Island on unikaalne sihtkoht, mis võlub oma metsiku looduse, dramaatiliste maastike ja mitmekesisusega. Matkabussiga reisimine annab võimaluse avastada seda mitmekülgset maad oma tempos, pakkudes suuremat vabadust ja paindlikkust.
Selles postituses jagan meie nädalapikkuse Islandi reisi praktilisi nõuandeid ja annan ülevaate, millised kulutused sellega kaasnesid. Kui plaanid ka ise Islandile minna, leiad siit väärtuslikke nippe, kuidas oma reisi sujuvamaks ja soodsamaks muuta!
Kui soovid rohkem inspiratsiooni ja konkreetset marsruuti, siis vaata ka minu varasemat postitust “Pulmareis Islandil: nädalane Islandi reisikava“, kus jagan meie teekonda päev-päevalt.
Islandi reis matkabussiga
Kui soovid Islandist lühiülevaadet, vaata ja salvesta minu Instagrami postitused ja lühikesed kokkuvõtted järgmiste teemade kohta: : Islandile saabumine, esimesed päevad, droonivaated, Lõuna-Island, ratsamatk, Reykjavik, Snæfellsnes poolsaar, laguunid, video: Islandi tipphetked, soovitused. Lisaks leiad palju väärtuslikke soovitusi meie highlight’ide alt.
📷 Kui sa mind veel Insatgramis ei jälgi, siis soovitan seda teha, kuna seal jagan rohkem ja jooksvalt oma reisidest. Pane follow @hiieliinreisib.
Miks reisida Islandile?
Island on paljude unistuste sihtkoht – midagi müstilist ja Euroopa mõistes kauget. Samas ei pruugi see igale reisijale sobida. Ka mina olin Islandi reisi pikalt edasi lükanud. Nüüd jagan enda plussid ja miinused ning annan aimu, kellele see sihtkoht võiks sobida.
Islandi plussid
- Imeline ja ürgne loodus – mäed, kosed, liustikud, vulkaanid, kuumaveeallikad, virmalised, vaalavaatlus .Midagi sarnast mujalt ei leia. Igas suunas avaneb postkaardivaade ning linnast väljas sõites saad pidevalt imetleda mõnda juga.
- Rikkalikud matkamisvõimalused – ideaalne sihtkoht looduses liikujatele. Kõik matkad ja rahvuspargid on tasuta, maksma pead ainult parkimise eest (ca 7-11 eurot koht). Meie kasutasime matkavõimaluste kaardistamiseks Alltrailsi.
- Omapärane kultuur – Islandi kultuuri on mõjutanud nii Skandinaavia, Suurbritannia kui ka USA. Loodusega ühes kulgemine on kujundanud nende eluviise, näiteks on saarlased suured mütoloogiliste tegelaste austajad. Keel on säilinud muutumatuna ja kohalikud suudavad lugeda isegi keskaegseid tekste. Islandil ei kasutata perekonnanimesid, ja see on üks maailma võrdsemaid riike, kus hinnatakse kõrgelt pereväärtusi ja kogukonda.
- Tõhus infrastruktuur ja turvalisus – head teed, hästi toimivad IT-süsteemid, WC-d igal pool ning üldine turvalisus. Kõik toimib! Väidetavalt ei lukusta kohalikud isegi uksi.
- Lähedal asukoht – kuigi Islandi loodus on erakordne, on saar Eestist vaid 4 tunni kaugusel. Hetkel saab sinna lennata otse Riiast või Helsingist.
Islandi miinused
- Kallis – see pole müüt! Kuigi hinnad on viimastel aastatel tõusnud ka Eestis, on Island siiski omaette klass. Suuremad kulutused tulevad majutusest, toidust (eriti väljas süües), autorendist, kütusest ning tuuridest. Isegi säästlikult reisides tuleb arvestada märkimisväärsete kuludega. Allpool kirjutan täpsemalt hindadest ja kulutustest.
- Külm, tuuline ja vihmane ilm – ilm oli tõepoolest väljakutsuv ja muutlik, nagu räägitud. Kuigi meil vedas ka päikeseliste päevadega, tasub siiski pigem valmistuda tuuleks ja vihmaks.
- Palju turiste – viimastel aastatel on turism Islandil hüppeliselt kasvanud. Saar on kehtestanud piirarvu, milleks on 200 000 turisti samal ajal. Arvestades, et Islandi elanikkond on umbes 370 000, on see märkimisväärne number. Populaarsemates kohtades võib seetõttu eriti kõrghooajal (juuni–august) olla palju rahvast. Samas on saar piisavalt suur, et maanteedel sõites saab endiselt kogeda ürgset ja inimtühja loodust.
