Galapagose saared on üks ilusamaid ja ainulaadsemaid kohti, kuhu ma kunagi reisinud olen. Olles tuhandeid aastaid maailmast isoleeritud, on nad koduks ainulaadsetele loomaliikidele, mida mujal ei leidu. Ja neid kõiki saab näha väga lähedalt vabalt looduses.
Ausalt öeldes polnud ma enne Galapagose saarte külastamise peale mõelnudki, kuni eelmine aasta enda töökaaslase videosid nägin…Ja kui mulle juba mingi mõte pähe istutab, on sellest raske lahti saada. “Mis sinna siis ikka sõita pole, kui juba Lõuna-Ameerikas oleme?” veensin Janist. Nii lendasimegi pärast kolme kuud kaugtööd Argentinas ja Brasiilias oma esimesel puhkusenädalal hoopis Lõuna-Ameerika mandri teise otsa Ecuadorile kuuluvale Galapagose saartele.
Pean tunnistama, et planeerimisele panin rohkem aega ja ressursse kui tavaliselt – kõik tundus natuke segane ja keeruline. Lõpuks sai aga reis väga hea! Neile, kes plaanivad tulevikus Galapagose saari külastada, on siin minu Galapagose saarte põhjalik juhend.
💡 Piilu ka Instagrami Galapagose postitusi ning highlightse – palju videosid ja pilte, et saada paremat ettekujutlust saare elu-olust.



Galapagose saared – reisijuht
Galapagose saarte tutvustus
Galapagose saarestik koosneb 13 suuremast saarest, seitsmest väiksemast saarest ja umbes 125 laiust ja kivist. Need asuvad Vaikses ookeanis Ecuadori rannikust umbes 1000 kilomeetrit kaugusel ja on ühed maailma üksildaseimad saared.
Galapagosel on kolm asustatud saart, kus on võimalik turistidel peatuda:
- Santa Cruz – kõige arenenum ja kommertslikum, lennujaam mandrile
- San Cristobal – natuke vähem arenenud kui Santa Cruz, lennujaam mandrile
- Isabela – kõige suurem, aga kõige vähem arenenud

Ajalooliselt olid Galapagose saared asustamata, küll aga kasutati neid teadusuuringuteks või baasina piraatide poolt, kes ründasid Hispaania aardelaevu. Saared hakkasid vaikselt arenema pärast Ecuadori iseseisvumist Hispaaniast, mil Ecuador need enda alla võttis. Pärast seda, 19. ja 20. sajandil kasutas Ecuador saari vangla ja karistuskolooniana – ehk nö avatud vangla, kust pole pääsu.

Galapagose saared said rahvuspargi tiitli 1961. aastal ja 1990. aastatel loodi Galapagose merekaitseala. 1998. aastal kehtestas Ecuadori valitsus õigusaktid, mis aitaksid kaitsta Galapagose saari. Lisaks on saare kohalik omavalitsus kehtestanud määrusi ja reegleid, et saarte puutumata loodust veelgi enam kaitsta.
Mis teeb Galapagose saared eriliseks?
Tänapäeval Galapagose saartel elavad taimed ja loomad pärinevad mere või õhu kaudu saabunud floorast ja faunast. Kuna saared on nii kauged ja eraldatud, kohanesid taimed ja loomad nende uuele kodudele iseloomulike tingimustega ja arendasid uusi oskusi ning omadusi. Seetõttu on Galapagose elusloodus eriline ja seda ei leia kusagilt mujalt. Tänapäeval on üle 97% saartest rahvuspark ja Ecuador piirab elanike ning turistide arvu.
Kiskjate puudumise tõttu ei tekkinud enamikul Galapagose loomadel inimeste ees hirmu. On täiesti tavaline, et tänaval lebavad merilõvid ja ujudes kohtate hiiglaslikke sisalikke. Galapagose loomad on ohutud ja neid ei pea kartma. Siiski on oluline hoida vähemalt 2 meetrit distantsi, et neid mitte häirida.

Charles Darwin on Galapagosel väga au sees, sest just tema pangi Galapagose saared maailmakaardile. Darwin veetis peaaegu viis aastat kestnud ümbermaailmareisi ajal Galapagose saartel viis nädalat ja tehtud avastused saartel, olid tema evolutsiooniteooria väljatöötamisel ülimalt oluline osa. Santa Cruzi saarel asub tänapäeval Charles Darwini keskus, mille eesmärk on kaitsta Galapagose ainulaadseid loomi ja taimi.
Kuidas reisida Galapagose saartele?
Galapagose külastamiseks on kolm peamist võimalust:
- Omal käel – võrreldes tavalise sihtkohaga nõuab Galapagose reisi planeerimine natuke rohkem eeltööd. Omal käel reisimine on aga tunduvalt soodsam ja võimaldab enda soovidele vastava programmi kokku panna. Igal saarel on soovitav lisaks tasuta tegevustele võtta vähemalt 1-2 giidiga tuuri. Mina panin meie reisi kokku iseseisvalt.
- Galapagose kruiis – terve perioodi elate väikesel kruiisilaeval ja külastate erinevaid piirkondi. Kõige kallim variant ja pigem populaarne vanema generatsiooni USA turistide hulgas.
- Grupireis – reisigrupiga külastus, kus ööbite ühel või mitmel saarel.
Omal käel reisides sain väga palju soovitusi Galapagose Facebooki grupist We ❤️ Galapagos!
Kuidas lennata Galpagose saartele?
Ainus viis Galapagose saartele jõudmiseks on lennukiga Ecuadorist. Lennud väljuvad kahest suurlinnast Quitost ja Guayaquilist ning lendusid opereerivad lennufirmad LATAM ja Avancia. Esimene neist on Lõuna-Ameerika üks parimaid lennufirmasid, millega on mul väga positiivsed kogemused, mistõttu eelistan alati neid (aga pigem soovitan valida hinna järgi). Kindlasti tasub jälgida, et valite “full fare” pileti, kuna sellest madalam variant on mõeldud vaid Ecuadori kodanikele. Lennupiletid ostsin otse lennufirma kodulehelt.
Juhul kui lennata Quitost, teeb LATAM sageli 40-minutilise peatuse Guayanqilis, kus mõned inimesed peale tulevad. Pardal olijad maha ei pea minema – sisuliselt nagu bussipeatus.

