Lõuna-Portugalis asuv Algarve rannik on üks tuntumaid puhkusepiirkondi Portugalis. Turism on Algarve suurim majandusharju ja tänu koroonale sai sellest ka meelispaik diginomaadidele. Päikesepaisteline ilm, kuldse liivaga rannad, imeline kaljune rannajoon – pole ime, et see on populaarne nii välisturistide kui ka kohalike puhkajate hulgas. Tegevust leiavad nii rannas peesitajad, matkahuvilised, surfarid kui ka pered, kelle reisi dikteerivad lapsed.

Reis Lõuna-Portugali Algarve rannikul
Nagu varasemalt enda Portugali teekonna sissejuhatavas postituses kirjutasin, on Portugal olnud juba lapsest saati üks minu unistuste riike. Ilmselt olid just pildid kuldsetest Algarve kaljudest ja ookeanist midagi, mis mulle eriti paeluv ja kutsuv tundus.
Algarvele jõudsin esimest korda aga 2022. aasta kevadel, kui sõbranna Elisega Portugali kuuks ajaks kaugtööd tegema läksime. Esimesed nädalad viibisime Lissabonis ja teised kaks Algarves, täpsemalt Lagoses. Nagu ikka kaugtöö puhul tegime päevasel ajal tööd – tänu ajavahele tavaliselt umbes kella kolme või neljani ja õhtuti ning nädalavahetustel avastasime piirkonda. Üldiselt tähendas see randa, matkamist, ümbritsevate linnade külastamist. Meie baasiks oli Lagos, mis on armas linn imeliste randadega ja kus on palju avastada. Nädalaks rentisime ka auto, et ümbruses ringi sõita – kindlasti soovitan seda!
Algarve on imeline piirkond – mõnus nii turismireisiks kui ka kaugtööks. Järgnevas postituses kirjutangi lähemalt, mida teada planeerides reisi Portugali lõunarannikule ja mida soovitaksin kindlasti teha. Lisan ka mõned restoranisoovitused – mitmed neist soovitatud mulle kohalike poolt.

