Argentina pealinn Buenos Aires on linn, mida on mulle korduvalt soovitatud. Just seetõttu valisime selle oma Lõuna-Ameerika reisi esimese kuu baasiks. Kuna teeme samal ajal kaugtööd, otsisime kohta, mida oleks õhtutel ja nädalavehtustel põnev avastada, samal ajal mõistliku hinnatasemega.
Ja Buenos Aireses on tegevusi oi kui PALJU – alates tangost ja imelistest söögielamustest kuni väliturgude, muuseumide, arhitektuuri ja spordielamusteni. Pariis Lõuna-Ameerikas – just nii seda kutsutakse. Esialgu võib võtab silme eest kirjuks – mida teha, mida mitte?
Siit leiate põhjaliku ülevaate olulisest infost, mida teada Buenos Airesesse reisimisel ja tegevuste soovitused esimesel külastusel.
Loe veel Argentina ja meie Lõuna-Ameerika reisi kohta:
- Argentina Patagoonia: meie kogemus ja soovitused
- Patagoonia: juhend Perito Moreno liustiku külastamiseks
Reisijuht Buenos Airese külastamiseks
Kuidas lennata Buenos Airesesse?
Ühte head viisi Buenos Airesesse minekuks polegi. Tuleb arvestada, et sõit sinna on tavaliselt üsna kulukas ja pikk. Palju otselende leiab Hispaaniast – Madridist ja Barcelonast. Lisaks olen kuulnud, et populaarne marsruut on Lufthansaga läbi Frankfurdi või Finnairiga läbi USA. Kahjuks ka trip.ee lehel on Argentina lennupakkumisi olnud viimastel aastatel vaid mõni üksik, mistõttu soovitan lihtsalt erinevate alguspunktidega momondos katsetama hakata.
Kuna meie viibisime Lõuna-Ameerikas pikemalt ja erinevates riikides, ostsime juba varakult edasi-tagasi pileti Sao Paolosse, mis Lõuna-Ameerika suurim lennukeskus. Brasiiliasse on häid pakkumisi väga sageli.
Buenos Airese lennujaamad
Buenos Aireses on kaks lennujaama:
- Ministro Pistarini International Airport, Ezeiza (EZE) – suurim lennujaam, kuhu saabub suurem osa rahvusvahelisi lende. Asub 20 km linnast ja sõit kestab umbes 50 minutit.
- Jorge Newbery Airport, Aeroparque (AEP) – teenindab peamiselt siselende ja lende naaberriikidesse. Asub linnas, Palermo naabruskonna läheduses ja on 25 minuti kaugusel Buenos Airese peamistest hotellidest.
Lennujaamast linna minekuks on kõige mugavam kasutada taksot. Meie kasutasime alati Uberit või Cabifyd, aga ka tavaline takso (kollase-musta kirjaga) toimib kenasti.
Argentina eri osade vahel pole palju lende, mistõttu on sageli vaja teha ka riigisiseselt reisides ümberistumine Buenos Aireses. Sel juhul võib juhtuda, et peate lennujaama vahetama. Seda tegime ka meie – õnneks käib kahe lennujaama vahel shuttle buss, mille piletid saab osta lennujaamast. See võtab umbes 1,5 kuni 2 tundi. Soovitan varuda rohkelt aega, kuna buss sõidab läbi Buenos Airese kesklinna, kus on sageli palju ummikuid.
Siselennud
Peamised lennufirmad on Aerolineas Argentinas ja odavlennufirmad Flybondi ning JetSmart. Meie kasutasime neist kahte esimest ja kõik sujus hästi. Lennupiletid ostsin otse lennufirma kodulehelt. Paljudelt kuulsin nurinat Flybondi hilinemiste kohta, aga minu viie lennu peale oli vist kõige suurem hilinemine tund aega.
Kui palju aega Buenos Aireses veeta?
Mina soovitan Buenos Aireses veeta minimaalselt 3 päeva. Juhul kui soovite teha mõne päevareisi (näiteks Tigresse või rantšosse), varuge vähemalt 5 päeva. Buenos Aireses on avastamist palju ja isegi nädala või rohkemagi ei hakka seal igav. Minu peatumine kestis ligi kuu ja list, kuhu minna ja mida teha, selle ajaga ainult kasvas.
Kasulik info Buenos Airese reisil
Ühistransport
Buss ja metroo
Buenos Aireses on väga hea ja odav ühistranspordiühendust. Bussi ja metroo kasutamiseks on vaja SUBE kaarti, mida saab osta metroojaamades või väikestes kioskites (üldiselt sularahas). Ühte kaarti saab mitme inimese vahel jagada. Sinna saate jooksvalt raha peale laadida.
Bussi peatamiseks on vaja tee peale välja kõndides viibata käega ja bussijuhile enda peatuse nimi öelda. Sellest sõltub pileti hind. Meile oli alguses arusaamatu, et mida kõik inimesed bussijuhile pomisevad, kuni sellest loogikas aru saime. Tavaliselt lihtsalt näitasime peatuse nime Google mapsist.
Takso
Takso on väga odav ja turvaline. Populaarsed sõidujagamise rakendused on Cabify ja Uber. Samuti on turvaline võtta taksot ka tänavalt käega viibates. Sõitmine on soodne, mistõttu kasutasime taksot palju.
Internet ja mobiilside
Internetiühendus on odav ja kiire ning pea igas kohvikus on olemas toimiv Wifi. Kuna tegime ka kaugtööd on hea Internet oluline. Meie Airbnb Wifis toimisid videokõned ideaalselt.
Soovitan osta kohaliku kõnekaardi Claro, kuna see on tunduvalt odavam kui e-sim kaart (2024. aastal maksime 3€ 15GB eest). Lennujaamast seda ei leia, aga küsige linnas leiduvatest kioskitest – meie lasime neil ka väikese lisatasu eest ära aktiveerida ning pärast saime ise raha juurde laadida (väga lihtne ja mugav).
