Istanbul, Türgi suurim linn, on huvitav segu ajaloost ja tänapäevast, ulatudes üle kahe kontinendi – Euroopa ja Aasia. Oma mitmekesisuses on Istanbul väga põnev 3-4 päevase linnareisi sihtkoht, mis pakub midagi igale reisijale, olgu selleks ajalugu, kultuur, ostlemine või kulinaarsed elamused.
Paljudele eestlastele on Istanbul vahepeatuseks Turkish Airlinesi kauglennuliinidel. Ka minu viimaste aastate Istanbuli külastused on seotud pikemate reisidega Aasiasse või Lõuna-Ameerikasse. Tegemist on tõesti uhke linnaga – kusjuures mitu minu sõpra peab Istanbuli enda lemmikuks linnareisi sihtkohaks Euroopas.
Selles postituses jagan oma kogemusi Istanbuli külastamisest – nii neile, kes on mõnepäevasel linnareisil, kui ka inimestele, kellel on Istanbulis pikem ümberistumine Turkish Airlinesiga.
📷 Vaata ka Istanbul vahetuid emotsioone ja soovitusi Istanbuli highlight’idest ning postitusest.
Istanbuli reisijuht
Ammustel aegadel oli Istanbul Byzantioni, Konstantinoopoli ja Osmanite impeeriumi pealinn, mis praegu näeb uhketes mošeedes, kirikutes ja paleedes. Lisaks ajaloolistele paikadele on Istanbul modernne ja elav linn, kus leidub palju turge, restorane ja kohvikuid. Linna keskel on massiivne Bosporuse väin, mis eraldab Euroopa ja Aasia poolsaari, pakkudes imelisi vaateid ja kus on võimalik toredal kruiisil käia.
Mitu päeva on vaja Istanbuli avastamiseks?
Istanbulis on tegemist omajagu, mistõttu soovitan planeerida vähemalt 3-4 päeva, et saaksite rahulikus tempos erinevaid linnaosasid avastada ning ka mõnusalt Istanbuli toidukultuuri nautida.
Kuidas minna Istanbuli?
Heade hinnaga piletite saamiseks hoian pidevalt silma peal trip.ee pakkumistel. Samuti otsisin lennupileteid momondo.com ja kiwi.com lehelt ning hoian jälgin ka lennufirmade sooduspakkumisi.
Turkish airlines Otselend Tallinnast
Tallinnast on mitu korda nädalas Turkish Airlinesi otselennud Istanbuli. Piletihinnad on sageli Euroopa siselennu kohta üsna kallid (ligi 300 eurot). Samas sisaldab see ka 30 kg äraantavat pagasit, sööki ja jooki pardal. Sooduspakkumistel tasub aga silm peal hoida, sest vahel leiab pileteid ka 200 euroga.
Airbaltic Otselend Riiast
Soodsam on vahel alustada reisi Riiast, kust on Airbalticu otselennud. Sel juhul tasub arvestada, et hinnas on vaid käsipagas, millest peaks ka mõneks päevaks piisama, kui te just Türgi ostureisile ei lähe. Samuti on võimalik alustada ka lendu Tallinnast ja teha lühike vahemaandumine Riias.
Pikem vahemaandumine
Kolmas hea võimalus on Istanbuli külastamine ühendada mõne kaugema reisiga. Istanbul on kõikide Turkish Airlinesi lendude vahepeatuseks. Võimalusel vali lennud pikema vahepeatusega (näiteks 24 tundi) ja saad ka Istanbulis käidud. Istanbulis jääb muidugi ühest päevast väheks, aga üldmulje saad siiski kätte.
Kuidas saada Istanbuli lennujaamast linna?
Istanbuli lennujaamast kesklinna pääsemiseks on mitmeid võimalusi, aga parimad variandid on minu arvates:
Metroo: Uue Istanbuli lennujaama metrooliin M11 avati 2023. aastal ja see ühendab lennujaama otse linna keskosaga – näiteks Taksimi piirkonda jõudmiseks kulub umbes 35-45 minutit. Metroo on kiire ja soodne viis kesklinna jõudmiseks. Pileti saab osta metroojaamast ja kasutada Istanbulkarti. Muidugi tasub jälgida, et kas teie öömaja asub metroopeatuse lähedal.