Hea teada enne reisi
🗓️ PARIM AEG algarve reisiks
Kuigi Algarvet peetakse sageli aastaringseks reisisihtkohaks, on mõned kuud siiski tunduvalt paremad kui teised.
Aprill-mai ja september-oktoober: Parim aeg Lõuna-Portugali külastamiseks. Sel ajal on temperatuur üldjuhul soe, vihma minimaalselt ja turiste tunduvalt vähem võrreldes suvise kõrghooajaga. Sügise kasuks räägib see, et veetemperatuur on kõrgem kui kevadkuudel.
Juuni-august: Algarve kõrghooaeg, mis tähendab, et hinnad on kallid ja turiste väga palju. Seda eriti juulis ja augustis, mil ka kohalikud puhkavad. Väiksemad ja populaarsemad rannad on rahvast nii täis, et seal on rakse vaba kohta leida. Võimalusel väldiksin seda aega.
November-märts: Novembris ja märtsis võib olla päris häid ilmasid, kuid üldiselt antud periood jahedam ja vihmasem. Rannikuäärne ookean on üsna karm. Samal ajal siiski üks soojemaid kohti mandri Euroopas, mistõttu kaugtöötegijatele seal sel ajal meeldib. Hinnad on tunduvalt odavamad kui suvel ja turiste vähe. Matkamiseks on see hea aeg. Tasub arvestada, et enamikes Portugali majades puudub soojustus ja keskküte, mistõttu on need talvel jahedad ning rõsked.
⛅ ILM
Tavaliselt on Algarves üle 300 päikesepaistelise päeva aastas ja seda peetakse kõige parema ilmaga piirkonnaks Portugalis. Ookeani tuuled hoiavad seal temperatuuri mõõdukana, mis tähendab, et ka suvekuudel on rannikul harva üle 35 kraadi. Sama ei saa öelda mõnisada kilomeetrit eemal olevate Hispaania linnade kohta.
Juulis ja augustis sademeid praktiliselt pole. Keskmine vihmapäevade arv juunis ja septembris on vaid üks. Kevadel ja varasügisel on temperatuur tavaliselt 20-25 kraadi, mis on ideaalne nii rannapuhkuseks kui ka aktiivsemateks tegevusteks.
✈️ lennupiletid
I Faro lennujaam
Kõige lihtsam otse Lõuna-Portugali jõudmiseks on lennata Algarve pealinna Farosse, kus on üsna suur rahvusvaheline lennujaam. Eestist ja Lätis sinna kahjuks otselende ei ole. Parimad variandid Farosse lendamiseks:
- Lufthansa: sageli leiab üsna häid pakkumisi Tallinnast või Riiast ümberistumisega Frankfurdis, Münhenis või Zurichis. Soovitan hoida silm peal trip.ee või proovida ise momondos erinevaid kuupäevade kombinatsioone.
- Norweigan Airlines: Nii Stockholmist kui ka Oslost on otselennud Farosse ja vahel leiab pileteid päris hea hinnaga. Pileti Stockholmi või Oslosse peab ostma sel juhul eraldi, kuid mõlemasse on odavlennufirmadega otselennud Tallinnast (Stockholmi Ryanair, Oslosse Norweigan). See tähendab, et lennuajad ei pruugi hästi klappida ja võib juhtuda, et peate kahe lennu vahel veetma öö transiitriigis. Vahel võib selline ümberistumine koos majutuse ja söögiga olla üsna kulukas. Trip.ee kahjuks neid variante väga palju ei kuulutata, mistõttu soovitan ideede kogumiseks kasutara Azair lehte või lennufirma enda kalendri vaadet.
II Lissaboni lennujaam
Teine variant on lennata Lissaboni ja sealt tulla bussi või rendiautoga Algarvesse. See võtab aeg umbes 3,5 tundi ja võimaldaks sama reisi jooksul külastada ka Portugali pealinna. Lennuvõimalustest Lissaboni kirjutasin lähemalt postituses Lissaboni reisi planeerimine.
Buss Lissabonist Lagosesse: Lissabonist Lagosesse sõidab palju busse. Bussid on head ja sõidavad umbes 3: 45. Pilet tasuks broneerida ette (link siin), kuna hinnad muutuvad ajaga kallimaks ja igale bussile on teatud arv sooduspileteid. Tavaliselt maksab üks suund 10-30 eurot. Lissabonis on kaks jaama: Sete Rios ja Oriente. Kesklinnas viibides tasub valida jaam Sete Rios, lennujaamast tulles jaam Oriente.
III Kombineeri lennujaamasid
