Vahelduseks soovitustele kirjutan natuke enda igapäevaelust Portugalis. Viimased aasta aega olen elanud poole kohaga Lissabonis ja selle ajaga on tekkinud päris mõnus rutiinne elu. Kuigi hindan vaheldust ja seiklusi, on mulle edukaks töötegemiseks ja tervisliku elustiili hoidmiseks oluline teatud päevakava ja rutiin. Olen täheldanud, et uues kohas mingi rutiini loomiseks kulub vähemalt kaks nädalat, mistõttu soovitan välismaale workationile minnes pikemalt ühes kohas viibida.
Nüüd aga kirjutan veidi Lissaboni elust – minu kodust ja korterist, igapäeva rutiingist, trennist ja vaba aja tegevustest ning tulevikust Portugalis. Head lugemist!
✈️ Loe veel Lissaboni kohta:
- Elu Portugalis: Mis tuuled mind Portugali tõid?
- Lissabon: kuidas planeerida reisi Lissaboni?
- Lissaboni reis: Parimad tegevused ja soovitused
- Lissaboni toiduelamused: parimad restoranid ja baarid
- Sintra päevareis Lissabonist
Elu Lissabonis: Kodu, igapäev ja tulevik
Kodupiirkond Graça
Meie kodu asub Graças, mis on Lissaboni vanima naabruskonna Alfama kõrval asuv natuke kohalikuma atmosfääriga piirkond. Sarnaselt Alfamaga on Graça mäe otsas ja selle tipuks on Lissaboni üks parimaid vaateplatvorme Miradouro da Senhora do Monte, millest lahutab meid vaid väga-väga pikk trepp. Turistid üldjuhul piirduvad vaateplatvormide külastusega, mistõttu on Graças natuke rahulikum, kui ümbritsevates piirkondades. Suures osas elavad siin välismaallased või kohalikud, kellel ammusest ajast korter (kuna kesklinnas rendivad kohalikud harva).
Pärast aastat Portugalis olen endiselt arvamusel, et see on üks parimaid linnaosasid Lissabonis. Küsite miks? Palju armsaid veinibaare, väikesed kohvikud ja restorane, hea atmosfäär, mõnus park Jardim da Cerca da Graça ja asukoht 30-minutilise jalutuskäigu kaugusel keskplatsist ning jõest. Graca asub mäe otsas, mistõttu on igapäevaselt palju mäest üles-alla rühkimist. Lastega peredele ja vanematele inimestele pole see asukoht kindlast sobiv. Oleme vahel ikka naljatanud, et kui meil oleks laps, siis kindlasti Gracat elamiseks ei valiks.
Korter Lissabonis
Janis on elanud Lissabonis juba üle kolme aasta, mistõttu ootas mind seal sisustatud korter – minu jaoks väga mugav ja odav variant. Nimelt Portugalis renditakse korterid üldjuhul tühjana, mis tähendab, et kogu sisustuse peab ise ostma. Sissekolides polnud Janisel isegi lambipirne.
Kinnisvaraturg on Lissabonis välismaallaste sissevoolu tõttu täiesti käest ära ja korteri rentimine ja ostmine on ülemõistuse kallis. Kui arvate, et Tallinnas on korteri üürihinnad kõrged, siis korrutage need vähemalt kolmega. Samal ajal on palgatase Portugalis madalam kui Eestis. Seega on korteri rentimine paras peavalu ja kohalikud “surutakse” üha rohkem Lissabonist välja.
Ma ei liialda, kui ütlen, et minu üks lemmikkohtasid Lissabonis on meie kodu – valge, avar, puitpõrandaga, ühelt poolt vaade linnale, teisel pool suur rõdu võrkkiige ja sisehoovi vaatega. Tegemist on vana majaga, mis on täielikult renoveeritud ja suurepärane leid.