- Vähem mugavusi – Islandi reis pole alati mugav puhkus, vaid pigem seikluslik elamus.
Kellele Island sobib?
Island sobib eelkõige loodus- ja seiklushuvilistele. Kui armastad matkamist, värsket õhku ja unikaalseid vaateid, leiad Islandil palju avastamist. Ürgsed maastikud, kuumaveeallikad ja mitmekesised loodusimed teevad sellest ideaalse sihtkoha neile, kes otsivad erilisi kogemusi.
Samuti sobib Island neile, kes ei pelga muutlikku ilma – tuul ja vihm on sagedased kaaslased, kuid õige riietuse ja suhtumisega ei takista see reisi nautimist. Kui eelistad seiklusi mugavusele, on Island just sulle.
Kellele Island ei sobi?
Island ei pruugi sobida neile, kes eelistavad odavaid puhkusi või luksuslikke mugavusi. Kui sulle meeldib peatuda ilusates hotellides ja einestada restoranides, ei pruugi Island olla sinu jaoks parim sihtkoht. Samuti pole see riik, kuhu minna väikese eelarvega – raha kulub siin isegi säästlikult reisides. See pole kindlasti koht, kus keskenduda vaid söögi- ja jooginaudingutele.
Lisaks võib karm ja muutlik ilm osutuda katsumuseks neile, kes hindavad sooja ja päikeselist puhkust. Kuigi Islandi loodus on võimas ja seikluslik, ei pruugi siin alati kõige mugavam olla.
Islandi reis matkabussiga
Kui hakkasime Islandi reisi planeerima, oli meil kaks valikut:
- Rentida auto ja ööbida Airbnb-des.
- Rentida matkabuss ja peatuda kämpinguplatsidel.
Lõpuks valisime matkabussi ja see osutus meie parimaks otsuseks. Pärast reisi arutasime abikaasaga, et kui kunagi uuesti Islandile läheme, valiksime kindlasti taas matkabussi.
Autorendi variante vaatasime Discovercars platvormi kaudu, mille kaudu sageli Euroopas reisides auto rendime. Tegu pole autorendifirmaga, vaid lehega, mis vahendab erinevaid pakkumisi.
Miks rentida Islandil matkabuss?
Paindlikkus
Matkabuss annab täieliku vabaduse kohandada marsruuti ja ööbimiskohti vastavalt vajadusele. Islandi ilm on sageli ettearvamatu, ja võimalus plaane muutlikule ilmale vastavalt kohandada oli suur eelis. Airbnb majutused peab varakult ette broneerima (seda eriti kõrghooajal) ja jooksvalt neid muuta ei saa.
Soodsam
Matkabussiga reisimine ühendab auto, magamiskoha ja köögi. See tähendab, et säästad nii majutuse kui ka väljas söömise pealt. Kuigi autorent Islandil on üsna mõistliku hinnaga, on väljas söömine väga kallis. Meie säästunipp oli võtta kaasa Eestist toitu, mis vähendas söögikulusid.
Mugav “kodu” ratastel
Matkabuss muutis reisimise lihtsamaks ja mugavamaks. Kui kõht läks tühjaks, saime teha peatuse ja valmistada ise lõunasööki, ilma et oleks pidanud otsima restorani. Kõik toidud olid autokülmikus käepärast, ja samuti saime vältida pidevat poeskäimist. Lisaks oli bussis soojendus, mis oli suur abiline, kui tahtsime keset päeva riideid kuivatada ning natuke soojendada.
Seikluslik romantika
Matkabuss andis meie pulmareisile erilise seiklusliku ja romantilise tunde. Õhtused jutuajamised ja kaisus magamine väikeses bussis lõid intiimse atmosfääri, mida hotellis poleks kogenud. Muidugi meeldivad meile ka ilusad hotellid ja mugavused, aga matkabussiga seiklemine keset ürgset loodust oli midagi erilist.
Matkabussi rentimine on ideaalne valik neile, kes hindavad vabadust, seiklusi ja looduslähedust.
Matkabussiga reisimise miinused ja väljakutsed
Matkabussi rentimine pole kindlasti kõigile sobiv reisimisviis. Siin on mõned peamised väljakutsed:
Külm ilm ja vihm
Islandil on ka soojematel kuudel üsna jahe, vihmane ja tuuline. Matkabussis elades tähendab see, et iga kord, kui soovid minna tualetti, duši alla või kasutada kämpingu kööki, pead minema välja – ja sageli otse vihma kätte. Meie bussis oli eraldi akuga küttekeha, mis tagas sooja, kuid see sõltus sõitmisest – vähemalt 200 km päevas oli vajalik aku laadimiseks. Reykjavikis veedetud päeval ei sõitnud me piisavalt ja selle tulemusena veetsime järgmise ööd jahedas bussis. Õnneks oli olemas paks tekk, mis aitas külma vastu.
