Albaania on väike ja siiani veel vähetuntud Kagu-Balkani riik. Oma karmi kommunistliku ajaloo tõttu oli Albaania muust maailmast pea 50 aastat täielikult eraldatud, mis muudab selle meile natuke müstiliseks. Maffia, vaene, ohtlik, mahajäänud, “kas seal Internet on üldse?” – sellised olid mitmed kommentaarid, kui rääkisin, et mul on plaanis pea kuupikkune Albaania reis ja kaugtöö.
Need, kes “reisitrende” jälgivad, teavad, et Albaania on viimastel aastatel kõvasti populaarsust kogunud ning purustab igal aastal turistide arvu rekordeid. Kui otsid reisisihtkohta, kus on palju kultuuri ja ajalugu, ilusad loodus ja mägised maastikud, helesinised mererannad ja 476 km rannikut, taskukohased hinnad, maitsvad toidud, külalislahked kohalikud ja tunduvalt päikselisem ning soojem ilm kui Eestis, võiksid Albaania reisi enda plaanidesse lisada.
See on tõepoolest üks Euroopa vähim arenenud riike, natuke veel nagu lihvimata teemant, kus lisaks ilule saab natuke ka ajas tagasi rännata ja mõtiskleda, kuidas erinevad ajaperioodid meie arusaamisi ning igapäevast elu-olu ka tänapäeval mõjutavad. Niisiis, siin on Albaania reisijuht mis katab kõik reisieelsed olulised teemad – mida teada, kuidas lennata, kus ööbida, kuidas ringi liikuda ja veel palju muud.

Kui sa mind veel Instagramis ei jälgi, siis soovitan seda teha, kuna seal jagan rohkem ja jooksvalt oma reisidest. Pane follow @hiieliinreisib. Huvitavat leiad ka Albaania highlights’de alt. .
Sulle võivad veel huvi pakkuda järgmised Albaania blogipostitused:
- Albaania reisijuht: Mida teha Albaanias?
- Puhkus Albaanias: Albaania Riviera ja rannad
- Kaugtöö Albaanias: reisijuht diginomaadile
Miks reisida Albaaniasse?
Enne kui planeerimise juurde jõuame, räägin veel lühidalt, miks Albaania reis ette võtta ja miks seda võiks võimalikult ruttu teha.
- Albaania on mitmekesine: 476 kilomeetrit rannikut ja helesinise veega rannad, mägine maastik ja huvitavad matkavõimalused riigi põhjaosas, ajaloolised vanalinnad, veiniistandused, võimalus teha päevareise naaberriikidesse.
- Huvitav ajalugu ja kultuur: väga suletud kommunistlik periood ja pikk Ottomani valitsemisaeg, mis on tugevalt mõjutanud tänapäeva Albaaniat. Huvitav koht ajaloohuvilistele.
- Imeline rahvusköök ja kohalik vein: ma polnud varem Albaania söögist midagi kuulnud – seda suurem oli üllatus. Ei olnudki halba restoranikogemust – ainult hea ja suurepärane.
- Madal hinnatase: üks väheseid Euroopa riike, kus on veel odav – 2023. aasta sügise seisuga. Kuurortides ja suvehooajal on hinnad kõrgemad ning lähiaastatel kindlasti on seal juba kallim.
- Väga kiire populaarsuse kasv turistide seas: uued hotellid kerkivad mühinal ja lennufirmad avavad uusi liine. Albaania populaarsus kasvab iga aastaga, mistõttu on hea ära käia enne, kui kõik sinna jõuavad.
- Vahemereline kliima: kuum suvi ja pehme kevad ning sügis. Ideaalne koht, kus enda suve natuke varem alustada või pikendada.
- Albaania inimesed on äärmiselt külalislahked: seda on tunda ka igapäevases teeninduses – inimesed on sõbralikud, aga mitte pealetükkivad.
Muidugi tasub arvestada, et Albaanias on palju kontraste – ilus ja kole kõrvuti. Kõik pole veel arenenud ja meile harjumuspärased asjad pole alati normaalsus. Minu arvates muudab see Albaania veelgi huvitavamaks reisisihtkohaks!

Kasulik info Albaania reisi planeerimisel
Asume nüüd Albaania reisi planeerimise juurde. Siit leiate infot alates Albaania ilmast ja rahavahetusest kuni autorendi ja öömaja broneerimiseni.