Galapagose lennujaamad
Saartel on kaks lennujaama, kuhu lennata:
- Baltra lennujaam: Baltra on Santa Cruzi saarel Puerto Ayorale lähim lennujaam. Baltrast Puerto Ayorasse jõudmiseks tuleb lennujaamast suunduda shuttle bussile, mis viib Santa Cruzi saarele sõitvale praamile (5 USD). Praamisõit võtab aega mõne minuti. Santa Cruzi parvlaevadokist saate Puerto Ayorasse sõita bussiga (odav ja aeglasem tee – 5 USD) või taksoga (kallis ja kiirem viis – ca 25 USD). Buss viib linna lähedale peatusesse, kust viib takso 1.50 USD hotelli. Kõik kokku võtab umbes 1,5 tundi.
- San Cristobal lennujaam: San Cristobali lennujaam on kohe keskuse lähedal. Meie majutuskohast oli see vaid 500 meetri kaugusel, mis tähendas, et jalutasime ööbimiskohta. Samuti on võimalik kasutada taksot, mis on üpris odav.
Soovitan mitte osta edasi-tagasi piletit, vaid lennata ühte lennujaama ja väljuda teisest. Meie lendasime Baltrasse ja väljalend oli San Cristobalist. Sel juhul saate külastada rohkemaid saari ja ei pea paatidega edasi-tagasi sõitma.
Mida teada Galapagose saartele sisenemisel?
Galapagose saared on osa rahvuspargist ja kohalik valitsus paneb palju rõhku, et faunat ja floorat väliste tegurite eest hoida. Seetõttu tuleb sisenemisel läbida täiendavaid samme ja arvestada mõningate lisatasudega.
- Enne reisi täitke Transit Control Card. TCC aitab jälgida reisimist Galapagose saarele ja maksab 20 dollarit inimese kohta. See tasuks ära täita hiljemalt päev varem veebis (TCC registreerimisleht). Vormi saab täita ka lennujaamas kohapeal, aga aja kokkuhoiu mõttes, soovitan seda varem iseseisvalt. Valige keeleks inglise keel, sisestage oma passi andmed ja jätkake järgmiste lehtede kaudu, sisestades kõik oma broneeringu ja teekonna andmed.
- Quito või Guayaquili lennujaamas minge Galapagose valitsusnõukogu leti juurde (sissepääsu juures), makske 20 dollarit sularahas ja võtke transiidikontrolli kaart. Hoidke seda kaarti, sest teilt võidakse seda küsida väljuvale lennule registreerumisel. Nende lett on avatud vastavalt Galapagose lennugraafikule (tavaliselt 3h varem). Meil läksid järjekorrad väga ruttu, aga see olenevat palju kruiisi- ja grupituristide arvust. Seega soovitatakse vähemalt 3 tundi enne lendu minna lennujaama. Hommikuse lennu korral pole mõtet liiga vara minna, kuna lett avatakse kell 5:00.
- Minge oma kottidega karantiinikontrolli. Quito lennujaamas on see valitsusenõukogu letist mõne sammu kaugusel. Seal tehakse teie kottidest röntgenpilt ja äraantavale pagasi lukkudele pannakse väike karantiinikontrolli kinnitus. Galapagose saarele ei lubata teatud tooteid, nagu enamik toortooteid (puuviljad).
- Suunduge edasi tavapärasesse turvakontrolli või juhul kui on äraantav pagas, lennufirma letti. Check-ini saab üldjuhul juba eelmisel päeval veebis ära teha.
- Galapagosele kohale jõudes, makse lennujaamas sularahas 100 dollariline sisenemistasu (alates 2024. aasta augustist tõuseb see 200 USD, rohkem infot eesti keeles trip.ee).
Mis on parim aeg Galapagose saarte reisiks?
Galapagose saartel on kaks peamist aastaaega: suvi (detsember-mai) ja talv (juuni-november).
Kuigi Ecuadori Galapagose saared on aastaringne sihtkoht, on parim aeg külastada suvel ehk detsembrist/jaanuarist maini, mil ookeanivesi on soe, selge ja rahulik. Päiksepaistelisi päevi katkestavad lühikesed troopilised vihmad, hoides taimestiku rohelisena ja eluslooduse aktiivsena. See on hea aeg snorgeldamiseks, sukeldumiseks ja randade avastamiseks. Talvel ehk alates juunist on ilm kuivem ja vihmasajud asenduvad udu ning suurte tuultega, mis tähendab, et meri on tunduvalt äkilisem.
Meie külastus oli märtsi keskel ja vihma saime vaid paaril päeval mõned tunnid. Kuigi suvi on vihmaperiood, on see samal ajal ka kõige päikselisem aeg. Temperatuur oli tavaliselt 30-33 kraadi ringis, päike tugev ja õhk väga niiske, mistõttu matkamine ja muud füüsilised tegevused olid parajalt väsitavad. Kohalike giididega rääkides kinnitasid nad, et märts on väga hea aeg Galapagose külastamiseks.

Reisi pikkus – kui mitu päeva Galapagosel veeta?
Galapagose saarte jaoks peab planeerima minimaalselt ühe nädala. Soovitatavalt aga siiski 10-12 päeva. Meie külastus oli 7 päeva, aga hea meelega oleks olnud 2-3 päeva veel. Siiski saime ka nädalaga väga palju tehtud, aga mänguruumi väga palju polnud. Aja säästmiseks kasutasime Isabelalt San Cristobali saarele sõitmiseks lennukit, mis rahaliselt on tunduvalt kulukam kui laevaga see tee ette võtta (ajaliselt säästab aga terve päeva). Blogipostituse lõpust leiate ka minu ühe nädala reisikava.

