Peruu Machu Picchu külastamine kuulub kindlasti paljude rändurite reisilisti. Mina pole siinkohal erand ja enda 2024. aasta Lõuna-Ameerika plaane tehes olin veendunud, et Andides 2500 meetri kõrgusel asuv inkade linn peab sinna mahtuma. Enne Peruu Machu Picchu külastamist tasub teha põhjalik eeltöö, et reis parimal viisil õnnestuks. Võtan teie eest selle vaeva ära ja annan endast parima, et siin oleks kogu oluline info kirjas, mida võiks enne Machu Picchule minekut teada.
Loe veel: Lõuna-Ameerika reisikava: kahe nädalaga Peruu, Boliivia ja Tšiili parimad palad
Peruu Machu Picchu reisijuht
Machu Picchu tutvustus
Machu Picchu oli 15. sajandil oma võimu tipul olnud inkade valitsejate jaoks üks suvepuhkuse sihtkohti. Kuigi Hispaania vallutajad hävitasid 16. sajandil suure osa inkade tsivilisatsioonist ja nende linnadest, jäi Machu Picchu sellest puutumata – tõenäoliselt oma keerulise mägedevahelise asukoha tõttu. See jäi laiemalt märkamatuks kuni 1911. aastani, mil Ameerika maadeavastaja ja õpetlane Hiram Bingham avastas selle tänu kohalike talupidajate juhisele.
Tänapäeval on Machu Picchu UNESCO maailmapärandi nimistus ning see pole kindlasti enam avastamata, olles Lõuna-Ameerika kõige külastatum turismiobjekt. Peruu rahva jaoks on sellel uskumatu ajalooline tähtsus
📷 Piilu ka minu Instagrami Peruu ja Machu Picchu postitusi ning highlightse.
Külastamise viisid
Machu Picchu külastamiseks on mitu erinevat viisi – valige endale sobivaim vastavalt oma soovidele ja huvidele. Keskendun oma postituses kõige rohkem teisele variandile, kuna ise valisin selle.
1. 4-päevane inkade matk
Inkade rada on Peruus kuulus matkarada, mis viib Machu Picchu iidsete varemete juurde. Klassikaline Inca Trail retk kestab tavaliselt 4 päeva ja 3 ööd, läbides umbes 42 kilomeetrit erinevaid maastikke ja kõrguseid. Matkale saab minna vaid grupiga ja kohtade arv on piiratud, seetõttu on soovitatav broneerida aegsasti. Matk hõlmab olulisi kõrguse muutusi, seega on enne alustamist soovitatav aklimatiseeruda Cuscos.
Kuna meil oli Peruus väga piiratud aeg, ei teinud me seda matka. Rääkides aga teiste reisijatega, jäid nad selle kogemusega väga rahule. Matk lõpeb Aguas Calientes’is, kust naastakse rongiga tagasi Cuscosse.
Märkus! Inca Trail suletakse hooldustöödeks igal veebruaril (kõige vihmasem kuu).
2. Omal käel Machu Picchu külastus
Kõige odavam on organiseerida Machu Picchu reis ise. Planeerimine nõuab küll üsna palju eeltööd, kuid õnneks olen kogunud siia postitusse kõik vajaliku.
Machu Picchu varemete külastamiseks ei ole giidi vaja, kuid soovitan siiski see kulutus teha ja palgata endale lisatasu eest giid. Ilma giidita oleks suur osa taustinfost jäänud saamata. Giidi leiab kohapeal sissepääsu juures või näiteks Aguas Calientes’is bussipileti müügikoha läheduses (meie leidsime sealt).
3. Grupireis
Kui omal käel reisimine ja planeerimine tundub liiga palju, on võimalik liituda mõne grupireisiga. Eestist pakuvad kvaliteetseid reise Peruusse reisibürood Amazonas ja Germalo.
Mis on parim aeg Machu Picchu külastamiseks?
Machu Picchu varemed on külastamiseks avatud kõigil päevadel aastas – isegi pühade ajal. Aastaajad jagunevad tavaliselt kaheks: kuiv ja märg hooaeg.
⛅ Kuiv hooaeg: maist septembrini
Kuival hooajal sajab vähem kui ülejäänud aasta jooksul. Päevad on tavaliselt päikselised, vähe vihma ja tuult. Peruu on lõunapoolkeral, seega kuiv hooaeg tähistab talve. Kuigi päeval on päikseline, võib öösiti olla väga külm ja temperatuur langeda isegi miinuskraadideni. See on hea aeg matkamiseks. Siiski, kuna tegemist on mägedega, on ilm muutlik ning ka sel perioodil vihma esineda.