Ilm Albaanias
Kliima poolest jaguneb Albaania kaheks piirkonnaks:
- vahemereline kliima rannikul (nt Sarande), kus on kuumad suved ja mahedad vihmased talved.
- mandriline kliima sisemaal, kus on jahedam temperatuur. Mägedes võib olla rohkem kui 20 miinuskraadi ning sajab palju vihma ja lund.
Millal Albaaniasse reisida?
Parim aeg Albaania reisiks on kevad (mai ja juuni algus) või sügis (september ja oktoobri algus). Sel ajal on ilm pehme, päevane keskmine temperatuur on umbes 20-25 °C. See on ideaalne matkamiseks ja muudeks välitegevusteks. Suvel (eriti juulis ja augustis) on väga palju turiste naaberriikidest (Itaalia, Kreeka) ja rannad paksult rannatoole ning turiste täis. Ka kuumakraadid ulatuvad sageli 40 ligi.
Mina viibisin Albaanias terve oktoobrikuu ning minu reis viis mind riigi erinevatesse osadesse. Lõuna-Albaanias oli vihmaseid päevi vaid mõni üksik ja merevesi veel mõnusalt 22 kraadi ümber. Kui ootus on puhtalt rannapuhkus, oleks ilmselt september parem ja kindla peale minek. Kui eesmärgiks on aktiivne puhkus koos mõne rannapäevaga, on oktoobri algus ideaalne. Kaugtöö jaoks oli oktoober suurepärane – väga vähe turiste ja pehmed ilmad.

Lennupiletid Albaaniasse
“Kuidas lennata Albaaniasse?” See on üks kõige sagedamaid küsimusi, mis mulle esitatakse. Kuna Albaania tungib üha rohkem turismikaardile, avatakse igal aastal rohkelt uusi lennuliine. Eestist veel otse lennata ei saa, aga toon välja mõned variandid, mida võiks kaaluda.
Kuhu lennata?
- Tirana – Albaania pealinnas asub riigi kõige suurem rahvusvaheline lennujaam ning oma keskse asukohaga on see hea alguspunkt nii põhja kui ka lõuna sõitmiseks. Tiranast Lõuna-Albaaniasse Sarandesse sõidab autoga 4 tundi (265 km) ja Shkodërisse Põhja-Albaanias 2 tundi (103 km)
- Korfu – kui soov on peamiselt veeta aega Lõuna-Albaanias, on mugavam sõita hoopis Kreeka populaarsele saarele Korfule ja sealt edasi praamiga Sarandesse. Praame väljub mitu korda päevas ja sõit kestab vaid 30 minutit.
Mis lennufirmasid vaadata?
- Airbaltic – alates 2024 otselend Riiast Tiranasse.
- LOT – väga palju lende ümberistumisega Varssavis. Siiani ka üks peamisi ja soodsamaid võimalusi Albaaniasse lendamiseks. Ka mina kasutasin LOTi ja siiani on nendega ainult positiivsed kogemused olnud (lennul saab isegi tasuta kohvi ja vett).
- Ryanair – alates 31. oktoobrist 2023 avas Ryanair Tiranast 17 uut liini. Eestisse ja Riiga küll mitte, aga kui osavalt kombineerida, võib leida soodsaid variante. Ryanair sõidab näiteks ka Stockholmist Korfule.
- Wizz Air – siiani on Wizzair olnud domineeriv odavlennufirma, kes Albaaniast lendab. 2024 plaanitakse veel lisada 16 uut ühendust.
- Norwegian – lendab Korfule Riiast alates 2024. aasta maist.
Tavaliselt ostan lennupileteid kas otse lennufirmalt või Kiwi.com vahendusel. Otsi pileteid siin ⬇️⬇️⬇️
Albaania keel, religioon, toit
Keel
Albaania on üks homogeensemaid riike Euroopas, mis tähendab, et ligi 98% elanikest on albaanlased. Riigis on kasutusel albaania keel, mis kuulub indoeuroopa keelkonda, moodustades omaette keelerühma. Ka Kosovas on albaania keel riigikeelena kasutusel ning palju rääkijaid leidub ka teistes naaberriikides.
Inglise keelega saab üldiselt kenasti hakkama ning meil ei olnud kordagi probleemi, et keele taha oleks midagi jäänud. Paljud kohalikud räägivad ka itaalia keelt.
