Islandi reis oli minu soovide nimekirjas juba ammu, kuid alati leidus mõni põhjus, miks see edasi lükkus – olgu selleks kõrged kulud, jahe kliima või sobiva reisikaaslase puudumine. Vahepeal aga olen leidnud endale abikaasa, kellega jagame armastust seikluste vastu, ja nii otsustasime Islandi valida oma pulmareisi sihtkohaks. Et muuta reis veelgi erilisemaks, rentisime nädalaks matkabussi ja asusime avastama seda karget ja võluvat saart omal käel.
Selles blogipostituses jagan meie nädalapikkust Islandi reisikava ja marsruuti, mis loodetavasti pakub inspiratsiooni tulevastele reisijatele ning on meile endile tore meenutus romantilisest ja seiklusterohkest pulmareisist. Kui minu reisikirjeldused on sulle kasulikud olnud, oleksin väga tänulik, kui jagaksid neid ka oma sõprade või sotsiaalmeedia jälgijatega!
📷 Kui sa mind veel Insatgramis ei jälgi, siis soovitan seda teha, kuna seal jagan rohkem ja jooksvalt oma reisidest. Pane follow @hiieliinreisib.
Vaata ja salvesta Islandi reisi postitused: Islandile saabumine, esimesed päevad, droonivaated, Lõuna-Island, ratsamatk, Reykjavik, Snæfellsnes poolsaar, laguunid, video: Islandi tipphetked, soovitused.
Kuidas planeerida nädalane Islandi reis?
Meie reis kestis nädala, ja juba planeerimise ajal mõistsime, et peame loobuma unistusest “kõike näha”. Islandi loodus on lihtsalt nii mitmekesine ja imeline, et seda kõike ühe reisiga kogeda on pea võimatu.
Esialgu plaanisime ette võtta Islandi klassikalise ringtee (Route 1) ümber saare, kuid peagi sai selgeks, et ühe nädalaga tähendaks see 1500–2000 kilomeetri läbimist ning väga tihedat ajakava. Pärast põhjalikku uurimist, sealhulgas Redditi lugude lugemist ja erinevate marsruutide kaalumist, otsustasime keskenduda Islandi lõunaosale, külastada Kuldset Ringi, teha väikese põike lääne poole ning veeta ühe päeva Reykjavíkis.
Kuigi oli alguses raske leppida, et põhjaosa jääb sel korral avastamata, ei tahtnud me, et reisist saaks lihtsalt lõputu sõitmine ja kella jälgimine. Lõpuks jäime oma otsusega väga rahule – oli piisavalt aega matkamiseks, spontaanseteks peatusteks ning plaanide kohandamiseks vastavalt muutlikule ilmale. Islandi ilm on kuulus oma ettearvamatuse poolest, seega tasub ilmaennustust pidevalt jälgida ja vajadusel plaane paindlikult kohandada.
Valisime reisimiseks matkabussi rentimise (PK Campers), mis osutus natuke soodsamaks valikuks ning pakkus meile tohutut paindlikkust. See oli kindlasti õige otsus! Kes arvab, et matkabuss pole pulmareisiks piisavalt romantiline variant, siis selles te eksite – kahekesi üksteise kaisus paksu teki all magamine ja õhtuti virmaliste vaatamine pakub seda rohkem kui mõni luksushotell.
Islandi reisikava
Siit leiate meie nädalase Islandi reisi marsruudi. Nagu mainisin sisaldas see Kuldset Ringi, Lõuna-Islandi, Reykjaviki ja läänes oleva Snæfellsnes poolsaare külastamist.
Minu Islandi Google Maps kaardi leiat siit.
