Oma viimaseks Argentina nädalaks lendasime kuulsasse veinipiirkonda Mendozasse. Tegemist on ühe tuntuima Lõuna-Ameerika veiniregiooniga, eelkõige kuulus oma punase veini Malbeci poolest.
Mina liiga palju veinidest ei tea, küll aga Janis, kes oli väga elevil. Valikus oli üle 2000 veinimõisa (bodega) ja oliivifarmi ehk külastuste broneerimine, aegade klapitamine ja valiku tegemine oli planeerimine omaette. Minu õnneks võttis suurem veinihuviline Janis selle enda kanda.
Antud postitusest leiad soovitused ja info, mida peaksid teadma Argentina veinipiirkonna Mendoza külastamisel.
Loe veel Argentina kohta:
- Buenos Aires – reisijuht
- Argentina Patagoonia: meie kogemus ja soovitused
- Patagoonia: juhend Perito Moreno liustiku külastamiseks
- Maailma suurim jugadekompleks Iguazu Falls – reisiinfo
- Piilu ka minu Instagrami Argentina postitusi ja highlightse.
Kuidas Mendozasse minna?
Lennukiga. Mendozasse on kõige lihtsam minna lennukiga Argentina pealinnast Buenost Airesest, kust on päevas kümneid lende. Mendozasse on ka rahvusvahelisi lende Tšiili pealinnast Santiagost, Brasiiliast ja mõned ka USAst. Need on aga tunduvalt kallimad kui Buenos Airesest.
Bussiga. Tšiili pealinn Santiago on Mendoza linnast vaid 350 kilomeetri kaugusel teisel pool Alpe. Bussisõit kahe linna vahel on umbes 7 tundi. Valida saab nii öise kui ka päevase bussi vahel – soovitan kindlasti viimast, sest tee üle Alpide on imeline ja juba omaette vaatamisväärsus.
Meie lendasime Buenos Airesest Mendozasse ja sealt sõitsime bussiga Santiagosse.
💡 Nõuanne: Kui teete bussireisi Menoza ja Santiago vahel, soovitan piletid varem ära broneerida ja need teise korruse esimesse ritta võtta, kust on parim vaade.
Mis on parim aeg Mendoza külastamiseks?
Parim aeg aastas Mendoza külastamiseks on oktoobrist aprillini, istutamisest kuni saagikoristuseni. Väidetavalt absoluutselt parim aeg Mendoza külastamiseks on märtsis saagikoristuse ajal.
Jaanuaris ja veebruari päevane temperatuur on sageli 30. teises pooles, mistõttu tuleb arvestada korraliku kuumaga. Meie külastus jäi jaanuari lõppu ja päevasel ajal oli üsna raske eksisteerida. Kindlasti veenduge, et majutuskohas on konditsioneer. Samuti on basseini olemasolu väga hea boonus – tundsime sellest puudust.
Mendoza veinipiirkonnad
Mendozaks kutsutakse nii linna kui ka kogu veiniregiooni. Oluline on teada, et Mendoza veinipiirkond on väga suur ja veiniistandused asuvad linnast eemal – mõned paremad isegi 1,5h autosõidu kaugusel. Mendoza on arvestatava suurusega linn paljude restoranide, kohvikute ja baaridega, aga mitte koht, kust paari sammu kaugusel juba viinamarjakobarate vahel jalutada saaks.
Kuigi imelist veini saab pea kõikjal Mendozas, ei ole kõik veinitootjad ja veinipiirkonnad kogemuste poolest võrdsed. Kolm peamist Mendoza veinipiirkonda on järgmised.
1. Maipu
Maipu on linnale kõige lähemal (umbes 20-30-minutilise sõidukaugusel) ja üks ainukesi, mis on üsna lihtsa vaevaga ka bussiga ligipääsetav. Seejärel tasuks seal ringisõitmiseks rentida ratta. Ise me seda varianti ei kasutanud, aga paljudelt turistidelt kuulsime, et suure osa ajast tuleb sõita maanteel ning lisaks on seal ka palju kodutuid koeri, kes tee peale ette hüppavad.
Samuti ei avane sealt nii ilusad vaated Andidele nagu teistest piirkondadest. Tavaliselt soovitatakse seda piirkonda väiksema eelarvega reisijatele. Ainult Maipu külastamisega ma kindlasti ei piirduks.
2. Lujan De Cuyo
Lujan De Cuyo asub linnast veidi kaugemal. Teoreetiliselt saab ka bussiga, aga see tundus aeganõudev. Taksoga on umbes 35 minutit sõitu. Meie võtsime pooleks päevaks autojuhi. Lujanis on mitmeid häid veinitootjad ning ühtlasi minu üks lemmikkohti – vahuveinitootja Chandon.
