Reisimine on minu igapäevane elu osa, kuid olen aastate jooksul õppinud, et ootamatusteks tuleb alati valmis olla. Lennutõrked, terviseprobleemid, pagasi kadumine, vargused või muud õnnetused – kõik need võivad juhtuda isegi siis, kui loodad vastupidist. Seetõttu ei reisi ma kunagi ilma reisikindlustuseta.
Sageli jääb mulle mulje, et paljud inimesed hoolitsevad selle eest, et Eestis oleks ravikindlustus olemas, kuid välismaale reisides tundub reisikindlustus lihtsalt tüütu lisakuluna. Mäletan, kui läksin kümme aastat tagasi Austraaliasse ja mu toonane peika väitis, et kindlustuse tegemine toob hoopis õnnetuse ligi. Minu meelest üks rumalamaid vabandusi. Ka tema mõtles oma seisukoha ümber, kui nägi, kuidas meie sõbrad pidid ilma kindlustuseta maksma kümneid tuhandeid eurosid lihtsalt ühe jalaluumurru tõttu.
Seega reisikindlustuse puhul kehtib kindel reegel: pigem karta kui kahetseda.
Selles postituses jagan, millist reisikindlustust ma ise kasutan, miks just seda eelistan ning mida peaksid reisikindlustuse valimisel silmas pidama.

Miks reisikindlustus on minu jaoks must-have?
Olen aastate jooksul õppinud, et reisikindlustus pole lihtsalt “lisakulu”, vaid midagi, mis võib säästa tuhandeid eurosid ja tohutult närve. Siin on mõned olukorrad, kus reisikindlustus on mind päästnud:
- Lennutõrked – Lendude tühistamised viimasel hetkel on kahjuks üsna tavalised. Poleks tore, kui makstud majutus ja muud kulud lihtsalt raisku läheksid. Tänu kindlustusele sain hüvitise ja uued lennupiletid.
- Haiglakulud välismaal – Brasiilias viibides tekkis mul ootamatult vajadus teha hambale juureravi koos röntgenipiltidega. Ilma kindlustuseta oleks see läinud mulle maksma sadu eurosid.
- Pagasi kadumine – Kui lendasime Lõuna-Aafrikasse, jäi meie pagas teise lennujaama. Kindlustus hüvitas teatud summa, et saaksime hädavajaliku osta seni, kuni pagas kohale jõudis.
- Rendiauto kahjustused – Menorcal kriimustasime kogemata rendiauto äärt. Tänu kindlustusele ei pidanud ma kahjude eest maksma ja säästsin sadu eurosid.
Arvestades, et reisin üle 6 kuu aastas, olen siiani üsna lihtsalt pääsenud ja mul on hea meel, et reisikindlustust pole tihti vaja läinud. Aga just see ongi kindlustuse mõte – sul on hea meel, kui sa seda ei kasuta, aga kriitilises olukorras oled tänulik, et see olemas on.


Millist reisikindlustust ma kasutan?
Olen juba vähemalt viis aastat kasutanud aastapõhist reisikindlustust, mida uuendan automaatselt igal aastal. Kuna reise tuleb mul ette omajagu, annab see mulle kindlustunde, et olen alati kaitstud ega pea enne iga reisi eraldi kindlustust sõlmima. Kui teed aastas vähemalt 3–4 reisi, soovitan kindlasti kaaluda aastast reisikindlustust, mis tuleb märgatavalt soodsam kui iga kord eraldi kindlustuse tegemine.
Enamik Eesti kindlustusepakkujaid järgivad kahte põhilist reeglit:
- Reisi pikkus järjest – kuni 90 päeva korraga. Kui oled välismaal kauem, kaotab kindlustus kehtivuse.
- Kindlustuse sõlmimise ajal – pead olema Eestis. Kui oled juba välismaal, ei saa uut kindlustust sõlmida.
Seetõttu kasutan oma pikkadel reisidel kombinatsiooni kahest kindlustusest – Eesti aastapõhist reisikindlustust esimese 90 päeva jooksul ja seejärel SafetyWing reisikindlustust, mis katab mind edasise perioodi jooksul. Natuke neist lähemalt.
SEB vs. Swedbank reisikindlustus – minu kogemus
Varem kasutasin SEB reisikindlustust (PZU teenusepakkuja), mida saab teha nii endale kui ka perele. See teenis mind hästi, kuid hiljuti otsustasin liikuda üle Swedbanki krediitkaardiga kaasnevale reisikindlustusele. Swedbanki kindlustust peetakse hinna ja kvaliteedi suhte poolest üheks parimaks ning võrreldes SEB lahendusega on kindlustussummad oluliselt suuremad.
Nüüdseks olen valinud Swedbank Platinum kaardi, kuna see katab lisaks tavapärastele reisikindlustuse hüvedele ka rendiauto kaskokindlustuse, mis säästab oluliselt raha auto rentimisel. Lisaks laieneb krediitkaardi kindlustus ka perele, kellega koos reisid.
Tasub teada, et rendiauto kaskokindlustusel on omavastutus 250 €, mis tähendab, et kahjujuhtumi korral tuleb see summa ikkagi ise tasuda. Arvestades aga, et rendime autot aastas umbes 5–10 korda, on see siiski märkimisväärne kokkuhoid – isegi siis, kui mõnel juhul tuleb omavastutus maksta. Pikemas plaanis säästab see eraldi rendiauto täiskindlustuse võtmise kuludelt märgatavalt raha.



