Dominikaani Vabariik on eestlaste seas populaarne talvepuhkuse sihtkoht. Minu reis sinna oli tegelikult juhus. Olime enda järjekordsel Ladina-Ameerika 3-kuulsel kaugtöö reisil ja Dominikaan jäi justkui tee peale, kui liikusime Brasiiliast Guatemalasse. Mõtlesime, et lihtsa vahemaandumise asemel võiks seal pikemalt peatuda. Talvel on ajavahe Eestiga vaid kuus tundi, mis on veel täiesti hallatav tööpäeva mõttes. Lisaks olin palju head kuulnud Dominikaani randadest ja kellele siis Kariibi mere saared ahvatlevad ei tundu. Seega tundus hea võimalus riik oma silmaga üle vaadata.
Veetsime Dominikaanis kolm nädalat, töötades ja samal ajal ka ringi sõites. Peatusime Samaná poolsaarel, Santo Domingos ja Punta Canas. Siin postituses jagan meie kogemust – mis meeldis, mis mitte ja kas reisiksin Dominikaani uuesti.
PS! Kui otsid Dominikaani kohta rohkem infot, tasub vaadata Facebooki gruppi Eestlased Kariibidel ja nende kodulehte. Grupi eestvedaja on seal juba aastaid tuure korraldanud ning saab aidata ka planeerimisel, kui ise ei viitsi süveneda, aga reisifirmaga ka minna ei taha.



📷 Kui sa mind veel Instagramis ei jälgi, siis soovitan seda teha, kuna seal jagan rohkem ja jooksvalt oma reisidest. Pane follow @hiieliinreisib. Dominikaani vabariigi postitused: Samana poolsaar, El Salto del Limón kosk ja matk, Las Galeras, Punta Cana
Dominikaani reisi planeerimine
Parimad lennuühendused
Dominikaani Vabariiki pääseb mitmete rahvusvaheliste lennujaamade kaudu. Punta Cana (PUJ) on populaarseim turismisihtkoht, samas kui Santo Domingo (SDQ) sobib neile, kes soovivad avastada pealinna ja kultuuri. Puerto Plata (POP) ja Samaná (AZS) teenindavad põhjaranniku reisijaid.
Enamik eestlasi lendab suure tõenäosusega kas Punta Canasse või Santo Domingosse. Mugavaimad ühendused Euroopast on tavaliselt Madridi, Pariisi või Frankfurdi kaudu, kuid häid variante leidub veelgi. Parimate pakkumiste leidmiseks tasub hoida varakult silm peal reisidiilid.ee ja trip.ee lennupakkumistel.
Meie jaoks oli Dominikaan vaid üks peatus pikemal Ladina-Ameerika reisil. Saabumine toimus otselennuga São Paulost Punta Canasse, lahkusime aga Santo Domingost Guatemala Citysse. Mõlemal korral kasutasime Dominikaani odavlennufirmat Arajet, mis pakub taskukohaseid lende piirkonnas.
Liikumine lennujaamast linna oli lihtne – nii Punta Canas kui ka Santo Domingos kasutasime Uberit, mis on mugav ja turvaline alternatiiv kallitele taksodele.

Sisenemistingimused
Sisenemistingimused võivad ajas muutuda, seega on soovitatav enne reisi kontrollida uuemat infot välisministeeriumi lehelt ReisiTargalt, kus on ajakohane teave viisade, tervisenõuete ja ohutuse kohta.
2025. aasta alguses Eesti kodanikud ei vaja viisat, kui viibivad Dominikaani Vabariigis kuni 30 päeva. Sisenemiseks peab olema biomeetriline pass, mis kehtib vähemalt kuus kuud pärast reisi.
Kõik reisijad peavad enne saabumist ja lahkumist täitma elektroonilise migratsioonivormi (E-Ticket), mis sisaldab tolli- ja tervisedeklaratsiooni. Vorm on saadaval siin: https://eticket.migracion.gob.do.
Vaktsiinid
Kollapalaviku vaktsiin on nõutav, kui saabud riigist, kus see haigus levib. Näiteks kui oled enne Dominikaani reisi viibinud Brasiilias või mõnes muus kollapalaviku riskipiirkonnas, võidakse küsida rahvusvahelist vaktsineerimissertifikaati. Minul on vaktsiin tehtud, aga passi polnud kaasas ja juba Brasiilias lennukile minnes seda küsiti. Õnneks suutsin ametnikku veenda, et ka Eesti digiloo kirjeldus on piisav – soovitan siiski enda kollase vaktsiinipassi kaasa võtta.
Piiril sattus meile üsna karm ametnik, kes palus ette näidata kõikide majutuskohtade broneeringud, kus 3 nädala jooksul peatume.
Kliima ja parim aeg Dominikaani reisimiseks
Dominikaani Vabariigis on troopiline mereline kliima, kus temperatuur püsib aastaringselt 25–30°C vahel.
Parim aeg reisimiseks peaks olema detsembrist aprillini, kui ilm on kuivem ja meeldivam. Orkaanide hooaeg on juunist novembrini, kõige aktiivsemalt augustist oktoobrini.
Meie reis oli märtsi esimestel nädalatel. Enne Dominikaani olime kuu aega Kirde-Brasiilias, Pipas ja Natalis, kus oli palju niiskem ja kuumem. Dominikaani kliima tundus sellega võrreldes palju mõnusam ja talutavam – 27-30 kraadi ja õhuniiskus pole liiga kõrge.
Rannikualadel on aastaringselt soe ja niiske, kuid mägipiirkondades (Jarabacoa, Constanza) võib öösiti olla päris külm – isegi miinuskraade teatud ajal.