Piiratud pesemisvõimalused
Kuigi kämpingutes on dušid olemas, pole need alati kõige mugavamad. Kui väljas on 5 kraadi ja vihm, siis pole meeldiv mõte kõndida läbi kämpingupargi duši alla. Mõnes kämpingus oli ainult üks dušš, mis võib tähendada järjekorda ja jahedas ootamist.
Räpased köögid ja söögi valmistamine
Enamikes kämpingutes on köögid, kuid need on sageli avatud õues või halvasti varustatud. Septembris, kui temperatuur oli 5 kraadi, polnud eriti meeldiv õues süüa teha. Mõned köögid olid ülerahvastatud ja veidi räpased. Õnneks saime oma bussis kasutada lauda ja teha toitu seal, mis osutus tihti mugavamaks.
Mugavuste puudumine
Matkabussis elamine tähendab kitsastes oludes hakkama saamist. Igal õhtul tuleb voodi lahti teha ja päeval kokku panna. Siseruumi on väga vähe, ja kahekesi jagades võib see kiiresti kurnavaks muutuda. Seega on oluline teha selline reis inimesega, kellega väga hästi klapid.
Matkabussiga reisimine pakub tõesti suurepärast paindlikkust ja iseseisvust, kuid nõuab samas valmisolekut loobuda teatud mugavustest. Meist ilmselt püsivaid “van life” harrastajaid ei saa, aga lühikeseks perioodiks oli see täitsa vahva kogemus. Kahtlemata on matkabussiga reisimine veidi mugavam soojemas kliimas, kus ilm pole nii ettearvamatu ja karm.
Kust rentida matkabussi?
Islandil on rohkelt firmasid, kes pakuvad matkabussi renti. Need on kõik üsna sarnased, aga erinevad hinna, mugavuse, pakutava varustuse poolest. Janisel oli eraldi exceli tabel erinevate pakkumiste võrdlemiseks.
Meie kasutasime firmat PK Camper, kus rentisime keskmise suurusega manuaalkäigukasti ja soojendusega matkabussi Renault Trafic 1 – link siin. Mahutavus 3 inimest, aga pigem sobilik kahele.
Kriteeriumid matkabussi valikul
- Matkabussi suurus: Soovisime keskmise suurusega bussi, kus saaks sees istuda ja vajadusel toitu valmistada. Väiksemas bussis saab küll magada, kuid lauda püsti panna ja sööki teha ei saa. See oli väga oluline, sest Islandi muutliku ilmaga oleks vihma käes toidu valmistamine väga ebamugav. Nägime inimesi, kes pidid 5-kraadise vihmaga väljas süüa tegema – mitte just parim kogemus.
- Soojendus: Bussis peaks kindlasti olema eraldi aku pealt töötav küte, sest isegi suvel on õhtud jahedad. Kõigil bussidel seda võimalust pole, nii et see tasub enne üle kontrollida.
- Lisavarustus: Oluline on jälgida, kas bussi baashind sisaldab ka vajalikke nõusid ja kokkamistarvikuid või tuleb need eraldi lisatasu eest. Kuigi me ei kasutanud õuemööblit (lauad, toolid), tahtsime, et see võimalus oleks olemas. Lisaks oli meile tähtis, et bussis oleks kraanikauss ja vesi ning piisavalt mugavad magamistarbed.
- Auto kvaliteet ja välimus: Buss pidi olema korralik ja sisustus peaks olema mugav. Välimus mängis ka rolli – soov oli midagi funktsionaalset.
- Hind: See oli üks peamisi tegureid. Pärast vajalike funktsioonide olemasolu kontrollimist valisime kõige odavama hinnaga variandi (ilma täiskindlustuseta – kindlustusest loe järgmises peatükis), jälgides, mida täpselt hind sisaldab – lisavarustus, köögitarvikud jne.
Mis ei olnud meile oluline?
- Käigukast: Kuna sõitsime peamiselt maanteel, ei olnud vahet, kas bussil on manuaal- või automaatkäigukast. Manuaal oli odavam, seega valisime selle variandi.
- Neliveolised rattad: Islandi maanteed, eriti Ringtee, on heas korras ja nelivedu ei olnud vajalik. Kuna plaanisime sõita vaid peamistel teedel, ei tundunud mõistlik maksta rohkem nelikveolise bussi eest, mis on mõeldud keerukamatele teekondadele.
