Patagoonia kõlab kui midagi natuke müstilist. Kõrged mäed, liustikud, ürgne loodus, pingviinid ja maailma ots on ehk mõned märksõnad, mis sellega esiti seostuvad. Meie alustasime enda Lõuna-Ameerika reisi nädalase Argentina Patagoonia külastusega. Ja see oli imeline – sain kohe aru, et nädal on selleks häbitult lühike aeg.
Antud blogipostitusest leiate kõik vajaliku info Argentina Patagoonia külastamiseks. Ütlen ausalt, et see valik ja reisikava kokkupanek oli päris raske – loodan, et minu postitus aitab teid selles natukene. Kuna Argentina majandus on väga ebastabiilne ja hinnad muutuvad nädalatega, ei too ma siin välja konkreetseid hindasid ja eelarvet.
Loe veel Argentinas reisimisest
- Diginomaadina Lõuna-Ameerikas
- Buenos Aires – reisijuht
- Argentina veinipealinn Mendoza
- Maailma suurim jugadekompleks Iguazu Falls – reisiinfo
- Piilu ka minu Instagrami Argentina ja Lõuna-Ameerika postitusi ning highlightse

Argentina Patagoonia reis – soovitused
Miks külastada Patagooniat?
Patagoonia piirkond pole kunagi minu reiside “listis” olnud. Kui eelmine aasta Brasiilia ja Argentina reisi planeerisime, mõtlesin selle isegi oma reisikavast välja jätta. Hea oli, et aastaga mõtted muutusid, sest see on kindlasti minu TOP kohtade listis.
- Võimas ja puutumata loodus – liustikud, mäed, metsad, lumised mäetipud, lõputud matkarajad ja loomad, ürgsus, puutumatus, suursugusus.
- Eraldatus ja rahu – Patagoonia on muust maailmast üsna kaugel. Elutempo on rahulik, Internet väiksemates kohtades olematu ja kogu elu käib loodusega käsikäes. Väga hea võimalus end täiesti välja lülitada.
- Lõpmatud matkarajad – matkahuviliste paradiis!
- Hea söök ja jook – Argentinale omaselt palju liha (Patagoonias lammast), empanadad, palju jäätis, odavat veini ja õlu.
- Palju erinevaid piirkondi ja võimalusi – Patagoonia on suur ja valikut on palju. Mõned kõige populaarsemad vaatamisväärsused asuvad El Chaltenis, El Calafetes, Torres del Paine’is, Tierra del Fuegos, ja mööda Carretera Australi.
Kus Patagoonia asub?
Ütlen kohe alustuseks ära, et Patagoonia EI OLE RIIK. Patagoonia on piirkond, mis hõlmab Lõuna-Ameerika lõunatippu, mida jagavad Argentina ja Tšiili ning mille eraldusjooneks on Andide mäed. Argentina poolel on kuivad stepid, rohumaad ja kõrbed, Tšiili poolel aga liustikufjordid ja parasvöötme vihmametsad.
Patagoonia algab umbes 1000 kilomeetrit lõuna pool Buenos Airesest (Argentiina pealinn) ja Santiagost (Tšiili pealinn). Selle pindala on umbes 1,043,076 km2 – umbes 1,5 Suurbritanniat.

Argentiina Patagoonia
Nagu kaardilt näha, asub suurem osa Patagooniast Argentinas. Argentina piirkonna võib jagada kolmeks:
- Põhja-Patagoonia järvede piirkond – selle peamine linn on Bariloche. Põhjaosas on leebem kliima ja see on tuntud oma järvede, mägede ning seiklusturismi poolest.
- Lõuna-Patagoonia, mis on keskendunud El Calafatele ja Perito Merino liustikule ning naabruses asuvale El Chaltenile (koos matkadega). Neid kahte on kõige parem külastada koos. Seal asuvad ühed Patagoonia kõige tuntumad matkarajad ja vaatamisväärsused.
- Patagoonia lõunatipp ja Ushuaia linn ehk kõige lõunapoolsem linn maailmas. Antud piirkonda reisitakse tavaliselt selleks, et saada kirja linnuke “kõige lõunapoolsem linn maailmas”, võtta pingviinide vaatluse päevakruiis või minna Antarktika kruiisile – just sealt need algavad.