Galapagose saarte vahel liikumine
Galapagose saartele reisimine nõuab mõningast planeerimist (ja säästmist!), kuna see pole kõige odavam ega lihtsaim koht liikumiseks. Juhul kui te planeerite reisi omal käel (mitte kruiisiga), on Galapagose saarte avastamiseks ja ühelt saarelt teisele liikumiseks on kolm võimalust.
1. Kiirlaev Santa Cruzist Isabela ja San Cristobali saarele
Kõige odavam ja peamine viis saarte vahel liikuda on kasutada kiirlaeva, mida saab kasutada suundadel:
- Santa Cruz – Isabela – Santa Cruz (üks ots olenevalt ilmastikuoludest 2-2,5 tundi)
- Santa Cruz – San Cristobal – Santa Cruz (üks ots olenevalt ilmastikuoludest 2-2,5 tundi)
- Santa Cruz – Floreana (asustamata saar) – Santa Cruz
NB! San Cristobali ja Isabela vahel pole praamiühendust, mis tähendab, et nende vahel liikumiseks peab tegema peatuse Santa Cruzis ja võtma teise paadi.
Väljumine: Laevad väljuvad kaks korda päevas hommikul (ca 6-7) ja pärastlõunal (ca 15:00 ajal). Parlaeva piletid maksavad 35-40 USD (2024. aasta märtsis) ühel suunal. Need
Piletite ostmine: Pileteid pakuvad tavaliselt nii erinevad majutused ja turismiagentuurid. Mina ostsin soovitustele tuginedes pileti paar nädalat ette, et koha peal muretsemist poleks ja vähem sularaha kaasa vedada (ja nagu mainisin, oli meil tihe ajakava ehk eksimisruumi vähe).
Mina ostsin pileti: https://www.ferrygalapagos.com/ – korralik kiirlaev ja soovitatud firma
Laevu on eri tüüpe ja olenevalt ilmastikuoludest võivad need päris palju loksutada (eriti Galapagose talvel ehk juunist novembrini). Kellel on kalduvus merehaigusele, soovitan tableti enne sisse võtta. Veel üks nipp on proovida võtta istekoht kiirpaadi teisele korrusele kapteni seljataha (tavaliselt umbes 4 kohta), sest seal on õhu liikumine tunduvalt parem kui all.
2. Lennuk Santa Cruzist Isabela ja San Cristobali saarele
Saarte vahel on ka õhutransport, mis on kiirem ja kallim viis liikumiseks. 2024. aasta märtsis oli vaid üks lennufirma EMETEBE, mis lende opereerib. Varem oli selle kõrval ka teine, aga sama aasta märtsi alguses jäid nad tegutsemise loast ilma.
Lennukit soovitan kaaluda Isabela ja San Cristobali vahel liikumiseks. Antud saared asuvad üksteisest päris kaugel ja nende vahel kiirlaeva pole. Lennud väljuvad üldjuhul kord päevas (umbes kell 14:00) ja sõit kestab 40 minutit. Laevaga reisides on tarvis teha kaks 2,5-3 tunnist sõitu (kas eri päevil või üks varahommikul ja teine pärastlõunal) ehk sisuliselt kulub selleks peaaegu terve päev.



Kuna meie ajakava oli tihe, otsustasime lennu kasuks. See oli küll kolm korda kallim kui laevaga, aga aeg on väärtuslikum. Oluline on teada, et nad on väga karmid pagasi kaaluga – standard kaal on 6kg või 13 kg (kõik kotid kokku) ja iga kilo eest peab juurde maksma. Juhul kui reisite suure kohvriga, võib see väga kulukaks minna. Meie reisime vaid käsipagasiga, aga pidime 60 dollarit lennujaamas juurde maksma.
✈️ Lennupiletid saarte vahel broneeri EMETEBE kodulehelt.
Kus ööbida Galapagose saartel?
Galapagose saartel on kolm asustatud saart, kus turistid saavad peatuda. Võimalusel soovitan kõiki kolme külastada. Majutused on üldiselt lihtsad ja paljud neist külalistemaja tüüpi kohad. Majutuskohtades pakuvad Wifit (Isabela saarel kõige kehvem, Santa Cruzisi kõige parem), tasuta joogivett ja harvemal juhul ka lihtsat hommikusööki.
Minu kriteeriumid valikul: kuni 60€ öö kahele (2024. alguses), Wifi, keskusele lähedal, konditsioneer, hommikusöök (v.a. Santa Cruzis). Jäime valikutega väga rahule – toad olid küll lihtsad, aga puhtad ja äärmiselt sõbraliku pererahvaga.
Santa cruz (Puerto Ayora)
Galapagos Morning Glory: sadamast vaid 8-minutilise jalutuskäigu kaugusel, hea Wifi (Starlink), rõdu ja ilmselt kõige ilusam ööbimiskoht. Hommikusööki hinnas ei olnud.
San Cristobal (Puerto Baquerizo Moreno)
Hostal La Posada De Jose Carlos: hea asukohaga külalistemaja, mis asub sadama/kesklinna ja lennujaama vahel. Mõlemasse on umbes 8-10 minutit jalutamist. Sisaldab üsna head hommikusööki ja Wifi töötas üldiselt hästi.
Isabela (Puerto Villam)
Cielo Azul Galápagos Hotel. Lihtne hotell, ilus tuba, konditsioneer ja äärmiselt sõbralik pererahvas, kes tulid meile kiirlaevale vastu ja olid valmis kõigega aitama. Hommikusöök oli maitsev ja valmistati meile sobival kellajal (ka 6:00 hommikul kui vaja). Hotell on osaliselt veel ehituse all (ülemised korrused), aga meid see ei seganud. Tulevikus on ilmselt väga ilus hotell basseini ja hea vaatega. Kesklinna ca 8 minutiline jalutuskäik.
Galapagose tuuride broneerimine
Tuure saab broneerida nii onlines kui ka koha peal. Väidetavalt on koha peal ekskursioonid natuke odavamad, aga samal ajal ei saa kunagi kindel olla, kas kohti soovitud ajal on. Kui teie ajakava on natuke vabam, siis ilmselt võib broneerimise jätta ajale, mil olete juba saarel. Teadsin, et tahan kindlasti teha kaks snorgeldamistuuri (Los Tuneles, Kicker Rock) ja need broneerisin varasemalt ette, veendumaks, et meile sobival päeval ja ajal kohti on.
Firmasid ja agentuure on rohkelt ning esiti oli väga raske õiget valikut teha. Üldiselt on need sarnased, aga vahe on pakutavas kiirlaevas – mõned neist olid ikka üsna uberikud. Kuna suure osa ajast olete tavaliselt vee peal, mõjutab see üsna palju kogemust – ja eriti neid, kellel on kalduvus merehaigeks jääda.

