Albaania on väike Balkani riik, mis on siiani üks alahinnatumaid reisisihtkohti Euroopas. Mitte enam kauaks! Sealt leiab türkiissinise veega mereranniku, Albaania Alpideks nimetatud mägise põhjaosa, Ottomani ajast pärit ajaloolised linnad ja veiniistandused, elava pealinna Tirana ning veel palju muud. Tegemist on väga mitmekesise riigiga, mis pakub variante eri huvidega inimestele. Aga mida siis ikkagi valida? Siin on põhjalik Albaania reisijuht, kus on kirjas kõik olulisemad vaatamisväärsused, linnad ja minu majutussoovitused.
💡Loe lisaks: praktiline Albaania reisiinfo – kõik alates lennupiletitest, rahast, transpordist
Albaania reisijuht: Mida teha Albaanias?
Albaania ei ole suur riik, kuid sõidukaugused ja -ajad võivad olla pikemad, kui arvate. See on tingitud mägedest, mis katavad suurt osa Albaaniat. Tavaliselt keskenduvad reisijad ühele piirkonnale – imelisi randu, rannikut ja ajalugu täis Lõuna-Albaaniale või mägisele Põhja-Albaaniale, mis on ideaalne loodus- ja matkahuvilistele. Juhul kui soov on katta nii põhja kui ka lõunaosa, soovitan planeerida vähemalt 10-14 päeva.
➡️ Auto rentimine on soovitatav! Hea hinnaga pakkumisi leiab lehel Discovercars
Discovercarsi näol pole tegu autorendifirmaga, vaid lehe ja broneerimissüsteemiga, mis vahendab erinevaid pakkumisi. indlasti võta juurde täiskindlustus! Mina tegin seda Discovercars platvormi kaudu. See tähendab, et nemad sõlmivad kindlustuse välise kindlustusfirmaga ja autorendifirmal sellega pistmist pole. Seega, kui autorendi esindaja pakub sulle kohapeal täiskindlustust lisaks, peate lihtsalt ütlema, et tegite juba broneerimislehe kaudu eraldi. Autorendifirma seda süsteemist ei näe, aga kõik on korrektne. Juhul kui midagi juhtub, peate esitama kahjunõude kindlustusfirmale, kes teile selle hüvitab.
🗺️ Albaania interaktiivne kaart
1. Albaania pealinn Tirana
Albaania pealinn Tirana on kindlasti 1-2 päeva väärt avastamist. Kui 1990. aastate alguses tunti Tiranat kui Euroopa ühte inetumat halli pealinna, siis tänapäeval leiab sealt põnevat arhitektuuri, värvilisi hooneid ja torne (ehk uusi hotelle), rohkelt restorane ja ägeda stiiliga baare, huvitavaid muuseume ja palju rohelust.
Kindel soovitus: Tasuta jalgsituur Tiranas annab hea sissevaate Albaania elusse ja ajalukku.
Enne reisi kuulsin mitmelt poolt nõuandeid sisuga, et Tiranast pange kähku edasi – olevat suhteliselt mõttetu. Üldse ei taha nõustuda – vähemalt ühe päeva ja õhtu tasuks Tirana peale planeerida. Miks õhtu? Sest trendikas Blloku linnaosas on palju ägedaid ja tipptasemel baare, mida avastada. Samuti ei tohiks vahele jätta Bunkart 1 muuseumi külastust, mis on Albaanias ainulaadne kogemus. Kui linnaääres asuv Bunkart 1 on liiga kauge, on teine variant astuda sisse kesklinnas olevasse väiksemasse Bunkart 2.
➡️ Salvesta ja vaata minu Tirana restoranide ja tegevuste soovitused Instagrami postitusest
Kus ööbida Tiranas?
Tiranas on palju ilusaid kortereid. Ilusa korteri saab palju parema hinnaga kui keskpärase hotelli. Kui reisite autoga, on oluline jälgida, et majutuskoht pakuks parkimisvõimalust (või parkida peaväljaku alla 5€/ööpäev).
- Vila Jasmine külalistemaja: vaikne ja keskne asukoht; olemas ka parkimiskoht
- Jonexh Apartments: suurepärane modernne korter kahele väga hea asukohaga (Blloku keskuses), võimalus teha self check-in (pole tavaline Albaanias). Miinuseks on parkimiskoha puudumine ja õhtune muusika.