TEGEVUS | ÖÖBIMINE | |
---|---|---|
1. päev | Lend: Tln-Riga-Reykjavik The Golden Circle: Öxarárfoss kosk ja Þingvellir, Kerid Crater, Strokkur Geyser, Gullfoss juga, Brúarfoss | Tjaldsvæði Reykholti camping |
2. päev | Seljalandsfoss-Gljufrafoss, Skógafoss & hike, Sólheimajökull glacier, Dyrhólaey lighthouse | Vik camping |
3. päev | Katla Ice Cave, Fjaðrárgljúfur canion, 3 km hike – Systrafoss, Foss á Síðu, | Skaftafell camping |
4. päev | 7km ringmatk & Svartifoss, Jökulsárlón Glacier Lagoon, Diamond Beach, Fossálar | Vik camping |
5. päev | Ratsamatk rannas, Reykjadalur Thermal Bathing Pools & hike, Reykjamörk Hveragerði camping | Reykjamörk Hveragerði camping |
6. päev | Reykjavik, jalgsituur & Sky Lagoon, | Mosskogar camping |
7. päev | Snæfellsnes peninsula (West-Iceland), Hvammsvik Hot Springs | Mosskogar camping |
8. päev | Lend Reykjavik-Riga-TLN | |
1. päev: saabumine & The Golden Circle
Esimene reisipäev algas varakult, äratuskell helises juba kell kolm öösel, et jõuda varahommikusele Air Balticu lennule Riiga. Läti pealinnas veetsime umbes neli tundi, enne kui alustasime neljatunnist lendu Islandile. Kuna Island on Eestist ajaliselt kolm tundi taga, maandusime kohaliku aja järgi juba kell 11:45. Lennujaamas ootas meid rendifirma esindaja, kes sõidutas meid Reykjavíki, kus võtsime üle oma matkabussi.
Esimese päevaga otsustasime alustada Kuldse Ringi (The Golden Circle) marsruudiga. See on populaarne ühepäevane sõit Reykjavíki lähedal, mida iseloomustavad kosed ja geisrid. Sõidutee on armastatud marsruut nende seas, kes soovivad kiirelt kogeda Islandi looduse ilu.
Kuldse Ringi avastamisel tegime peatused järgnevates kohtades:
Öxarárfoss kosk ja Þingvellir: Þingvellir on Islandi üks olulisemaid ajaloolisi ja geoloogilisi paiku, tuntud maailma vanima parlamendi Alþingi asukohana, mis loodi aastal 930. Lisaks on see eriline selle poolest, et asub kahe mandrilise laama – Euraasia ja Põhja-Ameerika laama vahel. Turiste oli palju ja ausalt öeldes ei jätnud koht looduse poolest väga suurt muljet, rohkem ajaloolise tähtsusega. Suurt aega sinna panema ei peaks.
Kerid Crater: Umbes 3000 aastat vana vulkaaniline kraater järvega, mille ääres saab veidi jalutada. Meie jaoks kulus kõikide vaadete nägemiseks umbes 30 minutit.
Strokkur Geyser: Üks Islandi kuulsamaid ja aktiivsemaid geisreid, pursates iga 5–10 minuti järel kuni 20–40 meetri kõrguse veesamba. Meie ootasime seal kaamerad valmis umbes 6 minutit, kuid purskamine oli nii kiire, et sellest jäi vähe meelde. Piltidel tundub asi võimsam – võib-olla mõjutas meid ka see, et alles aprillis käisime maailma ühel suuremal geisriväljal Atacama kõrbes, Tšiilis (loe siit Tšiili reisist).
Gullfoss kosk: Islandi üks võimsamaid ja ikoonilisemaid koski, mida saab imetleda erinevatelt tasemetelt. Tegime seal rahuliku jalutuskäigu ja nautisime juga mitmest vaatepunktist – tõeliselt võimas elamus.
Brúarfoss: See kosk, tuntud oma erksinise värvuse ja rahuliku atmosfääri poolest, asub populaarsematest vaatamisväärsustest veidi eemal. Minu arvates oli see üks ilusamaid ja erilisemaid kohti kuldsel ringil. Saime seal ka drooniga filmida ning need kaadrid kuuluvad mu lemmikute hulka kogu reisist.