3. Uco Valley
Uco Valley on Mendoza kõige uuem piirkond. Seal on kõige suurepärasemad vaated ja koduks Mendoza parimatele veinitootjatele. See on linnast kõige kaugemal (poolteist tundi sõitu). Uco Valleysse minemiseks peab palkama autojuhi või rentima auto (juhul kui sinna ööbima jääte).
Meie rentisime endale terveks päevaks autojuhi, kes seal piirkonnas ringi sõidutas.
Nõuanded Mendozas veini degusteerimiseks
🍷3 veinipiirkonda: Maipu, Luján, Uco Valley. Viimane neist Mendozast kõige kaugemal ja ilusamate vaadetega Andidele.
🍷 Enamik bodegad asuvad linnast eemal 30-90m autosõidu kaugusel. Parim on rentida autojuht.
🍷 Igale poole peab degusteerimise broneerima – niisama sisseastudes ei saa. Mida varem seda parem, sest tuntumate kohtade ajad täituvad ruttu. Aja kokkuleppimine käib tavaliselt veinitootja veebilehe või Whatsappi kaudu; tasub vaadata ka Wineobs lehte. Ingliskeelseid tuuriaegu on tunduvalt vähem.
🍷 Degusteerimine ja tuur on enamasti üsna privaatne – me olime kõigil kahekesi.
🍷Hinnad – kui muidu on Argentina võrdlemisi odav, siis bodegade külastus on päris kulukas. Lisa veel autojuht ja lõunasöök. Ilmselt võrreldes mitmete USA ja Euroopa istandustega, on hinnad siiski mõistlikud.
Kuidas Mendoza bodegasid külastada?
Nagu ma mainisin, on Mendoza suur. Samuti nõuavad kõik bodegad tuuriks ja degusteerimiseks ajalist broneeringut. Seega on oluline minna kindla plaani ja transpordiga.
1. Autojuht
Arvan, et parim viis on rentida endale juhiga auto, kes erinevate veinitootjate juurde sõidutab. Enne sõitu leppige hinnas ja kellaajas kokku ning öelge, missuguseid kohti külastada tahate. Hinnapakkumised erinesid mõnel juhul ligi kahekordselt. Leidsime endale väga toreda autojuhi, kes meid 1,5 päeva ringi sõidutas.
💡Autojuhi soovitus: Marcelo Mendoza Driver +54 9 2615 87-9994
2. Grupituur
Nagu ma mainisin, nõuab veinitootjate külastamine palju eeltööd ja organiseerimist. Tunduvalt lihtsam on võtta väikese grupiga tuur. See on eriti hea variant üksinda reisides – soodsam ja seltskond garanteeritud. Kui reisite ise suurema seltskonnaga, pakuvad mitmed kohad ka privaatseid tuure ainult teile. Mingil hetkel kaalusime ka ise seda varianti, kui bodegade külastusaegasid klappima ei saanud.
🍷 Trout & Wine – seda firmat soovitati mitmetes gruppides hea hinna ja kvaliteedi suhte poolest
3. Autorent
Variant on ka ise auto rentida. Piisab Eesti juhiloast ja passist. Mendoza teed on head ja liigelda on lihtne. Sel juhul peaks aga kindlasti olema üks seltskonnast kaine autojuht (Argentinas ollakse selle suhtes karmid). Malbec ja päike võtab kiiresti põlvest nõrgaks isegi kui ainult degusteerite. Variant on ka näiteks mõnes piirkonnas ööbida (nt Uco Valleys) ja sealt siis jalgsi või rattaga veinimõisaid külastada.
💡 Hea teada! Paljudel kohalikel autorendifirmadel on miinimum rendipäevade arv 3. Meie kasutasime raftingule sõitmiseks Hertzi, kust sai ka ühe päeva kaupa rentida. Otsi rendipakkumisi siit ⬇️
Meie lemmikud Mendoza veinitootjad ja bodegad
Veetsime Mendozas terve nädala, millest täiest vabad päeva olid ainult nädalavahetusel. Kuna mina veinidest liiga palju ei tea, tegi Janis broneerimise ja eeltöö. Teadsime juba varem, et Mendozas on degusteerimiste broneerimine vajalik, aga tegime sellega algust umbes nädal enne saabumist. Seetõttu ei õnnestunud mõnda soovitud kohta graafikusse mahutada – need olid kas broneeritud või ajad ei klappinud.
🍷Mõned bodegade soovitused:
- Chandon (Lujan) – hoopiski vahuvein, aga väga ilus, imelise aiaga suur ja tuntud veiniistandus;
- Solocontigo (Uco Valley) – väike super modernse ja ägeda arhitektuuriga butiiktootja Uco Valleys;
- Cundo Altamira (Uco Valley) – IMELINE ja hea vaatega restoran Uco Valleys;
- Olivicola Laur (Maipu) – oliiviõli tootja, oli põnev tuur ja degusteerimine. Lisaks väga odav.
