Uyuni soolaväli (Salar de Uyuni) on maailma suurim soolaväli, mille pindala on üle 10 000 ruutkilomeetri. Väljad on nii siledad, et NASA kasutab neid oma satelliitide kalibreerimiseks. Lisaks sisaldavad Uyuni soolaväljad üle 70 protsendi kogu maailma liitiumivarudest.
Ootused Salar de Uyuni tuurile olid kõrged ja mul on hea meel, et ma ei pidanud pettuma. Kuigi tegelikkuses veetsime soolaväljadel vaid ühe päeva, pakkus 3-päevane ringreis Boliivia laguunide, vulkaanide ja geisritega palju elamusi ja imelist maastikku. Meie ringreis algas Boliivia Uyuni linnast ja lõppes Tšiilis San Pedro de Atacamas. Selles postituses leiad infot Uyuni soolaväljade külastamise kohta ja kuidas valida parim tuur.
Vaata ka Instagrami Uyuni soolaväljade highlightse, postitust ja reelsi või loe blogipostitust Boliivia suurimast linnast La Paz.
Boliivia Uyuni soolaväljad: praktilised nõuanded
Parim aeg Uyuni soolaväljade külastamiseks
Uyuni soolaväljad näitavad end kahel erineval viisil – ühel vihmasel aastaajal ja teisel kuival aastaajal. Sellest tulenevalt võib külastuskogemus olla märkimisväärselt erinev. Tuuride marsruute kohandatakse vastavalt ilmale. Millist vaatepilti eelistate näha, on teie enda otsustada. Kõrghooaeg on vihmaperioodil detsembris ja kuival ajal juulis.
🌧️ VIHMAHOOAEG: DETSEMBRIST aprillini
Vihmahooajal (detsemberist aprillini) võib näha Uyuni soolaväljadel erilist nähtust, mida nimetatakse ‘peegliefektiks‘, kus õhuke veekiht soolal toimib peegeldusena. Nii saad samal ajal vaadata sinist taevast ja selle peegeldust veepinnal. Mõned soolatasandikud ei ole sel perioodil ligipääsetavad, nagu näiteks kuulus Incahuasi (Isla Incahuasi), mis asub soolavälja keskel ja on kaetud kaktustega. Sel ajal on Boliivias suvi, mis tähendab, et temperatuurid on soojemad. Siiski võivad õhtused kraadid olla natuke krõbedad, mistõttu soojad riided on ka suvel vajalikud.
Giidi sõnul eelistavad Aasiast pärit inimesed seda perioodi ja peegliefekti. Viimastel aastatel on aga sademeid olnud vähe ja hooaeg on nihkes – näiteks 2024. aastal algasid esimesed vihmad alles märtsis ja kestsid vaid mõne päeva.”
⛅ KUIV HOOAEG: MAIST SEPTEMBRINI
Kuival hooajal (juunist novembrini) on võimalik näha lõpmatut kuusnurkse mustriga soolavälja. Sel perioodil ei ole tavaliselt peegliefekti ega eriti efektset peegeldavat päikeseloojangut. Boliivias on siis talv, mis tähendab madalamaid temperatuure ning öösiti on vaja soojemaid riideid ja magamiskotti.
Minu kogemus ja ilm aprilli alguses
Meie Salar de Uyuni külastus oli aprilli alguses, mis on aastaaegade vahetumise periood. Vihmahooaeg oli just lõppemas, mis tähendas, et meil õnnestus näha nii peegelefekti (ja imelist päikeseloojangut) kui ka kuiva soolavälja. Kaktuse saarele polnud veel võimalik minna, sest seal ümber oli liiga palju vett. Päevane temperatuur oli 20 ringis, aga tuuline. Õhtuti oli umbes 8 kraadi, aga magamiskotte tarvis polnud.
Mida arvestada Salar de Uyuni tuuri valikul?
Uyuni soolaväljadele on saadaval mitmeid erinevaid tuure. Olulised kriteeriumid, millele valikul tähelepanu pöörata, on tuuri kestvus, algus- ja lõpp-punkt, keeleoskus ning hotellitingimused.