Kolmas variant on kombineerida Faro ja Lissaboni (või ka Porto) lennujaam. See on ideaalne, kui soovite roadtrip stiilis reisi teha. Piletid on nii ostes tavaliselt kallimad, kuid Lufthansa korral saab kasutada multi-city varianti, mis tähendab, et rakenduvad edasi-tagasi pileti hinnad kuigi saabumis- ja lahkumislennujaam on erinevad.
🚘 AUTORENT
Soovitan tungivalt Algarves viibides auto rentida. Linnade vahel on ka toimiv bussiliiklus, kuid matkaradadele ja randadesse liikumine on tunduvalt keerulisem. Kui terveks perioodiks auto võtta on liiga kallis, soovitan seda teha kasvõi mõneks päevaks. Meie elasime Lagoses kaks nädalat ja auto oli sellest nädal. See tundus täiesti piisav aeg. Soovitan auto broneerida võimalikult vara.
Mina olen tihti leidnud häid pakkumisi Discovercars lehelt. Lisaks võtan alati juurde täiskindlustuse. Algarvel kasutasin firmat Lagorent.
Oluline teada! Portugalis on kiirteed elektroonilise maksmisega, mistõttu veendu, et koos autorendiga saad ka Via Verde karbi, mis makse registreerib.
🏨 MAJUTUS
Parim linn pikemalt peatumiseks on Lagos, mis on 90 km kaugusel Farost. Seal on ühed Algarve ilusamad rannad, armas vanalinn ja palju toidukohti. Suuruselt samuti täpselt paras – mitte liiga suur ega väike. Lagos on ka kaugtöötajate peamine sihtkoht Lõuna-Portugalis. Samuti on tore linn elamiseks Lagose kõrval olev vaiksem Carvoeiro. Surfarid suunduvad üldjuhul Sagrese juurde. Farot ja Albufeirat ma peatuspaigaks ei soovitaks. Esimene on rohkem suurlinn ja teine on täis purjus Briti turiste, kes sinna pidutsema on läinud.
Mina elasin kaks nädalat Lagose külalistemajas Safari Beach guest house, mis asub vanalinnast umbes 20-minutilise jalutuskäigu kaugusel. Armas koht rahulikus elamurajoonis koos köögi kasutamise võimalusega. Töö tegemiseks seal väga häid ruume polnud, mistõttu kasutasime sageli coworkingut ja kohvikuid.
👩🏼💻 INTERNET JA KAUGTÖÖ
Lagos on diginomaadide seas populaarne linn ja Lõuna-Portugali peamine kogunemiskoht. Internet on hea ja linnas on mitu coworking kohta, mille leiab Googlest üles ja mida saab päeva kaupa rentida. Võrreldes Lissaboniga on töötamiseks sobilikke kohvikuid vähe, aga mõne siiski leiab. Peab arvestama, et need on üsna täis. Sellised kohvikud on näiteks The Studio – Coffee Roasters & Café ja Black and White Coffee Shop. Kõige parem oleks rentida majutuskoht, kus on töötamiseks sobivad tingimused.
Facebookis on mitu gruppi välismaallastele Algarves, kus saab infot sealse elu kohta. Nendeks on Algarve Expats , Portugal ja Lagos Digital Nomads – Algarve, Portugal.
💰 HINNATASE
Algarve on turismipiirkond, mis tähendab, et hinnad on vastavad. Suvehooajal on majutus ja autorent üsna kallid. Restoranid on üsna sarnasel hinnatasemel (või natuke odavamad) nagu Eestis. Korteri rentimine on kõige suurem kulu ja sarnaselt Lissabonile üsna kulukas. Hinnataseme üldpildi annab Numbeo.
Mida teha Lõuna-Portugalis Algarve rannikul?
Nagu sissejuhatuses mainisin, on Algarvel tegevust nii aktiivsele reisijale kui ka inimesele, kes otsib rannapuhkust. Samuti on ka erinevaid lastele mõeldud teemaparke. Järgnevalt kirjutan enda lemmikutest linnadest, randadest ja matkaradadest, mida soovitan külastada. Kuna veetsin pikemalt aega Lagoses, on suur osa soovitusi just keskendunud seal ümbruses olevatele kohtadele.
Lõuna-Portugali linnad ja külad
Lagos
Lagos on linn Portugali lõunaranniku lääneosas. See on kuulus imeliste randade ja ookeanisse langevate kaljumoodustiste poolest. Seal on võluv vanalinn mitmete restoranide ja kohvikutega, jahisadam ning toredaid jalutuskäike rannikul. Lagose linn asub paljude erinevate randade ja turistide seas populaarsete vaatamisvääruste keskel, mistõttu saab autoga umbes 30 kuni 60 minutiga sõita pea igale poole. Nagu varasemalt mainisin on Lagos kindlasti üks parimaid kohti, kus Algarvel elada.