Machu Picchu külastamise kõige aktiivsemad kuud on juuni, juuli ja august, mil võib oodata suuri rahvahulki ja pikki järjekordi
🌧️ Vihmahooaeg: detsembrist märtsini
Vihmahooaeg on Cusco ümbruses ka aasta kõige soojem aeg. Kuigi päevad võivad olla pilvised, on temperatuur tunduvalt soojem. Enamasti sajab vihma lühikeste, kuid tugevate hoovihmadena. Pidevat vihmasadu kogu päeva jooksul on harva. Mõnel päeval võib vihmasadu üldse puududa. Kõige tugevamad vihmad langevad tavaliselt jaanuarist märtsini, kuigi igal aastal võib see erineda. Inca Trail on veebruaris suletud hooldustöödeks (kõige vihmasem kuu).
Parim aeg: aprill ja mai
Üks parimaid aegu Machu Picchu külastamiseks on aprill ja mai – vihmaperiood on möödas ja see pole nii rahvarohke kui juulis-augustis. Minu külastus jäi märtsi lõppu, mis tähendab aastaaegade vaheldumist. Vihma sadas mõnel päeval, tavaliselt hommikutundidel. Umbes kella 11 paiku oli pea iga päev juba selge ilm. Kahjuks juhtus Machu Picchu külastamise hommikul olema väga vihmane ilm – seetõttu soovitaksin vähemalt vihmaperioodil sinna minna pigem pärastlõunal. Rohkem kellaaegadest piletite ostmise kohta loe edasi “Machu Picchu piletid” peatükist.
Kuidas sõita Machu Picchu juurde?
Machu Picchule jõudmine pole niisama lihtne. Selle asukoht Andide mägede ja Amazonase vihmametsade vahel muudab juurdepääsu tõeliseks väljakutseks igale seiklejale.
Machu Picchusse jõudmiseks on sisuliselt kolm võimalust – kõik need algavad piirkonna suurimast linnast Cuscost.
- Cuscost 4-päevane inkade matk (grupiga)
- Cuscost rong (vihmahooajal buss+rong) Aguas Calientesesse + shuttle buss Machu Picchu varemete juurde
- Cuscost takso või buss Ollantaytambosse + rong Aguas Calientesesse + shuttle buss Machu Picchu varemete juurde
1. Lendamine Cuscosse
Machu Picchu lähim lennujaam asub Cuscos, mis asub 3400 meetri kõrgusel Andides ja oli Inkade impeeriumi endine pealinn ja süda. Kuigi inkade arhitektuurist pole palju säilinud, on see siiski oluline piirkonna keskus, kuhu jõuab iga Machu Picchu külastaja. Enamus lennud Cuscosse saabuvad Peruu pealinnast Limast, seega Eestist tulles on oluline esmalt lennata just sinna.
Teine variant on tulla Boliivia poolt mööda maismaad – näiteks kasutades Boliva/Peru Hop. Meie kasutasime viimast varianti Peruust lahkumiseks. Peru Hop on üldse hea võimalus Peruus ringisõitmiseks. Väga professionaalne ja hea teenindus ning mugavad bussid.
Väldi mäehaigust – veeda esimesed päevad Ollantaytambos
Kuna Cusco asub 3600 meetri kõrgusel, põevad paljud külastajad seal esimestel päevadel kõrgmäestiku haiguse all. Hea soovitus, mille sain (ja mida ka ise järgisin) – võta lennujaamast takso ja sõida Sacred Valley linna Ollantaytambosse (umbes 2 tundi taksoga), veetes seal paar päeva kõrgusega harjumiseks.
Ollantaytambo on kõige paremini säilinud elav inkade linn originaalsete kivimüüride ja kanalitega ning asub Machu Picchule kõige lähemal. See on väga ilus koht, kus ringi vaadata ja paar päeva kohaneda (meie veetsime seal 2 ööd). Samuti on sealt rongisõit Aguas Calientesse vaid 1,5 tundi. Soovitan minna Cuscosse pärast Machu Picchu külastamist. Meie tegime samamoodi ja kohanesime kõrgustega väga hästi
Lisaks oli Ollantaytambo nii tore – loe minu ülevaadet Instagrami postitusest.
🚖 Broneeri takso Cusco lennujaamast Ollantaytambosse: https://taxidatum.com/
2. Rong Aguas Calientesse
Järgmine samm on rongisõit Aguas Calientesse (tuntud ka Machu Picchu town), mis on Machu Picchule lähim küla. Sinna ei lähe ühtegi autoteed, mistõttu on rongi kasutamine ainuke võimalus.