Esimese päeva ilm oli täpselt nii vihmane ja tuuline, nagu paljud Islandi reisivideod ette hoiatasid. Tõenäoliselt oligi see meie reisi kõige tuulisem päev. Maanteel matkabussiga sõites oli tunne, nagu tuul võiks meid iga hetk teelt ära pühkida.
Õhtu lõpetasime Secret Lagoon termaalveebasseinis, kuhu jõudsime kell 19:00, tund enne sulgemist. Pärast külma ja märga ilma oli soojas vees ligunemine tõeline õnnistus, mis tõmbas mõnusa sooja sisse. Lagoon ise oli lihtne ja koosnes ühest suurest basseinist. Pileti ostsime kohapealt, kuid hiljem saime teada, et meie ööbimiskohast oleks saanud 20% soodustusega vautšeri.
🏕️ Ööbimine (hinnang: 3/5): Ööbisime Tjaldsvæði Reykholti kämpingus, mis asus Secret Lagooni lähedal. Kuigi seal olid olemas nii duššid kui ka täisvarustuses köök, oli koht nii väike ja pisut räpane, et sinna mahtus korraga vaid viis inimest. Vaatamata kõrgele Google hinnangule oli see meie jaoks reisi kõige vähem meeldinud kämping.
2. päev: Suure kosed ja tee Viki
Kuna olime eelmisest päevast suures unevõlas, tahtsime korralikult välja magada, mistõttu lahkusime kämpingust alles kell 10:00. Matkabussi elu vajas esimestel päevadel harjumist – söögi tegemine ja asjade kokkupanek võtsid veidi rohkem aega.
Teisel päeval keskendusime peamiselt Islandi suurematele koskedele. Esimene peatus oli Seljalandsfoss ja Gljúfrabúi koskede juures, mis asuvad teineteisest lühikese jalutuskäigu kaugusel. Seljalandsfoss on tuntud selle poolest, et kose tagant saab läbi jalutada, samas kui Gljúfrabúi juurde pääseb läbi väikese koopa, mööda kivisid hüpates. Valmistuge märjaks saamast – veekindel jope, püksid ja jalanõud on hädavajalikud! Sellegipoolest saab siin teha väga ägedaid pilte. Rahvas oli muidugi palju, mistõttu tuli mõnes kohas, näiteks Gljúfrabúi koopasse saamiseks, järjekorras oodata.
Järgmine peatus oli Skógafoss – suur ja muljetavaldav kosk. Lisaks altvaatele saab mööda treppi üles ronida ja Skógafossi ka ülevaltpoolt vaadata. Seal asub ka tore matkarada mööda jõekallast. Kuigi vihma sadas, tegime umbes 1,5-tunnise jalutuskäigu. Täispikk rada oleks olnud umbes 5 tundi.
Edasi suundusime Sólheimajökulli liustiku juurde, kus trotsisime vihma ja tegime umbes 2,5 km pikkuse jalutuskäigu (Alltrails jalutuskäik). Üllataval kombel polnud seal peaaegu üldse inimesi, mis oli väga meeldiv.
Ilm muutus aina halvemaks, vihm tugevnes. Järgmised peatused olid Dyrhólaey majakas ja Reynisfjara must liivarand, kuid majaka juures puhus nii tugev tuul, et otsustasime autost mitte väljuda. Rand oli udus ja nähtavus kehv. Teadsime, et tuleme paar päeva hiljem sama teed pidi tagasi, ja lootsime paremat ilma.
Õhtuks jõudsime väikesesse linna nimega Vik, mis on tuntud oma vihmase ilma poolest – väidetavalt sajab siin 300 päeva aastas. Käisime poes, ostsime Skyri ja munad ning suundusime kämpingusse.
🏕️ Ööbimine (hinnang: 3.5/5): Ööbisime Vik Campingus, mis asub linna keskuse lähedal. Kämpingu parim osa oli suur ja avar söögiruum koos köögiga, kus sai kasutada pliiti ja veekeetjat. Duši kasutamine oli lisatasu eest.
