Puhkus Albaanias? Ilmselt pole see esimene valik, kui oma reisiplaane tehakse. Ikka Kreeka saared, Itaalia, Hispaania, Horvaatia. Viimasel ajal ka Montenegro.
Albaaniat kutsutakse üheks Euroopa paremini hoitud saladuseks. Mitte enam kauaks! Albaania lõunaosas asuvad rannad, türkiissinine vesi ja mägine rannikujoon muudavad selle suurepäraseks reisisihtkohaks. Kui matkamishuvilised suunduvad riigi põhjaosasse Thethi, siis rannasõbrad peaksid võtma suuna lõunasse. Tegelikult pakub riviera ja selle ümbrus aga palju enamat kui rannaklubisid ja mererandu. Siit postitusest leiad detailse ülevaate Albaania Rivierast ja kuidas endale üks ideaalne puhkus või ringreis kokku panna.
💡Loe kindlasti lisaks: Albaania reisiinfo – sisukas ülevaade, mida peaks enne reisi teadma
Puhkus Albaanias: Albaania Riviera ja rannad
Kus asub Albaania riviera?
Albaania Riviera on umbes 120 kilomeetri pikkune rannajoon Albaania lõunaosas. Selle alguseks peetakse 200 km Tiranast lõuna suunas asuvat suuruselt kolmandat linna Vloret ja lõpuks Ksamili küla, mis asub Kreeka piirist veidi põhja pool. Kuigi ka Albaania põhjaosas on mõned rannad, peetakse just lõunas asuva riviera randasid kõige ilusamateks ja need konkureerivad mitmete Euroopa parimate randadega. Albaania Riviera tuntumad linnad on Vlore, Himare, Sarande ja Ksamil.
💡Vaata minu Lõuna-Albaania kaarti koos olulisemate kohtadega siit.
Kuidas minna Albaania Rivierasse?
Kui plaanis on puhkus Albaanias ja soovite külastada Albaania Rivierat, peate lendama kas pealinna Tiranasse või Korfule, Kreeka tuntud saarele.
1. Tiranast Albaania Rivierasse
Albaania ei ole suur riik, kuid sõidukaugused ja -ajad võivad olla pikemad, kui arvate. See on tingitud puudulikust infrastruktuurist ja mägedest, mis katavad suurt osa riigi territooriumist. Kuna Albaania Riviera on üks populaarsemaid piirkondi, on sealkandis teed paremad võrreldes ülejäänud riigiga.
Albaania Riviera kaugus Tiranast:
- Tirana – Vlore: 155 km; 2h autoga; 3h bussiga
- Tirana – Sarande: 265 km; 4-5h autoga , 5h bussiga
- Tirana – Ksamil: 278 km, 4-5h autoga, 5h bussiga Sarandesse ja sealt 15 minutit taksoga
🚘 Rendiauto: Kõige lihtsam viis Tiranast Albaania Rivierasse jõudmiseks on rentida Tirana lennujaamas auto. See annab palju vabadust, et uudistada erinevaid randu ja imelist mägist rannikuteed Vlorest Ksamili.
➡️ Autorendi soovitan otsida lehelt Discovercars. Kindlasti võta juurde täiskindlustus.
🚍 Buss: Samuti on võimalik võtta Tiranast buss. Selleks peab esmalt sõitma lennujaamast bussi või taksoga linna. Oluline on teada, et lennujaamast viib buss kesklinna, aga kaugliinibussijaam on kesklinnast 5 kilomeetri kaugusel (Dogana ringtee juures). Juhul kui on soov Tiranast kohe edasi sõita, on mugavam minna taksoga otse bussijaama (ca 20-30 eurot). Minnes või tulles soovitan kindlasti ühe öö Tiranas olla.
Suurematesse kohtadesse nagu Vlore ja Sarande on päevas vähemalt 5-6 väljumist, väiksematesse linnadesse vähem. Suvehooajal on variante rohkem,
💡 Hea teada: rannikutee Vlorest Sarandesse on üks põnevamaid ja ilusamaid – see pole otsetee ehk tasub arvestada lisa 1-2 tunniga. Selle jaoks on vaja kindlasti autot, mistõttu tungivalt soovitan Albaanias auto rentida. Bussid sõidavad Tiranast Sarandesse mööda sisemaa teed.