- Kuhu oleks tahtnud veel minna? Alfa Crux (Uco Valley), Azul (Uco Valley), Trapiche (Maipu).
Soovitan ühel päeval maksimaalselt 2-3 degusteerimisel käia – vastasel korral te enam viimast degusteerimist väga ei naudi. Malbec hakkab päris kiiresti pähe. Esimese täispikal päeval sõitsime Uco Valleysse ja külastasime kahte veinitootjat ning võtsime kolmekäigulise lõunasöögi veinidega Cundo restoranis. Seda oli enam kui küll. Teisel päeval käisime Maipus oliiviõli tootja Olivicola Laur külastusel ja Lujanis asuvas Chandonis vahuveine degusteerimas – see oli minu üks lemmikuid.
Kus Mendozas ööbida?
Suurem osa turistidest rendib öömaja Mendoza kesklinnas. See on hea ja mugav baas päevaste reiside tegemiseks. Mendoza kesklinn on väga ilus mitmete restoranide, muuseumide ja parkidega. Valige majutus võimalikult kesklinna lähedale. Kui reisite jaanuaris või veebruaris, soovitan kindlasti basseiniga majutust.
Teine variant on mõni öö viibida mõnes veinipiirkonnas. Kõige eksklusiivsem ja erilisem on Uco Valley. Sel juhul oleks tarvis rentida ka auto. Samas nägin ka väga-väga ilusaid kohti Maipus, mis pole Mendozast liiga kaugel ja kuhu saab ka taksoga. Muidugi algab taoliste majutuskohtade hind sageli alates 300 eurost öö kohta.
Suurema seltskonnaga reisides on linnast väljas saadaval ilusaid ja päris hea hinnaga maju. Soovitan kaaluda näiteks veel väikest linna nimega Chacras de Coria. See väike linn asub Mendoza keskusest lühikese 20-minutilise taksosõidu kaugusel, kus leiab häid restorane ja on palju rahulikum kui kesklinnas.
Meie olime Mendozas küll terve nädala, aga argipäevadel tegime tööd, mistõttu rentisime Airbnb korteri. Juhul kui oleksin Mendozas mõnepäevasel reisil, valiksin midagi natuke kallimat ja ilusamat ning veedaksin ühe öö mõnes veinipiirkonnas. Basseinist tundsime VÄGA puudust, sest päevasel ajal oli temperatuur ligi 37 kraadi.
Mõned variandid majutuseks:
- Gorilla Hostel (Mendoza kesklinn) – kõrgelt hinnatud hostel kesklinnas
- Departamento en peatonal Mendoza – väga hea asukohaga korter kesklinnas
- Tupungato Divino (Uco Valley) – mõistliku hinnaga ja hea vaatega
- Posada Verde Oliva (Maipu) – eksklusiivsem ja natuke kallim; soovitatud
Mida veel Mendozas teha?
Kuigi enamasti minnakse Mendozasse veine proovima, on seal ümbruses ka palju muud teha alustades ratsutamisest kuni matkamiseni.
Toon siin välja vaid mõned, kuhu meie jõudsime.
1. Rafting paadimatk
Mendozast tunni aja kaugusel on ideaalsed tingimused raftingumatkaks. Valida saab nii poolepäevase tuuri kui ka terve päeva pikkuse väljasõidu vahel. Rafting ise kestab vaid 1-2 tundi. Muu aeg kulub transfeeri, registreerimise, ohutusinstruktsioonide ja ettevalmistuse peale.
Meie käisime poolepäevasel tuuril firmaga Argentina Rafting, kes on piirkonnas tuntud tegija. Argentina suvel ehk jaanuaris on veetase kõrge, mistõttu oli see hinnanguliselt raskusaste 4 (5st). Juhendajad ja kogu korraldus oli väga professionaalne ning turvalisus igati tagatud. Piltidelt vaadates tundub küll, et kuidas seal paadis püsisime. Väga meeleolukas päev ja soovitan kõigile! Valisime poolepäevase tuuri, mis tähendas, et jõel olime vaid ühe tunni – see tundus veidi lühike, hea meelega oleks tunnikese veel olnud. Argentina rafting pakub ka veel kaljuronimist ja muid tegevusi, mida saab raftinguga kombineerida.
Enamike tuurid pakkuvad ka transfeeri, mis on hinna sees. Meie otsustasime ise auto rentida, et matka alguskohta sõita. Peamiselt seetõttu, et matk lõppes juba kell 14 ajal ja tahtsime natuke ka ümbritsevat piirkonda uudistada. Jäime enda otsusega väga rahule – külastasime ümbruses olevaid terme ja kohalikku randa.
