Hispaania pealinna Madridi iseloomustab imeline arhitektuur, suurepärane toidumaastik ja mõnus atmosfäär. Kuigi sageli jääb see kuulsa Barcelona varju, on Madrid viimastel aastatel muutunud üha populaarsemaks sihtkohaks. Seetõttu otsustasime enne Valenciasse kaugtööle minekut teha lühikese Madridi linnapuhkuse. Ja see linn tõepoolest üllatas mind positiivselt – ideaalne koht nii kultuurihuvilistele kui ka neile, kes lihtsalt head toitu tahavad nautida.
Selles postituses jagan oma kogemusi ja soovitusi, kuidas parimal viisil Madridi nautida. Kui plaanid reisi Hispaania pealinna, loe edasi ja saad teada, miks Madrid on väärt avastamist.
📷 Vaata ka Madridi linnapuhkuse vahetuid emotsioone ja soovitusi Madridi highlight’idest ning postitusest.
Madridi linnapuhkuse reisijuht
Mitu päeva varuda Madridi linnareisiks?
Madrid on suur ja mitmekesine linn, kus leidub palju vaatamisväärsusi ja tegevusi. Madridi linnapuhkuseks soovitaksin varuda 3-4 päeva. See annab võimaluse tutvuda peamiste vaatamisväärsustega, nautida kohalikke toite ning teha üks päevareis lähedalasuvatesse väikelinnadesse nagu Toledo.
Kuidas minna Madridi?
Hetkel Eestist Madridi otselende pole. Kõige soodsamaid pileteid leiab tavaliselt LOTiga (ümberistumine Varssavis) või Lufthansa/Swissiga (ümberistumine Frankfurdis, Münchenis või Zürihis). Tasub jälgida ka AirBalticut, mis pakub otselende Riiast Madridi.
Heade hinnaga piletite saamiseks hoian pidevalt silma peal trip.ee pakkumistel. Samuti otsisin lennupileteid momondo.com ja kiwi.com lehelt ning hoian jälgin ka lennufirmade sooduspakkumisi.
Öömaja Madridis
Madridis ööbimine on kulukas – isegi rohkem, kui oskasin oodata. Kuna Madrid oli vahepeatus pärast Lõuna-Ameerika reisi teel Valenciasse, hakkasin majutust otsima umbes kuu varem ja minu üllatuseks oli valik põhimõtteliselt olematu. Siit ka peamine soovitus – broneeri öömaja võimalikult vara, kohe kui reisi kuupäevad on kindlad.
Suur osa turistidest soovib elada peamise allee Gran Vía lähedal ja ka meie tahtsime olla kesklinnast jalutuskäigu kaugusel. Kuna Madridis on väga hea metrooühendus, võib vaadata ka natuke südalinnast kaugemale – seni kuni metroopeatus on majutuse lähedal.
Mõned mõistliku hinnaga majutuskohad, mis mulle silma jäid (kahjuks minu külastuse ajaks olid juba kinni):
Madridi ilm – parim aeg reisiks?
Parim aeg Madridi külastamiseks on kevadel (märtsist maini) ja sügisel (septembrist novembrini). Sel ajal on ilm mõnusalt soe, aga mitte liiga kuum, rahvast on vähem ja hinnad soodsamad. Kevadel saab nautida õitsevaid lilli ja festivale, nagu San Isidro. Sügisel lisavad linnale ilu värvikad lehed ja kultuuriüritused.
Minu külastus leidis aset aprilli lõpus. Päevasel ajal oli temperatuur umbes 20-25 kraadi, kuid õhtuti langes see umbes 10 kraadini, mis oli parajalt jahe. Seetõttu tasub kevadel ja sügisel õhtuteks soojemad riided kaasa võtta.
Ühistransport
Metroo: Madridis on suurepärane metroosüsteem. Hinnad baseeruvad tsoonisüsteemile ja sõltuvad läbitava distantsi pikkusest. Soovitan osta metrookaardi ja sinna peale laadida mitu piletit. Lennujaamast saab samuti väga lihtsalt kesklinna metrooga, tasub ainult teada, et lennujaamapilet on natuke kallim (lisamaks).
Bussid: Madridis on ka väga toimiv bussitransport. Seda me kastuanud, kuna kõndisime suurema osa jala või kasutasime metrood.