- Vatër Apartments: modernne korter kahele linna keskel; olemas parkimiskoht
- By Best Apartments: korter kuni neljale inimesele keskuses, rõdu, hea vaade linnale, olemas parkimiskoht
2. Populaarsed kohad Tirana lähedal
Dajti mäe köisraudtee
Dajti rahvuspark on kaitseala Albaania keskosas ja asub Tirana kesklinnast 20-minutilise autosõidu kaugusel. Sealt leiate Dajti köisraudtee – 15 minutit sõitu ja olete mäe otsas. Park on tuntud oma matkamise ja peresõbralike tegevuste, nagu minigolf ja rulluisutamine, poolest. Daiti mäe tipus on nii restoran kui ka hotell. Köisraudtee maksis ca 14 eurot, mis oli võrdlemisi palju võrreldes muude hindadega Albaanias.
Bovilla järv
Durrës
Oluline sadamalinn Durres on Albaania suuruselt teine linn, mis on Tiranast vaid 35 kilomeetri kaugusel. Oma läheduse ja elava atmosfääri tõttu on see kohalike seas populaarne koht, kus mereranna võlusid nautida. Durresel on Albaania ajaloos oluline roll, kuna see on riigi üks vanimaid kohti – asustatud 7. sajandil eKr. Sealt leiab endiselt palju iidsete hoonete varemeid.
Meile Durres erilist muljet ei avaldanud. Kui otsite Albaanias mõnusat mereäärset asukohta, kus puhata, soovitan liikuda lõuna poole, kus on ilusamad rannad ja mõnusamad puhkusekohad. Võrreldes Vlore ja Sarande randade ja promenaadiga tundus Durres räpasem ning ei jätnud suurepärast muljet. Päevareisiks Tiranast on Durres aga hea variant. Samuti saab seal rohkem kohalikku melu tunda – seda eriti suvisel ajal.
Krujë
Tiranast vaid 50 minutit põhja suunas leiate Albaania jaoks olulise mägiküla – Krujë. Ottomanide perioodi ajal Albaania patriootide baasina tuntud küla on praegu kuulus eelkõige väga traditsioonilise käsitööturu poolest. Munakivitänavate ja kaunite puitmajade vahele peidetud vana tüüpiline Ottomani stiilis basaar oli tõesti midagi erilist. Tegemist on riigi vanima basaariga, mis on ehitatud üle 400 aasta tagasi.
Lisaks basaarile on võimalik külastada Kruje kindlust. Samuti tasub kindlasti mäeküljel mõnes hea vaatega restoranis einestada. Pikka peatust pole Krujës vaja – 1-2 tundi on täiesti piisav. Meie sõitsime sealt läbi olles teel Shkoederisse. Kuna küla on väike ja Tiranale lähedal, jättis see oma basaari ja suurte grupibussidega natuke turistiküla maigu. Käsitööturg oli tõesti ilus, aga selle kõnnib mõne minutiga läbi.
3. Albaania Riviera ja rannad
Albaania Riviera, 120 kilomeetri pikkune rannajoon Albaania lõunaosas, on riigi kõige populaarsem puhkusepiirkond nii turistide kui ka kohalike jaoks. Imeilusad helesinisega veega rannad, sumisevad promenaadiga linnad ja šikid rannaklubid ääristavad kogu riigi lõunarannikut. Seda kõike muidugi väikse filtriga – Albaania on siiski arenev riik ehk kõige selle kõrval on ka prügi, hulkuvaid koeri, palju pooleliolevaid ehitusobjekte ja natuke lohakust.
Vlorega algav ja Ksamiliga lõppev Albaania riviera on peamisi piirkondi, kuhu Albaaniat avastama minnakse. Albaania Riviera külastamine peaks olema teie esimene valik, kui soovite, et reis sisaldaks ka rannapuhkust.
Lõuna-Albaania reisijuht – kuhu minna, kus ööbida, mida teha + 2 reisikava varianti ⬇️
4. Berat, tuhande aknaga linn
Berat on Osumi jõe ääres asuv ajalooline linn, mis on tuntud Ottomani ajast pärit vanalinna, valgete hoonete ja silmi meenutavate akende poolest – seetõttu kutsutakse tuhande akna linnaks. Seal on palju ajalugu ja UNESCO nimistus olevaid vaatamisväärsusi – kirikud, mošeesid, munakivisillutistega tänavad ja mäejalamil asuvad kindluse varemed, kust on suurepärane vaade linnale.
