Lõuna-Ameerika riigid on suured ja täis imelisi loodusimesid ning rikkalikku kultuuri. Neis kõigis on avastamist rohkem kui mõne nädala jagu. Kui aeg on piiratud, saab kolme riigi parimad palad edukalt üheks reisiks kombineerida. Just nii tegimegi, kui külastasime natuke rohkem kui kahe nädalaga Peruu, Boliivia ja Tšiili tuntuimaid vaatamisväärsusi, alates Machu Picchust kuni Uyuni soolaväljade ja Atacama kõrbeni. Selles postituses kirjutan lähemalt meie kahenädalasest Lõuna-Ameerika reisikavast, mis hõlmab nimetatud riike.



Lõuna-Ameerika reisikava: Peruu, Boliivia ja Tšiili
Esialgu planeerisin kahe nädala jooksul külastada vaid Peruud ja Boliiviat. Pärast mõningast uurimustööd tundus Uyuni tuuri lõpetamine kõige loogilisem üle piiri Tšiili Atacama kõrbes ja nii saime ka seal käidud. Juhul kui soovite külastada ka Limat ja/või Santiagot ning natuke rohkem mänguruumi, soovitaksin selleks marsruudiks planeerida 3 nädalat.
Kokku oli meie reis 15 päeva ja sisaldas järgnevaid kohti (linkidelt leiad Instagrami lühikokkuvõtted):
- Machu Picchu
- Ollantaytambo (Sacred Valley)
- Cusco
- Rainbow Mountain
- Lake Titicaca (Puno and Copacabana)
- La Paz
- Uyuni soolaväljad
- Atacama kõrb ja San Pedro de Atacama
1. päev: saabumine Peruusse
Minu lend Peruu pealinnast Limast Cuscosse saabus õhtul kell 22:00. Kuna Cusco asub 3600 meetri kõrgusel, sõitsime kohe taksoga Sacred Valley linna Ollantaytambosse, mis on veidi madalamal. Samuti asub see Machu Picchule lähemal, olles vaid 1,5-tunnise rongisõidu kaugusel Aguas Calientese linnast.
Takso broneerisime ette lehel Taxidatum ja sõit Ollantaytambosse võttis aega umbes kaks tundi. Kõik ööd Ollantaytambos veetsime imelises külalistemajas nimega Casa de Ollanta ByB, mida julgelt soovitan.
2.-3. päev: Ollantaytambo ja Sacred Valley, Peruu
Ollantaytambo on üks Sacred Valley inka linnadest, mis on kõige lähemal Machu Picchule. See on kõige paremini säilinud elav inkade linn originaalsete kivimüüride ja kanalitega ning sealsetel arheoloogilistel aladel saab märksa rahulikumalt jalutada kui rahvarohkes Machu Picchus.
Üks väga armas ja rahuliku atmosfääriga linn, kus soovitan mõne päeva enne Machu Picchut veeta, et kõrgustega kohaneda ja Sacred Valleyt avastada. Kuna olime varasematest sõidupäevadest väsinud, võtsime seal paar päeva aega rahulikuks kulgemiseks. Külastasime kahte linnas olevat arheoloogiliselt hinnatud alasid nagu Ollantaytambo Sanctuary ja Pinkuylluna, jalutasime kesklinnas ja nautisime Peruu imelist kokakunsti. Loe rohkem Ollantaytambo soovitusi siit.
Teise päeva pärastlõunal läksime Peru Rail rongile, mis viis meid Aguas Calientesesse ehk Machu Picchu linna. Kuna rong hilines umbes kaks tundi ja sõit kestis samuti umbes kaks tundi, jõudsime sinna alles õhtul. Tee kulges suuresti mägedest ümbritsetud jõekallast mööda, pakkudes imelisi vaateid. Loe rohkem Machu Picchu rongist ja piletite ostmisest siit.



4. päev: Machu Picchu, Peruu
Kolmanda päeva pühendasime Peruu peamisele vaatamisväärsusele, Machu Picchule. Päev algas juba kell 4 varahommikul, et minna Machu Picchu transfeerbussile. Machu Picchule saab siseneda ainult kindla kellaajaga eelmüügist ostetud piletiga, meie aeg oli kell 6:00 hommikul. Olime eelmisel päeval palganud eraldi giidi, et saada lisainfot ja sügavamat ülevaadet.
Ostsin ka teise pileti kella 9:00 Montaña Waynapicchule, kust avanevad suurepärased vaated ümbritsevatele orgudele ja Machu Picchu linnale. Hommikul oli aga väga vihmane ja üldse tundus, et aprillis on ilm pärastlõunal parem. Kui uuesti reisikava kokku paneksin, läheksin Machu Picchule tõenäoliselt umbes kell 14:00-15:00.

