Argentina on maailma suuruselt 8. riik ja väga vaheldusrikas maa. Kultuurne Buenos Aires, tango, mäed, liustikud, kõrbemaastik, veiniistandused, kosed, rantšod on vaid mõned märksõnad, mis seda Ladina-Ameerika riiki iseloomustavad. Seega on oluline enne minekut teada, kuhu minna ja mida teha Argentinas.
Alguses võtab ikka silme eest kirjuks. Selleks oleks vaja mitmeid kuid, et peamisi kohti näha. Paarinädalase reisi korral peab väga valima. Olgu mainitud, et pea igasse kohta on vaja lennata ja suurema osa lennud lähevad läbi Buenos Airese (mitte otse).
Meie viibisime Argentinas 1,5 kuud samal ajal kaugtööd tehes (vaata minu Argentina Instagrami lühiklippi). Seeõttu olime rohkem paiksed ja kõike külastada ei jõudnud – järgmiseks korraks ka.
Niisiis, viskame siin postituses pilgu peale viiele tuntumatele piirkonnale, kuhu Argentinas minna.
Argentina reis – kuhu minna ja mida teha Argentinas?
1. Argentina pealinn Buenos Aires
Argentina pealinn Buenos Aires on linn, mida on mulle korduvalt soovitatud. Just seetõttu valisime selle oma Lõuna-Ameerika reisi esimese kuu baasiks. Palju kultuuri, imeline arhitektuur, maitsev toit, põnev ajalugu ja palju-palju asju, mida teha. Ladina-Ameerika Pariis – nii seda sageli kutsutakse. Kindlasti minu lemmiklinnade hulgas.
Soovitan Buenos Aireses veeta minimaalselt 3 päeva. Juhul kui soovite teha mõne päevareisi (näiteks Tigresse või rantšosse), varuge vähemalt 5 päeva. Buenos Aireses on avastamist palju ja isegi nädala või rohkemagi ei hakka seal igav. Minu peatumine kestis ligi kuu ja list, kuhu minna ja mida teha, selle ajaga ainult kasvas. Loe rohkem Buenos Airese kohta ⬇️
2. Argentina veinipealinn Mendoza
Mendoza on Andide jalamil asuv üks tuntuim Lõuna-Ameerika veiniregioon, eelkõige kuulus Malbeci punase veini poolest. Meie veetsime oma Argentina viimase nädala selles piirkonnas (loe lühikokkuvõtet Instagrami postitusest). Valikus on üle 2000 veinimõisa (bodega) ja oliivifarmi ning lisaks on populaarsed tegevused farmi külastus ja ratsamatk ning raftingumatk jõel.
Mendoza jaoks peaks planeerima minimaalselt 3 päeva. Minu jaoks oli see kindlasti positiivne üllatus. Ootasin midagi väga turistikat, aga kuna piirkond on suur, jagunevad külastajad laiali ja ruumi on kõigile. Kui planeerite, et mida teha Argentinas ja olete hea veini austaja, soovitan reisikavasse lisada. Loe rohkem Mendoza kohta ⬇️
3. Patagoonia
Patagoonia on piirkond, mis hõlmab Lõuna-Ameerika lõunatippu, mida jagavad Argentina ja Tšiili ning mille eraldusjooneks on Andide mäed. Argentina poolel on kuivad stepid, rohumaad ja kõrbed, Tšiili poolel aga liustikufjordid ja parasvöötme vihmametsad. Patagoonia algab umbes 1000 kilomeetrit lõuna pool Buenos Airesest (Argentiina pealinn) ja Santiagost (Tšiili pealinn).
Meie alustasime enda Lõuna-Ameerika reisi nädalase Argentina Patagoonia külastusega. Ja see oli imeline – sain kohe aru, et nädal on selleks häbitult lühike aeg. Tavaliselt planeeritakse AINULT Patagoonia külastamisele vähemalt kaks-kolm nädalat. Juhul kui soovite vaid mõnda osa näha, saab ka vähemaga. Nädal on absoluutne miinimum.
Loe rohkem Patagoonia külastamise kohta ⬇️
Argentina Patagoonia piirkonna võib jagada kolmeks:
- Põhja-Patagoonia järvede piirkond – selle peamine linn on Bariloche. Põhjaosas on leebem kliima ja see on tuntud oma järvede, mägede ning seiklusturismi poolest.
- Lõuna-Patagoonia, mis on keskendunud El Calafatele ja Perito Merino liustikule ning naabruses asuvale El Chaltenile (koos matkadega). Neid kahte on kõige parem külastada koos. Seal asuvad ühed Patagoonia kõige tuntumad matkarajad ja vaatamisväärsused (Mt Fitz Roy)
- Patagoonia lõunatipp ja Ushuaia linn ehk kõige lõunapoolsem linn maailmas. Antud piirkonda reisitakse tavaliselt selleks, et saada kirja linnuke “kõige lõunapoolsem linn maailmas”, võtta pingviinide vaatluse päevakruiis või minna Antarktika kruiisile – just sealt need algavad
Oma reisi kokkupanemisel peate nende hulgast huvipakkuvad kohad valima (ja võib-olla lisaks ka Tšiili pool). Igasse kohta on vaja eraldi lennata. Loe rohkem Perito Moreno liustiku külastamise kohta ⬇️
4. Iguazu joad Argentina ja Brasiilia piiril
Iguazu joad on Argentina ja Brasiilia piiril asuv maailma suurim jugadesüsteem. Olenevalt aastaajast ja veetasemest on seal 150-300 eraldiseisvat juga. See on populaarne nii Argentinat kui ka Brasiiliat väisavate turistide hulgas.