Täiskindlustus bussile: Swedbank Platinum krediitkaart
Islandil tasub kindlasti võtta bussile või autole täiskindlustus, et vältida lisakulutusi võimalike kahjustuste korral. Selle asemel, et võtta täiskindlustus otse rendifirmalt, kasutasime sõprade soovitusel Swedbank Platinum krediitkaarti, mis sisaldab reisil kaskokindlustust kuni 40 000 euro väärtuses. Omavastutus õnnetusjuhtumi korral on 250 eurot, mis on väiksem summa kui kohalikult rendifirmalt ilma omavastutuseta võtta.
Tähtis on teada, et Islandi rendifirmade täiskindlustus ei kata kõiki juhtumeid. Näiteks ei hüvitata kahju, kui autouks lendab suure tuule tõttu ära (rendifirma õpetas meid esimesena, kuidas ust ohutult avada!) või kui sõidad neliveolisele autole mõeldud teele ja jääd sinna kinni.
Kas jäime valitud matkabussiga rahule?
Jah, jäime väga rahule. Voodit oli lihtne kokku ja lahti panna, sees sai mugavalt istuda ning laua üles panna. Kõik vajalikud sööginõud – alates taldrikutest kuni veiniavajani – olid olemas. Bussis olev “ahi” küttis ruumi hästi soojaks. Meie õhturutiin oli tavaliselt selline: panime kütte õhtul tööle, kuid mõne tunni pärast läks nii palavaks, et pidime selle välja lülitama. Enne hommikut, kui jahedamaks läks, panime kütte uuesti tööle.
PK Campersi matkabuss võis välimuselt olla lihtsam võrreldes mõne teise, näiteks Cozy Campersiga, kuid see oli väga praktiline ja hea hinnaga, mistõttu valik langes just sellele.
Mis oleks võinud olla teisiti? Tundsime puudust külgakendest, mis oleks olnud kallim. Samuti arvas mu abikaasa, et järgmisel korral võiks võtta suurema bussi, kus saaks ka sees püsti seista. Tegelikkuses seda siiski otseselt vaja ei olnud, ja suurem buss oleks samuti kallim olnud.
Kämpinguplatsid matkabussiga reisimiseks
Islandil on keelatud suvalises kohas ööbida, seega tuleb matkabussiga peatuda ametlikes kämpingutes. Neid oli kõige lihtsam leida Google Mapsi kaudu. Reisi planeerides valis Janis välja mõned kämpingud, mis jäid meie marsruudile. Ette broneerima ei pidanud (ja sageli polnud see isegi võimalik). Rendifirma juht kinnitas samuti, et kämpingutes leidub tavaliselt alati vabu kohti ja eelbroneerimine pole tavaks.
Kämpingus ööbimise hind oli vahemikus 27–35 eurot öö kohta (arvestatuna bussi peale). Maksmine oli võimalik kaardiga, erandiks oli Mosskogari kämping, kus sai maksta ainult sularahas (sealhulgas eurodes). Selle hinna sisse kuulusid tavaliselt köögi, WC-de ja duššide kasutamine. Elektriga kohta me ei vajanud.
Kuigi mul olid Austraaliast mälestused luksuslikest kämpingutest, tundusid Islandi kämpingud esialgu pigem lihtsakoelised. Paljudes kohtades olid köögid kas väga väiksed või õues, mis Islandi külma kliima tõttu polnud kõige mugavam. Siin tuli jälle kasuks, et meil oli keskmise suurusega matkabuss, kus saime vajadusel sees kokata ja istuda. Dušše samuti üldjuhul nappis – sageli terve koha peale vaid 1-2 ehk iga päev duši all ei käinud.
Meie kogemused ja hinnangud külastatud kämpingutele leiad Islandi reisikava blogipostitusest.
Islandi ekskursioonid ja sissepääsupiletid
Ekskursioonid ja tuurid moodustavad lisaks majutusele ja toidule olulise osa reisikuludest. Hinnad võivad ulatuda 100-200 euro piiresse inimese kohta. Kas need on alati väärt oma hinda? See sõltub konkreetsest tuurist ja tegevusest, kuid sellised hinnad on seal tavalised.
Kui teil soov teha kindel tuur, tasub see eelnevalt broneerida, eriti kõrghooajal nagu suvel. See on natuke vastuolus soovitusega olla paindlik ilmastiku suhtes, kuid populaarsed ekskursioonid nagu vaalavaatlus, jääkoopatuurid või süstamatkad liustikujärvedel täituvad sageli kiiresti. Meie soovisime septembris minna süstamatkale, kuid kohad olid juba nädal varem täis.
