La Paz on keset Andide mäestiku ligi 4000 meetri kõrgusel asuv Boliivia suurim linn ja administratiivne pealinn. Boliivial on tegelikult kaks pealinna, aga ametlikku tiitlit kannab vähem tuntud Sucre.
La Pazi ainulaadne asukoht Andide vahel, uuenduslik Mi Teleferico köisraudtee süsteem, traditsioonilistes rõivastes kohalikud inimesed ja kaootiline tänavapilt, tegid La Pazist põneva linna, mida 2-3 päeva uudistada. Võrreldes teiste Lõuna-Ameerika linnadega midagi väga teistsugust. Jätkake lugemist, et teada saada, mida teha La Pazis ja selle ümbruses.
Loe veel: Lõuna-Ameerika reisikava: kahe nädalaga Peruu, Boliivia ja Tšiili parimad palad
Boliivia: La Pazi reisijuht
Boliivia on üks kahest merepiirita Lõuna-Ameerika riigist ja mandri üks vaesemaid riike. Turistile selle eest üks odavamaid riike reisimiseks. Võrreldes teiste seni käidud Lõuna-Ameerika kohtadega saime kiirelt aru, et Boliivias käivad asjad teistmoodi. Rohkem korrapäratust, segadust ja lihvimata nurki.
Boliivias on üle 50% rahvastikust põliselanike juurtega, mis tähendab, et tänavapildis näeb väga palju traditsioonilistes rõivastes inimesi. Kasutusel on 37 ametlikku keelt – lisaks hispaania keelele on räägitumad veel quechua, aymara ja guarani. Olenevalt piirkonnast on kohustuslik ühte neist ka koolis õppida. Ühesõnaga väga multikultuurne riik. Nüüd aga natuke rohkem Boliivia suurimast linnast La Pazist.
Mida teha La Pazis?
La Pazi tasuta jalgsituur
Hea viis La Pazi ja Boliivia oleviku ja minevikuga tutvuda, on esimesel päeval minna jalgsituurile. Soovitan selleks kasutada Red cap walking touri. Lisaks lihtsalt kesklinnas ringijalutamisele saime palju huvitavat informatsiooni cholitade – uhkeid traditsioonilisi rõivaid kandvad Boliivia põlisrahva sugemetega naised, ühiskonnas valitsevate probleemide ja igapäeva elu kohta. Eriti põnev oli kuulda kesklinnas asuva San Pedro vanglas toimuvat. Maksmine käib tipipõhiselt pärast tuuri. Viisakas on jätta 10-15€ inimese kohta.
✨Ühesõnaga – kindel soovitus La Pazis!
Mi Teleferico ehk Boliivia köisraudtee
4000 m kõrgusel merepinnast tegutsev maailma kõrgeim köisraudtee Mi Teleferico on La Pazis alates 2014. aastast töötav köisraudteevõrk, mis pakub kiiret ja usaldusväärset transporti linna peamiste linnaosade vahel. Vaata minu Instagrami lühivideot Mi Teleferico sõidust.
Justnimelt – see tegutseb ühistranspordina metroo asemel. Hetkel on kokku 10 liini umbes 30 km ulatuses. Kui kohalikele on see ühistransport, siis turistina väga äge ja odav viis linna eri nurki näha ja imelisi mäevaateid nautida.
Tegime paari päevaga erinevaid tiire ja vaatasime pea kõik liinid üle. Kui muidu jätab köisraudtee mind üsna külmaks (omajagu juba sõidetud sellega eri maailma otses), siis La Pazi oma avaldas muljet. Soovitan rohkem kui ühe sõidu teha ja ka kaugematesse linnaosadesse vaadata, näiteks jõukamasse San Miguel naabruskonda. Samuti sõitke kindlasti El Alto vaateplatvormile. El Alto on kõrgemal mäenõlval asuv linn, kust avaneb suurepärane panoraamvaade La Pazile ja Andide mägedele. Samas on see ka üks kõige ohtlikumaid piirkondasid, mistõttu jalutada seal ei soovitata.