Tšiili Patagoonia
Tšiili Patagoonia on samuti jagatud põhja- ja lõunaosaks. Kõige tuntum piirkond Tšiili Patagoonias on selle lõunaosas, Argentina El Calafatest natuke rohkem kui 200 kilomeetri kaugusel asuv Torres del Paine’i rahvuspark (Parque Nacional Torres del Paine). Seda rahvusparki ja sealseid mägesid peetakse sageli üheks Patagoonia sümboliks.
Kuna mina käisin vaid Argentina Patagoonias, keskendub antud postitus rohkem sellele. Paar sõna aga ka Torres del Paine ja Tšiili poole kohta. Minek sinna on tunduvalt keerulisem ja kallim võrreldes Argentina poolel olevate El Chalteni matkaradadega. Tšiili piirkonna peamine linn on Puerto Nataleses. Kui El Chaltenist saab matkasaapad hommikul jalga tõmmata ja rajale minna, siis Puerto Natalesest peab veel eraldi bussiga ca 2-3 tundi sõitma (oleneb bussist ja peatuste arvust) ja lisaks pargipileti ostma (see on vaja osta ette onlines). Tavaliselt tehakse seal vähemalt 3-päevane matk, mida kutsutakse W-matkaks. Matka saab teha iseseisvalt, aga paljud võtavad seal endale ka giidi. Samuti tähendab see vähemalt 3 päeva asjade kaasaskandmist.
NÕUANNE. Kõrghoojal (dets-veebr) peaks majutuse ja laagriplatsid Torres del Paine’is broneerima vähemalt neli kuud enne matka plaanimist. Broneeringud avanevad tavaliselt juunis/juulis.
Mis on parim aeg Patagooniasse külastamiseks?
Patagoonia suvi (november-märts): kõige populaarsem aeg Patagoonia külastamiseks on Argentina kevade lõpp, suvi ja sügise algus (Argentina aastaajad on vastupidised Eestile). Sel ajal on ilm nii Argentiina kui ka Tšiili poole peal mahedam ja soojem ja palju valget aega – päevad peaaegu sama pikad kui Eesti südasuvel. See on hea aeg matkamiseks, pingviinide ja vaalade vaatamiseks.
Kõige tihedam aeg algab detsembri keskelt. Novembri keskpaigast kuni selle ajani on rahvast vähem ja kevadine õitsemine. See ei tähenda, et ilm oleks igapäevaselt päikseline, soe ja vihmata. Öökülma ja lörtsi võib esineda ka suvel. Samuti puhuvad suvel kõige tugevamad tuuled, mis võivad ulatuda kuni 120 km/h. Kihiline ja hea riietus on A ja O!
Meie külastus jäi täpselt kõige populaarsemale ajale ehk vahetult enne jõule. Võrreldes Madeira ja mitmete teiste Euroopa populaarsete matkaradadega, oli rahvast ikkagi palju vähem – ei tundnud kordagi, et oleks rahvamassi sees. Ilmaga vedas väga – täpselt sellest nädalast läks soojemaks, taevas olid selge ja päevasel ajal ulatus temperatuur vahel isegi 20 kraadini. Vaid nädal enne sadas seal matkarajal veel lörtsi – ehk seda ette ei tea. Perito Moreno liustikumatkal olin mütsi ja jopega – päikese käes oli palav, aga nii kui tuul puhus, tõmbas seest külmaks.

Kuidas Argentina Patagooniasse minna?
Patagooniasse sõitmine Euroopast, eriti Eestist on omaette teekond. Rahvusvahelisi lende Patagoonia linnadesse ei ole, mistõttu peab igal juhul tegema vahepeatuse Argentina pealinnas Buenos Aireses (Tsiili poolele sõites Tšiili pealinnast Santiagost).
Buenos Airesest on kaks lennujaama, mistõttu mujalt tulles võib juhtuda, et peate lennujaama vahetama. Seda tegime ka meie – õnneks käib kahe lennujaama vahel shuttle buss, mistõttu midagi keerulist see ettevõtmine pole. Buenos Airesest saab lennata nii Barilochesse, El Calafetesse kui ka Ushuaiasse.

Kui soovite külastada mitut Argentina Patagoonia piirkonda, näiteks El Calafetet ja Ushaiast või El Calafetet ja Barilochest, siis ka nende vahel on vaja teha siselend. Argentiina Patagoonia põhilisse matkapiirkonda El Chalteni saab bussiga El Calafetest. Samuti saab sõita El Calafetest bussiga Tšiili poole peal olevasse Puerto Natalesesse, et külastada nende Torres del Paine’i rahvusparki. Sagedane Patagooniale keskenduv kahenädalane marsruut sisaldab Ushuaiat, El Calafetet ja El Chalteni ning Tšiili poole peal Torres del Paine’i rahvusparki.
Peamised lennufirmad on Aerolineas Argentinas ja odavlennufirmad Flybondi ning JetSmart. Meie kasutasime neist kahte esimest ja kõik sujus hästi. Lennupiletid ostsin otse lennufirma kodulehelt.
OLULINE! Kui Argentina veebisait küsib maksmisel dokumendi numbrit, veendu, et paned sinna ainult kaheksa tähemärki – muidu ei pruugi veebilehel makse ja broneering läbi minna (nt Flybondi). Lisa lihtsalt 8 esimest passinumbrit – selle küsimine on Argentinas kaardiga maksmisel tavaline (ka poodides).
Peamised peatuskohad Argentina Patagoonias
Argentina Patagoonia peamised peatumiskohad on El Calafate ja El Chalten, Ushuaia ja Bariloche.
1. El Calafate
El Calafate on üks peamisi linnasid, kuhu Argentina Patagoonias lennatakse. See asub Patagoonia lõunaosas ja asub 70 kilomeetri kaugusel Perito Moreno liustikust – tuntuim vaatamisväärsus Patagoonias!
El Calafate on kohustuslik vahepeatus minekul Argentiina Patagoonia matkapealinna El Chalteni või kui soovite edasi liikuda Tšiili Torres del Paine rahvusparki. Mõlemasse väljub El Calafate bussijaamast mitu bussi päevas.
Soovitan El Calafates olla vähemalt 3 päeva. Perito Moreno külastuse päevaks ärge planeerige lendu ega bussisõitu.