Rongioperaatorid
Turistidele on rongide operaatoreid kaks: Peru Rail ja Inca Rail. Mõlemad pakuvad erinevaid rongivõimalusi, mis väljuvad iga päev Cuscost ja Sacred Valley linnadest (näiteks Ollantaytambost). Kogu rongisõit on väga maaliline suurepäraste maastikuvaadetega.
Sõidu kestvus
Rongisõidu kestvus oleneb sellest, kust teekonda alustate. Cuscost on see ligi 4 tundi, Ollantaytambost 1,5-2 tundi. Rongid ei ole ka väga täpsed – mõlemal korral hilines rong 1,5-3 tundi. Seetõttu saabu Aguas Calientesse päev enne Machu Picchu varemete külastamist ja veeda seal üks öö.
Rongipileti hind
Turistirongi piletid on väga kallid ja nende hind oleneb nõudlusest ja hooajast. 2024. aasta märtsi lõpus oli kõige odavam edasi-tagasi pilet ligi 120 eurot. Saadaval on mitmeid erinevaid piletiklasse (ja ronge) – valige neist kõige odavam variant (nagu näiteks Inca Rail: The Voyager või Peru Rail Expedition).
Kallimatel piletitel on veidi mugavamad istmed ja väidetavalt suuremad aknad, kuid suurt vahet ei ole. Mina kasutasin mõlemat firmat ja valisin eelkõige hinna ja sobiva kellaaja järgi. Kohalikele on olemas eraldi rong, millele saavad pileti Peruu isikutunnistusega reisijad.
Rongipileti broneerimine
Kõrghooajal on soovitatav rongipilet broneerida võimalikult vara. Mina ostsin umbes samal ajal, kui Machu Picchu sissepääsupiletid. Ühte kellaaega aga saime veel sama päeva hommikul muuta, mis näitab, et kohti oli veel saadaval. Hind oli tõenäoliselt juba selleks ajaks veelgi kallim
Vihmahooaeg ja bimodaalne teenus
Vihmahooajal (jaanuarist aprillini) on Cuscot ja Sacred Valley ühendav raudtee sageli suletud, mistõttu ei ole võimalik rongiga Cuscost Ollantaytambosse sõita. Sel ajal pakuvad mõlemad rongifirmad bimodaalset teenust ehk kombinatsiooni bussi- ja rongitranspordist. See tähendab, et ostate nende lehekülgelt pileti, millest üks osa sõidetakse bussiga.
Pagasinõuded rongil
uristirongidel on väga ranged pagasinõuded. Lubatud on võtta kaasa vaid käsipagas, mille kaal ei ületa 5 kg (Peru Rail) või 8 kg (Inca Rail). Kuigi meie kotte ei kaalutud, reisivad enamik inimesi sinna vaid seljakotiga. See tähendab, et suurema pagasi peate jätma maha. Enamik hotelle pakub oma külalistele tasuta pakihoidu. Ka meie jätsime oma suuremad kotid Ollantaytambosse öömajja ja tagasi tulles veetsime seal enne Cuscosse suundumist veel ühe öö.
3. Shuttle buss Machu Picchu varemete juurde
Machu Picchu varemete juurde jõudmiseks tuleb Aguas Calientesest võtta shuttle buss. Sõit on ülesmäge ja võtab umbes 20 minutit. Kes soovib, võib sinna ka jalgsi minna. Bussid väljuvad alates 5:30 peaaegu iga 15-30 minuti tagant Aguas Calientese keskusest. Pileti ostsin päev varem nende müügipunktist, kust leidsime ka giidi. Ta oli vapralt nõus meie eest järgmisel hommikul juba kell 5:00 järjekorda minema – kui jõudsime kohale kell 5:15, oli inimesi juba päris palju.
Transpordikulud
Minu üllatuseks oli Machu Picchu külastamise kõige kallim osa just transport varemete juurde. Siikohal ei arvesta ma lennupileteid Peruusse.
KULU | KAHELE | ÜHELE |
---|---|---|
Takso: Cusco lennujaam-Ollantaytambo | €25.00 | €12.50 |
Rong: Ollantaytambo-Aguas Caliente (üks ots) | €134.00 | €67.00 |
Rong: Aguas Caliente-Ollantaytambo (üks ots) | €132.98 | €66.49 |
Buss: Aguas Calientes – Machu Picchu (edasi-tagasi) | €45.07 | €22.54 |
Collectivo (jagatav takso): Ollantaytambo-Cusco | €10.00 | €5.00 |
Kokku transport | €347.05 | €173.53 |
Machu Picchu piletite ostmine
Machu Picchusse pileti ostmine on iga esmakülastaja jaoks üsna suur ettevõtmine. Ametlikul veebisaidil on loetletud seitse erinevat piletitüüpi, neli erinevat ringrada, kolm mägimatka ja muud võimalused. Lisaks tuleb aru saada, milline külastusaeg on parim ja kui kaua seal aega kulub.