Beratisse on Tiranast lõunapoole sõites alla kahe tunni ja see on hea peatus Vlore poole sõites. Meile seal meeldis VÄGA – rohkem kui arvasime ja üks lemmikkohti, kus sai käidud! Võimalusel võiks koha peal olla ühe öö, et näha vanalinna ja selle akendest “silmi” valges ja pimedas, jalutada õhtusel promenaadil ning einestada mõnes armsas vanalinna restoranis. Neid on seal palju ja söök on imeline.
➡️ Loe ja salvesta minu Berati lühikokkuvõte ja restoranide soovitused Instagramis
Kus ööbida Beratis?
Beratis võiks korteri asemel leida hotelli või külalistemaja, mis asub traditsioonilises Ottomani hoones. Loe Berati kohta lühikokkuvõtet siit.
- Hotel Kapllani: väga ilus Ottomani stiilis hotell Beratis, hea asukoht, maitsev hommikusöök, parkimine
- Guest House Panorama: ilus ja stiilne külalistemaja, hea vaade, sisaldab hommikusööki
- Hotel Ansel: autentse interööriga hotell, hea asukoht, ilus, sisaldab hommikusööki
Mida teha Berati lähedal?
Veiniistandused
Kui Berati vanalinnas ja kindluses käidud, saab minna seal läheduses olevatesse veiniistandustesse, kust on väga ilusad vaated. Nädalavahetusel on oluline kindlasti laud broneerida – muidu jääte suure tõenäosusega ukse taha nagu meie.
🍷 Mulle soovitatud veiniistandused olid Duka Winery, Vila shehi, Kokomani, Abaia.
Osumi kanjon
Kui teil on Beratis rohkem aega, tasub külastada seal lähedal asuvat Osumi kanjoni. See on Albaania suurim kanjon, kus on kaunis loodus ja suurejoonelised vaated. Pärast kanjonit ülalt vaatamist, saab minna ka alla, et ujuda värskendavad jões. Samuti on see populaarne koht, kus teha jõeraftingut – enne minekut tasub uurida, kuidas on veeolud (sügisel oli vett väga vähe ja raftingut teha poleks saanud).
Osumi kanjon on Beratist 1,5-tunnise autosõidu kaugusel. Kuigi sinna saab autoga, pole sealkandis olevad teed alati parimas olukorras. Sel põhjusel soovitatakse sageli Osumi kanjoni minemiseks organiseeritud ekskursiooni. Üks hea hinnanguga tuur on näiteks selline.
5. Gijrokastёr, ajalooline kivilinn
Gijrokastёr on mägedest ümbritsetud ajalooline linn Albaania lõunaosas. Tuntud eelkõige oma künkliku vanalinna ja iseloomulike kivihoonete poolest, mis on leidnud tee isegi UNESCO maailmapärandi nimistusse. Gijrokastёr on tunnise autosõidu kaugusel Sarandest.
Gijrokastёr ja selle omapärane arhitektuuriga majad on kindlasti avastamist väärt. Lisaks peetakse seda parimaks kohaks toidugurmaanidele. Ja see on tõsi – sisemaa toiduelamused olid alati paremad ja odavamad kui rivieral.
🍷 Ühe parima toidukogemuse Albaanias saime just Gijrokasteri läheduses asuvas veiniistanduses The Barrels-Te Fuçitë.
Gijrokastёri peamised vaatamisväärsused on selle vanalinnas olev basaar ja mäe otsas asuv suur kindlus. Kui jaksu rohkem, soovitan pärast kindluse külastust võtta ette 30-40-minutiline jalutuskäik kõrvalistele radadele läbi kohalike külade Ali Pasha silla juurde. Loe ja salvesta minu Gijrokastёri tegevused ja restoranid Instagramis.
Kus ööbida Gijrokastёris?