Kui eelistate, et kõnekaart oleks juba enne saabumist olemas, on e-sim mugav variant. Mina olen parimaid diile leidnud tavaliselt Airalost. Kasutame seda alati, kui on lühike peatumine.
Raha ja kaardimakse
Argentina rahaühik on peeso. Paralleelselt on kasutusel ka USA dollar. Buenos Aireses saab pea igal pool maksta kaardiga – parima kursi saime alati Wise deebetkaardiga. Soovitan seda igaks reisiks! Meie maksime 90% ajast kaardiga – ka väikeste summade eest.
Pangaautomaadid: raha väljavõtmine pangaautomaadist on VÄGA KALLIS. Ainuke koht, kust saab raha mõistliku hinnaga välja võtta on Western Union kontorid.
Kindlasti tasub kaasa võtta ka USA dollareid, mis on universaalne valuuta nii majutuse eest maksmisel kui ka sularaha vahetamisel peesode. Pangaautomaadist raha välja võtmine ei ole kasulik – v.a. Wester Union punktides.
Rahateema on üks Argentinas üks väga keeruline – mul võttis tükk aega ja mitmeid vestlusi kohalikega, et sellest aru saada. Argentina on juba paar aastakümmet olnud suures majanduskriisis, mis on kulmineerinud viimastel aastatel. 2023. aastal oli inflatsioon ligi 160%, mistõttu hinnad muutuvad iga nädalaga. Argentina uus paremäärmuslik president võib siin tuua uusi tuuli, mistõttu liiga palju sellel teemal ei peatu, kuna suure tõenäosusega on info mõne kuu pärast aegunud.
Loe kõige uuemat infot raha ja maksmise kohta Argentinas elava välismaallase blogist – ta seletab seal kõik väga hästi ja lihtsalt lahti ning hoiab uuendustega kursis.
Turvalisus
Buenos Airest peetakse turvaliseks. Pisivargusi nagu igas suurlinnas esineb, aga võrreldes mõne teiste Ladina-Ameerika linnaga on turistide vastu suunatud kuritegevus madal. Tundsime end seal väga turvaliselt. Lisaks on linn väga laste- ja loomasõbralik. Enda asjadel tasub silm peal hoida nagu igas suurlinnas.
Keel
Suurem osa inimestest räägib ainult hispaania keelt. Inglise keele oskus on madal ja suuresti on ka kõik menüüd, kodulehed, suuniseid hispaania keeles. Google Translate oli siinkohal väga suur abimees ja tänu sellele saime nii taksojuhtide kui teenindajatega asjad aetud.
Samuti tasub väga tähelepanelikult jälgida, kas ekskursioon on ikka inglise keeles. Suurem osa turiste on Ladina-Ameerika riikidest, kelle emakeel on hispaania või portugali keel – ingliskeelse turistina olete tavaliselt vähemuses.
Buenos Airese släng
Porteñod ehk Buenos Airese inimesed (see tähendab sõna-sõnalt “sadama inimesed”), räägivad väga ainulaadset ja omase slängiga hispaania keelt, mis on paljudele arusaamatu. ll-d ja y-d hääldatakse nagu “sh”. Pollo kõlab nagu posho. Tänu nende itaalia juurtele on nende intonatsioon väga laulev ja kasutavad rääkides palju käeliigutusi. Loe rohkem Argentina slängi ja häälduse kohta.
Elektripistikud
Kasutatavad pistikud ja pistikupesad on tüüpi C ja I tüüpi. Õnneks sobituvad nendesse ka Eesti F tüüpi otsikud, mistõttu eraldi vahelüli vaja pole.
Kraanivesi
Buenos Airese kraanivesi on joomiseks ja söögitarvitamiseks kõlblik. Kõik kohalikud ja enamik turiste tarvitavad seda igapäevaselt.
Buenos Aires majutus – mis piirkond valida?
Erinevalt mõnest teisest linnast, pole Buenos Aireses kesklinn parim koht öömaja valikul. Parim piirkond peatumiseks on Palermo naabruskond või selle ümbrus (Colegiales, Villa Crespo või Chacarita). Need on mõnusad piirkonnad restoranide, kohvikute, väikeste poodide ja parkidega. Palermo on juba ise päris suur ja meie lemmik sealt oli Palermo Soho. Seal leiab palju butiikhotelle ja Airbnbsid. Meie rentisime sealkandis kuuks kahetoalise Airbnb.
Kesklinna või teistesse piirkondadesse jõuab takso või bussiga 20-30 minutiga. Kuigi võib olla tahtmine jääda kesklinna, pole sealne atmosfäär eriti mõnus ja ka pimedas tänavad vähem turvalised.
Mõned Palermo majutuse soovitused (korterid):
- Luxury Apartments In Palermo
- Modern&New Apartment in Palermo – olemas ka bassein, mahutab 4 inimest
- 4919 SOHO LIVE – väga keskne (Palermo Soho) ja odavam
- H5063
Mida teha Buenos Aireses?
Buenos Aireses on tegevusi oi kui PALJU – alates tangost ja imelistest söögielamustest kuni väliturgude, muuseumide, arhitektuuri ja spordielamusteni. See on maailma suuruselt kaheksanda riigi pealinn ja kolmandik Argentina elanikkonnast elab Buenos Aireses ja selle ümbruses.
Esialgu võib võtab silme eest kirjuks – mida teha, mida mitte? Eriti kui aeg on piiratud. Siit leiate kokkuvõtte peamistest tegevuste ja asjade kohta, mida Buenos Aireses teha.
