Delhi on üks maailma vanimaid pidevalt asustatud linnu, mille ajalugu ulatub üle 3000 aasta tagasi. Tänapäeval on see India pealinna territoorium, mis ühendab endas kaks täiesti erinevat maailma: vana ja uue. Old Delhi on täis ajaloolisi monumente, kitsaid kaootilisi tänavaid ja traditsioonilisi turge, samas kui New Delhi pakub avaraid avenüüsid, modernseid hooneid ja valitsusasutusi.
Pärast Nepali maandusime Delhis, kus veetsime terve nädala – hommikuti avastasime linna ja pärastlõunal tegime tööd. Delhi oli korraga nii põnev kui ka väsitav. See on mitmekülgne, värvikas ja intensiivne – ühelt poolt tundub nagu astuksid filmi, teiselt poolt on selle kaootilisus ja rahvamassid kurnavad. Kindlasti ei soovitaks seda sihtkohana algajale reisisellile. Minu jaoks oli see võrreldes näiteks Araabia riikidega siiski rahulikum ja inimesed vähem pealetükkivad.
Selles postituses jagan ülevaadet meie nädalast Delhis – mida seal näha ja teha ning kuidas kaugtöö suurlinna melu keskel sujus.
📷 Kui sa mind veel Instagramis ei jälgi, siis soovitan seda teha, kuna seal jagan rohkem ja jooksvalt oma reisidest. Pane follow @hiieliinreisib. Huvitavat leiad ka Põhja-India highlights’ide alt.
Sulle võivad veel huvi pakkuda järgmised blogipostitused:
- 12 soovitust Taj Mahali külastamiseks
- Põhja-India: Jaipur – kaunis Rajasthani roosa pealinn
- Nädal Lõuna-Indias Keralas: Munnar, Kochi ja Alleppey
- Kaugtöö ja puhkus Indias: kaks nädalat Lõuna-Goas
- 5 nädalat Indias: praktilised nõuanded ja lemmikkohad
Kus asub Delhi ja kuidas sinna minna?
Delhi asub Põhja-Indias Yamuna jõe läänekaldal. See on India pealinna te
rritoorium ja hõlmab nii ajaloolist Old Delhit kui ka kaasaegset New Delhit. Eestist saab New Delhisse ümberistumisega erinevat teid pidi. Kõige mugavam ja kiirem on Finnarigia – ümberistumine Helsingis ning sealt natuke rohkem kui 7 tunndiga New Delhisse. Seda varianti kasutasime ka meie.
Soovitan pakkumistel hoida silm peal reisidiilid.ee ja trip.ee lehel.
India Kuldne Kolmnurk
Delhi on ka osa India kuulsast Kuldse Kolmnurga marsruudist, mis ühendab New Delhi, Agra ja Taj Mahali ning Jaipuri. Seda saab teha omal käel ühistranspordiga (nagu meie), autojuhi või tuuriga. Tuurid kestavad tavaliselt 4-5 päeva, neid saab osta nii kohalikust agentuurist kui ka GetYourGuide platvormilt, kus on palju erineva pikkusega ekskursioone (vaata ja broneeri siit).
Loe Kuldse Kolmnurga kohta:
Mitu päeva Delhi jaoks planeerida?
Delhi jaoks võiks planeerida umbes 2-3 päeva. Muidugi on seal ka rohkem teha, aga see oleneb paljuski kui pikk on reis ja mis on sinu huvid. Paljude jaoks on Delhi liiga kiire ja intensiivne, mistõttu nad seal liiga kaua ei taha olla. 3 päevaga jõuab ära näha põhlised vaatamisväärsused nagu Old Delhi ja Chandni Chowk, Red Fort, Qutub Minar, Humayuni hauakamber, India Gate,
3 päeva: Sobib peamiste vaatamisväärsuste külastamiseks nagu Old Delhi ja Chandni Chowk turg, Red Fort, Qutub Minar, Humayuni hauakamber, Lotus Temple, India Gate ja Hauz Khas. Muidugi ei pea tingimata neid kõiki neid läbi käima.
Miks külastada Delhit?
Delhis elab ligi 30 miljonit inimest – võib juba arvata, et see on kaootiline ja intensiivne. Sealt leiab väga elava Old Delhi oma turgude ja kitsaste tänavatega, palju ajaloolisi hooneid muljetavaldava arhitektuuriga, erinevaid religioone ja nende templeid, mitmekesist toiduvalikut, kaootilist liiklust, imelisi sarides naisi, kaasaegseid hiiglaslikke kaubanduskeskusi, maailma suurimate ettevõtete kontoreid ja uhkeid ärihooneid. Samuti on silmatorkavalt palju vaesust ja kerjuseid, kes sageli takso aknale koputavad ja raha kerjavad. Delhi peamine võlu peitubki selle mitmekesisuses – nii heas kui halvas mõttes.
