Täna on aasta viimane reede – tänu neljapäevasele töönädalale Scoros tähendab see minu jaoks vaba päeva. Tulin äsja oma esimesest hispaania keele eratunnist ja istun nüüd meie Buenos Airese kortermaja all olevas kohvikus. Hea aeg kirjutada sissejuhatus 2024. aasta talveseiklusele – elust diginomaadina Lõuna-Ameerikas, mis meid siia tõi ja mis järgmistel kuudel plaanis on.



Diginomaadina Lõuna-Ameerikas
Tänaseks päevaks oleme Lõuna-Ameerikas olnud juba natuke üle kahe nädala. Maandusime Janisega 14. detsembril Brasiilia suurimas linnas Sao Paolos, kust kohe Argentina poole edasi lendasime.
Senine aeg on möödunud päevasest tööst puhates. Oleme matkanud Argentina Patagoonia mägedes ja liustikul, imetlenud maailma suurimat jugadesüsteemi Brasiilia ja Argentina piiril, võtnud vastu jõulud troopilise äikesetormi saatel, külastanud Paraguay šopingulinna ja elanud vaikselt sisse Buenos Airese igapäevaellu, kus nüüd järgmise kuu peatume. Esimesed muljed Buenos Airesest on ülevad – tõeline pärl Ladina-Ameerikas ja kindlasti maandub minu maailma linnade listis kõrgele kohale.



Lõuna-Ameerika reisikava ja rutiin
Aga mida järgmised kuud meile toovad? Nagu mainisin, teeme mõlemad samal ajal ka täiskohaga tööd. Seetõttu ei ole meie reisikava võrreldav tavalise Lõuna-Ameerika seljakotireisijaga, kes iga paari päeva tagant asukohta vahetab. Plaani luues võtsin arvesse, et oleks vähemalt kaks stabiilsemat perioodi, kus peatume vähemalt kuu aega ühes kohas, loome rutiini, tutuvume inimeste ning kultuuriga lähemalt.
Igapäeva rutiin
Meie töögraafik on Euroopa aja järgi, mis tähendab, et alustame tööpäeva kell 5-6 hommikul ja lõpetamine 2-3 ajal pärastlõunal. See pakub piisavalt võimalust ka õhtuti ringi vaadata, matkata või isegi järgmisesse sihtkohta lennata. Lõuna-Ameerikas on praegu suvi, mis tähendab, et valget aega on ööpäevas ligi 14 tundi. Kui Lissabonis ja Tallinnas elades ärkasime igapäevaselt 5:45 hommikul kottpimedas, et crossfiti minna, siis Lõuna-Ameerikas, kus päike juba sel ajal sirab, samal ajal tööd alustada pole suurem asi väljakutse.

Reisikava
Lennupiletid Brasiiliasse ostsin juba maikuus Turkish Airlines kampaania ajal (soovitan trip.ee ja nende teavitusi Turkish Airlines kampaaniast maikuus pingsalt jälgida). Kuna edasi-tagasi pilet oli odavam kui üks suund, ostsin koos tagasilennuga aprilli keskel Sao Paolost – suurim lennusõlm Lõuna-Ameerikas. Varasemat käitumismustrit arvesse võttes, on suur tõenäosus, et tagasilendu ma ei kasuta (nii juhtus Sansibaril, Mehhikos, Lissabonis). Ideaalis tuleksin Eestisse juuni alguses ja viibiks seni riigis, kus saaks hispaania keelt harjutada – aga elame ja näeme.

