Pärast järjekordset paarikuist reisi Ladina-Ameerikas maandusime New Yorgis – justkui täiesti teise maailma. Meil oli juba ammu ostetud multi-city lennupilet, mille viimane ots viis meid pärast Guatemala ja El Salvadori avastamist New Yorgi kaudu tagasi Euroopasse. NYC oli ideaalne vahepeatus: mugav lennuplaani mõttes ja emotsionaalselt mõnus vaheldus – korraks suurlinna melu ja kohtuda ka seal elavate sugulastega.
See oli minu kolmas kord New Yorgis. Turistina meeldib see linn mulle väga – avastamist jagub rohkelt ja peaaegu iga nurk tundub mõnest filmist tuttav. Päriselt elada ma sellise mastaabiga linnas siiski ei tahaks – ainuüksi vahemaad on sellised, et ühest punktist teise jõudmine võib võtta pool päeva. Ja hinnad… need on ikka omaette tase – alates majutusest kuni täiesti tavalise lõunasöögini.
Kuna New York on paljude bucket list’is, panin kokku väga põhjaliku postituse, mis aitab sul oma reisi paremini planeerida. Siit leiad soovitusi, kuidas sinna minna, mida vaadata, kus süüa, millal minna ja kuidas kulusid mõistlikult kontrolli all hoida.


📷 Kui sa mind veel Instagramis ei jälgi, siis soovitan seda teha, kuna seal jagan rohkem ja jooksvalt oma reisidest. Pane follow @hiieliinreisib.
Kuidas New Yorki minna?
Eestist leiab New Yorki sageli väga hea hinnaga pileteid. Kõige parema ja kiirema ühendust pakub tavaliselt Finnair ja SAS ümberistumisega Põhjamaades. Samuti leiab häid pakkumisi Turkish Airliensiga läbi Istanbuli. Mina olen kõiki kolme lennufirmat New Yorki külastustel kasutanud. Turkishi kasuks räägib see, et hinnas sisaldub ka 30 kg pagas – juhuks kui soovite rohkem šopata. Teiste kasuks aga mugavamad ühendused.
Samuti on New York hea peatuspaik näiteks minnes või tulles Ladina-Ameerikasse. Mina olengi ühe korra seal veetnud Kolumbiast ja teine kord El Salvadorist tulles.
Kõige lihtsam parimaid hinda leida, on olla kuupäeva osas paindlik ja hoida silm peal reisidiilid.ee ja trip.ee pakkumistel. Lisaks kasutan kiwi.com lehekülge lennupiletite otsimiseks.
Kuidas New Yorgi lennujaamast linna saada?
New Yorki teenindavad kolm suuremat lennujaama: JFK, Newark (EWR) ja LaGuardia (LGA). Kõige rohkem rahvusvahelisi lende saabub tavaliselt JFK-sse või Newarkisse. Olen ise kasutanud mõlemat, kuid viimased korrad on lennud saabunud ja väljunud JFK-st.
✈️ JFK lennujaam: kõige taskukohasem viis Manhattanile jõudmiseks on AirTrain + metroo kombinatsioon. AirTrain viib sind Jamaica või Howard Beachi jaama, kust saab edasi metrooga – kogu sõit maksab umbes 11 USD. Sõit kestab 60–75 minutit. Mina kasutasin maksmiseks viipemakset (Apple Pay telefonis). Samuti saab võtta takso (fikseeritud hind umbes 70 USD koos tasude ja jootrahaga), kuid tipptunnil võib liiklus väga aeglane olla. Lisaks on võimalus tellida Uber, kuid selle hind võib liiklusolukorra tõttu kõikuda ja tihti kallimaks minna kui ametlik taksohind.
Uus võimalus on ka Uber Shuttle: saad broneerida koha ühises väikebussis, mis viib otse kindlatesse punktidesse Manhattanil. Hind jääb tavaliselt umbes 20–30 USD kanti. Koha saab broneerida Uberi rakenduses maksimaalselt nädal enme.
✈️ Newarkist: hea valik on AirTrain + NJ Transit rong, mis viib otse Manhattanil asuvasse Penn Stationisse. Hind on umbes 15 USD ja sõit kestab 30–40 minutit. Saadaval on ka shuttle-bussid ja taksod, aga rong on enamasti kiirem ja mugavam variant.
✈️ LaGuardiast: kuna LaGuardias puudub rongiühendus, on kõige odavam viis liikuda tasuta Q70 SBS Express bussiga metroojaama ja sealt edasi metrooga. Kogu sõit maksab 2,90 USD (metroopileti hind). Samuti saab kasutada Uberit või taksot, mille hind jääb olenevalt liiklusest 40–60 USD vahele.
Viimatisel New Yorgi külastusel kasutasin ainult ühistransporti ja see toimis väga hästi. Lennujaama minnes tasub arvestada varasema väljumisega, eriti nädalavahetustel, sest mõnikord on metrooliinidel hooldustööd ja sõit võib võtta kauem aega.
💡 Soovitus: Kui soovid raha säästa ja sul pole palju pagasit, kasuta ühistransporti. Kui saabud hilja õhtul või oled väga väsinud, võib olla mõistlik võtta Uber või takso.

Mitu päeva planeerida New Yorki?
New York on tohutu linn, kus iga nurga taga on midagi uut avastada.
Mina olen New Yorgis käinud kolm korda. Esimesel korral veetsin seal terve nädala ja see oli ideaalne pikkus esmakordseks külastuseks – jõudsin rahulikult kõik olulisemad vaatamisväärsused läbi käia, šopata, mõnes muuseumis käia ja lihtsalt linnamelu nautida.
Kui sul on vähem aega, siis 3–4 päeva oleks miinimum, et põhilised “must-see” kohad ära teha. Viimasel korral olime New Yorgis ainult 3 päeva ja see oli Janise jaoks esimene kord. Jõudsime küll olulisemad kohad ära näha, aga iga päev tegime ligi 30 000 sammu ja kogu reis oli päris korralik jooks. Samuti jäid seekord muuseumid vahele. 1–2 päeva rohkem oleks andnud võimaluse rahulikumalt võtta ja linnas mõnusamalt ringi kulgeda.
💡 Soovitus: Kui vähegi võimalik, planeeri New Yorki esimeseks külastuseks 5–7 päeva.
Mis ajal New Yorki külastada?
Olen käinud New Yorgis kolmel korral: juunis, veebruaris ja aprillis – seega olen näinud linna päris erinevatel aastaaegadel ja võin öelda, et New York on äge igal ajal, lihtsalt kogemus on igal hooajal omamoodi.
Minu isiklik lemmik oli aprill – temperatuur oli ideaalne, mitte liiga palav ega külm, linn oli tärkamas ja tänavatel juba kevadine energia. Juunis oli ilm küll ilus, aga väga palav ja niiske. Veebruaris oli seevastu päris külm ja tuuline – hea, kui tahad jõulude või jaanuari allahindluste ajal tulla, aga tasub valmistuda korralikuks talveilmaks. Veebruaris on kõige soodsamad Broadway piletid.
New Yorgi temperatuurid kõiguvad väga palju – üks päev võib olla 18 kraadi, teine päev 2 kraadi.