Portugali korteritel on aga üks suur viga. Nimelt puudub enamikes majades küttesüsteem, mis tähendab, et oktoobrist märtsi keskpaigani on seal rõske ja külm. Kõige halvem on asi talvel, mil sajab palju vihma ja on niiske, sest ilma piisava tuulutuseta on hallitus korterites kähku platsis. Kuna sellel talvel sadas vihma rohkem kui tavaliselt, oli ka meie korteris päras mõnekuulist Lissabonist eemalviibimist üsna palju hallitust. Alates oktoobrist möödus minu igapäev kodus teki sees ja õliradiaatorit ühest toast teise vedades. Õues oli sel perioodil tavaliselt soojem ja meeldivam.
Trenn: Bakery Crossfit
Igapäevane trenn ja jõusaal on juba pea 10 aastat olnud osa minu igapäevast. Pidevalt reisides on seda jäänud kahjuks jäänud vähemaks. Lisaks olin juba mitu aastat tundnud, et jõusaalis käimine on igav ja teen seda vaid kohustusest. Sügisel enne Lissaboni tulekut tegin Janisele ettepaneku proovida crossfiti. Läbisime Tallinnas tutvustava kursuse ja leidsime Lissabonis Bakery Crossfit klubi 15-minutilise jalutuskäigu kaugusel kodust.
Bakery Crossfit asub vanas pagarikoja hoones, millest on ka klubi nimi inspireeritud. Eriti mõnus on see, et klubi juurde käib ka tervislike toitudega kohvik Bakery Cafe. Lisaks on see hea koht, kust teha arvutiga tööd või pärast hommikust trenni trennikaaslastega kohvi ja hommikusööki süüa.
Bakery Crossfitiga liitumine oli üks parimaid otsuseid ja seadis lati kõikide teiste crossfiti klubidele väga kõrgele. Kuigi treenerid on portugallased või brasiillased, toimuvad tunnid alati inglise keeles, kui osalejate seas on vähemalt üks mitte portugali keelt rääkiv inimene. Lisaks tervitatakse uusi liikmeid ja ühekordseid treenijaid alati soojalt ning seletatakse treeninguid põhjalikult. Kunagi ei teki tunnet, et oled sattunud vanade sõprade treeningklubisse, kus sa väga oodatud pole. Sama ei saa öelda alati Tallinna kohta, kus sisseelamine võtab tunduvalt kaugem aega.
Crossfitis kell 6:30 hommikul käimine on üks parimaid osasid meie päevarutiinis – annab alati hea energia uueks päevaks. Tegemist on väga mitmekülgse trenniga, kus pea iga nädal näeb väikest progressi. Eriti tore on see, et meil on Janisega ühine hobi ja saame seda koos teha ning teineteist motiveerida. Samuti on koos kell 5:45 ärkamine on tunduvalt meeleolukam.
Igapäeva rutiin Lissabonis
Meie igapäeva rutiin Lissabonis oli päevast päeva üsna sarnane. Sotsiaalmeedias võib jääda mulje, et elame fancyt elu, aga tegelikult on see üsna tavaline.
Armastame Janisega mõlemad aktiivset elustiili, mistõttu on pea igas päevas ka mõni trenn või pikem jalutuskäik. Päev algab tavaliselt (vähemalt 3-4 korda nädalas) äratusega kell 5:45. Seejärel kiire kohv, banaan ja duo lingo (minul hispaania keeles, Janisel portugali keeles) ja kell 6:15 alustame teekonda crossfiti. Kui jalutuskäik sinna möödub üsna uniselt, siis pärast crossfiti on alati elu sees ja vaim valmis päevaks. Kell 8:00 alustame tööpäeva. Üldiselt töötame mõlemad päeva esimese poole kodust. Juhul kui kõnesid pole, lähen pärast lõunasööki kuskile kohvikusse, et seal tööd jätkata natuke teises keskkonnas.
Tööpäeva lõpetame tavaliselt kell 16-17 ja õhtused tegevused olenevad päevast. Sageli käime jalutamas, teeme koduseid tegevusi, saame tuttavatega kokku või proovime mõnda uut Aasia restorani või veinibaari. Õhtul tegeleme mõlemad natuke oma tegevustega – mina blogiga, Janis oma projektidega.