Internet ja Wifi
Mobiilne internet on hea ja taskukohane. Peamine mobiilioperaator on Claro, mille SIM-kaarti saab osta nii Claro esindustest kui ka väiksematest toidupoodidest ja elektroonikapoodidest.
Raha saab kaardile laadida 5-päevaste perioodide kaupa, mis tähendab, et iga viie päeva tagant tuleb mõnda kioskisse minna, öelda neile hispaania keeles Claro recargar ja telefoninumber öelda ning uuesti saldo laadida. See käib sularahas. Kasutasime mobiilset internetti autoga navigeerimiseks kui ka töötegemiseks ja üldiselt toimis see hästi.
Kaugtöö ja Internet
Enne reisi olin veidi mures interneti stabiilsuse pärast, kuna me polnud Dominikaanis lihtsalt puhkamas, vaid tegime kogu perioodi iga päev vähemalt 8 tundi tööd. Majutusi valides uurisin alati WiFi kvaliteeti ning õnneks polnud kordagi suuremaid probleeme. Töönädala perioodil olime alati suuremas asulas – Punta Canas, Las Terrenases ja Santo Domingos ning WiFi oli igal pool piisavalt hea. Mõnedel kordadel esines lühikesi elektrikatkestusi, kuid need kestsid alla minuti ning sel ajal kasutasin hotspoti, mis toimis samuti väga hästi.
Üldiselt oli internetikogemus positiivne ja oluliselt parem kui näiteks Indias, kus mõned kuud enne Dominikaani reisisime.



Maksmine: sularaha või kaardimakse
Dominikaani Vabariigis saab maksta nii kaardiga kui ka sularahas, kuid sularaha oli paljudes kohtades hädavajalik.
- Kaardimakse toimib suuremates poodides, restoranides ja hotellides, kuid väiksemates kohtades eelistatakse sularaha. Mõned kohad lisavad kaardimaksele 3–5% teenustasu.
- Sularaha on vajalik turgudel, väikestes poodides ja teemaksude maksmiseks (ja vahel ka politseile altkemaksuks). Kohalik valuuta on Dominikaani peeso (DOP), kuid turismipiirkondades võib vahel maksta ka dollarites.
- ATM-id on linnades ja kuurortides, kuid väljavõtutasud on 3–6 USD tehingu kohta.
Meil oli kaasas eurosid ja vahetasime esimesel päeval osa nendest peesodeks. Võimalusel tasusime kaardiga.
Transport ja liikumine kohapeal
Autorent
Meie rentisime Dominikaanis nädalaks auto, mis minu arvates on parim viis riiki avastada. See andis vabaduse külastada nii populaarseid kui ka vähemtuntud piirkondi, teha peatusi ilusates kohtades ja avastada väiksemaid randu. Autorentimiseks piisas Eesti/Läti juhiloast ja rahvusvahelist dokumenti polnud vaja.
Liiklus on küll kohati kaootiline, kuid võrreldes Aasia ja Aafrika riikidega üsna mõistlik. Suuremate linnade vahel olid teed üldiselt heas seisukorras, kuid kõrvalteedel võib esineda augulisi lõike.
Suurematel teedel oli mitu teemaksu punkti, kus tuli maksta 100–400 peesot sularahas, seega tasub alati natuke sularaha varuks hoida. Lisaks võib tulla ette politsei tülitamist, kes sõbralikult natuke altkäemaksu tahab.
🚗 Auto rentisime Discovercars platvormi kaudu (Alamo firma auto – super teenindus, mis on Dominikaanis haruldane). Kasutame seda lehte parima hinna saamiseks peaaegu kõikidel enda reisidel. Tegu pole autorendifirmaga, vaid lehega, mis vahendab erinevaid pakkumisi. Kindlasti soovitan juurde võtta täiskindlustuse – kas Discovercars platvormi kaudu või autorendifirmalt. Samuti pakuvad ka mõned krediitkaardid täiskindlustust (nt Swedbank Platinum).