Kuidas minna El Calafate lennujaamast linna?
Lennujaam on El Calafate keskusest umbes 20-minutilise sõidu kaugu. Ühistransporti seal ei ole, mistõttu kaks ainsat varianti linna saamiseks on:
Lennujaama transfeer. Lennujaamast viib El Calafate kesklinna spetsiaalse shuttle buss (ühistransporti pole). Selle saab broneerida lennujaama väljapääsu juures (võimalik ka kaardiga maksta) – otsige VES Patagonia kirja. Kuna El Calafatesse väga palju lende pole, on transfeeri väljumisajad kohandatud lennuplaaniga. Buss viib teid hotelli juurde. Samuti saate broneerida transfeeri hotellist lennujaama – mina broneerisin päev varem Whatsappi kaudu endale transfeeri ning hommikul kell 6:00 hommikul ootas mind buss hotelli ees.
Takso. Juhul kui teie reisiseltskond on 3-4 inimest, on ka takso hea ja võib-olla isegi odavam variant. Uberit, Cabifyd või teised taolised taksotellimise rakenduses El Calafates puuduvad. Lennujaamas on takso variante küll, aga olen kuulnud, et vastupidisel suunal on olnud juhtumeid, kus linnast varahommikul lennujaama minnes on takso saamisel probleeme esinenud.
Kus ööbida El Calafates?
El Calafate pole suur – soovitan majutuskoha valida kesklinna või seal maksimaalselt 20-minutilise jalutuskäigu kaugusele. Kui liigute bussiga El Chalteni, soovitan valida majutuse bussijaama lähedusse.
🏨 Hostería Los Gnomos – väga positiivne kogemus Patagoonias. Lihtne ja ilus külalistemaja, ilusa aia ja suurepärase omanikuga. Hommikusöök oli Patagoonia kohta täiesti arvestatav (eriti võrreldes teiste kohtadega) ja hinnaklassilt üks parimaid. Kesklinna oli umbes 15-minutiline jalutuskäik ja bussijaama vaid 5 minutit. Ööbisime hiljem ka teises kohas kesklinnas, aga Hosteria Los Gnomos oli parim kogemus.

Mida teha El Calafates?
Perito Moreno liustik
Perito Moreno liustik on El Calafate piirkonna peamine vaatamisväärsus. Paljud arvavad, et see asub El Calafate kõrval, kuid tegelikult on see umbes 70 km kaugusel. Suurem osa külastajaid aga elab El Calafete linnas, mist on ka transfeeriga tuuride alguspunkt. Liustiku külastamisest kirjutasin eraldi postituse, mille leiad siit.

Laguna Nimez on looduskaitseala
El Calafate linnast paari sammu kaugusel järve ääres asub suur looduskaitseala, kus on väga tore paar tundi jalutada ning sealse rikkaliku ökosüsteemide ja lindude kohta rohkem teada saada. Tõmbenumbriks on muidugi roosad flamingod – nägime need kenasti ära. Sissepääs on tasuline ja aega kulub sinna ca paar tundi.

Estanciad ehk traditsiooniliste Argentina rantšod
El Calafate on nende poolest väga tuntud. Tavaliselt soovitatakse just rantšo kogemuse saamiseks Patagoonia piirkonda. Rantšos saab tutvuda gaucho eluviisiga (Argentina rahvapärane sümbol – julge ja osav ratsanik), ratsutada ja proovida tüüpilist Patagoonia rooga lambalihast. Samuti on seal võimalik ööbida. See pole küll odav lõbu, aga teiste tagasiside on olnud ainult positiivne. Kahjuks meil selleks aega ei jätkunud ja kuna meie Lõuna-Ameerika reis on pikk, peame ka eelarvel rohkem silma peal hoidma.
🐴 Soovitatud rantšod El Calafetes läheduses
Nibepo Aike. Estancia Nibepo Aike pakub poolepäevaseid dia de campo kogemusi, mis hõlmavad 3-tunnist ratsutamist ja lõunasööki traditsioonilisest Patagoonia lambalihast. Kuna rantšo asub Glacieri rahvuspargi piirides, pakub see võrratuid vaateid Perito Moreno liustikule. Lisaks on seal võimalik ka ööbida. Antud Estancia kohta sain kõige rohkem soovitusi.
Teised kohad, mida tasub kaaluda on näiteks Estancia 25 de Mayo ja Estancia Cristina.
Vaata rohkem infot ja broneeri El Calafate tuurid siit
🍽️ Söögikohad, mida soovitan El Calafates külastada
- Mi Viejo – väga hinnatud restoran Patagoonia klassikalise toiduelamuse saamiseks. Kindel soovitus on proovida nende lammast, mis on üks tuntumaid roogi antud piirkonnas. Kindlasti on vaja teha enne broneering (Google reservation töötab), kuna tegemist on populaarse kohaga.
- Acuarela – populaarne jäätisekohvik. Proovide kindlasti Calafate maitset.
- El Gaita Pizza Bar – kodurestorani atmosfääriga pitsarestoran. Maitsev ja üsna odav.
- Calafate Coffee Roasters – kohvi
Sim kaardi saab El Calafetest osta näiteks siit (Claro) – super odav ja teenindaja aitab teil selle käima panna ka väikse lisatasu eest.