1. Kestvus
Valikus on 1-, 2- ja 3-päevased ning isegi pikemad tuurid. Kui teil on piisavalt aega, soovitan kindlasti valida 3-päevase ekskursiooni, mis on üks populaarsemaid ja mille kasuks ka meie otsustasime. Lisaks põnevatele soolaväljadele saate näha palju värvilisi laguune, mägesid, erilisi kivimoodustisi ning isegi laamasid ja flamingosid.
2. Algus- ja lõpp-punkt
Ekskursioonid algavad erinevatest Boliivia linnadest nagu Uyuni, La Paz, Tupiza, Sucre ja San Pedro de Atacama Tšiilist. Marsruuti kohandatakse vastavalt ilmastikule ja teeoludele ning erinevatest linnadest algavatel ekskursioonidel on natuke erinevad reisikavad ja vaatamisväärsused.
Tuuri alustamine: Tavaliselt alustatakse tuuri Boliivia Uyuni linnast. Uyuni linn ise on nukker ja suurt seal teha pole, mistõttu soovitan Salar de Uyuni tuuriga alustada samal päeval kui Uyunisse saabude.
Tuuri lõpetamine: Enamik külastajaid alustab ja lõpetab tuuri samas kohas. Mina soovitan alustada Uyunis ja lõpetada Tšiili linnas San Pedro de Atacamas (või vastupidi). Nii säästate ühe päeva, mis muidu kulub tagasisõidule Tšiili piiri äärest Uyunisse (ja tõenäoliselt Uyunist ööbussiga La Pazi). San Pedrosse on piirilt vaid 1,5 tundi ja Atacama kõrb on väärt külastamist. Samuti olid lennupiletid Atacamast (läbi Santiago) mujale Lõuna-Ameerika kohtadesse palju odavamad kui Boliivia linnadest.
3. Tuuri keel
Uyuni soolaväljade tuur on 4×4 autoga, kuhu mahub 5-6 inimest. Kui te hispaania keelt ei oska, siis kindlasti soovitan valida ingliskeelse giidiga tuuri. Hind on küll kallim, aga on lisakulutust väärt, sest vastasel juhul on kaasas vaid hispaaniakeelne autojuht. Samuti saate endale inglise keelt rääkivad reisikaaslased, kellega külg-külje kõrval järgnevad päevad veedate.
4. Öömaja
Kindlasti tasub uurida, mis tüüpi öömaja pakutakse. Kõige odavamatel tuuridel on mõlemad ööd dorm tüüpi ruumides, kus peate tuba teistega jagama ning vahel ka magamiskotis magama. See on üsna tavaline, et üks öö on hotellis, kus puudub sooja vee kasutamise võmalus. Meie saime mõlemad ööd veeta privaatses toas.
Kuidas broneerida Uyuni soolaväljade tuur?
Internetist leiate palju ekskursioone saidilt GetYourGuide ja Viator, kes erinevaid agentuure vahendavad. Väidetavalt on juba kohapeal olles tuuri broneerimine soodsam. Kindlasti tasub lugeda Internetist arvustusi enne kui midagi lõplikult kinnitate.
Kuna minul oli kindel soov alustada tuuri samal päeval kui jõuan Uyunisse, et seal päeva mitte raisata, broneerisin ekskursioon umbes kuu varem Whatsappi kaudu otse reisifirmalt nimega Quechua Connection. Boliivias pole süsteemid väga korrapärased, mistõttu korra kahtlesin, kas Uyunisse saabudes ikkagi tuur toimub. Õnneks sujus kõik hästi ja ekskursiooni korraldus oli professionaalne.
Kuidas minna Uyuni linna?
Uynisse saab minna La Pazist ööbussi või lennukiga. Lend Uyunisse on vaid kord päevas varahommikul ja see on tunduvalt kallim kui bussisõit. Seetõttu kasutab suurem osa turiste ööbussi, mis lahkub La Pazist umbes kell 21-22 õhtul ja saabub Uyunisse järgmisel hommikul kella 6:00-7:00 ajal.
