Aastas korra emaga kahekesi reisimine on saanud traditsiooniks, mida mõlemad väga hindame. Seetõttu ongi minu iga-aastane kingitus talle mõni reis. Eestist pole palju kohti, kuhu saaks hea hinna ja otselennuga nädalavahetuseks lennata. Küpros oli üks, mis tingimustele vastas: Ryanairi otselennud neljapäeval ja esmaspäeval ning üsna mõistlik piletihind. Siiski mõtlesin pikalt, kas ainult 3,5-päevaseks reisiks on mõttekas 4-tunnine lend ette võtta. Lisaks on nädalavahetuse reisid alati kõige kulukamad.
Minu üllatuseks jõudsime selle väikese “sutsakaga” Küprosel üpriski palju teha ja ega see polnudki palju kallim kui mõne Eesti spa või kuurortlinna külastamine. Selles postituses kirjutan meie nädalavahetuse reisist ja asjadest, millega Küprosele reisimisel arvestama peaks.
💡Palju infot ja pilte leiab ka minu Instagrami postitustest ja Küprose highlight’ide alt
Pikk nädalavahetus Küprosel
Küprose reisiplaan 3,5 päevaks
1. päev: saabumine & sõit Agia Napasse
Esimene päev kulus peamiselt sõiduks. Ryanairi lend Tallinnast väljus kell 11:20 ja saabus Paphosesse kell 15:30. Lennujaamas ootas meid Autorent M.C LTD esindaja (broneerisime Discovercars platvormi kaudu), kes viis meid umbes 10-minutilise autosõidu kaugusel asuvasse teenindusse. Vormistasime kiirelt kõik paberid ja alustasime sõitu rendiautoga 170 kilomeetri kaugusele kuurortlinna Agia Napasse.
Sõit kestis umbes kaks tundi mööda väga head kiirteed. Küprose liikluskultuur ja teede kvaliteet olid positiivsed üllatused ning vasakpoolse liiklusega harjusin kiiresti. Õhtu veetsime jalutades Agia Napa keskuses, mis on tuntud kui noorte ja peolembeliste meelispaik. Ja tõesti, see oli ehtne kuurortlinna atmosfäär, täis restorane, baare ja valjut muusikat. Õhtusöögiks valisime kreeka salati ja kana souvlaki ning mõistsime kohe, et toiduportsjonid on Küprosel suured, nii et järgmistel päevadel võime vabalt ühte rooga jagada.
Majutus: New Famagusta Hotel & Suites (Agia Napa) – sisaldab hommikusööki ja parkimist
2.päev: Nissi Beach & Küprose kagurannik
Teine päev oli mõeldud puhkuseks ja mis võiks olla parem kui väidetavalt Küprose ilusaim rand Nissi Beach, mis asub Agia Napa keskusest 3,5 kilomeetri kaugusel. Ranna kõrval on suur parkla, kus terve päev parkimist maksab vaid 3 eurot. Lisaks on sinna lihtne minna bussiga.
Soovituste põhjal plaanisime Nissi Beachile jõuda hommikul vara, kuid tegelikult jõudsime sinna alles enne 10:30. Selleks ajaks olid juba paljud rannatoolid hõivatud. Õnneks on tegemist suure rannaga. Kui soovite natuke rahulikumat atmosfääri, soovitan kõndida Nissi paremasse äärde, kus leidub rohkem vabu pikutamiskohti. Kahe lamamistooli ja varju eest tuli välja käia 7 eurot, mis tundus mulle väga soodne diil.
Nissi Beach ise on muidugi kaunis – sooja helesinise selge veega, kus ujumine on tõeline lust ja lillepidu. Rannas on olemas dušid, WC-d ja toidukohad. Lastega reisijatele on see samuti väga mugav. Samal ajal on see tuntud peorand, mistõttu ranna keskosas peate leppima valju muusika või vahupeoga. Üldiselt jäime oma puhkusepäevaga väga rahule.
Õhtul, kuldse tunni ajal, läksime rannikut avastama. Külastasime Agia Napa Sea Caves vaatekohta, mis piltidelt tundus natuke võimsam kui päriselt, ning tegime peatusi Cape Greco poolsaarel (Cape Greco Peninsula). Päikeseloojangut sealt ei näe, kuid kuldse valgusega kollane rannik oli hea lõpetus päevale.