2. El Chaltén
El Chalténi kutsutakse Argentina matkapealinnaks. Patagoonia sümboli Mount Fitz Roy jalamil asuv El Chalten on sisuliselt nagu väike kuurort, kus kõigi turistide huvi on randade asemel mäed ja matkamine. Vaid kolmetunnise bussisõitu kaugusel El Calafate lennujaamast ja Perito Moreno liustikust.

Matkaradade valik on lai ja mis eriti tore – need asuvad El Chaltenist vaid mõne sammu kaugusel. Just sealt algavad ühed Patagoonia kõige tuntumad matkarajad nagu näiteks Laguna de los Tres (loe rohkem matkaradade kohta siit), millest enamik pakuvad erinevaid suurepäraseid vaateid Mount Fitz Royle. Kui olete kuulnud Tšiili Torres del Paint matkast, siis El Chalteni matkad on lihtsalt teisel pool Andide mäeahelikku.
El Chalteni atmosfäär on ka õhtuti väga tore. Seal on mitmeid restorane, baare, väikeseid pagariärisid. Võrreldes El Calafatega on atmosfäär mõnusam ja meile meeldis seal rohkem – inimesed kõnnivad matkariietes, jagavad päevaseid muljeid ja on rõõmsad.
Oluline: Internetiühendus (nii wifi kui ka 4G) on El Chaltenis väga halb ja aeglane. Kindlasti ära planeeri töiseid tegevusi sellesse perioodi.
🍽️ Söögikohad, mida soovitan El Chalténis külastada
- Heladería Domo Blanco – linna tuntuim jäätisekohvik
- Veinibaar La Vinería – väga mõnus atmosfäär, hea söök ja kokteilid ning veinid (mine Happy Hour ajal).
- Fresco bar – hea ja noorusliku atmosfääriga õllebaar klaasmajas, maitsvad tacod
- La Cervecería Chaltén – armsa aiaga väike restoran-õllebaar
🏡 El Chalten Öömaja
El Chalteni majutuskohad on saadava kvaliteedi eest üsna kallid (võrreldes El Calafatega tunduvalt kallimad) Hommikusöök on tavaliselt väga lihtne – röstsai ja midagi sinna peale. Broneeri majutus võimalikult varakult, sest hinnad tõusevad väga kiiresti. Maksmine toimub sageli kohapeal dollarites – sel juhul pakutakse soodsamat hinda (kuna Argentina majanduspoliitika on muutumises, võib see tulevikus olla teisiti).
Meie ööbisime külalistemajas nimega Tranqueras Lodge – peamiselt hea asukoha ja hinna pärast. Tuba oli lihtne, puhas ja korralik. Hommikusöök oli väga lihtne, aga sai isegi munaputru, mis oli lisaks tavalisele röstsaiale suur boonus. Ei midagi erilist, aga selle hinna eest üks parimaid ja korralik öömaja.
🚌 Transport El Chalteni
Buss, rendiauto, privaattransfeer. El Chalteni minekuks on vaja lennata esmalt El Calafatesse. Kõige lihtsam ja odavam variant on sealt edasi sõita bussiga, mille väljumised on suvisel ajal vahemikus 8:00-18:00. Pileti saab osta bussijaamast kohapealt. Kõrghooajal soovitati igaks juhuks ette osta, mida tegime taqsa lehekülje kaudu.
3. Ushuaia
El Calafatest 565 kilomeetrit linnulennult lõuna pool ehk poolteist tundi lennukiga sõites on Ushuaia Lõuna-Argentiina Patagoonia populaarne sihtkoht. Sinna on otselennud nii Buenos Airesest kui ka El Calafatest.
Miks minna Ushuaiasse?
Tegemist on maailma kõige lõunapoolsema linnaga, mistõttu on see paljude turistide jaoks oluline linnuke reisiraamatusse. Kuigi Tšiili poole peal on veel lõunapoolsemaid asulaid, ei anna need linna mõõtu välja. Samuti on Ushuaia koht, kust saab minna paadiga tuurile, et näha pingviinide kolooniat. Paljud miskipärast seostavadki Patagooniat pingviinidega – tegelikkuses on see üks väike täpike.
Tšiili ja Argentina vahel jagatud saare Tierra del Fuego lõunatippu tähistav endine karistuskoloonia on nüüd värav Antarktikasse ning oktoobrist märtsini toimuvad kümned kruiisid, et külastada Valget mandrit ehk Antarktikat. Antud kruiis on üldiselt rikkama reisiseltskonna pärusmaa – tavaliselt võib arvestada inimese kohta umbes 10 000 euroga.

Mida teha Ushuaias?
Kruiis Beagle’i kanalil
Üks peamine põhjus, miks Ushuaiasse minnakse on pingviinid, kelle nägemiseks peab võtma kruiisi Beagle kanalil. See hõlmab vee loomade vaatlust, Les Eclaireursi majakat ja jalutuskäiku Bridgesi saarel (kus saate teada kohaliku taimestiku ja loomastiku ning põlisrahvaste kogukondade kohta). Pingviine näeb vaid paadi pealt – saarel tavalise tuuri raames käia ei saa.
Tuuride variante on mitmeid – poolepäevane tuur ei hõlma pingviinide nägemist. Kui see on sulle oluline, siis kindlasti võta terve päeva tuur. Broneeri ja vaata Ushuaia ekskursioone siit.