Tegin päris korralikku eeltööd – võrdlesin erinevate tuuride hindu, kommentaare ja pakutavat. Selle tulemusel broneerisin kaks tuuri (Los Tuneles, Kicker Rock) firmaga Agora Tours, millega jäin väga rahule. Mugav broneerimissüsteem, hea suhtlus, väga hästi organiseeritud tuurid ning kvaliteetsed laevad. Ülejäänud kaks lühemat tuuri (kajakimatk Isabelal ja Highland Tour San Cristobalil) võtsin tänavalt suvalisest agentuurist.
Galapagose saared – missuguseid saari külastada ja mida teha?
1. Santa Cruz
Santa Cruz on Galapagose saarte keskus ja sealne Puerto Ayora kõige suurem linn. Santa Cruz on koduks Baltra lennujaamale, mis on üks Galapagose kahest lennujaamast, niiet tõenäoliselt lendate või väljute sealt.
Santa Cruz on võrreldes teistega kõige kommertslikum, turistikam ja kõige parema Internetiga. Omal käel tegevusi on vähem ja elusloodus linnast eemal. See on hea baas erinevate asustamata saarte tuuride võtmiseks, kuhu iseseisvalt minna pole võimalik. Tasub teada, et tegemist on väga kallite tuuridega (300-500 USD päev).

Mitmed tuttavad ja resigrupid soovitasid Santa Cruzis veeta kõige vähem aega, mistõttu olime seal ainult ühe päeva. Aga isegi selle ühe päeva põhjal pean tõdema, et Santa Cruz liiga suurt muljet ei avaldanud. Juhul kui ajaga on kitsas, soovitan teistel saartel rohkem aega veeta.
Santa Cruzi tuurid
Nagu mainisin on Santa Cruz hea baas asustamata saarte tuuride võtmiseks. Kõige tuntum neist on Bartilome saare tuur. Kaalusin seda ka ise, aga pärast hinnapakkumiste saamist (300-450 USD) otsustasin loobuda. Hind kujuneb paljuski ka kiirlaeva tüübist ja mõned tasemed müüakse välja väga kiiresti. Samal ajal pidavat odavamat tüüpi paadiga üsna palju loksutama.
Bartolome saar on tuntud eelkõige oma maastiku ja 360-kraadise panoraamvaate poolest. Seal on mustad vulkaanilised moodustised, mis on teravas kontrastis ülejäänud saare punase, oranži ja rohelisega. Samuti on seal ka Pinnacle Rocki, mis on koduks Galapagose pingviinide kolooniale (vahemärkus: soovitan pingviine minna vaatama Isabela saarele). Saar tundus küll piltide järgi ilus, aga mitte väärt seda hinda – eriti arvestades, et suur osa päevast kulub merel sinna ja tagasi sõiduks. Aga eks igaüks peab otsuste tegema vastavalt enda rahakotile ja huvidele.
Teised sarnases hinnaklassis tuurid on veel Santa Fe, North Seymour, Floreana. Kuna ise neid üldse ei kaalnud, ei teinud ka väga eeltööd.
Santa Cruzi omal käel tegevused
1. Tortuga Bay
45-minutiline jalutuskäik kesklinnast viib teid Santa Cruzi kõige ilusama ranna ja lahe juurde. Kui meie seal viibisime, oli seal rannas lademetes meriiguaane. Samuti olevate seal vahel ka palju merilõvisid ning kuuldavasti nägid mõned snorgeldades ka valgetipp-riffhaid (whitetip reef shark) ja haamerhaid (hammerhead shark). See on hea koht snorgeldamiseks või niisama laisemaks päevaks ja lebotamiseks.



2. Charles Darwin Research Center
Charles Darwini uurimiskeskus on kohalike saarte loomade aretuskeskus ja rehabilitatsiooniasutus. Samuti peavad giidilitsentsi saamiseks kõik tuurijuhid käima seal end koolitamas.
Soovitan kohe reisi alguses teha giidiga Ruta de las Tortugase ekskursioon (10 dollarit), mis toimub kord tunnis inglise ja hispaania keeles. Giid viib teid lühikesele jalutuskäigule ja räägib Galapagose saare endeemilisest loomadest ja taimestikust ning tutvustab kilpkonnade aretuskeskust. Ekskursiooni lõpus juhatatakse teid ruumi, kus on kuulsa Lonesome George muumia (viimane omataoline kilpkonn, kes suri 2012. aastal). Pärast ekskursiooni saab külastada iseseisvalt muuseumi.
Tuur oli huvitav ja andis hea ülevaate saare ajaloost, kilpkonnade aretamisest ja hetke projektidest.



3. Las Grietas Ujumine ja Snorgeldamine
Las Grietas on kaunis looduslik mageveebassein, mis on moodustunud kahe vulkaanilise kaljuseina vahelisse praosse. Keskpäeval, kui päike on kõrgel, on on basseini vesi väga selge ja sinine. Kuuldavasti pole seal väga palju elusloodust, aga hea koht, kus kristallselges vees ujuda ning kuhu saab täiesti iseseisvalt minna. Kuna meie veetsime Santa Cruzis vaid ühe päeva ja plaanisime snorgeldada teistel saartel, jäi Las Grietas külastamata.
2. Isabela
Merihobukujuline Isabela saar on kõige suurem Galapagose saar, aga kolmest asustatud saarest kõige vähem arenenud ning kommertslik. See on üks parimaid saari eluslooduse nägemiseks ka omal käel. Isabela tõmbenumbriks on väikesed Galapagose pingviinid, keda seal mitmetes kohtades silmata võib.

