Atacama kõrb on Tšiili üks tuntumaid piirkondi ja Maa kõige kuivem mittepolaarne kõrb. See on täis ainulaadseid maastikke, mis pidavat olema rohkem sarnased Marsile ja Kuule. Samal ajal on Atacama uskumatult selge taevas meelitanud astronoome kogu maailmast, ajendades neid ehitama sinna mõned kõige arenenumad teleskoobid.
Sellest postitusest leiate ülevaate Atacama kõrbe külastamisest ja sellest, kuidas veeta 3 päeva selle suurepärase sihtkohaga tutvumiseks! Lühikese ülevaate Atacama kõrbest leiate ka minu Instagrami postitustest või highlight’ide alt.
Loe veel: Lõuna-Ameerika reisikava: kahe nädalaga Peruu, Boliivia ja Tšiili parimad palad
Reisijuht: 3 päeva Atacama kõrbes
Atacama kõrb – mis ja kus?
Atacama kõrb asub Vaikse ookeani ja Andide vahel ja hõlmab Põhja-Tšiilis tohutut ala, ligikaudu 14% kogupindalast. Atacama kõrbe maastik on midagi väga teistsugust – soolaväljad, vulkaanid, laguunid, geisrid, kanjonid. Selle pinnas olevat väga sarnane Marsi ja kuu omaga, mistõttu NASA testib seal oma seadmeid ja roboteid.
Kuigi see on kõrb, on piirkond tuntud oma eksootiliste istanduste poolest, mis toodavad aastaringselt köögivilju ja puuvilju. Lisaks on seal suurem osa Tšiili vasekaevandustest, mis on üks tähtsamaid tööstusharusid. Atacama selge taevas on sinna toonud astronoome üle maailma ning see on üks parimaid kohti tähevaatluseks.
San Pedro de Atacama
Suurem osa kuulsamaid turismiobjekte asuvad San Pedro de Atacama linna ümber, mida tuntakse väravana Atacama kõrbesse. See väike linn Põhja-Tšiilis Boliivia piiri lähedal asub keset kõrbe 3160 meetri kõrgusel merepinnast. San Pedro on küll väike, aga elav ning mõnusa atmosfääriga. Võrreldes Boliivia Uyuni linnaga on need kaks nagu öö ja päev.
Kuigi Atacama lennujaam asub paari tunni kaugusel kaevanduslinnas Calama, on San Pedro baasiks pea kõigile turistidele, kes Atacamat külastavad. Väljaspool linna on hulgaliselt põnevaid ühepäevareisi sihtkohti ning selle ümbruses olevaid orge saab ka omal käel rattaga külastada. San Pedro de Atacama oli minu jaoks väga positiivne üllatus.
Kuidas Atacama kõrbes ringi liikuda?
Atacama kõrbes on mitmeid tegevusi – alates erinevatest laguunidest ja geisritest kuni orgude ja soolaväljadeni. Juhul kui külastate ka Boliivia Uyuni soolaalasid, soovitan sarnaseid vaatamisväärsusi Atacamas vältida. Boliivia poole peal on nende külastamine üldiselt odavam ja ka natuke metsikum. Kuna meie tulime Atacama kõrbesse otse Uyuni tuurilt, jätsime Tšiili poolel soolalaguunid ja sarnased kohad vahele.
Enamikku vaatamisväärsuste juurde ühistranspordiga ei pääse. Olenevalt valitud tegevustest tasub kaaluda autorenti või kombineerida organiseeritud tuure ja omal käel rattaga avastamist.
Autorent
Kui soovite Atacama kõrbe omal käel avastada, on auto rentimine vajalik. Auto tasuks broneerida võimalikult vara, kuna hinnad San Pedros tõusevad kiiresti ja Tšiili on üldiselt kallis riik.
Organiseeritud tuurid
Kui te autot ei rendi, soovitan võtta organiseeritud tuure. Seda just vaatamisväärsuste jaoks, kuhu muidu omal käel ei pääse, nagu geisrid, laguunid ja tähevaatlus.