Majutus: New Famagusta Hotel & Suites (Agia Napa) – sisaldab hommikusööki ja parkimist
3. päev: Fig Tree Bay & sõit Paphosesse
Kuna ema soov oli rannapuhkus, alustasime ka kolmandat päeva rannaga. Hommikusöögi ja check-outi järel sõitsime randa nimega Fig Tree Bay, mis asub 13 kilomeetri kaugusel Agia Napast, kuurortlinnas Protaras.
Fig Tree Bay oli väiksem ja rahulikuma atmosfääriga ning meeldis meile isegi rohkem. Veetemperatuur oli natuke jahedam, pakkudes ligi 40-kraadise kuumalaine ajal mõnusat jahutust. Meie õnnetuseks olid kella 10ks juba kõik rannatoolid ja varjud hõivatud. Seetõttu pidime leppima oma rannalinadega liival, mis sellise temperatuuri juures oli paras katsumus. Ranna juures oli tasuta parkimine, tualetid ja restoran.
Suure osa ajast veetsime ujudes, sest vesi oli tõesti täiesti läbipaistev ja imeline. Üle kahe tunni aga vastu ei pidanud ja alustasime sõitu Paphose poole. Tee peale jäi Küprose suuruselt teine linn Limassol, mille sadamas tegime hilise lõunapeatuse. Kuna tegemist oli juuni kohta erakordselt kuuma päevaga, ei olnud tahtmist rohkem linnas jalutada.
Õhtu eel jõudsime Paphose hotelli ja uudistasime natuke vanalinna tänavaid ning vaateid. Vanalinna atmosfäär oli Agia Napaga võrreldes mõnusalt rahulik. Õhtusöögiks leidsime toreda restorani, kus kahe peale tellisime ühe Küprosele traditsioonilise moussaka.
Majutus: Axiothea Hotel (Paphos)
4. päev: Paphos & Blue Lagooni päikeseloojangu kruiis
Paphos on Aphrodite, vanakreeka armastuse ja ilu jumalanna, müütiline sünnikoht. Paphos kuulub UNESCO maailmapärandi nimistusse ning seal leidub mitmeid arheoloogilise tähtsusega objekte. Kuna olen selliseid kohti oma reisidel küllalt näinud, jätsime seekord kultuurilise osa vahele. Kindlasti tasub külastada Paphose sadama-ala, mille läheduses on mitmed vaatamisväärsused, pikk promenaad ja restoranide ala.
Nagu mainisin, oli Küprose reis eelkõige emale, kelle soov oli leida uus suvekleit. Seetõttu otsustasime viimasel päeval veeta mõned tunnid kaubanduskeskuses. Šoppamiseks on hea koht Kings Avenue Mall, kus on esindatud kõik tuntumad poed.
Reisi viimaseks õhtuks broneerisin meile Akamasi poolsaarel asuva Blue Laguuni päikeseloojangu kruiisi. Kristallsinise ja selge veega laguuni juurde pääseb ainult neliveolise autoga, matkates või paadireisiga.
Kruiis algas Latchi kaluriküla sadamast, kuhu on Paphosest umbes 50-minutiline üsna käänuline sõit, mis pakub imelisi vaateid viinamarjaistandustele. Juhul kui te autot ei rendi, saab valida ka Paphosest trensfeeriga kruiisi. Valida oli hommikuse, lõunase ja õhtuse kruiisi vahel. Valisime viimase, kuna see sisaldas grill-õhtusööki laeval ja temperatuur oli natuke madalam. Reis kestis 4 tundi (16:00-20:00), millest peaaegu kaks tundi “parkisime” Blue Laguunis, et õhtust süüa ja ujuda.
Mulle tundus see natuke liiga pikk, aga kui on soov niisama lebotada ja sõpradega aega veeta, siis on tore vaheldus. Meile oli see hea reisi lõpetus.