1. Millal osta pilet?
Machu Picchu päevane külastajate piirarv on 2500. Seetõttu on oluline oma piletid võimalikult vara broneerida, eriti kuival kõrghooajal ehk Lõuna-Ameerika talvel maist juunini. Turistide hajutamiseks on igal külastajal oma kindel sisenemiskellaaeg, mida väga rangelt jälgitakse.
Minu külastuse aeg oli märtsi lõpus, mil kõrghooaeg polnud veel alanud, ning broneerisin piletid umbes 1,5 kuud varem. Tõenäoliselt oleksin seda teinud veelgi varem, aga parajasti oli käimas üleminek uuele broneerimissüsteemile, mistõttu polnud enne seda piletite ostmise võimalus isegi avatud.
Kuulsin, et madalhooajal on võimalik saada pilet ka külastuspäeval järjekorras seistes. Siiski ei tasu sellele liiga palju lootma jääda, sest olen kuulnud juhtumeid, kus inimesed jäid “ukse taha”
2. Kust osta piletid?
Parim viis Machu Picchu pileteid osta on valitsuse ametlikul veebisaidil – machupicchu.gob.pe. Sealt suunatakse teid edasi joinus.com broneerimislehele.
Seal peate tegema järgmised valikud:
- Tarifa: Tarifa General – välismaallastele mõeldud piletitüüp
- Ruta: ringrada (valikus: Circuito 1-4 ja lisaks kaks matka), mida soovite külastada.
- Fecha: külastuse kuupäev; hiljem tuleb valida ka kindel sisenemise kellaaeg
3. Machu Picchu piletid
Nagu varasemalt mainisin on ringradasid mitmeid ja need võivad üsna segadusse ajada. Püüan siin lühidalt ja selgelt erinevad tüübid kokku võtta. Tasub teada, et Lõuna-Ameerikas süsteemid muutuvad sageli ehk mõni asi võib teie külastuse ajaks juba olla teistmoodi.
Radade kirjeldus
Koroona ajal võeti rahvahulkade hajutamiseks kasutusele ringradade ühesuunaline süsteem, millega ka pärast pandeemia lõppemist jätkati. See tähendab, et saate liikuda ainult ühes suunas ja juba külastatud vaatekoha juurde tagasi minna ei saa (näiteks kui ilm selgineb).
Ringradasid (hispaania keeles Circuito) on kokku 4. Lisaks saab mõne ringrajaga kombineerida veel inka silla raja või eraldi ronimise Waynapicchu või Huchupicchu mäe otsa.
- Circuito 1 ja 2 on ainsad, mis sisaldavad Machu Picchu ülemist osa ja kuulsat postkaardivaatet. Seal jalutamiseks peate ronima ka natuke treppidest. Nende erinevus seisneb selles, et rada 1 katab ainult poole saidi alumisest osast.
- Circuito 3 ja 4 keskenduvad Machu Picchu alumisele osale ja treppidest ronida pole vaja. Seal jääte ilma aga parimatest vaadetest. Nende radade eeliseks on see, et vaid sealt saab minna Päikese templisse (avatud 13:00-16:00 vahel). Raha 3 pidavat olema üks halvimaid radasid.
Lisarajad: lisaks põhimarsruudile saab mõne ringraja juurde kombineerida ka teisi jalutuskäike.
- Circuito 1 o 2 + Puente Inka: lisaks kahele ringrajale on ligipääs ka inka sillale. See 600-meetrine (mõlemal suunal) rada viib Machu Picchu vähem külastatud osasse, mis kulgeb mööda kitsast kaljuäärset rada puidust sillani, mis on kunagine Machu Picchu põgenemistee. See pakub kauneid vaateid (selge ilma korral) ja rahulikku põgenemist Machu Picchu peamiste vaatamisväärsuste rahvahulga eest.
- Circuito 4 + Montaña Waynapicchu (Huayna Picchu): kuulus järsk koonusekujuline mägi, mida näete kõigil klassikalistel fotodel. Sinna otsa minekuks peab ostma eraldi pileti ja arvestada tuleb VÄGA PALJUDE ja järskude trepiastmetega ehk “surma trepist” ronimisega. Vaade on imeline, aga kindlasti soovitan vaid keskmisest paremas füüsilises vormis olevatele inimestele (arvesta ka, et Machu Pichhu linn on 2400 meetri kõrgusel). Meie valisime kolmest mäest selle matka.