3. päev: Katla jääkoopad ja Lõuna-Island
Kolmanda päeva hommik algas tormiselt – tugev tuul ja paduvihm ning ilmselt kõige hullem ilm kogu reisi jooksul. Meil oli broneeritud kell 9:00 algusega 3-tunnine jääkoopa tuur Katla vulkaani juures asuval liustikul. Pakkisime end võimalikult veekindlalt riidesse ning asusime teele.
Valisime KatlaTrack kiirtuuri, mis kestis kokku umbes kolm tundi, sealhulgas sõit sihtkohta ja tagasi. Suveperioodil ei ole tegelikult jääkoopa tuurid väga soovitatud, kuna paljud kohad ei ole ohutud, kuid Katla on üks vähestest eranditest, kus seda tehakse ka väljaspool talve.
Esmalt sõidutati meid džiipidega liustiku juurde, kus panime naelikud jalga ning jalutasime umbes 20 minutit koopani. Samal ajal puhus igast suunast külma vihma ja tugevat tuult. Koopaid, kuhu sai sisse minna, oli tegelikult ainult üks. See oli küll ilus ja sinine nagu piltidel ning õnneks ei mõjutanud kehv ilm koopa värve. Tuur oli informatiivne ja peamiselt keskendusime koopas pildistamisele. Kõige meeldejäävamaks osutus aga äärmuslik ilm.
Tuur oli kallis – ligi 200 eurot inimese kohta. Kuigi oli põnev kogemus, ei ole ma kindel, kas see oli hinda väärt. Samas, Patagoonias maksime sarnase summa eest terve päeva Perito Moreno tuuri, mille hulka kuulus ka liustikumatk, nii et need kaks kogemust ei ole omavahel võrreldavad. Aga ma ei kahetse – oli midagi erilist.
Tagasi jõudes olime veekindlatest riietest hoolimata läbimärjad. Panime oma matkabussi kütte tööle ja kuivatasime ennast seal, samal ajal nautides lõunasöögiks keedumune ja võileibu. Matkabussi olemasolu tegi kogu reisi oluliselt mugavamaks!
Pärastlõunal, nagu ilmaennustus lubas, jäi sadu järgi ja isegi päike tuli välja, muutes meeleolu märksa rõõmsamaks. Seejärel suundusime Fjaðrárgljúfur kanjoni juurde, kus tegime umbes tunniajase jalutuskäigu. Peale seda külastasime vähemtuntud Systrafossi koske, mille ümbruses oli 3-kilomeetrine matkarada.
Islandi maastik muutus järjest mitmekesisemaks, mis ajendas meid tegema lühikesi peatusi teel, näiteks Foss á Síðu kose juures ja laavasambla väljadel. Teel saime tehtud ka mõned suurepärased droonivõtted.
🏕️ Ööbimine (hinnang: 4/5): Õhtuks jõudsime Skaftafell kämpingusse, mis osutus meie lemmikuks kogu reisi jooksul. Selle asukoht mägede vahel oli lihtsalt imekaunis. Kuigi kämpingus polnud köögivõimalusi, olid seal korralikud dušid ja välilauad. Ilus ilm muutis seal olemise veelgi meeldivamaks, ning õhtu tipphetkeks olid virmalised, mida nägime esimest korda.
4. päev: matkamine, Jökulsárlón Glacier Lagoon ja Diamond Beach
See päev oli kahtlemata üks meie Islandi reisi parimaid – nii tegevuste kui ka ilma poolest. Nagu ennustus lubas, paistis juba hommikust päike, mis jäi terveks päevaks. Kuigi temperatuur oli karge, jäädes 9-12 kraadi vahele, pakkus ilm suurepäraseid matkaolusid.
