looduse mõttes kindlasti aga erinev ja tunduvalt vaheldusrikkam. Uus-Meremaalt leiab kõike – mägesid, liustikuid, lund, rohelust, imeilusad rannad koos surfaritega. Samas ei ole seal mitte ühtegi ohtlikut metslooma ega putukat.
Ilm seevastu on muutlik. Kas suvel võib ühes päevas olla neli aastaaega – üks hetk kuum päike, poole tunni pärast vihm ja tuul. Nii see vahetub mitu korda päevas. Päike on seevastu aga ohtlik ja terv. Suutsin end korralikult ära põletada 50 faktorilise päiksekreemiga läbi autoakna.
Emotsioone on palju ning kindlasti on neid raske siin kokku võtta. Kindlasti riik, mida võiks vähemalt ühe korra elus külastada. Minu reis oli vaid 2.5 nädalat, aga kuna näha on palju, võiks see olla vähemalt 3-4 nädalat. Järgmistes postitustes natuke lähemalt sellest, kuhu minu reis Uus-Meremaal mind viis.

Lisa kommentaar