Üks halb harjumus, mis mulle Portugalist külge on jäänud, on igapäevaselt ühe-kahe klaasi veini joomine. See lihtsalt käib Portugali elustiiliga väga tugevalt kaasas ja tundub loomulik. Samas pole see midagi, mida enda igapäeva rutiini osaks tulevikus tahaks.
Vahepeal käisime ka tantsutrennis – sügisel zoukis ja kevadel salsas (st ainult Janis käis salsas). Võrreldes Eesti tantsukoolidega on siinne õpetamise tase üsna nõrk ja süsteemitu, mistõttu polnud motivatsiooni seal pikalt käia.
Nädalavahetused Lissabonis
Kuna töötan ettevõttes Scoro, kus on kasutusel 4-päevane töönädal, algab minu nädalavahetus reedel. Üldiselt alustan reedeid siiski hommikul vara trenniga ja tegelen päeval suuresti blogiga.
Lissabon on elamiseks hea linn, kuna vähem kui tunnise sõidu kaugusel on palju matkaradu, randasid ja pisikesi linnasid, kuhu on võimalik rongi või bussiga sõita. Autoga on muidugi võimalusi tunduvalt rohkem, mistõttu umbes kord kuus rendime nädalavahetuseks auto. Autorendi hinnad on viimase aastaga üsna palju tõusnud (eriti suvele lähenedes), mistõttu oleme sel kevadel autot vähem kasutanud.
Kuna Lissabonist on palju toredaid brunchi restorane (mis on küll suuresti ülehinnatud), on siiski tore rutiin kord nädalas mõnes uues kohvikus hommikusööki süüa. Teine variant on hommikusöök meie crossfiti kohvikus pärast laupäeva hommikust pikemat trenni. Traditsiooniks on kujunenud, et üks päev nädalavahetusest on täiesti puhkuseks ja teisel teeme ka midagi asjalikku ning tegeleme oma projektidega. Puhkepäeval käime matkal, rannas, purjetamas, kontserdil või avastame mõnda uut piirkonda või muuseumi. Kuna Lissabonis on palju muusikabaare, üritame ka võimalusel kultuursed olla. Kõige sagedamaks kohaks oli tavaliselt absoluutne lemmik Tejo muusikabaar (rohkem siin).
Tulevik: kas Lissabon jääb meie koduks?
Postituse lõpuks aga natuke ka tulevikust. Lissabon on kahtlemata minu lemmiklinnu, kus on tunne, et võiksin ka pikemalt elada. Kui olete oma lugemisega selle peatükini jõudnud, olete ilmselt aru saanud, et oleme Portugalis end päris mõnusalt sisse seadnud.
Tegelikult on aga asjalood nii, et hetkel kui seda postitust kirjutan, oleme juba kogu oma kodu mööblist tühjaks müünud ja korteri uuele elanikule üle andnud. Nagu mainisin üüritakse Portugalis korterid tühjana ja iga viimane kui asi on 3,5 aasta jookusel Janise ostetud. Viimased paar kuud on ta aktiivselt tegelenud kõige maha müümisega ja ülejäänud asjade organiseerimisega Lätti ja Eestisse.
Miks selline otsus? Ausalt öeldes olen mitmeid kordi mõelnud, et kas me oleme hullud, et Lissabonist lahkume – see on ju koht, kuhu kõik tahavad tulla. Otsus tulenes sellest, et leidsime, et hetke elukorralduse juures ei ole otsest põhjust omada kahte elukohta – Eestis ja Portugalis. Samal ajal on minu reisiambitsioon järgmisteks aastateks üsna suur, mille tõttu on oluline püsikulud võimalikult madalad hoida. Seega hetkel saab baasiks Tallinn (sagedaste Riia külastustega) ja tulevikus vaatame, kuhu paikseks jääme – on see siis Eestis, Lätis, Portugalis või kuskil mujal.
Portugal ja Lissabon oli imeline ning jääb meie jaoks alati eriliseks kohaks! Nüüd aga uute tuulte poole!
✈️ Loe veel Lissaboni kohta:
Lisa kommentaar