Alustasime päeva Skaftafelli kämpingust, suundudes 7-kilomeetrisele ringikujulisele matkarajale (raja leiad Alltrailsist). Matkamiseks oli mitu varianti – lihtne 1,5-kilomeetrine jalutuskäik Svartifossi kose juurde (see pole isegi päris matk), 7 km ring või veel pikem rada. Valisime keskmise variandi ja järgides soovitust, tegime matka vastupäeva. Kuna enamik inimesi läheb vaid kose juurde, oli raja esimene osa vaikne ja täis imelisi vaateid mägedele ja liustikule – see oli kogu matka ilusaim osa.
Võtsime rahulikult, tegime palju pilte ja nautisime päikselist ilma – haruldane hetk Islandil, kus meil hakkas lausa palav. Janis oli isegi mõnda aega lühikeste varrukatega, aga see kestis vaid 10 minutit, kui kõndisime ülesmäge. Seda rada soovitan kindlasti! Tee peale jäi ka vähemalt kolm kosevaadet, seal hulgas muidugi Alustasime päeva Skaftafelli kämpingust, suundudes 7-kilomeetrisele ringikujulisele matkarajale (raja leiad Alltrailsist). Matkamiseks oli mitu varianti – lihtne 1,5-kilomeetrine jalutuskäik Svartifoss.
Pärast matka jõudsime lõunaks tagasi kämpingusse, kus nautisime “glamuurset” matkabussi-lõunasööki õues, vaatega mägedele. Jätkuvalt kinnistus meie veendumus, et Skaftafelli kämping on üks lemmikuid.
Seejärel suundusime Lõuna-Islandi kõige populaarsematesse kohtadesse – Jökulsárlón Glacier Lagoon ja Diamond Beach, mis asuvad kõrvuti.
Jökulsárlón Glacier Lagoon on Islandi suurim ja kuulsaim liustikujärv, mis paikneb Vatnajökulli liustiku ääres. Järve peal ujuvad suured jäämäed, mis murduvad liustikust ja triivivad järves enne ookeani jõudmist. Järve rahulik sinine vesi ja ujuvad jääkamakad loovad maagilise vaatepildi, eriti päikesetõusu ja -loojangu ajal. Siin saab osaleda paadituuridel ja kajakisõitudel. Tahtsime väga kajakisõitu teha, aga jäime broneerimisega hiljaks – nädal enne reisi oli järel vaid üks koht. Siit soovitus: kui soovid süstamatkale minna, broneeri varakult.
Diamond Beach asub Jökulsárlóni kõrval ja on tuntud oma musta liivaranna poolest, millele ookean uhutab hiiglaslikke, kristallidena sädelevaid jääkilde. Nende kontrast vulkaanilise liivaga loob unustamatu vaatepildi.
Pole ime, et laguun ja Diamond Beach olid rahvast täis, aga see ei vähendanud nende ilu. Need olid meie reisi kõige kaugemad sihtkohad Reykjavíkist ning pärast nende külastamist alustasime tagasisõitu Viki poole. Tee peal tegime veel peatuse Fossálar joa juures, mida märkasime eelmisel päeval.
Jõudsime Viki vahetult enne päikeseloojangut ja otsustasime teha veel ühe sõidu Dyrhólaey majaka juurde, mis asub vaid 20 minuti kaugusel. Seekord oli ilm selge ja saime nautida vaateid nii majakale kui ka musta liivaga rannale. Tuuline oli endiselt, aga vaated olid vaeva väärt!
🏕️ Ööbimine (hinnang: 3.5/5): ööbisime taaskord Vik Campingus
5. päev: ratsamatk rannas ja Reykjadalur Thermal Bathing Pools
Kes mind kauem tunnevad, teavad, et olin kunagi paras hobuste fänn. Ja kuigi ma pole juba aastaid päriselt ratsutanud, ei lähe see pisik vist kunagi üle. Islandi hobustest ma varem palju ei teadnud, aga tuleb välja, et tegu on ühe väga erilise tõuga, mistõttu oli mul suur soov ühel ratsamatkal käia.
Vaata minu Instagrami postitust Islandi ratsutamiskogemusest.