Kokkuvõte: millal New Yorki külastada?
- Talv (november–veebruar) – jõuluajal maagiline, jaanuaris-veebruaris soodsam, aga külm
- Kevad (märts–mai) – meeldiv ilm, rohelus ja pargid tärkavad. Samas on ilm märtsis ja aprillis endiselt muutlik.
- Suvi (juuni–august) – kuum ja elav, võib olla liiga palav. Samas hea välitegevusteks.
- Sügis (september–oktoober) – parim aeg värvide ja ilma mõttes. Tundub üks parimaid aegu NY külastuseks.
Kus New Yorgis ööbida?
New York on üks maailma kalleimaid linnu, ka majutuse osas. Hotellide hinnad Manhattanil algavad tavaliselt umbes 200 USD öö kohta, isegi kõige lihtsama toa eest.
Esimesel kahel New Yorgi külastusel ööbisin enda Brooklynis elavate sugulaste juures. Seekord olime Janisega kahekesi ja mõtlesime, et oleks tore olla otse Manhattanil. Hinnad lõid esialgu pahviks küll. Teadsin küll, et New York on kallis, aga isegi 200–250 USD eest oli raske midagi normaalselt leida. Seega tasub varakult broneerida ja arvestada, et ööbimine võtab suure osa eelarvest.
Lõpuks leidsin meile väga ilusa Airbnb korteri Central Parkist veidi põhja poole, Harlemi linnaosa servas. Kolme öö eest maksime 750 USD. Samas oli mul hea meel, et sain täita ühe oma ammu unistatud soovidest – minna hommikul Central Parki jooksma. Korter oli tõesti väga ilus ja omapärane – Janis ütles isegi, et see oli tema lemmikosa kogu New Yorgist. Lisaks oli meil väike kööginurk (külmkapp, veekeetja, mikrolaineahi), mis oli ideaalne, sest saime ise hommikusöögi valmistada ja õhtul midagi soojendada. See aitas ka tublisti raha säästa, sest restoranide hinnad on New Yorgis väga kõrged.
🏨 Meie Airbnb korteri link – NYC Spacious & Cozy Oasis in Harlem

Kuidas leida soodsamat majutust?
- Broneeri varakult: Parimad pakkumised kaovad kiiresti, eriti hooajal (kevad, sügis, jõulud).
- Võrdle hindu erinevatel lehtedel: Soovitan kasutada Booking.com, Airbnb, Hostelworld ja Agoda platvorme. Sageli on samal majutusel eri saitidel erinevad hinnad.
- Hostelid ja kapselmajutus: Kui eelarve on väga piiratud, võib kaaluda hostelit või kapselmajutust (nt Nap York Central Park Sleep Station, The Local NYC hostel, HI NYC Hostel). New Yorgis on mitmeid üsna korralikke ja puhtaid hosteleid, mis sobivad ka täiskasvanud reisijatele, mitte ainult noortele.
- Kaalu ööbimist väljaspool Manhattani:
- Brooklyn ja Queens pakuvad tihti mõistlikuma hinnaga hotelle ja Airbnb-sid.
- New Jersey (eriti Jersey City ja Hoboken) on väga hea alternatiiv – Manhattanile saab rongiga kiirelt ja mugavalt. Hind võib olla kuni kolmandiku võrra soodsam kui Manhattanil, eriti nädalavahetustel. Boonusena saad ka ilusaid vaateid New Yorgi siluetile!
- Vaata lehekülgi Hotwire.com ja Priceline Express Deals – kui oled valmis hotelli natuke “loterii stiilis” broneerima.
💡 Soovitus: Kui jääd mitmeks päevaks, tasub valida majutus, kus on olemas vähemalt külmkapp ja väike kööginurk. Toidu väljas söömise asemel saab teha mõned toidukorrad ise ja nii kokku hoida.
New Yorki metroo
Metroo on New Yorgis on kõige mugavam ja taskukohasem viis linnas liikumiseks. Metroovõrk katab praktiliselt kogu linna ja on sageli kiirem kui taksoga ummikutes istumine. Metroo graafik on väga tihe ja orgienteerumine lihtne. Meie kasutasime metrood igapäevaselt – nii Manhattanil kui ka Brooklyni sõiduks.
Pileti ost ja maksmine:
Kõige lihtsam viis on kasutada viipekaarti – näiteks oma pangakaarti, Apple Pay’d või Google Pay’d. Sisenedes metroosse või bussi, viipad lihtsalt makseterminalil ning ühe sõidu hind on 2,90 USD (2025.a. kevadel).
💡 Hea teada viipemakse kohta: New Yorgi ühistranspordis kehtib fare cap süsteem. See tähendab, et kui viipad sama kaardiga või sama seadmega ja kulutad 7 järjestikuse päeva jooksul metroole ja bussidele 34 USD, siis kõik järgmised sõidud selle 7-päevase perioodi jooksul on tasuta.
Alternatiiv: Soovi korral saad osta ka MetroCardi ja laadida sellele raha või osta kohe 7-päeva kaart hinnaga 34 USD. MetroCardi saab soetada metroojaamade automaatidest või kassade juurest.
Mida teha New Yorgis?
Manhattan
Manhattan on see New Yorgi osa, mida enamik inimesi filmidest ja sarjadest kõige paremini tunneb. Kõrged pilvelõhkujad, Central Park, ikoonilised vaatamisväärsused ja elav linnamelu teevad sellest kohast ideaalse koha, kust alustada New Yorgi avastamist.
Times Square
Times Square on koht, mida ei saa New Yorgis külastamata jätta – tohutud ekraanid, rahvamassid ja lõputu energia. Siit leiad ka Broadway teatrietenduste südame. Õhtusel ajal on eriti äge tulla ja valgusmöllu nautida, kui kõik ekraanid säravad ja linn on täis elavat saginat.

Theatre District
Vahetult Times Square’i kõrval asub Theatre District ehk Broadway teatriala, kus paiknevad kümned kuulsad teatrid. Siit leiab kõik suured ja klassikalised lavastused nagu The Lion King, Hamilton ja Wicked. Kui tahad New Yorgi kogemusest maksimumi võtta, soovitan vähemalt korra ühel etendusel käia. Enda esimesel New Yorki reisil käisin vaatamas Chicagot ja sellest on väga head mälestused.
Central Park
Keset Manhattani pilvelõhkujate vahel asuv Central Park on ideaalne koht, et linnamelust hetkeks eemalduda. See on minu New Yorki lemmikkoht igal aastaajal.
Park on hiiglaslik – umbes 4 km pikk ja 800 meetrit lai – ja ühest otsast teise kõndimine võtab omajagu aega. Hea mõte on rentida jalgratas ja teha mõnus tiir, sest nii jõuad näha rohkem ja kiiremini. Jalgratast saad rentida erinevatest rendipunktidest pargi ümbruses või kasutada City Bike süsteemi, mille jaamad on pargi ümber ja mujal linnas.



