Kui juunis enda sakslastest sõpradelt küsisin, et mis linnasid peaksin Saksamaal külastama, ütlesid nad pärast lühikest mõttepausi: “HEIDELBERGi – see on kindlasti üks ilusamaid!”. Kuna nad mõlemad olid sealt lähedalt pärit, olin üsna veendunud, et nad pole päris erapooletud. Nime jätsin meelde ja lubasin varsti külla tulla – juhuslikult asub minu elukaaslase töökoha peakontor, kus ta iga kuue nädala tagant käib, sealt vaid 30-minutilise rongisõidu kaugusel.
Kerime kaks kuud edasi ja augusti lõpus veetsimegi kaks päeva selles varem mulle täiesti tundmatus linnas, mis oli kindlasti Saksamaa reisi suurim üllataja ning üks lemmikkohti. Antud postituses saad lugeda, mis koht see Heidelberg õieti on, miks seda tasuks Saksamaal olles külastada ja mida seal teha.
Ideaalne reis Frankfurdist! Heidelberg asub vaid 50-minutilise rongisõidu kaugusel Frankfuridist, mis teeb sellest ühe kõige populaarsema päevareisi sihtkoha.

Ülikoolilinn Heidelberg
Heidelberg on üks maailma vanimaid üliõpilaslinnu, kus asub Saksamaa vanim ja tuntuim ülikool. Inimesi on linnas umbes 160 000 ja keskelt voolab läbi Neckari jõgi – pole ime, et minule kui põlisele tartlasele seal meeldis. Erinevalt Tartust on Heidelberg ümbritsetud lopsakate metsadega ja asub kahe lauge mäe vahel. See tähendab, et vaid “paari sammu” kaugusel on võimalus linnamelust loodusesse põgeneda.
Mägede keskel jõekaldal laiub romantiline vanalinn mitmete baaride ja restoranidega, kust avaneb suurepärane vaade mäenõlval olevale ajaloolisele Heidelbergi lossile. Mulle avaldas Heidelberg väga muljet – muidugi paljudele teistele turistidele ka, mistõttu on neid seal suvisel ajal päris palju.
Mida teha Heidelbergis?
Heidelbergi vanalinn

Heidelbergi vanalinn on tõeliselt armas – munakivitänavad, värvilised hooned ja palju armsaid butiikpoode, restorane, jäätisekohvikuid ning baare. Teeb silmad ette Tartu vanalinnale. Suvisel ajal kihavad tänavad melust ja talvel leiab sealt nagu igast õigest Saksa linnast kauni jõuluturu. Soovitan vanalinnas lihtsalt kulgeda ja erinevaid nurgataguseid avastada. Selle keskmes asub turuväljak – Marktplatz ja Püha Vaimu kirik (Heiliggeistkirche).
Heidelbergi ajalooga tutvumiseks on hea variant minna vanalinna jalgsituurile. Broneeri eksursioon siin.
Heidelbergi loss

Heidelbergi üks tuntumaid vaatamisväärsusi on mäejalamil vapralt seisev 13. sajandist pärit Heidelbergi loss, kust avaneb vaade linnale. Hetkel on lossi asemel küll rohkem varemed ja välisfassaad, kuid imetlust väärib sellest hoolimata. Lossi juurde saab nii jalutades paarkümmend minutit ülesmäge kui ka köisraudteega. Mina lossi sisse ei läinud, aga ainult vaadete pärast tasub teekond sinna ette võtta.
Broneeri tuur Heidelbergi lossis või paadisõit jõel:
Köisraudtee Königstuhli mäe otsa



Kuigi Heidelbergi lossi on võimalik kõndida, saab Königstuhli mäest üles sõita ka köisraudteega. Köisraudteel on kaks marsruuti:
- alumine kuni lossini – üks moodsamaid köisraudteid Saksamaal
- ülemine Königstuhli mäe otsa – üks Saksamaa vanimaid köisraudteesid
Rongid väljuvad iga 10-20 minuti tagant ning kui on soov sõita üles Königstuhli mäe otsa, peab vahetuse tegema lossi peatuses. Königstuhl (kuninga troon) on oma 550 meetriga linna kõrgeim punkt, kust avaneb panoraamvaade Heidelbergile ja ümbritsevale maastikule. Minu meelest oli vaade madalamalt lossi juurest parem, aga ajaloolise köisraudteega sõit oli ise paras elamus. Rongipileti saab osta ka koos lossi ja seal juures oleva veinikeldri külastusega.
Maaliline filosoofide jalutuskäik ehk Philosophenweg

Kindlasti võiks Heidelbergis ette võtta filosoofide jalutuskäigu üle jõe asuval mäeküljel. Sealt on suurepärane vaade nii all olevale linnale ja sillale kui ka vastaskaldal olevale lossivaremetele. Tegemist pole pika ja väsitava matkaga, vaid 30-40 minutit kestva jalutuskäiguga mööda teed. Nime “Philosophenweg” sai koht seetõttu, et ülikooli professoritele ja filosoofidele meeldis seal natuke eraldatud piirkonnas uidata ja suuri mõtteid mõelda.
Alte Brücke sild ja paadisõit mööda Neckari jõge

Alte Brücke (vana sild) asub vanalinna külje all ja on linna sümbol. See pakub suurepäraseid linna- ja lossivaateid ning rohkelt pildistamisvõimalusi – seda eriti päikeseloojangu ajal.
Vee pealt Heidelbergiga tutvumiseks saab minna jõekruiisi tuurile või avastada jõge enda kondimootori abil kajakil aerutades või vesijalgratta vändates.
Broneeri siit Heidelbergi 50-minutiline ekskursioon Neckari jõel.
Body Worlds muuseum
Vahelduseks vanade “asjade” vaatamisele on hea vaheldus interaktiivne Heidelbergi BODY WORLDS muuseum, kus saab õppida inimkeha ja selle funktsioone. Antud muuseumi soovitasid tungivalt kohalikud Heidelbergi sõbrad. Kahjuks minu aeg linnas oli lühikeseks (tegin päevasel ajal ka tööd), mistõttu muuseum jäi seekord külastamata.
Kus ööbida Heidelbergis?
Öömaja soovitan Heidelbergis võtta võimalikult vanalinna ja jõe lähedale. Valikuvõimalusi on mitmeid, aga kuna tegemist on turistide hulgas populaarse linnaga, soovitan parema hinna saamiseks varakult broneerida. Mina ööbisin lihtsas, aga korralikus hotellis nimega Leonardo Hotel Heidelberg City Center. Kuigi üldala paistis natuke väsinud ilmega, olid toad üllatavalt suured ja korralikud. Selle raha eest üks parimaid, mis Heidelbergi kesklinna leidsin.

Kokkuvõtteks
Heidelberg oli minu nädalase Saksamaa reisi suurim üllataja ja lemmikuid linnasid. Tuleb välja, et minu sakslastest sõbrad ei teinud nalja, kui seda soojalt soovitasid. Sõbralik, romantiline ja ilus tudengilinn, kus jagub piisavalt silmailu kui ka tegevust.
Ja et ma ei unustaks – kui oled Saksamaale minemas, loe minu soovitusi ja kogemusi ka Münchenis ja Frankfurdis.
Lisa kommentaar