Religioon
Albaanlased on erinevate religioonide suhtes tolerantsed. 50-aastase kommunistliku perioodi ajal oli religioon täiesti keelatud ning palju mošeesid ja kirikuid lammutati. Tänapäeval on arvuliselt suurem osa elanikest moslemid, aga seda ei jälgita rangelt (riietuse ja tavade osas). Mošeede kõrval seisavad uhkelt ka kirikud, mistõttu pole haruldane, et ühelt poolt kostab minareti kutse palvusele ja teisest suunast helisevad kirikukellad. Albaanlased on uhked oma usutolerantsuse üle ning riigipühasid ja vabu päevi saab selle võrra rohkem.
Soovitus: Hea lühiülevaate Albaania ajaloost ja elust saad Tiranas “tasuta” jalgsituuril.
Albaania toit
Albaania köök on tugevalt mõjutatud Vahemere ja Balkani toidukultuurist. Palju liha, värskeid mereande, erinevaid juustusid, köögivilju ning muidugi ei saa mainimata jätta igal nurgal asuvat furre buket ehk pagariäri, mis mahlaseid juustu- ja spinatipirukaid pakuvad. Samuti meeldib Albaanlastele väga Itaalia köök ja pitsa ning Kreekast tulnud gyros. Eine lõpetuseks juuakse tass espressot või pits kohalikku napsu raket – pidavat hästi toidu seedimisele mõjuma. Kvaliteetset kohvi saab pea iga nurga peal.
Pea kõik toidukogemused olid suurepärased ning tunduvalt soodsam kui Eestis. Suurepärane sihtkoht toiduarmastajatele.

Rahaühik ja maksmine Albaanias
Sularaha ja Kaardimakse
Albaania rahaühik on LEK (1 EUR = 10 LEK), kuid mitteametlikult on kasutusel ka euro.
Suurem osa igapäevasest maksmisest käib ainult sularahas. Kaardimakse võimalust pakuvad sageli vaid suuremad kaubanduskeskused, peenemad söögikohad ja suured hotellid. Tiranas on kaardimaksevõimalust natuke rohkem kui mujal. Ka mitmed Booking.com vahendusel broneeritud majutusasutused pakuvad ainult kohapeal sularahas tasumist.
Seetõttu on oluline alati sularaha kaasas kanda. Tark oleks hoida rahakoti vahel ka väikeseid kupüüre, sest alati pole poodides vahetusraha. Samuti on seda hea kasutada jootraha jätmiseks restoranis.
Raha vahetamine ja Pangaautomaadid
Pangaautomaadid võtavad vahendustasu umbes 5-7 eurot tehingult.
Kõige kasulikum on võtta kaasa eurodes sularaha ja see Albaaniasse jõudes lekkideks vahetada. Lennujaamas ma vahetada ei soovita, kuna kurss on kõrgem, kuid igast linnast leiab mitmeid valuutavahetusi. Seni saab ilusti hakkama ka eurodes – siiski on mugavam ja odavam maksta kohalikus LEK-s (eriti igapäevaste toimingute eest). Kui majutusasutus nõuab kohapeal tasumist, siis võite selle jaoks eurosid kaasa varuda.

Sim kaart & Internetiühendus
Mobiilse Interneti leviala on Albaania suuremates linnades hea. Kõigis suurlinnades, nagu Tirana, Vlore, Durres, Sarande, Shkoder toimib Internet hästi ja see on sobiv ka töö tegemiseks. Seetõttu valisime ka meie just need linnad ajaks, mil tegime kaugtööd. Mobiilne internet ei tööta alati Albaania kaugemates mägipiirkondades. Head levi ei tasu oodata Albaania Alpides, Albaania idaosas ning Kosovo ja Põhja-Makedoonia piiri ümbruses. Vaata Vodafone võrgu leviala kaarti.
Kuigi majutuskohtades on olemas ka Wifi, polnud see videokõnedeks alati piisav, mistõttu kasutasime sageli hotspoti võimalust. Seetõttu soovitan kindlasti suurema mahuga mobiilset interneti, kui on plaanis ka tööd teha (ja mitte ainult Wifi peale lootma jääda).