Kindlasti tasub Central Parkis jalutades või rattaga sõites peatuda kuulsamate paikade juures, nagu Bow Bridge, Bethesda Terrace, The Mall ja Strawberry Fields. Kevadel ja sügisel on park eriti maaliline – minu viimane külastus oli aprillis ja siis soovitan kindlasti jalutada Cherry Hilli juurde, kus õitsevad kümned kirsipuud.
Võtsin viimasel reisil teadlikult majutuse üsna Central Parki lähedusse, et täita oma unistuse hommikusest jooksust Central Parkis. Oli laupäevane päev ja rahvast oli nii palju, et tundus nagu oleks mõnel spordivõistlusel.


Fifth Avenue
Fifth Avenue on Central Parkis lähedalt algav New Yorgi üks tuntumaid ja glamuursemaid tänavaid, mida sageli kutsutakse ka “kalleimaks ostutänavaks maailmas.” Siit leiad kõik luksusbrändid – Gucci, Tiffany & Co., Cartier, Saks Fifth Avenue ja paljud teised. Seal asuvad ka mitmed ikoonilised vaatamisväärsused nagu St. Patrick’s Cathedral ja Rockefeller Center.
Fifth Avenue jalutuskäik: mida näha?
🔹Algus: Central Park ja Apple Store. Alusta jalutust Central Parki lõunaäärest. Seal, 59th Streeti ja Fifth Avenue nurgal, asub kuulus Apple Store klaaskuubik. See on üks ikoonilisemaid Apple’i poode maailmas ja avatud 24/7. Kindlasti tasub sisse piiluda!
🔹Bergdorf Goodman ja The Plaza Hotel. Apple Store’ist üle tee jääb Bergdorf Goodman (luksuskaubamaja) ja veidi edasi The Plaza Hotel – kuulus hotell filmist Üksinda kodus 2 (Home Alone 2).
🔹 Louis Vuitton. Liigu edasi lõuna poole ja kohe varsti jõuad Louis Vuittoni ikoonilise hooneni.
🔹 Tiffany & Co. Kohe Louis Vuittoni kõrval asub Tiffany & Co. legendaarne juveelipood – täpselt see, mille ees Audrey Hepburn filmis Breakfast at Tiffany’s seisab.
🔹 St. Patrick’s Cathedral ja Rockefeller Center. Jätka jalutust ja varsti näed paremal St. Patrick’s katedraali ja selle vahetult kõrval on ka Rockefeller Center, kust saab näiteks minna Top of the Rock vaateplatvormile.
🔹 Lõpp: Saks Fifth Avenue ja Bryant Park. Veel mõnisada meetrit ja jõuad Saks Fifth Avenue luksuskaubamajja. Sealt edasi oledki juba Bryant Parki ja New Yorgi Public Library juures.

Rockefeller Center ja Top of the Rock vaateplatvorm
Rockefeller Center on üks Manhattani sümbolitest – eriti kuulus talvel, kui seal avatakse maailma üks tuntumaid uisuplatse ja süüdatakse hiiglaslik jõulupuu. Ka muul ajal tasub siia tulla jalutama, kohvikutes peatuda ja vaadata kuulsat Prometheuse kuju.
Kui otsid ühte parimat vaadet New Yorgile, siis Top of the Rock vaateplatvorm Rockefeller Centeri katusel on ideaalne valik. Eriti hea on see vaade, sest siit näeb nii Empire State Buildingu kui ka Central Parki. Käisin seal vaateplatvormil enda esimese New Yorki reisi ajal ja see vaade oli imeline!
St. Patrick’s Cathedral
St. Patrick’s Cathedral on Fifth Avenue üks kuulsamaid ja kaunemaid hooneid – muljetavaldav uusgooti stiilis katedraal keset pilvelõhkujaid. See on USA suurim katoliku kirik ja avatud ka külastajatele. Katedraal asub otse Rockefeller Centeri vastas.
Grand Central Terminal
Grand Central Terminal on üks New Yorgi ikoonilisemaid hooneid, mis on kuulus oma ajaloolise arhitektuuri ja laemaalingute poolest. Seda näeb ka väga paljudest filmidest. Kindlasti soovitan sissse minna.

SUMMIT One Vanderbilt
SUMMIT One Vanderbilt on üks New Yorgi uusimaid ja muljetavaldavamaid vaateplatvorme, mis avati 2021. aastal Grand Central Terminali lähedal. See pole lihtsalt vaateplatvorm – see on ka elamus, kus saad jalutada peegelpõrandaga ruumides, vaadata ümberringi 360-kraadist vaadet Manhattanile ja kogeda interaktiivseid installatsioone. Kirjutan sellest pikemalt peatükis “New Yorki vaateplatvormid”.
🔗 Vaata saadavust ja broneeri pilet ette!


Bryant Park ja Public Library
Bryant Park oli üks minu lemmikkohti. See on mõnus roheline ala pilvelõhkujate vahel, kus kohalikud tulevad lõunapausile, loevad raamatuid või mängivad malet. Ümber rohelise muruväljaku on palju avalikuks kasutamiseks mõeldud laudu ja toole ning ka meie võtsime oma take-away lõuna, et seda seal nautida. Lisaks ka palju odavam kui restoranis!
Park on eriti elav suvel, kui toimuvad erinevad tasuta üritused ja kontserdid (nt joogatunnid, välikino), ning talvel, kui sinna püstitatakse uisuväljak ja jõuluturg.
Kohe pargi kõrval asub New York Public Library ehk New Yorgi avalik raamatukogu – üks linna kaunimaid ajaloolisi hooneid.

Lower Manhattan
Lower Manhattani atmosfäär on hoopis teistsugune kui linna keskosas – veidi rahulikum ja vähem glamuurne. Siit leiab nii kuulsa Wall Streeti, boheemlaslikud linnaosad nagu SoHo ja Greenwich Village kui ka toredaid parke ja promenaade. Kui peaksin tulevikus Manhattanil ööbima, valiksin tõenäoliselt just Lower Manhattani piirkonna (muidugi kui ka eelarve seda lubaks).
1. Financial District ja ajaloolised kohad
One World Trade Center ja 9/11 Memorial
Lower Manhattani südames asub 9/11 memoriaal – kaks suurt veega täidetud auku tähistavad kunagiste kaksiktornide asukohta. Arhitektuuriliselt on see päris suurejooneline. Seal juures on ka 9/11 muuseum, mida enda esimesel New Yorki reisil ka külastasin. See oli väga põhjalik ja päris rusuv, aga huvitavalt ja hästi tehtud. 🔗 Osta 9/11 Memorial Museum sissepääsupilet siit!

Kohe kõrval kõrgub One World Trade Center ehk Freedom Tower, mis on praegu New Yorgi kõrgeim hoone.
Samuti tasub pilk heita lähedal asuvale Oculus’ele – futuristliku arhitektuuriga hoone on korraga nii metroojaam kui ka kaubanduskeskus ning oma valge, tiivulist olendit meenutava kuju tõttu tõmbab see koheselt tähelepanu.


Wall Street ja Charging Bull
Wall Street on New Yorgi finantskeskus ja koduks New York Stock Exchange’ile. Tänav on tuntud oma ajaloolise ja majandusliku tähtsuse poolest. Läheduses asub Charging Bulli skulptuur – suur pronksist pull, mis sümboliseerib majanduskasvu ja jõudu. Paljud turistid teevad seal pilte, sest pulli katsumine pidi tooma õnne ja edu. Sel korral olid järjekorrad nii pulli pea kui ka tagumiku juures.