🌊 Lagose rannad
Lagoses on ühed parimad rannad Algarvel. Mitmed neist on väga väikesed, mistõttu suvehooajal on raske liival vaba kohta leida. Minu rannasoovitused:
- Praia don Ana – populaarne rand, mis asub Lagoses kuldsete kaljude vahel.
- Praia de Camilo – väike rand kaljude vahel Praia don Ana lähedal. Randa jõudmiseks peab laskuma pikkadest treppidest, mis on populaarne pildistamiskoht. See on paljude lemmikrand ja üsna väike, mistõttu suvel väga täis.
- Praia de Porto Mos – pikk ja lai rand; tuulisem ja suuremate lainetega, mistõttu on see populaarne surfarite seas. Võrreldes eelnevate randadega on ruumi tunduvalt rohkem.



🥾 Lagose matkad ja jalutusrajad
- Ponta da Piedade – kohustuslik jalutuskäik Lagose kaljumoodustiste vahel. Soovitan teha väikeseid kõrvalpõikeid laudteest, et avastada mõnda pisemat rada. Samuti on võimalus võtta tuur, et paadi või süstaga koobaste vahele sõitma minna.
- Passadiços da Ponta da Piedade – veel üks suurepärane võimalus jalutamiseks kaljude vahel. Seal leiate ka varjatud trepid Praia do Canavial, mis on väike kivine ja privaatne rand. Tore koht piknikuks või omaette raamatulugemiseks, mõtisklemiseks.
- Fishermen’s Trail (Luz-Lagos)- Prada de Porto Mosi juurest saab teha ka toreda jalutuskäigu suurepäraste rannikuvaadetega kõrvaloleva linna randa Praia de Luzi.
- Lisaks on palju jalutamisvõimalusi Praia don Ana ja Praia do Camilo randade vahel – lihtsalt jalutage seal ringi ja uurige väikseid radu.
Tip! Kayaki tuur Lagose Ponta da Piedade koobaste vahel on kindlasti soovitatav! Vaata erinevaid tuuri võimalusi siin.



🍽️ Lagose restoranid
- O Camilo – kalarestoran soovitatud kohaliku poolt
- O Mexilhao – kalarestoran soovitatud kohaliku poolt
- O Barrigada – väga kohalik kalarestoran
- Casa do Prego – väga hea liha ja kohaliku toidu koht, mis soovitati Lagose elaniku poolt. Signatuurroog on must sealiha = porko preto. Samuti hea tuunikala pica pau ehk vorsitaldrik.
- Lagos Beer & Co – elav muusika kolm korda nädalas, hea atmosfäär.
- The Garden – väga armas hea meeleoluga aiarestoran; toit on okei (tellida kala, lihavalik, õunakook), väga soodsad hinnad, vajab broneerimist.
- Peppers Bar – parim valge sangria baar, mis on soovitatud kohaliku poolt.
- The Studio – Coffee Roasters & Café ja Black and White Coffee Shop – kohvikud arvutiga töö tegemiseks.
Ferragudo
Ferragudo on väike rannikulinn Lagosest umbes 40 kilomeetri kaugusel. Keskus asub kanali ääres ja Lagosega võrreldes on see tunduvalt rahulikum. Kogu kanali ala on täis krabivõrke ja paate, mistõttu on linnas palju mereannirestorane. Tore linn, kus jalutada, süüa õhtust või isegi jääda mõneks ööks. Mina kogesin seal imeilusat päikeseloojangut vaatega kanalile. Kohalike soovitusel tasub sisse astuda ka Club Nau rannabaari, kuhu ma kahjuks ise ei jõudnud.