Isabela peamine linn on Puerto Villam, mis on väike ja suuresti sillutamata liivateedega. Otsast lõpuni läbite kogu linna 10 minutiga. Võrreldes teiste saartega on see väga rahulik ja unine – isegi restoranid ja kohvikud tundusid pidevalt tühjad. Wifi on väga aeglane ja mobiilne internet olematu. Seal saab kogeda mõnusat rahulikku saareatmosfääri.
Isabela oli minu kõige lemmikum saar ja soovitan seal veeta vähemalt 3 päeva.
Isabela tuurid
1. Los Tuneles – snorgeldamine
Los Tuneles ehk laavatunnelite tuur on üks kõige populaarsemaid poolepäevaseid väljasõite Isabela saarelt. Ühtlasi oli see meie oli meie lemmiktuur Galapagosel! Valikus on varahommikune ja pärastlõunane väljumine.
Tuur algas umbes tunnise paadisõiduga, millele järgnes paar tundi snorgeldamist laavatunnelite vahel, kus on palju elusloodust. Snorgeldamine on madalas vees ja koos giidiga, kes jagab palju huvitavat informatsiooni. Nägime palju – rohkelt merikilpkonni, riffihaisid, raisid, merilõvisid, merihobu, pingviine ning isegi delfiine, kes kiirpaadi kõrval meiega kaasa ujusid. Pärast tegime veel lühikese jalutuskäigu laavatunnelite peal.
Tuuri broneerimine: https://agora-tours.com/ – professionaalne firma ja hea kiirpaat



2. Las Tintoreras kajakimatk pingviinide juurde
Las Tintoreras on väike asustamata saar Isabela peamise doki lähedal. Seal pesitsevad pingviinide kolooniad ja palju muud elusloodust. Las Tintorerasele saab minna snorgeldamistuurile või mõnetunnisele kajakimatkale. Meie kasutasime viimast varianti. Tuur kestis kokku umbes 3 tundi ja oli võrdlemisi odav (50 USD).
Nägime ohtralt pingviine, kes tulid meile väga lähedale ja tahtsid kajaki aeruga mängida. Lisaks merilõvisid, merikilpkonni ja siniste jalgadega blue-footed booby lindu. Tuur oli hea vaheldus snorgeldamisele.
Tuuri broneerisime paar tundi enne juhuslikust agentuurist, mille tänavalt leidsime. Soovitati ka firmat nimega https://paddletothepenguins.com/, aga nende grupid olid täis. Kuna kajakimatkale võetakse väike arv inimesi, soovitan tuuri võimalikult kiiresti saarele jõudes (või isegi varem) broneerida.



3. Matk Sierra Negra vulkaani juurde
Matk aktiivsele Sierra Negra vulkaanile on üks tuntumaid matkasid Galapagosel, mis on kuulus eelkõige oma hiiglasliku kraatri pooles. See matk on võimalik ainult giidi ja organiseeritud rühmaga (35–45 dollarit). Saate broneerida ekskursiooni Internetis või linnas. Tuur algab hommikul ja tagasi hotelli tuuakse umbes 15ks.
Meie antud matka ei teinud, kuna ei tundunud piisavalt huvitav võrreldes teiste tegevustega. Ilm oli väga kuum ja Janis ei ole väga vulkaanimatkade fänn. Kuna meil oli Isabelal ainult 2,5 päeva, otsustasime muude tegevuste kasuks. Teistelt turistidelt kuulsime nii ja naa tagasisidet – olevat okei tuur, aga mitte must-do.
Isabela omal käel tegevused
1. Rattasõit Pisarate müüri ehk Muro de las Logrimas juurde
El Muro de Las Lagrimas ehk tee Pisarate Müürini on Isabela üks kuulsamaid radu, kus avanevad vaated nii lahele kui ka sisemaal olevale märgalale. Rada on ühes suunas umbes 6 kilomeetrit ja seal kohtab looduses näiteks flamingosid, hiigel kilpkonni (!!!) ja mitmeid linde.
Kõige parem on selle teekonna ettevõtmiseks rentida jalgratas (10 USD) ja rahulikult kulgeda. Tee peal on mitmeid vaateplatvorme ja peatuskohti, mis on kõik siltidega märgistatud. Meie üheks suurimaks elamuseks oli kindlasti antud rajal suurte kilpkonnade kohtamine. Kuigi kilpkonna aretuskeskuses nägime neid palju, oli vabas looduses liikuv elukas ikka midagi muud.
Raja nimi (El Muro de Las Lagrimas) pärineb matka lõpus olevast suurest kivimüürist. Enne kui Galapagose saartest sai rahvuspark ja reisijate sihtkoht, olid see vangide koloonia. Pisarate müüri ehitas 1950. aastatel 300 vangi, kes töötasid kuuma päikese all, et lõigata ja vedada rasket, teravat musta vulkaanilist kivi, et ehitada oma vangla. Mõned ütlevad, et müüri ehitamise peamine eesmärk oli lihtsalt vange kurnata ja piinata.



2. Concho la Perla rannas snorgeldamine
Concha Perlas on väike laguun umbes 10-minutilise jalutuskäigu kaugusel Puerto Villamilist (kohe parvlaeva väljasõidu kõrval). Seal saab iseseisvalt ilma giidita snorgeldada ja ujuda. Meil õnnestus seal koos ujuda merikilpkonnade ja väga paljude meriiguaanidega. See on hea lihtne koht, kus käisime mitmel päeval. Snorgeldamismaski rent maksis päevaks 3 USD ja koos lestadega 5 USD. Märtsis oli veetemperatuur soe, aga juhul kui kardate külma, tasub ka ujumisülikond rentida.
Nõuanded:
- Parima snorgeldamiskogemuse saamiseks minge snorgeldama mõõna ajal, mil veetase on madal. Mõõna ja tõusu graafik muutub iga päev tunni võrra.
- Kui tahate rahulikult snorgeldada, soovitan minna vähemalt korra varahommikul (juhul kui on mõõn). Meie käisime ühel hommikul kell 6:00 ehk päikesetõusul ja saime üksinda kogu laguuni nautida. Päevasel ajal on see väga populaarne koht.