2. Korfult Albaania Rivierasse?
Korfu on tuntud Kreeka saar, mis asub Albaania lõunaosast vaid mõne kilomeetri kaugusel. Ksamili ja Korfu vahel korraldatavat isegi ujumisvõistlust. Kui soov on peamiselt veeta aega Lõuna-Albaanias, on mugavam lennata otse Korfule ja sealt edasi praamiga Sarandesse. Praame väljub mitu korda päevas ja sõit kestab vaid 30 minutit. Tunduvalt lühem sõit kui Tiranast.
➡️ Vaata aegu ja broneeri praam Korfult Sarandesse
Albaania Riviera linnad: mida valida?
Albaania Riviera moodustab 120-kilomeetrine rannajoon, kus on mitmeid linnasid, mille vahel valida. Kõige tuntumad neist on lõunas asuvad sadamalinn Sarandë ja sealt 15 minuti kaugusel asuv väike kuurortlinn Ksamil, kuid on ka teisi variante. Järgnevalt kirjutangi erinevatest riviera piirkondadest, et puhkus Albaanias oleks vastavalt teie ootustele.
1. Vlorë
Albaania Riviera algus ja kõige põhjapoolsem linn on Vlorë. Lisaks on see albaanlaste jaoks olulise tähendusega koht, kuna seal kuulutati 20. sajandi alguses välja iseseisvus Ottomani impeeriumist. Pikalt ma Vlores ei peatuks, aga see on hea peatuskoht ööks, kui tulete Tiranast või Beratist.
Vlorë on Albaania suuruselt kolmas linn, kus lisaks turismile näeb rohkem tavaelu. Parim osa Vlorest oli ranna kõrval olev 5 km pikk palmidega ja männipuudega promenaad, kus on tore hommikujooksu teha või õhtuti jalutada. Samuti on Vlores pikk ja lai avalik rand. Võrreldes ülejäänud rivieraga on Vlore restoranide hinnad odavamad ja valikut rohkem Kõik pole ainult turistidele suunatud. Lisaks promenaadile tasub uudistada ka värskelt renoveeritud värvilist vanalinna, kus võib lihtsalt unustada, et tegu on Albaaniaga. Kõik tundus natuke liiga silutud ja ideaalne. Igal pool käis ka aktiivne ehitustegevus ja uue jahisadama projekti reklaamimine – ilmselt on mõne aasta pärast pilt täiesti teine.
Meie olime Vlores 5 ööd ja tegime samal ajal kaugtööd. Selleks igati sobilik koht – rand kõrval, restoranide valik lai ja pikk promenaad, kus õhtuti jalutada. ➡️ Loe ja salvesta minu Vlore lühikokkuvõte Instagramis.
Kus ööbida Vlorës?
- Azar Luxury Suites: merevaatega modernne korter-hotell natuke vaiksemas linnaosas promenaadi juures.
- SeaLaVita, Modern 2 BR Apartment Sea & Sunset View: kahe magamistoaga keskse asukohaga korter ranna juures, suur rõdu ja merevaade.
2. Himarë
Himare on väike rannikulinn Albaania Rivieral, Vlorëst umbes umbes 2 tundi lõuna pool ja Sarandëst umbes 90 minutit põhja pool. Kunagine kaluriküla on muutumas üha populaarsemaks puhkusekohaks ja kuigi veetsime seal vaid paar päeva, oli see üks meie Albaania Riviera lemmikkohti. Kui tulevikus peaksin Albaaniasse puhkusele minema, siis kaaluksin Himarëd peamise asukohana. Hooajaväliselt (sh oktoobris) oli Himare üsna vaikne – erinevalt Ksamilist olid restoranid küll avatud, aga õhtusi tegevusi seal väga pole.
Himarë on tuntud oma liivarandade, türkiissinise vee ja väikese kuid hubase atmosfääriga promenaadi poolest. Erinevalt Ksamilist ja Sarandest, on Himarë rannad suuremad ja pole kõik hotellide poolt hõivatud ning pole veel massiturismi poolt ülekoormatud. Võrreldes Vlorega on vesi sinisem ja atmosfäär väiksele kohale omane – selline hubane ja natuke isegi hipilik. Kahjuks olid seal majutuse ja toidu hinnad ühed kõige kallimad, mida kogesime Albaanias ja toiduelamused kesisemad – eks ka vähem konkurentsi ja pakkujaid.