- Montaña Machupicchu + Circuito 3: Machu Picchu kõige raskem mägirada ja vähem populaarsem kui eelmine. Selge päeval pidavat ülalt avanema võrratud vaated nii Machu Picchule Huayna Picchu taustal kui ka ümbritsevatele orgudele ja lumega kaetud mägedele.
- Circuito 4 + Huchuypicchu: lühem matkarada kõige väiksema mäe otsa. Kuna hind on lühikese matka eest üsna kallis, pidavat see olema kõige vähem populaarne. Füüsiliselt aga lihtsam.
Minu kogemus ja piletid
Mina külastasin Machu Picchut ühel päeval – arvan, et see oli täiesti piisav. Lugesin ohtralt erinevat infot ja selle põhjal ostsin samaks päevaks kaks erinevat piletit:
- Circuito 1 ja 2 + Puente Inka (40€ inimene): parim pilet, mida saate osta, kui soovite Machu Picchusse siseneda vaid korra. See mitte ainult ei anna teile juurdepääsu Machu Picchu kahele parimale ringrajale, vaid näete ka ainulaadset inkade silda. Hind on sama kui osta ainult ringrada 1 ja 2. Meie külastuse päeval oli hommik väga vihmane, mistõttu inkade sillal olime ainukesed inimesed – kahjuks ka vaade oli suuresti pilve sees ja kuulsime vaid jõemühinat. Meie radadele sisenemise kellaaeg oli 6:00 ja inka sillale kell 7:00.
- Circuito 4 + Montaña Waynapicchu (52€ inimene): kui vähegi jaksate ronida, siis väga soovitan selle matka lisaks võtta. Ootasime mäe otsas ligi 40 minutit ja ilma selginedes olid sealt ühed parimad vaated inkade linnale ning orgudele. Piletite arv on väga piiratud, mistõttu on oluline varakult broneerida. Meie rajale sisenemise kellaaeg oli 9:00 ja mäele kell 10:00.
Kokkuvõtteks: parim rada on Circuit 2, millele soovitan lisaks otsa Montaña Waynapicchu
Milline kellaaaeg valida?
Päikesetõus Machu Picchul? See on midagi, millest paljud unistavad, mistõttu hommikused ajad müüakse kõige kiiremini välja. Varahommikul on vähem inimesi ning ei pea piltide pärast massidega võitlema. Paljud külastajad saabuvad samal päeval rongiga Cuscost ja jõuavad Machu Picchule umbes kella 9:00-10:00 ajal.
Meie valitud kellaajad:
- Circuito 1 ja 2 + Puente Inka: 6:00 (7:00 inka sild) – umbes 2h jalutamiseks
- Montaña Waynapicchu: 10:00 – umbes 2h edasi-tagasi
Tõepoolest, hommikul oli tunduvalt vähem rahvast kui kella 12:00 paiku. Kohati pidime isegi lõuna ajal “rongkäigus jalutama”, mis oli üsna tüütu. Siiski oli üks AGA – terve meie Peruu reisi ajal (märtsis) olid pea kõik hommikud pilves ja vihmased ning pärastlõunad selged ja päikselised. Sama juhtus ka Machu Picchu külastuse päeval, kui kuni kella 10:00-ni sadas nagu oavarrest vihma. Hiljem uurisin, et see olevat üsna tavaline.
Mida teeksin teistmoodi? Uuesti seda reisi planeerides kaaluksin hoopis pärastlõunaseid aegu enne sulgemist (alates kell 14:00), mil suur osa inimestest on juba lahkunud ja ilm tõenäoliselt parem. Kuulsin ka mõnelt reisijalt, et alates 14:30-15:00 saab vaateid rahulikult nautida.
Giidiga või omal käel
Machu Picchu külastamiseks pole giidi vaja ja seda saab teha täiesti iseseisvalt. Siiski soovitan väga selle kulutuse teha ja palgata endale giid (lisatasu eest), sest ilma giidita oleks külastus olnud tunduvalt igavam. Samuti seisis giid varahommikul meie eest bussipeatuses ja tagas, et me õigel ajal õigele rajale siseneme.
Me leidsime enda giidi Aguas Calienteses bussipeatuse juures, ostes piletit järgmiseks hommikuks. Müügipunkti juures oli neid päris palju kohal. Giide võib leida ka Machu Picchu sissepääsu juurest.
Kindlasti soovitan natuke pikemalt vestelda, et aru saada, kas tema inglise keel on piisavalt hea tuuri tegemiseks. Päev varem Sacred Valleys kiirustasime giidi valikuga ja lõpuks oli temast väga raske aru saada
Machu Picchu piletite kulu
KULU | KAHELE | ÜHELE |
---|---|---|
Pilet: Circuito 1 ja 2 + Puente Inka | €80.00 | €40.00 |
Pilet: Circuito 4 + Montaña Waynapicchu | €104.00 | €52.00 |
Giid | €56.00 | €28.00 |
Kokku piletid ja giid | €240.00 | €120.00 |
Kus ööbida?