3. Flamingo laguun & kilpkonnade aretuskeskus
Isabela saarel võib näha võib, on ka roosasid flamingosid, kes pesitsevad flamingo laguunis ehk Laguna Salinas.
Selleks ei pea kaugele minema. Suunduge linna servas asuva laguuni juurde. Laudtee algab kohe pärast suurt hotelli nimega Iguana Crossing ning viib teid laguunini, kus flamingod pesitsevad.
Nagu teistel saartel, on ka Isabelal kilpkonnade aretuskeskus. Selleks tuleb jalutada mööda teed natuke edasi. Sarnaselt Santa Cruzi omaga peab sealt 10 dollari eest võtma giidiga jalutuskäigu, kes kilpkonnade aretusest rohkem ülevaadet annab. Meie sinna ei läinud, sest käisime Santa Cruzi ja San Cristobali aretuskeskuses. Isiklikult arvan, et ühest taolisest külastusest on küll.
3. San Cristobal
San Cristobal on Galapagose saarestiku idapoolseim saar ja seal on pärast Santa Cruzi suuruselt teine elanikkond – umbes 6000 inimest. San Cristobal on parim saar merilõvide jaoks. Neid leiab seal igas rannas lösutamas ja väga valjult häälitsemas. Kesklinna osale on pandud isegi piirded ette, et nad linnatänavatele ei tuleks – siiski leiavad pisikesed merilõvid selleks võimaluse. Õhtune meelelahutus oligi merilõivde koloonia jälgimine, kes sadama kõrvale õhtuti kogunevad. Vaata lühivideot merilõvidest Instagramist.

Meile San Cristobal meeldis – vähem kommertslik kui Santa Cruz, aga natuke elavam kui Isabela. Seal on mitmeid ilusaid randasid, kuhu omal käel snorgeldama või niisama ujuma minna. Need on vaid jalutuskäigu kaugusel kesklinnast.
Samuti on lennujaama asukoht väga mugav – vaid 15-minutilise jalutuskäigu kaugusel kesklinnast. Meie tagasilend oli kell 13:00 päeval, aga jõudsime veel enne seda nii palju tehtud, sest lennujaama minekule ei pidanud aega kulutama. Sama ei saa öelda Santa Cruzi kohta.
San Cristobal oli Janise kõige lemmikum saar ja soovitan seal veeta vähemalt 3 päeva.
San Cristobal tuurid
1. Kicker Rock snorgeldamine või sukeldumine
Kicker Rock on San Cristobalist umbes tunnise paadisõidu kaugusel asuv ookeanist kõrguv suur vulkaaniline kivi, mille ümbruses on palu elusloodust. Seal juures snorgeldamine või sukeldumine on üks kõige populaarsemaid ja rohkem soovitatud tuure (koos 360° tuuriga) Galapagosel.



Valisin pikalt 360° ja Kicker Rocki vahel, aga otsustasin viimase kasuks, kuna see on natuke rahulikuma tempoga ja pakkus võimalust pikemalt snorgeldada. Koos giidiga olime järjest vees 1,5 tundi ja tegime kivile ringi peale. Samal ajal osa grupist sukeldusid. Nägime ära kõik peamise – haamerpeahai, hiigelsuured manta raid, mitmeid kilpkonni ja kõige suuremad kalaparved, mida snorgeldades näinud olen. Vesi on seal sügavam (võrreldes Los Tuneles tuuriga) ja nähtavus seetõttu natuke kehvem – palju oleneb ka ilmast. Sukeldujate emotsioonid olid veelgi ülevamad.
Pärast oli laevas lõuna ning läksime asustamata imeilusasse randa, mis on ligipääsetav ainult paadiga. Tagasi San Cristobali jõudsime kella 16:00. Oli väga lahe tuur ja kindlasti soovitan.
Tuuri broneerimine: https://agora-tours.com/ – professionaalne firma ja ilus katamaraan.
2. 360° tuur
360° tuur on kõige populaarsem ekskursioon San Cristobalil, mille jooksul tehakse saarele ring peale ning külastatakse Kicker Rocki ja randu saare eri külgedel. Võrreldes eelmise tuuriga, on peatus Kicker Rock juures üürike ja kuna külastatavaid kohti on mitu, kuulsin paljudelt, et kogu reis on natuke nagu “ringi jooksime” paadiga. Seda soovitatakse tavaliselt sel juhul, kui San Cristobalil on väga vähe aega.
Kuni lõpuni olin kahe vahel, kas võtta 360° tuur või Kicker Rock – arvamusi oli seinast seina. Kokkuvõttes usun, et mõlemad on head variandid.
3. Highland tuur ja kilpkonnade aretuskeskus
Highland tuur viib San Crisotbali sisemaale ja teisele idapoolsesse Puerto Chino randa. See on rohkem nagu autojuhiga sõitmine (mitte giidiga tuur) ja ei ole must-do ekskursioon, aga annab natuke aimu saare sisemaast.



Esmalt peatus on El Junco kraatrijärve juures, kus saab 20-minutilise üles-alla jalutuse teha. Teine peatus on kilpkonnade aretuskeskus, kus saab ka ilma giidita liikuda. Võrreldes San Cristobali omaga on seal kilkonnad rohkem looduslikult ja põnev oli nende toitmist vaadata. Samas – kui juba ühes aretuskeskuses olete käinud, siis sellest piisab. Viimane peatus on kristallselge veega Puerto Chino rannas, mis on mõnus lõõgastumiseks ja ujumiseks (snorgeldada seal pole mõtet).
Broneerimine: tuur kestab umbes 4 tundi ja sageli pakuvad seda majutuskohad (70-80 USD auto kohta).
San Cristobal omal käel tegevused
1. Päikeseloojang Punta Carola rannas
Parim koht päikeseloojangu vaatamiseks on Punta Carola rand, mis asub linnast umbes 20-minutilise jalutuskäigu kaugusel. Tavaliselt leiab seal õhtuti ka palju merilõvisid, iguaane ja erinevaid linde (ja ka sääski!!!).