Trinity Church
See on üks New Yorgi vanimaid ja kuulsamaid kirikuid, mis asub kohe Wall Streeti kõrval. Praegune hoone on pärit 19. sajandist (valmis 1846), kuigi algne Trinity Church ehitati juba 1697. aastal. Kirik on tuntud oma gooti stiilis arhitektuuri ja väikese, rohelise surnuaia poolest, kus on maetud ka ajaloolisi tegelasi, nagu Alexander Hamilton.

Battery Park ja Vabadusesammas
Battery Park on suur park Lower Manhattani lõunaosas, kust avaneb vaade Vabadussambale. Park on hea koht jalutamiseks ja väikese pausi tegemiseks enne praamile minekut või lihtsalt vaadete nautimiseks.
Battery Parki ääres asub praamisadam, kust väljuvad tasulised praamid Vabadussambale ja Ellis Islandile. Pileti ostmise järel pääseb kõigepealt Liberty Islandile, kus saab Vabadussammast lähedalt vaadata, ja seejärel Ellis Islandile, kus asub tuntud immigratsioonimuuseum.
Kui soovid Vabadussammast tasuta lähemalt näha, saad sõita hoopis Staten Islandi praamiga, mis möödub Vabadussambast ja pakub head vaadet merelt. Meie valisime enda esimesel külastusel tasuta variandi ehk sõitsime praamiga Staten Islandile.
2. Boheemlaslikud linnaosad ja sadamaäärne elu
High Line – raudteele rajatud park
High Line on endisele raudteele rajatud kitsas park, mis kulgeb kõrgel Manhattani tänavate kohal. Jalutuskäik siin pakub vaateid pilvelõhkujatele, tänavakunstile ja kaasaegsele arhitektuurile. Park on umbes 2,3 km pikk ja ulatub Hudson Yardsist kuni Meatpacking Districtini. Tee peal on mitmeid väikseid istumisalasid ja kunstiprojekte.
High Line on omanäoline ja lahe koht, kuhu soovitan kindlasti minna. Kui käisin New Yorgis esimest korda, olin sellest kohast täiesti vaimustuses. Ligi kümme aastat hiljem tundus park küll palju rahvarohkem – pigem nagu jalutaks suure massi sees –, aga siiski on see külastamist väärt.


Hudson Yards, The Edge ja Vessel
Hudson Yards on modernne piirkond High Line’i põhjaosas. Siit leiab kõrghooneid, poode, restorane ja mitmeid arhitektuuriliselt silmapaistvaid ehitisi.
Üks peamisi tõmbenumbreid on The Edge – kõrgel asuv vaateplatvorm, kust avaneb 360-kraadine vaade New Yorgile. Platvormil on ka klaasist põrand, kust saab otse tänavatele alla vaadata.
Hudson Yardsi südames asub ka Vessel – suur ja omapärane treppidest koosnev arhitektuuriobjekt, kuhu alates 2025. aasta kevadest pääseb taas sisse. Mina sinna sisse ei läinud, aga ka väljast on see külastamist väärt.


NYC Little Island – ujuvpark
Little Island on 2021. aastal avatud ujuvpark Hudson Riveri ääres, mis on rajatud vaiadele otse vee kohale. See on väga huvitava arhitektuuriga ja pakub mõnusaid jalutusteid, istumisalasid ja kauneid vaateid jõele ning Manhattanile. Käisin seal seekord esimest korda ja see nägi lahe ning omapärane välja. Little Island on tasuta ja avatud kõigile.

Pier 57 Rooftop Park
Little Islandi kõrval asub Pier 57, mille katusel on suur avalik park, kust on head vaateid Hudsoni jõele ja Manhattanile. Pier 57 sees asub ka Market 57 – toiduturg, kust leiab mitmekesise valiku erinevaid roogasid. Katusele pääsemine on tasuta.

Hudsoni jõe promenaad
Hudsoni jõe ääres kulgev promenaad on ideaalne koht rahulikuks jalutuskäiguks. Promenaad kulgeb mööda läänepoolset Manhattani kallast ja pakub avaraid vaateid Hudsoni jõele ja New Jersey poole. Tee äärde jääb mitmeid parke, istumisalasid ja ka jalgrattateid. Ilusa ilmaga oli seal väga mõnus jalutada. Promenaadi ääres asuvad ka Little Island ja Pier 57 Rooftop Park.
Chelsea Market
Chelsea Market on endisesse vabrikuhoonesse rajatud toiduturg ja ostukeskus High Line’i lähedal. Siit leiab suure valiku erinevaid toidukohti, pagarikodasid, kohvikuid ja poekesi. Seal oli väga lahedaid käsitööehteid ja disaintooteid – muidugi meie mõistes üpriski kalli hinnaga, aga siiski ühed kõrvarõngad sealt endale skoorisin.
Chelsea Market on ideaalne koht, kus pärast jalutuskäiku High Line’il peatuda, süüa midagi head või osta midagi isikupärast. Turg on avatud iga päev.
SoHo ja Greenwich Village
SoHo ja Greenwich Village on Lower Manhattani boheemlaslikud linnaosad, kus on palju ägedad kohvikud, väikeseid butiikpoode ja mõnus jalutuskeskkond. Janis ütles, et tal on tunne nagu oleks Londonis.
SoHo on tuntud oma raudrõdudega ajalooliste majade ja ostutänavate poolest, Greenwich Village aga vabama õhkkonna poolest.
Greenwich Village leiab ka tuntud vaatamisväärsusi nagu Friendsi seriaali kortermaja ja Sex and the City Carrie Bradshaw’ maja. Mõlemad piirkonnad sobivad ideaalselt rahulikuks avastamiseks ja väikesteks peatusteks kohvikutes või parkides.


Washington Square Park
Washington Square Park on mõnus park Greenwich Village’i südames. See on tuntud oma suure kaaremonumendi ja purskkaevu poolest ning on populaarne koht nii kohalike kui ka turistide seas.
Meie võtsime lähedalasuvast Mamoun’s Falafeli restoranist eine ja pidasime pargis väikse pikniku. Pargis on ka tänavamuusikuid ja malemängjad ning üldse on see mõnusa atmosfääriga koht.


Little Italy ja Chinatown
Little Italy ja Chinatown on kõrvuti asuvad naabruskonnad Lower Manhattanis, kus saab kogeda erinevaid kultuure ja maitseelamusi.
Little Italys leiab klassikalisi Itaalia restorane ja kohvikuid – näiteks Lombardi’s Pizza, mis väidetavalt on Ameerika esimene pitsarestoran. Meie käisime Caffe Palermos, mis on kuulus cannolide poolest.
Chinatown on ideaalne koht, kus soodsalt süüa ja avastada Aasia kultuuri – kitsad tänavad on täis toidukohti, turgusid ja väikeseid poode. Chinatownis tasub proovida pelmeene mõnes väiksemas söögikohas, näiteks Nom Wah Tea Parlor, mis on üks vanimaid ja tuntumaid dim sum’i restorane New Yorgis.