Lühikese reisi jaoks on mugav variant Airalo e-sim kaart (variant on ka Nomad äpp, aga Albaanias oli see kallis). Airalot on väga lihtne kasutada – tuleb vaid laadida alla nende äpp ja juba enne kohalejõudmist saate aktiveerida sim kaardi enda telefonis. See on parim variant, kui teil on suures mahus Interneti vaja pole (1-5 GB). Pikemaks perioodiks või kui soovite suuremat internetimahtu, on kasulikum osta Vodafone sim-kaart lennujaamas. Meie ostsime 30 euro eest kaardi 100 GB.
➡️ Siit saad jube enne reisi mugavalt osta Airalo e-sim kaardi

Albaania ühistransport
Albaania ühistransport pole võrreldav ülejäänud Euroopaga. Graafikuid ei tasu liialt usaldada ja tuleb varuda aega, kannatust ning avatud meelt. Kuigi soovitan rentida auto (vähemalt teatud perioodiks), on ka ühistranspordiga reisimine võimalik ja kindlasti omaette elamus.
Albaanias ei ole raudteesüsteemi ega ronge. Kui plaanite ringi liikuda ilma autota, on valikuteks kohalikud marsruuttaksod furgonid ja bussid.
Furgonid ehk väikebussid
Furgonid on eraomandis olevad väikebussid, millel ei ole litsentsi. See on kõige populaarsem transpordivahend Albaanias ringi liikumiseks. Kuigi furgonis on kitsas ja natuke ebamugav, tasub tõelise Albaania elamuse jaoks mõni reis selle väikebussiga teha.
Furgonid sõidavad nii väiksematesse külade kui ka suuremate linnade vahel (näiteks Sarandast Gijrokastёri ja Berati). Sõiduplaanid on teoreetiliselt olemas, aga need võivad muutuda. Parim variant on küsida kohalikult (näiteks enda majutusasutusest) täpsemat infot väljumiste osas. Pileti saab sularahas bussist ning maha minemiseks tuleb bussijuhilt peatust küsida.
Bussid
Populaarsemate ja suuremate linnade vahel sõidavad ka suuremad bussid. Neil on ka umbkaudsed sõiduplaanid. Arvestada tuleb sellega, et tee peal tehakse nõudepeatusi. Täpsema graafiku kohta uurige juba Albaanias olles. Jällegi soovitan küsida infot majutuskohast.
Suvehooajal tasub populaarsematel liinidel (näiteks Sarandest Tiranasse) piletid igaks juhuks ette osta. Seda saab teha kohalikus bussijaamas. Tiranast Sarandasse väljub buss 7 korda päevas (suvel 8) peamisest bussijaamast ja kestab keskmiselt 5 tundi. Olenevalt bussist maksab see kuskil 1300-200 LEKi.
Samuti saab bussiga reisida naaberriikidesse nagu Montenegro, Kosovo, Põhja-Makedoonia, Kreeka.
Takso
Albaanias ei ole meile tuntud taksorakendusi nagu Uber või Bolt. Kuna auto omamine ja bensiin on Albaanias kallis, on taksosõit võrreldes üldise hinnatasemega kulukam. Kui tänavalt suvalise takso võtate, tasub hinna kokkuleppimisel olla ettevaatlik, et mitte petta saada.
Ise taksot ei kasutanud, aga tasko jaoks soovitati järgnevaid kohalikke äppe:
- Speed Taxi – professionaalne taksofirma; rakenduse kaudu saab tellida usaldusväärse takso
- Ups Taxi – Uberi taoline äpp; kõik juhid on litsentsiga taksojuhid
- Taxi.ai – Uberi taoline äpp; juhid on litsentsiga taksojuhid või autoomanikud, kes teenivad lisaraha

Autorent Albaanias
Albaanias on auto rentimine kindlasti soovitatav ja võimaldab avastada rohkem ka sisemaad ning vähem tuntumaid kohti. Parimad rannad, matkarajad ja vaated jäävad ühistranspordi rajalt kõrvale. Albaania ühistransport pole väga arenenud ja korrapärane, mistõttu ilma autota olete üsna piiratud. Kui eesmärgiks on ainult puhkus (nt Sarandes), on variant rentida lühikeseks perioodiks.
➡️ Soovitan Albaanias rentida auto Discovercars või Carjet kaudu koos täiskindlustusega. Meie saime sealt OK Mobility firma kaudu päris hea diili ning jäime suhtluse ja korraldusega rahule.
Vajalikud dokumendid auto rentimiseks: Eesti juhiluba (rahvusvaheline juhiluba pole vajalik), krediitkaart (tagatis), pass.