Omal käel ja rattaga
San Pedro de Atacama linnast pääseb mitmete vaatamisväärsuste juurde jalgrattaga. Toredad kohad, mida rattaga avastada, on Death Road, Moon Valley ja Death Valley. Tasub aga teada, et päevane ilm on kuum, olete rohkem kui 3000 meetri kõrgusel ja suur osa teest on ülesmäge ning kruusane. Seetõttu soovitan rattamatku vaid juhul, kui olete üsna heas füüsilises vormis.
Rattarendi agentuure on San Pedros rohkelt. Meie rentisime ratta kaheks päevaks ja ümbruse avastamine kaherattalisel oli minu üks lemmiktegevusi, aga füüsiliselt tunduvalt raskem, kui arvasin.
Minu reisikava: 3 päeva Atacama kõrbes
Atacama külastamine polnud mul esialgu üldse plaanis, aga Boliivia reisiplaani tehes, sain aru, et Uyuni tuuri lõpetamine San Pedro de Atacamas on ajaliselt ja rahaliselt kõige mõistlikum variant. Nimelt on lennupiletid Tšiilist teistesse Lõuna-Ameerika kohtadesse odavamad kui Boliiviast.
Järgnevalt kirjutangi natuke meie kolmest päevast Atacama kõrbe avastades. Kuna Uyuni tuuri jooksul külastasime rohkelt laguune ja soolaväljasid, jätsime need Tšiili plaanist välja.
1. päev: Devil’s Throat & stargazing
Hommikul ületasime Boliivia-Tšiili piiri ja suundusime San Pedro de Atacamasse, kuhu jõudsime umbes kell 12:00. Pärast check-ini ja lõunat jalutasime kesklinna, et endale 1,5 päevaks rattad rentida. Agentuure on linnas mitmeid ja leidsime kiirelt sobiva variandi. Kuna teed on piirkonnas üldiselt kruusased ja auklikud, on kvaliteetne ratas oluline.
Pärastlõunal suundusime rattaga ümbrust avastama, täpsemalt San Pedrost 7 kilomeetri kaugusel asuvasse kanjonisse Devil’s Throat. See koosneb väikestest labürinditaolistest käikudest, mida on võimalik rattaga läbida. Kanjoni lõpus tegime 20-minutilise jalutuskäigu mäe tippu, kust avanesid imelised vaated ümbrusele. Oluline on kaasa võtta sularaha, sest parki sisenemisel peab end registreerima ja pileti ostma. Kokku sõitsime umbes 3 tundi.
Atacama kõrb on üks parimaid kohti tähevaatluseks maailmas. Õhtuks oli meil broneeritud tähevaatluse tuur. Umbes kell 21 tuli auto vastu ja viis meid teleskoobi juurde. Saime snäkke, palju infot tähtede kohta ning ka teleskoobiga neid natuke uurida. Tähevaatluse tuuri hinnad jäävad vahemikku 30 eurost kuni 300 euroni. Meie valisime odavama variandi, mistõttu polnud teleskoop nii muljetavaldav kui kallima tuuri korral. Taevas oli aga selge ja imeline. Lõpus toimus veel tähtedega fotosessioon. Kuigi päeval on temperatuur ligi 30 kraadi, on ööd kõrbes külmad, mistõttu läksid mütsid ja joped kasutusse. Koju jõudsime umbes südaöö ajal.
2 päev: Rattaretk Moon Valley’s
Teise päeva planeerisime rattaga kuuoru külastamiseks (Valle de la Luna), mis on üks populaarsemaid asju, mida San Pedro de Atacamas teha. Moon Valley veider maastik annab tunde, nagu oleksite teisel planeedil. Org asub linnast umbes 7 km kaugusel, kuid selle nägemiseks on vaja transporti.
Suurem osa inimesi läheb sinna rendiauto või tuuriga, sest rattasõit nõuab üsna head füüsilist vormi. Parki sisenedes peab ostma pileti ja end registreerima. Oluline on teada, et rattureid lastakse sisse ainult kella 9:00-11:00. Hilisematel kellaaegadel saab minna ainult auto või tuuribussiga. Meie seda ei teadnud ja jõudsime napilt pärast kella 11, kuid kuna olime pileti juba masinast ostnud, lubati meil ikkagi siseneda.
