München on Saksamaa lõunaosas asuv Baieri pealinn, kus kohtuvad traditsioonid ja innovatsioon, vana ja uus. Linn on tuntud Oktoberfesti, õlleaedade, FC Bayern München jalgpalliklubi, BMW ja tugevate Baieri traditsioonide poolest. Samal ajal on München trendikas ja oluline tehnoloogia – ja innovatsioonikeskus, kus asuvad paljud idufirmad ja olulised ettevõtted. Seetõttu on see põnev sihtkoht kõigile. Kui idee Saksamaal reisimisest on mulle alati tundunud veidi igav, siis Müncheni külastuse ees olin elevil. Antud postitusest saad lugeda, mida teha Münchenis kahe päevaga ja soovitusi ning mõtteid ka juhuk kui viibid seal pikemalt.
Kas teadsid? München valiti 2018. aasta maailma elamisväärseima linna 3. kohale.
Kus ööbida Münchenis?
München on kallemaid Saksamaa linnasid. Hotelli valikul soovitan vaadata üle jõe – piisavalt lähedal kesklinnale, natuke odavam ja vähem lärmakas ja turiste täis.
Mõned Müncheni hotellid, mille vahel meie valisime ja mida kommentaaride ning kogemuse põhjal soovitan.
- Holiday Inn Munich City Centre – väga mõnus rahulik piirkond, kus on mitmeid restorane ja kesklinnast vaid 15-minutilise jalutuskäigu kaugusel. Lähedal on ka metroojaam. Hotell oli väga uus ja puhas, lisaks ka tasuta väike jõusaal ning saunad. Jäime valikuga väga rahule.
- Gambino hotel WERKSVIERTEL – teine hotell, mida kaalusime. Natuke pikema jalutuskäigu kaugusel, ühistranspordi lähedal. Positiivsed kommentaarid ja modernne hotell.
- Scandic München Macherei – kolmas hotell, mida kaalusime. Sarnase asukohaga nagu eelmine, ühistranspordi lähedal. Positiivsed kommentaarid ja modernne hotell.
Kuidas minna Münchenisse?
Münchenisse pakub Tallinnast otselende nii Lufthansa kui ka Airbaltic. Kampaaniate ajal võib lennupileteid leida üsna hea hinnaga. München on ka hea linn, kust sõita rongi või bussiga teistesse Saksamaa kohtadesse või Šveitsi ja Austriasse. Kuigi Saksamaa on oma raudteevõrgu poolest tuntud, soovitan kaaluda ka bussi varianti, mis on sageli täpsem ja kindlasti soodsam. Odavaid ja suure valiku ühendusi pakub Flixbus – ka meie sõitsime Münchenist otse Zürichisse.
Mida teha Münchenis kahe päevaga?
München on suurepärane aastaringselt. Oktoberfesti ajal on see rahvast täis ja uskumatult kallis. Kui te ise festivalile ei lähe, soovitaksin seda perioodi vältida. Minu külastus oli augusti lõpus, mis oli veel väga suvine ja suurepärane aeg, et linnamelust ja parkide “suminast” osa saada. Saksamaa on tuntud oma jõuluturgude poolest ja München pole selles osas erand – seega oleks põnev ka talvel sinna sõita!
Salvesta endale minu Müncheni Google Maps, kust leiad lisaks kõigile siin nimetatud soovitustele ka mitmeid söökohtasid ja baare. Kõik on soovitatud kohalike Müncheni tuttavate poolt.
Mida teha Münchenis – 1. päev
Esimese päev keskendub peamistele Müncheni vaatamisväärsustele, mis iga esimese korra turistile võiks huvi pakkuda. Minu kindel lemmik oli Inglise park – ilusa ilma korral pühendaksin sellele vähemalt pool päeva. Sukeldume nüüd aga linnamelusse – mida teha Münchenis enda esimesel päeval.
Marienplatz – Müncheni keskväljak
Marienplatzi on juba alates selle asutamisest 12. sajandil peetud Müncheni peamiseks kohtumispaigaks. Seetõttu on see hea koht, kust Müncheniga tutvust alustada. Ilmselt on see üks kõige turistiderohkem koht linnas – suve nädalavahetusel on raske leida tühja kohta. Keskväljaku ümbruses on palju restorane ja kohvikuid ning sealt kõrval on ka suur ostutänav, kus leiab poode alates H&Mst kuni kallimate brändide butiikideni.
