Guatemala oli meie 2025. aasta Ameerika reisi suur lemmik. See riik üllatas oma mitmekesisuse, sõbralike inimeste, imelise looduse ja kultuuri, aga ka väikeste seikluslike momentidega. Kui plaanid ise Guatemalasse minna või alles kaalud seda sihtkohana, siis see postitus on just sulle!
Jagangi siin oma kogemuse põhjal soovitusi, praktilisi nõuandeid ja infot, mis aitab sul paremini oma reisi ette valmistada: kuidas kohale saada, kuidas riigis liikuda, millal minna ning millised kohad meid kõige rohkem vaimustasid.



📷 Kui sa mind veel Instagramis ei jälgi, siis soovitan seda teha, kuna seal jagan rohkem ja jooksvalt oma reisidest. Pane follow @hiieliinreisib. Guatemala postitused: Guatemala postitused, Tikal & Flores, Semuc Champey, Lake Atitlán, Acatenango ja Fuego matk, Antigua, Antigua lemmikkohvik
Guatemala reisijuht – kõik, mida teada
Kuidas minna Guatemalasse?
Lennukiga Guatemala Citysse
Guatemalal on vaid üks rahvusvaheline lennujaam – La Aurora International Airport, mis asub pealinnas Guatemala Citys. Lennujaam on hästi ühendatud teiste Kesk-Ameerika riikidega ning sinna saab otselennuga mitmest USA suuremast linnast. Eestist tulles tuleb teha vähemalt üks ümberistumine, kõige loogilisem on seda teha kas USAs (nt New Yorgis või Miamis) või Mehhikos.
Enamik reisijaid Guatemala Citysse pikemalt ei jää, kuna linna teatud piirkonnad ei ole just kõige turvalisemad. Sageli võetakse kohe lennujaamast suund edasi – näiteks shuttle-bussiga koloniaallinna Antiguasse või siselennuga Florese linna, mis on alguspunkt Tikali püramiidide külastamiseks.
Meie lendasime Guatemalasse Dominikaani Vabariigist, kasutades Arajeti lennufirmat. Sealt liikusime edasi El Salvadori ning lendasime Avianca lennufirmaga New Yorki, kust lõpuks lendasime tagasi Euroopasse.
Kui plaanid Guatemalasse minekut, siis tasub hoida silm peal reisidiilid.ee lehel – sealt leiab aeg-ajalt häid pakkumisi USA ja Mehhiko lendudele. Lennupiletite otsimiseks (ja vahel ka ostmiseks) kasutan ise sageli kiwi.com platvormi – seal saab mugavalt kombineerida eri lennufirmade ühendusi.
Naaberriikidest mööda maad
Guatemala reisi on hea ühendada ka selle naaberriikidega – näiteks hüpata üle piiri Belizesse, El Salvadori, Hondurasesse või Mehhikosse.
Parim ja turvalisim viis nende vahemaade läbimiseks on turistidele mõeldud shuttle-bussid, mis liiguvad regulaarselt populaarsete sihtkohtade vahel. Soodsam, aga ajamahukam variant on kohalikud bussid ehk kanabussid (chicken buses), mis on küll elamus omaette, kuid nõuavad rohkem kannatust ja sageli ka mitmeid ümberistumisi.
🇧🇿 BELIZE: pealinnast Belize Cityst liiguvad igapäevaselt bussid Guatemala põhjaosas asuvasse Floresesse. Sõit kestab umbes 6–7 tundi, sõltuvalt kui kaua piiril aega läheb. Piiril tuleb läbida nii Guatemala kui Belize poole kontroll ning maksta väikene väljumistasu. Meie piiriületus oli väga kiire. Soovitan pileti osta Getaway Travels kaugu, kuna nad kasutavad suurt bussi (mitte mikrobussi), kus on rohkem ruumi, mugavamad istmed ja loksub vähem.
🇸🇻 EL SALVADOR: sealt liiguvad igapäevaselt shuttle-bussid nii Antiguasse, Guatemala Citysse kui ka Guatemala rannikulinna El Paredoni. Bussi saab võtta erinevatest El Salvadori kohtadest nagu Santa Ana, El Tunco ja pealinn San Salvador. Itamati Travels on näiteks üks soovitatud firma – võta ühendust Instagrami või Whatsappi kaudu.
🇭🇳 HONDURAS: olenevalt marsruudist on Hondurasest Guatemalasse kaks võimalikku piiripunkti. Esimene on idas, kust saab reisida La Ceibast (Utila ja Roatáni sadamalinn) Rio Dulcesse. Itamati Travels on väljumine kolm korda nädalas. Samuti saab reisida Copan Ruinasest Antiguasse Guatemalas. Seda marsruuti opereerivad mitmed erinevad transpordifirmad ja saate broneerida veebis.
🇲🇽 MEHHIKO: Kaks kõige levinumat marsruuti on:
- San Cristóbal de las Casas → Antigua/Lake Atitlan (Panajachel) – Sõit kestab umbes 8–10 tundi ja sisaldab piiriületust La Mesilla kaudu.
- Bacalar → Flores – kui liigud Mehhiko Kariibi mere rannikult Guatemala põhjaossa, näiteks Tikali suunas, siis on see väga hea marsruut. Sõit kestab umbes 6–8 tundi.
Mõlemat marsruuti pakub nii Itamati Travels kui ka paljud teised firmad.


