Salento on umbes 7000 elanikuga linn Kolumbia kohvikolmnurga südames. Kui reisi kavandasin ja erinevaid sihtkohti uurisin, mainiti Salentot korduvalt kui üht kohustuslikku peatust – ja peab tunnistama, et see osutus täiesti õigustatult ka minu reisi üheks lemmikuks, koos Medellíniga.
Salento võlub oma väikese värvilise vanalinna, kevadroheliste mägede ja orgude, lopsakate pilvemetsade (ehk kõrgemal asuvate vihmametsade), kohviistanduste ning rahuliku atmosfääriga. Kuid peamine põhjus, miks siia tullakse, on muidugi Cocora org (Cocora Valley) – tuntud kui maailma kõrgeimate palmipuude ehk vahapalmide (wax palms) kodu. See on ideaalne koht matkamiseks ning looduse, vaikuse ja värske õhu nautimiseks. Tegemist on ühe rohelisema paigaga, kus olen kunagi käinud.
Tuleb aga arvestada, et see looduslik rohelus käib käsikäes ka muutliku ilma ja jahedama temperatuuriga – vihma võib sadada mitu korda päevas ning ilm võib vahelduda hetkega.
Meie veetsime Salentos kolm ööd ja kaks täispikka päeva, millest ühe olime osaliselt töölainel. Sellegipoolest jõudsime rahulikult kõik peamised vaatamisväärsused läbi käia – järgmistes lõikudes jagangi oma soovitusi ja kogemusi.

📷 Kui sa mind veel Instagramis ei jälgi, siis soovitan seda teha, kuna seal jagan rohkem ja jooksvalt oma reisidest. Pane follow @hiieliinreisib.
Mitu päeva planeerida Salentos ja Cocora Valleys?
Salento ei ole kõige lihtsamini ligipääsetav sihtkoht – kohalejõudmine nõuab pisut rohkem aega ja vaeva. Just seetõttu soovitan Salentos veeta vähemalt kaks täispikka päeva ja kolm ööd. Sellise ajaga jõuab rahulikult matkata Cocora orus, külastada mõnda kohalikku kohvifarmi ning lihtsalt nautida linna mõnusat atmosfääri ja loodust.
Mina saabusin Salentosse neljapäeva hilisõhtul bussiga ning lahkusime pühapäeva hommikul. Selline ajaraam tundus väga sobiv – ei olnud kiirustamist, aga jäi aega ka puhkuseks. Kui sul on rohkem aega või oled aktiivsem loodusehuviline, siis tasub kaaluda ka pikemat peatumist – ümbruskonnas leidub veel mitmeid matkaradu ja võimalusi tegevusteks.

Kuidas minna Salentosse?
Kolumbias reisides tuleb arvestada, et siselennud on peaaegu vältimatud – riigi mägine maastik ja kohati kehvas seisukorras teed teevad bussisõidud aeglaseks. Kuigi vahemaad ei pruugi olla suured, võib nende läbimine võtta tunde.
Salento asub mitmete suuremate linnade – Bogotá, Medellíni ja Cali – keskel:
- Bogotást umbes 300 km
- Medellínist umbes 260 km
- Calist umbes 200 km
Salentosse jõudmiseks on kaks peamist varianti: lendamine ja bussisõit.
Lennuk
Salentos endas lennujaama ei ole. Kõige lähemad lennujaamad asuvad Armenias ja Pereiras. Bogotast ja Medellínist saab hõlpsasti lennata mõlemasse linna, kust edasi saab Salentosse sõita takso, shuttle-bussi või kohaliku bussiga – sõit kestab umbes 1 tund.
Üks tuntumaid ja usaldusväärsemaid lennufirmasid on Avianca, kellega ka mina mitu siselendu tegin. Lisaks lendavad samad lennufirmad edasi ka Kariibimere-äärsetesse sihtkohtadesse nagu Cartagena ja Santa Marta. Meie näiteks lendasime pärast Salentot Pereirast Cartagenasse – lend kestis ligikaudu 1,5 tundi.
Buss
Bussisõit on odavam, kuid ajakulukam variant.
- Bogotast tulles tuleb esmalt sõita Armeniasse või Pereirasse ja sealt ümber istuda Salento bussile. Kogu reis võib võtta 8–10 tundi, pluss lisaks umbes 1 tund viimane ots Salentosse. Soovi korral võib kasutada ööbussi, et päevasel ajal aega säästa.
- Medellínist on võimalik sõita otsebussiga Salentosse ilma ümberistumiseta. Ka meie kasutasime seda varianti – sõit kestis 10 tundi, kuid teetööde tõttu kulus esimese 6 tunni jooksul väga vähe kilomeetreid. Õnneks olid bussid mugavad ja kogu loksumine ei tundunud liialt väsitav.
- Cali jääb Salentost vaid 3 tunni kaugusele, mistõttu on bussi kasutamine sinna sõiduks kindlasti parim valik.
Kui eelistad kiiremat ja mugavamat reisimist, tasub valida lennureis ja teha viimane ots Salentosse bussiga. Kui aga soovid raha säästa või reisida öösel, võib buss olla mõistlikum valik – eriti Medellínist või Calist tulles.