Brooklyn
Brooklyn on Manhattanist teisel pool jõge asuv linnaosa, mis pakub hoopis teistsugust New Yorgi kogemust. Siin saab jalutada ikoonilisel Brooklyn Bridge’il, avastada trendikat DUMBO piirkonda, nautida vaateid Manhattanile Brooklyn Heightsi promenaadilt ja veeta aega hipsterlikus Williamsburgis kohvikute, galeriide ja vintage-poodide vahel.
Brooklyn on tegelikult väga suur ja enamik turiste ei jõua nendest tuntumatest piirkondadest kaugemale. Kuna minu sugulased elavad Brooklyni teises otsas, Brighton Beachi lähedal, kus on palju Ida-Euroopa rahvast ja venelasi, olen näinud ka teistsugust Brooklyni poolt. Näiteks kui käisime seal emaga, oli vahepeal inglise keele asemel vaja vene keelt kasutada.
Brooklyn Bridge
Brooklyn Bridge on üks New Yorgi kuulsamaid ja ikoonilisemaid sildu, mis ühendab Manhattani ja Brooklyni. Jalakäijate tee kulgeb eraldi sõiduteedest ning kogu silla pikkus on umbes 1,8 kilomeetrit.
Jalutuskäik üle silla pakub suurepäraseid vaateid nii Manhattanile kui ka Brooklyni poolele ning on ideaalne koht fotode tegemiseks. Samas arvesta sellega, et seal on väga palju rahvast ja kohati isegi tunglemine. Meie läksime natuke enne päikeseloojangut kuldse tunni ajal.
Kõige mõnusam on sillal jalutada ilmselt varahommikul, võib-olla isegi päikeseloojangu ajal, kui rahvast on vähem ja valgus on pildistamiseks parem. Meie päevad olid aga nii pikad, et ei suutnud end meelitada sinna nii vara hommikul.



DUMBO
DUMBO (Down Under the Manhattan Bridge Overpass) on trendikas piirkond Brooklynis, otse Manhattan Bridge’i all. Piirkond on tuntud oma renoveeritud laohoonete, kunstigaleriide, kohvikute ja butiikide poolest.
DUMBO’s asub ka üks New Yorgi kuulsamaid pildistamiskohti – vaade Manhattan Bridge’ile Washington Streetilt. Meie läksime sinna soovituste kohaselt päikeseloojanguks. Kogu piirkonnas on väga mõnus atmosfäär.


Brooklyn Heights promenaad
Brooklyn Heights on üks Brooklyni vanimaid ja elegantsemaid piirkondi, tuntud oma ajalooliste pruunide kivist majade ja rahuliku atmosfääri poolest.
Seal asub ka Brooklyn Heights Promenade – promenaad, kust avaneb ilus vaade Manhattanile ja Brooklyn Bridge’ile. Õhtul, kui Manhattan on tuledes on vaade eriti imeline.
Promenaadilt on mugav ka minna Brooklyn Bridge Parki, kust saab võtta praami tagasi Manhattanile.

Williamsburg
Williamsburg on Brooklyni üks trendikamaid piirkondi, mis on tuntud oma hipsterliku õhkkonna, kohvikute, tänavakunsti, galeriide ja vintage-poodide poolest. Piirkond sobib hästi jalutamiseks, kohvipausiks ja butiikide avastamiseks. Williamsburgi tänavatel jalutades leiab palju värvikat tänavakunsti ja mõnusa vaba õhkkonna.
See on üks piirkond, kuhu ma veel kahjuks pole jõudnud. Midagi ka järgmiseks korraks!
Laevatuurid ja ekskursioonid
New Yorki avastamiseks on palju võimalusi ka veidi teistsuguse nurga alt. Siin on mõned ideed, kuidas linnale vee pealt või õhust pilk peale heita või giidiga jalutades uusi nurki avastada. Mõned neist variantidest on täiesti tasuta, mõned aga väga kallid.
Circle Line Sightseeing Cruises
Circle Line pakub erinevaid laevareise Manhattani ümber. Valikus on näiteks kogu saare ringreis või lühemad sõidud, mille käigus saab nautida vaateid Manhattanile, Vabadussambale ja Brooklyni sillale. Laevasõit on mõnus viis New Yorki näha teisest küljest. Viimasel New Yorgi reisil isegi mõtlesime Janisega selle ringituuri teha, aga kuna olime seal ainult kolm päeva, unustasime end šoppama ja muud plaanid tulid vahele.
Mitmeid erinevaid kruiiside variante leiab GetYourGuide leheküljelt.
Staten Island tasuta praam
Staten Island Ferry on tasuta praamiliin, mis sõidab Manhattanilt Staten Islandile ja tagasi. Sõidu ajal avaneb hea vaade Vabadussambale ja New Yorgi sadamale. See on üks lihtsamaid ja soodsamaid viise Vabadussammast lähedalt näha. Sul pole küll võimalik Liberty Islandile minna, aga kui eesmärgiks on näha Vabadusesammast lähemalt, siis arvan, et see on hea variant. Mina võtsin selle ette enda esimesel New Yorgi külastusel.
Vabadussamba ja Ellis Islandi praam
Battery Parkist väljuvad regulaarsed praamid Liberty Islandile ja Ellis Islandile. Liberty Islandil saab vaadata Vabadussammast lähedalt ja soovijad saavad tõusta ka monumendi alusele või krooni (vajalik on ette broneerimine). Ellis Islandil asub ajalooline immigratsioonimuuseum, mis räägib miljonite immigrantide saabumisloost Ameerikasse.
Guruwalk jalgsituur
Peaaegu igas suurlinnas, mida külastan, käin vähemalt ühel Guruwalk tasuta jalgsituuril. Tavaliselt toimivad need “tip based” süsteemil – tuur ise on tasuta, aga lõpus jätad giidile vastavalt oma rahulolule väikese tasu. See motiveerib giide pakkuma paremat ja personaalsemat kogemust.
Guruwalki kaudu saab liituda tasuta jalgsituuridega erinevates New Yorgi piirkondades. Valikus on palju erinevaid tuure, alates klassikalisest Lower Manhattanist kuni temaatiliste ekskursioonideni Brooklynis või Harlemis. Hea võimalus avastada linna kohaliku giidi juhendamisel ja kuulda erinevaid lugusid.
Meie seekord tuurile ei jõudnud, sest olime New Yorkis vaid kolm päeva. Lisaks olen varasemalt New Yorgis jalgsituuril osalenud ühe teise firmaga, kus pidin pileti ette maksma ega jäänud kogemusega rahule. Seetõttu eelistan just tipipõhiseid tuure, kus makstakse teenuse eest pärast kogemust.
Kui tahad ka New Yorgis Guruwalki tuure avastada, siis saad kõik valikud leida siit 👇
Helikopteriga üle Manhattani
Kui tahad New Yorki näha eriti ainulaadsest vaatenurgast, tasub kaaluda helikopterilendu üle Manhattani. Lennu käigus saab imetleda pilvelõhkujaid, Central Parki ja kogu linna ülaltpoolt. Ise pole seda raatsinud teha, aga olen näinud videosid ja see tundub ikka MEGA vaade! Väga lahe kingitus, kui reisikaaslast üllatada tahad!
👉New York City helikopterituure saad võrrelda ja broneerida siit.
Broadway etendused
New Yorgis olles tasub kindlasti vähemalt korra kogeda Broadway etendust – olgu selleks muusikal, draama või komöödia. Isegi kui sa pole suur teatrisõber, on Broadway oma atmosfääri ja lavastuse tasemega eriline elamus. Piletid on küll kallid, aga korra võiks New Yorgis seda ikka kogeda.Etendused on iga päev, sageli ka mitu korda päevas. Klassikud nagu The Lion King, Wicked, Chicago või Hamilton on pidevalt mängukavas.
Oma esimesel New Yorgi reisil käisime emaga vaatamas Chicago etendust, mis on üks mu lemmikmuusikale. See oli väga lahe kogemus ja kindlasti soovitan. Minu üllatuseks polnud Broadway-l käimine üldse meie mõistes pidulik teatrikülastus – inimesed istusid saalis oma väliriietes ja koridorides müüdi snäkke nagu kinos.
📌 Kust Broadway pileteid osta?
- TKTS Times Square kiosk – kohapeal soodsad piletid samaks päevaks. Meie ostsime enda Chicago piletid sealt.
- lottery.broadwaydirect.com – teatud etendustele on piletiloos, millele saab päev varem kirja panna ning kell 15:00 loositakse inimesed, kes saavad väga soodsalt (50-65 USD) pileti üsna heade istekohtadega. Võiduvõimalus on üsna väike, aga tean inimesi, kes on saanud. Meil ei õnnestunud.
- broadway.com – ametlik müügileht, hea valik ja usaldusväärne
- TodayTix – äpp ja veeb, sageli on seal eripakkumised
- SeatGeek – hinnavõrdlus ja alternatiivsed piletimüüjad
New Yorgi vaateplatvormid – millist valida?
New Yorgis on mitu vaateplatvormi, kust saab linna kõrgemalt imetleda. Mina olen neist kahes käinud – aastaid tagasi Top of the Rockis ja viimasel külastusel SUMMIT One Vanderbiltis. Minult on mitu korda küsitud, kas need on seda hinda väärt, sest sissepääs pole just odav. Minu arvates on – eriti kui oled New Yorgis esimest korda. See vaade ülevalt, kus kogu linn eri nurkade alt avaneb, on ikka päris võimas.
Kõige keerulisem oligi valida, millisesse neist minna ja mis kellaajal. Tundub, et aegamööda lisandub neid torne järjest juurde ja valik muutub iga aastaga keerulisemaks. Et otsust lihtsamaks teha, panin kirja lühikese ülevaate, mida iga vaateplatvorm pakub.
Empire State Building
Klassikaline valik ja üks tuntumaid sümboleid New Yorgist. Vaateplatvormid asuvad 86. ja 102. korrusel ning kogemus on tõeline nostalgialaks – eriti kui oled seda hoonet filmidest ja seriaalidest näinud. Sobib hästi neile, kes tahavad kogeda „klassikalist New Yorki“. Peamine miinus on see, et vaateplatvormilt ei näe hoonet ennast – Empire State Building jääb sel juhul vaateväljast välja.
Broneeri pilet 👇
Top of the Rock (Rockefeller Center)
Minu valik esimesel New Yorgi reisil, kuna sealt avaneb vaade nii Central Parkile kui ka Empire State Buildingule. See on täiesti linna keskel ehk kõik tuntud kohad on ümberringi. Top of the Rock oli üks esimesi kohti, kuhu New Yorgis aastaid tagasi läksin ja olin vaatest päris lummatud.
🔗 Osta Top of the Rock pilet ette siit.