Lisaks sellele, et Islandi hobused on väikesed, karvased ja hea tervisega, on neil viis sammu – kõnd, traav, galopp, tölt ja pace. Tölt on eriti tuntud oma sujuvuse poolest ja see on ratsanikule palju mugavam kui traav. Ka meie saime oma tunnise ratsamatka ajal lisaks lihtsalt sammumisele tölti proovida. Isegi vähese sõidukogemusega Janis ütles, et tal pole sadulas kunagi nii mugav olnud (eriti võrreldes kohutavalt ebamugava Argentiina kauboi stiilis ratsutamiskogemusega aasta alguses).
Planeerisime seda ilma järgi, sest paduvihmas ratsutamine pole väga nauditav. Kasutasin firmat Vík Horse Adventure, kes korraldavad tunniajaseid matku Viki musta liivaga rannal. Esmalt oli soov kasutada Glacier Horses ratsamatka, aga meile soovitud päeval olid juba kõik kohad täis. Vík Horse Adventure kogemusega jäime mõlemad rahule – rohkem, kui isegi ootasin.
Pärast ratsamatka alustasime sõitu Reykjavíki suunas, tehes teel juhuslikke peatusi. Õhtul oli plaanis lühike matk, et külastada Reykjadalur Hot Spring Thermal Riverit – looduslikku sooja veega jõge, kus saab täiesti tasuta mõnuleda. Parklast sinna viib umbes tunniajane matk, mis sisaldab ka tõusu ülesmäge. Piirkond on tuntud oma geotermaalenergia poolest, mistõttu oli meid saatmas vaade tossavatele mägedele.
Jõgi ise oli fantastiline! Kaldale on ehitatud puidust terrass ja mõned pingid, kuhu riided panna. Meie pikutasime jões, nautides alkoholivaba õlut kuni pimedani. Tagasitee matk toimus juba pimedas – õnneks oli Janisel taskulamp, mis osutus suureks abiks. Reykjadalur Hot Spring Thermal River on kindlasti külastamist väärt – tõeliselt ainulaadne kogemus!
🏕️ Ööbimine (hinnang 3/5): Reykjamörk Hveragerði campsite – olemas oli köök, mis oli õues katuse all ja üsna räpane. Samuti oli nii meestele ja naistele üks dušikabiin, mis oli iseenesest korralik. Ööbimisek okei, aga väga vaimustatud sellest kämpingust polnud.
6. päev: Reykjavik ja Sky Lagoon
Islandi pealinna Reykjavíki avastamiseni jõudsime reisi kuuendal päeval. Kuigi see võiks tunduda loogiline reisi algusesse või lõppu planeerida, hõlmas meie marsruut Lõuna- ja Lääne-Islandit, nii et Reykjavík jäi teele ja pakkus vaheldust looduspäevadele.
Islandi pealinnas on tunne, nagu oleks sattunud väikelinna, mis justkui välja hüpanud mõnest juturaamatust. Värvilised majad väikeste akendega seisavad kõrvuti modernsete, põneva arhitektuuriga hoonetega. Väidetavalt muudeti majad värviliseks, et tasakaalustada Islandi halli ja jahedat ilmet.
Meie tutvumine Reykjavíkiga algas 1,5-tunnise jalgsituuriga, mis oli väga huvitav – lühike, kompaktne ja täis naljakaid lugusid. See oli suurepärane viis saada rohkem aimu Islandi igapäevaelust. Jalgsituuri soovitan kindlasti broneerida Guruwalki kaudu siin – maksmine toimub tipipõhiselt ja saab tasuda ka ülekandega.
Pärast tuuri jalutasime lihtsalt linna peamiste vaatamisväärsuste juurde, külastasime kohvikuid ja sõime lihtsas restoranis lambasuppi (esimene ja ainuke restorani külastus kogu Islandi reisi jooksul).
Siin mõned soovitused:
- Harpa kontserdimaja – klaasist arhitektuuriime, mida tasub kindlasti külastada (tasuta).
- Icelandic Street Food – suurepärane koht Islandi suppide proovimiseks, pakuvad tasuta refilli ja vahvleid.