Kui sõidate Vlore poolt, tasuks mitte tulla kõige otsemat teed, vaid tulla mööda Llogara Passi – 31 kilomeetrit põnevat ja käänulist mägiteed. Teekate on hea ja muretseda pole vaja. Vlore ja Sarande vaheline lõik on ka väga maaliline ja tee peale jäävad minu meelest ühed kõige ilusamad rannad.
Auto olemasolu on kindlasti soovitatav, et lähedalasuvaid randasid uudistada. Mõned Himare rannad:
- Himare Beach – põhirand linna keskel
- Gjipe Beach – kaljude vahel natuke varjatum rand 30 minutit autoga Himarest ja sealt 2 km jalutamist
- Palasa Beach – natuke eraldatum ja vähem arendatud rand, umbes 40 minutit Himarest põhja suunas
- Dhermi Beach – 30 minutit Himarest põhja suunas samuti väikese puhkuselinna Dhermi. lähedal olev rand, mis on üsna populaarne.
Kus ööbida Himarës?
- Zea Apartments: modernne korter Himarë keskuses mõne minuti kaugusel rannast ja promenaadist.
- Vila Kosteli: mereäärne lihtne hotell, sisaldab hommikusööki.
- ★ Meniko’s House ★ Amazing Sea View: mereäärne korter kuni neljale inimesele
💡 Hea teada: Himare on väike linn, kuhu inimesed tulevad Vahemere äärde puhkama ja lõõgastuma. Kui soovite melu, baare ja pidutseda, on Sarandel või Ksamilil rohkem pakkuda.
3. Sarandë
Sarande linn on Albaania Riviera peamine linn. See on suurepärane baas piirkonnaga tutvumiseks, päevareisideks ning on koduks ka mitmetele avalikele ja erarandadele. Sarande keskuseks on pikk ja ilus promenaad, kus on palju baare, restorane ja kohvikud ning kus nii turistid kui ka kohalikud õhtuti jalutamas käivad.
Sarandes on kolm avalikku randa, mida kasutavad rohkem kohalikud. Üldiselt on suurem osa kaldast hotellide valduses olevad erarannad. Parimad rannad aga asuvad pigem Sarandest eemal Ksamili või Himare vahelisel alal. Kindlasti tasub võtta paadiga päevareis, mis viib imeilusatesse randadesse, kuhu autoga ei pääse.
Sarande on ideaalne koht neile, kes otsivad aktiivset puhkust Albaanias – randa, väljasõite ja õhtust melu. Mõned variandid päevareisideks Sarandest on lisaks Ksamilile ja randadele näiteks Blue Eye, Gjirokaster, Butrint National Park ja Korfu. Kõigest nendest natuke lähemalt ka allpool.
Sarande on ka hea koht kaugtööks ja seal on ka ühe kasvav diginomaadide kogukond. Meie veetsime seal oktoobris nädala. ➡️ Loe ja salvesta minu Sarande lühikokkuvõte Instagramis.
Kus ööbida Sarandës?
- Apart-Hotel Lili või Apart-Hotel Lili2: modernne korer-hotell kuni kolmele mäe otsas (palju treppe randa või linna minemiseks); suurepärane vaade, hea asukoht.
- Demi Hotel: hinnaklassilt kallim kui korter, aga väga hea asukoha, eraranna, hommikusöögiga.
- Apartment with sea view balcony: suurepärase vaatega valgusküllane korter Sarandes – raske oleks parema vaatega korterit leida (ööbisime seal 5 ööd).
- Private Full Sea View Apartment: väga keskse asukohaga modernne korter neljale (kahe magamistoaga); rõdult suurepärane merevaade.
4. Ksamil
Kreeka piiri läheduses asuv Ksamil on väike küla Sarandëst 15 minuti kaugusel, mis on tuntud eelkõige helesinise veega randade poolest ning on üks tuntumaid Albaania puhkusekohti. Kohalikud tutvustavad seda kui Albaania Maldiive – ma küll viimases pole käinud, aga tasub tõsiselt kahelda (ja mitte Google pilte liiga tõsiselt võtta).
