Pärast mitut nädalat Guatemala sisemaal matkamist ja ringirändamist tundsime, et oleks aeg väikeseks vahepalaks – päike, meri ja lihtsalt olemine. Nii otsustasime võtta suuna Belizesse ja veeta kolm päeva Caye Caulkeri saarel. Tegemist on väikese ja rahuliku Kariibi mere saarega, kus autod puuduvad, elu kulgeb aeglaselt ja põhiline tegevus on snorgeldamine.
Selles postituses jagan meie kogemust Caye Caulkeril – kuidas sinna saada, kus ööbida, mida teha ja kas see kõik oli oma hinda väärt.


📷 Kui sa mind veel Instagramis ei jälgi, siis soovitan seda teha, kuna seal jagan rohkem ja jooksvalt oma reisidest. Pane follow @hiieliinreisib.
Belize tutvustus ja kuidas sinna minna?
Belize on Kesk-Ameerika väikseim riik, mis asub Mehhiko ja Guatemala vahel ning avatud ida poolt Kariibi merele. See on tuntud oma imeliste korallrahude, džunglite ja maia varemete poolest.
Erinevalt paljudest teistest Kesk-Ameerika riikidest on Belize ametlik keel inglise keel. Seda tänu oma briti koloniaalminevikule (varem tuntud kui Briti Honduras). Samuti on Belize hinnatase kallim kui enamik teisi Kesk-Ameerika riike ning see on üsna sarnane Euroopale. Seetõttu jätavad seljakotireisijad selle sageli vahele või viibivad Belizes lühikest aega, külastades peamiselt saari nagu Caye Caulker või San Pedro, et minna snorgeldama või sukelduma maailma suuruselt teisel korallrahule.

Shuttle-buss Guatemalast või Mehhikost
Kui liigud Belizesse maismaad mööda naaberriikidest – Guatemalast või Mehhikost –, on üks mugavamaid ja odavamaid viise shuttle-buss. Ühendused on tihedad, hind mõistlik ning kõik korraldatakse sinu eest ära.
Peamised marsruudid:
- Flores (Guatemala) → Belize City: sõit kestab umbes 6–7 tundi, sõltuvalt kui kaua piiril aega läheb. Piiril tuleb läbida nii Guatemala kui Belize poole kontroll. Meie kogemus oli väga kiire ja sujuv. Soovitame pileti osta Getaway Travels kaudu, kuna nad kasutavad suurt bussi (mitte mikrobussi), mis on mugavam ja ei loksuta nii palju. Buss jõuab otse Belize City sadamasse, kust saab kohe praamile Caye Caulkerile.
- Bacalar (Mehhiko) → Belize City: samuti võimalik shuttle-bussiga, kuigi see ühendus on veidi vähem levinud kui Guatemala oma. Tee on üldiselt heas seisukorras, kuid tasub arvestada piiriületusega ja varuda veidi aega.
Lennukiga Belizesse
Teine variant on lennata Belizesse – näiteks Guatemala Cityst, Mehhikost või erinevatest USA linnadest.
Belize on populaarne sihtkoht just USA turistide seas, mistõttu on sinna hea lennuühendus, eriti Miamist, Houstonist ja Dallasest.
Meie ise soovisime pärast Belizet edasi liikuda El Salvadori, kuid lennupiletid Belize Cityst sinna olid üüratult kallid. Seetõttu otsustasime tagasi Floresesse (Guatemala) minna ning võtta sealt lend läbi Guatemala City – see oli tunduvalt soodsam lahendus.
🎫 Lennupiletite leidmiseks soovitan kasutada Kiwi.com, mis näitab erinevaid kombinatsioone.
Caye Caulker tutvustus
Caye Caulker on väike ja kitsas Belize saar Kariibi meres, mis asub umbes 35 km kaugusel Belize Cityst. Saar ise on vaid 8 km pikk ja kõige laiemas kohas umbes 1,6 km lai – mõnes kohas näeb korraga nii ida- kui läänekallast. Caye Caulker koosneb tegelikult kahest saarest, mida eraldab kitsas kanal nimega The Split. Kogu elu ja tegevus toimub lõunapoolsel saarel, kus asuvad ka kõik majutus- ja söögikohad ning väike lennujaam. Põhjasaarel hetkel veel eriti midagi pole – vaid mõned rannaklubid ja suured arendusprojektid.