Ühistransport
Suuremate linnade vahel on üsna toimiv bussiühendus. Meie kasutasime bussi vaid korra, sõites Punta Canast Santo Domingosse. Sellel marsruudil saab valida Caribe Toursi, Punta Cana Expressi või Bavaro Expressi vahel.
Meie võtsime Punta Cana Expressi, mis viis Bavarost otse Santo Domingosse umbes 3 tunniga. Bussipilet on soovitatav osta kohapealt umbes tund enne väljumist. Meie ostsime ja broneerisime piletid Punta Cana Expressi kodulehelt ette, kuid kohale jõudes selgus, et nad olid meie kohad ära müüdud. Pärast väikest vaidlust saime siiski bussi peale, aga saime aru, et kohalikele broneerimissüsteemidele ei tasu liialt loota.
Santo Domingos on ka metroo ja köisraudtee ühistranspordina kasutusel, mis mõlemad on üsna uued ja modernsed. Suur osa turiste aga vanalinnast kaugemale ei jõua. Köisraudtee on muidugi ka lihtsalt turismiatrkatsioonina tore.
Takso ja Uber
Suuremates linnades nagu Santo Domingo ja Punta Cana on toimiv Uber ning kasutasime liikumiseks ainult seda. Las Terrenases ja Samana poolsaarel liikudes kasutasime rendiautot ehk taksode kohta väga ei tea. Uber seal ei töötanud. Paljud turistid rendivad Las Terrenases väikse džiibi, et linnas ringi sõita.
Majutus
Ööbisime 2,5 nädala jooksul viies erinevas kohas. Broneerisin need Booking.com või Airbnb kaudu. Kuna teeme nädala sees ka tööd, elamise argipäevadel korteri stiilis majutuskohtades. Nädalavahetustel B&B või hotellis.
Jagan ka mõned majutuskohad, mida enda kogemuse põhjal tugevalt soovitan (pildid ja pikemalt allpool):
- Las Terrenas – Residence Las Dos Palmas
- Las Galeras – Solazul
- Santo Domingo – Hotel Class Colonial
Punta Canas tasub ööbida all-inclusive hotellis. Meie olime Punta Canas Airbnb korteris ja see polnud kõige mugavam, sest kogu Bavaro piirkond on loodud eelkõige hotellidele ning suur osa restorane ja kohvikuid on avatud vaid hotellikülastajatele.
NB! Paljud Dominikaani rendikorterid küsivad lisatasu elektri tarbimise eest umbes 5 eurot päevas või isegi rohkem. Enne broneerimist tasub tingimused üle lugeda ning konditsioneeri tarbimisega ettevaatlik olla. Meie enda kohtade eest juurde ei pidanud maksma. Õnneks oli ka temperatuur mitte liiga kuum, mistõttu sageli puhurist piisas ja konditsioneeri kasutasime tunduvalt vähem kui troopilises Põhja-Brasiilias.



Mida teha Domikinaanis: meie kogemus ja lemmikud kohad
1. Samaná poolsaar – meie lemmik
Dominikaani põhjaosas asuv Samaná poolsaar oli meie lemmikpiirkond – lopsakas loodus, ilusad läbipaistva veega rannad, mõnusam atmosfäär ja vähem turiste kui näiteks Punta Canas. Lisaks sai seal kogeda rohkem kohalikku elu ning inimesed olid samuti sõbralikumad.
Samuti on Samanál erinevaid tegevusi, mis teeb sellest ideaalse sihtkoha nii rannapuhkuseks kui ka seiklusteks. Erinevalt Punta Canast, mis on ameeriklaste lemmik ja tundub liiga USA-vibe, on Samaná populaarne just eurooplaste seas – paljud majutused ja restoranid kuuluvad prantslastele, mis kajastub ka kohalikus atmosfääris ja toidukultuuris. Mulle jättis kogu piirkond palju parema mulje kui Punta Cana.
Meil oli terveks Samana perioodiks võetud rendiauto ja võtsime juurde mõned tuurid. Erinevaid Samana ekskursioone ja tegevusi saad vaadata näiteks siit – paljud pakuvad neist ka transporti.
Järgnevalt kirjutan natuke meie kogemusest Samaná poolsaarel. Vaata ja salvesta minu Instagrami Samana poolsaare postitus.

Las Terrenas – Samaná poolsaare tuntud kuurort
Las Terrenas on üks Samaná poolsaare populaarsemaid sihtkohti. See on tuntud oma selge veega randade ja mõnusa atmosfääri poolest ning seal on end püsivalt sisse seadnud paljud eurooplased. Tundus, et üsna palju oli just vanemas eas prantslasi, kes seal talvituvad või elavad.
Las Terrenase atmosfäär on hoopis teistsugune kui Punta Canas – kui Punta Cana on täis suuri kuurorte ja turiste, siis Las Terrenases on rohkem boheemlaslikku ja kohalikku elu, väikeseid butiikhotelle ja euroopalikku restoranikultuuri. Liiklemiseks kasutatakse peamiselt rollereid, väikseid džiipe või rendiautosid.
Meie veetsime Las Terrenases terve ühe töönädala. See oli ideaalne koht, kus kaugtöö ja reisimisega ühildada- imeilusad rannad, hea internet, korralikud toidupoed (kodus kokkamiseks), mitmeid restorane. Mõnusaid kohvikuid, kust tööd teha, me küll ei leidnud ning klassikaline diginomaadi sihtkoht see kindlasti pole. Kuna meie enda kodu oli nii hea, ei tundnud ka sellest puudust. Liikumiseks kasutasime kondimootorit või enda rendiautot (rentisime Discovercars platvormi kaudu).