2. Cerro Tijeretas – snorgeldamine ja vaateplatvorm
Kui Punta Carolast edasi kõndida, jõuate Cerro Tijeretas ranna ja vaateplatvormi juurde. See on hea koht snorgeldamiseks – mul õnnestus seal koos ujuda beebi merilõviga ning näha ka haid. Kui ranna juurest treppidest üles kõnnite, leiate eest kaks vaateplatvormi, kust paistab ka Kicker Rock.



3. Playa Loberia – snorgeldamine
La Loberia on rand linnast teises suunas kõndides, umbes 30 minuti kaugusel. See on hea snorgeldamisrand, seda eriti mõõna ajal (kindlasti jälgi tõusu ja mõõna graafikut). Meil õnnestus seal väga lähedal ujuda 5 merikilpkonnaga. Samuti on see tuntud kui merilõvide pesitsuskoht (ja poegimisala). Meie käisime rannas varahommikul kell 8:00 ja sel kellaajal merilõvisid ei olnud (tavaliselt on nad rannas aktiivsemad pärastlõunal). Samal ajal saime seal sisuliselt omaette rahulikult kilpkonnadega olla. Umbes kell 9:00-10:00 ajal saabuvad sinna kruiisituristid, kes bussidega kohale tuuakse.

Minu 7 päeva reisikava
Selline oli minu 7-päevane reisikava. Selle kokkupanemiseks läks omajagu aega ja jäin tulemusega väga rahule.
Transport | Tegevus | Öömaja | |
---|---|---|---|
1. päev | Lend: Quito – Baltra (6:50-9:30) | * Sõit Santa Cruz kesklinna * Tortuga Bay * Charles Darwin Centre tuur | Santa Cruz: Galapagos Morning Glory |
2. päev | Kiirlaev: Santa Cruz – Isabela (7:00-9:00) | * Rattaga (12 km) Wall of Tears ja vaatepunktid * Snorgeldamine Concha de Perla rannas * Sadama ääres loomade vaatlus | Isabela: Cielo Azul Galápagos Hotel |
3. päev | – | * Los Tuneles tuur (7:30-13:30) * Kajakimatk pingviinide juurde (15:00-18:00) * Päikeseloojang põhirannas | Isabela: Cielo Azul Galápagos Hotel |
4. päev | Lend: Isabela – San Cristobal (14:15-15:00) | * Päikesetõus ja snorgeldamine Concha de Perla rannas (Isabela) * Poza de los Flamingos lagoon (Isabela) * Siselend saarte vahel * Point Carola Beach päikeseloojang (San Cristobal) | San Cristobal: Hostal La Posada De Jose Carlos |
5. päev | – | * Kicker Rock tuur (7:30-15:30) * Õhtu: Playa Mann | San Cristobal: Hostal La Posada De Jose Carlos |
6. päev | – | * Highlands tuur (8:00-13:30): kilpkonnade breeding centre, vulkaan, Puerto Chino rand * Õhtul snorgeldamine Muelle Tijeretas | San Cristobal: Hostal La Posada De Jose Carlos |
7. päev | Lend: San Cristobal – Guayaquil (13:30-16:30) | * Varahommikul snorgeldamine Playa Loberia | |
Mida teeksin teistmoodi? Kui oleks mõned päevad rohkem, lisaksin ühe terve päeva Santa Cruzis ja ühe päeva Isabela saarel. Pikema reisi puhul on rohkem spontaatnsust, saab tuure broneerida koha peal ning ei pea tingimata kasutama kallist siselendu. Samal ajal tundsime lahkudes, et kõik loomad said nähtud, soovitud tegevused tehtud ja mitte liialt kiirustades.
Toit ja väljas söömine Galapagosel
Toidukaupade valik on limiteeritud ja hinnad on kõrged nii poes kui ka restoranides. Tavaline restorani roog on vahemikus 15-25 dollarit, suur õlu 5 dollarit, kaks jäätisepalli 5 dollarit (hinnad 2024. aasta seisuga).
Juhul kui tahate odavamalt hakkama saada, soovitan külastada lihtsamaid (kohalikke) restorane, mis pakuvad päevamenüüd 5-7 dollari eest. Tavaliselt sisaldab menüü grillkana, -kala- või liha, riisi, ube, mahla ning vahel ka suppi. Soovitan otsida kohti, mille kõrval on tahvlil kiri “almuerzo” (ehk lõuna) või “asado” (grill). Kuna meile on eelarve jälgimine oluline, einestasime tavaliselt kõik korrad taolistes restoranides. Ööbimiskohad valisin koos hommikusöögiga ja lisaks sisaldasid pikemad tuuri ka lõunat.