Uber: Mugavam ja kallim variant on Uber, küll aga alati mitte kiirem, sest Istanbul on tiheda liiklusega suurlinn. Sõit Taksimi piirkonda on umbes 45-60 minutit. Tipptunni ajal tõenäoliselt kauem ja hilisõhtul vähem. Meie kasutasime viimasel korral Uberit, sest metroopeatusesse oli üsna pikk tee, ilm palav ja kohvritega ei hakanud jalutama. 2024. aasta aprillis maksis sõit vahemikus 25-30 eurot.
Istanbuli ühistransport ja Istanbulkart
Istanbuli ühistranspordisüsteem on hästi arenenud ja hõlmab metrood, tramme, busse ja praame Ühistranspordiga liiklemine on lihtne ja taskukohane, eriti kui kasutada .
Mis on Istanbulkart? See on kontaktivaba kaart, millele saab raha peale laadida ja mida saab kasutada kõigis eelnevalt mainitud ühistranspordivahendites.
Kust Istanbulkarti osta? Seda saab osta lennujaama automaatidest või kioskitest, metroojaamadest ja kioskitest ja väikestest poodidest üle linna. Samades kohtades saab kaardile laadida raha peale.
Kuidas seda kasutada? Kaarti tuleb valideerida iga kord, kui sisened ühistranspordivahendisse.
Ühte Istanbulkarti saab kasutada mitu inimest ehk kui reisite grupis, piisab ühest kaardist. Sel juhul tuleb igal sõidukorral viibutada kaarti iga inimese eest eraldi
Istanbuli taksod ja sõidujagamisteenused
Istanbulis on taksod üldiselt kollast värvi ja neid on lihtne leida peaaegu kõikjal. Taksoga sõitmisel tasub arvestada, et taksomeeter oleks sõidu ajal sisse lülitatud (see on kohustuslik) ja varuda kaasa sularaha, sest kõik taksojuhid ei aktsepteeri kaardimakset.
Istanbulis on saadaval ka erinevad sõidujagamisteenused, näiteks Uber ja BiTaksi. Mina olen alati takso asemel kasutanud Uberit.. Ka Uberiga tasub olla tähelepanelik ja maksta kindlasti ainult summa, mis rakenduses on kirjas. Viimasel korral üritas Uberi juht meilt nõuda veel eraldi sularahas makset lisaks Uberi hinnale. Kuna oli öö, tulime värskete turistidena lennujaamast ja meie hotell linnast välja, üritas ta meid ilmselt sellega natuke hirmutada. Jäime aga endale kindlaks ja ei maksnud midagi lisaks.
Öömaja Istanbulis
Ööbimiskoha valikul tasub arvestada teie huvide ja eelistustega. Mõned soovitatud piirkonnad on:
- Sultanahmeti piirkond: Istanbuli ajalooline keskus, kus asuvad paljud kohustuslikud vaatamisväärsused nagu Hagia Sophia, Sinine mošee ja Topkapi palee. Õhtuti on see piirkond rahulikum.
- Beyoğlu piirkond: Elavam piirkond Taksimi väljaku ja İstiklali jalakäijatetänava juures. Seal on palju poode, kohvikuid ja baare. Hea asukoht, kui soovite ka õhtul elavamat atmosfääri nautida.
- Karaköy piirkond: Beyoğlu lähedal asuv piirkond, kus leidub rohkelt kohvikuid, restorane ja aktiivne ööelu.
- Kadıköy piirkond: Kui soovite saada natuke teistsugust atmosfääri ja eemale peavoolu turistidest, on hea variant vaadata hoopis Istanbuli Aasia poolele. Siit leiab palju trendikaid hosteleid ja rohkelt restorane ning kohvikuid. Diginomaadid leiavad sageli just Kadıköy kandist.