Jalutage pingviinidega Martillo saarel
Kui soovite Ushuaias pingviine lähedalt maa pealt näha, on selleks vaid üks ekskursioon – ja päris kallis. Saarel on ainult üks volitatud ettevõte, mis pakub ringreise Martillo saarel endal, võimaldades teil jalutada kahe seal elava pingviinitõu seas. Pingviinid on ainult Martillo saarel Ushuaias oktoobri keskpaigast aprilli keskpaigani. Martillo saare tuuri saab broneerida siit.
Tierra del Fuego rahvuspark
Nagu kõigis teistes eelnimetatud kohtades, on ka Ushuaias matkavõimalusi. Parque Nacional Tierra del Fuego (Tierra del Fuego rahvuspark) on tuntud oma matkaradade poolest, mis viivad teid mööda ja mõnel juhul ka Beagle’i kanali kohal, kust avaneb võrratu vaade. Need on küll vähemtuntud võrreldes El Chalteni ja Torres del Paine’i matkadest.
Miks me Ushuaia reisikavast välja jätsime?
Ushuaia peale võiks arvestada 3-4 päeva. Kuna meie Patagoonia reis oli kokku vaid nädala, otsustasime keskenduda rohkem ühele piirkonnale ehk Calafatele ja El Chaltenile. Ainult 1-2 päevaks kiirkülastuseks ja nii öelda “risti kirjapanemiseks”, tundus Ushuaiasse minek liiga kulukas. Plaanime loomavaatlust teha rohkem märtsikuus Galapagosel – meile meeldib see soojemas kliimas vaatlemine rohkem.
Kui olete pikemal Patagoonia reisil, soovitaksin aga Ushuaia kindlasti enda reisikavasse lisada. Otsustasime, et jätame selle tulevikuks, kui kunagi Antarktika kruiisile lähme ja rikkamad oleme.
4. Bariloche
Põhja-Patagoonias Andides järve kaldal asuvat Barilochet peetakse sageli Patagoonia kõige võluvamaks linnaks. Rohked järved, lopsakad metsad, Šveitsist inspireeritud arhitektuur ja suurepärased šokolaadipoed (mitte asjata ei kutsuta seda šokolaadipealinnaks) – sageli öeldakse, et see meenutab rohkem Euroopat kui Lõuna-Ameerikat.

Bariloche lähedal asub Argentina järvede piirkond, kus on mitmeid erinevaid matkaradu. Bariloche on värav Nahuel Huapi rahvusparki – suur kaitseala, mis on tuntud mitmekesise taimestiku ja loomastiku poolest. Park sobib suurepäraselt matkamiseks, linnuvaatluseks ja põlise loodusega tutvumiseks. Bariloche sobib hästi ka neile, kes pikkade matkade fänn ei ole, kuna seal on ka imeliste vaadetega lühemaid ja lihtsamaid matkaradu. Talvel on Bariloche tuntud suusakuurort.
Meie Bariloches ei käinud, kuna aega ei jätkunud. Tegemist tundub tõesti väga võluva kohaga, aga see tundus mulle olevat natuke liiga sarnane Euroopaga. Kuna veetsime Patagoonias vaid nädala, tahtsime kogeda midagi teistsugust ja erilisemat.
Argentina Patagoonia tuntuimad vaatamisväärsused
1. Perito Moreno Glacier, El Calafete
El Calafatet nimetatakse Tierra de los Glaciareseks ehk liustike maaks ning selle kõige tuntum liustik on Perito Moreno. See küll pole kõige suurem liustik, aga ükski teine pole nii lähedalt vaadeltav ja kättesaadav turistidele. See on kahtlemata ⚡️“bucket list” koht ja üks meie ägedamaid elamusi Patagoonias. Pole muud öelda, kui et VÕIMAS – eriti kui suured jääkamakad järve murduvad.
Variante Perito Moreno külastamiseks on mitmeid – iseseisvalt jalutamine vaateplatvormidel, pikk või lühike matk liustikul, laeva- või kajakisõit. Seda saab teha nii omal käel kui ka tuuriga. Oluline on siin kohe ära mainida, et liustikumatka saab teha ainult tuuriga – ainult ühel firmal on selleks litsents ja soovitan tuuri broneerida võimalikult vara. Pole jällegi odav lõbu, aga seda TÄIEGA VÄÄRT!
Detailse Perito Moreno liustiku külastamise juhendi ja ülevaate meie kogemusest leiate postitusest ⬇️
2. Mount Fitz Roy ja El Chalten’i matkarajad
Kuigi El Chalteni mägiküla asutati alles 1980. aastatel, on see praegu üks põhilisi baase Argentina Patagoonia parimatele matkaradadele. Matkade suurim “tõmbenumber” on vaated Mount Fitz Roy teravale mäele. Tšiili poole pealt Torres del Paine matkaradadelt näeb sarnaseid kohti, ainult et teiselt poolt – paljude sõnul on Argentina vaade natuke parem, aga ise jään siin vastuse võlgu.