Sisenemistingimused
Eesti kodanikuna saab Guatemalasse reisida viisavabalt kuni 90 päevaks (2025. aasta kevade seisuga). Piiril peab olema pass, mis kehtib vähemalt kuus kuud pärast riiki sisenemist.
Sisenemistasu ei ole. Lennukiga saabudes võidakse küsida tagasilennu või edasireisi broneeringut, kuid meie kogemuse järgi seda keegi ei kontrollinud. Paljud inimesed lahkuvad riigist nagunii mööda maad, näiteks Belize’i, El Salvadori või Mehhiko suunas.
Meile öeldi, et Guatemalasse sisenedes ja riigist lahkudes tuleb täita elektrooniline immigratsiooni- ja tollideklaratsiooni vorm, kuid reaalsuses seda keegi ei küsinud – ei lennujaamas ega maismaapiiril.
Üldse oli Guatemala piiripunkt üks kõige sõbralikum, lihtsam ja kiirem, mida oleme Kesk-Ameerikas kogenud. Passi löödi lihtsalt tempel ja oligi kõik. Ka riigist väljumisel ei küsitud mingit tasu (erinevalt näiteks Belizest).
NB! Enne Guatemalasse reisimist uuri kindlasti kõige värskemat infot sisenemistingimuste kohta, kuna nõuded võivad muutuda.

Ilm ja parim aeg Guatemalasse reisimiseks
Guatemalas on aastaringselt soe, kuid kliima sõltub piirkonnast – madalikud on troopiliselt kuumad ja niisked, mägipiirkonnad (nt Antigua või Atitláni järv) aga jahedamad ja kuivemad. Riigis eristatakse kahte peamist aastaaega:
- Kuiv hooaeg (november – aprill) See on parim aeg Guatemalas reisimiseks – ilm on stabiilselt päikesepaisteline ja vihma on vähe. See sobib ideaalselt matkamiseks, linnade avastamiseks ning vulkaanidele ronimiseks. See on ka kõrghooaeg, seega populaarsed kohad võivad olla rahvarohkemad ja majutus kallim.
- Vihmaperiood (mai – oktoober) Selle aja jooksul sajab sagedamini, eriti pärastlõunal ja õhtuti. Hommikud on tihti veel päikeselised, nii et tegevusi saab ikkagi planeerida – lihtsalt natuke rohkem paindlikkust kulub ära. Turiste on vähem ja hinnad võivad olla soodsamad. Samas võivad vihmasajud muuta mõned teed raskesti läbitavaks, eriti kaugemates piirkondades nagu näiteks Semuc Champey.
Meie käisime Guatemalas aprilli keskel – kuiv hooaeg oli veel kestmas ja ilm suurepärane: päevad olid päikeselised ja vihma ei saanud me üldse. Kui Antiguas ja Lake Atitlani ääres olid õhtud jahedamad, siis Florese ja Lanquini kandis oli ilm kogu aeg kuum ja väga niiske.
💡 NB! Semana Santa ehk lohavõttenädal märtsis või aprillis on Guatemalas üks suurimaid ja tähtsamaid pühasid. Eriti Antigua linnas toimuvad sel ajal suursugused rongkäigud, vaipade valmistamine ja mitmed traditsioonilised üritused. See on ülikõrghooaeg: hinnad tõusevad, majutused broneeritakse nädalaid (isegi kuid) ette. Kui soovid seda kogeda, broneeri kindlasti kõik aegsasti ette.


Sim-kaart
Guatemalas on kõige levinumad mobiilioperaatorid Tigo ja Claro. Mõlemal hea leviala üle riigi. Meie valisime Claro SIM-kaardi, mida saab osta nii ametlikest esindustest kui ka väiksematest poodidest, kioskist või elektroonika/kodumasina poodidest.
SIM-kaart ise maksab vähe ja pakette saab laadida vastavalt vajadusele – kas päevaks, nädalaks või kuuks. Juurde laadimiseks peab otsima Tigo või Claro sildiga poode ning seal lisavad nad sulle interneti mahtu.
Aktiveerimine oli lihtne – poepidaja aitas seadistamisega ja internet läks kohe tööle. Internet oli üldiselt kogu Guatemalas üsna hea – muidugi liikusime me rohkem tuntumates turistikohtades.
Muidugi võid kasutada ka e-simi, näiteks Airalo äpp (koodiga HIIELI2311 saad 3 USD allahindlust esimeselt ostult), aga see on tunduvalt kallim, kui füüsiline sim-kaart.
💡 Guatemala City lennujaamas maksis sim-kaart ja pakett ligi poole rohkem kui Antigua linnast ostes.
Transport ja liikumine kohapeal
Guatemalas ringiliikumiseks on mitu erinevat varianti – alates soodsatest kanabussidest kuni privaatsete transfeerideni. Valik sõltub ajast, eelarvest ja soovitud mugavustasemest. Meie kasutasime peamiselt turistidele mõeldud shuttle busse, mis on üks populaarsemaid liikumisviise. Ise autot rentida Guatemalas tavaliselt ei soovitata ja ma ei ole väga kuulnud, et turistid seda teeksid.
🚐 Shuttle-buss
Shuttle-bussid liiguvad igapäevaselt peamiste sihtkohtade vahel – näiteks Antigua, Atitlán, Flores, Lanquín (Semuc Champey), Guatemala City jne. Need saab mugavalt ette broneerida oma hostelist või veebis. Sageli pakutakse ka uksest-ukseni transfeeri. Meie kasutasime firmasid Escobar Shuttle & Tours Antigua ja Itamati Travels. Variante on veel palju teisigi – broneerida saab isegi GetYourGuide lehelt.