Öömaja soovitused Istanbulis:
- Blue Mosque Suites 2 – Old City Sultanahmet: Istanbuli vanalinna osas asuv kõrgete hinnangutega hotell, suurepärased vaateid linnale.
- Element Garden: Hea hinnaga ja hea asukohaga Beyoğlu piirkonnas
- 6 Apartment Galata: Hea asukohaga Galta piirkonnas (Karaköy lähedal)
- Hostel Le Banc: Väga hinnatud ja modernne hostel, suurpärase asukohaga kesklinnas
Istanbuli ilm – parim aeg reisiks?
Parim aeg Istanbuli linnareisiks on kevad (aprill kuni juuni) ja sügis (september kuni november). Sel ajal on temperatuurid meeldivalt soojad, jäädes vahemikku 15-25°C. Suvel on Istanbulis väga kuum ja temperatuur on sageli üle 30°C, talvel seevastu on jahedam ja vihmasem.
Minu viimane Istanbuli külastus oli aprilli keskel ja see oli ideaalne aeg linna avastamiseks. Temperatuur oli päeval vahemikus 20-25°C ning linn täis õitsvaid parke ning aedu, Samuti tegin ühe pikema ümberistumise veebruaris, mis oli päris tuuline ja jahe – sel ajal on kindlasti soojemaid riideid vaja.
Pikk vahemaandumine Istanbulis
Turkish Airlines on populaarne ja kvaliteetne lennufirma, millega lennata kaugematesse sihtkohtadesse Aasias, Aafrikas või Ameerikas. Kõik Turkishi lennud teevad peatuse Istanbulis, mistõttu võib juhtuda, et peate seal veetma mõnest tunnist kuni rohkem kui ööpäevani. Esialgu võib see tunduda tüütu, kuid tegelikult on see hea võimalus Türgi metropoliga tutvumiseks. Ka minu Istanbuli külastused on toimunud just sel põhjusel.
Pikema vahemaandumise korral on võimalus, et saate tasuta linnaekskursiooni või koguni tasuta majutuse.
Stopover Istanbul: Turkish Airlines tasuta öömaja
Turkish Airlinesi tasuta majutuse programmi nimi on “Stopover Istanbul”. Selle raames saavad reisijad, kelle ümberistumisaeg on vähemalt 20 tundi, tasuta majutuse Turkish Airlinesi partnerhotellis. Pileteid ostes peate jälgima, kas teie lennu juures on kiri “Stopover Istanbul” ja hiljem oma piletinumbri järgi kodulehel kontrollima, kas kvalifitseerute tasuta majutusele.
Kuidas tasuta majutust saada?
Vähemalt 72 tundi enne esimest lendu peate saatma päringu oma riigile mõeldud e-posti aadressile koos oma infoga. Täpsemat teavet selle kohta saab lugeda siit. Lisaks on Istanbuli lennujaamas eraldi Turkish Airlinesi stopover-vastuvõtulaud, kust saab majutust küsida. Minu kogemused sealsete klienditeenindajatega on pigem negatiivsed, mistõttu soovitan võimalusel asjad enne reisi korda ajada.
Tasub teada, et kõik pole alati nii “lilleline”, sest Turkish Airlinesil on hulganisti reegleid, millal sellele kvalifitseerutakse. Näiteks:
- Tegemist peab olema edasi-tagasi piletitega. Tasuta majutust saab ainult ühel suunal.
- Reis peab algama ja lõppema samas riigis. Samas on riike, mis sellele tingimusele ei vasta.
- Kahe lennu vahe peab olema vähemalt 20 tundi. Samas ei pruugi nad seda pakkuda, kui on võimalik võtta lennud nii, et vahemaandumine oleks lühem.
Nii juhtus tegelikult ka minul – esialgu tundus, et saame tasuta ööbimise, aga hiljem öeldi, et me siiski ei kvalifitseeru.