Majutus Las Terrenases
Meie peatusime Residence Las Dos Palmas korteris, mis asub Playa Punta Popy lähedal – minu meelest üks parimaid asukohti Las Terrenasaes elamiseks. Piisavalt vaikne, rannale lähedal ja samas ka jalutuskäigu kaugusel linnast.
Jäin majutusega 100% rahule. Korter oli ilus, modernne ja praktiline, sobides nii puhkuseks kui ka kaugtööks. Tegemist on condo-tüüpi majutusega, kus on viis väikest kahekordset maja. Igas majas on köök, vannituba, elutuba ja magamistuba, mis tegi seal viibimise mugavaks ja koduseks.
Korterikompleksi siseõues oli bassein, grilliala ja pesuruum. Lisaks oli olemas sisemine parkla ja turvaaed. Internet toimis hästi, mis oli oluline, kuna tegime ka kaugtööd. Läheks igal ajal tagasi ja soovitan ka teistele.
Las Terrenases asuva Residence Las Dos Palmas korteri saad broneerida siin.



Las Terrenase rannad
Las Terrenas on tuntud oma rahulike lahesoppide poolest, kus vesi on enamasti selge ja vaikne, ideaalne ujumiseks ja lõõgastumiseks. Samas leidub ka paar surfiranda, mis sobivad neile, kes otsivad rohkem laineid ja veidi aktiivsemat rannapäeva.
Erinevalt Punta Canast, kus rannad on sageli suurte kuurortide all, on Las Terrenase rannad vabama atmosfääriga. Kuna rannajoon on pikk, sain isegi märtsi kõrghooajal nädala sees rannas peaaegu üksinda aega veeta. Meie peamine tegevus pärast tööd oligi pikad rannajalutuskäigud ja uute lahesoppide avastamine – ideaalne viis päeva lõpetada.
Meie lemmikrannad Las Terrenases olid järgmised.
1. Punta Bonita
Punta Bonita on Las Terrenase kesklinnast autoga 10 minuti kaugusel asuv piirkond, mis jääb kuulsa Playa Bonita lähedusse. Kui alustada jalutuskäiku Punta Popy juurest ja liikuda Playa Cosóni suunas, jõuab rannalõikudeni, kus vesi on kristallselge ja rahulik ning inimesi peaaegu pole.
See oli meie meelest üks ilusamaid randu Las Terrenase piirkonnas – ideaalne koht omaette olemiseks ja ujumiseks. Lisaks peetakse Punta Bonitat üheks parimaks kohaks päikeseloojangu nautimiseks. Paljud tulevadki siia õhtu poole, et vaadata, kuidas päike mere taha kaob. Ka meie haarasime ühel õhtul Playa Bonita restoranist pitsa kaasa, et seda Punta Bonitas päikeseloojangu piknik teha.



2. Playa Punta Popy
Playa Punta Popy on väga lai rand ja asub üsna keskuse lähedal, mistõttu on see populaarne nii kohalike kui ka turistide seas. Eriti nädalavahetustel on siin rohkem rahvast, kuna kohalikud tulevad pere ja sõpradega randa aega veetma. Arvestage sellega, et neil on alati kaasas hiigelsuur kõlar, mis valjult bachata ja merengue muusikat mängib.
Meie majutus asus kohe Playa Punta Popy lähedal, ja minu arvates on see asukoha poolest üks parimaid kohti Las Terrenases elamiseks. Kui tuul oli vaikne, oli rand lihtsalt imeline – türkiissinine vesi, valge liiv ja palmidega ääristatud rannajoon.
Vaiksema koha jaoks soovitan Playa Punta Popyst mööda randa jalutada El Portillo suunas, kus on mõned restoranid ja rahulikumad rannalõigud. Ainus miinus on see, et ranna kõrval kulgeb autotee, mistõttu võib see eriti nädalavahetustel veidi lärmakas olla.



3. Playa Bonita
Playa Bonita on juba varem mainitud Punta Bonita lähedal asuv rand, mida paljud turistid peavad oma lemmikuks. Tegemist on surfirannaga, mis tähendab, et seal on suuremad lained kui mujal. Ranna äärest leiab mõned surfikoolid ja baarid. Kuna meie eelistasime sileda veega randu, siis ei jätnud Playa Bonita mulle nii suurt muljet, kuid vibe oli hea. Võrreldes teiste Las Terrenase randadega tundus siin rohkem nooremas vanusegrupis reisijaid ja peresid.
Playa Bonita piirkonnas on ka palju majutusvõimalusi. Kesklinnast siia jõudmiseks on vaja taksot, autot või rollerit, sest see jääb jalutuskäigu jaoks liiga kaugele.



Las Galeras – eraldatud rannaküla
Samaná poolsaare tipus asuv Las Galeras on väike rannaküla, mis oli kindlasti meie üks lemmikkohti Dominikaanis. Olime seal vaid ühe öö, aga hea meelega oleks pikemalt olnud.
Las Galerases on rahulik atmosfäär, imelised rannad ja mõnus chill vibe. Kuna see asub natuke eraldatud piirkonnas, oli ka turiste vähem – suur osa neist prantslased.
Sõit Santo Domingost Las Galerasesse kestis ligi 4 tundi ja Las Terrenasest 2 tundi, kuid see oli igati seda väärt.