Soovitan korteri asemel valida majutus traditsioonilises kivimajas asuvas hotellis või külalistemajas. Mõned variandid on näiteks:
- The Stone Sky Hotel: suurepärane üsna uus hotell traditsioonilises majas; hea vaade ja sisaldab hommikusööki
- RIVA Guest House: neljale inimestele huvitava stiili ja arhitektuuriga külalistemaja; ilusad vaated ja parkimine
- 1800’s: traditsioonilise stiiliga kahe magamistoaga villa; eriline koht, kus ööbida
- Hotel Kalemi 2: ilus vanas stiilis hotell kesklinnas
6. Blue Eye sinine allikas
Blue Eye nimelisi allikaid on Albaanias kaks: üks põhjas ja teine lõunas. Olenevalt teie reisikavast, tasuks vähemalt ühte nendest külastada.
Räägin natuke pikemalt Lõuna-Albaania Blue Eyest. See on riigi üks kõige tuntumaid turismiatraktsioone, mis asub vaid 40-minutilise autosõidu kaugusel Sarandest ja on populaarne päevareis Albaania Rivieral puhates. Tegemist on loodusliku nähtusega, kus uskumatult sinine vesi kerkib maa-alusest allikast pinnale. Vesi on nii selge, et näha võib rohkem kui 50 meetri sügavusele. Veetemperatuur on aastaringi umbes 10 kraadi, mistõttu vaid julgemad lähevad ka ujuma – kindlasti soovitan, sest ilma selleta oleks külastus minu meelest natuke lahjaks jäänud.
➡️ Loe ja salvesta minu Blue Eye lühikokkuvõte ja näpunäited Instagramis.
💡Praktiline info: Kohale jõudes tuleb esmalt auto parkida tasulisse parklasse (200 LEK), kust viib 2-kilomeetripikkune asfalteeritud kõnnitee allikani. Vahepeal tuleb tasuda veel ka sissepääsu eest 50 LEKi. Kokku umbes 2,50€ inimene ja auto. Koos edasi-tagasi jalutamisega võiks arvestada kokku umbes tunnikese.
7. Permёt & Benja Thermal Baths
Permet Lõuna-Albaania sisemaal olev vaid 10 000 elanikuga väikelinn, mis on võrreldes teiste siin väljatoodud kohtadega veel üsna avastamata. Mida rohkem Lõuna-Albaania sisemaale sõita, seda võimsamaks lähevad loodusvaated ja mäed. Seda tuntakse rooside linnana, kuna seal on kevadisel ajal palju lilli, rohelust ja puhas õhk. Oktoobris oli lilledest jäänud vaid kena mälestus, aga usun, et kevadel võib seal imeilus olla. Permët on tuntud ka oma toidu poolest tuntud ja hinnad palju odavamad kui Albaania Rivieral.
Permeti peamine tõmbenumber on seal lähedal asuvad Benja Thermal Baths (kuumaveebasseinid). Väga kuumad need küll pole – kraade on tegelikult umbes 26, aga tore koht, kus natuke mõnuleda. Populaarne peatus ka kohalike hulgas. Seal kõrval on veel kohe ka Katiuti vana sild ja Lengarcia Canyon.
Permëti on kõige lihtsam minna pärast Gijrokastёri külastust. Soovitav on olla öö, aga tehtav ka päevareisina Sarandёst – tuleb arvestada vaid, et edasi-tagasi sõit on umbes 4 tundi. Samal ajal selle piirkonna võlu seisnebki suuresti loodusvaadetes ja lihtsalt ringisõitmises.
➡️ Loe ja salvesta minu Permeti lühikokkuvõte ja näpunäited Instagramis.
8. Põhja-Albaania
Shkodër – Albaania kultuuripealinn
Põhja-Albaanias Balkani suurima järve kaldal asuv Shkodër on Albaania kultuuripealinn ja suurim asula põhjas. Mägedest ümbritsetud Shkodër on peamine vahepeatus teel Montenegrosse, mis on vaid 10 kilomeetri kaugusel, või Theti mägikülla, kust algavad Albaania tuntumad matkarajad.
Shkodër oli tegelikult üks suur üllataja – eriti kesklinn oma kohvikute, peatänava, väikeste detailide ja kunstilembusega. Üks kohvik ilusam kui teine. Samuti on see täielik jalgratturite linn – iga ilmaga, igal ajal, ülikondades ja tururiietes. Õhtustel ja hommikustel jalutuskäikudel oligi meie põhitegevuseks inimeste vaatlus.
Merd seal ei ole – küll aga Balkani suurim järv Shkoder (millest 2/3 on juba Montenegro), mis on selles piirkonnas parem kalastamiseks ja linnuvaatluseks (mitte ujumiseks). Vaated mägedele ja järvele on muidugi imelised. Seda eriti Rozafa kindlusest.