🚗 Privaatne autojuht
Kui soovid rohkem paindlikkust või reisid mitmekesi, tasub kaaluda privaatjuhi palkamist. See on kallim kui shuttle, kuid mugavam ja kiirem, eriti kui sul on kindel ajakava või soov teha peatuseid teel.
Kasutasime autojuhti vaid Guatemala City lennujaamast Antiguasse minekuks, kuna sel päeval olid linnad protestid ja osad teed sellega seoses kinni. Autojuhi saad leida näiteks Getyourguide lehel või Visit Guatemala – Tips for travelers Facebookist.
🚌Kohalik transport ehk chicken bus
Kanabussid ehk kohalikud värvilised bussid, mis on ümber ehitatud vanadest USA koolibussidest, on peamine kohalike liikumisviis. Chicken bus on kindlasti palju odavam kui shuttle-buss, kuid samas ka vähem mugav, aeglasem ja mitte nii turvaline. Tihti on need bussid väga täis, peatuseid palju ja pagas tuleb enamasti katusel transportida.
Samas – kui oled valmis natuke ebamugavuseks, siis on kohalik elamus garanteeritud. Meile soovitati nendega pigem lühikesi otsi teha.
✈️Lennuk
Pikemate vahemaade läbimiseks (Guatemala City → Flores) võib mõelda siselennule. Lennud on lühikesed (u 1 tund) ja aitavad aega kokku hoida, kui ei soovi veeta bussis 10+ tundi. Guatemala City ja Florese vahel sõidab kaks lennufirmat: TAG Airlines ja Avianca Airlines. Meie kasutasime viimast, et lennata Floresest Guatemala Citysse ja sealt kohe edasi El Salvadori.
Maksmine
Guatemalas kasutatakse Guatemala quetzalit (GTQ või Q). Mõned turismiteenused, nagu tuurid või majutused, võivad olla hinnastatud ka USA dollarites, aga igapäevaselt on quetzal peamine maksevahend.
Antiguas saime paljudes kohtades kaardiga maksta – restoranid ja hotellid aktsepteerivad kaarte ning tavaliselt ilma lisatasuta. Samas peab sularaha alati taskus varuks olema – väiksemates linnades ja poodides oli seda sageli vaja.
Sularaha on kõige lihtsam vahetada, kui sul on USA dollarid. Leidub ka mõni valuutapunkt, mis võtab eurosid, aga selle leidmine oli üllatavalt keeruline.
Sularaha saab võtta paljudest automaatidest, aga see on päris kallis – ca 8 eurot. Seetõttu tasub korraga rohkem raha välja võtta – seda ikka kulub! Kõige levinumad automaadid on 5B, BI ja BAC ning neid leidub mitmel pool üle linna.
Meie kasutasime maksmiseks Wise’i kaarti, millega saab reisides väga soodsa valuutakursiga maksta ja vajadusel ka sularaha välja võtta.
💡Kui sa pole veel Wise klient, saad nendega lihtsalt liituda minu Wise reward lingi kaudu – liitumisel saad tasuta kaardi või 500 euro eest tasuta ülekandeid.
Majutus Guatemalas
Guatemalast leiab majutust igale maitsele ja eelarvele. See on populaarne sihtkoht seljakotireisijatele, mistõttu hostelite valik on lai – kuigi hindade poolest ei tasu oodata Kagu-Aasia taset. Samal ajal on Guatemalas ka tõeliselt võluvaid butiikhotelle, eriti Antiguas ja Atitláni järve ääres. Kui oled puhkusel ja eelarve lubab veidi rohkem, soovitan kindlasti just neid – atmosfäär ja disain on mitmel pool tõeliselt nauditavad.
Kuna meie tegime Guatemala reisil ka kaugtööd ja olime kokku 3-kuusel reisil, siis olid meie nõudmised ja eelarve veidi teistsugused kui lihtsalt lühikesel turismireisil.
2,5 nädala jooksul ööbisime kuues erinevas kohas. Broneerisin kõik majutused läbi Booking.com või Airbnb. Nädala sees eelistasime korteritüüpi majutusi, kus oli mugav töötada ja süüa teha, nädalavahetustel valisime B&B-d või väiksemad hotellid.
Minu üllatuseks olid Guatemala majutushinnad kõrgemad, kui eeldasin – meie keskmine öö privaattoa eest maksis umbes 70 eurot. Butiikhotellide hinnad algasid 100 eurost, samas kui hostelikoha hinnad algasid 20–25 eurost (2025. aasta kevade seisuga).
Allpool toon välja ka mõned öömaja soovitused erinevates piirkondades, mis meile kõige enam meeldisid või mida tasub kaaluda. Kõikide nende asulate kohta on mul ka pikemad blogipostitused, mille leiat siit.
Antigua
- 🏨 Ojala hostel: Kõrgelt hinntatud, hubane ja stiilne hostel, millel on ajalooline hõng, rohelust täis sisehoov ja vulkaanivaatega katuseterrass. Pakub nii ühis- kui ka privaatseid tube, sobides hästi ka neile, kes tavaliselt hostelites ei peatu. Rahulik ja maitsekas – kaugelt enamat kui tavaline hostel. Lisaks suurepärase asukohaga vanalinnas.
- 🏨 Casi Casa: Populaarne ja hinnatud hostel/hotell Antigua koloniaalmajas. Suur roheline sisehoov, katuseterrass vaatega vulkaanile, bassein ja isegi saun. Pakutakse hommikusööki ning saadaval on nii ühistoa kohad kui ka privaatsed toad. Viimased on kallimad ja lähevad kiirelt – tasub varakult broneerida.