Majutus Las Galerases
Ööbisime Las Galerases imelises B&B tüüpi majutuskohas nimega Solazul. Sellel omanikud on Šveitsi paar, kes on Dominikaanis elanud juba pea 20 aastat.
Suurepärase asukohaga – 5 minutit randa ja keskusesse, stiilsed bungalow stiilis majad, imeline aed basseini ja puhkenurkadega ning üldse väga palju rõhku detailidel. Hommikusöök oli kindlasti parim, mida Dominikaanis saanud oleme. Samuti pakkusid nad kogu viibimise ajal filtreeritud vett ja banaane. Täpselt sellised majutuskohad on minu lemmikud.
Soovitan Solazuli 100% Las Galerases peatumiseks!
Las Galerases asuva Solazul majutus broneeri siit.



Las Galerase rannad
Las Galerase ümbrusest leidub väidetavalt Dominikaani ühed kaunimad rannad, kuhu pääseb kas jalgsi või paadiga:
🌊 Playa Frontón – üks eraldatumaid randu, kuhu pääseb ainult paadiga või matkates.
🌊 Playa Madama – väike ja metsik rand, ideaalne snorgeldamiseks.
🌊 Playa Rincón – üks kuulsamaid ja kauneimaid randu Dominikaanis.



Meie leidsime hommikul kell 9 rannast paadimehe, kes viis meid koos paari teise turistiga neid randu avastama. Hind oli 26€ inimese kohta ning soovitan kindlasti kaasa võtta snäkke ja vett. Samuti on seal võimalik võtta ka giidiga matkasid, kes viivad metsikumatesse randadesse. Päris omapead igasse metsa ei tasu seiklema minna, sest kuulsin jutte, kuidas machetega mehe vahel turistide seljakotte varastavad.
Mõned Las Galerase tuuride variandid leiad siit, aga neid saab ka kohapeal broneerida.

Samaná vaalavaatlus
Kui reisid Dominikaanis jaanuarist märtsini, siis soovitan plaani võtta vaalavaatlus Samaná lahes. Igal aastal rändavad tuhanded küürvaalad (humpback whale) Kariibi merre poegima ja paaritumisperioodi veetma ning Samaná laht on ideaalne koht neid näha oma loomulikus keskkonnas.



Meie reis oli märtsi keskpaigas ehk üsna vaalahooaja lõpus. See oli minu esimene vaalavaatlustuur – teistel reisidel pole olnud hooaeg, õige ilm või piisavalt aega. Tuur stardib Samaná linnast, mis on Las Galerase ja Las Terrenase keskel – mõlemast umbes tund autsõitu. Meie tuur algas kell 10:30 hommikul ja kestis umbes kolm tundi. Saime palju põnevat infot ja meie õnneks nägime väga palju vaalasid – nii ema ja laps kombinatsioone kui ka isavaala neid saatmas. Võimas ja meeldejääv kogemus!
💡 Tuur tasub kindlasti ette broneerida. Mina broneerisin selle lehelt www.whalesamana.com. Lisaks võid leida ja broneerida vaalatuure siit: GetYourGuide vaalatuurid Samanás.
Soovi korral saab vaalavaatlusele lisada ka Samana lahes oleva Cayo Levantado ehk Bacardi saare külastuse. Neil oli randadest küll ja vaatasime hoopis natuke Samana linnas ringi.

El Salto del Limón kosk ja matk
El Salto del Limón kosk on tore väljasõit ja lühike matk, Las Terrenasest vaid 30-minutilise autosõidu kaugusel.
Kui aus olla, siis mu ootused polnud kõrged. Tundus turistikas koht ja pärast eelmise aasta Islandi reisi ei tekita kosed enam väga elevust. Aga tore on positiivselt üllatuda!
Läksime kaks tundi enne päikeseloojangut ja tundus, et kõik teised olid juba ära käinud – olime rajal ja kose juures täiesti üksi. Kosk oli tegelikult päris võimas ja pärast palavat jalutuskäiku selle all ujumine väga värskendav. Tunduvalt meeldivam kui Islandi tuule, vihma ja külma käes!



Paar asja, mida teada:
- Google Mapsi sihtkoht: Pane kaardile “Paraje El Café”, et jõuda õige sissepääsuni. Seal saab väikese tasu eest parkida. Tee peal võivad kohalikud üritada sind varem peatada, et giiditeenust müüa – sõida lõpuni välja.
- Sissepääs on odav – alla 2€.
- Giidi pole vaja võtta, kuigi kohalikud väidavad vastupidist, et sulle hobusesõitu või giiditeenust müüa.
- Matkarada on umbes 5 km kokku, võttis meil koos ujumisega 2 tundi. Minnes on rada peamiselt ülesmäge, 4x tuleb jõge ületada, nii et jalanõud tuleb ära võtta. Rada on jõukohane kõigile.
- Päeval ja nädalavahetusel on tõenäoliselt palju rahvast, soovitan minna varahommikul või hilisel pärastlõunal.
- Kui autot pole, saab kohale ka Las Terrenasest kohaliku bussiga või organiseeritud tuuriga.
Täitsa tore väike matk ja hea vaheldus rannapäevadele! Kui oled Samaná poolsaarel, tasub kindlasti läbi käia. Juhul kui omal käel minna ei soovi, on palju organiseeritud ekskursioone. Soovitan vältida hobusematka, kuna hobused pole just parimas seisukorras.
💡 Vaata El Limóni tuuride valikut siit: GetYourGuide El Limón tuurid