2. Cacheuta termaalveespaa
Umbes 30 kilomeetri kaugusel Mendozas asub Cacheuta termaalveespaa, mis on ideaalne väljasõit linnast. Meie ühildasime selle raftingu päevaga, aga Mendozast saab sinna vähese vaevaga ka bussiga.
Valikus on palju erineva temperatuuriga vanne, basseine ja lastele isegi liumäed. Koht ise asub mägede vahel vaatega jõele. Idee poolest päris idülliline. Natuke võttis seda vähemaks asjaolu, et oli nädalavahetus ja spaatamine seal on väga populaarne kohalike perede hulgas. Ühesõnaga oli rahvast palju. Kui võimalik soovitan minna argipäeval. Esmalt tundus, et üle 30 minuti seal külg külje kõrval liguneda ei taha, aga siis avastasime, et seal on mitu tasandit erinevaid vanne ja suplemisalasid.
Ühesõnaga täitsa tore vaheldus! Must-go koht pole, aga kui veinidele vaheldust tahta, siis miks mitte. Lastega peredele kindlasti koht hea variant. Samuti peaks olema võimalus ka personaalsemat spaaseanssi broneerida. Kodulehelt leiab rohkem infot.
3. Ratsamatk ja farmikülastus
Ratsutamine Andide jalamil Mendozas populaarne tegevus – eriti päikeseloojangu ajal. Tavaliselt käib sinna juurde ka farmi tutvustamine ja pärast ratsutamist grill-õhtusöök koos veini ning kohaliku muusika saatel.
Ootasin seda tuuri väga – lapsepõlves sai ju omajagu hobuste seltsis veedetud. Kahjuks on need ratsamatkad tavaliselt pigem aeglased lonkimised, mis teevad tagumiku haigeks, kui päriselt ratsutamine. Lisaks on Argentina stiilis ratsutamine miskit muud kui meie harjunud oleme – ühe käega, millega hoiad kahte riba. Vaated olid muidugi suurepärased. Mulle meeldis eriti õhtusöögi osa koos muusika ja grilliga. Üks parimaid liharoogasid, mida Argentinas sain.
💡 Soovitus: Meie käisime kohas nimega Rancho el Jarillal – perefirma, kõik oli hästi organiseeritud ja väga südamlikud omanikud. Tullakse autoga järgi ja pärast viiakse koju. Lisaks on basseini kasutamise võimalus. Broneerimiseks kirjutage neile Instagramis sõnum.
4. Avasta Mendoza linna
Mendoza linn on avastamist väärt. Palju restorane, baare ja ilus park kesklinnas, kus õhtuti purskaevuetendust näha saab (tavaliselt vist kell 8). Eraldi päeva Mendoza peale plaanima ei pea, aga õhtuti soovitan seda avastada. Mendozas on näiteks ka veinimuuseum – ise sinna ei jõudnud, aga kuulsin kiitvaid sõnu.
Mendoza kokkuvõte
Mendoza oli minu jaoks kindlasti positiivne üllatus. Ootasin midagi väga turistikat, aga kuna piirkond on suur, jagunevad külastajad laiali ja ruumi on kõigile. Meie üllatuseks olid kõik veinituurid täiesti privaatsed – vaid meile kahele. Alati see ilmselt nii ei ole ja hispaaniakeelsed grupid on samuti tunduvalt suuremad. Veinid olid muidugi tasemel – isegi mina kui üsna punase veini võõras inimene sain sellest aru.
Mendoza asub sisuliselt kõrbes ja jaanuari temperatuurid muidugi ei halastanud ja küündisid mõni päev isegi 37-kraadini. Päevasel ajal veetsime enamasti oma konditsioneeriga Airbnb “koopas” või kesklinnas kohvikus. Ühel päeval saime töö kõrvale aknast vaadelda streiki uue presidendi reformide vastu – üsna tavaline Argentinas. Samuti leidsime väga toreda Crossfiti nimega Bounder Crossfit – parim treeningsaal selle kuu aja jooksul Argentinas.
Kokkuvõttes igati väärt külastus Argentinas eriti juhul kui oled hea veini ja ilusa looduse fänn.
Loe veel Argentina kohta:
- Buenos Aires – reisijuht
- Argentina Patagoonia: meie kogemus ja soovitused
- Patagoonia: juhend Perito Moreno liustiku külastamiseks
- Maailma suurim jugadekompleks Iguazu Falls – reisiinfo
- Piilu ka minu Instagrami Argentina postitusi ja highlightse.
Lisa kommentaar