Kütuse hind: üks väheseid asju, mis on Albaanias kallim kui Eestis, on kütus. Auto on luksuskaup ja ka bensiini eest tuleb välja käia rohkem.
Albaania liiklus
Albaania liikluskultuur on parajalt kaootiline, aga samas mitte siiski võrreldav Aasia ja Aafrika riikidega. Kõige keerulisem on linnades, eriti ringteedel, sest seal puuduvad igasugused reeglid ja loogika (vähemalt meie jaoks).



Albaania teed ja infrastruktuur
Suuremate linnade vahel on teed üsna head ning aktiivne ehitusprotsess käib – ilmselt mõne aasta pärast on seis veelgi parem. Näiteks Tiranast Albaania lõunaossa ja Albaania Rivierasse viivad teed on üldiselt head.
Väiksematesse kohtadesse on sageli kruusatee, mis võib vahel olla tavaautole läbimatu. Samuti on Albaania mägine riik, mistõttu on tõenäosus, et kruusatee on üle mägede. See võib olla eriti relevantne, kui suundute matkama või mõnda kõrvalisemasse randa. Soovitan alati enne sõitu Google Mapsist teiste inimeste kogemusi ja arvustusi lugeda.
Hea teada: Albaania ei ole suur riik, kuid sõidukaugused ja -ajad võivad olla pikemad, kui arvate. See on tingitud mägedest, mis katavad suurt osa Albaaniat.
Google mapsi ja Wase kasutamine
Navigeerimiseks kasutasime Google Mapsi ja Waze, mis viis meid igale poole kohale. Samas tuleb olla valmis ootamatusteks. Kaart on sageli uuendamata, mistõttu pole infot kui mõni tänav on remondis või hoopiski ühesuunaliseks muudetud. Samuti võib Waze olla vahel liiga “tark” ja saata mööda selliseid otseteid, mis on sisuliselt läbimatud. Ühel korral jäime Gjirokastëri linnas peaaegu kahe maja vahele kinni. Üldiselt ei tasuks aga liialt peljata ja kui sõidukogemust Eestis on, saate ilusti hakkama.
Liikluseeskirjad
Albaania kohalikele juhtidele meeldib väga kihutada. Proovige mitte võtta kiiruspiirangu aluseks nende kiirust. Politseipatrulle on teedel päris palju ja nende peamine sihtmärk on väidetavalt piirkiirust ületavad rendiautod. Meil politseiga kokkupuuteid ei olnud ja üldiselt nad ilma põhjuseta ei tüüta.
Albaanias kehtib alkoholijoobes juhtimise mittetolerantsi poliitika, mille maksimaalne alkoholisisaldus veres on 0,01 mg/ml. Samuti on nõutud esitulede kasutamine igal ajal ja keelatud on mobiiltelefoniga roolis rääkida.
Albaania hinnad
Võrreldes ülejäänud Euroopa riikidega on Albaania odav puhkusesihtkoht. Kuna turistide huvi on iga aastaga üha suurem, on ka hinnad tõusujoones. Seega tasub reisida kohe! Kõige kallim majutus ja toit on Albania riviera kuurortlinnades nagu Sarande, Ksamil ja Himare. Seda eriti kõrghooajal juulis ja augustis.
Majutuse hinnad. Ilusa Airbnb korteri hinnavahemik oli tavaliselt 30-50 eurot öö kohta. Meie ühe öö keskmine maksumus oli inimese kohta 19 eurot. Elasime üldiselt korterites (mõned ööd hotellis või külalistemajas). Oleks saanud ka odavamalt, aga meie jaoks oli oluline ka hea vaade, väga keskne asukoht ja sobiv keskkond töötamiseks. Kõige odavam öö inimese kohta oli 13€ ja kõige kallim 39€ (üks öö).
Restorani hinnad ja toit. Toidu puhul kehtib reegel – mida rohkem sisemaa poole, seda parem ja odavam. Korraliku eine saab 5-6 euro eest ning kui sinna veel ka mitu klaasi veini lisada võib arvestada 10-15 eurot. Majavein restoranis on odav, kuid kokteilid ja import alkohol kallim. Kokteilid olid 2023. aasta seisuga hinnavahemikus 7-10 eurot. Toidupoes olid hinnad võrreldes kõige muuga kallid, mistõttu tundus ise toiduvalmistamine üsna mõttetu tegevus. Hommikust sõime siiski üldjuhul kodus, sest Albaanias hommikusöögi kultuuri pole – peamiselt on selleks sigarett ja espresso; heal juhul saab ka piruka haarata.