Miks minna Caye Caulkerile?
Caye Caulkeril ei ole ei suuri kuurorte ega valge liivaga ujumisranda. Peamine põhjus, miks sinna minnakse, on snorgeldamine ja sukeldumine – saar asub maailma suuruselt teise korallrahu, Belize Barrier Reef’i (Mesoamerican Barrier Reef) ääres. Seega on sealt väga lihtne liituda snorgeldamistuuriga, et näha veealust maailma.
Algselt oli saar peamiselt seljakotirändurite ja noorte reisijate meelispaik, mistõttu on seal siiani tunda mõnusat boheemlaslikku atmosfääri. Suurem osa majutuskohtadest on lihtsad ja värvilised puumajad, külalistemaja stiilis. Peamine tegevus käib lõunasaare põhjaosas kahel peatänaval, kus asuvad restoranid, baarid, snorgeldamisretkede pakkujad ja väikesed poed. Teine populaarne Belize saar San Pedro saar on natuke rohkem suunatud kuurortidele.
Caye Caulkeril autosid ei ole. Liikumiseks kasutatakse golfikärusid ja jalgrattaid. Meie üldiselt jalutasime, aga erinevate saareosade avastamiseks kasutasime oma majutuskohast Sea n Sun Guest House saadud tasuta jalgrattaid – väga mõnus viis liikumiseks.


Kuidas minna Caye Caulkerile?
Caye Caulkerile pääseb Belize Cityst nii praami kui ka lennukiga.
🛥️ Praam Belize Cityst Caye Caulkerile
Lõige lihtsam on võtta praam. Bussid Floresest (Guatemala) ja Bacalarist (Mehhiko) sõidavad otse sadamasse ja seal saab kohe praami peale hüpata. Belize City sadamast väljuvad praamid mitu korda päevas kiirpraamid. Tuntuimad firmad on Ocean Ferry Belize ja San Pedro Belize Express. Sõit kestab umbes 45 minutit
Piletid on avatud piletid – see tähendab, et ostad pileti ette (nt online’is), kuid saad samal päeval sadamas vahetada selle kindla kellaaja vastu. Soovitan sadamasse veidi varem kohale minna, et endale sobiv aeg kinni panna, eriti kui reisid nädalavahetusel või hooajal.
Meie ostsime Floresest Getaway Travels kaudu kombopileti ehk shuttle-bussi ja edasi-tagasi praami. Nii ostes oli odavam, kui buss ja praam eraldi osta.

✈️ Lennuk Belize Cityst Caye Caulkerile
Belize City ja Caye Caulkeri vahet sõidab ka väikelennuk. Lennufirmad nagu Tropic Air ja Maya Island Air pakuvad mitu lendu päevas. Lend kestab vaid ca 15 minutit ja maandumine saarel on omaette elamus – eriti selge ilmaga, mil avaneb vaade korallrahule. Hind on muidugi kallim kui praam.
See on hea variant, kui saabute Belizesse lennukiga või tahate saart ja Kariibimerd õhust näha.
Majutus Belizes: Kus Caye Caulkeril ööbida?
Valdav osa majutusest asub Caye Caulker Village’i lõunasaare põhjaosas, mis on saare kõige elavam piirkond – sealt leiab kõik vajalikud söögikohad, toidupoed ja ekskursioonide pakkujad. Samas leidub ka vaiksemaid valikuid lõunasaare lõunaosas. Tõsi, kogu saare vibe on niikuinii üsna rahulik – isegi “keskuses”.
Enamik majutuskohti on külalistemaja stiilis või lihtsad väiksemad hotellid. Samas on näha, et üha enam kerkib ka butiikhotelle ja kuurorte, mis paiknevad keskuse melust kaugemal. Hinnatasemelt on Belize kallim kui teised Kesk-Ameerika riigid ning Caye Caulker ei ole erand – 2025. aasta kevadel algasid lihtsamad privaatse toaga külalistemajad umbes 90 eurost öö kohta.
💡 Soovitus: hooajal broneeri kindlasti varakult – head ja taskukohased kohad lähevad kiiresti.
Minu soovitus: Sea n Sun Guest House
Meie peatusime Sea n Sun Guest House’is, mis asub lõunasaare põhjaosas – väga lähedal kõigele, aga samas rahulikul tänaval. Jalutuskäik sadamast majutuseni kestis umbes 7 minutit ning kõik on käe-jala lähedal.
Külalistemaja koosneb mitmest värvilisest majakesest ja armsast siseõuest. Igal toal on oma rõdu või terrass, kasutuses on ka ühine köök. Suureks plussiks oli tasuta jalgratta- ja kajakirent, mida nad oma külalistele pakuvad. Ja mis eriti meelde jäi – väga soe ja sõbralik teenindus. Me jäime seal tõesti väga rahule ja oleks olnud raske paremat kohta tahta.
📍 Vaata ja broneeri majutus Booking.com-is