Carvoeiro
Ferragudost paar kilomeetit ida suunas on Carvoeiro – samuti armas väike rannikulinn valgete omapäraste majadega, mille järgi tunneb selle piltidelt ära. Võrreldes Lagosega vaiksem ja vähem turiste ning väga hea atmosfääriga. Järgmine kord Algarvele minnes kaaluksin ilmselt ka seal paari öö veetmist.
Soovitused:
- Linna juures on rand nimega Praia de Carvoeiro, mis võib-olla pole nii maaliline kui Lagose rannad, aga täiesti arvestatav ja ilus rand (tase, millega võrdleme on kõrge).
- Algar Seco – populaarne ookeaniäärne laudtee, kus saab teha lühikese jalutuskäigu. Seal asub ka populaarne kalju sees olev aken, mis on tunduvalt vähem muljetavaldav kui piltidelt. Ülejäänud jalutuskäik on tore.
- Happy’s Restaurant: hea ja super teenindusega restoran, mida juhib ülimalt sõbralik hollandlane, kes personaalselt hoolitseb, et kõik külalised oleksid õnnelikud. Soovitan tellida lihavardaid või fish&chips, mis on selle signatuurroad. Samuti on mitmeid vegan variante.
Tavira
Väike linn valgete majadega Hispaania lähedal 115 km kaugusel Lagosest. Meile Taviras väga meeldis – jalutasime seal niisama ringi ja avastasime väikseid vanalinna tänavad ning butiikpoode.
Tavira lähedal on tuntud linnuvaatlus- ja matkateed, mida tasub külastada, kui on huvi lindude vastu.



Sagres
Sagreses on portugali populaarne surfilinn, kus on võimalik surfata aasta ringi. See on palju väiksem ja vähem turistilik kui teised kohad Algarves, pakkudes samas laia valikut restorane, baare ja majutusvõimalusi. Sagrest teatakse randade poolest, mis on populaarsed nii päevitajate kui ka surfajate seas.
Linn asub 40 kilomeetrit Lagosest lääne suunas ja enamik turiste läheb Sagresesse peamiselt sealt mõne kilomeetri kaugusel oleva Cape St. Vincenti majaka pärast, mis on Euroopa kõige edelapoolsem koht. Kõige parem aeg sinna minekuks on päikeseloojang ja sellele eelnev kuldne tund. Kindlasti pole te sel ajal seal üksi, sest see on üks populaarsemaid päikeseloojangu kohti Lõuna-Portugalis. Soovitan kaasa võtta midagi soojemat, kuna seal on alati tugev tuul.



Võib vahele jätta: Faro, Albufeira, Portimao
Lisasin siia ka linnad, mis minu arvamusel ei vääri eriti palju aega.
- Faro – suur linn, mitte nii ilusad rannad. Läheksin sinna ainult lennujaama pärast.
- Albufeira – tuntud väga turistilik linn, mis on peamiselt orienteeritud pidutsemisele. Väga populaarne briti poissmeeste seas ja isegi päevasel ajal olid vanalinn täis purjus britte. Minu jaoks sarnase atmaosfääriga Mehhikos asuvale Cancunile, mis on võrreldes ülejäänud Algarve linnadega väga erinev. Rand on see eest ilus ja lai.
- Portimao – Lagose lähedal olev suurem linn. Soovitaksin sinna minna ainult juhul, kui on soov šopata, sest seal on lähimad suured keskused.
Parimad Algarve rannad
Imelised kuldse liivaga rannad on üks peamine põhjus, miks Algarvele minnakse. Randu on seal palju – suuremaid ja väiksemaid ning need on tõesti suurepärased. Võrreldes Portugali läänekaldaga, on ookean lõunas soojem. Toon välja mõned rannad, mis mulle meeldisid ja mida soovitan külastada. Tasub teada, et suvisel ajal võivad mõned neist olla väga täis ja siis ehk emotsioon pole päris sama.
- Praia don Ana – ilus ja populaarne rand kaljude vahel Lagoses. Minu üks lemmikrandu seal piirkonnas.
- Praia de Camilo – väike rand kaljude vahel Praia don Ana lähedal Lagoses. Randa jõudmiseks peab laskuma pikkadest treppidest, mis on tuntud pildistamiskoht. See on paljude lemmikrand ja üsna väike, mistõttu suvel väga täis.
- Praia da Marinha – 33 kilomeetrit Lagosest kõige populaarsema Algarve matkaraja “Seven Hanging Valleys” alguses. Seda nimetatakse sageli kõige ilusamaks rannaks Algarves. Soovitan seal aega veeta pärast matkarajalt naasmist.
- Praia da Falesia – pikk ja lai rand kuldse-oranži liivaga 65 kilomeetrit Lagosest; ühtlasi minu üks lemmikrandu Algarves. Eriti maagiline kuldse tunni ja päikeseloojangu ajal. Seal juures on ka väga toredad jalutusrajad männipuude all. Hea kombineerida külastades Tavirat või Albufeirat.
Need on vaid mõned rannad. Algarves on üle 100 ranna ja kindlasti leidub seal veel suurepäraseid pärleid.