Parim aeg Salento külastamiseks
Salento ja Cocora Valley kõige kuivem periood on detsember, jaanuar ja veebruar, mida peetakse ka parimaks ajaks piirkonna külastamiseks ja matkamisteks. Samas tuleb Kolumbias alati arvestada muutliku ilmaga – vihma võib sadada ka kuivematel kuudel ning ilmaolud võivad päeva jooksul mitu korda muutuda.
Mina külastasin Salentot veebruaris, mida peetakse üheks parimaks kuuks, kuid vihma sadas peaaegu iga päev vähemalt mõnel hetkel. Õnneks Cocora Valley matkal pääsesime suuremas vihmasajust, aga samal õhtul, kui hostelisse jõudsime, ladistas veel korralikult.
Kus ööbida Salentos?
Kuigi Salento on väike, toob Cocora Valley igal aastal kohale palju reisijaid, mistõttu on seal ka rohkelt majutusvõimalusi. Saad valida erinevate hostelite, hotellide ja boutique-majutuste vahel.
Mina soovitan valida ööbimine looduskauni vaatega kohas, et saaksid maksimaalselt nautida Salento värsket õhku, rahu ja rohelust. Erinevalt suurlinnadest nagu Medellín ja Bogotá või niisketest Kariibi mere äärsetest piirkondadest pakub Salento rahulikku ja jahedamat kliimat, mis on ideaalne lõõgastumiseks.
🏨 Meie ööbisime Viajero Salento Hostel – ja võin seda julgelt soovitada.
- Imeline vaade rõdult
- Üks parimaid hommikusööke kogu reisi jooksul
- Hea asukohaga kesklinnas
- Sõbralik, personaalne teenindus – midagi, mida Kolumbias alati ei kohta
- Ideaalne valik, kui otsid mugavat ja sotsiaalset kohta looduskaunis keskkonnas.
Veel kõrgelt hinnatud majutuskohti Salentos:
- Coffee Tree Boutique Hostel – Kodune, veidi luksuslikum kõrgelt hinnatud butiikhostel. Asub vaikses piirkonnas, kuid kesklinn on jalutuskäigu kaugusel
- Terrazas de Salento – Hubane külalistemaja vaikses piirkonnas, kust avaneb kaunis vaade orgudele
- Hotel Kawa Mountain Retreat – Modernne mägihotell looduskaunis asukohas väljaspool linnamelu, imeilus vaade.

Mida teha Salentos?
Kuigi Salento ise on väike ja rahulik linnake, leidub seal ja ümbruskonnas üllatavalt palju teha – eriti neile, kes armastavad loodust, liikumist ja kohaliku elu avastamist. Siin on valik peamisi tegevusi, mida jõuab teha ka lühikese – näiteks kahepäevase – külastuse jooksul:
1. Matk Cocora Valleys
Üks peamine põhjus, miks inimesed Salentosse lähevad on Cocora Valley matk ja pikad vahtpalmid. Selleks jaoks võiks planeerida vähemalt ühe terve päeva. Kahtlemata väärt elamus ning minu üks Kolumbia tipphetki. Kirjutan matkast natuke pikemalt postituse allosas.

2. Kohvifarmi (finca) külastamine
Salento asub otse Kolumbia kohvikolmnurga südames, mistõttu on kohvifarmi külastamine kohustuslik. Kuigi Kolumbia on maailmas tuntud kui kvaliteetse kohvi tootjamaa, eksporditakse suurem osa parimatest ubadest välja – mistõttu igapäevaselt kohapeal suurepärase kohvielamuse saamine polegi nii tavaline, kui võiks eeldada.