Jalgsituur erinevates linnaosades
Minu iga linnareis algab jalgsituuriga, et saada üldinfot inimeste, vaatamisväärsuste, ajaloo ja kultuuri kohta. Buenos Aires on suur ja huvitav. Üks tuur keskendub tavaliselt ainult teatud piirkonnale, mistõttu soovitan võtta vähemalt 2 ekskursiooni. Või hoopis miks mitte suurema seltskonna korral hoopis privaatse giidi, kes viid teid ühest kohast teise?
Giidiga soovitan käia läbi väjemalt 1-2 järgmistest piirkondadest:
- Kesklinn (City Centre tour) – keskendub palju Argentina ajaloole ja poliitikale, mis on oluline majanduse ja praeguse olukorra mõistmiseks. Meie tegime esimesel päeval kesklinna tuuri Buenosairesfreewalks kaudu – sisu poolest huvitav, aga grupp oli liiga suur.
- Recoleta ja Retira – fookuses on Buenos Airese kõige luksuslikum piirkond paleede, monumentide, parkidega. Käisime antud tuuril jällegi Buenosairesfreewalks kaudu – giid oli tasemel, kuid grupp jällegi minu maitsele natuke suur.
- Recoleta surnuaed – tuur surnuaias? Jah, tegemist on väga erilise surnuaiaga, kus on palju Argentina ajalugu. Selle peab eelmisele tuurile lisaks võtma. llmselt niisama jalutades pole see nii eriline. Meie seda ei teinud, aga kuulsin, et paljudele meeldis.
- Boca– värviliste tänavatega naabruskond, mis on täis, ajalugu, tangot ja jalgpalli. Kahetsen, et seal tuuri ei võtnud, sest niisama jalutades oli raske piirkonna olulisust mõista. Lisaks on seal ka palju seinamaalinguid, millel on oma tähendus.
Tuuride broneerimine:
- Guruwalk – üks parimaid platvorme tasuta tuuride leidmiseks
- Buenosairesfreewalks – tuntud jalgsituuride pakkuja Buenos Aireses
- Airbnb Experience – teine koht, kust leiab väikegrupi jalgsituure
- Getyourguide – palju erinevaid ekskursioone
- Privaatgiid Checkbuenosaires – giid, keda mulle soovitati. Vajadusel sõidutab teid eri linnaosades oma autojuhiga mitu päeva ringi. Räägib inglise, saksa ja hispaania keelt.
Oluline! Suurem osa tuure on hispaania keeles – veendu, et valid ingliskeelse ekskursiooni!
Avasta Buenos Airese erinevaid linnaosasid
Parim viis Buenos Airese nägemiseks on tutvuda erinevate linnaosadega – seal ringi jalutada, peatuda kohvikutes ja jälgida porteñode (ehk Buenos Airese elanik, otsetõlkes sadama lähedal elav inimene) elu-olu. Põgusalt juba ekskursioonide all mainisin neid, aga nüüd natuke pikemalt.
1. Kesklinn ja riigihooned
Kesklinn on hea koht, kus oma tutvust Buenos Airesega alustada. Just seal asuvad kõik tähtsamad riigihooned alustades roosast valitsushoonest Casa Rosadast ja selle eest laiuvast Plaza de Mayost kuni Evita Peroni seinamaalingu, obeliski ja 12 liiklusrajaga ning 140 meetri laiuse Avenida de Julio alleega.
Kuigi kesklinnas on palju ajalugu, pole see ise teab mis ilus – elamiseks seda piirkonda ei soovita. Kesklinnas tasub kindlasti tuur võtta – need majad ja kujud niisama liiga palju edasi ei anna.
Veel põnevat kesklinnas:
- Café Tortoni – Buenos Airese kuulsaim ja vanem kohvik. Populaarne turistipeatus kohvi ja churrose jaoks. Seal on ka pea alati järjekord, mis õnneks liigub kiiresti.
- Barolo Palace – legendaarse ärihoone tornist on üks parimaid vaateid Buenos Airesele. Külastamiseks on vaja ette broneerida tuur kindla ajaga. Selle tipus asub ka tuletorn (jah, keset linna), kuhu on võimalik tuuri käigus minna. Väga omapärane ja huvitav kogemus – meile see meeldis.
- San Fransisco šopingutänav – odav poodide tänav, palju mitteametlikke rahavahetuskohti (ehk cambio)
- Galerías Pacífico kaubanduskeskus – imeilusate laemaalingutega kaubanduskeskus
2. Palermo elavad tänavad, restoranid ja baarid
Palermo naabruskond on kindlasti üks lahedamaid piirkondi Buenos Aireses. Ja see on suur – arvasin, et see on nagu Kalamaja, et paari sammuga igal pool, aga päris nii ikka pole.
Meie lemmik oli Palermo Soho, mille keskuseks on Plaza Armeniat ja Plaza Serranot. Neid platse ümbritsevad kvartalid on täis erinevaid kohvikuid, restorane, baare, butiike ja palju tänavakunsti. Soovitan enda majutuse leida Palermo Soho kanti, seal lihtsalt ringi jalutada ning erinevaid kohti avastada. Oluline on teada, et tuntumad restoranid vajavad kindlasti ka broneerinut – mõned kuulsad liharestoranid isegi vähemalt nädal.
Palermo Hollywoodist leiab palju baare ja peokohti – sinna tasub minna õhtul. Õhustiku mõttes natuke vähem hubane.
Palermos on ka huvitav koht nimega Ecoparque Buenos Aires – endine loomaaed, mis 2016. aastal kohustuslikus korras suleti ja mõni aasta hiljem ökopargina taasavati. Kõigile täiesti tasuta, kus näeb palju loomi ringi jooksmas, aga ka suuremad loomaaialoomi natuke looduslikumas keskkonnas. Lastega reisijate listis peaks see kindlasti olema.