Kõik El Chalteni matkad on päevamatkad, kuhu pääseb otse külast. Suuremad matkasellid saavad teha ka mitmepäevaseid matkasid ja jääda ööseks mõnele telkimisalale (telki saab El Chaltenis rentida).
Janis oli El Chaltenist vaimustuses – linn täis matkapoode, matkavarustust ja inimesi, kes kannavad surfipükste ja plätude asemel hea haakuvusega saapaid ja tuulekindlat jopet. Peame end ise mugavateks matkasellideks, kellele meeldivad 10-20 km päevamatkad, kaasas väike seljakott ja õhtuks tagasi hotellis. El Chalten on selleks ideaalne – kahe sammu kaugusel keskusest on rohkelt radu, mõned neist väidetavalt parimad Patagoonias.
CHALTEN MATKA NIPP: El Chaltenis tasub varuda rohkem päevi, et ilmale vastavalt rajale minna. Kohale jõudes kontrollige prognoosi ja reserveerige kõik päikesepaistelised päevad matkadeks, kus soovite näha Fitz Royd. Pilves päevadel on Fitz Roy tipud pilvedes.
El Chalteni radade sissepääsutasud
Alates 2024. aasta oktoobrist pole El Chalteni rajad enam tasuta. Kuna rajad on viimaste aastatega muutunud nii populaarseks, otsustati nende korrashoidmiseks kehtestada sissepääsupilet. Meie külastus oli 2023. aasta lõpus, misõttu pääsesime sellest.
Pileti saab osta Internetist lehelt https://ventaweb.apn.gob.ar/reserva ja seda kontrollitakse, kui sisenete valitud sissepääsuväravast.
El Chalteni matkarajad, mida soovitame
Meie tegime El Chaltenis kolme päevaga kolm matka – kokku umbes 65 kilomeetrit jalutamist ja 2,5 kilomeetrit ülesmäge. See oli päris väsitav – rohkemate päevade korral oleks võib-olla ühe lühema matkapäeva teinud vahele. Õnneks polnud meil suuri matkakotte vaja kaasas tassida.
Ilmaga meil vedas 100%! See sinine taevas, mis minu piltidel vastu vaatab, pole garanteeritud. Mount Fitz Roy vaate jaoks on aga oluline selge taevas. Kohtasin ka eestlasi, kes seal mõni päev enne meid suure tuule ja pilve sees üles ronisid ning midagi ei näinud.
Aga lühidalt ka matkadest. Janis on meie pere matkaplaneerija – minul on vaja vaid kohale minna. Kasutasime nagu alati Alltrails äpi tasulist versiooni, mis toimis Patagoonias probleemideta. Samuti on kõik rajad hästi märgistatud ja heas korras.
🥾 Laguna de los Tres
Pikkus (edasi-tagasi): 24 km, millest tõus: 1090 m
Laguna de los Tresi matk Fitz Roy mäe jalamile on Argentina kõige kuulsam matk. Kui teil on El Chaltenis aega ainult üheks matkaks, siis peaks see olema Laguna de los Tres. Valisime antud matka päeva väga hoolikalt, et oleks võimalikult päikseline.



Kogu matka keskmeks on Fitz Roy mägi – juba algusest peale silmate seda. Rada ise oli muidu üsna tasane, välja arvatud järsk lõpuosa – viimased 2 kilomeetrit on raske tõus mööda väga halba lahtiste kividega teekatet. Ega allatulek ka just parem polnud. Aga muidugi see laguunivaade Fitz Royle on seda väärt. Veetsime seal süües ja imetledes umbes 1,5 tundi. Kahju oli, et bikiine kaasas polnud – oleks saanud jäises järves ujumise teha.
Kuna Fitz Roy on kõige populaarsem matk, on seal ka rohkem rahvast. Samas võrreldes jällegi Madeira kuulsate matkadega, oli inimesi mõõdukalt. Soovitan ikkagi võimalikult vara rajale minna. Populaarne on ka päikesetõus Fitz Royl. Selleks peab jalamil enne tõusu telgis ööbima ja hommikul mäest üles ronima. Kuna viimane teeosa on väga halb, on pealamp sel juhul väga vajalik. Päikesetõusumatk on soovitatav rohkem kogenud matkasellidele.
Nõuanne: matkakepid on sellel rajal väga suureks abimeheks. Soovitan need rentida või kaasa võtta.
🥾 Laguna Torre
Pikkus (edasi-tagasi): 18 km, millest tõus: 530 m
Laguna Torre on pärast Laguna de los Tres populaarsuselt teine matk, mis viib läbi oru Cerro Torre laguuni ja liustiku juurde. Meie jaoks oli see kolmas matk ja neist kindlasti kõige lihtsam. Tõusu oli vähe ja rada suuresti varjus. Samal ajal oli see ilmselt ka kõige igavam rada.
Vaade, mis kohale jõudes liustikule, järvele ja mägedele avanes oli muidugi super. Pidevalt oli kosta liustiku murdumist eemal kanjonis. Meil kulus matka peale umbes 4,5h (pluss 45 minutit koha peal).