Bussifirmasid, kes seda marsruuti sõidavad on mitmeid. Meile soovitati firmasid Todo turismo, Trans Titicaca, Panasur, Trans Omar.
Mina kasutasin firmat Trans Omar (klass: Cama). Buss ise oli natuke vanem, aga laiade istmetega ja tooli sai panna peaaegu lamamisasendisse. Olin üsna üllatunud, et pea terve öö seal rahulikult magada sain, sest Boliivia teed pole just kõige paremas korras.
Bussipileti hind La Paz-Uyuni (üks ots): 21.50€. Bussipileti saab broneerida näiteks Busbud lehel.
Minu 3-päevane Uyuni soolaväljade tuur
- Reisibüroo: Quechua Connection – Premium Tour
- Kestvus: 3 päeva; algus Uyunis ja lõpp San Pedro de Atacamas
- Hind: 195 USD
- Grupi suurus: 5 inimest + ingliskeelne giid & autojuht
- Hinna sees: 2 ööd hostelis privaattoas, kõik söögid (3 lõunasööki, 2 hommikusööki, 2 õhtusööki), ingliskeelne giid, transport 4×4 autoga Boliivias, transport Boliivia-Tšiili piirilt mikrobussiga San Pedrosse.
- Lisatasu: National Reserve 22 USD (150 TP), Boliiviast lahkumise tasu 15 TP
Reisikava: algusega Uyunis ja lõpuga San Pedros
1. päev: Uyuni soolaväljad
Hommikul kell 6:00 jõudsime ööbussiga La Pazist Uyunisse. Lühikese jalutuskäigu kaugusel bussijaamast oli linna peatänav ja reisibüroo. Tuur väljus 10:30 ning esimene peatus oli linna ääres asuv vana rongide “surnuaed”. Me ei olnud eriti vaimustatud vanade rongivaremete pildistamisest. Järgmine peatus oli Colchani soolatehase juures, kus 5 minutiga tutvustati soolakaevandamise protsessi ja pakuti võimalust osta suveniire.
Edasi läks aga põnevamaks, sest ülejäänud päeva veetsime Uyuni soolaväljadel. Tegime palju pildistamispeatusi, sõime keset soolaväljasid lõunat ning saime imelise peegelefektiga päikeseloojangu osaliseks – saatjateks veel vein ja snäkid. Ööseks läksime soolahotelli, kus sõime grupiga koos õhtust. Võtsin natuke kallima tuuri, et saaksime endale privaattoa.
2. päev: laguunid, geisrid, termid
Teisel päeval oli palju sõitmist ja peatusi. Külastasime mitmeid erinevaid laguune, jälgisime lähedalt flamingode kolooniat, sõitsime mööda paljudest vulkaanidest ning nautisime imelisi maastikke. Tee oli suures osas off-road ja üsna raputav. Üllatuslikult nägime vähe turiste – ilmselt seetõttu, et iga tuuri korraldaja marsruut on veidi erinev.”
Päikeseloojanguks jõudsime geisrite juurde, kuid suure tuule tõttu oli neid raske nautida. Ööbisime lähedal asuvas lihtsas hotellis. Hotelli kõrval olid kuumaveebasseinid, kus veetsime öö tähistaeva all. See oli imeline kogemus.
3. päev: laguunid, transfeer tšiilisse
Viimane päev oli mõeldud enamjaolt tagasisõiduks. Hommikul külastasime veel rohelist ja valget laguuni ning seejärel viidi meid Janisega Boliivia ja Tšiili piiri äärde. Kuna valisime tuuri lõpuks Atacama (mitte Uyuni), läksime seal ülejäänud grupiga lahku. Meie giid aitas meid paberimajandusega ja suunas Tšiili transfeerbussile. Piirilt oli 1,5-tunnine sõit ja kell 12:30 jõudsime Tšiili San Pedro de Atacama linna.