Kindlasti soovitan enne reisi alustamist uurida, kas teil on tasuta ööbimise võimalus olemas. Juhul kui ei ole, saate ise midagi broneerida. Kuna lennujaama ja linna vahel liigub metroo, tasub ka ise makstes ikkagi Istanbulis pikem peatus teha.
Soovitus! Loe põhjalikult Turkish Airlines Stopover reegleid siin. Kindlasti vaata üle ka lehekülje all olev peatükk “Terms and conditions”.
TourIstanbul: Turkish Airlines tasuta ekskursioonid
Juhul kui teie vahemaandumine Turkish Airlinesiga on 6-24 tundi, saate minna lennufirma poolt pakutavale tasuta linnatuurile. Iga päev on ligi kuus tuuri, erineva pikkuse ja fookusega. Tuurid algavad ja lõppevad Istanbuli lennujaamas ning arvestavad teie väljalennu ajaga. Seega võite olla kindlad, et õigeks ajaks tagasi jõuate. Juhul kui nende süü tõttu lennu peale ei jõua, organiseeritakse teile uus pilet.
Reisikohvrid ja pakid saab hoiustada bussis või nende vastuvõtus.
Kuidas tasuta tuurile registreerida?
Tuurile ei saa eelbroneeringut teha. Registreerimiseks peate minema saabuvate lendude terminalis (arrivals) asuvasse Hotel Desk vastuvõtulauda või transfeeride alas olevasse Touristanbul Desk Office’i vastuvõttu. Istanbuli lennujaam on üsna suur ja keeruline, kuid silte jälgides leiate õige koha kindlasti üles.
Minu tasuta ekskursiooni kogemus
Oma esimesel Istanbuli külastusel otsustasin minna Turkish Airlinesi poolepäevasele tasuta tuurile. Lühidalt öeldes oli see üsna igav. Suur osa ajast kulus bussiga linna ja tagasi sõitmisele, giid ei olnud eriti tasemel ja tuur tundus pigem erinevate kohtade läbijooksmisena. Bussisõit lennujaamast linna võtab üle tunni aja, eriti ummikute korral. Pikk aeg möödus liikluses Istanbuli vanalinnas – bussiga sõitmine seal tundus üsna jabur.
Positiivne osa oli aga lühike kruiis Bosporuse väinal ja kaks tasuta söögikorda. Kuigi eined polnud esmaklassilised, sai siiski kõhu täis. Istanbuli lennujaam on üks kallimaid lennujaamu, kus isegi kiirtoidu eine maksab ligi 20 eurot. Seetõttu oli tasuta tuur pooleks päevaks üsna tore ajasisustus ja võimalus saada esimene mulje Istanbulist ning samal ajal ka hea raha säästu koht.
Nagu mainisin, on tuure erinevaid, mistõttu on mõni teine tuur ehk natuke parem.
Istanbuli lennujaam
Istanbuli lennujaam on võrdlemisi uus, puhas ja suursugune. Sellega aga positiivsed omadused lõppevad. Nagu mainisin, on see üks kallemaid lennujaamu, kus olen kunagi käinud. Singapuri ja Dubai lennujaamad tundusid selle kõrval odavad. Isegi väike McDonald’si jäätis maksis 5 eurot ja tavaline burgerieine ligi 20 eurot (2024. aastal).
Teine probleem on internet. Tasuta Wi-Fi on saadaval ainult üks tund – selleks peate oma telefonis registreeruma. Lisaks on lennujaamas ka interneti kioskeid, kust on võimalik saada ühe tasuta tunni lisaks. Seega, maksimaalselt saab paraja jebimise peale kaks tundi tasuta internetti. Arvestades, et see on oluline rahvusvaheline lennujaam, kus on palju vahemaandumisi, tundus see mulle jabur. Samuti ei kuulu Türgi Euroopa internetitsooni alla, mistõttu mobiilne internet on kallis. Kui vajate rohkem internetti, tasub juba enne saabumist aktiveerida Airalo e-sim.