Kogu rannaäär on täis helesinise veega randu – suurem osa neist tehisliiva või kiviklibuga. Oluline on teada, et rannad on väikesed ning suurem osa neist on rannabaaride või hotellide valduses. Rannad on tasulised – kahe rannatooli ja varju eest tuleb suvel 20-30€ välja käia ja niisama lebama minna ei saa. Ksamil on pea täielikult keskendunud turismile ja kui sinna hooajaväliselt sattuda (näiteks oktoobris), on see üsna mahajäetud küla. Suvisel tipphooajal juulis ja augustis on küla ning rannad paksult rahvast täis ning võib olla isegi probleeme koha saamisega.
Lastega peredele on Ksamili rannad head, kuna vesi läheb aeglaselt sügavaks ning on ka palju veetegevusi. Lisaks saab rentida kajaki või vesiratta, et vee pealt rannajoont uudistada. Ksamili juures on ka mitu väikest saart, kuhu saab paadiga rannast minna.
Sarande ja Ksamili vahelisel rannikul on ka teisi randu, mis mulle meeldisid isiklikult kõige enam. Mulle meeldisid rannad Pulëbardha Beach ja Plazhi i Pasqyraveg. Arvesta sellega, et tee sinna on mööda kruusateed mägisel teel.
🚘 Kui teil pole autot, on Sarandest Ksamili jõudmine piisavalt lihtne bussiga, mis maksab vaid 100 LEKi. Ksamil on väike – peale ranna, restoranide ja hotellide seal väga muud pole, mistõttu tundus mulle Sarande ööbimiskohana põnevam.
Mida teha Albaania Rivieral: ümbrus ja päevareisid
Eelpoolnimetatud linnad ja külad on ideaalsed rahuliku puhkuse veetmiseks Albaanias. Samal ajal soovitan kindlasti natuke ümbruses ringi reisida – mööda rannikut ja sisemaa suunas. Õnneks on valikuid päris mitmeid ja kindlasti avardab auto rentimine võimalusi. Nagu mainisin on Sarande hea baas, kust päevareise erinevas suunas teha. Kui olete aktiivsemalt puhkusel ja Albaania riviera ringreisil, soovitan järgnevad kohad ja tegevused enda reisikavasse lisada.
🚘 Otsi soodsaim autorendi pakkumine Discover Cars lehelt.
1. Avasta Albaania Riviera randasid
Beachhunting on puhkuse nii loogiline osa, et isegi natuke imelik on seda siin eraldi välja tuua. Valikuid on palju ja kui teil on auto, soovitangi erinevaid randu ja piirkondi avastada. Näiteks:
- Päev Ksamili rannaklubis – üks päev tasub kindlasti rannaklubis veeta ja fancymat elu proovida.
- Paadireis saartele – Sarandest promenaadilt saab broneerida paadireisi (umbes 25€), mis viib randadesse, kuhu autoga ei pääse.
- Sarande ja Ksamili vahel asuvad rannad – Pulëbardha Beach ja Plazhi i Pasqyraveg
- Sarande ja Himare vahel asuvad rannad – näiteks Lukova Beach (üks meie lemmikrandu), Borsh Beach, Himare beach
2. Sõida Albaania Riviera rannikuteel ja Llogara Pass mägiteel
Vlore ja Sarande vaheline rannikutee on kindlasti üks ilusamaid Albaanias. Vlore ja Himare vahele jääb Llogara Passi ehk 31 kilomeetrit põnevat ja käänulist mägiteed. Vlore ja Sarande vaheline lõigul saab näha ilusaid rannikuvaateid ja mägikülasid. Tasub arvestada, et maanteed peate jagama lammaste, kitsede ja keset teed magavate koertega. Kuigi distants Vlore ja Sarande vahel on vaid 116 kilomeetrit, on teed käänulised ja mägised ning vahepeal palju ilusaid randu või pildistamiskohti. Seega tasub aega selleks planeerida.
3. Uju looduslikus Blue Eye allikas
Blue Eye on Albaania üks kõige tuntumaid turismiatraktsioone, mis asub vaid 40-minutilise autosõidu kaugusel Sarandest ja on seega ideaalne päevareis. Tegemist on loodusliku nähtusega, kus uskumatult sinine vesi kerkib maa-alusest allikast pinnale. Vesi on nii selge, et näha võib rohkem kui 50 meetri sügavusele. Veetemperatuur on aastaringi 10 kraadi ümber, mistõttu vaid julgemad lähevad ka ujuma – kindlasti soovitan, sest ilma selleta oleks külastus minu meelest natuke lahjaks jäänud.