3. Luksuslik Recoleta ja kuulus kalmistu
Recoleta on oma paleede, monumentide, parkidega Buenos Airese üks kõige luksuslikumaid piirkondi.
Seal asub ka üks Buenos Airese kõige kuulsamaid kohti – Recoleta kalmistu. Justnimelt, üks kuulsamaid vaatamisväärsusi on surnuaed. Aga see pole lihtsalt kalmistu, vaid pigem nagu väike linnak, kus asuvad Argentina rikkamate ja jõukamate perede mauseuleumid – üks uhkem kui teine. Sealt leiab ka Evita Peroni matmispaiga, mis teistega võrreldes pole midagi erilist, aga nagu arvata võib, siis turistides kõige rohkem elevust tekitab.
Igal laupäeval ja pühapäeval toimub kalmistu esisel platsil käsitööliste turg. Lisaks olulised vaatamisväärsused Recoletas on veel Floralis Generica lillekuju, uhkete sammastega õigusteaduskond, kaunite kunstide muuseum Bellas Artes ja uhkeid Pariisi stiilis häärbereid Avenida Alvearil.
Meie tegime esimese tutvuse Recoletaga paaritunnisel jalgsituuril. Hea ja odava traditsiooniline toidukohana soovitan restorani El Sanjuanino – imehead tapased.
4. Pühapäevane San Telmo ja turg
Kesklinnast ja Plaza de Mayost mitte liiga kaugel asub San Telmo linnaosa. Tuntud eelkõige oma pühapäevase hiiglasliku vabaõhuturu poolest – pikad tänavad täis erinevaid müügiputkasid pakkudes asju alates kunstist, käsitööst kuni vanakraamini. Kõrvale saab nautida tango etendusi ja väga elavat atmosfääri. Kindlasti tasub võimalusel just pühapäeval San Telmosse sammud seada. Osta sealt väga midagi polnud – tundus rohkem vanakraam, aga pigem sealne õhkkond on see, mida kogeda.
San Telmo on ka teistel nädalapäevadel tore naabruskond, mida iseloomustab koloniaalarhitektuur, munakivitänavad ja boheemlaslik atmosfäär. Seal asuvad ka paljud tuntud liharestoranid ja tangoetendust pakkuvad restoran-baarid. Kui te pühapäeval San Telmosse ei satu, soovitan kindlasti seal mõnel teisel päeval einestada.
5. Modernne Puerto Madero sadamaäärne ala
Puerto Madero on linna noorim naabruskond, mis toodi ellu umbes 30 aastat tagasi. Endine industriaalne sadamapiirkond on nüüd moodne restoranide ja baaridega kaetud kai-ala vaatega pilvelõhkujatele ja Buenos Airese ärirajoonile. Natuke justkui suurem versioon Tallinna Noblessnerist. Samuti hinnaklassilt – kindlasti üks kallimaid. Kui aega napid, pole seal käimine kohustuslik, aga tuledes linnavaade on kena. Ise eelistasime kindlasti Palermo õhtust atmosfääri.
Puerto Madero keskmeks on erilise arhitektuuriga sild Puente de la Mujer (ehk naistesild), kus sageli saab näha väikest tangoetendust.
Aastavahetus Buenos Aireses
Puerto Madero on peamine koht, mida soovitatakse aastavahetuse ja ilutulestiku nautimiseks. Pea iga kohalik soovitas minna just sellesse piirkonda. Mida nad aga mainimata jätsid oli see, et enamikesse baaridesse ja restoranidesse on sissepääs 150-200€ (ja seda 2023. aasta lõpus, kui Buenos Aires oli üsna odav) ning koha peab kindlasti varem broneerima (kui on soovi nii palju maksta). Ühesõnaga võite arvata, et see on rohkem rikaste turistide jaoks.
Enamik kohalikke tulid sadamakaile umbes kell 22-23, kaasas enda toolid, piknikulauad, joogid ja snäkid. Kindlasti ei soovita seda raha nende baaride eest välja käia – pigem võta kaasa enda šampus, vaata ilutulestikku (või tulevikus ehk laserietendust) ja suundu taksoga Palermosse peole. Ilutulestik oli polnud midagi suursugust
6. La Boca värvilised majad ja ajalugu
Keskusest eemal, Buenos Airese lõunaosas asuv legendaarne naabruskond La Boca on tuntud oma värviliste tänavate, immigrantide poolt kujundatud rikkaliku ajaloo ja elava atmosfääri poolest. Seal olev La Caminito värviline tänav täis restorane, suveniiripoode ja tangotantsijaid on ilmselt üks kõige turistirohkemaid kohti terves Buenos Aireses. Nädalavahetusel oli keeruline isegi tänaval kõndida.
Kui peatänavalt natuke kõrvale kalduda, saab näha aga natuke autentsemaid majasid ja ägedaid seinamaalinguid, millest uuematel muidugi domineerivad Argentina kaks jumala staatuses olevat inimest – jalgpallimängijad Messi ja Maradona. Ja kui veel natuke kõrvale kalduda, siis natuke vaesemat Buenos Airest – juttude kohaselt ei tasuks turistil seal pimedas jalutada.
Nõuanne! La Boca teeb eriliseks selle ajalugu – soovitan kindlasti seal tuuri võtta. Ise kahetsen, et seda ei teinud (ilmselt valiksin selle Recoleta asemel).
Miks La Boca nii värviline on?
Boca tähendab hispaania keeles suud ja seal oli 19. sajandil Buenos Airese peamine sadam. Argentina oli edukas riik ja immigrantidele väga avatud, mistõttu saabus neid sel ajal massiliselt – seda eriti Itaaliast Genovast. Nad tundsid end sadamalinas väga koduselt, mistõttu ehitati majad vanametalli tükkidest ja värviti laevatehase värvijääkidega. See on põhjus, miks seal täna vikerkaarevärvilisi majasid näeme.