Pilet: pileti saab osta Mi Teleferico jaamadest ja see maksab vaid mõned sendid. Piletikassas saate näidata, et missugust ringi tahate teha või küsige neilt soovitusi. Kuigi müüjad räägivad üljuhul vaid hispaania keeles, saate kasvõi visuaalselt kaardil näidata. Meie käisime kahel eri päeval ja tegime kaks erinevat “ringi”.
La Pazi turud ja Witches Market
La Pazis on ohtralt turgusid. Põnevam kui müüdav kaup on uhketes traditsioonilistes rõivastes inimestevaatlus. Pea 55% Boliivia rahvastikust on põlisrahva sugemetega, mis on kõige suurem protsent Lõuna-Ameerikas.
Mõned huvitavad turud, mida võiks külastada, on:
- Witches’ Market ehk nõidade turg – sellel turul leiab laias valikus traditsioonilisi ürte ja ravimeid. Lisaks näeb seal rippumas kuivatatud laamabeebisid, eliksiire ja muud voodoo kraami. Boliivias on väga tugevalt au sees loodusega seotud rituaalid ja ravimeetodid. Turg asub kesklinnas.
- Mercado 16 de Julio – hiiglaslik turg, mis ulatub üle peaväljaku Plaza 16 de Julio ja kaugemalegi. Sealt leiab kõike – riideid, toitu ja muud pudi-padi.
- Mercado Lanza – üks linna peamisi toiduturge, mis on hea koht kohaliku toidu proovimiseks. Soovitan kindlasti proovida Boliivia empanadat salteñast, mis on oma mahlase sisuga naaberriikide empanadest üsna erinev.
Sopocachi: La Pazi boheemlaslik linnaosa
Kesklinna lähedalt leiab Sopocachi linnaosa, mis on tuntud oma boheemlasliku õhkkonna poolest. Sealt leiab tänavakunsti, põnevaid kohvikuid, baare, butiike ja kunstigaleriisid. Seal asub ka ülikoolihoone, mistõttu oli tänavatel palju tudengite hõngu.
Sealt asub ka Selina La Paz hotell, mis on tuntud diginomaadide seas.
Jõukama klassi San Miguel naabruskond
San Miguel on La Pazi jõukas ja modernne piirkond, mis asub teisel küljel mäge. Sinna on kõige lihtsam minna Telefericoga. San Miguelis sattusime täiesti teistsugusesse La Pazi – rahulik, korras tänavad, uhked majad, ilusad ja modernsed kohvikud ning pagariärid. Huvitav oli seda kontrasti jälgida. Kui soovite natuke vaikust ja rahu ning näha teistsugust Boliiviat, siis soovitan selle retke ette võtta.
La Paz restoranid ja kohvikud
Ära jäta proovimata kohalikke Boliivia toite ja jooke, nagu Boliivia empananat ehk salteñast (täidetud liha, köögiviljade ja kastmega), laama liharoogasid, kaneelisorbeed (helado de canela) ja chichat (traditsiooniline maisijook). La Pazis on mitmeid suurepäraseid restorane ja kohvikuid, kus saad kogeda autentset boliivia maitset. Palju kohalikku toitu leiab Mercado Lanza toiduturult.
Juhul kui tahate vahelduseks läänelikumat toitu, soovtan kohvikut nimega Café del Mundo, mis on asutatud rootslanna poolt, kes on ka ise suur reisisõber ja lõi kohviku reisijate ühendamiseks. Hinnad on küll veidi kallimad kui mujal, aga toiduvalik väga lai, head hommikusöögid (ka puder) ja kiire Wifi.