SUMMIT One Vanderbilt
Viimasel New Yorgi reisil käisime SUMMIT One Vanderbiltis – kõige uuenduslikumal ja visuaalselt efektseimal vaateplatvormil linnas. See pole lihtsalt koht, kust linna näha, vaid tõeline elamus: mitmel tasandil olevad suured peegelseinad, -põrandad ja -laed loovad täiesti teistsuguse ruumi, kus peegelduvad vaated, valgus ja inimesed sulanduvad kokku.
SUMMIT asub otse Manhattani südames, Grand Central Terminali kõrval, ja pakub vaadet nii Central Parkile, Empire State Buildingule kui ka Downtownile. Meie käisime seal päevasel ajal – kuna ruum on tugevalt peegeldav, antakse kõigile päikeseprillid, et valgus silmadele liiga ei teeks. Kindlasti on see koht muljetavaldav ka pimedas või päikeseloojangu ajal (kallim pilet).
Rahvast oli palju ja sissepääs võttis omajagu aega. Sisenemine on kindla kellaajaga ja pilet tuleb kindlasti mitu ette osta – eriti kui tahad päikeseloojangu ajal minna, sel juhul broneeri RUTTU!. Arvesta vähemalt 1–2 tunniga, sest sissesaamine, turvakontroll, liftisõit ja erinevad pildistamispeatused võtavad kokku päris palju aega.
Kui soovid midagi enamat kui lihtsalt vaadet, on SUMMIT väga hea valik.
🔗 Vaata saadavust ja broneeri pilet!