Sõidujagamisteenused: Bolt ja Uber.
Autorent Madridis
Ainult Madridis liiklemiseks autot pole vaja. Kui soovite aga Madridist edasi sõita, tasub autorendi peale mõelda.
Mina olen viimasel ajal auto rentinud Discovercars platvormi kaudu. Tegu pole autorendifirmaga, vaid lehega, mis vahendab erinevaid pakkumisi. Kindlasti soovitan juurde võtta täiskindlustuse – kas Discovercars platvormi kaudu või autorendifirmalt. Samuti pakuvad ka mõned krediitkaardid täiskindlustust (nt Swedbank Platinum).
Mida teha Madridis?
Tasuta jalgistuur
Mina alustan uue linna ja riigiga tutvumist pea alati tasuta jalgsituuriga. See annab hea ülevaate linna ajaloost, elu-olust, vaatamisväärsustest ja tavaliselt ka mõne hea söögisoovituse. Pärast viit kuud Lõuna-Ameerikas olime juba tuuridest väsinud, aga otsustasime siiski ka Madridi külastust alustada ekskursiooniga.
Mina broneerin tavaliselt “tasuta” jalgsituurid Guruwalk platvormi kaudu, kust leiab erinevaid pakkujaid.
Oluline on teada, et tegu on tipipõhise tuuriga ja eeldatav jootraha on 10-15 eurot. See on siiski tunduvalt odavam kui mujalt ekskursiooni broneerides ja üldjuhul on giid rohkem motiveeritud head teenust pakkuma.
Retiro park
Minu lemmikkoht Madridis oli kesklinnast ida pool asuv El Retiro park, mis on täis aedu, järvi ja mänguväljakuid. Soovitan suupisted ja veini kaasa pakkida ning seal üks mõnus piknik teha. See on hea pelgupaik lärmakast ja kiirest Madridi kesklinnast ning kõrvetava päikese eest.
Tuntumad kohad pargis on roosiaed (Jardines de la Rosaleda), imeline klaaspalee (Palacio de Cristal) ja Alfonso XII monumendi lähedal asuv järv, kus on võimalik rentida paat – seda teevad paljud.
Retiro ümbruses on mitmeid armsaid kohvikuid ning sealne vaiksem atmosfäär meeldis meile väga. Pargi Buen Retiro nurga juurest algab kuulus ja üks linna kallemaid tänavaid, Calle de Serrano, mis viib disaineripoodide ja eksklusiivsete restoranidega tuntud Salamanca naabruskonda.
Gran Vía avenüü ja šoppamine
1900. aastate alguses linna ummikute vähendamiseks ehitatud ligi 1,3 kilomeetri pikkune Gran Vía avenüü on täis poode, restorane ja kaunist arhitektuuri. See avenüü oli koduks Hispaania esimestele pilvelõhkujatele ja tähistas Madridi moderniseerimise algust.
Gran Vía pakub mitmesuguseid poode, alates luksusbrändidest kuni soodsamate valikuteni nagu Bershka ja Zara. Restoranides leidub kõike Hispaania tapadest sushini. Tänav on alati rahvast täis, nii et šoppamisel tuleb arvestada pikkade järjekordadega.
Soovitus: ilusa linnavaate jaoks külasta Círculo de Bellas Artes kultuurikeskuse katust. Sissepääs maksab 5 eurot ja lisaks saab nautida kokteile baaris. Eriti soovitatav on külastada päikeseloojangu ajal.
Madridi peaväljak Plaza Mayor
Plaza Mayor on Madridi peaväljak ning linna ajaloo ja kultuuri sümbol. Väljakut ümbritsevad elegantsed hooned ja seal on peaaegu alati tänavakunstnikud, live-esinejad ja palju muid asju ja inimesi, keda imetleda. Siin on ka Casa de la Panadería, endine pagariäri, mis nüüd korraldab kultuuriüritusi, ja Casa de la Carnicería, endine lihapood, mis on nüüd populaarne luksushotell.
Huvitav fakt! Plaza Majori läheduses asub Euroopa vanim pidevalt tegutsev restoran Sobrino de Botín, mis avati juba 1725. aastal.
Puerta del Sol
Puerta del Sol on olnud Madridi süda alates 17. sajandist. Väljaku tuntum koht on “nullkilomeeter” – punkt, millest mõõdetakse kõiki Hispaania vahemaid.