Majutus: Axiothea Hotel (Paphos)
Kruiisi saab mugavalt broneerida GetYourGuide leheküljelt, kus on variante eri aegadel ja transfeeriga või ilma. Sisuliselt on kõik üsna sarnased.
5. päev: Lahkumine varahommikul
Viimane hommik (või isegi öö) kulus koju sõidu peale. Nagu Ryanairile omane, väljus lend Paphose lennujaamast juba kell 5:50 hommikul. Ärkasime kell 3:00 ja sõitsime 15 minuti kaugusel asuvasse Autorent M.C LTD esindusse, mille olime broneerinud Discovercars platvormi kaudu. Esindus on avatud 24/7 ja sealt viidi meid lennujaama. Kell 10:00 maandusime juba Tallinnas ja 10:30 olin kodus, valmis oma tööpäeva alustama.
Selline lühike nädalavahetuse reis. Alguses kahtlesin, kas tasub nii lühikeseks ajaks see teekond ette võtta, kuid jäime väga rahule. Tulevikus läheksin kindlasti veel, et avastada ka Küprose teisi kohti, nagu Nicosia, Trodose mäed ja külad ning veiniistandused. Sel juhul valiksin aga pigem sügise või kevade, sest juuni oli juba aktiivsemateks tegevusteks liiga palav.
Mida teha Küprosel?
Nagu varasemalt mainisin, oli meie reis fokuseeritud randadele ja vähem aktiivne kui minu tavalised reisid. Küprosel on aga ka palju teisi tegevusi.
Kultuurilised ja ajaloolised vaatamisväärsused
- Küprosel on rikkalik ajalugu ja palju arheoloogilisi paiku, nagu Kato Paphose arheoloogiapark.
- Külastage Troodose mägedes asuvaid Bütsantsi kloostreid ja kirikuid, mis on samuti UNESCO maailmapärandi nimekirjas.
Veinireisid
- Küprosel on pikk veinitootmise ajalugu. Võite külastada erinevaid veiniistandusi ja veinitehaseid ning proovida kohalikke veine.
- Troodose mägedes on mitmeid maalilisi veinitehaseid, kus saate maitsta ja osta erinevaid veine.
- Limassolist 80 km sisemaa suunas mägedes asub Omodose ajalooline linn, kus toodetakse palju veini ja igal augustil peetakse veinifestivali.
Matkad ja loodus
- Troodose mäed pakuvad suurepäraseid matkaradu ja hingematvaid vaateid. Külasta Caledonia juga või matkake Olympos mäele.
- Akamasi poolsaar on tuntud oma looduskaunite vaadete ja matkaradade poolest. Sealt on näiteks ka Blue Lagoon, Lara Beach, Aphrodite Baths.
- Paphose piirkonnas on Avakas Gorge Canyon ja Pikni Forest, mis on head kohad matkamiseks ja looduse nautimiseks.
- Küprosel on imeline kaljune rannik mitmete väikeste koobastega. Tuntumad kohad on näiteks Agia Napa lähedal olevad Sea Caves & Cape Greco Peninsula.
- Külastada tasub ka Larnaca soolajärve, kus talviti peatuvad flamingod
Rannad
Mõned soovitatud rannad on näiteks: Nissi Beach (Agia Napa), Three Fig Bay (Protaras), Coral Bay (Paphos), Lara Beach ja Blue Lagoon (Akamasi poolsaar).
Linnad
- Nicosia, Küprose pealinn, pakub huvitavat segu ajaloost ja tänapäevast. Võite külastada vanalinna ja kindlasti ka Türgile kuuluvat Põhja-Nicosia osa. Oluline on teada, et rendiautoga sinna minnes ei pruugi teie kindlustus enam kehtida. Seetõttu tasub sinna ehk hoopis jalgsi minna.
- Limassol on Küprose suuruselt teine linn, mis on tuntud oma elava ööelu ja kaasaegsete kaubanduskeskuste poolest.
- Paphos: Aphrodite, vanakreeka armastuse ja ilu jumalanna müütiline sünnikoht. Paphos kuulub UNESCO maailmapärandi nimistusse ja sealt leiab mitmeid arheoloogilise tähtsusega objekte. Paphos on hea baas mägede, randade ja veiniistanduste külastamiseks.