Kuna tegime kaugtööd, reisime aeglasemalt ja veetsime Shkodëris 5 ööd. Tavaliselt puhkusreisil oleks 1-2 päevast piisanud. Kui reisite Põhja-Albaania piirkonnas, siis soovitan kindlasti Shkodëris peatuda.
Kus Shkodëris ööbida?
- Shkodra Duplex Apartment: väga keskse asukohaga korter Shkoderis, mahutab kuni 7 inimest
- Centropolis Apartments: modernne stuudiokorter Shkoderi kesklinnas
- 446 Tiny House Shirokë (elamusmajutus): väike villa kahele inimesele Shkoderi lähedal
- The Luxury Villa: modernne ja luksuslik järvevaate ja basseiniga villa Sckoderi lähedal.
Theth mägiküla ja matkamine
Theth on Albaania Alpide vahel asuv väike küla, mis on must-visit peatus neile, kes otsivad imelisi mägiseid maastikke ja loodust ning matkaradasid. Thethi külas on palju armsaid elamusmajutusi ja külalistemajasid – võimalusel peatuksin seal vähemalt ühe öö enne või pärast matka.
Thethi külastades võiks teha kaks matka. Esimene neist on mitmepäevane ja Albaania kuulsaim matk Thethist Valbonasse. Teine matk viib Thethist Blue Eye juurde – rada kulgeb läbi metsa, üle jõgede ja lõpuks elava sinise loodusliku allikani. Kui mitu päeva matkarajal viibida pole ajaliselt võimalik, soovitan kindlasti vähemalt Blue Eye raja läbi kõndida.
Soovitus: Matku on kõige parem teha maist oktoobrini, kui ilm on hea. Talvel ei ole matk lume tõttu võimalik. Põhjaosas jõuab talvine ilm kiiremini kätte kui Albaania Riviera kandis. Ilm on mägedes igal aastaajal muutlik, mistõttu tasub kaasa võtta kihiline riietus.
➡️ Loe ja salvesta Albaanias matkamise lühikokkuvõte ning soovitused Instagramis.
Kuidas minna Thethi?
Praegu on Thethi väga lihtne pääseda, kuna 2022 avati Shkodërist asfalteeritud tee. Kuni selle ajani pääses külla vaid neliveolise autoga, mistõttu pidi Shkodërist eraldi tranfeeri võtma. Nüüd võite tulla tavalise autoga. Kuigi tee on kitsas, on see täiesti ohutu ja hea teekattega. Sõidu ajal avanevad imelised vaated mägedele. Kuna meie reis oli oktoobri lõpus, oli kogu ümbrus ja mäed kollase-orangži kirjud – kirjeldamatu!
Kus Thethis ööbida?
- Vidis Chalet Hotel – Thethis keskusest natuke eemal olev imeliste vaadetega majutuskoht.
- Bujtina Tinari Theth – lihtne, hea hinna ja hommikusöögiga majutus Thethi keskuses, kust on mugav matkadele minna.
Theth-Valbonë matk
Albaania kõige kuulsam matk on Valbonë Pass, mis viib mööda imelist mägiteid, metsasid, rohumaid, ojasid Thethist Valbona külla.
Valbonësse jõudmiseks on vaja kõndida umbes 17 km ja see võtab aega 6-8 tundi (olenevalt kiirusest ja tasemest). Võimalus on teha ka ainult pool matka (ehk kuni tippu), mis on umbes 4 tundi üks ots. Juhul kui teete täismatka, peab ühe öö veetma Valbonë külas. Kõrghooajal tasub majutus ette broneerida.
Matka saab teha omal käel ilma giidita, aga kindlasti tasub alla laadida rajakaart (nt maps.me või Alltrails), mis töötab ilma internetita. Tee peal on 4 kohvikut, kust saab osta süüa ja juua. Maksta saab vaid sularahas. Thethis puuduvad pangaautomaadid, mistõttu varuge kaasa sularaha.
Teine variant Theth-Valbonë matkaks. Populaarne variant on teha ainult üks Valbonë pass ots ja broneerida Valbone lähedalt Fierzest praam mööda Komani järve Komanisse, kust viib transfeer Shkodërisse. Sel juhul tuleks juba alguses jätta enda rendiauto Shkodërisse ja võtta sealt transfeer Thehti. Samuti on see ideaalne variant, kui reisite Albaanias ilma autota.