Delhis olles tundsin end tihti nagu oleksin sattunud filmi. Jah, see on intensiivne ja väsitav ning liikumine ühest kohast teise võtab aega. Aga samal ajal on kõik nii värviline ja huvitav. Just see teebki Delhi väärt kohaks, kus mõned päevad veeta.
Olime seal kohalike hulgas päris populaarsed. Mina noorte tüdrukute ja Janis noormeeste seas, kes meiega sageli pilti tahtsid teha. Meie giidi sõnul on need üldjuhul inimesed maalt, kes on Delhisse tulnud ja on väga vähe meiesuguseid inimesi näinud. Seda pilti jagatakse sageli sõpradega, öeldes, et “see on minu sõber Euroopast”.
Peamised vaatamisväärsused
Meie olime Delhis peaaegu terve nädala. Vaatamisväärsustega tutvusime tavaliselt hommikuti – iga päev 1-2 kohta. Tuleb arvestada, et ühest kohast teise minek võtab hullumeelse liikluse ja vahemaade tõttu omajagu aega.
Meie lemmikuteks olid Old Delhi Guruwalk tuur, Humayan hauakamber ja Hauz Khas atmosfäär.
Kaootiline Old Delhi ja Chandni Chowk turg
Old Delhi on linna kõige intensiivsem osa. Nagu meie kohalikud sõbrad ütlesid, siis 10 korda intentsiivsem kui tavaline India. Elu käis täiskiirusel ja rahvast oli tänavatel nii palju, et vaevu sai liikuda – kitsad tänavad, lõputu melu, vürtside lõhnad ja kõigi võimalike kaupade müügiletid. Siin saad kogeda Delhi kõige autentsemat ja kaootilisemat poolt. See on elamus, mida ei unusta!
Old Delhi Guruwalk jalgsituur
Jalgsituur uues linnas on minu reiside kohustuslik osa. Esimeste asjade hulgas, mida Delhisse jõudes tegime, oli Old Delhi Guruwalk tuur. Olen väga paljudel sellistel tuuridel osalenud, aga see oli kahtlemata üks parimaid. Giid oli ajalooharidusega noormees, kelle inglise keel oli väga hea, ja tema teadmised ning oskus lugu rääkida tegid tuuri tõeliselt kaasahaaravaks – midagi, mis pole alati India giidide puhul garanteeritud.
Tuur oli põnev ja viis meid kohtadesse, kuhu muidu tõenäoliselt poleks sattunud. Külastasime näiteks jainisismi templit, lindude varjupaika, sikhide tseremooniat ja supikööki, kus saime isegi chiapatit valmistada aidata. Proovisime ka kohalikke hõrgutisi ja jalutasime läbi Chandni Chowk turu melu.
100% soovitan seda tuuri, kui tahad Old Delhiga lähemalt tutvuda! Lisaks oli grupp väga tore – pärast tuuri läksime ühe tüdrukuga veel koos sööma. Maksmine on tipipõhine – tavaliselt on ootus 10-15 eurot inimese kohta.
Broneeri Old Delhi jalgsituur siit.
Spice Market (Khari Baoli) ehk Aasia suurim vürtsiturg
Aasia suurim vürtsiturg, kus leiab ohtralt vürtse, kuivatatud puuvilju ja teed – hea koht suveniiride ostmiseks. Arvesta aga, et see piirkond on tõeline kaose kehastus, kus rahvamassides liiklemine võib olla paras väljakutse. Ikka tõeline kaos oma eheduses! Meie avastasime seda koos Guruwalki giidiga, kes viis meid ka rohkem varjatud kohtadesse, kuhu ise poleks osanud minna.
Rikšatuur vürtsiturul
Rikša, kolmerattaline jalgratas, on üks parimaid viise vürtsituru avastamiseks. Rikšatuur viib sind läbi kitsaste ja rahvarohkete tänavate, pakkudes samal ajal huvitavat ülevaadet turu ajaloost ja kohalike kauplemistraditsioonidest. Minu sõber, kes on Indias korduvalt käinud, soovitas seda soojalt. Rikšatuuri pakkujaid leidub Old Delhi tänavatel rohkesti, nii et valikuvõimalusi jagub. Kuna meie juba Guruwalk tuuril turgu avastasime, otsustasime rikšasõidu seekord vahele jätta.
Jama Masjid – India üks suurimaid mošeesid
Jama Masjid on India suurim mošee, mis võlub oma elegantse arhitektuuriga. Sissepääs on tasuta, kuid fotoaparaadi kasutamise eest võidakse küsida väikest tasu. Soovitati ronida minaretti, et nautida Old Delhi panoraami. Meie küll piirdusime ainult mošee juures jalutamisega, kuna kiirustasime tuurile ja mulle ei paku liialt mošee arhitektuur huvi.