- Agia Napa: tuntud oma elava ööelu ja kaunite randade poolest (Nissi Beach). Päevasel ajal saab nautida päikest ja merd, külastada veeparke või teha paadireise. Õhtul muutub linn aga tõeliseks peomekaks, kus leidub mitmeid baare, ööklubisid ja restorane.
- Protaras: rahulikum alternatiiv Agia Napale, olles ideaalne paik peredele ja neile, kes otsivad lõõgastust. Protaras on kuulus oma kaunite randade, eriti Fig Tree Bay, poolest. Võite nautida veespordialasid, teha jalutuskäike mööda rannapromenaadi või lihtsalt lõõgastuda kohvikutes ja restoranides.
- Larnaca: Larnaca on üks vanimaid asustatud piirkondi maailmas ja tuntud oma ajaloolise rikkuse poolest. Külastada tasub Larnaca soolajärve, kus talviti peatuvad flamingod. Larnaca on ka suurepärane koht sukeldumiseks, eriti tuntud Zenobia vrakk. Larnacas on Küprose suurim rahvusvaheline lennujaam, kuhu lendab Riiast Airbaltic.
Teemapargid lastele
- WaterWorld Themed Waterpark Ayia Napa
- Paphos Aphrodite Waterpark
Ringiliikumine ja transport
Küprosel on väga hea kiirteedevõrk. Paphose, Agia Napa ja Nicosia vahel on neljarealine kiirtee, mida mööda sõit läheb kiiresti. Nende linnade vahel on ka toimiv bussiliiklus.
Siiski on kõige mugavam liikuda autoga. Küprosel on vasakpoolne liiklus, mis võib paljudele tunduda esialgu natuke hirmutav. Tegelikult harjub sellega kiiresti, eriti kui rendite automaatkäigukastiga auto. Üldiselt on liikluskultuur viisakas, mis oli mulle positiivne üllatus. Ikkagi ju lõunamaa, kus tavaliselt liiklemine on äkilisem. Autorent on üsna mõistliku hinnaga ja bensiin on odav.
Autorent Küprosel
Mina rentisin väikese automaatkäigukastiga auto Discovercars platvormi kaudu. Tegu pole autorendifirmaga, vaid lehe ja broneerimissüsteemiga, mis vahendab erinevaid pakkumisi. Autorendifirmaks oli Autorent M.C LTD. Nende esindus asub Paphose lennujaama lähedal, kuhu viiakse ja tuuakse teid mikrobussiga. Esindus on lahti 24/7 ja kogu korraldus ning suhtlus oli meeldiv. Ainuke natuke ebameeldiv asi oli suur deposiit – 1000 € suurune broneering krediitkaardilt.
Kindlasti võta juurde täiskindlustus! Mina tegin seda Discovercars platvormi kaudu. See tähendab, et nemad sõlmivad kindlustuse välise kindlustusfirmaga ja autorendifirmal sellega pistmist pole. Seega, kui autorendi esindaja pakub sulle kohapeal täiskindlustust lisaks, peate lihtsalt ütlema, et tegite juba broneerimislehe kaudu eraldi. Autorendifirma seda süsteemist ei näe, aga kõik on korrektne. Juhul kui midagi juhtub, peate esitama kahjunõude kindlustusfirmale, kes teile selle hüvitab.
Küprose majutus
Öömaja valikul peaks lähtuma reisi pikkusest, stiilist ja lennujaamast, kuhu saabute.
Peamised valikud öömajadeks on:
- Hotellid: saadaval on väga erinevat tüüpi hotelle. Paljud neist on ainult täiskasvanutele mõeldud.
- Korterid või korter-hotellid: peamiseks eeliseks on oma köögi olemasolu. Korterite valik oli päris suur ja tundus, et see on populaarne majutuskoha valik.
- Villad ja majad: need asuvad üldiselt keskusest natuke eemal. Ideaalne variant, kui reisite veidi suurema seltskonnaga. Villas ööbides oleks kindlasti tarvis ka auto rentida.