🥾 Loma del Pluegue Tumbado
Pikkus (edasi-tagasi): 19 km, millest tõus: 1137 m
Pliegue Tumbado on veel terve päeva matk, mis võtab aega umbes 6-9 tundi. Kui ülejäänud matkad lähevad erinevate tippude jalamile, siis see matk viib üles mäe otsa ja pakub 360 kraadist panoraamvaadet Mount Fitz Royle ja ümbritsevatele järvedele. See muidugi tähendab, et terve esimene pool rajast on ülesmäge ja teine pool allamäge.
Meile oli see kõige esimene matk – jõudsime el Chalteni umbes kell 12:00 ja läksime rajale kell 13:00. Oma tõusu poolest kindlasti kõige raskem matk, aga raja poolest kõige vaheldusrikkam ja huvitavam. Viimane tõus oli ikka väga korralik mööda musta liiva ja klibu, kus vahepeal pidi isegi natuke ronima ja üle lume minema.
Oli raske isegi meile – ise arvame, et hetke füüsiline vorm on üsna hea. Matkakepid oleks olnud suureks abiks ka sellel rajal. Aga vaade tipus oli seda väärt. Olime seal sel hetkel ainukesed inimesed ja kaasa võetud võileib oli kirsiks tordil.
Tagantjärgi oli see üks meie lemmikmatk El Chaltenis. Hea meel oli selle üle, et valisime selle kõige esimeseks, kui veel puhanud olime.



3. Tierra del Fuego ja pingviinid, Ushuaia
Pingviinide vaatlus Ushuaia lähedal asuval Beagle kanalil on kindlasti üks Argentiina Patagoonia tõmbenumbreid ja kuulsamaid atraktsioone. Lisaks saate öelda, et olete olnud maailma kõige lõunapoolsemas linnas ehk Ushuaias.
Linnast vaid 13 kilomeetri kaugusel on häid matkavõimalusi pakkuv Tierra del Fuego rahvuspark. See pole küll nii kuulus kui El Chalteni ja Torres del Paine’i matkarada, aga kuuldavasti pakub suurepäraseid matku. Ise sinna ma ei sattunud, mistõttu oma kogemust jagada ei saa. Lugege rohkem infot Ushuaia tegevustest siit.
Meie Argentina Patagoonia reisikava ja kogemus
Kui ühe sõnaga meie Patagoonia kogemus kokku võtta on see SUUREPÄRANE! Ja veel…Perito Moreno, liustikumatk, Fitz Roy, päevamatkad, väikesed mägikülad ja õhtused veinibaarid. Kui peaks midagi muutma või teisiti tegema, siis lisaks vähemalt ühe nädala juurde ja käiks ka Ushuaias ning mõnes rantšos. Kuna viibime Argentinas pikemalt, on farmi külastus ja ratsutamine planeeritud hilisemaks. Ushuaia külastus las jääb selleks ajaks, kui Antarktika kruiisile läheme. 😀

Tulevikus tahaks kindlasti ka Tšiili poole peal ringi vaadata. Kuna Torres del Paine vaated on üsna sarnased Argentina El Chalteni omale, ei tundnud, et praegu oleks tahtnud veel samas kandis matkata.
Lisan ka meie reisikava – ehk aitab kedagi planeerimisel. Rõhutan veelkord – soovitan kõrghooajal ööbimised ja tuurid varakult enne broneerida,
TEGEVUSED | ÖÖMAJA | |
---|---|---|
1. päev | ✈️Saabumine: lend Buenos Aires – El Calafate 04:05-7:20 am El Calafetega tutvumine: jalutuskäik Laguna Nimez loodus – ja linnukaitsealal | El Calafete |
2. päev | 9:00-19:00 Perito Moreno liustiku tuur: kõndimisrajad, paadisõit ja mini trekking liustikul | El Calafete |
3. päev | 🚌 Buss El Chalteni (08:15-12:00) 1. matk (pärastlõunal): Loma del Pliegue Tumbado 19 km | El Chalten |
4. päev | 2. matk: Laguna de los Tres + Monte Fitz Roy (24 km) | El Chalten |
5. päev | 3. matk: Laguna Torre (18km) 🚌 Buss El Calafetesse (19:00-22:00) | El Calafete |
6. päev | ✈️ Lahkumine: lend El Calafete – Buenos Aires | |
Mida Patagooniasse kaasa pakkida?
Patagoonia ilm on muutlik ja pakkimise nimekiri kindlasti sõltub sellest, mis aastajal sinna reisite ja kuhu lähete. Kuigi kõrghoojal ehk detsembrist märtsini on ilm soojem, puhuvad sel perioodil tugevad tuuled ja võib ikkagi vihma ning lörtsi sadada. Lisan pakkimise listi lähtuvalt enda kogemusest.
- Vihma – ja tuulekindel jope. Mul oli kaasas nii Uniqlo kokkupakitav jope kui ka vihmajope.
- Matkasaapad
- Kihilised riided – lühikesed matkariided, pikad matkariided. Pükstena kasutasin tavalisi retuuse.
- Päikesekaitse – päike on väga tugev (eriti liustikul), mistõttu tugev päikesekreem (vähemalt SPF 50) ja päikeseprillid on üliolulised.
- Nokamüts – matkamiseks
- Kindad ja müts – kindad on vajalikud liustikumatka jaoks, kuna lumi on kare ja kukkudes võite haiget saada. Mütsi kasutasin ka Perito Moreni liustikul
- Puhv – minu kindel asi igal reisil tuule kaitseks.
- Matkakott päevamatkadeks
- Akupank
- Veepudel – teel on palju ojasid ja järvesid, kus pudelit täita
- Matkakepid – kui reisite alumise pagasiga, SOOVITAN kindlasti kaasa võtta. Vajadusel saab ka rentida. Ise kahetsesin pea igal matkal, et neid ei rentinud.
Argentina Patagoonia soovitused kokkuvõtvalt
☀️Hooaeg: novembrist märtsini, kus ilm on soojem ja päevad väga pikad
⛅️Ilm: väga muutlik – tuul, vihm, päike.
🗓️Pikkus: varuda rohkem päevi, et oleks aega puhata ja Fitz Roy matkadeks parim päev valida.
🥾Matkad: hästi märgistatud ja saab iseseisvalt läbida; kasutasime Alltrailsi äppi
🏡 Majutus: tasub võimalikult vara broneerida, sest hinnad tõusevad kiirelt. El Calafete soovitus.
👕Riietus: kihiline ja vihmakindel, matkasaapad. Matkavarustust ja riideid saab rentida.
🌐 Internet: Osta kohalik sim kaart (Claro) – El Chaltenis on internetiühendus halb ja see ei sobi töötamiseks.
💸 Raha: kindlasti võta kaasa USA dollareid – nendega saab majutusel parimat hinda.
Argentina Patagoonia: korduma kippuvad küsimused