Viktualienmarkt turuplats
Marienplatzi kõrvalt asub Müncheni legendaarne turg – Viktualienmarkt. Sealt leiate kõike – alates värsketest puu- ja köögiviljadest kuni kohvi, suveniiride ja kohaliku Baieri toiduni. Loomulikult ei puudu turult üks korralik Münchenile omane õlleaed. Turu kõrval asub uhke Itaalia toiduhall Eately – seal asuva Venchi Gelato külastamine on kõikidele jäätise austajatele kohustuslik.
Turul on võimalik teha ka toidutuur, et kohalike parimate hõrgutistega tutvuda. Mulle tavaliselt toidutuurid väga meeldivad – Münchenis selleks aega ei jäänud.
Müncheni jõesurf – Eisbachwelle
Pärast vanalinna ja turuplatsi külastamist võta suund Müncheni Inglise aja suunas. Selle lõunaotsas (ehk kohe pärast poetänavat) asub on midagi väga unikaalset – nimelt üks Kesk-Euroopa kuulsamaid laineid ehk Eisbachwelle jõesurf. See on jõesurfi sünnikoht ja väga populaarne nii kohalike kui turistidest surfarite hulgas.
Väga huvitav on vaatepilt, kuidas surfarid keset Müncheni jõekallast rivvi võtavad ja siis korda mööda end lainel proovile panevad. Juba ainult vaatluse põhjal tundus see väga väljakutsuv harrastus olevat! Sarnaselt surfaritele on seal ka rohkelt publikut ja ma olin päris elevil sellest vaatemängust. Kindlasti lisa see enda reisiplaani, kui mõtled mida teha Münchenis.
Englischer Garten – Müncheni Inglise aed rattaga
Englischer Garten on Müncheni suurim park, mis ulatub kesklinnast kuni linna kirdepiirini ja on umbes 6 kilomeetrit pikk. Kõige parem viis pargi eri osasid näha on laenutada jalgratas. Väidetavalt on pargis üle 100 silla ja erinevate radade kogupikkus on ligi 75 kilomeetrit.
Ratta rentimiseks on kõige soodsam ja mugava kasutada Call a Bike in Munich rattajagamise platvormi.
Inglise aed on jagatud kaheks osaks – aktiivne lõunaosa ja natuke metsikum põhjaosa. Kui jõesurfi vaatamisest on küllalt, soovitan võtta ratta, et teisi pargi osasid avastada. Inglise pargis rattaga ringisõitmine oli kindlasti minu lemmiktegevusi Münchenis.
Üks kohustuslik peatus on hiinapärane torn, mille ümber asub populaarne õlleaed Biergarten am Chinesischen Turm. Soovitan sealse atmosfääri pärast juua ühe õlle, mida tornist olevate kohalike muusikute taustal nautida. Hinnad on küll priskemad kui muidu, aga rahakotti ei murra.
Sooja ilma korral tasub kotti pista ka ujumisriided – nimelt on Inglise pargi lõunaosa kohalike seas väga populaarne päevitamiseks ja ujumiseks. Nädalavahetusel on see tihedalt rahvast täis alates noortest, lastega peredest kuni vanema generatsioonini. Tõeliselt tore ja meeldiv atmosfäär, mis tekitab tunde, et Münchenis võiks isegi elada.
Alternatiivsed baarid ja peokohad
Aga mida teha Münchenis õhtul? Klubide soovitusi mul ei ole, aga paar veidi alternatiivset baari ja peakohta panen siia kirja, mida Janise sakslastest töökaaslased meile soovitasid. Mõlemad asuvad kesklinnast umbes kolme kilomeetri kaugusel. Juhul kui rentisite ratta terveks päevaks (nagu meie), sõidaksin sinna rattaga – rattateed on Münhenis suurepärased!
Bahnwärter Thiel
Bahnwärter Thiel võib pidada Müncheni loomelinnakuks ja kunstnike kohtumispaigaks. See on Müncheni alternatiivkultuuri keskus, kus leiab mitmeid omapäraseid baare ja on tuntud tehnomuusika ürituste poolest. Linna loomeinimesed töötavad vanades veokonteinerites, mis on kaunistatud grafitiga. Väga omapärane koht ka juhul, kui tehnomuusikat pole sinu esimene eelistus.