Teine osa grupist alustas Tšiili piiri äärest pikka tagasisõitu Uyuni suunas – tee peal olid veel paar kanjonit ning kohale jõudsid nad umbes kell 18:00. Nagu varasemalt mainisin, soovitan tuuri alustada – ja lõpetada erinevates kohtades.
Uyuni soolaväljade pakkimislist
- Reisidokumendid
- Foto – ja/või videotehnika – soolaväljadel võib kasutada droone (laguunide juures mitte)
- Akupank – ühes ööbimiskohas lülitati ööseks elekter välja
- Soojad ja kihilised riided – päevased temperatuurid võivad olla soojad ja päikesepaistelised, kuid tuulised, ööd on külmad. Paksud riided on eriti olulised, kui teie reis jää Boliivia talve aega (meie suvi).
- Jope, müts, kindad
- Bikiinid – kuumaveeallikate jaoks
- Rätik – hostelid ei paku rätikuid
- Mugavad jalanõud, võimalusel veekindlad
- Päikeseprillid
- Päikesekreem – päike on väga tugev ja peegeldab soolaväljadelt
- Tualettpaber
- Sularaha ja mündid (WC on pea igal pool tasuline)
- Vesi – tee peal on ka mõned peatused
- Suupisted autosõidu ajaks
Kus ööbida enne ja pärast Uyuni külastust?
Kui La Pazis on majutus soodne, siis San Pedros on hinnad tunduvalt kõrgemad kui Boliivias. Siin on mõned majutuse soovitused Boliivia pealinnas La Pazis ja Tšiili San Pedro Atacamas.
La Paz majutuskohad:
- Hotel Boutique Vivenzo – ööbisin siin
- Selina La Paz
- Altus Express Hotel
San Pedro de Atacama majutuskohad:
- Hostal Desert – ööbisin siin
- Ickota B&B
Kokkuvõte ja Uyuni soolaväljade tuuri meelespea
Uyuni soolaväljad olid minu reisi bucket listis juba mõnda aega. Sageli kahjuks sellised “listi” kohad valmistavad pettumust, sest ootused on kõrged – õnneks antud juhul mitte. Kuigi sõitmist oli 3 päeva jooksul palju, jäin väga rahule – nähtud maastikuvaated olid midagi teistsugust, erilist ja kirjeldamatut. Minu jaoks kindlasti üks lemmiktuuridest Lõuna-Ameerikas.
Kokkuvõtvalt veel Uyuni soolaväljade soovitused:
- TUURID | GetYourGuide, Viator või otse agentuurilt
- ÖÖBUSS | Busbud
- TUURI PIKKUS | minimaalselt 3 päeva ja kaks ööd
- AASTAAEG | Talvel (mai-sept) kuivad soolaväljad, suvel (dets-aprill) peegelefekt ja märg hooaeg
- SULARAHA & KAARDIMAKSE | Sularaha tasub natuke kaasa võtta. Kindlasti ka münte WC eest tasumiseks. Poodides sai maksta kaardiga. Lõuna-Ameerikas kasutasin alati Wise kaarti.
- INTERNET | Internetiühendus üldiselt puudus (ka hotellides). Boliivias kasutasin muidu Airalo e-simi.
- MAJUTUS | Tuur sisaldab ööbimist. Boliivias ülejäänud ööbimised broneerisin Booking.com.
- RIIETUS | Võta kaasa kihilised ja paksud vihma – ja tuulekindlad riided, müts, ujumisriided
Kas Uyuni soolaväljad on teie reisilistis? Jagage oma kogemusi ja mõtteid kommenaaride all! Sel juhul saavad ka teised reisihuvilised nendest osa.
Kas olete huvitatud rohkem lugema Lõuna-Ameerikas reisimisest?
- Mida teha Boliivia suurimas linnas La Pazis?
- Argentina Patagoonia: meie kogemus ja soovitused
- Machu Picchu reisijuht
- Kuhu minna Argentinas?
- Palju infot ja pilte leiab ka minu Instagrami postitustest ja highlightside alt
Lisa kommentaar