Theth Blue Eye
Varasemalt kirjutasin Lõuna-Albaanias olevast kuulsast Sarande Blue Eye allikast. Thethi lähedal on aga ka teine Blue Eye (albaania keeles Syri i Kaltër). Kuna see on kõrgel mägedes ja palju kõrgem kui Sarande oma, on veetemperatuur veelgi jahedam – umbes 4-5 kraadi. Meie koos paari rootslasega olime ainsad, kes seal oktoobrikuus ujumiseks piisavalt vaprad olid. Värskendav elamus matka keskele garanteeritud.
Matk: Theth-Blue Eye
Matk Thethist Blue Eye’i on umbes 6-7 tundi (3 tundi mõlemal suunal) ja kokku 17-19 km. Kuna rada on mägede vahel peamiselt tasane, sobib see ka neile, kes suured matkajad ei ole. Teele jäävad kosk, kanjon, mägijõed ja – allikad ning imelised vaated igas suunas. Enne Blue Eye juurde jõudmist on ka kohvik, kuid meie pakkisime endale ise söögi kaasa. Kindlasti tasub rada Alltrailsi või muus sarnases matkarakenduses alla laadida, sest see pole hästi märgistatud.
Suurepärane alternatiiv kui Valbone pass matkale ei jõua – olin väga positiivselt üllatunud. Lisaks oli oktoobrikuine sügisene maastik värvidest kirev ja andis palju juurde.
Autoga: Theth-Blue Eye
Kui teile pikk matk huvi ei paku, on alternatiiv on sõita Nderlysaj külasse ja alustada matka Blue Eye juurde sealt. See on vaid 40 minutit (üks suund). Üldiselt kulgeb see osa matkast läbi metsa, mistõttu on see sobiv variant vaid juhul, kui eesmärgiks on Blue Eye külastamine (ja mitte piirkonna looduse nägemine). Antud vahemaa üsna künklik ja mägine.
Komani Lake & Shala River
Shala jõe ja Komani järve päevareis on Thethi kõrval ühed populaarsemad tegevused Põhja-Albaanias. Nagu varasemalt välja tõin, on üsna populaarne Valbona Pass ja Komani Lake külastus ühildada ringreisina (sel juhul tuleb auto jättta Shkodërisse).
Shala jõgi, mis kulgeb suurte kaljude vahel on Komani järve juures nimetatakse sageli Albaania Taiks. Järsud hiiglaslikud kaljud, mida puud ja rohelised taimed katavad ja sinine vesi on need, mis muudavad selle koha nii eriliseks. Ilusa ilma korral on seal tore ujuda või kajakiga ümbrust uurida. Parim variant on võtta tuur, mis ühendab nii Komani järve ja Shala jõe. Päevareiside pakkujaid on ohtralt – suurem osa neist algavad Komani külast, kuid juurde on võimalik osta transfeer Shkodërist või Tiranast.
Rohkem informatsiooni Lake Komani praami ja päevareiside kohta leiad komanilakeferry lehelt. Päevareisid jõele ja järvele toimuvad tavaliselt vahemikus mai ja oktoober. Praam sõidab ka teistel aegadel. Meie külastus jäi oktoobri lõppu ning kuna sügis oli väga kuiv, oli Shala jõgi veest tühi, mistõttu kahjuks ei saanud ise sinna minna. Mõned sõbrad tõid aga Shala jõge välja kui ühte eredamat mälestust Albaanias.
9. Avasta võrratut Albaania kööki
Albaania toit on suures osas segu Balkani ja Vahemere köögist, mille juured ulatuvad tagasi iidse Ottomani impeeriumi aega. Selle viljaka pinnase, pika rannajoone ja naaberriikide kultuurimõjude kombinatsioon on toonud kaasa moodsa Albaania köögi, mis on lihtne, kuid mitmekesine. Albaania on ideaalne koht kõigile, kelle jaoks kohalikud toiduelamused on reisi oluline osa.
Traditsioonilisest Albaania toit sisaldab palju köögivilja, liha (eriti lambaliha), grillitud kala ja värskeid mereande ning kodujuustu taolist juustu (neid on väga palju). Road on maitsvad, kuid rammusad. Siin on mõned traditsioonilised toidud, mida Albaania köök pakub ja mida tasuks proovida.