Argentina on väga multikultuurne ja ka teise maailmasõja ajal oli immigratsioon, eriti Itaaliast väga suur. Seetõttu on Itaalia mõju kultuurile olnud väga suur. Kohtasin ka väga paljusid kohalikke, kellel olid Itaalia juured või isegi topelt kodakonsus.
Naudi kirglikku tangoetendust
Kaks asja, mis inimestele Argentinaga alati seostuvad, on tango ja Argentina steik. Alustame esimesest ehk tangost. Patt oleks seda linna külastada ilma tangoetendust nägemata – võimalusi on mitmeid.
Professionaalne tangoetendus
Tegemist on turistidele mõeldud etendusega, kuhu kohalik porteno pole suure tõenäosusega oma jalga kunagi tõstnud. Ilmselt on ka minu lugeja turist ja seega professionaalse etenduse nautimine esimesel Buenos Airese külastusel kohustuslik.
Valikuid on palju ja erineva eelarvevõimalusega inimesele. Sageli sisaldab pilet transfeeri, õhtusööki, piiramatut veini ja etendust. See on traditsiooniline variant, mida teile ilmselt pakutakse ja päris kopsaka hinnaga. Tegelikult saab valida ka etenduse ilma õhtusöögita – vein on tavaliselt ikkagi hinna sees. Söömine toimub nagunii enne etendust ja selle raha eest saate tõenäoliselt paremaid maitseelamusi.
💃🏻 El Querandi – meie valisime soovitustele tuginedes selle koha San Telmos. Tantsjad olid tasemel ja etenduse ning kostüümidega anti edasi tango erinevaid perioode, stiile ja kujunemist.
Milonga
Kui soovite ka ise paar tantsusammu õppida ja näha kuidas kohalikud tantsivad, tasub külastada milongat. Selleks on hea koht Palermos asuv La Virtura Tango. Seal on mitu korda nädalas tangotunnid erinevatele tasemetele – üks just meiesugustele turistidele, kes tahavad mõned sammud teha. Mõnel õhtul järgneb sellele milonga koos elava muusikaga. Kõige parem on neile kirjutada instagramis ja uurida ajakava (veebilehe oma ei vasta alati tegelikkusele). Kui algul kartsin, et kas tõesti ikka mõni algaja ka on, siis tegelikkuses oli seal neid isegi liiga palju.
Salsa ja bachata on Buenos Aireses samuti väga populaarsed – pidude ja ürituste kohta on olemas isegi eraldi Whatsappi grupp. Üks kõige populaarsemaid koole ja peokohti on Lɑ Sɑlserɑ.
Tangoshow tänaval
Vahel võib turistide Instagrami storydest jääda mulje, et ükskõik mis tänaval kõndida, leiab sealt mõne paari, kes kirglikult tantsib. Teie pettumiseks võin öelda, et nii see pole – tangotansijaid tänaval näeb, aga vaid turistidele mõeldud kohtades nagu La Boca Caminitol, San Telmo pühapäevasel turul ja Puerto Madero Las Mujeres sillal.
Nõuanne! Igal pühapäeva õhtul pärast San Telmo turgu kell 19:30 toimub Plaza Dorregos milonga, kus saab kohalikke tantsimas näha.
Katseta erinevaid liharestorane
Asado (grillitud loomaliha) ja Argentina käib kokku – pole mingit kahtlust! Ühe argentinlase elu kohustuslik osa on nädalavahetusel asado perega – just seal pidavata parimat grill-liha saama. Tegime ka ise mitu korda kodus liha ja tõepoolest – suuri kokkamis-skille pole vaja, et see hästi õnnestuks. Tooraine on lihtsalt niivõrd kvaliteetne (ja meie jaoks ka odav).
Kui küsida soovitusi parima restorani kohta, saate neid ilmseid kümneid – alustades kuulsast Don Julio restoranist kuni kohalike ja odavamate variantideni. Meie Don Julios ei käinud – saime liiga palju tagasisidet igalt poolt, et see on oma kuulsusega natuke ülehinnatud. Suur osa liharestorane asuvad Palermos ja San Telmost ning suure tõenäosusega te ei pettu ükskõik kuhu lähete,
Mida veel teada?
- Portsjonid on SUURED – 350-400g portsjoni kohta. Meie võtsime pea alati jagamiseks.
- Tundumatesse restoranidesse on vaja kindlasti reserveerida laud (mõnda kohta isegi 1-2 nädalat varem). Neil on tavaliselt lisaks ka elava järjekorra võimalus kui kohta ei õnnestunud saada.
- Lisaks asadole proovi veel kindlasti erinevat tüüpi empanadasid, milanesat, vorste (pole vorstifänn, aga oli maitsev ja teistsugune)
Mõned restorani soovitused:
- El Ferroviario Parrilla – üks lahedamaid ja autentsemaid restoranikogemusi kesklinnast eemal; KINDEL soovitus!
- Bellagama – VÄGA ODAV ja kohalike poolt armastatud lõuna – ja õhtusöögikoht Palermos, soovitan kindlasti minna juba atmosfääri pärast. Väga lai valik milanesasid.
- Veel soovitatud liharestorane: Hierro Parillo (Palermo ja San Telmo), La Carniceria, El Preferido, Parilla La Brigada. Suurem osa neist on natuke fancymad kohad, mis tasuks vähemalt mõni päev varem reserveerida.
Külastage El Ateneo Grand Splendidit raamatupoodi
Buenos Aireses on elaniku kohta rohkem raamatupoode kui üheski teises linnas maailmas. Kahtlemata on kõige ilusam ja kuulsam raamatupood El Ateneo Grand Splendid Recoletas, mis asub ajaloolises teatris. Pole palju kohti, kus saab teatrilaval kohvi juua või loožis raamatut lugeda.