Kohale jõudes tuleb esmalt auto parkida tasulisse parklasse (200 LEK) ja sealt jalutada mitte kõige looduskaunimat asfalteeritud kõnniteed 2 kilomeetrit allikani. Vahepeal peab veel maksma sissepääsu (50 LEK). Kokku siis 2,50€ inimene ja auto. Koos edasi-tagasi jalutamisega võiks arvestada kokku umbes tunnikese.
➡️ Loe ja salvesta minu Blue Eye lühikokkuvõte ja näpunäited Instagramis.
4. külasta Gijrokastёri kivilinna
Gijrokastёr on mägedest ümbritsetud ajalooline linn Albaania lõunaosas. Tuntud eelkõige oma künkliku vanalinna ja iseloomulike kivihoonete poolest, mis on leidnud tee isegi UNESCO maailmapärandi nimistusse. Gijrokastёr on tunnise autosõidu kaugusel Sarandest. Reisi sinna on mugav kombineerida Blue Eye külastusega, mis jääb tee peale.
Gijrokastёr ja selle omapärase arhitektuuriga majad on kindlasti avastamist väärt. Lisaks peetakse seda parimaks kohaks toidugurmaanidele. Ja see on tõsi – sisemaa toiduelamused olid alati paremad ja odavamad kui rivieral. Ühe parima toidukogemuse Albaanias saime just Gijrokasteri läheduses asuvas veiniistanduses The Barrels-Te Fuçitë. Loe ja salvesta minu Gijrokastёri tegevused ja restoranid Instagramis.
💡 Hea teada: Gijrokastёrist möödub kõige otsem tee Sarandest Tiranasse – hea võimalus on pärast Blue Eye külastust minna Gijrokastёrisse ööbima ning järgmisel päeval Tiranasse sõita (või vastupidi Tiranast tulles).
Majutus Gijrokastёris: Soovitan korteri asemel leida nende traditsioonilises kivimajas hotelli või külalistemaja.
- The Stone Sky Hotel: suurepärane üsna uus hotell traditsioonilises majas; hea vaade ja sisaldab hommikusööki
- RIVA Guest House: neljale inimestele huvitava stiili ja arhitektuuriga külalistemaja; ilusad vaated ja parkimine
- 1800’s: traditsioonilise stiiliga kahe magamistoaga villa; eriline koht, kus ööbida
- Hotel Kalemi 2: ilus vanas stiilis hotell kesklinnas
5. Avasta Butrint rahvusparki Ksamilis
Ksamili rannaklubide taga on peidus Euroopas veel vähetuntud arheoloogiline paik – Kreeka ja Rooma linn Butrint. Seal saab avastada rohkem kui 2000 aastat tagasi loodud linna varemeid – Kreeka basiilikat, Rooma foorumit ja amfiteatrit. Viimane mahutab umbes 1500 inimest ja suvel toimub seal erinevaid üritusi. Lisaks on kohapeal muuseum, kus saab mitmeid eksponaate uurida.
Vahepalaks rannas pikutamisele huvitav kultuuriline elamus, mis tuuakse sisuliselt kandikul kätte.
6. Sõida päevaks Korfu saarele
Korfu on ideaalne päevareis Sarandest. Pass kaasa, 30 minutit laevasõitu ja oletegi uues riigis. Nagu varasemalt kirjutasin on üks mugavamid võimalusi Lõuna-Albaaniasse reisimiseks hoopis Korfule lennata. Sarande ja Korfu linna vahet sõidab kaks laevaliini, mis mõlemad väljuvad mõlemas suunas üsna sarnasel ajal hommikul ja õhul.
Üks päev on Korfu linna avastamiseks paras. Kui soov on natuke rohkem Korfut näha, siis tasuks rentida auto. Meie seda ei teinud, aga tagantjärgi mõtlesime, et oleks isegi võinud. Liiga palju tegemist linnas pole – saab jalutada vanalinnas ja sadamas, külastada merekindlust ja olemas on ka ujumisala – suurem asi rand see aga pole. Toit oli üsna sarnane Albaaniale, aga lihtsalt umbes kaks korda kallim.