Majutus Albaanias
Majutus Albaanias on odav ja variante on üsna palju (eriti hooajaväliselt). Korteri ja külalistemaja hinna – ja kvaliteedisuhe on võrreldes hotellidega sageli parem. Hotellide tärnid ja kirjeldus ei pruugi vastata alati meie normidele. Stiili poolest on paljud kohad nagu vanasti Eestis “euroremont”. Samal ajal käib igal pool Albaanias kõva ehitamine ning uusi hooneid kerkib nagu seeni – küllap mõne aasta pärast on pilt teine.
Kui linnadest eemale minna, leiab ka mitmeid põnevaid elamusmajutusi, veiniistandusi ja farmi ööbimisi (agriturismosid).
Nõuanne: Soovitan Albaanias ööbida korteris, sest hinna – ja kvaliteedisuhe on parem kui hotellis. Enamik majutuskohad broneerisime Booking.com vahendusel.
Teen teie elu lihtsamaks ja toon välja mitmeid imelisi majutuskohti eri Albaania piirkondades. Kõigis neist kas ööbisime ise või jäid otsingut tehes silma.

Korterid ja hotellid
Tirana
Tiranas on palju ilusaid kortereid. Kui reisite autoga, on oluline jälgida, et majutuskoht pakuks parkimisvõimalust (või parkige peaväljaku alla 5€/ööpäev). Minu Tirana lühikokkuvõte on leitav siin.
- Vila Jasmine külalistemaja: vaikne ja keskne asukoht; olemas ka parkimiskoht.
- Jonexh Apartments: suurepärane modernne korter kahele väga hea asukohaga (Blloku keskuses), võimalus teha self check-in (pole tavaline Albaanias). Miinuseks on parkimiskoha puudumine ja õhtune muusika.
- Vatër Apartments: modernne korter kahele linna keskel; olemas parkimiskoht.
- By Best Apartments: korter kuni neljale inimesele keskuses, rõdu, hea vaade linnale, olemas parkimiskoht.
Sarandë
- Apart-Hotel Lili või Apart-Hotel Lili2: modernne korer-hotell kuni kolmele mäe otsas (palju treppe randa või linna minemiseks); suurepärane vaade, hea asukoht.
- Demi Hotel: hinnaklassilt kallim kui korter, aga väga hea asukoha, eraranna, hommikusöögiga.
- Apartment with sea view balcony: suurepärase vaatega valgusküllane korter Sarandes – raske oleks parema vaatega korterit leida (ööbisime seal 5 ööd).
- Private Full Sea View Apartment: väga keskse asukohaga modernne korter neljale (kahe magamistoaga); rõdult suurepärane merevaade.
Vlorë
Loe Vlore lühikokkuvõtet siit.
- Azar Luxury Suites: merevaatega modernne korter-hotell natuke vaiksemas linnaosas promenaadi juures.
- SeaLaVita, Modern 2 BR Apartment Sea & Sunset View: kahe magamistoaga keskse asukohaga korter ranna juures, suur rõdu ja merevaade.
Himarë
Himare oli üks minu lemmiklinnasid Albaania rivieral. Tegemist on väga väikese linnaga, mille ümbruses leiab mitmeid ilusaid randasid.
- Zea Apartments: modernne korter Himare keskuses mõne minuti kaugusel rannast ja promenaadist.
- Vila Kosteli: mereäärne lihtne hotell, sisaldab hommikusööki.
- ★ Meniko’s House ★ Amazing Sea View: mereäärne korter kuni neljale inimesele.
Gjirokastër
Gjirokastëris soovitan korteri asemel leida nende traditsioonilises kivimajas hotelli või külalistemaja. Minu Gjirokastëri lühikokkuvõtte leiad siit.
- The Stone Sky Hotel: suurepärane üsna uus hotell traditsioonilises majas; hea vaade ja sisaldab hommikusööki
- RIVA Guest House: neljale inimestele huvitava stiili ja arhitektuuriga külalistemaja; ilusad vaated ja parkimine
- 1800’s: traditsioonilise stiiliga kahe magamistoaga villa; eriline koht, kus ööbida
- Hotel Kalemi 2: ilus vanas stiilis hotell kesklinnas
Berat
Beratis soovitan korteri asemel leida hotelli või külalistemaja, mis asub traditsioonilises Ottomani hoones. Loe Berati kohta lühikokkuvõtet siit.