Matkamine ja rahvuspargid on õnneks Islandil tasuta. Looduslikud vaatamisväärsused, kuhu saab ilma giidita, sealhulgas matkarajad, geisrid, kosed ja liustikujärved, ei ole piletiga. Tasuda tuleb vaid parkimise eest, mis jääb vahemikku 7-12 eurot. Seega on võimalik ka odavamalt reisida.
Meie reisi jooksul külastasime jääkoopatuuri, ratsamatka, Reykjaviki jalgsituuri ja kolme tasulist laguuni. Kokku kulutasime sellele 467.37 eurot inimese kohta.
Erinevate Islandi tuuride kohta saab ülevaate ja head infot GetYourGuide leheküljelt – vaata siia.
Islandi laguunid ja termaalveebasseinid
Üheks reisi tipphetkeks olid kindlasti imelised termaalvee basseinid, tuntud ka kui “laguunid” või kuumaveeallikad. Need hakkasid meile nii meeldima, et külastasime nelja erinevat kohta. Polnud alati odav lõbu, aga pärast niisket, tuulist ja külma päeva oli värskes õhus kuumas vees ligunemine parim lõõgastus.
Soovitan kaasa pakkida plätud – tundsime neist puudust, sest ühe USA youtuberi õhutusel ei võtnud kaasa!
Meie külastatud laguunid (hinna järgi langevalt) ja minu hinnangud (siit leiad minu Instagrami laguunide kokkuvõte salvestamiseks):
- Sky Lagoon (4/5): 2021. aastal avatud luksuslik laguun/spaa, mida paljud soovitavad Blue Lagooni asemel. Reykjavíki keskusest vaid 15 min kaugusel. Sinna tasub minna just nende 7 sammust koosneva rituaali pärast (broneeri siin). Spaa on ilus, stiilne ja uus, infinity-basseini ja suure klaasaknaga saunaga. Hind on muidugi üsna kõrge, aga kogemus oli seda väärt. Miinuseks ehk turistide rohkus. Aeg tasub kindlasti ette broneerida (eriti kui minna päikeseloojanguks).
- Hvammsvik Hot Springs (5/5): butiik-laguun mere ääres, ümbritsetud mägedest. Kokku on seal 8 väikest basseini, aurusaun ning võimalik on ka otse ookeanisse hüpata. Kindel soovitus! Läksime päikeseloojangu ajaks ja vaated olid IMELISED!
- Secret Lagoon (3/5): lihtsam ja odavam koht kui eelnevad. Asub Golden Circle’i piirkonnas – kui seal kandis ööbida, siis miks mitte minna. Käisime seal esimesel õhtul pärast vihmast päeva, ja see soojendas meid üles küll. Pileti ostsime kohapealt, kuid hiljem saime teada, et meie ööbimiskohast oleks saanud 20% soodustusega vautšeri.
- Reykjadalur Hot Spring Thermal River (5/5): ainulaadne elamus ja täiesti tasuta. Esmalt tuleb ette võtta tunnine matk läbi mägede, ja lõpuks ootab sind kuum vesi otse jões – see oli midagi täiesti erilist.
Võib-olla märkasite, et kuulsat Blue Lagooni (erinevad tuurid, mis sisaldavad Blue Lagooni külastust) ei ole selles nimekirjas. Tõepoolest, peaaegu kõik meie reisisõbrad ütlesid, et see pole oma hinda väärt, mistõttu jätsime vahele. Ma aga ei välista, et seda siiski järgmisel Islandi reisil ei prooviks. Juhul kui soovite Blue Lagooni külastada, on oluline sissepääsupilet juba varakult broneerida.
Samuti tahaks külastada veel põhjaosas olevaid laguune – näiteks Myvatn Nature Baths, Vök Baths, Forest Lagoon.
Ilm: millal reisida Islandile?
Islandi kliima on aastaringselt jahe ja muutlik, mistõttu ideaalseks reisihooajaks peetakse suvekuud – juuni kuni august. Sel ajal on päevad pikad, temperatuurid soojemad (keskmiselt 10–15 kraadi, päeval vahel ka 20 lähedal) ja teed ligipääsetavamad. Samas on suvi ka kõige turistirohkem ja hinnad kõrgemad.
Kevad ja sügis pakuvad vähem rahvast ja soodsamaid hindu, kuid ilm on jahedam ning muutlikum. Talv on külm ja pimedavõitu, kuid ideaalne aeg virmaliste vaatlemiskes ja täiesti teistsuguse kogemuse jaoks.
Island erinevatel aastaaegadel pakub erinevaid kogemusi ja elamusi. Lisan siia kokkuvõtliku tabeli, mis aitab ehk valikut lihtsamaks teha.