Algarve matrakarajd
Algarvel on suurepärane koht matkajatele. Rajad on üldiselt lihtsad ja väheste tõusudega ning erinevaid radu leiab kogu ranniku ulatuses. Kirjutan natuke lähemalt kahes lemmikust matkast: Seven Hanging Valley ja Pontal da Carrapateira matkarada. Juhul kui olete huvitatud linnuvaatlusest, soovitan kaaluda Lagose lähedal olevat A Rocha Delicada.
Seven Hanging Valleys Trail
Seven Hanging Valleys Trail on kõige populaarsem matkarada Algarves, kust on suurepärased vaated ookeanisse langevatele kuldsetele kaljudele, koobastele ja randadele. Rada on edasi-tagasi 11 kilomeetrit (5 km üks ots) ja algab Algarve ühe kõige ilusama ranna Praia da Marinha vahetust lähedusest. Raja peale jääb Benagil rand, kust saab võtta kajaki või mootorpaadi tuuri (30 minutit või 2 tundi) kuulsa auguga koopa ehk Benagil cave juurde.
Kõige lühem mootorpaadi tuur on 30 minutit ja seda ei pea varem ette broneerima. Meie jäime lühikese sõiduga rahule ja vaated ookeanilt olid võimsad. Võimalik on rentida ka ise kajaks või SUP, et seal juures olevaid koopaid avastada. Arvestada võiks sellega, et lained on sageli ookeanil päris suured.
Juhul kui 11 kilomeetrit tundub jalutamiseks liiga palju, soovitan pärast Benagil randa tagasi minna. See teeb matka umbes poole lühemaks. Hoolimata sellest, et Seven Hanging Valley rajal on palju rahvast, soovitan selle ikkagi enda reisiplaanidesse lisada.



Vincentina rannik: Pontal da Carrapateira matkarada
Rota Vicentina on jalutusteede võrgustik Lõuna-Portugali Alentejo ja Algarve maakondade vahel. See sisaldab kahte pikka rada (Fishermen’s Trail and the Historical Way), mille läbimiseks kulub päevi, ja hulgaliselt ringikujulisi päevamatku. Vincentina rannik asub Algarve lääneosas Sagrese lähedal. Võrreldes ülejäänud Algarvega on seal üsna erinev maastik ja metsikud suurte lainetega rannad.
Meie läbisime Pontal da Carrapateira matka, mis on 10 kilomeetrit pikk ja on väga eriilmelise maastikuga. Tee peale jäävad nii suured liivadüünid, suurepärased rannikuvaated ja rannad kui ka jalutuskäik läbi põllumaa. Rahvast oli väga vähe ja raskusastmelt oli . Julgen rada kõigile soovitada ja kindlasti tasuks kasutada Alltrail äppi, kuna rada pole igal pool selgelt tähistatud.
Kui selleks matkaks pole aega, soovitan autoga seal olevate vaatepunktide juurde sõita ja sealt lühikesi jalutuskäike teha. Soovitan salvestada kohad: Pontal da Carrapateira, Bordeira rand (tohutu liivadüün) ja Praia do Amado.



✈️ Loe veel Portugali kohta
Algarve on suurepärane koht reisimiseks ja kindlasti soovitan reisiplaanidesse lisada. Anna kommentaarides märku, kui antud postitusest oli kasu või said siit mõne toreda idee.
Loe veel Portugalis reisimisest ja elamisest:
Lisa kommentaar