Mitu päeva Caye Caulkeri jaoks planeerida?
Peamine põhjus Caye Caulkerile tulla on snorgeldamistuur. Loomulikult on seal mõnus ka niisama tšillida, aga kuna saarel pole häid randu päevitamiseks ja ujumiseks ning hinnatase on üsna kõrge, siis usun, et 2–3 päeva on täiesti piisav. Pigem soovitan jääda kolmeks päevaks, et olla kindel – juhul kui ilma tõttu mõne päeval tuurid tühistatakse, jääb teine võimalus snorgeldama minna.
Meie veetsime saarel 3 ööd: jõudsime pühapäeva pärastlõunal, veetsime kaks täispikka päeva kohapeal ning kolmapäeva hommikul suundusime praamiga mandrile. See oli meie hinnangul ideaalne pikkus. Pikemalt ma seal olla poleks tahtnud.
Mida teha Caye Caulkeril?
1. Snorgeldamistuur korallrahule
Caye Caulkeri kõige populaarsem tegevus on snorgeldamine, kuna saar asub maailma suuruselt teise Caye Caulkeri populaarseim tegevus on snorgeldamine – saar asub nimelt maailma suuruselt teise korallrahu, Belize Barrier Reef’i ääres. Lähedal paikneb ka Hol Chan Marine Reserve, kus võib näha värvilisi kalu, kilpkonni, raisid, meriveist, delfiine ning Shark Ray Alley’s saab ujuda koos (sõbralike!) nurse shark’idega.
Snorgeldamistuure pakuvad kümned firmad – valida saab nii poole- kui ka täispäevaseid tuure. Meie mõtlesime alguses, et paaritunnine variant oleks piisav, aga pärast soovitusi otsustasime siiski võtta terve päeva ekskursiooni, kuna lühem tuuri ei kata kõige paremaid kohti.

Meie valik: Salt Life Eco Tours
Salt Life Eco Tours firma kohta olime kuulnud palju head ja valisimegi nemad. Nende eelis:
- alustavad tuuri varem (kell 9.00, kogunemine 8.30), kui merel on veel vähem paate;
- väikesed, maksimaalselt 10-liikmelised grupid;
- nad ei toida loomi (kuigi teiste paatide kõrval sellest siiski kasu saavad);
- meeskond oli professionaalne ja organiseeritus väga hea.
Tuur kestis umbes 6 tundi ja sisaldas:
- 7 erinevat snorgelduspeatust rahvuspargis
- lõunasööki ja puuvilju
- kogu varustust
- GoPro pilte (need olid kahjuks halva kvaliteediga)


Kõige meeldejäävam hetk oli meriveise (manatee) vee all nägemine ja ujumine koos suurte nurse shark’ide parvedega. Korallid ise olid mõnes kohas üsna kahjustatud ja populaarsemates punktides oli ka palju paate, mis tegi kogemuse natuke kaootiliseks. Mul on veel liiga eredalt meeles Galapagose snorgeldus, mistõttu teised kohad enam nii palju ei vaimusta. Siiski jäime üldiselt Caye Caulkeri tuuriga rahule.
💸 Hind: ca 95 USD (2025 kevadel)
👉 Vali sobiv kuupäev ja broneeri Salt Life Eco Tours
2. Jalgrattaga lõuna – ja põhjaaasaare avastamine
Nagu paljude väikeste saartele kohaselt, on ka Caye Caulkerit kõige mõnusam avastada jalgrattal. Saar koosneb tegelikult kahest osast, mida eraldab kitsas kanal nimega The Split – see tekkis kunagi tormi tagajärjel ning on nüüd saare üks tuntumaid kohti.
Soovitame jalgrattaga avastada nii lõuna- kui ka põhjasaart. Saarel on mitmeid rattalaenutusi ning mõned majutused pakuvad rattaid tasuta – nii ka meie ööbimiskoht Sea n Sun Guest House.
Peamine elu käib lõunasaare põhjaosas, kuid põhjasaarel ootab rohkem vaikust ja looduslikkust. Põhjasaarele pääseb kohaliku väikese “isetehtud” paadiga – see maksab vaid mõned dollarid ja sõidab, kui vaja. Seal soovitame peatuda Bliss Beach Clubis – väga tšill koht rannas võrkkiikede, kokteilide, muusika ja mõnusa vibe’iga. See on ka üks väheseid kohti saarel, kust saab kaldalt ujuma minna ning ilmselt üks parimaid randu.
Lõunasaare lõunaots on samuti rahulikum piirkond, kus asub saare väike lennujaam ja mitmed suvemajade stiilis majutused. Meie sõitsime mõlemad saare otsad läbi ja see oli väga tore tegevus – paraja pikkusega, mitte liiga kurnav, ja pakkus mõnusat vaheldust.