Machu Picchu reisi korraldamiseks peatute suure tõenäosusega vähemat kahes linnas – Cuscos (soovitav vähemalt 2 ööd) ja Aguas Calienteses (õhtu enne Machu Picchu külastust). Nagu varasemalt mainisin, soovitan paar ööd veeta ka Ollantaytambos, et kõrgusega harjuda ning Sacred Valleyt avastada.
Meie magamisgraafik nägi välja järgmine: 2 ööd Ollantaytambos, 1 öö Aguas Calienteses, 1 öö Ollantaytambos, 2 ööd Cuscos. Vaadake allpool reisikava peatükki üksikasjade jaoks.
Minu valikukriteeriumid olid: kuni 50€ öö kohta, hommikusöök hinna sees, hea asukoht ja positiivsed kommentaarid. Eelistasime ööbida pigem väikestes külalistemajades. Jäime kõigi valikutega väga rahule ja soovitan neid julgelt teistelegi.
Ollantaytambo
Casa de Ollanta ByB: Minu lemmik majutuskoht, kus me kokku kolm ööd viibisime. Väga armas pererahvas ja hubane tuba. Parim hommikusöök kogu meie reisi jooksul. Lisaks pakuti võimalust pesupesemiseks ja pagasi hoiustamiseks.
Aguas Calientes
Runas Inn Machupicchu: Igati korralik öömaja paari sammu kaugusel keskusest. Ööbisime seal ühe öö enne Machu Picchu varemete külastust. Tuba oli väike, aga kõik vajalik oli olemas. Hommikusöök ant meile karbiga kaasa, kuna lahkusime juba kell 5:00 hommikul. Aguas Calientese kesklinnast läbib raudtee, seega ainus asi, millega tuleb arvestada, on väga vali rongisõit keset ööd.
Cusco
Kutty Wasi: Apartment-külalistemaja Cusco kohvikute ja baaride piirkonnas, suurepärase vaatega linnale nii hommikusöögilauast kui magamistoast. Peaväljakule on lühike jalutuskäik. Majutus sisaldas hommikusööki ning toas oli ka väike kööginurk. Oluline teada, et külalistemaja asub mäe küljel vanalinnas ning autoga täiesti majutuse ette ei pääse
Mida teha Machu Picchu lähedal?
1. Aguas Calientes
Aguas Calientes on väike turismilinn Machu Picchu lähedal. Enamus turiste saabub sinna päev enne Machu Picchu külastust ja ööbib seal ühe öö. Aguas Calientes asub kolme jõe ühinemiskohas ning linna keskelt jookseb läbi raudtee, otseses mõttes – kõnnitee kõrvalt kulgevad rööpad ilma igasuguste piiranguteta.
Aguas Calienteses ei ole liiga palju tegevust, kuid võrreldes Ollantaytamboga on seal tunduvalt rohkem melu. Linna keskel asub hiiglaslik suveniiriturg, kus müüakse kõiksugu kampsuneid ja Peruu ning Machu Picchu teemalisi suveniire.
Termaalveebasseinid
Aguas Calientes tähendab sõna-sõnalt kuuma vett, seega pole üllatav, et sealt leiab lõõgastumiseks termaalveebasseinid. Lühikese jalutuskäigu kaugusel peatänavast leiate termaalveebasseini sissepääsu. Basseinid on vahemikus 38º kuni 46ºC. Midagi luksuslikku ei tasu oodata, aga pärast päeva Machu Picchul oli väga mõnus seal sooja vee sees natukene liguneda. Etteruttavalt ütlen, et piltidelt on vesi tunduvalt sinisem ja koht modernsem kui tegelikkuses.
Aguas Calientes Söögikohad
- Ponchos Peruvian Kitchen – natuke fancym restoran, mis on tuntud alpaka prae poolest. Tõepoolest oli väga maitsev ja koht oli ise ka modernne ning ilus.
- INKA TAMBO restaurant – hea lõunarestoran, kus saab väga hea hinna eest (ca 6 eurot) kvaliteetse mitmekäigulise söögi.
2. Ollantaytambo
…ehk üks Sacred Valley inka linnadest, mis on kõige lähemal Machu Picchule. See on kõige paremini säilinud elav inkade linn originaalsete kivimüüride ja kanalitega ning sealsetel arheoloogilistel aladel saab märksa rahulikumalt jalutada kui rahvarohkes Machu Picchus.