Rattasõit oli raskem kui eeldasin. Terve tee kulges mööda kruusa ülesmäge, mõne väga suure tõusuga. Lisaks oli ilm kuum ja kõrgust üle 3000 meetri. Alates sissepääsust oli rada kokku umbes 11 kilomeetrit (üks ots) ning tee peal oli 3-4 peatuskohta, kust oli omakorda vaja teha 30-60-minutiline jalutuskäik mäe otsa. Need maastikud olid imelised ja arvan, et autoaknast poleks see kogemus olnud sama. Rattasõit kuuorus oli kindlasti üks minu lemmiktegevusi Atacama kõrbes.
Moon Valley on hea koht päikeseloojangu vaatamiseks. Pärast paaritunnist puhkust kodus suundusime Piedra del Coyote’i poole, mis on üks tuntumaid vaatekohti päikeseloojanguks. See tähendas maanteel sõitmist ja väga suurt ülesmäge! Platvormile jõudes selgus, et rattureid nad enam sinna ei lase, sest tagasisõit allamäge pimedas mööda teed koos grupibussidega on ohtlik. Kuna meil oli pilet olemas, lasti meid siiski sisse, kui lubasime lahkuda umbes pool tundi enne päikese loojumist. Vaade oli okei, aga mitte midagi liiga erilist ja rahvast oli väga palju. Teel sinna oli palju paremaid vaateplatvorme ja need olid tasuta. Soovitaks seda teekonda ette võtta auto või bussiga. Rattaga oli kohati päris hirmus seal maanteel – üles minnes väga raske ja alla minnes pidevalt pidur peal. Aga mälestus missugune!
3. päev: Tatio geisrid
Viimast Atacama päeva alustasime juba kell 4 hommikul, et suunduda ühe kõige tuntuma vaatamisväärsuse, Tatio geisritevälja juurde. Geisrid asuvad umbes 2-tunnise sõidu kaugusel San Pedrost ja seal piirkonnas on maailma üks suurimaid geisrite kontsentratsioone pärast Yellowstone’i USA-s ja Geisrite orgu Kamtšatkal Venemaal. El Tatio geisrite väli koosneb enam kui 60 geisrist, mis asuvad 4320 m kõrgusel. See on maailma kõrgeim geisrite väli.
Tuurid algavad väga vara hommikul, kuna sel ajal on geisreid paremini näha. Vaatepilt oli päris võimas! Giid hoiatas korduvalt, et teelt mitte kõrvale astuda. Kuna pinnas on pehme ja uusi geisreid tekib pidevalt juurde, olevat sinna ligi seitse inimest oma elu jätnud. Pärast umbes tunniajast jalutuskäiku geisrite väljas suundusime lähedalasuvale põllule, kus giid hommikusöögi laua kattis. See oli üks parimaid hommikusööke, mida 3-nädalase Ecuadori-Peruu-Boliivia-Tšiili reisi jooksul saime. Tagasi San Pedros olime umbes kell 12:00.
Pärast tuuri pakkisime asjad ja suundusime bussijaama, et sõita viimaseks ööks Calama linna, kus asub Atacama lennujaam. See linn oli päris kohutav – üks kõige ebameeldivamaid kohti terve Lõuna-Ameerika reisi jooksul. Võimalusel soovitan vältida ja lennujaamast kohe San Pedro de Atacamasse sõita.
Mida Atacama kõrbes veel teha?
Tegelikult on Atacamas veel rohkelt tegevusi. Meie jätsime järgneva osa suuresti vahele, sest tulime just 3-päevaselt ringreisilt Uyunist ja tundus, et oleme näinud piisavalt soolaalasid, laguune ja veidraid kivimoodustisi. Kuna meil oli piiratud aeg ja eelarve, otsustasime keskenduda sellele osale Atacamast, mis oli rohkem erinev.