Väljaku ääres asub linna ametlik sümbol – pronksist karu ja maasikapuu ning kuulus kellatorn, kus toimub Madridi aastavahetuse loendus.
La Latina naabruskond
Barrio de La Latina on elav naabruskond Madridi südames, mis on tuntud oma tapase baaride poolest ja populaarne nii kohalike kui ka turistide hulgas. Cava Alta ja Cava Baja on kaks tänavat, kust leiate nii modernseid baare kui ka tranitsioonilisi tavernaid. La Latina keskajast pärit tänavad on muidugi ise ka paras vaatamisväärsus.
🍽️ Soovitus: kindlasti külasta baari El Pez Tortilla, et proovida nende huvitavate maitsetaga Hispaania tortillasid ja käsitööõlut. Meie üks Madridi lemmikkohti!
Madridi kuninglik palee
Madridi kuninglik palee on üks maailma suurimaid paleesid, kus Hispaania kuningad elasid 1700. aastate keskpaigast kuni 1900. aastate alguseni. Kuigi kuninglik perekond praegu palees ei ela, peetakse seda siiski nende ametlikuks elukohaks. Arvatakse, et see on ka Lääne-Euroopa suurim kuninglik palee, kus on kokku 3418 tuba. Avalikkusele on avatud vaid osa ruumidest, sealhulgas populaarne relvasalong ja kuninglik apteek. Kuningapalee vastas asub ka tuntud Almudena katedraal.
Kuna olen oma reisidel piisavalt paleesid näinud, jätsime seekord sisse minemata. Kui sind aga taolised vaatamisväärsused huvitavad, siis tasub see kindlasti ette võtta.
Soovitus! Vahtkonnavahetuse tseremoonia toimub igal kolmapäeval ja laupäeval kell 11.00–14.00. Planeerige võimalusel oma külastus sellele ajale.
Madridi kunstimuuseumid
1. Prado muuseum
Museo Nacional del Prado on Madridi kõige kuulsam ja suurem muuseum. See sisaldab enam kui 7600 maali ja 1000 skulptuuri, mis kajastavad Hispaania, Itaalia ja Flaami kunstistiile. Kui aega on vaid üheks muuseumiks, siis soovitatakse valida just see.
2. Thyssen-Bornemisza muuseum
Teine tuntud kunstimuuseum on Thyssen-Bornemisza muuseumi, kus saab näha Van Goghi, Monet’, Picasso ja Dalí teoseid.
3. Reina Sofia muuseum
Reina Sofía Museum on Madridi kaasaegne kaasaegse kunsti galerii, mis moodustab koos Prado ja Thyssen-Bornemiszaga – moodustab linna “kunsti kuldse kolmnurga”. Seal on üle 2000 maal, sealhulgas Salvador Dalí ja Joan Miró teosed.
Templo de Debod ja päikeseloojang
Debodi tempel (hispaania keeles Templo de Debod) on teise sajandi eKr Egiptuse valitsuse poolt Hispaaniale kingitud tempel. Kuigi see on populaarne turismiobjekt, ei tundunud see meile piisavalt huvitav ja jätsime templis käimata.
Tempel asub künka otsas ning õhtuti on ümbritsev pargiala väga populaarne päikeseloojangu vaatamise koht. Kuna see asub teiste tuntud vaatamisväärsuste, nagu kuningapalee ja Gran Vía allee, lähedal, on seal inimesi lausa massides. Vaade oli muidugi ilus ja tasub ära käia, kuid vaimustust vähendasid tuhanded inimesed meie kõrval.
Mercadod ehk toiduturud
Madridis leidub ohtralt söögisaali stiilis turge, mis koosnevad erinevatest tapaste baaridest ja restoranidest. Nende kvaliteet on restorani tasemel ning atmosfäär hispaanialikult vali ja sumisev. Soovitan seal kindlasti einestada.
Kõige tuntum on Plaza Mayori väljaku kõrval asuv gurmeetturg Mercado de San Miguel, mis on klaasist ja malmist ehitatud. San Migueli turu kuulsaimate müügibokside hulka kuuluvad Michelini tärniga pärjatud peakokk Jordi Roca jäätised Rocambolescis ning traditsioonilised tapased restoranis Madrí by Arzabal. Siiski soovitan külastada mõnda teist mercado’t, sest San Miguel on väga turistikas, rahvast täis ja hinnad on kõrged.