- 🏨 Posada El Antaño: Stiilne ja armas butiikhotell restaureeritud koloniaalmajas Antigua südames. Toad on stiilised ja privaatse terrassiga. Lisaks on olemas ka katuseterrass, kust avaneb vaade ümbruses olevatele vulkaanidele. Täpselt selline majutuskoht, mis sobib Antigua olemusega kokku. Lisaks pakuvad nad hommikusööki.
Lake Atitlan
Panajachel – suur küla, peamine koht enne transfeeri
- 🏨 Hotel-Villas JABEL TINAMIT – meie ööbimispaik. Vaikne ja ilus sisehoov, hea asukoht, puhas ja mugav tuba ning hommikusöök hinnas. Ideaalne ööbimiseks enne või pärast teekonda.
- 🏨 Regis Hotel Spa – natuke kõrgemas hinnaklassis hotell, mille suur pluss on kuumaveeallikatega spa, vaikne aed ja mugav asukoht. See oli minu teine variant.
- 🏨 Hotel Utz Jay – mõnus aed, vaikne asukoht, heas hinnaklassis. Väga kiidetud teenindus.
- 🏨 Hospedaje El Viajero – lihtne, väga soodne ja korralik. Hea valik üheks ööks enne või pärast reisi.
San Pedro La Laguna – kohalikku ja turismitegevusi, meie lemmikküla
- 🏨 Zoola San Pedro – väga populaarne hostel/guesthouse, kus on välibassein, järvevaade ja boheemlaslik vibe. Natuke eemal põhilisest peotänavast ehk sobib rahulikumaks olemiseks.
- 🏨 Mikaso Hotel – otse järve ääres, katuseterrassi ja restoraniga. Lihtsad toad, aga eelkõige hinnatud mõnusa rahuliku atmosfääri ja vaadete poolest.
- 🏨 Airbnb: Exclusivo Vista de Pájaro – meie imeline Airbnb, mis oli meie lemmikkoht Lake Atitláni ääres. Suurepärane vaade ja terrass ning väga praktiline ja modernne kodu. Samuti oli seal hea internet kaugtöö tegemiseks.
- 🏨 Mr. Mullet’s Hostel – üks kuulsamaid peopaiku ja tuntud sotsiaalne hostel järve ääres. Kui otsid seltskonda ja tegevusi, on see hea valik.
Santa Cruz – vaikne küla, parimad vaated
- 🏨 Free Cerveza ja La Iguana Perdida – kõige tuntumad sotsiaalsed hostelid, populaarsed eriti backpacker’ite seas ning mõlemad on super asukohaga järve ääres.
- 🏨 Atitlán Sunset Lodge – hästi hinnatud korterid järve ääres. Imeline vaade ja köögiga majutus. Lisaks sisaldab hind ka kajaki renti. Kui oleksin puhkusel, valiksin ilmselt selle koha.
- 🏨 EL PICNIC ATITLÁN – luksuslikum butiikhotell, mis on ÜLI KÕRGELT hinnatud oma vaate, detailide, külalislahkuse ja toidu poolest. Tundub imeline koht just romantiliseks viibimiseks.
Jaibalito – peamiselt tuntud selle majutuse pärast
- 🏨 Casa del Mundo on omaette kategooria – kui otsid erilist kogemust ja imelist vaadet, siis tasub see koht vähemalt paariks ööks ette broneerida. Kirjutan sellest kohast pikemalt eelmises peatükis.
San Marcos – jooga, retriidid, spirituaalsed koolitused
- 🏨 Lush Atitlán – looduslähedane ökomajutus, väga ilus sisekujundus, kallim keskmine hinnaklass, aga väga kiidetud. Minu meelest arvestades hinda-kvaliteeti, üks parimaid.
- 🏨 Fuego Atitlan Eco-Hotel – stiilne ökomajutus, väga hea vaatega. Sobib hästi paaridele ja vaikust otsivatele reisijatele.
- 🏨 Casa Madera – rahulik ja hubane majutus vaatega järvele. Hea valik, kui soovid veidi privaatsemat olemist ja looduslähedust. Üsna hea hinnaga võrreldes teiste sarnaste kohtadega.
- 🏨 Lakefront Living Lovely Loft – modernne, ilus ja praktiline loft. Hea hinna-kvaliteedi suhtega.
- 🏨 Eagle’s Nest Atitlán – mitte odav, aga väga eriline kogemus. Sisaldab toitu, joogat ja vaateid. Võimalik ka päevaks minna. Kirjutasin sellest ka eelmises peatükis.
Semuc Champey & Lanquin
- 🏨 El Retiro Lanquin (Lanquin) – üks tuntumaid majutuskohti Lanquinis. Hostel asub otse jõe ääres džungli kõrval, küla servas – seega saad nautida loodust, aga vajadusel jalutada poodi, apteeki või kohaliku comedori juurde. Semuci juurde umbes 20 minutit sõitu.
- 🏨 Greengos Hotel (Semuc Champey): See on üks tuntumaid ja enim soovitatud hosteleid Semuc Champey lähedal. Asub džungli keskel vaid 10–15 minuti jalutuskäigu kaugusel basseinidest. Sotsiaalse atmosfääriga koht. Neil on restoran, baar, bassein ja mõnusad puhkealad. Pakuvad ka tuure Semuc Champey alale ja koobastesse.