2. Santo Domingo – Dominikaani pealinn
Santo Domingo on Dominikaani Vabariigi suurim metropol ja pealinn, kus tasub veeta vähemalt üks päev ja öö, kui ajakava vähegi võimaldab.
Meie olime Santo Domingos kaks korda – esimest korda pärast Punta Canast tulekut, kui veetsime seal vaid ühe öö ja keskendusime vanalinnale. Teisel korral olime pealinnas kolm tööpäeva enne Dominikaanist lahkumist, elades ja liikudes rohkem kohalikes naabruskondades. Need olid kaks üsna erinevat kogemust, mis kokku andsid meile päris hea ülevaate linnast.
Zona Colonial – ajalooline vanalinn
Esimesel korral ööbisime Zona Colonialis, mis on UNESCO maailmapärandi nimistus olev vanalinn. Suurem osa turiste jõuabki ainult sinna. Jalutasime mööda kitsaid tänavaid ja vaatasime vanu koloniaalhooneid. Seal on ka palju kohvikuid, muuseume ja ajaloolisi vaatamisväärsusi. Olen Ladina-Ameerikas reisides omajagu koloonialinnades käinud, mistõttu Santo Domingo vanalinn mulle suurt muljet ei avaldanud. Tore oli seda siiski uudistada.
👉 Broneeri Santo Domingo vanalinna ekskursioon näiteks siit: Zona Colonial Hictorical Tour with a local artist



Majutus Santo Domingo vanalinnas
Esimese Santo Domingo öö olime butiikhotellis Hotel Class Colonial, mis on vanalinna peatänava juures. Selle hotelli kohta jagub vaid kiidusõnu – stiilne, hea asukoha ja armsa siseõuega butiikhotell. Samuti pakuvad nad maitsvat hommikusööki. Ja eriti tahan välja tuua suurepärast klienditeenindust, mis oli Dominikaanis pigev harva esinev nähtus.
Santo Domingo vanalinna Hotel Class Colonial butiikhotelli saad broneerida siin.



Moodne Santo Domingo – Malecon ja kaubanduskeskused
Teisel Santo Domingo külastusel ööbisime vanalinnast eemal, otse mere ääres Santo Domingo Malecon Avenue tornmajas. See asub promenaadi lähedal, piirkonnas, kus leidub palju ärihooneid ja keskklassi kortermaju. Valisime selle koha just kaugtöö perioodiks, et olla eemal vanalinna kärast ja turistimelust.
Korter oli väga ilus ja praktiline – 16. korrusel, kust avanes imeline linnavaade, lisaks oli majas bassein, jõusaal ja korralik WiFi, mis tegi seal töötamise mugavaks. Õhtuti jalutasime Maleconi mereäärsel promenaadil, mis on nädalavahetustel populaarne koht kohalike seas. Iseenesest ilus ala, kuid prügi rikkus veidi üldmuljet.



Kui otsid kaasaegsemaid elamusi, siis Piantini linnaosa on ideaalne koht, kust leida suurte kaubanduskeskustega moodsam pool Santo Domingost. See oli meie korterist umbes 15-minutilise taksosõidu kaugusel ja seal leidub palju tuntud brände, nagu H&M, Zara ja Starbucks. Olin eriti rõõmus, kui leidsin sealt isegi Oysho poe, mille enda jaoks esimest korda Portugalis avastasin.
Kui tahad Santo Domingos vahelduseks vanalinnale kogeda moodsamat poolt, on Malecon ja Piantini linnaosa hea valik!
Santo Domingo kohalikud naabruskonnad ja köisraudtee
Et näha rohkem Santo Domingo igapäevaelu väljaspool turistipiirkondi, käisime jalgsituuril, mis keskendus kohalikele naabruskondadele. Meie giidiks oli kohalik noormees, kes tutvustas enda elukeskkonda, kohalikku elu ja kombeid, viis meid kooli ning andis aimu, milline näeb välja igapäevaelu neis piirkondades. Lisaks sõitsime köisraudteega (Teleférico de Santo Domingo), mis toimib seal ühistranspordina ja ühendab linna äärealad kesklinnaga.