- Brauð & Co – IMELINE pagariäri kett.
- Proovi kindlasti ka Islandi kuulsaid hot doge “kõigega” – kohalik uhkus!
Päeva lõpetasime Sky Lagoonis – 2021. aastal avatud luksuslikus spaas, mida sageli soovitatakse alternatiivina Blue Lagoonile. See asub Reykjavíkist vaid 15 minuti kaugusel. Eriliseks teeb selle 7-sammuline rituaal. Spaa ise on kaunis, stiilne ja uus, infinity-basseini ja suure klaasaknaga saunaga. Kuigi hind on üsna kõrge, oli kogemus igati väärt, ainus miinus oli ehk turistide rohkus. Soovitan aja kindlasti Sky Lagooni kodulehel ette broneerida, eriti päikeseloojangu ajaks. Meie olime seal üle kolme tunni ja nautisime täielikult kogu kogemust.
🏕️ Ööbimine (hinnang 4/5): Mosskogar camping jättis üsna hea mulje. Seal oli suur täisvarustuses köök, mis paiknes kasvuhoones, mistõttu oli seal üsna jahe. Lisaks olid kämpingus privaatsed WC- ja duširuumid, mis eristusid oma puhtuse ja korralikkuse poolest võrreldes paljude teiste kohtadega, kus ööbisime.
7. päev: Snæfellsnes poolsaar Islandi läänekaldal
Viimasel täispikal reisipäeval suundusime Snæfellsnesi poolsaare läänekallast avastama – seda ala soovitasid paljud.
See on ka populaarne ühepäevane reis Reykjavíkist. Juhul, kui sa ei soovi reisi omal käel teha, saab näiteks selle tuuri broneerida Getyourguide leheküljelt.
Alguses ei tundunud poolsaar nii eriline, kuna olime juba näinud mitmeid koskesid ja kauneid maastikke. Samuti ei pakkunud merilõvide vaatamine 50-100 meetri kauguselt erilist elamust, eriti pärast Galápagose kogemust.
Kuid poolsaare põhjaosa ja sealne maastik tekitas taas elevust. Tagantjärele kahetsesime, et veetsime liiga palju aega päevast poolsaare õunaosas. Siin mõned kohad, mis meie meelest väärisid peatust:
- Bjarnarfoss – kaunis mäeküljel asuv juga, mille juurde saab ronida mööda järsku rada. Tänu sellele oli seal vähem rahvast ja parkimine oli tasuta.
- Búðakirkja must kirik – ikooniline musta värvi kirik Búðir külas, mida sageli pildistatakse.
- Arnastapi rannikuosa – maaliline kaljurand looduslike kiviformatsioonide ja kaljulõhedega. Rahulik jalutuskäik, kuid kogu rada ei ole vaja läbida.
- Kirkjufell – Islandi kuulsaim mägi, mille all asuvad Kirkjufellsfossi kosed. See loodusvaade on eriti tuntud tänu Game of Thrones sarjale.
- Mæstro – Street food – populaarne tänavatoidukoht, kus saab legendaarseid Islandi hot doge.
- Selvallafoss – eriline juga, mille taha saab kõndida. Kuna see on natuke peidetud, on seal vähem inimesi.
Peale Snæfellsnesi poolsaare avastamist suundusime tagasi Reykjavíki poole, eesmärgiga külastada tee peale jäävat butiik-laguuni Hvammsvik Hot Springs. Selle nädala jooksul olime tõeliseks laguunide fänniks muutunud, ja tahtsime kindlasti ka viimasel õhtul kuumas vees lõõgastuda. See osutus suurepäraseks otsuseks, sest Hvammsvikist sai kindlasti üks meie lemmikuid laguune.
Kohapeal on 8 väikest basseini, aurusaun, ning isegi võimalus ookeanisse hüpata, kõik koos imelise vaatega mägedele ja ookeanile. Soovitame kindlasti! Läksime sinna päikeseloojangu ajaks ja broneerisime pileti vaid umbes 2 tundi ette.