- 🏨 Utopia Eco Hotel: umbes 45-minutilise jalutuskäigu kaugusel Semucist. Väga rahulik atmosfäär. Lisaks pakuvad nad kohapeal taimetoidumenüüd, tasuta joogatunde ning töötubasid šokolaadi valmistamiseks – hotell asub toimiva kakofarmi juures. Koht on täielikult džungli keskel, eemal teistest majutuskohtadest ja külaelust, seega sobib neile, kes tahavad olla rohkem omaette ja looduselainel.
Flores & Tikal
- 🏨 Hotel Isla de Flores (Flores): Väga kõrgelt hinnatud hotell. Keskne asukoht, ilus katuseterrass basseiniga ja vaade järvele. Keskmine või natuke kallim hinnaklass.
- 🏨 Macarena Hostel (Flores): Meie valik! Lihtne, puhas ja väga hea asukohaga hostel keset Florese saart. Meie valisime privaattoa, mis meenutas pigem butiikhotelli mitte hostelit. Samuti on nende territooriumil ka armas kohvik. Ööbisime seal 3 ööd ja jäime väga rahule. Ühistuba on üsna soodne, aga privaattuba oli pigem keskmises hinnaklassis.
- 🏨 Los Amigos Hostel (Flores): Florese saare kõige tuntum hostel, eriti just seljakotirändurite seas. Sotisaalne atmosfäär ja kuuldavasti hea vibe. Nende pakutud Tikal tuur on üks tuntumaid. Hinnaklassilt soodsam kui eelnevalt mainitud kohad.
- 🏨 Hotel Jungle Lodge Tikal (Tikal): Paljude arvates parim ööbimiskoht Tikalis. Parima asukohaga, jalutuskäigu kaugusel templitest. Bassein, korralik restoran ja palju häid arvustusi.
- 🏨 Jungle Lodge Tikal Hostal (Tikal): Sama kompleksi lihtsam ja taskukohasem versioon. Privaattoad ja dormid, suurepärane asukoht ja mõnus vibe keset loodust. Soodsam hinnaklass
- 🏨 Hotel Tikal Inn (Tikal): Arvustuste põhjal mitte nii ilus kui Jungle Lodge Tikal, aga veidi odavam. Neil on privaattoad vannitoaga, suur basseind ja restoran.
3 nädalat Guatemalas: marsruut ja lemmikkohad
Veetsime ligi kolm nädalat Guatemalas, mille sisse mahtus ka lühike kolmepäevane põige Belize saarele Caye Caulkerile. Reisi jooksul tahtsime igas kohas veidi aega võtta – kaugtööks, matkamiseks, toidu ja kohi nautimiseks ning lihtsalt kohapealse elu nautimiseks.
Guatemalas külastasime üsna klassikaliseid esimese korra kohti: Antiguat, Atitláni järve, Semuc Champeyd ja Florest ja Tikali. Iga sihtkoht pakkus midagi täiesti erinevat – alates koloniaalarhitektuurist ja vulkaanidest kuni mägikülade, džungli ja maiade templiteni.

Seekord ei jõudnud me tuntumatest kohtadest pealinna Guatemala Citysse (v.a lennujaam), Vaikse ookeani äärsesse El Paredoni ega Kariibimere lähedal asuvatesse Livingstoni ja Rio Dulcesse. Midagi ka järgmiseks korraks.
PÄEV | KOHT | TRANSPORT | ÖÖMAJA |
---|---|---|---|
1-3 | Antigua | Lend: Santo Domingo – Guatemala City Takso: Guatemala City – Antigua | Antigua |
3-4 | Acatenango & Fuego matk | Transfeer: Antigua – Acatenango | Acatenango baaslaager |
4-7 | Antigua | – | Antigua |
7-11 | San Pedro, San Juan, San Marcus, Lake Atitlan | Shuttle buss: Antigua-San Pedro | San Pedro, Lake Atitlan |
11-13 | Santa Cruz, Lake Atitlan | – | Santa Cruz, Lake Atitlan |
13-14 | Panajachel, Lake Atitlan | – | Panajachel, Lake Atitlan |
14-16 | Lanquin & Semuc Champey | Shuttle buss: Panajachel – Lanquin | Lanquin |
16-18 | Flores & Tikal | Shuttle buss: Lanquin – Flores Transfeer: Flores – Tikal – Flores | Flores |
18-21 | Caye Caulker, Belize | Shuttle buss: Flores – Belize City Praam: Belize City – Caye Caulker | Caye Caulker, Belize |
21-22 | Flores & San Salvador | Praam: Caye Caulker – Belize City Shuttle buss: Belize City – Flores Lend: Flores – Guatemala City – San Salvador | Flores |
Et postitus ei veniks liiga pikaks, kirjutan iga koha kohta eraldi pikemalt (vaata siit), jagades oma muljeid, soovitusi, pilte ja praktilist infot.
Siin aga on ülevaade meie marsruudist ja lemmikkohtadest lühidalt.
Antigua koloniaallinn
Antigua oli meie esimene peatus Guatemalas ja paremat algust on raske tahta. See üks kõige ilusamaid koloniaallinnu, kus käinud olen, mis võlus meid oma munakivitänavate, värviliste majade, vulkaanivaadete ja IMELISTE kohvikute, kohvikutluuri ning restoranidega. Restoranide ja kohvikute soovitused leiat siit.