Võite arvata, et see on turistide seas väga populaarne. Seetõttu soovitan minna võimalusel nädala sees kohe pärast avamist kell 9:00 – sel juhul saate rahulikult teatrilaval kohvi nautida ja mõnda raamatut saateks lugeda.
Veel raamatupoode, mida külastada on näiteks Libros del Pasaje ja La Librería de Ávila.
Õpi mate traditsiooni kohta
Mate on argentinlaste igapäevaelu lahutamatu komponent. Pea igal nurgal on näha, kuidas mõni keegi oma topsist kõrrega midagi imeb ja samal ajal kõrval termost hoiab.
Mate pole lihtsalt jook, vaid sotsiaalne tegevus ja oluline traditsioon – alustades selle valmistamisest kuni tarbimiseni. Kui enne Argentinasse minekut arvasin minagi, et lähen lihtsalt kohvikusse ja tellin matet, siis nii see päris ei käi – seda ei müüda kohvikus! See on isiklik või jagatav sõpradega.
Kõige parem turistina matega tutvust teha on paluda kohalikul enda matet jagada – näiteks giidilt. Veelgi parem mõte on aga kohe alguses mõnel matet tutvustaval tuuril käia. Seal tutvustatakse mate traditsiooni, selle valmistamist ja saate proodiva erinevaid variante. Kui hakkab meeldima, võite endale juba oma topsi ja kõrre osta – seda tegime muidugi meie ka ja nüüd ka meie rüüpame töö kõrvale uhkelt oma matet.
Tuuri broneerisime Airbnb kaudu – selle elamuse leiate siit.
Naudi 360-kraadist linnavaadet Palacio Barolost
Palacio Barolo on uhke büroohoone (palacio võib olla vale nimi, aga nii see on) kesklinnas Avenida de Mayol kongressi lähedal ja pakub regulaarseid ekskursioone inglise keeles. Hoone on kujundatud Dante jumaliku komöödia järgi. Katusel olevast tuletornist avanevad linna parimad vaated – 360 kraadi! Käisime ise ja soovitan omast kogemusest. Külastus on vaja kindlasti ette broneerida.
Naudi kunsti MALBA muuseumis
Buenos Aireses on palju kunstimuuseume ja neist tuntum MALBA – The Museum of Latin American Art of Buenos Aires. Seal on muljetavaldav püsikollektsioon ja huvitavad ajutised näitused. Minu külastuse ajal sai näiteks vaadata Frida Kahlo erinäitust. Muuseum on suletud teisipäeviti.
Lisaks on tuntud muuseumid veel Museo Nacional de Arte Decorativo ja Museo Nacional de Bellas Artes.
Mine ooperisse Teatro Coloni
Teatro Colon on Buenos Airese silmapaistva arhitektuuriga ooperihoone, mida peetakse üheks parima akustigaga saaliks maailmas. Jaanuaris ja veebruaris oli teater puhkusel, mistõttu kontserdil jäi käimata. Muusika ja kultuuri austajatel soovitan aga võimalusel kindlasti mõnda etendust külastada. Nende mängukava näeb siit.
Kui te ei soovi etendusele minna, on võimalus teha giidiga ekskursioon. Suurem osa neist on küll hispaaniakeelsed, aga paar korda päevas on võimalik ka inglisekeelsele tuurile minna.
Mine jalgpallimatšile või polo võistlusele
Argentinlaste jalgpalli kirg pole kellelegi tundmatu ja nagu võite arvata kannavad Messi ja Maradona rahvuskangelase tiitlit. Isegi jalgpallivõhikutele Euroopast on tuttav Argentina rahvusmeeskonna hele-valge triipudega särk.
Jalgpallimängu külastamine tundub nagu tõeline elamus. Jaanuariks oli hooaeg lõppenud, mistõttu mänge ei toiminud ja jäime sellest elamusest ilma.
Kuulsime aga, et mängu külastamine võib olla pisut raskem, kui esialgu eeldada. Suur osa pileteid lähevad meeskonna liikmetele, kes on regulaarselt kohal. Samuti on asuvad mõned jalgpallistaadionid äärelinnas, kus uitamine pole turistidele soovitatav. Seetõttu soovitatakse see elamus võtta ette organiseeritud tuuriga.
Mõned kohad, kus organiseeritud mängukülastus broneerida, on näiteks homefans või Airbnb Experience. Juhul kui mängul osaleda pole võimalik, saab giidiga külastada staadioni.
Lisaks jalgpallile on Argentinas veel populaarseid spordialasid (jaanuaris jällegi paus) – näiteks polo. Hobused on teatavasti lahutamatu osa Argentina kultuurist. Polomängu nägemine on kindlasti täiesti midagi teistsugust.
Õpi hispaania keelt
Suur osa Lõuna- ja Kesk-Euroopast on hispaaniakeelne. Inglise keele oskus on madal, mistõttu aitab isegi mõne fraasi teadmine teid igapäevaelus väga palju.
Üli hea viis tutvuda mõne Buenos Airese kohaliku elanikuga, õppida nende elu-olu kohta ja samal ajal keel praktiseerida, on võtta mõni hispaania keele eratund Buenos Aireses. Kui teie peatumine on vaid paar päeva, on see muidugi keeruline, aga juhul kui olete pikemalt, siis kindlasti soovitan. Samuti on linnas mitmeid hispaania keele koole. Argentina diginomaadide Facebooki grupist leiab palju soovitusi.
Mina võtsin oma nelja nädala jooksul eratunde kaks korda nädalas ja see oli kindlasti minu üks parimaid elamusi! Ja tunnihind on odav! Paljud on nõus ka pärast veebiteel õpetamist jätkama.
