Kuigi Myanmar ehk pole nii tuntud oma randade poolest nagu võib-olla naaberriigid, on neil üle 2000 km pikkune rannajoon. Kahtlesin üsna pikalt, kas lisada enda reisi lõpetuseks lühike rannapuhkus või mitte, kuna sinna minek on üsna pikk või siis kallis (olenevalt transpordivahendist). Mul on siiski väga hea meel, et otsustasin reisi lõpetada 3-päevase puhkusega Ngpali rannapiirkonnas, sest see oli ideealne ja lõõgastan “punkt” üsnagi aktiivsele reisile.
Transport Ngpali randa
Võib-olla üks põhjus miks Ngpali rand on endiselt üsna vähetuntud ja puutumatu, on see, et sinna minek on üsna ebamugav või kallis. Odavam variant on kasutada bussi. Bussisõit Yangonist kestab sinna 15 tundi ja Baganist umbes 24 tundi. Teine võimalus on minna lennukiga. Siselende opereerivad mitu erinevat firmat ning neid on päeva mitu tükki. Siselennud on Myanmaris aga üsna kallid – 45-minutilise lennu eest tuleb välja käia umbes 100 eurot. Lennukid on see eest väga korralikud – saab isegi juua ja snäkke.
Kuna minu päevad reisil olid üsna loetud, kasutasin lendamise varianti. Kalawist sõitsin taksoga Heho lennujaama (ca 45-60 minutit), kust oli 1-tunnine Ngpali ranna lähistel olevasse Thandwe lennujaama, mis asub umbes 15 km kaugusel Ngpali keskusest. Tagasi sõitsin Thandwest Yangoni. Mõlemad lennud maksid umbes 90-100 eurot ehk üsna arvestatav lisakulu.
Tegevused Ngpali rannapiirkonnas
Ngpali kohta eeltööd tehes, olid kõik arvustused ülivõrdes kiitvad ning nüüd tagant järgi võin nendega ühineda. Tegemist on väikese ja pigem Aasias vähetuntud kuurortlinnaga 7 km pikkuse imelise rannajoonega. Juba praegu on ranna ääres üsna palju hotelle ja kuurorte, kuid need on võrdlemisi tühjad ja ka rannas pole probleemi endale vaikse kohe leidmine.
Rannas on olemas mõned söögikohad ja vahepeal käivad puuviljanaised enda tooteid pakkumas. Üldiselt siiski väga vaikne ja ei mingeid intensiivseid kaupmehi. Rand ja meri on väga puhas – ei mingit prügi ega vetikaid. Kes soovib rannas massaaži, siis ka see võimalus on olemas. Suurem osa söögikohtadest on mõnekümne meetri kaugusel põhitänaval.
Peamine plaan Ngpalis oli mul puhata, raamatut lugeda ja rannamõnusid nautida. Hea võimalus Ngpali avastamiseks on rentida ratas. Hosteli inimestelt kuulsin, et on olemas üks veelgi rohkem eraldatud rand, mida nad ise kutsusid The Secret Beach, mis asus minu majutuskohast umbes 14 km kaugusel. Otsustasin sinna retke võtta ette rattaga, mis kujunes oodatust natuke pikemaks, sest eksisin vahepeal täielikult ära ja lõpetasin ühe kohaliku põllumehe tagahoovis. Seda mõnusam oli enesetunne, kui lõpuks sihtkohta jõudsin. Tegemist oli tõelise paradiisirannaga. Inimesi oli seal kokku koos minuga umbes kuus. Samuti on seal olemas ka kaks väikest söögikohta, kes lubavad enda toolidel istuda, kui neilt midagi tellida. Veetsin seal terve päeva ning soovitaksin kindlasti kõigile, kes Ngpalile satuvad. Kui rattasõit tundub liiga pikk, siis on võimalus e-roller rentida. Kõige lihtsam on kohta leida, kui sisestada gpsi “Silver Wave Seafood Restaurant”. Teistmoodi poleks ma seda kindlasti leidnud.
Ngapli on tuntud ka imeliste päikeseloojangute poolest. Enamus inimesi otsib õhtupoolikult endale mõnusa vaikse koha, et jälgida kuidas kalapaatidel tuled süttivad ning päike merepiiri taha kaob. Üks hotell pakub rannas ka tasuta kõigile päikeseloojangu joogat, mida viimasel õhtul ka proovisin.
Kuna rannajoon on väga lai ja üsna kõva, on hommikuti seal üsna palju jooksjaid ja sportijaid. Käisin samuti ühel hommikul Iisraeli sõbraga paljajalu hommikujooksu tegemas. Minu “siidijalakesed” ilmselt pole harjunud liiva peal ilma jalanõudeta jooksma ehk 45 minutist sain endale korralikud vesivillid talla alla. Siiski oli see seda igal juhul väärt.
Toidud Ngaplis
Kuna Ngapli on mereäärne koht, võib juba arvata, et see on minusuguste mereandide armastajate jaoks täielik paradiis. Oma parimad toiduelamused Myanmaris sain just seal viibides (lisaks matkasöökidele). Võrreldes teiste piirkondadega olid need vähem õlised ja rohkem igasugu salateid ning värskeid tooraineid. Põhiline märksõna siiski mereannid igas erinevas võtmes. Kindlasti üks roog, mida peaks proovima on tiigerkreveti karri kookospiimas, mida mitmed toidukohad serveerivad kookose seest. Lihtsalt imeline!
Ööbimine
Võrreldes teiste Myanmari piirkondadega on Ngpali tunduvalt kallim. Mereääres olevad hotellid ja kuurordid küsivad minu arvamusel ebareaalselt kallist hinda (ilmselt sellepärast need suures osas tühjad ongi). Minu valikuks osutus hostel WEStay @ Chillax House-Ngapali (12 eur/öö neljases toas + hommikusöök), millega üldiselt rahule jäin. Rand oli üle tee, hommikusöögiks sai pannkooke ja lennujaama transport oli mugavalt organiseeritud hosteli poolt. Ühine suur hommikusöögilaud olid hea võimalus uute inimestega tutvumiseks ning sealt ka enda kaaslased viiamseks kolmeks päevaks leidsin.
Ngpali jäi enda hipiliku ja lõõgastava atmosfääriga kindlasti eredalt meelde. Paljud reisisellid, kellega seal tutvusin, olid sinna jäänud lausa mitmeks nädalaks, kuna nad ei raatsinud enam lahkuda. Minu jaoks oli 3,5 rannapäeva täiesti piisav, et end välja puhata, saada kätte rannadoos ning ka kerge jume.
[…] päev: Ngpali Beach […]