Meie kogemus ilmaga septembris
Kaalusime Islandile reisimiseks maid või septembrit, ja lõpuks valisime pulmareisiks septembri keskpaiga, nädal pärast pulmapidu. Matkabussi rendihinnad olid septembris juba tunduvalt soodsamad, kuna suve kõrghooaeg oli lõppenud. Ilm oli küll nii muutlik, nagu meid hoiatati, ja esimesed paar päeva tõid kaasa palju vihma ja tuult. Kuid ülejäänud nädal oli üsna kuiv, vahelduva pilvisusega ja isegi mõni päikseline päev. Päeval oli temperatuur umbes 10-12 kraadi ja õhtuti langes see 5-7 kraadini.
Islandil võib suvelgi olla heitlik ilm, nagu sel suvel, mil juulis oli vaid neli ilusa ilmaga päeva. Seega on ilm igal ajal ettearvamatu ja õige riietus on tõepoolest oluline.
Septembri valikul mängis rolli ka soov näha virmalisi, mida suvekuudel pole võimalik kogeda. Meie saime seda maagilist nähtust imetleda kahel õhtul.
🌦️ Soovitame kindlasti jälgida ilmaennustust, mis osutus Islandil üllatavalt täpseks. Üks parimaid veebilehti Islandi ilma jälgimiseks on vedur.is.
Toit ja väljas söömine
Väljas söömine on Islandil väga kallis! Näiteks maksab supp lihtsas restoranis umbes 20–25 eurot ja praed algavad 30 eurost. Juba enne reisi otsustasime, et ei hakka Islandil toidugurmaanideks ning valmistame kõik toidud ise. Matkabussiga reisimine pakkus selleks suurepärase võimaluse. Väljas käisime söömas vaid Reykjavikis – proovisime lambasuppi, paar saiakest ja kohvi pagariäris. Soovitan salvestada see Instagrami postitus Reykjaviki söögikohtadega. Kohvi hind oli tegelikult üllatavalt mõistlik – kvaliteetses kohvikus maksis see umbes 5 eurot, peaaegu nagu Eestis.
Toidupoodides olid hinnad samuti kõrged, kuid siiski talutavad. Kui te matkabussiga ei reisi, soovitan hotelli asemel rentida köögiga korteri, sest ise toidu valmistamine on tõesti suur säästukoht.
Meie otsustasime suure osa toidust Eestist kaasa võtta. Koha peal ostsime juurde ainult mune, skyri, tomateid ja mõned snäkid. Seetõttu kulus toidu peale kokkuvõttes üsna vähe.
Aga mida me kaasa võtsime? Tatrahelbeid, kaerahelbeid, täisterapastat, kaks pakki koorikleiba, näkileiba, mitu tuunikalakonservi, kanasigari vorsti, salaamisinki, juustu (“kilepaki” juustu), soola, pipart, mett, maapähklivõid (see oli tegelikult poes väga odav, nii et lõpuks ostsime juurde), proteiini- ja pähklibatoone, pähkleid, rosinaid ning paar nuudli- ja riisirooga, õunu. Huvitaval kombel olid mõned asjad Islandil isegi odavamad – nagu näiteks oad tomatikastmes, proteiinibatoonid, maapähklivõi.
Päevamenüü oli midagi sellist. Hommikusöögiks sõime tavaliselt putru Skyriga (Islandil on see tõesti suurepärane), lõunaks leiba keedumunaga (munad keetsime eelnevalt) ja õhtusöögiks pastat või muud sooja toitu. Vahepaladeks kasutasime batoone ja muid snäkke.
Lennupiletid: kuidas minna Islandile?
Meie kasutasime Islandile lendamiseks AirBalticut, mis pakub otseühendust Riia ja Reykjaviki vahel – vaid 3,5-tunnine lend (Tallinnast alustades lisandub muidugi lend Riiga). Kui AirBalticu pakkumistel silma peal hoida, võib piletid saada üsna mõistliku hinnaga. See oli meie reisi üks odavamaid kulusid. Erinevalt tavapärasest, mil reisime ainult käsipagasiga, ostsime seekord juurde ühe registreeritud pagasi kohvri, kuna võtsime kaasa rohkem riideid ja toitu Eestist. See osutus väga praktiliseks valikuks! Lisaks on Islandile otselennud ka Helsingist, kuid minu kogemusel on piletihinnad sageli kõrgemad.
Parima hinna leidmiseks soovitan jälgida Trip.ee ja Reisidiilid.ee pakkumisi.