Puritama Hot Springs
Puritama kuumaveeallikad on kaheksa geotermilise allikaveebasseini, mis asuvad umbes 3400 meetri kõrgusel. Iga bassein on natuke erineva temperatuuriga. Sinna saab minna ühistranspordiga või ekskursiooniga. Iseseisvalt külastades tuleb piletid ette osta.
Soolabasseinid: Lagunas Cejar and Piedras
San Pedro linnast vaid 30 minuti kaugusel asuvad kaks soolabasseini, mida on väga lihtne külastada. Kui Cejar on lihtsalt vaatamiseks, siis Piedras saab ka ujuda. Vesi on nii soolane, et selle peal saab lihtsalt hõljuda. Kuigi ma pole Surnumere juures käinud, oleksin hea meelega seda kohta külastanud, kuid kahjuks see mõte tuli alles liiga hilja.
Laguunid ja soolaväljad
- Lagunas Escondidas de Baltinache: erksa türkiissinise veega soolalaguun keset tühermaad. Sõit sinna pole just kõige parem ja paljud soovitasid külastamiseks võtta ekskursioon.
- Lagunas Altiplánicas: koosneb kahest laguunist nimega Miscanti ja Miniques, mille ümbruses võib kohata rohkelt karilooomi.
- Piedras Rojas: vapustavate vaadetega soolaala. Piirkond koosneb sinakatest vetest, dramaatilistest mägedest ja roostepunastest kividest.
- Laguna Chaxa: veel üks soolaala, kus kogunevad flamingod.
- Laguna Tebinquinche ja Ojos del Salar: Laguna Tebinquinche on piimjassinine laguun, mida ümbritsevad soolatasandikud ja vaade vulkaanidele.
Kuidas minna Atacama kõrbesse?
Lennuk
Parim viis Atacamasse jõudmiseks on lennata Calamas asuvasse El Loa lennujaama. Sinna sõidab peamselt 3 lennufirmat: LATAM, SKY ja JetSmart. Peamiselt soovitatakse neist kahte esimest, mis on Tšiili suurimad lennufirmad. Kuigi LATAM on minu lemmiklennufirma Lõuna-Ameerikas, olid minu kogemused kõigi kolmega head. Enamik lennud tulevad Tšiili pealinnast Santiagost ja võrdlemisi odavad.
Kuidas minna Calamast San Pedro de Atacamasse?
Pärast lennujaama jõudmist võite võtta takso, bussi või privaatse transfeeri San Pedro de Atacamasse. Takso on kõige kallim, samas kui bussiga sõitmine on natuke ebamugavam, kuna peate minema ümberistumiseks Calama linna. Mina kasutasin bussi ja lennujaama ning Calama linna vahel töötas kenasti Uber.
Buss
Teine sage viis Atacamasse jõudmiseks on bussiga Boliiviast, valides 3-päevase Uyuni ringreisi lõpp-kohaks San Pedro de Atacama. Mina kasutasin seda varianti ja olen väga õnnelik, et Uyuni ja Atacama külastuse mugavalt ühendada sain.
Kus ööbida San Pedro de Atacamas?
San Pedro de Atacama linn on täis erinevaid majutuskohti – hotelle, hostele, külalistemaju. Samal ajal on hinnad üsna krõbedad ja sageli kallimad kui ülejäänud Lõuna-Ameerikas.
Meile oli oluline, et hind oleks soodne, puhas ja sisaldaks hommikusööki. Jäime enda valikuga väga rahule. Lisan soovituseks paar varianti.
- Hostal Desert – ööbisin siin
- Ickota B&B
Mis on parim aeg Atacama kõrbe külastuseks?
San Pedro de Atacamas on kolm eristavat aastaaega: talv, suvi ja vahehooaeg (shoulder season).
Talv
Maist septembrini on talv, mil päevad on mõnusad, aga ööd külmad. Öised temperatuurid langevad kohati alla 0°C. See on üks kõige populaarsemaid aegu külastamiseks ja väidetavalt ka hea aeg tähevaatluseks. Samas on siis ka palju turiste ning öised temperatuurid külmad.