- Täidetud köögiviljad – baklažaan, paprika või viinamarjalehed (ehk dolmad). Üks lemmikuid toite Albaanias. Sobib hästi veganitele.
- Fergese – üks Albaania traditsioonilisemaid toite. mis on valmistatud paprika, tomati ja kodujuustuga. Fergese serveeritakse väikeses savipotis ning süüakse koos saiaga. Seda saab pea igas kohalikus restoranis.
- Tavë Kosi – väga traditsiooniline Albaania pajaroog kitselihast, mis on küpsetatud lamba-või kitsejogurtis.
- Burek ehk Albaania pirukad – põhimõtteliselt on see liha, juustu või spinatiga täidetud saiake. Lihtne, maitsev ja odav. Leiate neid pagaritöökodades üle kogu Albaania. Minu lemmik oli juustuga.
- Trilece magustoit – kerge, piima või koorega immutatud biskviidi kook, mis on kaetud karamellikihiga. Igal restoranil, pagaritöökojal ja Albaania vanaemal on piimasegu ning karamelli ja koogi suhte jaoks oma retsept, nii et proovige kindlasti erinevaid.
- Mereanni road – Albaanial on 476 km rannikut, mis tähendab, et mereannid on värsked ja laialt kättesaadavad. Erilise boonusena veel ka odavad. Rannikul on väga populaarne mereannipasta, kuna albaanlastele on suured Itaalia köögi sõbrad samuti.
10. Proovi Albaania kohalikku napsu RAKI
See poleks õige Albaania reisijuht, kui ei mainiks kohalikku kanget napsu rakit. Öeldakse, et Albaania kultuuri kogemiseks peab proovima vähemalt ühe klaasi rakit. Väidetavalt valmistab seda iga Albaania traditsiooniline pere ja kangus võib ulatuda kuni 60%. Kohalikud rüüpavad rakit sageli eine lõpetuseks, mis pidavat olema rasvase toidu seedeprotsessiks. Juua võiks rakit aeglaselt, mitte nagu shoti. Mõnes restoranis pakutakse kodukootud rakit tasuta eine lõpetuseks – kui hästi läheb, teeb omanik sinuga koos ühe pitsi.
➡️ Huvitava raki elamuse saamiseks soovitan Tiranas külastada Komiteti baari.
Albaania reisijuht: korduma kippuvad küsimused
1. Kas Albaanias on turvaline reisida?
Jah, Albaania on turvaline reisisihtkoht. Kuritegevuse tase ja loodusõnnetuste oht on üldiselt madal, turistidele suunatud kuritegevuse kohta on teateid väga vähe. Suuremates linnades nagu Tiranas võivad esineda pisikuriteod, nt taskuvargused nagu ikka linnades.
2. Mis on parim aeg Albaaniasse reisimiseks?
Kevad (mai-juuni algus) ja sügis (september-oktoobri algus), kui temperatuur on parajalt soe ja turiste vähem. Loe ilma kohta rohkem postitusest Albaania reisiinfo.
3. Kas Albaanias saab inglise keelega hakkama?
Riigi ametlik keel on albaania keel, mis ei sarnane ühegi teisega, räägitakse turismipiirkondades ja suuremates linnades inglise keelt. Samuti tuleb kasuks itaalia keele oskus.
4. Kas Albaanias saab kaardiga maksta?
Suurem osa igapäevasest maksmisest käib ainult sularahas. Kaardimakse võimalust pakuvad sageli vaid suuremad kaubanduskeskused, peenemad söögikohad ja suured hotellid. Tiranas on kaardimaksevõimalust natuke rohkem kui mujal. Albaania rahaühik on LEK (1 EUR = 100 LEK), kuid mitteametlikult on kasutusel ka euro. Seetõttu on oluline alati sularaha kaasas kanda. Tark oleks hoida rahakoti vahel ka väikeseid kupüüre, sest alati pole poodides vahetusraha
5. Mida teada veel Albaaniasse reisimisel?
Kui Albaania reisijuht tegevustega on läbi loetud, viska pilt peale reisiinfo postitusel, kust leiad kõik vajaliku info Albaania reisi planeerimisel ja põhjused, miks just praegu on õige aeg Albaaniasse reisimiseks.
Lisa kommentaar