🏕️ Ööbimine (hinnang 4/5): Ööseks sõitsime Reykjavíki lähedal olevasse Mosskogar campingusse, kus olime ka eelmisel ööl.
8. päev: lahkumine ja tagasilend
Viimasel päeval kulus aeg tagasisõidule. Meie lend väljus keskpäeval, nii et hommikul tankisime matkabussi ja sõitsime PK Campersi kontorisse, kust meid viidi otse lennujaama. Seal kohtasin juhuslikult oma sugulasi, kes olid just alustamas oma Islandi seiklust – tõeline kokkusattumus!
Olime eelnevalt tellinud AirBalticu menüüst lõunasöögi, mida soovitan kindlasti. Ettetellides on menüü palju rikkalikum ja kvaliteetne toit on mõistliku hinnaga. Lisaks teenindatakse teid esimesena.
Ajavahest tingituna jõudsime Eestisse õhtul kell 9. Pärast Islandi karget kliimat tundus Eesti september mõnusalt soe.
Nädal möödus kiiresti, kuid jõudsime näha ja kogeda uskumatult palju. Oleme oma reisiga rohkem rahul, kui oleksime osanud oodata.
Islandi reisi kokkuvõte: kas midagi jäi kripeldama?
Meie Islandi reis ületas kõiki ootusi. Jah, see oli kallis ja külm, aga täielikult oma hinda väärt! Harva juhtub, et pärast reisi mõtlen: “Millal me siia uuesti tuleme?” Islandil oli aga midagi tõeliselt erilist – maa ürgsus, võimas ja mitmekesine loodus, ning loodusega ühes elamine. Samuti õppisime palju Islandi elu ja kultuuri kohta, kusjuures eriline tänu parimale reisigiidile, ChatGPT-le.
Kas midagi jäi kripeldama või oleksin meie plaani muutnud?
Ausalt öeldes mitte, sest kohtades, kus ei käi, pole ka midagi igatseda. Ühe nädalaga Islandil kõike näha ei jõua, ja me olime sellega rahul. Aga mõned mõtted, mis tekkisid, on järgmised.
- Tulevikus tahaksin kindlasti ka põhjaosaga tutvuda, kuna see on veelgi ürgsem. Seal saab minna vaalavaatlusreisile, kuigi see pole mu “must-do” nimekirjas – pigem vaatleksin vaalu mõnes soojemas ja odavamas riigis.
- Üks asi, mida oleksin tahtnud teha, on süstamatk Jökulsárlón liustikujärvel. Kahjuks olid kõik kohad enne reisi välja müüdud. Selle asemel valisime Katla jääkoopa tuuri, mis oli meeldejääv oma ekstreemse ilma tõttu. Kuigi tuur oli elamuslik, oli see ka kallis (200 eurot), ja ma pole kindel, kas ühe koopa külastus selle hinda õigustas. Ei kahetse, aga uuesti ei teeks.
- Lemmikosa Islandist olid kindlasti soojad laguunid, mida tahaks veel ja veel külastada, eriti põhjaosas – näiteks Myvatn Nature Baths, Vök Baths, Forest Lagoon. Samuti oleksin tahtnud rohkem aega matkamiseks – isegi meie rahuliku plaani juures jäi matka jaoks vähe aega.
- Tulevikus tahaksin kindlasti ka talvel Islandit külastada – see oleks hoopis teistsugune kogemus.
- Nõustusime Janisega mõlemad, et ka järgmisel korral rendiksime matkabussi.
Kindlasti on Islandil veel palju kohti, mis väärivad avastamist – igaüks leiab seal midagi enda jaoks. Ühesõnaga, peab uuesti Islandile minema!
Kui minu reisikirjeldused on sulle kasulikud olnud, oleksin väga tänulik, kui jagaksid neid ka oma sõprade või sotsiaalmeedia jälgijatega!
Lisa kommentaar