Salento ümbruses on mitmeid kohvifarme, mida saab külastada nii iseseisvalt kui giidiga. Ekskursioone saab broneerida näiteks Salento keskväljakul asuvast kioskist või interneti kaudu. Kuna farmid asuvad keskusest väljas, saab sama kioskist osta ka džiibipileti (Willys jeep), mis viib sind istandusse ja toob tagasi. Džiibid on Salento piirkonnas justkui kohalik ühistransport.
Kaks populaarsemat kohvifarmi on:
- Don Elias – väiksem, pereettevõttena tegutsev farm neile, kes hindavad intiimsemat kogemust
- Finca El Ocaso – suurem ja kommertslikum farm, mille külastasime ka ise
Finca El Ocaso tuur kestis paar tundi: jalutasime istanduses, nägime kohvi tootmise protsessi algusest lõpuni ja saime uusi teadmisi kohvi kasvatamisest ning valmistamisest. Lõpus pakuti ka maitsvat kohvi. Kuigi jäime üldiselt rahule, jäi võrreldes eelmisel aastal Tansaanias külastatud farmiga seekordne kogemus veidi kommertslikuks ning puudus “wow-efekt”. Samas sain kaasa paar head nippi, mida kasutan nüüd kodus kohvivalmistamisel igapäevaselt.
3. Kohaliku forelli söömine
Forell on Salento kõige populaarsem roog, mida serveeritakse pea igas restoranis. Menüüs on üldjuhul olemas eraldi terve lehekülg erinevate forelli valmistusviiside jaoks. Kõige tavalisem on lihtsalt maitsestatud kala, kuid populaarsed on ka kastmes variandid – näiteks küüslaugu – või tomatikastmes. Üldiselt serveeritakse forell koos hiiglaslike patakoonide (õhukeseks purustatud ja praetud jahubanaanid) ja salatiga
Kala armastajatel tasub kindlasti proovida ning kogused on samuti üsna mehised. Meie hosteli noormees soovitas pubi atmosfääriga restorani nimega Parrilla y Vinos Juan Esteban, millele võin ka enda poolt vaid kiidusõnu jagada.
4. Jalutuskäik Salento keskuses: Plaza Bolívar and Calle Real
Salento keskus võlub kahtlemata enda värvide ja kompaktsusega. Selle süda on Plaza Bolívari väljak, kus on mitmeid väikseid armsaid kohvikuid, supermarket, suveniiripoed ja baarid. Pärastlõunast avatakse telkides välirestoranid, mis pakuvad kiirtoitu või kohalikke roogasid. Samuti tasub kindlasti külastada armsaid kohvipoode/kohvikuid, kus saab tõenäoliselt väga kvaliteetset kohvi. Samuti leiab Bolívari väljakult hulga 4×4 džiipe, mis on vajalikud sõitmiseks Cocora Valleysse või kohvifarmi. Väljaku nurgas saab suunduda peamiselt jalakäijatele mõeldud väga värvilise tänavale nimega Calle Real, kust leiab palju baare, restorane ja hosteleid.

Cocora Valley matk – minu kogemus
Cocora Valley (Valle de Cocora) on osa Los Nevados rahvuspargist ja kindlasti üks peamisi põhjuseid, miks reisijad üldse Salentosse jõuavad. See on tuntud oma maailma kõrgeimate vahapalmide, lopsaka pilvemetsa ja erkroheliste orgude poolest. Tegemist on ühega parima matkakohaga Kolumbias, mida tasub igal juhul kogeda!
Matk on suurepärane valik ka neile, kes pole kogenud matkajad – rada ei nõua eraldi giidi ega liiga suurt füüsilist pingutust ning on jõukohane enamikule. Radasid on erineva pikkusega:
- Lühem (2–3 tundi) sobib neile, kel napib aega või energiat
- Pikem (5–6 tundi) viib sind läbi vahelduva maastiku, rippsildade ja koolibrifarmi
On ka võimalus läbida rada hobuse seljas, mida mitmed kohalikud pakuvad.
Mina soovitan valida võimalusel pikema matka – umbes 5–6 tundi koos puhke- ja fotopausidega. Loodus ja vaated on tõesti hingematvad:
- Hobused jooksevad vabalt mägede nõlvadel
- Tihedad pilvemetsad ja samblaga kaetud puud
- Väikese seiklusena mõjuvad vanad rippsillad, mis viivad üle jõgede
- Üüratu kõrgusega vahapalmid, mis ulatuvad kuni 60 meetrini
- Koolibrifarm, kus saad lähedalt näha neid väikeseid kiireid linde
- Ja muidugi – silmi pimestav rohelus, mida on raske sõnadesse panna
Transport Salentost Cocora Valleysse
Cocora Valley matkaraja alguspunkti jõudmiseks tuleb minna Salento keskväljakule, kust väljuvad hommikul alates kella 6-st jagatud džiibid nimega Willys. Need on piirkonna tüüpiline transpordivahend ning osa kohalikust elust.
- Sõit kestab umbes 25–30 minutit
- Džiibid väljuvad siis, kui on täis – tavaliselt ei pea ootama kaua
- Eelbroneering pole vajalik
Pärast matka tuleb naasta samasse parklasse, kuhu džiip sind hommikul jättis. Seal ootavad tagasisõitu teised Willys-džiibid.
⚠️ Oluline teada: viimane džiip Cocora Valley’st Salentosse lahkub kell 18.00