Alte Utting
Loomelinnakust vaid mõne minuti kaugusel asub koht nimega Alte Utting. See on raudteesillal asuv vana laev, mis nüüd on tehtud ägedaks baariks ja söögikohaks. Kõige parem aeg sinna minekuks on päikeseloojanguks, et nautida laeva tekilt imelist vaadet koos paari joogiga. Aastaringselt serveeritakse pitsat, kreppe, vegan- ja Lääne-Aafrika roogasid ning sageli on seal ka mõni esineja. Meie külastus jäi suve aega, mil paadi ümbruses on avatud veel suur terrass. Kuuldavasti pidi seal olema tore ka talvel. Väga eriline ja omapärane koht – kui natuke alternatiivsemad ja hipilikud kohad meeldivad, soovitan kindlasti üle vaadata.
Mida teha Münchenis – 2. päev
Kui esimene Müncheni päev sisaldas kõiki kohustuslikke tegevusi, siis teise päeva planeeriksin vastavalt enda eelistustele ja ilmale. Valikus on alates tippklassi muuseumidest, lossipargist kuni legendaarese Müncheni olümpiakülani. Nüüd natuke lähemal sellest, mida teha Münchenis teisel päeval.
Olympiapark München
Ilusa ilma korral võtaksin suuna Müncheni Olümpiparki, mis asub Oberwiesenfeldi linnaosas. Sinna minekuks kulub kesklinnast metrooga umbes 30 minutit. Olümpiapargi vahetus läheduses asuvad ka teised vaatamisväärsused nagu teletorn, BMW Welt konverentsikeskus, BMW peakontor ja muuseum.
Müncheni legendaarne Olümpiapark ehitati 1972. aasta suve olümpiamängude jaoks. Olümpiapark koosneb mitmest erinevast piirkonnast – olümpiaküla, olümpiapark, olümpiaala, 69 000 inimest mahutav staadion. Nende ümbruses saab tasuta jalutada. Olümpiapargi alal asub ka Sea Life Munich, mis võib lastega reisijatele huvi pakkuda.
Kui esialgu tundus mõte olümpiapargis jalutamisest mulle natuke igav, oli kogu piirkond ja seal olevad hooned väga võimsad. Soovitan kindlasti enda Müncheni kavasse lisada. Vaata veel infot Olümpiapargi tegevuste kohta.
BMW Welt
BMW Welt on näituse ja ürituste toimumispaik, mis asub Müncheni olümpiapargi kõrval ning BMW peakorteri ja tehase vahetus läheduses. Modernses hoones on võimalik imetleda lähedalt BMW luksusautosid ja erinevalt BMW muuseumist on see täiesti tasuta. BMW Welti jõuad kohe pärast metroost väljumist, mistõttu soovitan enne olümpiapargi jalutamist sellega alustada.
Olympiaturm – teletorn ja keerlev restoran
Olümpiapargi juures asub Olympiaturm (Olympic Tower), mis ehitati 1968. aastal. See on üks Müncheni sümboolsemaid hooneid ja ka riigi kõrgeim hoone tervikuna. Hetkel kannab see peamiselt teletorni funktsiooni. Torni 190 meetri kõrgusel olevalt vaateplatvormilt avaneb vaade olümpiapargile. Samuti on võimalus einestada 181 meetri kõrgusel asuvad pöörlevas restoranis. Pöörleb see küll väga aeglaselt.
Müncheni olulisemad muuseumid
Münchenis asub mitmeid tuntud muuseume. Pärast olümpiapargi külastust on võimalus suunduda kohe seal juures asuvasse BMW muuseumisse või minna tagasi kesklinna suunas, et uudistada näiteks kunsti- või teadusmuuseumit.
BMW muuseum
BMW automuuseum ehitati 1973. aastal ja see asub Müncheni Olümpiapargi lähedal BMW peahoone juures. BMW muuseumi idee on eksponeerida ettevõtte tehnilisi edusamme eksponaatides. Kahjuks polnud tuttavatelt kuuldud arvustused muuseumi kohta väga kõrged ja ka minu autohuvi piisavalt suur – seetõttu muuseumisse ei läinud ja piirdusin vaid BMW Welti külastusega.