Islandi kulutused ja eelarve
Nüüd jõuame kõige huvitavama teemani – raha! Kui palju maksis meie nädalane reis matkabussiga Islandile? Allolevast tabelist saate täpsemalt näha meie kulutusi. Islandi kohta oli see üsna soodne reis, kuna hoidsime kulutusi mõistlikul tasemel. Samas ei piiranud me end liigselt ja käisime ekskursioonidel, mis meid tõeliselt huvitasid.
Maksta saab Islandil igal pool kaardiga – sularaha polnud kordagi vaja ning Islandi kroone me ei kasutanudki. Igaks juhuks võib siiski natuke eurosid kaasa võtta, sest vajadusel võtavad nad ka eurosid vastu.
KULU LIIK | KAHELE | ÜHELE |
---|---|---|
Lennupiletid | 336.96 € | 168.48 € |
Ekskursioonid ja laguunide sissepääsupiletid | 934 € | 467.37 € |
Matkabussi rent | 1560 € | 780 € |
Kütus (diisel) | 245.57 € | 122.79 € |
Kämpingud | 212.18 € | 106.09 € |
Parkimine | 70.80 € | 35.40 € |
Toit | 269.31 € | 134.66 € |
KOKKU | 3539.57 € | 1769.79 € |
Siin on ka lühidalt kulutuste selgitused.
- Lennupiletid: Lennupiletid sisaldasid ühte suurt pagasit (23 kg) ja käsipagasit. Lendasime Tallinnast AirBalticuga ning ostsime piletid umbes neli kuud varem nende kampaania ajal, mis toimub peaaegu iga mõne kuu tagant.
- Ekskursioonid ja laguunid: Osalesime jääkoopa tuuril, ratsutamismatkal, Reykjaviki jalgsituuril ja külastasime kolme tasulist laguunit. Siit oleks võinud veidi säästa, kuid me ei kahetse ühtegi valikut – iga tuur oli oma hinda väärt. Tegelikult oleks isegi veel rohkemates laguunides käinud!
- Matkabussi rent: Rentisime keskmise suurusega bussi ja saime parima hinna, mis tol hetkel saadaval oli. Täiskindlustuse pakkus Swedbank Platinum kaart, mis aitas oluliselt kulusid kokku hoida. Väiksemat bussi oleks saanud odavamalt, kuid tuginedes meie kogemusele, ei soovitaks väiksema bussiga Islandile minna.
- Kütus (diisel): Tankisime kaks korda ja sõitsime Islandi lõunaosas ning läänerannikul. Marsruudi kohta saad täpsemalt lugeda postitusest Pulmareis Islandil: nädalane reisikava.
- Kämpingud: Keskmiselt maksid kämpingud umbes 30 eurot öö kohta ühe bussi eest.
- Parkimine: Enamikus kohtades on tasuline parkimine, mis maksis umbes 7–11 eurot. Siiski, rahvusparkide sissepääsupiletit maksma ei pidanud.
- Toit: Toidu peale kulus üsna vähe, kuna võtsime suurema osa toidust Eestist kaasa (Eestist ostetud toidu kulu sisaldub selles summas) ja valmistasime peaaegu kõik toidukorrad ise. Alkoholi tarbisime reisi jooksul vähe – vaid kaks pokaali vahuveini (2×11€) ja ühe siidri (13€) laguunis. Kui soovid Islandil alkoholi tarbida, soovitan selle kas kaasa võtta või osta Islandi lennujaama tax-free alalt. Minu summa sisaldab ka Airbalticu lennule ette tellitud einet – soovitan seda!
Pakkimise nimekiri: mida võtta kaasa Islandile?
Lisan siia mõned asjad, mida soovitan kaasa pakkida. Elementaarseid esemeid, nagu ID-kaart (passi pole vaja), telefon ja kaamera, ei hakka eraldi välja tooma.
Põhiriided ja jalanõud
- Vee- ja tuulekindel jope – hädavajalik Islandi muutliku ilma jaoks. Mina kasutasin alusjopet ja peal veekindlat õhukest barkat.
- Veekindlad püksid – mina kasutasin õhukesi purjetamispükse (Decathlonist), mida kandsin retuuside peal.
- Veekindlad jalanõud – soovitan Gore-Tex Salomon maastikujooksujalanõusid või matkasaapaid.
- Pikad meriinovillased sokid – hoiavad jalad soojas ja kuivana. Oluline, et paljast kohta jala juures poleks.
- Ilmastikukindlad kindad – soovitavalt kaks paari, juhuks kui üks paar märjaks saab.
- Retuusid – sobivad hästi kihiliseks riietuseks. Kui vihma ei sadanud, kandsin sageli kaks paari korraga või siis üks paar retuuse ja dressipüksid peal.
- Müts – tuule ja külma vastu.