Kas on Patagoonias reisimine on kallis?
Kõige suurem kulu on lennupiletid. Juhul kui teie ainuke eesmärk sinna piirkonda minekul on Patagoonia, siis on see päris kulukas. Esmalt tuleb lennata Buenos Airesesse ja sealt vähemalt 3-4 siselendu, millest igaüks on vähemalt 100 eurot (hetkel hinnad tõusevad kiirelt ehk tulevikus ilmselt veel kallim). Lisaks on kallid veel erinevad ekskursioonid nagu näiteks liustikumatk ja pingviine vaatama viiv tuur. Majutuse osas on erinevaid variante ja toit võrreldes Euroopaga odavam (2023.a. lõpus).
El Chalten on selles suhtes hea (säästu variant) – saab lihtsalt kohale, hea ühendada Perito Moreno liustikuga ning kõik matkad on tasuta (pole rahvuspargi sissepääsu) ja ligipääsetavad El Chalteni linnast (ilma lisa transpordita).
Kuidas enda reisikava kokku panna?
Alusta sellest kui palju sul aega on ja mida soovid reisi jooksul kindlasti kogeda. Ideaalis planeeriksin minimaalselt 7-10 päeva, vähemalt 2 eri piirkonda. Ma ei soovita sõita ainult Perito Moreno liustiku vaatama – liiga pikk tee. Kindlasti külasta mõnda muud piirkonda veel. Samuti peaks sulle meeldima matkamine.
Miks Te ainult Argentina Patagoonias käisite?
Kuna reisime peamiselt Argentinas. Kaalusime El Chaltenist ka Torres del Paine rahvusparki sõitmist, aga see oleks tulnud väga suur lisakulu ja matkad tundusid väga sarnased. Samuti oleks sinna pidanud öömaja broneerima juba mitu kuud varem. Me oleme “mõõdukad” matkajad ehk 3-4 matkapäeva oli esialgu täiesti piisav.
Miks Ushuaia reisikavast välja jätsid?
Mulle tundus alguses, et sinna minek oleks vaid “linnukese” tegemiseks olnud – olen käinud kõige lõunapoolsemas linnas. Pingviinide tuur mind liiga palju ei huvitanud. Pärast uurisin rohkem ja natuke kahetsesin, et selle välja jätsime. Kui uuesti saaksin valida, siis lisaksin oma reisikavasse.
Kuidas linnade vahel liikuda?
El Chalteni ja El Calafate vahel on mitu korda päevas buss. Samuti El Chaltenist Tšiili poolele. Teiste olulise Argentina Patagoonia linnade vahel (El Calafate, Bariloche, Ushuaia) tuleb kasutada lennutransporti. Saab ka busssi ja autoga, aga see on mitmeid päevi kestev sõit.
Kuidas pääseda matkaradade juurde?
El Chaltenis on matkarajad linna kõrval – saapad jalga, riided selga ja saate rajale kõndida.
Kas El Chalteni matkarajad on keerulised ja vajavad ka varustust?
Enamik rajad, mida El Chaltenis tegime on mõõdukalt rasked – umbes 20 km pikad ja palju ülesmäge. Erivarustust vaja ei ole (matkakepid on soovitavad). Siiski soovitan enne natuke mujal matkata või trenni teha. Oli näha, et suurem osa inimesi, kes seal matkasid, olid seda ka varem mingil määral teinud.
Loe veel Argentina kohta:
- Buenos Aires – reisijuht
- Argentina Patagoonia: meie kogemus ja soovitused
- Patagoonia: juhend Perito Moreno liustiku külastamiseks
- Maailma suurim jugadekompleks Iguazu Falls – reisiinfo
- Piilu ka minu Instagrami Argentina postitusi ja highlightse.
Lisa kommentaar