Üks väga armas ja rahuliku atmosfääriga linn, kus soovitan mõne päeva enne Machu Picchut veeta, et kõrgustega kohaneda ja Sacred Valleyt avastada. Ollantaytambos asub Machu Picchule kõige lähem rongipeatus. Lisaks Ollantaytambole kuulub Sacred Valley alla veel ka teisi arheloogilisi alasid (ja varemeid) nagu Pisac Ruins & Town, Moray, Sacsayhuaman. Neid külastatakse tavaliselt tuurina Ollantaytambost või Cuscost.
Ollantaytambo lühitutuvustuse piltidega leiad Instagrami postitusest.
Inkade arheoloogilised alad
Ollantaytambo linn on ümbritsetud inkade linna varemetega, millest peamine on Ollantaytambo Sanctuary koos päikesetempliga. Valida saab kahe pileti vahel: ainult Ollantaytambo varemete sissepääs või Cusco üldpilet, millega saab külastada mitmeid teisi arheoloogilisi alasid Sacred Valley ja Cusco piirkonnas. Enamik inimesi ostavad teise variandi, nagu ka meie. Lõpuks me aga Cuscos ühtegi neist kohtadest ei külastanud, kuna olime varemetest veidi tüdinud. Lisaks võtsime ka giidi juurde
Ollantaytambo teisel pool linna on Pinkuylluna arheloogiline ala, kuhu saab minna tasuta ja kust avaneb väga hea vaade linnale ja Ollantaytambo Sanctuaryle.
Söögikohad
- Amanto: kohe peaväljaku juures olev imeline restoran. Peruu kohta natuke kallim, aga üks parimad toiduelamusi. Hinna – ja kvaliteedisuhe on hästi paigas. Lisaks näevad kõik toidud imelised välja. Number 1 soovitus!
- Chuncho: peaväljakul olev pubi stiilis restoran, kus soovitan eelkõige nende kokteile. Eriti äge on mini kokteilide set, et saaks proovida erinevaid põnevaid Peruu jooke.
- Sunshine cafe: armas kohvik kohe Ollantaytambo Sanctuary kõrval. Kohvikust avaneb suurepärane vaade varemetele ja ilusa ilma kõrval saab istuda ka katuseterrasil. Samuti oli seal väga kiire Wifi ning märkasime ka inimesi arvutiga töötamas. Meie olime puhkusel ja kaugtööd Peruus ei teinud.
3. Cusco
3400 m kõrgusel Andides asuv Inkade empeeriumi pealinn ja süda ning koht, kuhu iga Machu Picchu külastaja esmalt lennukiga saabub. Palju küll inkade arhitektuurist järgi pole, sest hispaanlased tegid saabudes “head tööd”, et need enda ehitiste ja kirikutega asendada. Ja katedraale on seal tõesti igal nurgal! Cusco lühitutuvustuse piltidega leiad Instagrami postitusest.
Väga armas, ilusa arhitektuuri ja elava atmosfääriga linn, kus meie põhiliseks tegevuseks oli lihtsalt vanalinnas ringi uitamine ja hea toidu nautimine. Cuscost leiab ka mõne inkade arheoloogilised alad, aga need ei tuntunud midagi märkimisväärset. Samuti on Cusco heaks baasiks tuurideks nagu Machu Picchu, Sacred Valley, Ranbow Mountain ja Humantay Lake.
Loe rohkem Cusco tegevustest ja Rainbow Mountain tuurist järgnevast postitusest.
Minu Machu Picchu ja Peruu reisikava
TRANSPORT | TEGEVUS | ÖÖMAJA | |
---|---|---|---|
1. päev | Lend: Lima-Cusco (20:40-22:00) Takso: Cusco – Ollantaytambo (22:00-23:30) – Taxidatum | Saabumine Peruusse | Ollantaytambo: Casa de Ollanta ByB |
2. päev | – | Ollantaytambo & Sacred Valley v | Ollantaytambo: Casa de Ollanta ByB |
3. päev | Rong: Ollantaytambo-Aguas Caliente | * Ollantaytambo – rahulik päev * Sõit Aguas Calientesse * Aguas Caliente õhtusöök | Aguas Caliente: Runas Inn Machupicchu |
4. päev | Shuttle buss: Aguas Caliente-Machu Picchu-Aguas Caliente Rong: Aguas Caliente-Ollantaytambo | * Machu Picchu külastus * Lõuna Aguas Caliente * Termaalveebasseinid * Sõit Ollantaytambosse | Ollantaytambo: Casa de Ollanta ByB |
5. päev | Buss-takso: Ollantaytambo-Cusco | * Sõit Cuscosse * Cusco linnaga tutvumine | Cusco: Kutty Wasi |
6. päev | – | Rainbow Mountain ekskursioon ja matk (3:30-16:00) | Cusco: Kutty Wasi |
7. päev | Peru Hop Bus (Cusco-La Paz) | * Cusco linnaga tutvumine * Lahkumine | Peru Hop Buss |
8. päev | Peru Hop Bus (Cusco-La Paz) | * Titicaca järv, Urose õlekõrresaared * Saabumine Boliiviasse ja La Pazi | La Paz |
Peruu reisikulud
Lisan ülevaate meie nädalase Peruu reisi kulutustest. Kokku olime 7 ööd (ühe neist ööbussis). Antud tabelist puudub lennupilet Peruusse, kuna sõitsime sinna Ecuadorist. Eestist tulles peaks arvestama umbes 700-900€ edasi-tagasi piletiga.