Edge Observation Deck
Edge oleks olnud minu teine valik pärast SUMMIT One Vanderbilti, kuna see pakub veidi teistsugust vaadet ja kogemust.
Edge on New Yorgi kõrgeim välitingimustes olev vaateplatvorm, mis asub Hudson Yardsi modernsed piirkonnad. Platvorm ulatub hoonest välja kolmnurksena ning sellel on klaasist seinad ja klaasist põrand, kust saab vaadata otse linnatänavatele.
Edge asub Manhattani keskosast veidi eemal ja ikoonilised hooned nagu Empire State Building jäävad kaugemale. Vaade avaneb peamiselt Hudson Riveri suunas, samuti Downtown Manhattanile, One World Trade Centerile ja kaugemalt ka New Jersey poole.
Edge on hea valik, kui soovid natuke teistsugust vaadet ning rohkem adrenaliini. Pileti peaks kindla kellajaga ette ostma.
🔗 Pileti saad broneerida siit.
One World Observatory
One World Observatory ma ise käinud ei ole, aga enne reisi uurisin selle kohta natuke. See asub One World Trade Centeri tipus ja on kõrgeim vaateplatvorm New Yorgis, paiknedes 100.–102. korrusel. Vaade on väga avar ja ulatub kaugele igas suunas – näha on nii Downtown, Brooklyn, New Jersey, Statue of Liberty kui ka üle Hudsoni jõe kaugemale.
Kuna platvorm asub Manhattani lõunaosas, ei näe siit hästi Central Parki ega Empire State Buildingut, kuid vaade allpool laiuvale linnale peaks olema võimas ja annab ilmselt teistsuguse perspektiivi linnast. Kogu vaateplatvorm on täielikult klaasiga suletud, seega õueosa platvormil pole.
Esmakordsel New Yorgi külastusel eelistaksin mõnda Manhattani kesklinnas asuvat platvormi, aga kui seal on juba käidud, tundub One World Observatory hea valik, et näha linna teisest suunast. Äkki järgmisel korral?
Muuseumid
New Yorgis on muuseumite valik lai. Kui aeg on piiratud, tasub enne välja valida paar kõige huvitavamat. Ka mina olen ainult paaris neist käinud, seda enda esimesel New Yorgi reisil.
Toon siin vaid mõned tuntumad välja.
The Metropolitan Museum of Art (The Met)
Üks maailma suurimaid ja tuntumaid kunstimuuseume – New Yorgi klassika. Kollektsioon on tohutu – alates Vana-Egiptuse hauakambrite koopiatest kuni kuulsate Euroopa meistrite maalideni. Soovitan varuda aega ja keskenduda mõnele saalile, mitte proovida kõike ühe päevaga läbi joosta. Juba see maja on päris muljetavaldav. Mäletan, et olime emaga omadega üsna kutud pärast tunde neid saale avastades.
American Museum of Natural History
Kas mäletate filmi Night at the Museum, kus Ben Stiller öövalvurina muuseumid ekponaatidega, kes öösiti ellu ärkavad, rinda pistab? Just sellesama muuseumiga on tegu.
See on eriti hea valik reisid lastega ja huvitud loodusest, loomadest ning kosmosest. Seal on näiteks kuulsad dinosauruste skeletid, meteoriidid ja elusuuruses vaalamudel. Londonis olen sarnases muuseumis käinud, aga New Yorgi omasse pole veel jõudnud.
🔗 Osta Naural History muuseumi pilet siit!
Museum of Modern Art (MoMA)
Moodsa kunsti huvilistele sobib hästi MoMA, kus on töid näiteks Van Goghilt, Warholilt ja Picasso’t. Muuseum on avar, hästi kureeritud ja ideaalne neile, kes hindavad moodsat kunsti või tahavad näha kuulsaid teoseid oma silmaga. Kahjuks pole ma MoMa-sse ikka veel jõudnud, aga tulevikus plaanin kindlasti külastada.
🔗 Osta MoMA sissepääsupilet siit!
9/11 Memorial Museum
Manhattani lõunaosas 9/11 memoriaali ja One World Trade Centeri juures asuv väga põhjalik muuseum 9/11 terrorirünnaku sündumustest ja nende mõjust. See muuseum oli kohati päris rusuv, aga väga huvitavalt üles ehitatud. Mina soovitan võimaluse korral külastada.
🔗 Osta 9/11 Memorial Museum sissepääsupilet siit!
Whitney Museum of American Art
Eelmiste kõrval veidi vähem tuntud muuseum, mis keskendub Ameerika kunstile 20. ja 21. sajandil. Tundus päris lahe ja teistsugune, kuhu tahaks tulevikus minna, kui rohkem aega on.
Veel põnevaid muusueme
- Inter NYC – interaktiivne kunstimuuseum, mis pakub kosmilisi elamusi. Üsna hiljuti avatud.
- Fotografiska – erinevad fotonäitused
- Museum of Ice Cream – interaktiivme muuseum, kus saab sukelduda jäätise-teemalistesse ruumidesse. Samuti pakutakse erinevaid jäätise- ja maiustuste maitseproove.
New Yorgi atraktsioonide pass
ui plaanid külastada mitmeid tasulisi vaatamisväärsusi – näiteks vaateplatvorme, muuseume või tuure –, tasub kaaluda New York “passi” ostmist. Tegemist on turistipassiga, millega saad ühe hinnaga sisse mitmetesse tuntud kohtadesse. Pakkujaid on mitu ning erinevad passid sisaldavad erineval arvul atraktsioone – näiteks saad valida 2, 4, 6 või rohkem külastust.
📌 Mida rohkem kohti valid, seda soodsam tuleb hind ühe atraktsiooni kohta. Enne ostmist tasub kindlasti arvutada, kas piletid eraldi ostes tuleksid kallimad kui passiga – kui plaanid vaid 1–2 tasulist kohta, ei pruugi pass end ära tasuda.
Näiteks: Go City New York Explorer Pass, New York Pass, CityPASS.
Šoppamine ja poed
Ma ei ole küll suur šoppaja, aga USAs olles tõuseb ka minus väike ostlemise geen esile. Ma ei raatsi palju raha riiete peale kulutada ja ei hakka siin soovitama fancysid poode, aga toon välja mõned kohad ja ketid, kust võib leida hea hinnaga riideid – nii igapäevaseid asju kui ka vahel mõni tuntud brändi ese eriti hea soodukaga.
Poed
- 🛍️ Marshalls / TJ Maxx / Burlington – allahinnatud brändikaup. Neid poode leiab palju erinevates New Yorgi linnaosades. Esialgu tundusid mulle need natuke kaltsuka moodi, aga tegelikult võib sealt leida päris häid asju ja brändiriideid (nt Levi’s, Nike, Calvin Klein jms) – pead muidugi olema viitsimist sobrada! Need poed võivad olla väga erineva kvaliteediga ja mul on juba mitme korra peale tekkinud enda lemmikkoht Mahattanil – 📍Marshalls ja 📍TJ Maxx
- 🛍️ Century 21 – legendaarne New Yorgi brändikaupade outlet, mis pärast ajutist sulgemist taas avatud. Võrreldes eelmistega natuke viisakam ja kallim. Neid on ka mitmeid, aga üks tuntumaid on näiteks 📍Fulton Street Century 21 NYC
- 🛍️ Nordstrom Rack – Nordstromi outlet-versioon, kust leiab kvaliteetseid brände allahindlusega. Mõnevõrra korrastatum kui Marshalls või TJ Maxx.
- 🛍️ SoHo ja Williamsburg – kui tahad natuke stiilsemat ja isikupärasemat šoppamist, leiab nendest linnaosadest väiksemaid poode ja vintage-butiiqe. Hinnad on küll kallimad, aga sealt leiab kindlasti rohkem omapäraseid asju. Mina ostsin vaid ühed kõrvarõngad.
Outletid
- 🛍️ Jersey Gardens (The Mills at Jersey Gardens) – suur kaubanduskeskus New Jersey osariigis, umbes 30–40 minuti bussisõidu kaugusel Manhattanilt. Seda kohta soovitati Redditis kõige rohkem suuremaks šoppamiseks. Seal on palju tuntud brändide outlet-poode (nt Nike, Levi’s, Calvin Klein, GAP, H&M). Eeliseks on ka see, et Jersey Gardensis on ei ole riietel ja jalanõudel müügimaksu (jah, see on 0%, muud kaupad on 6.625%).
- 🛍️ Empire Outlets (Staten Island) – New Yorgi ainus outlet-keskus, mis asub Staten Islandil, kohe tasuta praamiterminali lähedal. Väiksem ja rahulikum kui suured outlet’id, kuid seal on olemas mitmed tuntud poed nagu Nike, Levi’s, GAP, Columbia ja Banana Republic. Suureks plussiks on see, et sinna saab sõita tasuta praamiga ja ühendada šoping Vabadusesamba vaatamisega. Ma ise seal ei ole käinud, aga arvustused ei olnud sellel keskusel väga head. Pigem soovitati Jersey Gardensit.
- 🛍️ Woodbury Common Premium Outlets – veelgi suurem outlet-küla kui Jersey Gardens veelgi kaugemal New Yorgist. Sobib neile, kes otsivad kõrgema klassi brände nagu Prada, Gucci, Burberry jms. Sõit sinna kestab umbes 1,5 tundi ja kohale saab bussiga. Kui ise ei ole tahtmist transpordiga jännata, saab sinna minna ka organiseeritud tuuribussiga – 🔗 info ja broneerimine.
Maksud New Yorgis ja New Jerseys
USAs kuvatakse hindades tavaliselt netosummasid, mis tähendab, et kassas lisandub ostule veel müügimaks (sales tax). New Yorgis on see maks 8.875%, mis lisatakse enamikele ostudele – sealhulgas riietele, jalanõudele, elektroonikale ja suveniiridele. See on päris ebameeldiv üllatus!
Erandiks on alla $110 maksva riideeseme või jalanõupaari puhul, millele New Yorgis linnaosa müügimaks ei rakendu, mistõttu on väiksemate ostude puhul maks mõnevõrra madalam.
Kui soovid šoppamisel rohkem säästa, siis tasub kaaluda ostlemist New Jersey osariigis (nt Jersey Gardens outlet’is), kus:
- riietele ja jalanõudele ei lisandu üldse müügimaksu (0%)
- muu kauba puhul on müügimaks 6.625% – see on väiksem kui NYC-s
Söögikohad ja tänavatoit
New Yorgis on väljas söömine kallis – isegi lihtsamates lõunakohtades algavad toidud sageli 15–20 dollarist. Kuna olen varem ööbinud sugulaste juures, pole toidu peale palju kulunud. Viimasel reisil olime aga omapäi ja hinnad tundusid ausalt öeldes päris prisked – eriti kui reisida 5-6 kuud aastas nagu meie.
Seetõttu mul pole palju restorani- ega baarisoovitusi, sest ajasime pigem lihtsamalt läbi ja püüdsime söömisega teadlikult kulusid kontrollida.
Soodne valik
- Chinatown – palju väikeseid Aasia toidukohti, kust saab kiiresti ja odavalt kõhu täis.
- Lähis-Ida ja Aasia tänavatoit – nt Punjabi Deli (lihtne, kodune India köök) ja Mamoun Falafel (klassikaline falafeli koht). Lisaks tasub proovida food-truck’e, mida leiab peaaegu igal nurgal
- Tervislikumad valikud – näiteks CAVA, Sweetgreen, Chopt või Just Salad salatibaarid, kus saab ise oma kausi kokku panna; toit on kiire, maitsev ja toitainerikas ning hinnad on umbes 15 USD (2025.a).
- Toidupoed – näiteks Whole Foods Market või Lidl, kust saab kaasa võtta salateid või valmistoite. Lidl oli eriti odav – ostsime sealt nii hommikusöögimaterjali kui ka valmis India roogi, mida õhtul kodus soojendada.
- Söö pargis – väga hea viis raha säästa ja samas mõnusalt aega veeta. Meie sõime tihti kaasa ostetud toidu Bryant Parkis, Washington Square Parkis, Central Parkis või Hudson Riveri ääres.