🍽️Soovitus: kalli San Migueli turu asemel vali mõni teine mercado, näiteks…
Madridi toidukohad
Madridis leidub rohkelt põnevaid tapase baare ja restorane. Soovitan kindlasti La Latina naabruskonda ja mercadosid uudistada. Samuti võivad mõned pärlid olla täiesti nurgatagused äärelinna tapase baarid. Lavapiesi linnaosa pidi olema aga hea koht, kus proovida erinevaid rahvuskööke.
Siin on mõned minu soovitused – esimesest neist peate kindlasti läbi käima!
- El Pez Tortilla: tortillale ehk Hispaania omletile spetsialiseerunud tapaste baar Ladina kvartalis. Väike, populaarne, mõistliku hinnaga! Käisime seal mitmeid kordi ja pidime nõustuma, et saime seal parimat tortillat. Kindel soovitus!
- Chocolateria san Gines: tuntud churroste kohvik kesklinnas. Tänu populaarsusele on rahvast omajagu, aga suvisel hooajal on avatud nii sise-kui ka väliala, mis on väga suur, ja seega läheb järjekord ruttu. Ma ise pole suur churroste sõber, mistõttu on raske hinnata, kas need olid ekstra head.
- Arrocería Marina Ventura: parim paella Madridis
- Bar La Campana: kalmaari võileib, mis on Madridi legendaarne söök
- Zenith Brunch & Cocktails: maitsev hommikusöögirestoran kesklinnas
Ajaloolised linnad Madridi ümbruses
Madridi lähiümbruses on ka mitu armast väikelinna, kuhu on väga lihtne sõita. Kahjuks ei jäänud meil selleks aega, sest pidime Valenciasse kiirustama. Vastasel korral oleksin kindlasti Segovia, Toledos või Avilas käinud. Kui tahate kõiki neid külastada, tasub võtta organiseeritud tuur, mis kõiki kolme ajaloolist linna ühe päeva jooksul vaatama viib.
Segovia
Segovia on tuntud oma UNESO nimekirjas oleva keskaegse vanalinna ja hästi säilinud Rooma akvedukti poolest. See on üks populaarsemaid päevareise Madridist, kuna sõit kesklinnast Segoviasse on ainult 30 minutit.
Toldeo
Madridist lõuna pool pooletunnise rongisõidu kaugusel asuv Toledo on eriti põnev ajaloohuvilistele. UNESCO maailmapärandi nimistusse kantud linnas on üks Hispaania muljetavaldavamaid sõjaajaloo muuseume, El Greco muuseum ning mitu vapustavat katedraali ja kloostrit. Toledo on linn, kus kristlased, juudid ja moslemid on elanud koos rahus, ning kõik kolm religiooni on siin siiani esindatud. Linn on kuulus ka oma Manchego juustu ja martsipani poolest.
Meie giid soovitas Toledot kui parimat päevareisi Madridist.
Avila
Ávila on järjekordne ajalooline linn, mis on kuulus oma linnamüüri, 80 torni ja 9 sissepääsuvärava poolest, mis on kõik suurepärases seisukorras.
Kokkuvõte ja soovitused
Meile Madrid meeldis – see tundus väga hea elukvaliteediga linn, kus võiks veeta ka pikemat aega. Peamiseks puuduseks on minu jaoks mere ja veekogu puudumine. Lühikeseks linnapuhkuseks on Madrid ideaalne. Lisaks on sealt väga head lennuühendused Lõuna-Ameerikasse (näiteks Argentinasse), mistõttu tasub seda kaaluda ka vahepeatusena ja algusega Madridist lennupileteid otsida.
Mina jäin rahule ja soovitan Madridit teistele! Janise vanemad isegi juba broneerisid meie õhutusel piletid!
- ÜHISTRANSPORT | Väga hea metrooühendus lennujaama, linnaosade ja oluliste vaatamisväärsuste vahel-
- AUTORENT | Discovercars lehe kaudu
- SULARAHA & KAARDIMAKSE | Kasutusel on euro ja igal pool saab kaardiga maksta. Sularaha kordagi vaja ei olnud.
- INTERNET | Saab kasutada EU siserändlust.
- TUURID | GetYourGuide
Lisa kommentaar