Kuigi ma üldiselt suur koskede fänne ei ole – nähtud neid juba omajagu, oli Iguazu Falls külastamine kindlasti meeldejääv ja soovitan ka julgelt edasi. Tegemist pole lihtsalt ühe kõrge kosega, vaid jugade kompleksiga ja seal ümber oleva rahvuspargiga. Iguazu jaoks peaks planeerima minimaalselt kaks tervet päeva koha peal.
Loe rohkem Iguazu jugade külastamise kohta ⬇️
5. Salta, loode Argentina kõrbemaastik ning mägikülad
Salta on Argentina loodepiirkonnas asuv turistide poolt veel veidi vähem avastatud piirkond. See on kuulus oma vikerkaaremägede, võluvate külade, folkloorimuusika ja käsitsi kootud käsitöö poolest. Salta on koduks riigi suuruselt teisele veinipiirkonnale ja Tucumanis sai alguse Argentina iseseisvuslahing.
Tuntumad linnad Saltas on Boliivia piiri lähedal olev Jujuy ja sealt umbes kahetunnise sõidu kaugusel olev Salta linn. Seal on mõned maailma kõrgeimad viinamarjaistandused. Parim viis piirkonna avastamiseks on rentida auto. Lisaks on seal ka rohkelt matkamisvõimalusi.
Salta on üks piirkond, kuhu me ei jõudnud ja mis jäi väga kripeldama. Pea kõik, kellega rääkisin kiitsid mulle Salta ürgsust, üüratuid kõrbemaastike ja mägesid ning armsaid külasid. See pole hea koht kaugtöö tegemiseks ja kuna me ei tahtnud liiga palju puhkusepäevi Argentina alla panna, jäi Salta seekord reisiplaanist välja.
Oluline Argentina reisiinfo
- SIM-KAART | Soodsaim variant on osta kohalik sim-kaart Claro. Teine võimalus on kasutada e-sim kaarti. Mina olen kasutanud Airalot. Peamine suhtlus käib ettevõtetega WhatsAppi kaudu.
- MAJUTUS ARGENTINAS | booking.com on Argentiinas kõige levinum broneerimissait hotellide jaoks. Korterid leidsime Airbnb.com
- BUSSIPILETID | Bussipiletite broneerimissait Busbud.com
- LENNUPILETID | Soovitan varakult hoida silm peal trip.ee pakkumistel. Aerolineas Argentina on kohalik lennufirma, millel on kõige rohkem marsruute. FlyBondi ja Jetsmart on kaks odavlennufirmat, mille hinnad on odavamad (kuid iga asja, näiteks käsipagasi eest tuleb lisaks maksta). Kasutasime kõiki kolme lennufirmat ja probleeme polnud. Lennupileteid otsisin momondo.com ja kiwi.com lehelt.
- TUURIDE BRONEERIMINE | Kas otse teenuspakkujalt või usaldusväärsete vahendajate nagu getyourguide.com, viator.com või Airbnb Experience kaudu.
- PARIM AEG | Peamine hooaeg on novembrist märtsi lõpuni. Ka kohalikuid reisivad palju jaanuaris-veebruaris, mistõttu on siis hinnad sageli kõrgemad.
Mida teha Argentinas – kokkuvõte
Meie jäime enda Argentina reisiga rohkem kui rahule – tõeliselt vaheldusrikas riik, huvitava ajaloo ja rikka kultuuriga. Võib-olla märkasite, et postituses ei maininud ma kordagi randu ja merd. Kaardi pealt vaadates ju merepiiri võiks olla. Mar del Plata on ükt tuntumaid kuurortlinnasid, mis on umbes 4-tunnise autosõidu kaugusel Buenos Airesest. Tõsiasi on aga see, et võrreldes naaberriigi Brasiilia randadega ei kannata need võrdlust. Seetõttu lendavad kohalikud sageli pigem Lõuna-Brasiiliasse, näiteks Florianopolisse. Meie jaoks oli ranna puudumine Buenos Airese üks ainukesi ja peamisi puudujääke.
Kellele Argentina sobib? Inimesele, kellele meeldib loodus, matkamine, aktiivne reisimine, kultuur ja ajalugu, vein ja lihakultuur.
Kellele ei sobi? Inimesele, kes otsib rannapuhkust palmi all, rahulikku ja lõõgastavat puhkust
Naljakas mõelda, et tegelikult pole Argentinas reisimine mul varem liiga palju mõttes olnud. Jäime aga väga-väga rahule – imeline riik ja loodan sinna tulevikus uuesti jõuda.
Lisa kommentaar