Valle de luna (Moon Valley)
Valle de la Luna ehk Kuuorg on La Pazi lähedal asuv looduslik vaatamisväärsus, mis on tuntud oma unikaalsete kivivormide poolest, mis meenutavad kuuliivakuid. Sa võid jalutada mööda matkaradu ja imetleda selle maalilise koha erilist atmosfääri. Tegemist pole matkaga, vaid pigem reguleeritud jalutuskäiguga.
Valle de luna asub umbes 10 kilomeetri kaugusel La Pazist ja sinna on kõige lihtsam minna bussi või taksoga. Samuti on võimalik minna ka ekskursiooniga. Mina jätsin selle külastamata, kuna olime paari päeva pärast sõitmas Tšiili Atacama kõrbe kuuorgu, mis tundus kordades võimsam ja ehedam.
Death Road – ‘surmatee’ jalgrattamatk
Üks väga populaarne väljasõit La Pazist on Death Road jalgrattamatk. Ligi 70 km pikkune tee asub La Pazi ja Coroico vahel. 1950. aastatel oli see ainus rada, mis neid kohti ühendas. Kuna tegemist on väga kitsa teega, juhtus seal palju õnnetusi ning see nimetati 1995. aastal maailma kõige ohtlikumaks maanteeks. Hiljem ehitati kahe linna vahele veel üks maantee, mistõttud tänapäeval autod ja bussid seda ei kasuta kasuta.
Nagu ma mainisin on see kuulus turistide hulgas, kes ekstreemsemaid elamusi otsivad. Mina rattamatkale ei jõudnud, aga teistelt turistidelt kuulsin häid kommentaare. Kui veedate La Pazis rohkem kui kaks päeva ja ekstreemsused huvitavad, on see ehk midagi teile.
Kus La Pazis ööbida?
La Pazi majutuskohad on võrreldes ülejäänud Lõuna-Ameerikaga soodsad. Arvestage aga sellega, et ka nende pakutav kvaliteet on sageli madalam kui mujal.
Mõned majutuskohad, mida La Pazis soovitan on:
- Hotel Boutique Vivenzo – ööbisin siin
- Selina La Paz
- Altus Express Hotel
La Pazi turvalisus
La Paz on Ladina-Ameerika standardite järgi üsna turvaline, aga oma asjadega tuleb alati tähelepanelik olla. Kesklinn on väga kaootiline, kuid päevasel ajal suhteliselt ohutu.
Mida jälgida:
- Ärge kunagi istuge ilma märgistuseta taksosse.
- El Alto piirkond – üks ohtlikumaid naabruskondi. Kui lähete sinna vaadet nautima, viibige Teleférico jaamas või selle läheduses.
- Olge oma asjadega suurtel tänavaturgudel ettevaatlik, kuna seal on palju taskuvargaid.
- Üksinda naisena reisides pärast 22-23 pimedatel tänavatel ei soovita liikuda.
Kuidas minna La Pazi?
Lennukiga
Boliiviasse on otselende Euroopast vähe ja Eestist tulles peate suure tõenäosusega vahepeatuse tegema mõnes teises Ladina-Ameerika riigis, nagu näiteks Limas või Santiagos. Seetõttu on lendamine Boliiviasse üsna kulukas.
Kuidas saada lennujaamast linna? 4061 m kõrgusel asuv La Pazis asuv El Alto lennujaam on maailma kõrgeima asukohaga rahvusvaheline lennujaam. Suured lennukid vajavad stardiks spetsiaalseid rehve ja pikemaid lennuradasid. La Pazi kesklinn asub lennujaamast umbes 20 kilomeetri kaugusel. Kõige lihtsam on sinna minna taksoga, mile saate lennujaamast.i
Bussiga
Teine variant on tulla näiteks Limast või mujal Peruust mööda maismaad – näiteks kasutades Boliva/Peru Hop. Meie tulime Cuscost Peru Hop bussiga. Sõit oli kokku ligi 24 tundi koos kahe peatuse ja tuuriga Titicaca järve ääres. Väga professionaalne ja hea teenindus ning mugavad bussid (eriti Peruu poole peal).