Umbes kell 14:00 jõudsime tagasi Aguas Calientesesse ja külastasime linnas asuvaid kuumaveebasseine. Kell 17:00 suundusime Inca Rail rongile, et ööseks tagasi Ollantaytambosse sõita, kus olid meie riided ja asjad.
💡 Loe allolevat postitust, kus kirjutan täpsemalt Machu Picchu piletitest, külastamisest ja muudest nippidest.
5.-6. päev: Cusco ja Rainbow Mountain, Peruu
Pärast hommikusöögi läksime Ollantaytambo peaväljakule, et sealt minibussi ehk collectivoga Cuscosse sõita.
Cusco on 3600 meetri kõrgusel Andides asuv Inkade impeeriumi ajalooline pealinn ja süda. Palju inkade arhitektuurist küll säilinud ei ole, sest hispaanlased tegid saabudes “head tööd”, asendades need enda ehitiste ja kirikutega. Meil oli hea meel, et olime juba kõrgusega kohanenud, sest mäehaigust me kordagi ei kogenud.



Cusco on väga armas linn, kus on ilus arhitektuur ja elav atmosfäär. Meie põhitegevuseks oli lihtsalt vanalinnas ringi uitamine ja hea toidu nautimine. Cuscost leiab ka mõned inkade arheoloogilised alad, kuid need ei tundunud eriti märkimisväärsed. Cuscos ööbisime väga toredas külalistemajas nimega Kutty Wasi.
Rohkem detaile Cusco tegevustest ja söögikohtadest leiad allolevast postitusest.
Rainbow Mountain tuur
Cusco on suurepärane baas erinevate tuuride tegemiseks, sealhulgas tuntumad neist nagu Rainbow Mountain ja Humantay järve liustikumatk. Minagi valisin nendest esimese, kuigi tagantjärele pole ma päris kindel, kas see oli õige valik.
Sõit Rainbow Mountaini suunas algas juba kell 2:30 öösel. Tee sinna võttis umbes 4 tundi, lisaks hommikusöögipeatus. Kohale jõudes olime umbes 4600 meetri kõrgusel, kust tuli jalutada ligi 2,5 km, et jõuda 5000 meetri kõrgusel asuva põhivaatepunkti juurde. Mõned inimesed ei tundnud end kõrguse tõttu eriti hästi, kuid isiklikult ootasin midagi raskemat. Üles sai minna ka hobuse või mootorrattaga. Vaatepilt oli üsna pilvine ja ümber oli paks rahvamass. Mõni vaade oli siiski päris hea, nii et otsest kahetsust ei tunne ma selle tuuri valiku üle. Tagasisõit võttis jälle umbes 4 tundi, lisaks lõunasöögipaus.
Loe Rainbow Mountain lühiülevaadet Instagrami postitusest ja veel tuuri soovitusi leiad Cusco blogipostitusest.



7. päev: Cusco ja ööbuss, Peruu
Pärast Rainbow Mountaini tuuri plaanisin ühe natuke rahulikuma päeva. Veetsime veel Cuscos ringi, külastasime San Pedro turgu ja nautisime nende imelist kokakunsti. Peruus leiab ikka suurepäraseid restorane, nagu näiteks Chevice Seafood Kitchen.
Hilisõhtul hakkasime Cuscost Boliivia piiri poole liikuma. Muidugi oleks La Pazi saanud ka lennukiga, aga see oli tunduvalt kallim ja tahtsin külastada ka Peruu ja Boliivia piiril olevat Titicaca järve. Seetõttu võtsin Bolivia/Peru Hop ööbimisega bussi, mis väljus Cuscost kell 22:00 õhtul.
8. päev: Lake Titicaca – La Paz, Peruu/Boliivia
Pärast öist bussisõitu jõudsime hommikul kell 6:00 Titicaca järve äärde. See on Boliivia ja Peruu piiril asuv maailma kõrgeim järv, kus laevad sõidavad ning mis asub merepinnast 3800 meetri kõrgusel. Mõlemal pool piiri tegime mõne tunnise peatuse, kus oli võimalus osta lisaks ka ekskursioone. Kes soovis, võis jääda ühte neist kohtadest pikemaks ja võtta Peru/Bolivia Hop bussi järgnevatel päevadel.
8.1. Peruu: Punos ja Urose rahva uplivad saared
Esmalt tegime paaritunnise peatuse Peruu poolel Punos, kus saime nautida lihtsat hommikusööki ning võimalust minna ekskursioonile Urose rahva ulpivatele pilliroost saartele. Ühel saarel elab oma hüttides umbes 2-4 peret ning kokku on seal ligikaudu 3000 inimest. Külastus oli veidi sürr, kuna saarel kõndides tundus nagu jalutaks vesivoodil, kus kergelt lainetab. See oli ühtaegu huvitav ja põnev kogemus, kuid samas ka veidi kurb.
Urose rahvas on seal elanud pea 800 aastat, kuid mitte seetõttu, et nad seda väga tahtsid, vaid neid tõrjuti mandrilt välja. Tänapäeval elavad nad endiselt õlesaartel, kuna ei saa endale Punos maa ostmist lubada. Elamistingimused on väga lihtsad ja nende peamine sissetulekuallikas on turism. Seetõttu oli perenaisele nende majas istudes öelda, et me ei soovi nende suveniire osta, üsna keeruline ja nukker olukord.