Huvitav oligi näha kontrasti näha Albaaniaga – toidu, kliima ja elustiili mõttes justkui sarnane, aga on ikka sihuke Euroopa atmosfäär, vähem prügi, rohkem hoolitsetud. Kui oktoobri keskel on Albaanias turiste vähe, siis Korfu linnas olid tänavad ja kohvikud inimesi täis. Oli tunda, et turistid on seal juba pikalt käinud. Samuti sai vahelduseks jälle kaardiga maksta. Loe ja salvesta minu Korfu päevareisi kogemus Instagramis.
➡️ Vaata Sarande ja Korfu praami aegu
7. Naudi Albaania mitmekesist toidukultuuri
Tänu Albaania kirevale ajaloole ja kultuuride segunemisele, on Albaania köök rikkalik ja mitmekesine. Peamiselt mõjutused on Vahemere ja Balkani toidukultuurist. Palju liha (sh lammast), värskeid mereande, fetalaadseid juustusid nii külmalt, hautistes kui ka küpsetatud kujul, köögivilju ning muidugi ei saa mainimata jätta igal nurgal asuvat furre buket ehk pagariäri, mis mahlaseid juustu- ja spinatipirukaid pakub.
Samuti meeldib albaanlastele väga Itaalia köök ja pitsa ning Kreekast tulnud gyros. Eine lõpetuseks juuakse tass espressot või pits kohalikku napsu raket – pidavat hästi toidu seedimisele mõjuma. Kvaliteetset kohvi saab pea iga nurga peal.
Mida rohkem sisemaale, seda odavamad hinnad ja parem maitseelamused. Meie parimad kogemused Lõuna-Albaanias olid Gijrokastёris, Beratis ja Vlores. See ei tähendaks, et rannikul hästi süüa ei saa! Kui sisemaal on rohkem liha ja köögiviljad, siis Albaania rannikul on palju mereande ja kala. Mainisin, et albaanlastele meeldib Itaalia köök ehk palju mereannipastat ja -risottot ja seda kõike tunduvalt odavamalt kui ülejäänud Euroopas. Restoranis söömine pole väga palju kallim kui ise kokkamine, mistõttu soovitan toidukultuuri julgelt avastada ning kokkamine jätta argipäeva.
Reisikava: aktiivne ringreis ja puhkus Albaaania lõunaosas
Infot on sai nüüd üsna palju ja raske võib-olla orienteeruda, et kus ja mida teha. Kui reis on vaid nädala jagu pikk, tuleb tahes tahtmata valida, millele keskenduda. Panen näidiseks kokku kaks nädalapikkust reisikava: esimene neist aktiivne ringreis algusega Tiranast ja teine rahulikum algusega Korfult.
Albaania kaart: olulised asukohad ja ringreisi marsruut
Kui avad kaardi, saad detailsemalt vaadata, kus asuvad Albaania riviera olulisemad linnad, minu soovitatud rannad ja päevareisi sihtkohad ning Lõuna-Albaania ringreisi marsruut.
1. Aktiivne reisikava: Lõuna-Albaania ringreis
TEGEVUSED | ÖÖBIMINE | |
---|---|---|
1. päev | Saabumine Tiranasse | Tirana |
2. päev | Tirana; Tirana > Vlore | Vlore |
3. päev | Llogara Pass, Himare ja rand | Himare |
4. päev | Himare > Sarande ja rannad | Sarande |
5. päev | Ksamil rannaklubi ja Butrint rahvuspark | Sarande |
6. päev | Blue Eye & Gijrokastёr | Gijrokastёr |
7. päev | Berat | Berat |
8. päev | Tirana lennujaam > lahkumine | – |
Soovitav on rentida auto Tirana lennujaamast. Otsi soodsaim autorendi pakkumine Discover Cars lehelt. See on tehtav ka bussiga. Sel juhul tasub Berat vahele jätta (kuigi see on üks minu lemmikkohti).