Matk ja rajad
Cocora Valleys matkamiseks on kolm erinevat võimalust: kaks ringikujulist pikemat ja üks lühem rada.
- Edasi-tagasi otse Cocora Valleysse – ca 2h
- Päripäeva ring (The clockwise loop) – ca 4-6h
- Vastupäeva ring (The counter-clockwise) – ca 4-6h
Päripäeva ja vastupäeva ringi on pikkuselt ja marsruudi osas sama ning kokku umbes 12 kilomeetrit. Enamasti soovitatakse valida vastupäeva ring, mille kasuks otsustasime ka meie. Sel juhul on matka viimane pool allamäge läbi vahtpuude, mis jätab retke kõige erilisema osa lõppu. Samuti läbitakse matka kõige järsem osa ülesmäge, mis on igapäevaste vihmahoogude tõttu üsna mudane ja libe ehk alla liikudes on suur tõenäosus libastumiseks.

1. Lihtne ja lühike: matk edasi-tagasi
Rajale suundumiseks tuleb pärast džiibilt mahatulekut minna otse kuni näete väravat, kust saab osta sissepääsupileti. Edasi-tagasi lühemat matka soovitan vaid sel juhul kui jaksu ja aega vähem. Sel juhul kõnnite lihtsalt mäest üles otse palmipuude juurde, teede paar pildipeatust ning seejärel alla tagasi. Kokku kulub umbes kaks tundi. Seda varianti tehakse kindlasti kõige rohkem, mistõttu inimesi on rajal väga palju.
2. Päripäeva ring
Päripäeva kulgeval rajal peab minema samuti otse (sama tee nagu edasi-tagasi rajal), mis viib kõigepealt palmipuudega orgu ja seejärel jätkake läbi ojade, puidust sildade, mis järgivad rada Finca La Montañasse. Arvestada võiks, et teatud etapis on väga järsk alla laskumine, mis on võib olla libe ja mudane.
3. Vastupäeva ring
Kõige kuulsam rada on vastupäev kulgev tee. Vastupäeva rajale minemiseks tuleb otsida üles sinine värav, mis on kohe parkla vastas, kus džiibid peatuvad. Oleksime sellest peaaegu mööda kõndinud, kuna enamus inimesi hakkasid hoogsalt otse suunas peasissepääsu juurde minema. Kuigi väidetavalt on see kõige tuntum rada, suundus inimesi sinna pigem vähe võrreldes rahvamassiga peavärava juurde.

Meie teekond Cocora Valley matkarajal
Nagu varasemalt mainisin, valisime meie vastupäeva ringi. Matka esimene osa on tasane ja kulges rohelisel aasal ja läbi metsa ning möödub väikestest koskedest ja jõgedest. Vahepeal oli see päris mudane, mistõttu minu jalanõud olid juba üsna alguses läbi vettinud ja porised. Samuti on tee peal 7 rippsilda, mis kohati paistavad üsna ebastabiilsed ja natuke lagunenud.


Mida rohkem metsa sisse kõndida, seda järsemaks tee muutub. Enne Finca la Montañale suundumist, saab teha väikse lisa ümberpõike (2 km edasi-tagasi) koolibri maja (La Casa de Los Colibris) juurde, kus pakutakse sissepääsu hinna eest koolibride laulu kõrvale kohvi või kakaod juustuga (väga iseloomulik kombo Kolumbias).
Meie otsustasime külastuse ette võtta, kuna juba olime sealkandis ning pigem olin üllatunud paljude kiitvate kommentaaride üle – koolibrid olid toredad, aga midagi väga erilist seal selle raha (15000 COP) ei kogenud. Seega võib selle minu arvates ka vahele jätta. Koolibri maja juurest lahkudes soovitan väga hoolikalt silte lugeda, et õigel teeotsal ära keerata. Muidu on väga lihtne vale teeots võtta, mida paljud ka tegid. Tasub kindlasti ka teiste matkalistega suhelda ja teed küsida, kui endas kindel ei ole. Kohati olid märgid ja suunised üsna segased, mistõttu kohtasime ka mitmeid inimesi, kes olid rajaga eksinud.