3. Päikeseloojangud ja tšill Splitis ning Lazy Lizard baaris
The Split on Caye Caulkeri ikooniline koht – sisuliselt lõhe saare lõuna – ja põhjaosa vahel. Lõunaosa tipus asub ka kuulus Lazy Lizard – baar, millel on suur terrass otse vee ääres ja võimalus hüpata otse baarist merre. See on populaarne nii kohalike kui ka turistide seas. Õhtuti mängib valju muusika ja eriti nädalavahetustel võib koht olla üsna rahvarohke ja lärmakas.
See on üks parimaid kohti nii päikeseloojangu nautimiseks kui ka ujumiseks. Vesi on küll kutsuv, kuid hoovused võivad olla tugevad. Meie külastuse ajal oli näiteks üsna tuuline ja vette ei kippunud.


4. Lennureis üle Blue Hole’i
Kui soovid tõelist „once-in-a-lifetime“ kogemust, siis lennureis Great Blue Hole’i kohale on selleks ideaalne võimalus. Tegemist on ühe ikoonilisema vaatepildiga Belize’is – peaaegu täiusliku ringikujuline sinine auk korallrahus, mis ulatub sügavale ookeani põhja. See geoloogiline ime on umbes 300 meetrit lai ja üle 120 meetri sügav.
Lennud toimuvad väikelennukitega kas Caye Caulkeri või Belize City lennuväljalt ning kestavad umbes 1 tund. Lennuki aknast avaneb lisaks Blue Hole’ile vaade ka Belize Barrier Reef’ile, Turneffe Atollile ja mitmele väiksemale saarele. Lennukid mahutavad tavaliselt 5–12 reisijat ja igale aknaäärsele kohale tagatakse nähtavus, et keegi vaadetest ilma ei jääks.
Lennu hind oli 2025. aasta kevadel 250-300 USD inimese kohta ning seda saab broneerida mayaislandair.com lehel. Kuigi see tundus väga lahe elamus, ei raatsinud me antud summat välja käia – kuna reisime 5-6 kuud aastast, peame oma kulutusi rohkem jälgima. Teiste piltide järgi tundub aga väga lahe kogemus.

Caye Caulkeri söögikohad
Caye Caulker (ja üleüldse Belize) on märgatavalt kallim kui mitmed teised Kesk-Ameerika riigid – see kajastub ka toidukohtade hindades, mis on sageli Euroopa tasemel. Seetõttu sõime meie tihti 1–2 toidukorda päevas oma majutuskohas, kuid leidsime ka mitmeid häid ja taskukohaseid kohti, mida julgelt soovitada.
- Yummi yummi – Aasia restoran ja meie lemmikkoht kogu saarel. Mitte ainult hinna, vaid ka suurepärase maitse ja teeninduse poolest. Portsud on väga suured – piisab ühest portsust kahele inimesele. Käisime seal mitu korda ning kohtasime pidevalt teisi seljakotireisijaid. Samuti üks kõige sõbralikum teenindus kogu saarel.
- Errolyn-s House of Fryjacks – Väike kiosk, kus saab proovida Belize populaarset hommikusööki – fry jack’i. Tegemist on kuldpruuniks praetud saiaga, mis täidetakse näiteks ubade, munade või juustuga. Avatud ainult hommikuti, sageli järjekorraga. Maitses väga hästi ja portsud olid suured – kahele jagamiseks ideaalne. NB! Ainult sularahamakse.
- Chef Juan’s Kitchen and Pastries – Tuntud eelkõige key lime pie‘i poolest – ja see oli tõesti üks parimaid kooke, mida ma saanud olen. Pole küll kõige odavam, aga kindlasti soovitan seda kooki proovida.
Toidupoed Saarel on mitmeid väikeseid toidupoode, valdavalt Hiina omanikega. Hinnad pole väga odavad, aga kui soovid ise süüa teha või midagi kaasa haarata, on kõik esmavajalik olemas.