Kuna minu Küprose reis oli vaid 4 päeva, soovisin, et ööbimiskohad asuksid keskuses, sisaldaksid hommikusööki, pakuksid tasuta parkimist ja oleksid mõistliku hinnaga. Jagasin päevad Paphose ja Agia Napa vahel, mõlemas olime kaks ööd.
Majutuseks valisin järgnevad kohad:
- New Famagusta Hotel & Suites (Agia Napa) – bassein ja baar, üsna hea hommikusöök, lühike jalutuskäik linna ja sadamani, rõdu, tasuta parkla.
- Axiothea Hotel (Paphos) – hea hommikusöök, imeline linnavaade, väga sõbralik teenindus, umbes 10 minutit jalutamist vanalinna, tasuta parkla.
Veel olen saanud soovitusi järgnevate öömajade osas:
- Elysia Park (Paphos)
- Phaedrus Living Seaview Luxury Flat Marina Court 213 (Paphos) – mereäärne korter 5-le inimesele
- Venus Beach Hotel (Paphos)
- Napa Plaza Hotel Adults Only (Agia Napa)
- Silver Sea Holiday Apartments (Agia Napa)
- La Casa Di Napa Apartments (Agia Napa)
Kuidas lennata Küprosele?
Kõige lihtsam on minna Küprosele Ryanairiga, mis pakub otselendu Tallinnast Paphosele kaks korda nädalas. Lend kestab umbes 4 tundi.
Teine variant on lennata Airbalticuga Larnacasse, kus asub Küprose suurim rahvusvaheline lennujaam. Sel juhul peab arvestama ümberistumisega Riias. Samuti on piletid tavaliselt märksa kallimad kui Ryanairil.
Heade hinnaga piletite saamiseks hoian pidevalt silma peal trip.ee pakkumistel. Samuti otsisin lennupileteid momondo.com ja kiwi.com lehelt ning hoian jälgin ka lennufirmade sooduspakkumisi.
Mis on parim aeg Küprose külastamiseks?
Parimad ajad Küprose külastamiseks on kevad (märts-mai) ja sügis (september-november), kui ilm on soe, kuid mitte liiga kuum, ja turistide hulk on väiksem. Kevade eeliseks on pikemad päevad, aga sügise kasuks räägib soojem merevesi.
Kui soovite nautida rannapuhkust ja veespordialasid, siis on suvi sobiv aeg, kuid olge valmis kõrgete (ligi 40 kraadi) temperatuuride jaoks. Talv sobib neile, kes soovivad rahulikumat puhkust ja kultuurilisi vaatamisväärsusi. Meie reis oli juuni teisel nädalal ja kuna samal ajal oli ka kuumalaine, ulatus mõnel päeval temperatuur 40 kraadini, mis olevat üldiselt sel perioodil ebatavaline.
Küprose kokkuvõte ja soovitused
- SISENEMINE | Küpros pole Schengenis, mistõttu peab läbima eraldi dokumendikontrolli. Reisimiseks piisab ID-kaardist.
- AUTORENT | Autorent M.C LTD Discovercars lehe kaudu; NB! Põhja-Küprosele sõites sageli kindlustus ei kehti
- JUHILOAD | Rentimiseks piisab Eesti juhilubadest ja krediitkaardist
- MAJUTUS | Enamasti valitakse majutus Paphose, Agia Napa või Limassoli piirkonda
- LENNUPILETID | Tallinn-Paphos (Ryanair), Riia-Larnaca (Airbaltic)
- SULARAHA & KAARDIMAKSE | Kasutusel on euro ja igal pool saab kaardiga maksta (ka parklates ja rannas). Sularaha kordagi vaja ei olnud.
- INTERNET | Saab kasutada EU siserändlust, mobiilne internet toimis hästi; kasutasin seda ka autoga navigeerimisel
- JOOGIVESI | Küprose kraanivesi on joodav, aga üsna kummalise maitsega, mistõttu ostsime vett poest.
- SÖÖGID | Küprose köök on suuresti mõjutatud Kreeka toitudest – salatid, mereannid, souvlaki, kebab, moussaka. Portsjonid on üldiselt väga suured, mistõttu tasub kaaluda roogade jagamist.
- TUURID | GetYourGuide
Lisa kommentaar