8.2. Boliivia: Copacabana ja Isla del Sol
Pärast Peruu ja Boliivia piiriületust, mille juures aitas meid Peru/Bolivia Hop reisisaatja, tegime peatuse Copacabanas. Esimese asjana vahetasime sularaha, sest Boliivias pole kaardiga eriti midagi peale hakata – kõik toimub sularahas! Oli selgelt tunda, et oleme uues riigis, Boliivias – kõik tundus natuke rohkem kaoses ja vähem viimistletud.
Copacabana ise paistis olevat päris tore kohaliku atmosfääriga, paljude järvevaadetega kohvikute ja katusebaaridega. Sealt tegime tuuri umbes tunnise paadisõidu kaugusele asuvale Isla del Sol saarele, mis asub 3976 meetri kõrgusel. Inkade legendi järgi oli see päikesejumala sünnipaik. Saar oli väga rahulik, ideaalne koht ööbimiseks neile, kes otsivad rahu ja vaikust. Tuur oli üldiselt tore – eriti seetõttu, et saime natuke jalutada, kuigi suurem osa ajast kulus saarel ringi vaatamiseks ja tagasisõiduks.



Õhtul kella 21:00 ajal jõudsime La Pazi ja meie õnneks viidi meid isegi hotelli ette. La Pazis ööbisime mõlemad ööd hotellis nimega Hotel Boutique Vivenzo.
9.-10. päev: La Paz, Boliivia
4000 meetri kõrgusel Andide mäestikus asuvas Boliivia suurimas linnas La Pazis veetsime kaks tervet päeva. Võrreldes teiste varem külastatud Lõuna-Ameerika suurlinnadega oli La Paz tunduvalt kaootilisem. Vaatasime ringi La Pazi turgudel, käisime jalgsiekskursioonil ja tiirutasime köisraudteega (Mi Teleferico), mis seal ühistranspordina kasutusel on. Viimane oli kindlasti üks meie lemmiktegevusi. Et rohkem aimu saada, vaata minu Instagrami lühivideot Mi Teleferico sõidust.
11.-13. päev: Uyuni soolaväljade tuur, Boliivia
Uyuni linna jõudsime hommikul kell 7:00. Otsustasime kohe samal päeval tuuri alustada, mis on üsna tavaline. Uyuni linn on üsna trööstitu ja ma ei soovita oma aega seal kulutada. Tuur väljus 10:30 ja peaaegu terve esimese päeva veetsime Uyuni soolaaaladel. See oli kindlasti üks minu 2,5 nädala tipphetki ja ägedamaid elamusi.



Teisel päeval oli palju sõitmist ja peatusi. Külastasime mitmeid erinevaid laguune, jälgisime lähedalt flamingode kolooniat, sõitsime mööda paljudest vulkaanidest, jalutasime geisrite juures ning lõpetasime õhtul tähistaeva all kuumaveeallikas.
Viimane päev oli mõeldud enamjaolt tagasisõiduks. Kuna valisime tuuri lõpuks Atacama (mitte Uyuni), läksime seal ülejäänud grupiga lahku. Meie giid aitas meid paberimajandusega ja suunas Tšiili transfeerbussile. Piirilt oli 1,5-tunnine sõit ja kell 12:30 jõudsime Tšiili San Pedro de Atacama linna.
13.-15. päev: Atacama kõrb, Tšiili
Atacama külastamine polnud mul esialgu üldse plaanis, aga Boliivia reisiplaani tegemisel sain aru, et Uyuni tuuri lõpetamine San Pedro de Atacamas on ajaliselt ja rahaliselt kõige mõistlikum variant. Boliiviast tulles tundus isegi Tšiili kõrbelinn nagu tsivilisatsiooni naasmine – kaardimakse, internet, asfalteeritud maanteed, maitsvam sai ja muidugi mitu korda kallimad hinnad.
Kokku oli meil kolm päeva, millest kaks poolikud. Kuna Uyuni tuuri jooksul külastasime rohkelt laguune ja soolaväljasid, jätsime need Tšiili plaanist välja ning otsustasime San Pedro de Atacama ümbruses olevaid kanjoneid ja maastikke avastada iseseisvalt jalgrattaga. Lisaks võtsime paar ekskursiooni – Tatio geisriteväljale ja tähevaatlusele. Ööbisime kohas nimega San Pedro de Atacama: Hostal Desert, mille hinna ja kvaliteedi suhe oli väga hea.