Kariibi piirkonnas on metroo ja köisraudtee pigem haruldased. Santo Domingo metroo avati 2009. aastal ning köisraudtee 2018. aastal, et aidata inimestel kiiremini tööle ja kooli jõuda ning vähendada liiklusummikuid. Mõlemad on modernsed, odavad ja hästi toimivad.
Olime tuuril ainult kahekesi ja jäime rahule, et selle ette võtsime, sest see näitas täiesti teistsugust Dominikaani poolt. Samas polnud see nii põhjalik ega kaasahaarav kui mujal maailmas kogetud jalgsituurid, eriti arvestades, et hind oli 50 eurot – aga Dominikaanis on see pigem tavaline hinnaklass.
Lisaks ei olnud ka giid eriti entusiastlik, tundudes pigem ükskõikne. Tegelikult oli see omamoodi tüüpiline, sest palju kohtasime Dominikaanis pigem leiget klienditeenindust, mis reisi lõpuks enam ei üllatanud.
Santo Domingo kohaliku naabruskonna tuur: The Authentic Dominican Neighborhood Tour

Tres Ojos park
Külastasime ka Tres Ojos parki, mis on tuntud maa-aluste järvede ja koobaste poolest. See on üks Santo Domingo populaarsemaid loodusvaatamisväärsusi ning asub kesklinnast umbes 15-minutilise autosõidu kaugusel. Kõige lihtsam on sinna minna Ubergi või rendiautoga.
Park koosneb neljast kristallselge veega järvest, millest ühte pääseb väikese parvega üle vee sõites. Pilet on väga odav ja giidi pole vaja – kuigi seda sulle pakutakse! Ujuda koobastes ei saa.
Kuna ma pole suur koobaste fänn, siis see mulle erilist muljet ei jätnud – olen ka sarnastes kohtades varem käinud. Tean, et paljudele turistidele seal meeldib. Eks oleneb ilmselt huvidest ja reisikogemusest.


3. Punta Cana – rannad ja all-inclusive hotellid
Meie alustasime enda Dominikaani reisi just Punta Canas. Kuna see on populaarne turistilinn, saabub suur osa lende just sinna lennujaama – nii ka meie lend Sao Paolost.
Kui otsid all-inclusive kuurortpuhkust, siis Punta Cana on selleks ideaalne. Väljaspool kuurorte, nagu meie seda tegime, seal elada ei tasu.
Punta Cana rand on pikk ja kaunis, väga valge ja peene liivaga, kuid paljud rannalõigud on kuurortide või beach club’ide all, mistõttu on randa raskem vabalt ligi pääseda. Minu lemmikosa oligi pikad hommikused ja õhtused jalutuskäigud, sest rannajoon on kilomeetreid pikk.

Kui otsid perega lõõgastavat puhkust, on see kindlasti mugav sihtkoht – kõik vajalik on käe-jala juures ja kõik hinnas hotellid teevad reisimise lihtsaks. See pole koht, kus kogeda autentset Dominikaani elu, sest kohalikud on seal põhiliselt turistide teenindamiseks. Minu jaoks oli seal ka liika palju USA-turisi vibe. Semana poolsaar ja Las Terrenas meeldisid meile atmosfääri mõttes kindlasti rohkem.
Minu jaoks ei olnud see koht, kuhu tahaks tagasi minna. Samas äkki kunagi perereisina, kes teab?
Samal ajal ei taha ma seda ka täiesti maha teha, sest Punta Cana piirkonnas leiab väga ilusaid randasid – näiteks keskuses olev Bavaro Beach või veidi eemal Playa Macao või Juanillo Beach. Kuna see on populaarne turistipiirkond, pakutakse sealt väga palju erinevaid tuure – randadesse, küladesse või muid seiklusi. Kõige populaarsem neist on kindlasti päevareis Saona saarele. Samuti on seal väga ilusad päikesetõusud.
Mõned tuuride variandid leiad siit:
- Getyourguide ekskursioonid Punta Canast
- Eestlaste poolt korraldatud tuurid https://eestlasedkariibidel.ee/



4. Dominikaani kakaoistanuse külastus
Kui mõelda Dominikaani Vabariigile, tulevad esimesena meelde valged rannad ja türkiissinine vesi, kuid riik on tuntud ka kvaliteetse kakao tootmise poolest. Kuna olen alati huvitatud kohalikust elust ja toidukultuurist, otsustasime külastada kohalikku kakaoistandust.
Meie külastasime istandust El Sendero del Cacao, mis on on Las Terrenasest umbes kahetunnise autosõidu kaugusel. Sõit ja tee Las Terrenasest oli põnev – läbi kohalike väikelinnade ja palmisalude. Hiljem saime teada, et tegemist on sama brändiga, mille šokolaade olime mitmeid kordi Dominikaani poelettidel vaadelnud.
Valisime nende “The Classic“ tuuri, mis kestis umbes 3,5 tundi, mille jooksul külastasime kakaoistandust, saime näha kakaopuude õisi ja vilju, õppida, kuidas oad fermenteeritakse ja kuivatatakse, ning lõpuks proovida värskelt valmistatud šokolaadi ning ka ise endale šokolaadist suveniiri kaasa teha. Tuur lõppes Dominikaani kohaliku lõunasöögiga. 🍫 Mul oli hea meel, et otsustasime selle tuuri kasuks.