Antigua sobib nii rahulikuks kulgemiseks kui aktiivseks avastamiseks – kohvikud, head restoranid, turvaline keskkond ja vahetus läheduses asuv Acatenango vulkaan, mille matk oli üks reisi tipphetki.
Antigua oli kindlasti üks meie lemmikkohti Guatemalas, kuhu tuleksin veel ka hea meelega tagasi.
Loe pikemalt postitusest 👇
Acatenango ja Fuego matk
Acatenango ja Fuego vulkaanimatk oli kindlasti üks erilisemaid ja meeldejäävamaid elamusi kogu meie Guatemalas viibimise ajal – ja tegelikult ka kogu reisil üldse. Vaated vulkaanidele, pilvede kohal olemise tunne, päikeseloojang Fuego külje peal ja sünnipäeva hommik 4000 meetri kõrgusel – see kõik jääb kauaks meelde. 📷 Vaata Acatenago ja Fuego matka lühivideot siit.



See ei olnud lihtne matk – füüsiliselt raske, tolmune ja külm, aga samas täiesti tehtav, kui oled natuke valmis ja tead, mida oodata. Kui armastad loodust, matkamist ja otsid midagi tõeliselt võimsat, siis Acatenango on elamus, mida ei tohiks Guatemalas olles vahele jätta.
Loe Acatenango ja Fuego matka kohta pikemalt postitusest 👇
Lake Atitlán
Lake Atitlán on vulkaanikraatrisse tekkinud järv, mida ümbritseb 11 küla, vulkaanid ja mäed. Külades elavad peamiselt maiade järeltulijad, kes hoiavad elus oma keelt, kultuuri ja traditsioone. Igal külal on oma vibe ja nende vahel liikumiseks on parim viis veetakso.
Meie viibisime jõudsime 6 külla ja ööbisime neist kolmes: San Pedros, Santa Cruzis ja Panajachelis. 📷 Vaata Lake Atitláni Instagrami kokkuvõtet siit.



Lake Atitlán jättis mulle tõeliselt sügava mulje. See on üks neist paikadest, mida on sõnade või fotodega peaaegu võimatu edasi anda. Huvitavad ja omanäolised külad, tugev kohalik kultuur, järve vaikne atmosfäär ja rahulik elurütm – need on märksõnad, mis meile siia mõeldes esimesena meelde tulevad.
Loe Lake Atitláni kohta pikemalt postitusest 👇
Semuc Champey
Semuc Champey on ainulaadne paik keset Guatemala džunglit – rida türkiissiniseid basseinikesi, mis voolavad üle loodusliku lubjakiviplatoo. 📷 Vaata Semuc Champey Instagrami lühivideot siit.
Basseinid voolavad alla mööda lubjakivist astmeid, moodustades väikeseid koskesid ja kümneid looduslikke ujumiskohti. Ümberringi tihe vihmamets ja väga valjud howler ahvid (ehk möirahvid) ja taevas lendavad troopilised linnud. Basseinides saab ujuda ja lihtsalt aega veeta, mis on populaarne nii turistide kui ka kohalike hulgas.



Kuna Semuc Champeysse saamine eeldab pikki bussisõite, on see väärt külastust, kui see jääb loogiliselt su trajektoorile – näiteks kui liigud Antiguast või Lake Atitlánilt põhja poole Floresesse või vastupidi. Ainult Semuc Champey pärast ma seda teekonda kindlasti ette ei võtaks.
Loe Semuc Champey ja Lanquini kohta pikemalt postitusest 👇
Flores ja Tikal
Tikal on üks olulisemaid ja muljetavaldavamaid maiade linnu kogu Kesk-Ameerikas. See asub Guatemala põhjaosas, tiheda vihmametsa südames, ja on kantud UNESCO maailmapärandi nimistusse. Mõned templid ulatuvad üle 60 meetri kõrgusele ning nende tippudest avaneb vaade üle lopsaka vihmametsa. 🌿 Selle lähim linn on Flores, mistõttu suurem osa turiste peatub just seal.
📷 Vaata minu Tikali Instagrami kokkuvõtet siit.



Jäime rahule, et Tikali enda Guatemala reisiplaani lisasime. Janise jaoks oli see esimene kord maiade templeid näha – linnuke kirjas. Kuigi Guatemalas ja naaberriigis Belizes on teisigi maiade varemeid, tundus meile ühest kogemusest küllalt – lõpuks on need üsna sarnase ülesehitusega.
Loe Semuc Champey ja Lanquini kohta pikemalt postitusest 👇
Caye Caulker, Belize
Pärast mitut nädalat Guatemala sisemaal matkamist ja ringirändamist tundsime, et oleks aeg väikeseks vahepalaks. Nii otsustasime teha ka lühikese põike naaberriiki Belizesse ja veeta kolm päeva Caye Caulkeri saarel. Sinna on üsna lihtne minna just pärast Florese ja Tikali külastamist Põhja-Guatemalas.



Caye Caulker puhul on tegemist väikese ja rahuliku Kariibi mere saarega, kuhu minnakse peamiselt snorgelamise pärast, kuna see asub maailma suuruselt teise korallrahu, Belize Barrier Reef’i (Mesoamerican Barrier Reef) ääres. Kolm päeva saarel oli meie jaoks paras – jõudsime snorgeldada, rattaga saare risti-rästi läbi sõita ning rahulikku saareelu nautida.