Kolmandaks on lennujaam keeruline! Paras peavalu on lennujaamast väljumine ja õigele tasandile jõudmine, et oma takso üles leida. Uksi on seal palju, aga välja saab neist vaid mõnest. Nii võib juhtuda, et kõnnite edasi-tagasi, et leida ust, kust välja pääseda. Olen oma aastate jooksul näinud palju lennujaamu, aga sealne süsteem tundub jabur.
Kus ööbida lennujaama lähedal?
Võib juhtuda, et te tasuta hotellile ei kvalifitseeru, kuid vajate ööbimist lennujaama lähedal. Mul on neid kordi olnud päris mitu. Tasub teada, et paljud hotellid kasutavad nime airport hotel (lennujaama hotell), aga asuvad tegelikkuses üle 30-minutilise autosõidu kaugusel.
Majutuskoha soovitus lennujaama lähedal: üks koht, kus olen mitu korda peatunud, on Luxury Airport Hotel.
Tegemist ei ole küll luksushotelliga, nagu nimi ütleb, aga see on korralik ööbimiskoht umbes 15-minutilise sõidu kaugusel lennujaamast. Hotell pakub lihtsat hommikusööki ja seal on väga sõbralik personal. Natuke häiriv võib olla kõrval asuva mošee varahommikused palvused, aga samas on see mošee omaette vaatamisväärsus. Hotelli ümbruses ei ole palju teha, kuid seal leidub toidupoode ja mitmeid kohalikke roogi pakkuvaid restorane. Sinna on lihtne Uberiga lennujaamast sõita. Suure tõenäosusega ööbin seal ka tulevikus Istanbuli vahemaandumistel.
Mida teha Istanbulis?
Mida rohkem Istanbuli avastada, seda põnevamaks see muutub. Siit leiate minu soovitused kohtadest, mida esimestel kordadel Istanbulis olles külastada.
Tasuta jalgistuur
Tasuta jalgsituur on minu üks lemmikviise uue linnaga tutvumiseks. Tasumine on tipipõhine ja tavaliselt soovitatakse maksta umbes 5-10 eurot inimese kohta, mis on tunduvalt odavam kui muud tuurid. Lisaks on giidid üldjuhul rohkem motiveeritud head teenust pakkuma.
Mina broneerin tavaliselt “tasuta” jalgsituurid Guruwalk platvormi kaudu, kust leiab erinevaid pakkujaid.
Istanbuli ajalooline keskus
Istanbuli ajalooline keskus on üks peamine koht, kuhu turist esimesel Istanbuli linnareisil jõuab. Hagia Sophia katedraal, Sinine mošee, Topkapi palee, Basiilika tsisternid ja uhked basaarid on selle piirkonna peamised vaatamisväärsused.
Kuna need on väga populaarsed, tasub arvestada suurte rahvahulkade ja järjekordadega, mistõttu on kasulik pilet varem ette osta. Pileti saad osta Getyourguide platvormilt või otse nende kodulehelt. Saadaval on ka ekskursiooniga pileteid, mis sisaldavad mitut ajaloolise keskuse olulist vaatamisväärsust.
Riietus: mošeede külastamisel peavad nii mehed kui naised kandma riideid, mis katavad nende õlad, käed ja põlved ning naised lisaks pea katmiseks salli.
Hagia Sophia
Hagia Sophia oli Bütsantsi impeeriumi suurim arhitektuuriline saavutus. See ehitati katedraalina aastal 537 pKr. ja 900 aastat oli see Konstantinoopoli õigeusu patriarhi asukoht. 1453. aastal võtsid Osmanid Konstantinoopoli üle ja Hagia Sophia muudeti mošeeks. Vahepeal toimis see ka muuseumina, kuid alates 2020. aasta juulist on taaskord mošee. et kuplit, keerulisi mosaiike ja seda arhitektuurilist meistriteost täitvat suurejoonelisust.