Viimaseks ööks sõitsime San Pedro de Atacamast bussiga Calama linna, kus asub selle piirkonna lennujaam. Nii meie puhkus lõppes, sest järgmisel hommikul tegime juba tööd ja õhtul võtsime lennuki Tšiili pealinna Santiagosse. Kuna veetsime Santiagos nädala, ei peatunud seal enam pikemalt ja sõitsime kohe edasi São Paulosse, kus jätkasime oma kaugtööelu.
Ickota B&B
Peruu, Boliivia, Tšiili reisikava kokkuvõte koos majutustega
Selline oli minu Peruu, Boliivia ja Tšiili reisikava. Juhul kui aega oleks natuke rohkem, lisaksin veel juurde paar päeva Santiagos ja Limas. Kindlasti pole see plaan kõigile, sest tegemist on väga aktiivse reisiga ja nagu varem mainisin, oleks vaja vähemalt iga nende riigi jaoks 2-4 nädalat. Meie saime aga põgusa ülevaate nende kultuurist, maastikust, inimestest ja elust ning jäin reisiga väga rahule. Panin selle planeerimisele omajagu aega.
Lõuna-Ameerika on täis imelisi paiku ja seiklusi, mis ootavad avastamist. Kuigi meie reis oli tihe ja intensiivne, pakkus see meile hindamatuid kogemusi ja mälestusi.
TRANSPORT | TEGEVUS | ÖÖMAJA | |
---|---|---|---|
1. päev | Lend Cuscosse Takso: Cusco – Ollantaytambo | Saabumine Cuscosse ja sõit Ollantaytambosse | Ollantaytambo: Casa de Ollanta ByB |
2. päev | Ollantaytambo varemed ja vaatamisväärsused | Ollantaytambo: Casa de Ollanta ByB | |
3. päev | Rong: Ollantaytambo – Aguas Calientes | * Ollantaytambo – rahulik päev * Sõit Aguas Calientesse | Aguas Calientes: Runas Inn Machupicchu |
4. päev | Rong (õhtu): Aguas Calientes – Ollantaytambo | * Machu Picchu külastus * Termaalveebasseinid * Sõit Ollantaytambosse | Ollantaytambo: Casa de Ollanta ByB |
5. päev | Buss (hommik): Ollantaytambo – Cusco | Cusco vaatamisväärsused | Cusco: Kutty Wasi |
6. päev | Rainbow Mountain tuur Cuscost | Cusco: Kutty Wasi | |
7. päev | Ööbuss (hilisõhtul): Cusco – Titicaca | Cusco vaatamisväärsused Õhtul – ööbuss Peru Hop Bus | Peru Hop ööbuss |
8. päev | Buss: Lake Titicaca – La Paz | Lake Titicaca: 1. Uro õlgedest saared (Peruu) 2. Copacabana (Boliivia) | La Paz: Hotel Boutique Vivenzo |
9. päev | La Paz vaatamisväärsused | La Paz: Hotel Boutique Vivenzo | |
10.päev | Ööbuss: La Paz – Uyuni | La Paz vaatamisväärsused Õhtul ööbuss Uyunissse | Ööbuss |
11. päev | 4WD auto tuuri poolt | Uyuni 3-päevane ringreis | Tuuri poolt: soolahotell |
12. päev | 4WD auto tuuri poolt | Uyuni 3-päevane ringreis | Tuuri poolt: külalistemaja |
13. päev | Transfeer: Boliivia ja Tšiili piir – San Pedro de Atacama | Uyuni 3-päevane ringreis Atacama kõrb: rattaga Devil’s Throat ja õhtul tähevaatlus tuur | San Pedro de Atacama: Hostal Desert |
14. päev | Atacama kõrb: rattaga Moon Valley | San Pedro de Atacama: Hostal Desert | |
15. päev | Buss: San Pedro de Atacama | Atacama kõrb: Tatio geisrid tuur Sõit Calamasse | Öömaja: Calama |
16. päev | Lend: Calama – Santiago | Lahkumine Atacama kõrbest |
Kas olete huvitatud rohkem lugema Lõuna-Ameerikas reisimisest?
- Kuhu minna Argentinas?
- Patagoonia: Kuidas külastada Perito Moreno liustiku?, Argentina Patagoonia soovitused
- Iguazu joad
- Nädalavahetus Uruguays
- Buenos Airese reisijuht
- Galapagose saared
Palju infot ja pilte leiab ka minu Instagrami postitustest või highlight’ide alt.
Lisa kommentaar