SafetyWing reisikindlustus – kui reis kestab üle 90 päeva
Kuna minu reisid kestavad tihti üle 3 kuu, vajan paindlikumat lahendust. Pärast esimese 90 päeva möödumist kasutan rahvusvahelist SafetyWing reisikindlustust, mis on spetsiaalselt mõeldud diginomaadidele ja pikaajalistele reisijatele.
Miks ma kasutan SafetyWing’i?
- Kuupõhine tasumine – Maksad ainult nende kuude eest, mil kindlustust vajad.
- Paindlik sõlmimine – Kindlustuse saad sõlmida ka siis, kui oled juba välismaal.
- Lai katvus – Katab meditsiinikulud, reisitõrked, samuti osa vargustest ja pagasikahjudest.
- Mugav veebiplatvorm – Kindlustusjuhtumite esitamine on lihtne ja kasutajasõbralik.
Miinus:
- Hind võib olla üsna kallis, eriti kui oled üle 40-aastane või reisid USA-sse – hinnad tõusevad märkimisväärselt.
Kuna see on mõeldud eelkõige diginomaadidele, on saadaval ka kallim “Complete” pakett, mis sisaldab lisaks esmaabimeditsiinile ka regulaarseid arstivisiite, teraapiat ja muid terviseteenuseid.
Pean tunnistama, et kuigi olen SafetyWing’i kasutanud, pole mul seni olnud vajadust kindlustusjuhtumit esitada, seega isiklik kogemus hüvitamise protsessiga puudub. Siiski on internetis nii positiivseid kui ka negatiivseid arvamusi, mistõttu tasub enne valiku tegemist kindlasti erinevaid arvustusi ja enda vajadusi uurida. Samas pole ma leidnud ka paremat alternatiivi.
Mida jälgida reisikindlustust valides?
Reisikindlustust valides ei tasu keskenduda ainult hinnale, vaid ka uurida, et mida see tegelikult katab.
Peamised punktid, millele tähelepanu pöörata:
✅ Meditsiinikulude kate – Kontrolli, millises ulatuses kindlustus katab ravi- ja haiglakulud, kas see hõlmab erakorralist transporti. Mõnes poliisis on kindlustussumma madalam ja suuremate vigastuste puhul võib sellest väheseks jääda.
✅ Lennutõrgete ja reisikatkestuste katmine – Kas ja millises ulatuses hüvitatakse lennu tühistamine või reisi ärajäämine haiguse või ennenägematu olukorra tõttu.
✅ Pagasi kadumine või kahjustumine – Kas kindlustus kompenseerib hädavajalike asjade ostu, kui pagas hilineb või kaob?
✅ Rendiauto kahjud – Kas kindlustus katab rendiauto kahjustused või tuleb võtta lisakaitse?
✅ Omavastutus – Kui suur on sinu enda kulu, kui midagi juhtub? Mõnes poliisis võib see olla kõrge, mis tähendab, et ka väiksema juhtumi korral pead siiski ise üsna suure summa maksma.
✅ Raseda reisikindlustus – Kui oled rase või plaanid reisida koos lapseootel pereliikmega, tasub kindlustuse tingimustes kontrollida, kas ja kui kaua rasedust kindlustus katab. Paljud kindlustused katavad ainult teatud rasedusnädalani (nt kuni 26. või 28. nädalani) ning võivad keelduda hüvitamast enneaegse sünnituse või tüsistuste kulusid väljaspool kodumaad. Paljud on soovitanud raseduse ajal reisides välismaiset BUPA reisikindlustust.
✅ Kindlustusperioodi pikkus – Enamasti pead poliisi sõlmimise ajal viibima Eestis ning järjest ära olla võib maksimaalselt 3 kuud. Kui plaanid pikemat reisi, kontrolli, kas poliis seda katab või vajad eraldi pikaajalise reisikindlustuse lahendust või SafetyWingi taolist reisikindlustust.
✅ Privaatne pakkumine ja alternatiivsed kindlustuspakkujad – Kui oled Eestist eemal pikemalt või kindlustuse tingimused ei sobi, võid alati küsida privaatset pakkumist. Samuti tasub kaaluda rahvusvahelisi kindlustuspakkujaid, mis võivad pakkuda paindlikumaid tingimusi või pikemaid katteperioode.
Kokkuvõte: kas reisikindlustus on vajalik?
JAH, alati! Reisikindlustus on väga väike investeering võrreldes hilisemate võimalike kulude ja südamevalu korral.
Ootamatused võivad juhtuda kõigiga, kuid hea kindlustus aitab sul reisida rahulikult, ilma et peaksid võimalike probleemide pärast muretsema.
Loodan, et leidsid sellest blogipostitusest kasulikke soovitusi. Kui jah, siis jaga seda ka teistega või märgi mind sotsiaalmeedias (@hiieliinreisib) – mul on alati hea meel teie tagasisidet kuulda! 😊 Lisaküsimuste korral kirjuta enda küsimus kommentaaride alla ja vastan esimesel võimalusel.
✈️ Kui otsid rohkem reisisoovitusi ja kasulikke linke, vaata lehte “Kasulikud lingid reisimiseks”
Lisa kommentaar