Trendikas
Mõned trendikamad ja tuntumad NYC maitsed
- American cookies – proovige kindlasti Levain Bakery küpsiseid, need on suured, pehmed ja ikoonilised.
- Bagelid – klassikaline New Yorgi hommikusöök. Soovitan Liberty Bagels Midtown – suured, värsked ja erinevate määrdejuustude valik on lai.
- Matcha latte – kas sa oled üldse New Yorgis käinud, kui sa pole läbipaistva iced matcha latte topsiga tänaval jalutanud. Proovi näiteks Cha Cha Matcha, Cha-An, Matchaful, 10Below Café. Hind jääb tavaliselt vahemikku $5–8.
- Joe’s Pizza on üks New Yorgi klassikuid, kust saab ehtsat „New York slice’i“. Väga populaarne nii kohalike kui ka turistide seas. Neil on mitu asukohta – Downtownis, Greenwich Village’is või Times Square’i kandis ja seal oli peaaegu alati pikk järjekord, eriti õhtuti.


Katuseterrassid
New Yorgis on palju katuseterrasse, kus saab kokteili juua ja samal ajal imelist vaadet nautida – eriti populaarsed on need kevadel ja suvel. Hinnaklassilt on enamik neist muidugi pigem kallid, aga ühe joogi võib endale ju ikka lubada. Ma ise nii oleksin tahtnud minna, aga meie kolme päeva jooksul olime igaks õhtuks nii läbi, et ei jõudnudki ühtegi katusele. Usun, et TikTokist leiab palju ideid ja soovitusi, millised neist on hetkel popid ja kuhu tasub minna.
📍Mõned, mis mina endale salvestasin olid: 230 Fifth Rooftop Bar, Westlight, Harriet’s Rooftop, Refinery Rooftop
Reisikindlustus
USAs reisides puhul on reisikindlustus täiesti vältimatu. Meditsiinihinnad on Ameerikas väga kõrged ja ka väikseim arstilkäik võib ilma kindlustuseta maksta sadu või isegi tuhandeid dollareid.
Mina teen alati meditsiini- ja reisitõrkekindlustuse. Kuna me reisime tihti ja pikemalt, on mul aastapõhine reisikindlustus. Viimasel ajal on seda pakkunud ka Swedbank krediitkaart.
👉 Loe postitust millist reisikindlustust ma kasutan ja miks?
Kokkuvõte: Kas New York on väärt külastust
New York on linn, kus saab kätte tõelise suurlinna tunde – elav, kiire ja iga nurga peal tundub, et oled sattunud mõne filmi või seriaali võtteplatsile. Samal ajal on seal muidugi ka see teine pool: mustust, kodutuid ja veidi „rough“ tunnet, mis käib New Yorgi juurde. Üldiselt tundsime end turvaliselt, aga vahepeal naljatasime, et Kesk-Ameerikas – Guatemalas ja El Salvadoris, kus enne USAssse saabumist olime, – tundus isegi veel turvalisem.
Kas New York on väärt külastust? Jah, kindlasti. See linn võiks olla igaühe bucket listis. Isegi kui sa muidu linnareise ei naudi, on New Yorgis nii palju avastamist.
Tõsi, isiklikult eelistan veidi odavamaid ja rahulikumaid sihtkohti, aga New Yorgi kogemus on omaette klass. Vähemalt korra elus tasub sinna kindlasti minna.



Loe edasi: seotud postitused ja soovitused
Vaata ka lehte Kasulikud lingid reisimiseks ning postitusi reisi planeerimisest (kindlustus, autorent, pakkimislist) – sealt leiad palju praktilisi tööriistu ja nippe, mis aitavad järgmist reisi paremini ette valmistada.
Loodan, et leidsid sellest blogipostitusest kasulikke soovitusi. Kui jah, siis jaga seda ka teistega või märgi mind sotsiaalmeedias (@hiieliinreisib) – mul on alati hea meel teie tagasisidet kuulda! 😊 Lisaküsimuste korral kirjuta enda küsimus kommentaaride alla ja vastan esimesel võimalusel.
Lisa kommentaar