Loe Belize saare Caye Caulkeri kohta pikemalt postitusest 👇
Kaugtöö ja Wifi Guatemalas
Guatemala, eriti Antigua on üsna populaarne sihtkoht diginomaadide ja kaugtöötajate seas – seda eriti just USAst pärit inimeste hulgas. Euroopast töötamiseks pole ajavahe küll just kõige sõbralikum – talvel 8 ja suvel 9 tundi. Seetõttu tegime meie Guatemalas kaugtööd ainult umbes kaks nädalat ja ülejäänud aja võtsime puhkuseks.

Kaugtöö kohtadeks valisin Antigua ja Lake Atitlani – täpsemalt San Pedro ja Santa Cruzi küla.
Antigua on selleks ideaalne – palju kohvikuid ja restorane, kus saab mugavalt töötada, internetiühendus on kiire ja stabiilne ning ümberringi on palju tegemist. Kui ajavahe poleks nii suur, läheks sinna veel kindlasti tagasi.
Teise töönädala veetsime Lake Atitlani ääres. Kui Guatemala reisi planeerisin, kartsin esmalt, et järve ääres kaugtöö tegemine pole võimalik – Redditi grupid hirmutasid aeglase interneti ja ebastabiilse ühendusega. Paljud soovitasid kindluse mõttes valida Panajacheli, kus pidavat olema parim ühendus. Samas tundus Panajachel mulle liiga linnalik ja ilma selle “päris Lake Atitláni” atmosfäärita.
Õnneks ma nende hirmujuttude ohvriks ei langenud. Tegin ise natuke taustauuringut ja leidsin meile väga hea wifiga majutuskohad. Ööbisime 5 ööd San Pedros, 2 ööd Santa Cruzis ja 1 öö Panajachelis. Minu valitud majutuskohtades toimis Wifi väga hästi ning samas oli alati olemas ka hotspoti varuvariant.



Praktiline info enne reisi
Turvalisus
Kas Guatemala on turvaline? – see oli üks peamisi küsimusi, mida enne reisi kuulsin. Aus vastus on: see sõltub asukohast, kuid üldiselt peetakse Guatemalat turistidele üsna turvaliseks sihtkohaks.
Meie ei kogenud kordagi olukorda, kus oleks pidanud end ebamugavalt tundma. Külastasime tuntumaid ja turvalisematena tuntud paiku – Antiguat, Atitláni järve, Semuc Champeyd, Floorest ja Tikali.
Loomulikult tuleb olla teadlik ja ettevaatlik. Guatemala City puhul soovitavad paljud vältida kõrvalisi piirkondi ja mitte liikuda ringi pimedal ajal – seetõttu liiguvadki enamik turiste otse lennujaamast edasi mujale, näiteks Antiguasse.
Tõtt-öelda tundsime me end mõnel New Yorgi kõrvalisemal tänaval vähem turvaliselt kui Guatemalas liikudes.
Keel
Nagu enamikus Kesk-Ameerika riikides, on ka Guatemalas ametlik keel hispaania keel. Samas elab riigis väga palju põlisrahvaid, kes räägivad erinevaid maiade keeli – eriti näiteks Lake Atitláni piirkonnas. Enamasti oskavad nad siiski ka hispaania keelt.
Turismipiirkondades, eriti Antiguas, kõnelesid paljud inimesed ka inglise keelt. Samas oli isegi vähesest hispaania keele oskusest palju kasu – paar fraasi teeb suhtluse kohalikega lihtsamaks. Õnneks räägitakse Guatemalas üsna selget ja aeglast hispaania keelt, millest oli kergem aru saada kui mõnes teises hispaaniakeelses riigis.
Muidugi aitab alati ka Google Translate, nii et keeleoskuse taha ei tohiks Guatemala reis jääda.
Kraanivesi
Kraanivett Guatemalas ei tasuks juua. Õnneks on paljudes majutuskohtades ja kohvikutes filtreeritud veega anum-kraan, kust saab pidevalt enda pudelit täita. Hambaid pesime kraaniveega ja kordagi ühtegi kõhuhaigust ei olnud.
Reisidel, kus kraanivett ei saa ohutult juua, on Lifestraw veepudel (650 ml) asendamatu kaaslane. See eemaldab väga väiksed osakesed ja sisaldab lisaks söefiltrit, mis parandab vee maitset.
Loe rohkem postitusest: 12 praktilist asja, mida reisile kaasa võtta
Pistikupesad
Guatemalas kasutatakse A- ja B-tüüpi pistikupesasid, nagu Ameerika Ühendriikides. Pinge on 120V. Kui tuled Euroopast, on sul tõenäoliselt vaja adapterit, eriti ümmarguste harudega pistikute jaoks.
Meil oli Saksamaa Amazonist tellitud adapter – osta saab siit.
Vaktsiinid ja haigused
Guatemalasse reisimiseks ei ole kohustuslikke vaktsiine, kuid soovitatavad on tavalised reisivaktsiinid nagu A-hepatiit, B-hepatiit ja tüüfus. Mõnel juhul soovitatakse ka teetanuse ja marutõve vaktsiini, eriti kui plaanid olla pikemalt looduses või väiksemates külades.
Kollapalaviku vaktsiin on nõutud ainult siis, kui saabud riiki piirkonnast, kus kollapalavik on levinud – Eestist tulles seda pole vaja. Mina tulin Brasiiliast ja seetõttu oli kollapalaviku vaktsiin nõutud. Guatemala piiril seda küll ei küsitud, aga Dominikaani sisenedes küll. Seetõttu tasub enda kollane vaktsineerimispass kollapalaviku vaktsiini templiga kaasas kanda.