Sageli öeldakse, et kui on Istanbulis aega ainult ühe vaatamisväärsuse jaoks, peaks see olema Hagia Sophia.
Soovitus: osta pilet ette, et vältida järjekorras seismist.
Sinine mošee
Sinine mošee ehk Sultan Ahmedi mošee on Istanbuli ikooniline ehitis, mis on kuulus oma suurepäraste siniste plaatide ja kuue minareti poolest. Sissepääs mošeesse on tasuta, aga tasub teada, et palvuse aegadel inimesi mošeesse sisse ei lasta.
Topkapi palee
Topkapi palee on kunagine Ottomani sultanite residents ja impeeriumi halduskeskus, mis nüüd toimib muuseumina. Palees saab näha peeneid plaaditöid ja erinevaid tubasid.
Gülhane Park
Kui olete Istanbulis kevadel, siis kindlasti tasub minna Topkapi palee kõrval olevasse Gülhane parki, mis on täis tulpe ja hüatsinte. Seal jalutamine on täiesti tasuta. Minu viimane reis oli aprilli keskel, täpselt tulpide hooajal, ja see oli imeilus.
Basiilika tsisternid
Istanbuli Basiilika tsisternid on üks linna salapärasemaid vaatamisväärsusi. See on 6. sajandist pärit maa-alune veehoidla, mis koosneb 336 marmorsambast. Ajaloohuvilistele kindlasti huvitav koht, mida avastada.
Basaarid ehk turud
Istanbuli basaarides tasub kindlasti uudistada – isegi juhul, kui midagi osta ei plaani. Ajaloolises keskuses asuv Grand Basaar on üle 4000 poega üks maailma suurimaid ja vanimaid kaetud turge. Sealt leiab kõike, alates ehetest ja tekstiilidest kuni vürtside ja suveniirideni.
Samuti on põnev turg Spice Basaar, tuntud ka kui Egiptuse turg. See turg pakub hulgaliselt vürtse, kuivatatud puuvilju, pähkleid ja traditsioonilisi maiustusi.
Peamine turistipiirkond Karaköy
Ajaloolisest keskusest teisel pool Bosporust asub Karaköy – Istanbuli üks elavaimaid ja trendikamaid linnaosasid, kus näeb nii uuemat arhitektuuri kui ka ajaloolisi hooneid ning kitsaid tänavaid. See asub Bosporuse väina ääres ja on ajalooliselt olnud oluline kaubandus- ja sadamapiirkond. Praegu on Karaköy tuntud oma kohvikute, restoranide ja aktiivse ööelu poolest.
Karaköy on ideaalne neile, kes soovivad nautida Istanbuli elavat atmosfääri. Sageli valitakse oma öömaja just Karaköy piirkonda. Samal ajal on see üks kõige “turistikamaid” piirkondi, mistõttu on see natuke vähem autentne kui teised linnaosad.
Soovitus: 100% soovitan külastada magustoidurestorani Karaköy Güllüoğlu ja tellida sealt piimas leotatud kooke. Kuigi ma üldiselt Türgi ülemäära magusaid maiustusi ja kooke ei fänna, oli see kahtlemata üks parimaid asju, mida Istanbulis sain.
Galataport modernne promenaadiala
Bosporuse väina ääres Karaköy linnaosas asub modernne promenaadiala, mis on täis peeneid restorane, kohvikuid ja butiikpoode. Meile sealne atmosfäär söömiseks ei meeldinud, aga õhtul jalutada oli täitsa tore.
Promenaadil asub ka Istanbul Museum of Modern Art, kus näeb kaasaegset kunsti. Lisaks toimuvad promenaadialal tihti erinevad üritused ja festivalid.
Istiklal jalakäijatetänav
Karaköyst mitte kaugel asub 1,4 km pikkune Istiklal jalakäijatetänav, mis ulatub Galata tornist Taksimi väljakuni. Päeval on see peamiselt šopingutänav, kust leiab kõik suuremad ja tuntumad brändid, õhtul aga muutub see Istanbuli ööelu keskuseks, kus leidub mitmeid baare, klubisid ja elava muusika kohti.