👩🏫 Minu hispaania keele õpetaja Prof. Gloria Medina leiab siit.
Parimad lühireisid Buenos Airesest
Buenos Airese lähedal on ka mõned toredad kohad, kuhu päevaks või nädalavahetuseks põgeneda. Kui teie peatumine on rohkem kui 3-4 päeva, võite kaaluda ka mõnda väljasõitu.
1. Tigre River Delta
Päevane reis Tigre Paraná jõe deltasse on kindlasti üks parimaid, lihtsamaid ja odavamaid väljasõite Buenos Airesest. Juhul kui peate valima Uruguay Colonia või Tigre Delta vahel, soovitan tugevalt viimast.
Vaid tund aega Buenos Airese kesklinnast ja olete Tigre linnas, kust saate võtta jõebussina töötava laeva või veetakso, et avastada erinevaid jõeharusid ja troopilisi saari. Jõgi on sisuliselt autotee eest, kus käib tihe liiklus, kaldalt paistavad nii uhked maamajad ja villad kui ka väikesed cabanad ja hütid, millest suur osa ka majutust pakuvad. Vahelduseks Buenos Airese melule mõnus ja rahulik atmosfäär. Läksin sinna ilma suurte ootusteta, aga üllatusin positiivselt. Natuke isegi kahetsesin, et meile seal mõnda majakest nädalavahetuseks ei võtnud.
Mõned soovitused Tigre külastamiseks:
- Tigresse läheb kaks rongi: soovitan ühe otsa minna Tren de la Costa ja tagasi tulla kiirema rongiga Retirosse kesklinnas. Maksmisel saab kasutada sama kaarti, mis Buenos Airese linna sees.
- Tigre sadamas võte ühistranspordina kasutusel olev paat ehk lancha colectiva (kord tunnis): piletikassa number 3 ja 4 müüb neid pileteid (McDonaldsi juures). Seal kõrval on ka turismiinfo, kust saab head nõu, mis kohta deltas valida. Kindlasti uurige, mis kell paat tagasi tuleb.
- Sihtkohata on Tres Bocas hea variant – saab teha väikese jalutuskäigu külavahel ja mõnel kail einestada.
- Tigre keskuses on ka tore turg Puerto de Frutos – minu jaoks oli põnevam kui San Telmo oma.
Variant on ka võtta veetakso, mis viib otse kanalitesse, kuid see on palju kallim. Või võtke privaatsem ekskursioon, mis viib delta sügavustesse. Suuri ekskursioonipaate soovitati mul mitte kasutada (need torkavad esimesena silma) – pidavat olema üsna pealiskaudsed.
🚣♂️ Tigre Delta ekskursioonie leiab veel siit.
2. Rantšo ehk estancia külastus
Teine äge päevane väljasõit Buenos Airesest on külastada ühte paljudest Buenos Airese ümbruses olevast rantšost või estanciast. Tavaliselt sisaldab see ratsutamist, rantšoelu tutvustamist, asadot (grill-lõuna) ja muusikaetendust. Kuna mina plaanisin rantšokülastust Mendozas, jäi see meie Buenos Airese kavast välja.
🏇🏻 Mitmetes gruppides soovitati estanciat nimega Los Dos Hermanos, kus saab lihtsalt hobusega jalutamise asemel ka päriselt ratsutada – seda muidugi vaid soovi korral.
3. Praamiga Uruguaysse
Uruguay on Buenos Airesest üle jõe – 90 minutit praamiga ja olete väikeses linnas nimega Colonia. Populaarne päevareis, aga meie otsustasime veel edasi sõita pealinna Montevideosse, et ühe öö seal veeta.
🛳️ Valida saab kahe erineva parvlaevafirma vahel: Buquebus ja Colonia Express. Esimene neist pakub ka varianti Montevideosse praamiga sõita, mis on muidugi tunduvalt kallim kui praam+buss variant.
🤑 Hinnatase – teadsime, et Uruguay on kallis, aga Buenost Airesest tulles oli ikka väike šokk. Kõik oli vähemalt 2x kallim (eriti turistidele suunatud Colonias). Olgu mainitud, et ainult praamipileti eest edasi-tagasi peab välja käima umbes 120€. Saime ka juua Eestile sarnaselt 5€ kohvi.
🏢 Elatustase – ühe parima elatustasemega riik Lõuna-Ameerikas, stabiilne majandus, väike korruptsiooniindeks, turvaline ja innovaatiline.
Colonia
Esimene peatus Buenos Airesest tulles on Colonia. Enamasti käivad turistid ainult selles linnas päevareisil. Kõik kiitsid – rahulik, ilus vanalinn, nagu Portugal jne. Meie meelest natuke MEH…olime seal 4h ja hakkas igav. Kui oled Lõuna-Euroopas reisinud, siis suhteliselt igav (ja kallis). Ainult sellepärast Uruguaysse ei läheks – Buenos Airesest on palju põnevamaid päevareise.
Montevideo
3h bussiga edasi ja jõudsime pealinna. Lõpuks rand, mida olime igatsenud (küll jõerand) – hotelli võtsime rannaäärsesse piirkonda, mis jättis hea mulje. Aktiivne promenaad ja rannaelu (ka õhtul), ilusad tänavad, kohvikud, restoranid. Meile meeldis!
Järgmine päev läksime kesklinna ja vanalinna ning emotsioon oli teine. Oli päris kole – palju prügi, majad räämas ja ei jätnud muljet. Buenos Airesega ei kannata üldse võrrelda, aga Uruguayle kui heal järjel Ladina-Ameerika riigile olid ootused suuremad. Võtsime ka jalgsituuri, mis andis huvitavat taustainfot.