Peruu oli tegelikkuses odav, aga Machu Picchuga seotud tegevused olid kallid (inka rong sinna ja tagasi, piletid ja giid). Kui Galapagosel hoidsime väljas söömise pealt kokku, siis Peruus kulutasime teadlikult rohkem. Peruus on imeline toidukultuur ja palju suurepäraseid söögikohti. Külastasime ka peenemaid restorane, et seda kõike nautida ja kindlasti ei kahetse – kindlasti ühed pariamad toiduelamused Lõuna-Ameerikas.
KULU | KAHELE | ÜHELE |
---|---|---|
Sisemine transport | 347.05 € | 173.53 € |
Majutus (6 ööd) | 127.28 € | 63.63 € |
Tuurid | 439 € | 219 € |
Peru Hop Bus | 130 € | 65 € |
Söök | 355 € | 178 € |
Muu | 100 € | 50 € |
1498.33 € | 749.17 € |
- Sisemine transport: takso Cusco lennujaamast Ollantaytambosse, inka rong Ollantaytambo-Aguas Calientes, buss Aguas Calientes-Machu Picchu, transfeer Ollantaytambo-Cusco
- Majutus: 6 ööd
- Tuurid: Machu Picchu piletid (92€ ühele) ja giid (47€ kahele), Rainbow Mountain (37€), Cusco general ticket (Ollantaytambo varemed) ja giid, Peru Hop 2 tuuri
- Peru Hop Buss: 24h bussisõit Cuscost La Pazi – tee peal peatused ja kaks tuuri Titicaca järve ääres
Kokkuvõte ja meelespea Machu Picchu külastamisel
Viimased näpunäited Machu Picchu külastamisel:
- TAKSO CUSCO LENNUJAAMAS | Broneeri pikemaks sõiduks https://taxidatum.com/
- MACHU PICCHU PILETID | machupicchu.gob.pe > broneerimisleht joinus.com. Klassikalise MP vaate jaoks osta Circuit 1 & 2 pilet. Võta lisaks endale giid.
- MACHU PICCHU RONGIPILETID | Peru Rail ja Inca Rail. Osta kõige odavam pilet. Rongid hilinevad sageli. Mine Aguas Calientesesse päev varem, kui plaanid hommikul MP külastada.
- INTERNET | Mobiilne internet toimis linnades üsna hästi. Kasutasin Airalo e-simi. Hotellides ja kohvikutes oli ka üsna hea Wifi.
- SULARAHA & KAARDIMAKSE | Sularaha tasub kindlasti kaasa võtta, aga igal pool on olemas ka pangaautomaadid. Võta kaasa münte WC eest tasumiseks. Restoranides ja poodides sai maksta kaardiga. Peruus kasutasin alati Wise kaarti.
- MAJUTUS | Broneeri Booking.com – konkreetsemad soovitused üleval majutuse peatükis
- RIIETUS | Võta kaasa kihilised vihma – ja tuulekindlad riided, vahetusriided, ujumisriided
- HEA TEADA | Machu Picchul pole WC (ainult värava taga); vihmavari, tripod, droonid pole lubatud
Kas Peruu Machu Picchut tasub külastada? Jah, ikka! Võrreldes teiste nähtud varemetega midagi võimast – eriti kui arvestada ümbritsevat loodust, inkade teadmisi astronoomiast ja detaile, millega linna ehitamisel arvestati. Kuna tegemist on ühe kõige turistirohkema kohaga Lõuna-Ameerikas ja Machu Picchu ala piiratud suurusega, võtab see kindlasti autentsust natuke vähemaks. Siiski on mul hea meel, et sai käidud ja nähtud.
Loodan, et minu kogemus oli teile planeerimisel abiks. Allolevast instagrami postitusest leiate veel lühikokkuvõtte, mille saate endale salvestada.
Lisa kommentaar