Istiklal tänaval sõidab ka Istanbuli ikooline punane vanaaegne tramm, mida näeb sageli Instagrami piltidelt.
Bosporuse kruiis
Istanbul on ainus linn, mis asub nii Euroopas kui ka Aasias ja neid kahte mandrit eraldab Bosporus. Kruiis Bosporose väinal on suurepärane võimalus linna eri osasid näha. Laev liigub Musta mere suunas ja teel näete paleesid, häärbereid ja muljetavaldavat Bosporuse silda, mis ühendab kahte kontinenti.
Kui teil on vähegi aega, soovitan kruiisi ette võtta. Kruiise on nii mõnetunniseid kui ka terve päev kestvaid reise. Mõni sõit sisaldab ka õhtusööki või muud programmi. Samuti on vahel võimalik soovi korral lõpetada kruiis mõnes teises sadamas. Meie käisime mõnetunnisel laevasõidul, mis oli täiesti piisav – pikemalt poleks ka viitsinud. Esimesel Istanbuli külastusel käisin Turkish Airlinesi tasuta tuuril, mis sisaldas vaid pooletunnist sõitu ja seal nägime isegi delfiine.
Alternatiiv kruiisile: ühistransport-praam
Kui kruiisile minna ei taha (või tundub see liiga kallis), siis on ka teine ja odavam võimalus. Istanbuli eri osade vahel on ka ühistranspordina toimivad laevad, mis on soodsad ja kus saab maksta Istanbulkartiga, millest üleval pool kirjutasin. Näiteks on hea reis praamiga Eminonust üle Bosporuse väina Aasia poolele Kadikoysse.
Kadiköy piirkond Aasia poolel
Üks peamisi soovitusi, mis enda tutvusringkonnas sain, oli külastada Istanbuli Aasia poole peal olevat Kadiköy ja Moda piirkonda. Sealt leiab palju kohvikuid, restorane ja meelelahutust ning atmosfääri poole pealt oli kuidagi ehedam. Samuti on seal pikk promenaad, kust avanevad vaated Euroopa poolele. Eriti kaunid on need päikeseloojangu ajal.
Meile Kadiköys meeldis väga ja ühinen oma sõprade soovitusega seda külastada. Kuigi see on juba päris trendikas piirkond, jõuab sinna ikkagi vähem turiste. Samuti on see paljude diginomaadide meeliskoht elamiseks.
Kadiköysse on kõige lihtsam minna Eminonust praamiga, mis toimib ühistranspordina.
Galata sild
Galata sild ühendab Istanbuli vanemaid osi modernsemate linnaosadega. Jalutuskäik üle selle silla on Istanbulis viibimise ajal kohustuslik. Sild on alati täis kalamehi ning nende jälgimine on omaette huvitav kogemus.
Balat & Fener naabruskond
Istanbuli põhitrajektoorilt natuke eemalt leiate ajaloolised linnaosad Balati ja Feneri. Need on tuntud oma kitsaste tänavate ja värvikirevate majade poolest. Sealt leiab nii kirikuid, mošeid ja vanu türkiisi ning punaseid hooneid. Leidsin soovituse sinna minna täiesti juhuslikult ja lõpuks oli see meie üks parimaid kogemusi.
Fenerist leiab rohkelt väga armsaid kohvikuid, mis on nurga taha peidetud. Võimalusel soovitan näiteks sinna hommikueinet minna nautima. Kuna see on kesklinnast veidi eemal, soovitan kohalejõudmiseks kasutada metrood või taksot.
🍽️ Soovitus: Balatkapı Restaurant Cafe pakub imelist hommikusööki ja on väga armas kohvik, mida külastada. Soovitan minna võimalikult vara, sest kohvik on väike.
Vesipiibupaarid ja katusekohvikud
Üks tore viis Istanbuli nautida on külastada mõnda vesipiibukohvikut või katuseterrassi. Neid leiab pea igast piirkonnast.