Kokkuvõttes oli põnev reis ja kohati nägime võrdlusmomente Eestiga – innovaatiline väikeriik oma suurte naabrite kõrval. Lemmikosa oligi Montevideo Pocitos ja Punta Carretas piirkonnad ja sealne melu.
Kindlasti on Uruguays ka muud avastamist – nt populaarne ja luksuslik puhkuselinn Punta del Este.
🏨 Majutus Montevideos – ibis Styles Montevideo Biarritz oli hea hinna – ja kvaliteediga hotell mõnusas Pocito linnaosas lühikese jalutuskäigu kaugusel rannast.
Parimad toiduelamused Buenos Aireses
Buenos Aires on toidunautlejate PARADIIS – üsna soodsate hindadega saab (vähemalt 2024. aasta alguses) nautida suurepäraseid restoranikogemusi. Argentinlased on väga hilised õhtusööjad – täiesti normaalne on süüa suur lihapraad kell 22-23 õhtul. Enne 20 pole üldse mõtet minna, sest paljud kohad on kinni. Hommikusöök pole au sees – heal juhul kohv ja medialuna ehk crossant.
Kuigi liha ja empanada on põhilised, leiab ka väga palju teisi roogasid. Näiteks on populaarne Argentina pitsa (khmm…Itaalia juured ju), mis meenutab rohkem rasvast ja väga ülekuhjatud pitsat kui minimalistliku õhukest Napoli pitsat. Ja muidugi ei saa unustada sorrentinoseid – sisuliselt ravioolid, mida tavaliselt serveeritakse juustu ja singiga kastme sees.
Ja magusasõpradele VÄGA PALJU jäätisekohti (ehk heladeriasid) ja kohvikuid, kus koogitükkide suurustega ei koonderdata. Jäätistekohvikute maitsetevalik võtab silme eest kirjuks ja esialgu ei saanud üldse aru, millega tegemist on. Lemmikuteks maitseteks osutusid dulce de leche (ja selle 10 versiooni) ja maracuya.
Muidugi ei saa lahkuda ilma traditsioonilise maiuse alfajore proovimiseta – sisulselt on tegemist kahe küpsisega, mille vahele on pandud hunnikus dulce de lechet (ehk karamellikreemi) ning vahel veel omakorda ka šokolaadi sisse kastetud. Neid müüakse nii kohvikutes kui ka poodides. Dulce de leche on ise muidugi samuti püha – sellega ei koonerdata, vahel oli tunne, et mõne magustoidu kõrvale oli pool purki seda rammusat kreemi lisatud.
Aga tahan kinnitada, et ka taimetoitlased ja veganid nälga ei jää. Eriti just Palermos on väga toredaid taimetoidurestorane, mida ka ise meeleldi külastasime, sest liha seedimine muutus kiiresti kehale liiga raskeks ülesandeks ja hommikune enesetunne polnud kiita.
Restoranide ja söögikohtade soovitused
Nagu varem mainisin on häid kohti palju ja suure tõenäosusega saate igalt küsijalt erinevaid soovitusi. Aga siin mõned kohad, mida mina välja tooksin.
- El Ferroviario Parrilla – üks lahedamaid ja autentsemaid restoranikogemusi kesklinnast eemal; KINDEL soovitus!
- Bellagama – VÄGA ODAV ja kohalike poolt armastatud lõuna – ja õhtusöögikoht Palermos, soovitan kindlasti minna juba atmosfääri pärast. Väga lai valik milanesasid.
- Veel soovitatud liharestorane (vajavad reserveeringut): Hierro Parillo (Palermo ja San Telmo), La Carniceria, El Preferido, Parilla La Brigada,
- Lucca jäätisekohvikute kett – parim jäätis! Maracuya ja dulce de leche maitsed peab proovima.
- Cuervo Cafe – kohvikukett; tuntud väga kvaliteetse kohvi poolest
- Puerta – lihtsalt imeline vegan restoran Palermo Sohos! 100% soovitan.
- Rebelion – väga hea atmosfääriga restoran Palermo Sohos; muusika pea igal õhtul.
- Rita Specialty Coffee Sober – super hommikusöögikoht Palermos; suured kombo diilid kahele, mis koguse mõttes on rohkem 3-4 inimesele.
- Desarmadero Bar/Session – kvaliteetne õllebaar Palermos, kus lisaks on ka imelised ja natuke erilisemad empanadad (ühed parimad) – proovige nende seene ja liha omasid.
- Borges 1945 – tuntud jazzbaar, kus iga õhtu mitu esinejat (koha võiks broneerida)
- Veel soovitatud liharestorane (vajavad reserveeringut): Hierro Parillo (Palermo ja San Telmo), La Carniceria, El Preferido, Parilla La Brigada.
Buenos Aires kokkuvõte
Mul on hea meel, et mul oli võimalik selles imelises linnas veeta peaaegu terve kuu (vaata meie argipäeva Buenos Aireses). Tegemist on ühe väga elamisväärse linnaga ja ma pole üllatunud, miks paljud välismaallased sinna kolivad. Siinkohal peab mainima, et palka ja raha teenitakse ikkagi kusagilt mujalt riigist.
Tegemist on väga laste- ja loomasõbraliku linnaga ning üldiselt ka turvaline. Meie jaoks oli ainuke miinus mere ja ranna puudumine. Kõige lähem rand on umbes 4-tunnise sõidu kaugusel. Lihtsam oleks lennukiga Lõuna-Brasiiliasse sõita.
Igaljuhul meie soovitame! Kindlasti üks linnadest, mis on väärt kohta “lemmikute” listis.
Loe veel Argentina ja meie Lõuna-Ameerika reisi kohta:
- Argentina Patagoonia: meie kogemus ja soovitused
- Patagoonia: juhend Perito Moreno liustiku külastamiseks
Lisa kommentaar