2. Rahulik reisikava: puhkus albaania lõunaosas
| TEGEVUSED | ÖÖBIMINE |
---|---|---|
1. päev | Saabumine Korfule; praam Sarandesse | Ksamil |
2. päev | Ksamil rannaklubi | Ksamil |
3. päev | Ksamil rand ja Butrint rahvuspark | Ksamil |
4. päev | Blue Eye & Gijrokastёr | Sarande |
5. päev | Sõida Himare suunda – rannad, külad | Sarande |
6. päev | Paadireis Sarandest | Sarande |
7. päev | Praam Korfule; Korfu | Korfu |
8. päev | Lahkumine | – |
Kui soovite terve nädala olla ühes majutuskohas, soovitan leida hotelli või Airbnb Sarandesse ja sealt teha päevareise ümbruskonda.
Muud asjad, mida Albaania Riviera külastamise kohta teada
Ilm: mis on parim aeg albaania rivieral puhkamiseks?
Arvan, et parim aeg Albaania Riviera külastamiseks on:
- mai ja juuni – eeliseks on pikad päevad
- september (ja oktoobri algus) – eeliseks on soojem merevesi
Sel ajal on ilm pehme, päevane keskmine temperatuur on umbes 20-27 °C. See on ideaalne matkamiseks ja muudeks välitegevusteks. Juulis ja augustis on väga palju turiste naaberriikidest (Itaalia, Kreeka) ja rannad paksult rannatoole ning turiste täis. Ka kuumakraadid ulatuvad sageli 40 ligi. Seetõttu soovitan hiliskevadet või varasügist.
Mina olin seal pea terve oktoobri ja ilm oli üldiselt hea ning päikseline. Mõned väiksemad turistidele mõeldud külad (Ksamil ja Himare) olid, aga oktoobris ennast üsna kokku pakkinud – kui otsite sumisevat atmosfääri, siis soovitan pigem septembris minna.
Rannad: kas rannad on tasulised?
Suur osa Ksamili ja Sarande randadest on hotellide valduses või rannaklubid. Kahe tooli ja varju eest tuleb välja käia umbes 20-30 eurot ning suvisel ajal võib olla raske kohta saada. On ka mõni avalik rand, aga need pole alati nii ilusad. Ksamilist ja Sarandest natuke väljaspool on palju tasuta randasid, kus saab endale soovi korral tooli rentida.
Hinnad: kas hinnatase on madal?
Albaania on üks Euroopa odavamaid riike. Tõesti sai mõnusalt nautida – öömaja ja söök on odavad. Albaania Riviera on kindlasti Albaania kõige kallim osa, aga meile siiski üsna mõistliku hinnaga. Kõige kallimad kohad olid Himare ja Ksamil. Kirjutasin Albaania hindadest rohkem siin.
Üks väheseid asju, mis on Albaanias kallim kui Eestis, on bensiin. Auto on luksuskaup ja ka bensiini eest tuleb välja käia rohkem.
Puhkus Albaania Rivieral: head ja vead
Üldiselt olen endiselt seisukohal, et Albaaniasse peaks võimalikult ruttu reisima enne kui see liialt populaarseks saab. Loe, miks peaks reisima Albaaniasse just praegu!
👍 Mis meeldis?
- Ilusad türkiissinise veega rannad
- Mitmekesine – palju huvitavaid tegevusi ümbruses ning ilus mägine loodus
- Madal hinnatase – võrreldes ülejäänud Euroopaga tunduvalt odavam söök ja majutus
- Sõbralikud ja külalislahked kohalikud
- Palju ilusaid merevaatega kortereid (eriti Sarandes)
- Maitsvad toidud
- Ilusad promenaadid ja jalutamiskomme – Albaania kultuurile on omane traditsioon on Xhiro ehk õhtute jalutuskäik
👎 Mis ei meeldinud?
- Suur osa Sarandest ja Ksamilist on ainult erarannad ja rannaklubid
- Prügimajandus pole arenenud – ilusa koha kõrval on alati ka midagi koledat
- Kraanivett juua ei saa – Euroopas pole sellega enam harjunud
- Pidevalt peab kaasas kandma sularaha
Muidugi tasub arvestada, et Albaanias on palju kontraste – ilus ja kole kõrvuti. Kõik pole veel arenenud ja meile harjumuspärased asjad pole alati normaalsus. Minu arvates muudab see Albaania veelgi huvitavamaks reisisihtkohaks!
💡Loe kindlasti lisaks: Põhjalik Albaania reisiinfo – ülevaade kõigest, mida enne reisi peaks teadma
Lisa kommentaar