Deutches Museum
Deutsches Museum on suur teaduse ja tehnoloogia muuseum, mis on enda kategoorias Saksamaal unikaalne. See on üks enimkülastatud muuseume kogu Euroopas, kus on esindatud valdkonnad nagu lennundus, okeanograafia, kosmosereisid ja mikrobioloogia. Mitmed eksponaadid on interaktiivsed ja peaksid olema huvitavad erinevas vanuses ning huvidega inimestele. Ise sinna ei jõudnud, aga teistelt kuuldud tagasiside oli ainult positiivne. Järgmisel korral võtan Deutches muuseumi kindlasti plaani.
Alte Pinakothek
Alte Pinakothek on üks maailma vanimaid ja suurimaid kunstimuuseume. See asub Müncheni kesklinnas ja on kuulus vanade meistrite, sealhulgas Da Vinci ja Rafaeli maalide kollektsiooni poolest. Samuti leiab sealt Rubensi, Pieter Bruegeli, Rembrandti ja Boschi silmapaistvaid teoseid. Kõigile kunstihuvilistele kohustuslik külastus.
Hofbräuhaus – legendaarne Müncheni kõrts
Külastus Münchenisse poleks täiuslik ilma Hofbräuhaus kõrtsis käimata. See asub Müncheni kesklinnas ja on väidetavalt üks kuulsamaid (Baieri) kõrtse. München on ju ikkagi Oktoberfesti kodulinn, niiet ilmselt võib siin tõetera sees olla. Kohta iseloomustab kindlasti autentsus – kohalik muusika, õlled ja kleepuv põrand, vorstid, kringlid ja kõikvõimalikud Baieri toidud ja kaunistused.
Minu jaoks oli seda kõike ja lärmi liiga palju, mistõttu sinna istuma ei jäänud. Soovitan aga sisse piiluda ja autentse elamuse saamiseks õlu ning pretsel võtta. Kui Baieri kultuur ja toit rohkem huvitab, saab Hofbräuhausus minna giidiga Baieri toidu ja kultuuri õhtusöögile.
Hofbräuhausi asemel võib valida ka mõne teise kõrtsi või suvisel ajal istuda mõnes õlleaias. Ilma selleta poleks lihtsalt üks Müncheni külastus õige!
Veel tegevusi Münchenis ja selle lähedal
München on Saksamaa suuruselt kolmas linn ja loomulikult on seal veel palju muudki külastada, kui minu lühikeses postituses kirjas on. Annan teile paar mõtet veel, mida Münchenis teha, kui aega on rohkem kui kaks päeva.
“Disneylandi” loss: Neuschwanstein Castle
Neuschwansteini loss on 19. sajandist pärit loss, mis asub Baieri Alpides. Kui veedate Münchenis rohkem aega, on hea võimalus lossiga tutvuda päevasel ekskursioonil.
Palee on olnud silmapaistvalt mitmes filmis ja on olnud inspiratsiooniks teemaparkidele ja muudele meelelahutuskohtadele üle maailma. Seda tuntakse ka “Disneylandi” lossina, kuna see inspireeris Uinuva kaunitari lossi Disneylandis.
Schloss Nymphenburg
Teine rohkem Müncheni lähedal asuv loss on Schloss Nymphenburg. See oli varem Baieri valitsejate suveresidents ning asub ulatuslike ametlike aedade ja pargimaade vahel. Lossi sõidab Müncheni kesklinnast umbes 30 minutit ning võiks arvestada vähemalt 2-3 tundi.
Kokkuvõtteks
Loodan, et minu Müncheni ülevaade andis teile mõtteid, kuidas selles põnevas linnas oma aega sisustada. Minu külastuse tegid veel eriliseks mõned toredad planeeritud ja planeerimata kohtumised sõpradega erinevatelt reisidelt – üks põhjus miks ma reisimist armastan! Kindlasti lähen tulevikus uuesti, et ka juba rohkem Müncheni ümbrust uurida.
Juhul kui oled Saksamaal reisimas, võib sulle huvi pakkuda ka minu postitus Mida teha ühe päevaga Frankfurdis?, mis sobib lugemiseks hästi, kui oled Saksamaa finantskesuses läbisõidul.
Lisa kommentaar