Üks põhjustest, miks Uus-Meremaa reisi ootamatult ette võtsin, minu peika (kutsun teda edaspidi A) vanemate külastamine. Seetõttu veetsin suure osa ajast Uus-Meremaa Põhjasaarel, peamiselt Aucklandis ja selle ümbruses, kus elavad A vanemad.
Selles postituses kirjutangi natuke Aucklandist ja minu kogemusest.

Auckland – Uus-Meremaa tuntuim ja suurim linn
Auckland asub Uus-Meremaa põhjassarel ja on riigi tuntuim ja suurim linn. Seal elab umbes 1,6 miljonit inimest.
Mõnes mõttes meenutab see mulle Austraalia Perthi, kus kunagi terve aasta elasin. Kesklinn on pigem väike ja kompaktne, kuid linn ise on laialivalgunud, koosnedes paljudest erinevatest linnaosadest. Korterelamuid on suhteliselt vähe, enamik inimesi elab eramajades. Samuti on sarnane ühistranspordi olukord – see küll toimib, kuid ringi liikumiseks oleks auto siiski üsna vajalik.
Auckland – linn vulkaanide otsas
Põhjasaar on veidi vähem mägine kui Lõunasaar, kuid see-eest vulkaanilisem. Auckland asub vulkaanilisel platool ning viimase 90 000 aasta jooksul on sellel alal toimunud umbes 90 vulkaanipurset ligi 50 erinevast vulkaanist. Tegemist on ainsa linnaga maailmas, mis on rajatud aktiivsele vulkaanilisele alale – ning hinnanguliselt püsib see piirkond aktiivsena veel umbes miljon aastat.
Aucklandi pinnasel leidub hetkel 48 vulkaanikoonust, mis on saanud populaarseteks kohtadeks sportimiseks, jalutuskäikudeks ja piknikuteks. Enamik mägesid pakub 360-kraadist vaadet linnale. Kui võimalus oli, käisimegi õhtuti jalutamas erinevate vulkaanide otsas. Kõige kõrgem neist on Mount Eden, mille tipus asub 50-meetri sügavune kraater. Teised toredad paigad on näiteks One Tree Hill ja Cornwall Park.
Üks piirkond, mis mulle eriti meeldis, oli Mission Bay – mõnus kant kohvikute, restoranide ja rannaga, kust avaneb suurepärane vaade kesklinnale ja ümbritsevatele saartele.

Linn, mida ümbritseb vesi
Auckland on rajatud maakitsusele, mistõttu ümbritseb seda peaaegu igast küljest vesi. Linna ümbruses ringi sõites avaneb peaaegu igas suunas vaade lahtedele ja purjekatele. Pole ime, et Aucklandi kutsutakse “City of Sails” – purjetamine on kohalike seas väga populaarne ning väidetavalt on siin registreeritud umbes 135 000 jahti. Lisaks leidub linnas ja selle ümbruses mitmeid kauneid randu, mis on armastatud nii kohalike kui ka surfarite poolt.

Roheline linn
Üldiselt on Auckland väga rohelise ilmega linn, kus on mõnus lihtsalt jalutada ja uusi kohti avastada. Väga kena on ka kesklinna sadamaala, kust saab võtta lühikruiise lähedalasuvatele saartele. Ühel päeval kasutasin võimalust osaleda ka 2-tunnisel jalgsituuril. Päris tasuta see muidugi pole – tuuri lõpus on tavaks anda väike annetus vastavalt enda sisetundele. Olen selliseid tuure ka varem eri linnades proovinud ning need on tavaliselt täis põnevat infot ja kohalikke lugusid, mida omal käel ringi jalutades ei kuuleks.

Uhke naisliikumiste ajalugu
Uus-Meremaa on väga uhke oma naisliikumiste üle. Näiteks oli see esimene riik maailmas, kus naised võitlesid endale välja valimisõiguse – see juhtus juba 1893. aastal. Ka tänapäeval on neil tugev naisliidrite esindatus: hiljuti oli peaministri ametis naine, kes sai sellele positsioonile kõigest 37-aastasena.
Maitsete maailm Aucklandis
Aucklandi multikultuursust on eriti hästi näha söögikohtade kaudu – peaaegu igal tänavanurgal on esindatud mõni erinev rahvusköök. Peamiselt domineerivad Aasia toidukohad, kuid valik on tõesti lai. Nii-öelda rahvustoiduks peetakse Uus-Meremaal lambaliha, ja peab ütlema, et see on tõesti imeline.
Väljas söömas käisin siiski harva, sest A ema kokkas mulle iga päev kolm korda päevas erinevaid roogasid. Ütleme nii, et sain väga põhjaliku ülevaate India köögist – ja see on lihtsalt üüratu! Minu maitsemeel on hakanud nüüd ka natuke teravamaid maitseid ihaldama ning tundub, et India köök on endale ühe austaja juurde saanud.
Alloleval pildil on näha üks meeletult suur lambalihaga biryani, mille tellisime viiele inimesele. Tõenäoliselt jäi alles peaaegu pool – ja me ei ole väikese isuga! Kuigi väljas söömine on üldiselt üsna kallis, siis Aasia restoranidest võib leida väga maitsvaid roogasid ka taskukohasema hinnaga.

Aucklandi kokkuvõte ja üldmujle
Üldiselt jäi mulle Aucklandist väga positiivne mulje. See ei ole ilmselt tüüpiline suur ja põnev suurlinn, aga siiski armas ja ilus paik, kus on mõnus igapäevaelu elada. Samas leidub piisavalt tegevusi ja avastamist.
Kui aga mõtlesin sellele, kas tahaksin seal pikemalt elada, siis hetkel kaldun pigem eitava vastuse poole. Tundub, et praegu oleks see minu jaoks natuke liiga eraldatud kogu ülejäänud maailmast.
Lisa kommentaar