- Hotel Kapllani: väga ilus Ottomani stiilis hotell Beratis, hea asukoht, maitsev hommikusöök, parkimine
- Guest House Panorama: ilus ja stiilne külalistemaja, hea vaade, sisaldab hommikusööki
- Hotel Ansel: autentse interööriga hotell, hea asukoht, ilus, sisaldab hommikusööki
Shkodër
Lühike ülevaade Shkodërist on leitav siin.
- Shkodra Duplex Apartment: väga keskse asukohaga korter Shkoderis, mahutab kuni 7 inimest
- Centropolis Apartments: modernne stuudiokorter Shkoderi kesklinnas
- 446 Tiny House Shirokë (elamusmajutus): väike villa kahele inimesele Shkoderi lähedal
Villad
- Vila Natali (Himare): modernne villa kuni neljale inimesele Himares, mis on minu arvates üks armsamaid Albaania riviera väikeseid linnasid; hea atmosfäär ja ilusad rannad ümbruses.
- Villa GEM with Seaview Rooftop & BBQ (Sarande): modernne villa Sarande keskuses kuni 11 inimesele
- The Luxury Villa (Shkoder): modernne järvevaatega ja basseiniha luksuslik villa Sckoderi lähedal.
Agriturismo ja veiniistandused
- Mrizi i Zanave Agroturizëm (Lezhë, Põhja-Albaania): väga hinnatud agriturismo erilise majutuse ja imelise söögiga; broneerida tuleks võimalikult vara
Nii et kas olete valmis Albaania reisiks? Pärast kuuajalist Albaania reisi tunnistas ka minu veidi skeptiline elukaaslane, et Albaania on äge ning tema eelarvamused olid alusetud. Seega kähku lennupileteid ostma! Kui veel kõigele vastuseid ei saanud, lugege segedasi küsimusi, mis Albaania reisi kohta saan.
Albaania reis: korduma kippuvad küsimused
Kas Albaanias on turvaline reisida?
Jah, Albaania on turvaline reisisihtkoht. Kuritegevuse tase ja loodusõnnetuste oht on üldiselt madal, turistidele suunatud kuritegevuse kohta on teateid väga vähe. Suuremates linnades nagu Tiranas võivad esineda pisikuriteod, nt taskuvargused nagu ikka linnades.
Kas Albaania inimesed on sõbralikud?
Albaania inimesed on äärmiselt külalislahked. Albaanias seob inimesi Besa, aukoodeks, mis määrab, kuidas tuleb teisi – eriti võõraid – kohelda. Kui keegi sinu poole abi saamiseks pöördub, siis Besa järgi tuleb teda aidata (majutada ja toita). Seetõttu peetakse albaanlasi tolerantseks ja vastutulelikuks rahvas.
Kas Albaania on odav?
Albaania on üks odavamaid riike, kus Euroopas reisida. Populaarsetes kuurortides nagu Ksamil, Sarande, Himare on hinnad kallimad. Mida rohkem sisemaale, seda odavamad hinnad.
Kas Albaanias võib kraanivett juua?
Kuigi kraanivesi on üldiselt ohutu, eelistavad kohalikud kindluse mõttes juua pudelivett. Soovitan kaasa võtta korduvkasutatava pudeli ja endale majutusasutusse osta suur kanister, et plastiku kasutamist vähendada.
Millist tüüpi elektripistikud Albaanias on?
Albaanias on kasutusel samad pistikud nagu Eestis.
Mis on parim aeg Albaaniasse reisimiseks?
Kevad (mai) ja sügis (september). Loe selle kohta pikemalt “Albaania ilm” peatükist. Võimalusel soovitaksin mitte reisida juulis ja augustis, mis on turismi kõrghooaeg ja väga kuum.
Kas Albaania on hea koht kaugtöö tegemiseks?
Albaania on väga hea koht kaugtöö tegijatele (eriti kevadel ja sügisel), kuna majutus on odav, Internet üldiselt hea ning ilm soe. Diginomaadide kogukond on kasvamas ning peamised keskused on Tirana ja Sarande.
Lisa kommentaar