5. Kus jäi käimata?
Dominikaani Vabariik on väga suur, nii et kindlasti jäi palju avastamata. Kaardi pealt leidsin mitu väga ilusat üsna remote kohta, kuid sinna jõudmine oleks tähendanud ligi 6-tunnist autosõitu, mis ei tundunud mõistlik. Siin on aga mõned tuntumad kohad, kuhu me seekord ei jõudnud.
Cabarete – lohesurfi linn
Kaalusin Cabaretesse minekut kaugtöö jaoks, sest paljud soovitasid seda kui mõnusat ja elavat sihtkohta. Lõpuks otsustasin siiski Las Terrenase kasuks, kuna me pole surfarid ja olime just Brasiilia surfilinnas Pipa terve kuu peatunud. Cabarete on eriti populaarne lohesurfarite seas ja pidavat olema väga mõnusa atmosfääriga.
Dominikaani mägine piirkond
Dominikaanis pole ainult rannad, vaid ka mägised piirkonnad. Constanza ja Jarabacoa on tuntud oma karge kliima, koskede ja matkaradade poolest. Lisaks asub siin ka Pico Duarte, mis on Kariibi mere kõrgeim mägi (3,098 m). See teeb Dominikaani ainulaadseks sihtkohaks, kus saab nii troopilist rannapuhkust kui ka mägedes matkata. Kui oleks töö kõrval rohkem aega olnud, oleks ilmselt vähemalt mõne päeva mägipiirkonnas peatunud.
Saona saar
See oli üks neist kohtadest, mis oli mul esialgu plaanis, aga otsustasin mitte minna. Saona saar on kahtlemata ilus, kuid tundus liiga kommertslik – tüüpiline päevane paadireis, kus suur hulk turiste ja paate viiakse kõik viiakse korraga samadesse randadesse.
Kuna olen selliseid paadiretki juba päris palju teinud, siis seekord jäi see vahele. Samuti ei jõudnud me ka lähedal asuvasse Bayahibe külla, mida paljud soovitavad.
Kui viibid pikemalt Punta Canas puhkusel ja otsid head päevareisi, on Saona saar ilmselt hea valik – türkiissinine vesi, valge liiv ja troopiline vibe ning ega palju muud polegi vaja. Vaata Saona saare ekskursioonide valikut siit 👇
Dominikaani kokkuvõte
Dominikaani Vabariik pakkus ilusat loodust, häid randu ja troopilist atmosfääri, kuid samas oli ka aspekte, mis meid nii väga ei vaimustanud. Siin on meie kokkuvõte selle Dominikaani plussidest ja miinustest.
Mis meeldis?
- Imelised rannad – vaieldamatult meie lemmikosa Dominikaanist.
- Mitmekesine loodus – lisaks randadele ka mäed, kosed, vaalavaatlus ja kakaoistandused.
- Ideaalne ilm märtsis – 27–28 kraadi, päikesepaisteline, mitte liiga niiske ja tapvalt palav, soe ookeanivesi.
- Hea internet – töötamiseks ja videokõnedeks täiesti piisav.
- Samaná poolsaar ja Las Galeras – meie lemmikpiirkond.
- Troopilised puuviljad – tänavalt ostes odavad ja väga maitsvad.
- Korralikud maanteed – linnadevahelised teed heas korras ja liikluses sai hakkama.
Mis meeldis vähem?
- Teeninduskultuur – üldiselt kehv, enamik restoranide arvustusi mainis halba teenindust.
- Varjatud maksud restoranides – menüüs olevale hinnale lisanduvad sageli erinevad maksud.
- Hinnaklass – veidi odavam kui Euroopa, aga kindlasti mitte odav sihtkoht.
- Elektritasu lisandub majutustes – paljudes kohtades tuli selle eest eraldi maksta.
- Toidukultuur ei üllatanud – suuremaid maitseelamusi ei saanud, isegi peened kohvikud ei osanud head kohvi teha.
- Punta Cana vibe – tundus pigem nagu USA, mitte Kariibi saar, kuigi all-inclusive puhkuseks sobib hästi.
Kas reisiks sinna uuesti? Ilmselt mitte lähiajal, kuid Dominikaani Vabariik on hea sihtkoht talviseks rannapuhkuseks, kui otsid soojust, päikest ja kauneid randu. Kuna ma pole varasemalt teisi Kariibimere saari külastanud (v.a Caimani saared ja Jamaica päevareisid), siis nendega võrrelda ei oska.



Loodan, et leidsid sellest blogipostitusest kasulikke soovitusi. Kui jah, siis jaga seda ka teistega või märgi mind sotsiaalmeedias (@hiieliinreisib) – mul on alati hea meel teie tagasisidet kuulda! 😊 Lisaküsimuste korral kirjuta enda küsimus kommentaaride alla ja vastan esimesel võimalusel.
Sulle võivad veel huvi pakkuda järgmised blogipostitused:
- 12 praktilist asja, mida reisile kaasa võtta – minu soovitused
- Auto rentimine reisil: kuidas leida parim hind ja millega arvestada
Kui otsid rohkem reisisoovitusi ja kasulikke linke, vaata lehte “Kasulikud lingid reisimiseks”
Lisa kommentaar