Raha ja kaardimakse Caye Caulkeril
Belizes on ametlikuks valuutaks Belize dollar (BZD), kuid paljudes kohtades aktsepteeritakse ka USA dollareid (tavaliselt fikseeritud kursiga 1 USD = 2 BZD).
Caye Caulkeril saab enamikes restoranides, majutuskohtades ja tuurifirmades maksta kaardiga, kuid väiksemates söögikohtades ja putkades on sageli kaardimaksele miinimumsumma. Seetõttu on väikeste ostude jaoks mõistlik omada ka sularaha, eriti kui soovid süüa tänavatoitu või maksta kohaliku paaditranspordi eest põhja- ja lõunasaare vahel. Näiteks Errolyn’s House of Fryjacks aktsepteerib ainult sularaha.
Saarel on olemas ka mõned pangaautomaadid, kust saab sularaha võtta. Neid võib leida sadama ümbrusest ja peatänava äärest.
💳 Meie kasutasime Wise’i kaarti, millega saab välismaal väga hea valuutakursiga maksta ja vajadusel ka sularaha välja võtta.
💡Kui sa pole veel Wise klient, saad nendega lihtsalt liituda minu Wise reward lingi kaudu – liitumisel saad tasuta kaardi või 500 euro eest tasuta ülekandeid.
Parim aeg Caye Caulkeri külastuseks
Parim aeg Caye Caulkeri külastuseks on kuiv hooaeg novembrist maini, mil ilm on päikeseline, vihma sajab harva ning Kariibi mere vesi on läbipaistev ja rahulik – ideaalne snorgeldamiseks ja saare avastamiseks. Kõige populaarsemad kuud on detsember kuni märts, mil turiste on rohkem ning hinnad kõrgemad.
☀️ Meie külastasime Caye Caulkerit aprilli alguses. Ilm oli üldiselt hea – palav ja kuiv. Täpselt sellel nädalal oli väga suur tuul, mistõttu paaril päeval snorgeldamisreisid ei toimunud.
Vihmaperiood kestab juunist oktoobrini. Sel ajal võib olla tormine ja mereolud ei pruugi sobida snorgeldamiseks. Samuti on võimalus, et paadituurid tühistatakse halva ilma tõttu.
Kokkuvõte – kas Caye Caulker on väärt külastust
Meie kolm päeva Caye Caulkeril olid mõnus vaheldus pärast mitut nädalat Guatemala sisemaal. Oli väga huvitav võrrelda Belizet Guatemalaga – kuigi riigid on naabrid, on nende kultuur ja atmosfäär täiesti erinevad. Belize on olnud Briti koloonia ja paljud elanikud on Lääne-Aafrikast pärit orjade järeltulijad, mistõttu on inimesed välimuselt ning nahavärvilt väga erinevad ning kõnekeel on inglise keel.
Caye Caulker ise on armas ja värviline saar, kus tempo on aeglane. Tore oli rattaga ringi sõita, snorgeldamas käia ja lihtsalt chillida. Minu jaoks oli peamine miinus see, et saarel pole randasid, kus ujuda või lesida. Samuti olid hinnad võrreldes teiste Kesk-Ameerika riikidega üsna krõbedad.
Kokkuvõttes olime rahul, et selle põike Belizesse ette võtsime. Kolm päeva Caye Caulkeril oli meie jaoks paras – rohkem polekski vaja olnud. Nagu mainisin, ei külastanud me teisi kohti Belizes – seal on kindlasti veel mida avastada. Caye Caulkerile tasub minna, kui oled huvitatud snorgeldamisest või sukeldumisest – juhul kui see sind ei kõneta, jätaksin pigem vahele.
Loe edasi: seotud postitused ja soovitused
Kui reisid Kesk-Ameerikas, siis võivad sulle huvi pakkuda järgmised blogipostitused
- Mehhiko reisijuht: 11 päeva Yucatani ringreis
- Tikal – maiade võimas tempel keset Guatemala džunglit
- Antigua – Guatemala imeline koloniaallinn
- Lake Atitlán ja selle maagilised külad
Vaata ka lehte Kasulikud lingid reisimiseks ning postitusi reisi planeerimisest (kindlustus, autorent, pakkimislist) – sealt leiad palju praktilisi tööriistu ja nippe, mis aitavad järgmist reisi paremini ette valmistada.
Loodan, et leidsid sellest blogipostitusest kasulikke soovitusi. Kui jah, siis jaga seda ka teistega või märgi mind sotsiaalmeedias (@hiieliinreisib) – mul on alati hea meel teie tagasisidet kuulda! 😊 Lisaküsimuste korral kirjuta enda küsimus kommentaaride alla ja vastan esimesel võimalusel.
Lisa kommentaar