Dengue palavikku ja malaariat esineb Guatemalas teatud piirkondades, eelkõige madalamatel ja niiskematel aladel nagu Peténi piirkond (nt Tikal) või rannik – eriti vihmahooajal. Malaariarisk on üldiselt madal ning enamik reisijaid tablette ei kasuta. Dengue vastu vaktsiini ei ole, seega hea sääsetõrjevahend (kõrge deet sisaldusega) ja pikkade varrukatega riided on parim kaitse.
Minul on tehtud A-hepatiit, B-hepatiit, teetanuse ja kollapalaviku vaktsiinid.
Enne igat välisreisi, eriti eksootilisemasse sihtkohta, tasub üle vaadata vaktsineeri.ee lehe “Reisivaktsineerimine ja ennetus” rubriik. Seal saad sisestada sihtriigi ning näed soovitusi vastavalt reisi kestusele ja iseloomule.
Samuti on soovitatav pöörduda vähemalt 4 nädalat enne reisi oma perearsti või reisimeditsiini kabineti poole, et konsulteerida vajalike vaktsiinide ja muu tervisega seonduva osas.
Reisikindlustus
Kindlasti peaks ka Guatemalasse reisides tegema kindlustuse – see on iga reisi puhul vajalik!
Mina teen alati meditsiini- ja reisitõrkekindlustuse. Kuna me reisime tihti ja pikemalt, on mul aastapõhine reisikindlustus. Viimasel ajal on seda pakkunud ka Swedbank krediitkaart.
👉 Loe postitust millist reisikindlustust ma kasutan ja miks?
Guatemala kokkuvõte
Guatemala oli kindlasti meie 2025. aasta Ameerika reisi lemmikriik. Mul olid sellele ka kõrged ootused ja mul on hea meel, et need said täidetud. Kindlasti läheksin tulevikus uuesti tagasi ning soovitan Guatemalat sihtkohana ka kõikidele teistele. Vaata reisi lühikest Instagrami videot siit.
Mis meeldis?
- Mitmekesisus – Guatemala üllatas oma tohutu vaheldusrikkusega: ajaloolised koloniaallinnad nagu Antigua, võimsad vulkaanid ja mäed, maalilised järved nagu Atitlán, maiade templid ja džunglid Tikal ja Flores ümbruses ning samuti ka põnevad rannikulinnad. Iga piirkond pakkus täiesti erinevat elamust.
- Palju aktiivseid tegevusi – mitmed vulkaanid, kuhu saab matkata. Acatenango matk oli kindlasti üks reisi tipphetki.
- Antigua – üks ilusamaid koloniaallinnu, mida olen külastanud. Imelised kohvikud, restoranid ja üldse väga ilus linn. Meie üks lemmikkohti Guatemalas.
- Kohvikultuur – meist said tänu Antiguale suured speciality cofffee fännid.
- Kultuurielamus – maiade ajalugu, Tikali püramiidid, Atitláni järve äärsed väikesed külad..
- Sõbralikud inimesed – eriti tundsime seda pärast Dominikaani Vabariigist tulekut.
- Mõistlik hinnatase – ei ole küll väga odav, aga ka mitte röögatult kallis. Kesk-Ameerikas pigem selline „kuldne kesktee“.
- Turvalisus – kõikides kohtades, kus käisime, tundsime end väga turvaliselt.
Mis meeldis vähem?
- Kehv infrastruktuur ja pikad vahemaad – ühest kohast teise liikumine võtab palju aega ja sageli on ainus variant pikk bussisõit.
- Väikesed ja üsna ebamugavad shuttle-bussid – eriti arvestades seda, et sõidud kestavad 8-9 tundi.
- Sagedased protestid – Guatemalas on streikimine ja meeleavaldused valitsuse otsuste vastu üsna tavalised. Tihti kaasneb sellega teede blokeerimine. Kohalikud on sellega harjunud, aga turistina võib see plaanid sassi ajada.
- Hinnatase veidi kallim kui arvasin – paljud reklaamivad Guatemalat kui väga odavat sihtkohta, aga turistikohad küsivad ikkagi oma.
- Suurlinnade turvalisus – Guatemala City kohta räägitakse, et seal on piirkondi, mis ei ole väga turvalised. Isiklik kogemus meil puudub, sest me seal ei peatunud.



Loe edasi: seotud postitused ja soovitused
Loe kindlasti ka minu teisi postitusi:
- Antigua – Guatemala imeline koloniaallinn
- Acatenango ja Fuego matk Guatemalas
- Lake Atitlán ja selle maagilised külad
- Tikal – maiade võimas tempel keset Guatemala džunglit
- Semuc Champey ja Lanquín – türkiissinised basseinid Guatemala džunglis
- Caye Caulker reisijuht – mida teha Belize tuntud Kariibi mere saarel?
Vaata ka lehte Kasulikud lingid reisimiseks ning postitusi reisi planeerimisest (kindlustus, autorent, pakkimislist) – sealt leiad palju praktilisi tööriistu ja nippe, mis aitavad järgmist reisi paremini ette valmistada.
Loodan, et leidsid sellest blogipostitusest kasulikke soovitusi. Kui jah, siis jaga seda ka teistega või märgi mind sotsiaalmeedias (@hiieliinreisib) – mul on alati hea meel teie tagasisidet kuulda! 😊 Lisaküsimuste korral kirjuta enda küsimus kommentaaride alla ja vastan esimesel võimalusel.
Lisa kommentaar