- Buff/puhv – soovitatavalt kaks tükki, üks varuks.
- Kihilised termoriided – tavaliselt kandsin maikat, pikkade varrukatega termopluusi, õhukest jopet ja tuulepluusi peal.
- Bikiinid, rätik ja plätud – kuumaveeallikates ja laguunides ujumiseks vajalikud.
Kasulikud esemed matkabussiga reisides
- Väike kõlar – muusika nautimiseks reisi ajal, eriti mõnus õhtuti bussis.
- Pealamp – hea abimees pimedas kämpingul või matkarajal
- Termos – soe jook Islandi külmadel ja tuulistel päevadel on väga mõnus.
- Powerbank – lisaks telefoni laadimisele võib see olla abiks ka kaamerate ja muude seadmete jaoks.
- Korduvkasutatav veepudel – Islandil on rohkelt puhast joogivett, nii et saad seda teel olles pidevalt täita.
- Föön – kui on vaja juukseid kuivatada ja kämpingutes ei ole võimalust.
- Kuivšampoon – ideaalne abimees kui sageli pead ei saa pesta.
Toit ja snäkid
- Energiabatoonid ja snäkid – autoreisi ajal on mugav kiiresti midagi süüa.
- Igapäevane söök – meie võtsime kaasa tatrahelbeid, kaerahelbeid ja näkileiba jms, et toidukuludelt säästa. Kirjutasin sellest rohkem toidu petükis.
Islandi reisikava nädalaks
Viibisime Islandil nädala ning oma detailse reisikava panin kirja eraldi blogipostituses, mille leiad, klõpsates allolevale lingile. Lisaks on kokkuvõtlik plaan olemas ka siin Instagrami postituses, mida soovitan salvestada.
Kokkuvõte ja praktilised nõuanded
Kui Island on sinu mõttes olnud juba pikalt, siis soovitan selle ära teha. Midagi odavamaks seal ei lähe ja ma ei tea kedagi, kes oleks pärast reisi pettunud. Lisan siia kokkuvõtvalt veel enda soovitused.
💡Kui minu reisikirjeldused on sulle kasulikud olnud, oleksin väga tänulik, kui jagaksid neid ka oma sõprade või sotsiaalmeedia jälgijatega, märkides minu blogi või Instagrami konto @hiieliinreisib.
🚐Rendi matkabuss – see annab sulle paindlikkuse ja aitab raha säästa. Bussirent osutus meie parimaks otsuseks!
✈️Jälgi lennupiletite kampaaniaid – AirBalticu otselende Riiast võib saada hea hinnaga. Soovitan hoida silma peal trip.ee ja reisidiilid.ee lehtedel.
🍁Reisi väljaspool kõrghooaega – kui tahad vältida kõrgeid hindu, tasub külastada Islandit kevadel või sügisel. Matkabussi rent oli siis palju soodsam. Samas on kindlasti ka ilm muutlikum ja jahedam. Meie juba mõtleme, et tulevikus oleks väga põnev minna talvel, kui loodus ja vaated on täiesti teised.
🗺️Lepi sellega, et ühe reisika kõike ei jõua näha – Islandil on lihtsalt nii palju vaatamisväärsusi! Minu jaoks oli sellega algul raske leppida.
☔️Õige riietus on kriitilise tähtsusega – kõik peaks olema veekindel ja tuulekindel: püksid, jope, jalanõud. Kihilised riided, meriinovillased pikad sokid, müts, kindad ja puhv tulevad kindlasti kasuks. Kuival päeval oli parim riietus kaks paari legginseid. Ja muidugi ka varuriided!
🌦️Ole paindlik ja jälgi ilmateadet (https://en.vedur.is/) – ilm muutub kiiresti, ja kohalik ilmaprognoos osutus üllatavalt täpseks!
🛶Broneeri tuurid ette – kui on midagi, mida kindlasti teha tahad, tasub see varem ära planeerida (eriti suvehooajal). Näiteks jäime ilma süstamatkast liustikujärvel.
i💳Kaardiga saab maksta kõikjal – kuid igaks juhuks tasub natuke sularaha (võtsime ainult eurosid) kaasa võtta. Ühes kämpingus läks vaja.
🍳Toit – väljas söömine on jõhkralt kallis! Toidupoodides on hinnad talutavad. Kuna reisisime matkabussiga, võtsime suurema osa toidust kaasa ja ostsime kohapealt vaid mune, skyri ja köögivilju.
🅿️Parkimine ja sissepääsud – vaatamisväärsustel (kosed, rahvuspargid jms) pole piletit, aga peaaegu iga koha juures on tasuline parkimine – ca 7-10€ auto.
Lisa kommentaar