Pärast seda on matka raskeim osa ehk üsna järsk ja pikk tõus, mida poleks kindlasti allamäge soovinud jalutada. Õnneks järgneb tõusule matka tipphetk – laskumine Cocora Valleysse koos suurepärase vaatega vahtpalmipuudele. Seal pakkisime lahti enda lõunapaki ning nautisime vaatega lõunaeinet. Kui muidu rajal väga palju inimesi ei kohanud, siis palmipuude juurde jõudes oli inimesi juba rohkelt. Siiski tunduvalt vähem võrreldes mõne teise Kolumbia populaarse kohaga (nt Guatape või Tayrona rahvuspark).
Ümbrus oli tõesti imeline – kõikjal rohelus, hiiglama pikad ja peenikesed palmipuud, mäed. Samuti vedas meid ka, et sel päeval jäi suurem vihmasadu õhtusse ehk matka läbisime täiesti kuivalt. Lõpuosa matkast oli üsna järsk mäest laskumine mööda heinamaad. Saime sellise hoo sisse, et kõndisime džiipide parklast mööda ning tegime veel lisaks 40-minutilise ringi.
Lisaks küsitakse matkarajal mitmes kohas väikest tasu, kuna osa rajast kulgeb läbi eramaade. Näiteks tuli maksta matka alguses, koolibrifarmi juures ning matka lõpus enne Cocora Valley’sse sisenemist. Kuulsime ka vastakaid arvamusi – mõne sõnul ei peaks tegelikult kahes kohas maksma, aga ausalt öeldes ei saanudki täpselt aru, mis lõpuks õige oli. Summad olid väikesed, seega otseselt kahju ei olnud, aga tasub kaasa võtta sularaha väikestes kupüürides.



Mida panna selga ja pakkida kaasa?
- Vihmajope või – keep
- Kihilised riided – ilm vahetub pidevalt ehk kord olin maikaga, siis jälle pusa ja jopega
- Kinnised jalanõud – soovitavalt vihmakindlad või matkajalanõud
- Vesi
- Lõunasöök või snäkid – näiteks Brunch de Salento, kelle juurest on võimalik päev varem tellida lõunasöögipakk (millest tegelikult jätkub mitmeks päevaks). Tegelikkuses pole matk teab mis pikk ja raske ehk piisab ka mõnest snäkist.
- Sularaha – džiibi ja sissepääsupileti jaoks
- Kaart – soovitan võtta paberil või endale igaks juhuks alla laadida
📌 Vaata kasulikke reisitarvikuid minu postitusest 12 praktilist asja, mida reisile kaasa võtta

Kokkuvõtteks: kas tasub Salentosse ja Cocora Valley’sse minna?
Kui sa kahtled, kas võtta ette see veidi aeganõudev ja kohati keeruline teekond Salentosse – siis jah, kindlasti tasub! Salento ja Cocora Valley pakuvad midagi täiesti teistsugust võrreldes teiste Kolumbia sihtkohtadega: vaikust, värsket õhku, rohelust ja rahu.
Kui peaksin valima näiteks Tayrona rahvuspargi ja Salento vahel (kuigi need kaks on oma olemuselt väga erinevad), siis mina eelistaksin just Cocora Valley loodust ja Salento võlu. Siin saad kogeda Kolumbiat hoopis teisest küljest .
Loe edasi: seotud postitused ja soovitused
Kui reisid Kolumbias, siis loe kindlasti ka minu teisi postitusi:
- Miks külastada Medellini + reisisoovitused
- Mida teada enne Tayrona rahvuspargi külastamist?
- Teised Ladina-Ameerika sihtkohad
Vaata ka lehte Kasulikud lingid reisimiseks ning reisi planeerimise postitusi – sealt leiad palju praktilisi tööriistu ja nippe, mis aitavad järgmist reisi paremini ette valmistada
Loodan, et leidsid sellest blogipostitusest kasulikke soovitusi. Kui jah, siis jaga seda ka teistega või märgi mind sotsiaalmeedias (@hiieliinreisib) – mul on alati hea meel teie tagasisidet kuulda! 😊 Lisaküsimuste korral kirjuta enda küsimus kommentaaride alla ja vastan esimesel võimalusel.
Lisa kommentaar