Restoranid, mille päevamenüü meile meeldis:
- Santa Cruz: El Cholocate – seda kohta pole Google Mapsis märgitud, aga oli number üks soovitus meie majutuskoha poolt. Jäime väga rahule, lisasin koordinaadid.
- Isabela: Albita Grill, Las Delicias de Taty – mõlemasse kohta tõid ka giidid enda gruppe; hea ja odav.
- San Cristobal: D’L Coco – käisime seal mitmeid kordi, kiire teenindus ja maitsev toit. Lisaks päevamenüüle oli seal ka teisi häid toite. Populaarne koht.
Reisikulud Galapagose saartel
Lisan ka ülevaate meie nädalase reisi kulutustest. Nagu alati rõhutan – reisida saab igatmoodi ja kellegi teise eelarve võib olla hoopiski erinev. Hoidsime kokku toidu pealt ja ekstra kalleid terve päev kestvaid tuure (näiteks Bartolomé Island, mis on umbes 300-400 USD tuur) ei võtnud. Tahtsin kindlasti teha vähemalt kaks pikemat snorgeldamistuuri (Kicker Rock ja Los Tuneles) ja need olid oma hinda igati väärt (mõlemad vahemikus 140-160 USD inimese kohta). Üks kõige kallemaid asju oli siselend (ca 200 USD inimese kohta koos pagasiga – käsipagasikohver ja seljakott).
Kulu liik | Kahele | Ühele |
---|---|---|
Transport | 810 € | 405 € |
Majutus | 277 € | 138.5 € |
Tuurid ja tegevused | 757 € | 378.5 € |
Saarte maksud | 242 € | 121 € |
Söök | 198 € | 99 € |
Muu | 16€ | 8 € |
Kokku | 2300 € | 1150 € |
- Transport: lennud Ecuadorist, siselend, kiirpaat, veetakso, lennujaamatransport
- Tuurid ja tegevused: 4 tuuri, snorgeldamisvarustuse rent 2 päeva, rattarent 1 päev
- Saarte maksud: transiidikontrolli kaart, sisenemistasu, Isabela tasu, Santa Cruz tasu
Galapagose rahvuspargi reeglid
80% Galapagose saartest on kaitstud rahvuspargina ja selle ökosüsteemi kaitsmiseks on mitmed reeglid, mida kohalikud rangelt austavad ja järgivad.
- Paljusid kaitsealasid ja piirkondi saab külastada ainult litsentseeritud giidiga (nt enamikke asustamata saari, sukeldumis – ja snorgeldamispiirkondi).
- Loomadele ei tohi minna liiga lähedale (ametlik reegel on 2 meetrit), neid ei või sööta ega välguga pilti teha.
- Telkimine on lubatud vaid mõnes volitatud kohas. Loa saamiseks peate taotlema Galapagose rahvuspargi kontoritelt luba vähemalt 48 tundi ette. Igasugune suitsetamine ja lõkke tegemine rangelt keelatud.
- Ärge ostke suveniire, mis on valmistatud keelatud ainetest, nagu must korallid, laavakivi, põlismets ja loomaosad.

Mida Galapagose saartele kaasa pakkida?
Galapagose saarte reisimine hõlmab palju aega vees ja päikese all. Ja päike seal ei halasta! Kindlasti soovitan päikesekreemi osta Ecuadori madrilt või juba varem, sest Galapagosel algavad väikese päikesekreemi hinnad 20 eurost. Kui teil on enda snorgeldamisvarustus, siis võtke see kindlasti kaasa, sest pea kõigis randades on midagi näha. Kuna meie reisime Lõuna-Ameerikas pikemalt ja ainult käsipagasiga, ei hakanud me enda varustust ostma, aga kindlasti oleks see olnud mugavam kui pidevalt rentimine (3-5 USD päev).
Galapagose pakkimislist
- Piisavas koguses SULARAHA ehk US Dollarid
- SPF 50-100 päikesekaitsekreem
- Sääsetõrjevahend – San Cristobalil oli palju sääski
- Snorgeldamisvarustus
- Quick-dry ujumisrätikud
- Müts päikesekaitseks
- Pikkade käistega ujumissärk – päikese kaitseks snorgeldades või kayakiga sõites
- Kuivkott või veekindel mobiilikott
- GoPro kaamera veekindlate fotode/videote jaoks – seda saab ka laenutada (ca 15-20 USD päev)
- Merehaiguse tabletid
- Kinnised (matka) jalanõud – juhul kui tahate ka mõne matka teha
- Snäkid – kaasa võetud batoonid läksid asja ette, sest kohapeal oli toidukauba valik väike ja kallis
Kokkuvõte ja meelespea Galapagosele reisimisel
Viimased näpunäited Galapagose saartele reisimiseks:
- SAARED | Santa Cruz, Isabela (minu lemmik), San Cristobal (Janise lemmik)
- SULARAHA | Võtke kaasa piisavas koguses sularaha (ehk US dollareid). Kaardiga maksta pole tavaliselt võimalik. Üldjuhul peab ka booking.com broneeritud majutuse eest maksma kohapeal sularahas.
- PANGAAUTOMAADID | Santa Cruzis, San Cristobalis ja Isabela saartel on piiratud arv sularahaautomaate. Enamik neist annab korraga vaid 200-300 USD ja sageli on pikad järjekorrad.
- INTERNET | Mobiilne internet on saartel väga nõrk. Paljudel majutuskohtadel on Starlink Wifi, mis toimib kõige paremini. Kõige parem ühendus on Santa Cruz saarel ja kõige kehvem (sisuliselt olematu) on Isabela saarel. Ecuadori maismaal kasutasin Airalo e-simi, aga Galapagosel see üldjuhul ei toiminud kusagil.
- KRAANIVESI | Kraanivesi ei ole joodav ja seda ei soovitata kasutada isegi hambapesuks.
- VEEOLUD SAARTE VAHEL | Veeolud saarte vahel võivad olla karmid. Võtke kaasa merehaiguse tabletid isegi juhul, kui te tavaliselt selle all ei kannata. Meil vedas ilmaga ja meri oli rahulik, aga kuna suur osa tuure hõlmab paadi peal olemist, tasub selleks valmis olla.
- TUURID | Kvaliteetne firma mõistliku hinnaga https://agora-tours.com/
- LAEVAPILETID | Broneeri https://www.ferrygalapagos.com/
- LENNUPILETID SAARTE VAHEL | Broneeri https://www.emetebe.com.ec/
- MAJUTUS | Broneeri Booking.com – konkreetsemad soovitused üleval majutuse peatükis
Galapagose saared on kindlasti üks erilisemaid kohti, kus kunagi olen käinud. Hea meel oli näha, kui tõsiselt kohalikud elanikud suhtuvad nende kaitsmisesse ja võtavad reeglite järgmist tõsiselt. Ma ei tea teist kohta, kus elusloodust nii lähedalt näha saab. Ja mu üks uus lemmikloomasid on kindlasti merilõvi – nendega snorgeldamine ja ujumine oli imeline kogemus.
Jõudsime nädalaga teha ja näha palju ning kuigi 1-2 päeva oleks rahulikumaks kulgemiseks tulnud kasuks, jäin enda reisiplaaniga väga rahule. Panin planeerimisse ka omajagu uurimistööd ja vaeva ning mul on hea meel, et saime külastada kõiki kolme saart.
Loodan, et see postitus andis teile motivatsiooni Galapagose reis ette võtta. Küsimused võite lisada otse postituse alla, et ka teised neist abi saaksid.
Lisa kommentaar