Suvi
Suvekuud detsembrist märtsini on kuumad ja väga kuivad. Päevased temperatuurid on 30°C ringis, öösel umbes 20°C. Enamik sademeid sajab jaanuarist märtsini ja mõnikord, kui sajab palju, võivad mõned looduslikud vaatamisväärsused olla suletud. Kuna tegemist on maailma ühe kuivema kohaga, on need sademed muidugi väga minimaalsed. Väidetavalt pole suvi kõige meeldivam aeg Atacama külastamiseks. Detsember on samuti kõrghooaeg, mis tähendab, et rahvast on palju ja hinnad tõusevad.
Vaheperiood
Aprill ja oktoober ehk vahepealsed kuud erienvate hooaegade vahel. Tõenäoliselt üks parimaid perioode Atacama külastamiseks, kuna turiste on vähem ja ilm on endiselt mõnus. Meie külastus jäi aprilli algusesse. Ilm oli päeval 28 kraadi ja öösel 10 ringis ning vihma ei sadanud kordagi.
Kokkuvõte ja Atacama kõrbe meelespea
Mul polnud Atacama kõrbele suuri ootusi. Seda suurem oli positiivne üllatus, mille osaliseks sain – sürrealistlikud maastikuvaated ja väga armas San Pedro de Atacama linn. Kuna Janist kimbutas samal ajal kõhugripp, oli tema kogemus sellest veidi mõjutatud. Pole just kõige toredam haigena rattaga mööda kõrbe sõtkuda? Kui sul on võimalus oma Lõuna-Ameerika plaanidesse Atacama lisada, siis soovitan seda teha.
- SULARAHA & KAARDIMAKSE | Poodides ja restoranides saab igal pool maksta kaardiga. Sularaha tasub kaasa võtta, et maksta erinevate parkide sissepääsu eest. Lõuna-Ameerikas kasutasin alati Wise kaarti.
- TUURID | GetYourGuide, Viator või otse agentuurilt
- INTERNET | San Pedros de Atacamas oli Wifi hea. Telefonis kasutasin Airalo e-simi.
- MAJUTUS | Ööbisin külalistemajas Hostal Desert, broneerisin Booking.com.
- RIIETUS | Võta kaasa riided nii sooja kui ka külma ilma jaoks (müts, jope). Õhtul ja öösel on väljas külm.
- KÕRGMÄESTIKUHAIGUS | Kui tuled Santiagost, siis anna endale aega kohaneda. Joo palju vett ja koka teed, ära planeeri esimeseks päevaks suurt füüsilist koormust nõudvaid tegevusi.
- REGISTREERIMINE | Enamikus kohtades Peate ennast ja sõidukit registreerima. Tea oma passinumbrit ja sõiduki numbrimärki ning võta kaasa sularaha.
- SISSEPÄÄS & KELLAAJAD | Kontrolli korralikult, mis kell erienevad piirkonnad avatud on. Teatud vaatamisväärsused sulgevad lõunaks või lubavad ratturitel ning autodel siseneda erinevatel kellaaegadel.
- HINNAD | Tšiili on kallis ja Atacama kõrb pole mingi erand – pigem on hinnad kõrgemad kui ülejäänud riigis.
- SAN PEDRO KOHVIKUD | Franchuteria (hea kohvi, saiad, hommikusöök), Emporio Andino (kuulsad empanadad, hea kohvi, maitsvad läänelikud söögid).
Kas olete huvitatud rohkem lugema Lõuna-Ameerikas reisimisest?
- Lõuna-Ameerika reisikava: kahe nädalaga Peruu, Boliivia ja Tšiili parimad palad
- Boliivia: Uyuni soolaväljad ja Mida teha Boliivia suurimas linnas La Pazis?
- Peruu: Machu Picchu reisijuht ja Mida teha inkade ajaloolises pealinnas Cuscos?
- Argentina: Kuhu minna Argentinas? ja Argentina Patagoonia: meie kogemus ja soovitused
- Galapagose saared
- Palju infot ja pilte leiab ka minu Instagrami postitustest või highlight’ide alt.
Lisa kommentaar