Katuseterrassid Istanbulis pakuvad ideaalset kohta päikeseloojangute vaatamiseks või lihtsalt linnavaadete nautimiseks, olgu need siis Bosporuse väinale või mošeedele suunatud. Populaarsed kohad hõlmavad näiteks Galata torni terrassi ja Sultanahmeti piirkonna hotellide katuseterrasse, kuid avastamist ootab ka palju vähem tuntud paiku. Soovitan uurida oma piirkonnas Google Mapsi kaudu, et leida peidetud pärleid.
Vesipiibukohvikud on Istanbulis populaarsed nii turistide kui kohalike seas. Kuigi ma ise pole suitsetaja, meeldib mulle reisidel aeg-ajalt vesipiipu teha, eriti Araabia riikides. Vesipiibukohvikud pakuvad sageli ka teed, Türgi magustoite ja muid suupisteid. Alkohol on seal tihti puudulik.
Vesipiibukohviku soovitus: Nostalgia Cafe Karaköy – väike ja armas kohvik, mis asub peatänava kõrval nurga taga. Sellel on väga mõnus atmosfäär ja see on märgatavalt parem kui peavoolu kohad.
Türgi toidukultuur
Kohaliku toidukultuuri avastamine on reisimise juures üks kõige huvitavam osa – õnneks Istanbulis avastamisrõõmu jagub.
Mida proovida?
Traditsiooniline Türgi hommikusöök: alustage oma päeva rikkaliku Türgi hommikusöögiga, mis sisaldab erinevaid juustu, oliive, mune, saiakesi ja värskeid köögivilju. Seda on hea ka mitme peale jagada ja paljudes restoranides ongi eraldi mitme inimese komplektid.
🍽️ Restorani soovitus, kus saab head Türgi hommikusööki: Yiğit Sofram Gözleme ve Kahvaltı.
Istanbulis olles proovige kindlasti mõnda kohalikku toitu:
- Köfte on lamba- või veiselihast valmistatud lihapallid.
- Pide on tuntud kui “Türgi pizza.”
- Meze on valik külmi eelroogasid
- Dolma on täidetud viinapuu lehed või köögiviljad
- Şiş kebab, vardas küpsetatud liha.
- Döner on lamba-, veise- või kanalihast valmistatud võileib.
- Balık ekmeki kalavõileivad, mida müüakse tänaval
- Türgi delight (lokum) ja baklava on kaks peamist magustoitu.
🍽️ Baklava ja teiste kohalike maiustuste jaoks külasta kindlasti Karaköy kohvikut nimega Karaköy Güllüoğlu, mida ta ennist mainisin. Imeline koht – eriti piimas leotatud baklavad. Lääne hommikusöögi jaoks soovitan Balat & Feneris asuvat Balatkapı Restaurant Cafe
Kokkuvõte ja soovitused
Istanbul on elav, värviline ja mitmekesine linn, mis pakub avastamisrõõmu rohkem kui üheks korraks. Sealt leiab nii kultuuri, arhitektuuri, head sööki kui ka palju muudki. Aprill oli imeline aeg Istanbuli külastamiseks ja kindlasti tasub selle Türgi metropoliga lähemalt tutvuda.
- ÜHISTRANSPORT | Osta lennujaamast Istanbulkart, millega saab sõita metroodes, bussides, trammides ja praamides.
- TAKSO | Uber on lihtne ja toimib hästi
- SULARAHA & KAARDIMAKSE | Kaardimakse on väga levinud ja sularaha vaja ei läinud. Kasutasin maksmiseks Wise kaarti.
- INTERNET | Enne saabumist aktiveeriu Airalo e-sim kaart. Türgis ei ole EL interneti siserändlust.
- TUURID | GetYourGuide, Guruwalk
- ÖÖMAJA | Broneeri majutus Booking.com lehel; populaarse piirkonnad Sultanahmet, Beyoğlu, Karaköy
Lisa kommentaar