Esimesed reisinädalad puhkasime ja plaanis on ka märtsi lõpus pikem puhkus võtta – olen selle nimel tublisti enda puhkusepäevi “säästnud”. Kui nüüd detailidesse minna, siis näeb meie Lõuna-Ameerika reisikava välja midagi sellist.
Argentina
🇦🇷 1,5 kuud Argentinas: nädal Patagoonias, Iguazu Falls, 4 nädalat Buenos Aireses, nädal veinipiirkonnas Mendozas. Seal hulgas ka ühepäevane 🇵🇾 Paraguay külastus ja nädalavahetusereis 🇺🇾 Uruguaysse Buenos Airesest.
Tšiili
🇨🇱 1,5 nädalat Tšiilis: sõidame bussiga Mendozast Tšiili pealinna Santiagosse, kust ilmselt teeme mõned väljasõidud. Tšiilis on avastamist palju alates lõunas olevas Patagooniast kuni Atacama kõrbeni põhjaosas. Selle jaoks oleks vaja juba eraldi puhkust, mistõttu Tšiilit selle reisi jooksul avastame vähe.
Brasiilia
🇧🇷 1,5 kuud Brasiilias: Santiagost lendame kaheks nädalaks Rio de Janerosse ja pole juhus, et seal on samal ajal ka Rio sambakarneval. Ülejäänud aja veedame Lõuna-Brasiilia saarel Florianopolises väikeses rannaäärses majakeses.
Ecuador, Peruu, Boliivia
Reisi lõpuosa plaan on ambitsioonikas. Plaanime võtta puhkust, et külastada 🇪🇨Galapagose saari Ecuadoris, Macchu Picchut, Rainbow Mountainit ja Lake Titicaca 🇵🇪 Peruus ning Uyuni soolaväljasid 🇧🇴 Boliivias.
Vaata meie plaani kaardilt:
Aga nagu kogemus näidanud, siis plaanid võivad muutuda. Antud reisikava planeerimine ja kokkupanemine on võtnud ikka omajagu aega ja pusimist. Vahemaad Lõuna-Ameerikas on üüratud, inforuum suuresti hispaaniakeelne ja sageli muutuv. Samuti on meie ajaressursid üsna piiratud. Aga no olgem ausad – ma tegelikult naudin seda väga ja äkki tulevikus teeksin seda natuke ka lisaks tööalaselt.
Diginomaadina Lõuna-Ameerikas: sihtkoha valik
Kaks aastat tagasi veetsin kolm kuud Mehhikos ja Kolumbias, kus kohtusin mitmete inimestega, kes on Lõuna-Ameerikas pikemalt reisinud, elanud või kaugtööd teinud. Eriti jäi kõlama Brasiilia ja Argentina (eelkõige Buenos Aires). Kevadel Eestisse naastes oli plaan paigas – aasta lõpus sõidan üksinda Brasiiliasse. Vahepeal juhtus aga sündmus nimega ELU – kohtusin samal kevadel Lissabonis Janisega ning elasime järgmise aasta pendeldades Eesti, Läti ja Portugali vahel.
Brasiilia plaan siiski jäi – kuna ka Janise töö võimaldas distantsilt töötamist, otsustasime koos talvel sinnapoole suunduda. Kahjuks toimusid tema tööelus mõningad muutused, mistõttu polnud tal võimalik ikkagi ühineda. Käisin selle asemel siis hoopis 2023. talvel sõbrannadega Vietnamis, et Lõuna-Ameerika plaan aasta hiljem realiseerida. Ja siin me nüüd oleme! Vahepeal kasvas see muidugi palju ambitsioonikamaks ja suuremaks kui esialgne mõte paar kuud rahulikult Brasiilias ja Buenos Aireses veeta.

Miks valisime kaugtööks Argentina ja Brasiilia?
Kuna me ei ole siin lihtsalt puhkusreisil, on sihtkoha valikul tavalisest natuke erinevad kriteeriumid. Miks otsustasime diginomaadina Lõuna-Ameerikas just Argentina ja Brasiilias veeta – peamised põhjused on järgmised:
- Sobiv ajatsoon: Brasiilia ja Argentina on meie talvel vaid 5 tundi Eestist taga (nt Mehhikos oli ajavahe 8 tundi, Kolumbias 7). See võimaldab alustada tööpäevi varahommikul ja pärastlõuna on vaba. Olen alati olnud “early bird” ehk eelistan töötada pigem hommikul vara. Erinevalt Kagu-Aasia riikidest on selles piirkonnas päevad pikemad ja õhtul läheb pimedaks alles 8 ajal. Taoline graafik võimaldab valget aega kasutada maksimaalselt.
- Avastamata piirkond: Lõuna-Ameerika regiooni on minu jaoks tundmatu – ainuke varasem reis sellel mandril on paariaastatagune Kolumbia.
- Hea kliima: nii Argentinas kui ka Brasiilias on hetkel suvi ja pikad päevad. Soe ilm on minu jaoks oluline faktor. Muidugi on mõlemad väga suured riigid, mistõttu peab asukohta hoolikalt valima, sest mitte igal pool pole soe.
- Hispaania ja portugali keel: olen viimased aastad õppinud natuke hispaania keelt (väga algtasemel), aga parim on seda teha siiski keelekeskkonnas. Janis seevastu on õppinud portugali keelt, mida saab Brasiilias harjutada.
- Enam-vähem mõistlik hinnatase: Lõuna-Ameerikas reisimise suurim kulu on pikad distantsid ja kallid lennupiletid. Hinnatase erineb riigiti palju (kõige odavam on Boliivia, kõige kallim Tšiili). Antud piirkond on kahtlemata palju kulukam kui Kagu-Aasia, aga siiski odavam kui Euroopa. Argentina on veel praegu turistile üsna soode (riigi inflatsioon 2023.a. oli 160% ehk see ei pruugi enam olla nii tulevikus).
- Veidi ebastabiilne piirkond: Lõuna-Ameerika ümber on palju hirmu – ja õigusega, sest paljud kohad ongi ohtlikud. Aga mitte kõik kui ise valvel olla. Kuna hetkel pole meil lapsi ega peret, tundus õige otsus selle piirkonnaga tutvuda ilma liigsete muredeta.
Seiklused alaku – diginomaadina Lõuna-Ameerikas
Sellised on meie tänased Lõuna-Ameerika plaanid. Postituse kirjutamise ajal on juba ka aasta numbriga 2024 kätte jõudnud. Vaatame siis, mis see endaga kaasa toob. Mul hea meel, et mu kõrval on nii ustav ja toetav partner Janise näol, kes lõpuks iga mu plaaniga kaasa tuleb. Koos ikka edasi.
PS! Kui kellelgi on soovitusi positutses nimetatud sihtkohtade osas, siis palun ära jäta enda teada ja lisa need kommentaaridesse – võtan kõik hea meelega vastu.

Lisa kommentaar