Kui olete juba Boliivias, näiteks Uyunis, on kõige lihtsam kasutada ööbussi. Vaata erinevaid bussiühendusi Busbud lehel või Ticketsbolivia.
Kuidas La Pazis ringi liikuda?
Takso: Vältige taksosid, mille külgedel pole märgistust. Taksodel peavad olema külgedele värvitud numbrimärgid ning sildid ettevõtte nime ja telefoninumbriga. Taksot on tänavalt lihtne saada. Hinna peaks kohe alguses kokku leppima. Kasutasin taksot vaid ühe korra bussijaama sõiduks. Samuti on hea võimalus paluda majutuskohast endale takso tellida.
Collectivo ehk minibuss: La Paz on täis väikebusse. Vahepeal tundus, et tänavapildis domineerivadki peamiselt collectivod. Neil pole kindlaid peatuseid ja bussi peatamiseks tuleb lihtsalt lehvitada. Siseneses öelge enda sihtkoht (tänava nimi) ja makse sularahas pileti eest. Ühes minibussis on umbes 15 inimest.
Mi Teleférico ehk kaabelraudtee: Kirjutasin blogipostituse alguses La Pazi köisraudteest, mis toimib linnas ühistranspordina. Väga mugav ja hea viis ringi liikumiseks ja lonna nägemiseks.
La Paz kokkuvõte
La Pazi linn oli väga põnev ja täis ohtralt kontraste. Sealt ei leia armsaid ja viimistletud tänavaid nagu Cuscost, aga väga palju ehedust ning sügavamal palju ühiskondlikke probleeme. Kindlasti soovitan nende ajalooga natuke tutvuda, et seda kõike paremini mõista.
Kokkuvõtvalt veel Uyuni soolaväljade soovitused:
- TUURID | GetYourGuide, Viator või otse agentuurilt
- ÖÖBUSS | Busbud
- TUURI PIKKUS | minimaalselt 3 päeva ja kaks ööd
- AASTAAEG | Talvel (mai-sept) kuivad soolaväljad, suvel (dets-aprill) peegelefekt ja märg hooaeg
- SULARAHA & KAARDIMAKSE | Boliivia valuuta on boliviaano ja suur osa maksmisest käib sularahas, mistõttu tasub seda käepärast hoida. Pangaautomaatide vahendustasu on päris kopsakas. Pangakaardina kasutasin alati Wise.
- INTERNET | Entel ja Tigo on peamised Interneti pakkujad. Kui lähete edasi ka Uyunisse, siis soovitasid kohalikud Entelit. E-sim oli Boliivias tunduvalt kallim, mistõttu Airalo seekord ei ostnud. Internetiühendus oli üldiselt ka La Pazis aeglane ja hea Wifiga kohti vähe.
- MAJUTUS | Ööbisin kesklinna hotellis nimega Hotel Boutique Vivenzo > Booking.com.
- RIIETUS | La Paz asub umbes 4000 meetri kõrgusel, mistõttu ilm muutlik – vihm, tuul ja kuum päike kõik ühel päeval.
Kas olete huvitatud rohkem lugema Lõuna-Ameerikas reisimisest?
- Lõuna-Ameerika reisikava: kahe nädalaga Peruu, Boliivia ja Tšiili parimad palad
- Boliivia Uyuni soolaväljad: praktilised nõuanded
- Peruu: Machu Picchu reisijuht; Mida teha inkade ajaloolises pealinnas Cuscos?
- Argentina: Kuhu minna Argentinas?; Argentina Patagoonia: meie kogemus ja soovitused
- Nädalavahetus Uruguays: Montevideo & Colonia del Sacramento
- Palju infot ja pilte leiab ka minu Instagrami postitustest ja highlight’ide alt
Lisa kommentaar