Red Fort – Mughali uhke kindlus
Old Delhi kõrval asub Mughali valitsejate võimas kindlus, mis kuulub UNESCO maailmapärandi nimekirja. Kompleksis saab jalutada erinevates ajaloolistes hoovides ja tunnetada kindluse ajaloolist suurust. Võrreldes Agra Fortiga on Red Fortis palju hooneid sõdade tõttu hävinud, mistõttu soovitavad paljud, et kui Agra Fort on reisiplaanis, võib Red Forti külastamise vahele jätta.
Kuna meil oli aega, otsustasime siiski Red Forti külastada ja jäime selle valikuga rahule. Olime seal kuldse tunni ajal, mil valgus oli imeilus. Võrreldes Agra Fortiga tundus Red Forti avatud ala palju suurem, mis tegi külastuse rahulikumaks ja vähem rahvarohkeks.
Piletid saab osta kohapealt. Tasub aga arvestada, et Red Forti ees olev plats on üks kõige intensiivsemaid piirkondi Delhis – seal on palju rahvast ja melu. Lisaks püüdsid kohalikud pidevalt meie tähelepanu ning soovisid pilte teha, kui hetkeks seisma jäime. Piirkonnas liikudes tasub oma asjadel hoolikalt silm peal hoida.
Taj Mahali eelkäija – Humayuni hauakamber
Taj Mahali eelkäija ja suurepärane näide Mughali arhitektuurist, mis on pühendatud armastuse ja mälestuse märgiks. Mõlemad monumendid on mogulite arhitektuuri ikoonid ja väärivad külastamist.
Kui peaksin valima külastamiseks ainult ühe paljudest New Delhi vaatamisväärsustest, valiksin kahtlemata selle. 🕌 Vaata minu Humayuni hauakambri Instagrami postitust siit.
Tegemist on suure alaga, mis on rahulik paik jalutamiseks ja suurepärane koht kaunite piltide tegemiseks. Soovitaksin külastada hommikul (kella 8–9 ajal), kui inimesi on vähe, temperatuur meeldiv ja saad peaaegu omapead avastada.
Pilet: saab osta kohapealt.
India Gate – sõjamälestusmärk ja populaarne vaba aja veetmise koht
India Gate on muljetavaldav sõjamälestusmärk, mis meelitab nii kohalikke kui ka turiste. See on ideaalne paik õhtuseks jalutuskäiguks pimedas, mil kui monument on kaunilt valgustatud. Sel ajal oli seal palju peresid, kes nautisid muruplatsil aega veetmist, ning üldine atmosfäär oli väga mõnus ja rahulik.
Pilet: tasuta
Connaught Place (CP) – ikooniline kaubandus- ja meelelahutuskeskus
Connaught Place on Delhi üks tuntumaid kaubandus- ja meelelahutuskeskusi, mis ühendab koloniaalajastu arhitektuuri ja kaasaegse elustiili. Seal oli kõike – aaltes kohalikest riietest kuni rahvusvaheliste brändideni. Lisaks palju restorane ja kohvikuid. Täitsa tore koht, kus šopata ja ringi vaadata.
Hauz Khas – park, butiikpoed, baarid, söögikohad
Hauz Khas on üks väga lahe Delhi piirkond. Oleks hea meelega isegi sealkandis elanud. Hauz Khas Complex on ideaalne koht jalutamiseks – ajaloolised hauakambrid, roheline park ja vana veehoidla loovad mõnusa rahuliku atmosfääri, kus saab linna melust hetkeks puhata.
Piirkonna teine külg on hoopis teistsugune. Hauz Khas Village on täis ägedaid kohvikuid, baare ja väikeseid butiike. Õhtuti muutub see koht eriti elavaks – ideaalne, kui tahad nautida head sööki või lihtsalt linna nooruslikumat poolt kogeda.
Meie leidsime sealt mõnusa Fika kohviku töötegemiseks ning istusime ka ühel õhtul mõnusas katusebaaris.
Lotus temple ehk rahu ja meditatsiooni tempel
Lootuse tempel on tuntud oma imeilusa lootusekujulise arhitektuuri poolest. Tempel on bahá usundile, mis propageerib inimkonna ühtsust ja kõigi suurte religioonide harmooniat. Seega on oodatud sinna kõik sõltumata usutunnistusest. Tempel asub suures aias, mis on detailideni viimistletud. Samuti saab templisse sisse minna. Mulle meenutas see natuke Sydeny ooperimaja. Väga teistsugune kui kõik ülejäänud ehitised ehk tasub minna küll.
Sissepääs on tasuta (2024. aastal)
Lodhi aiad: rahulik hingetõmbekoht
Lodhi aiad on suur park, kus asuvad mitmed ajaloolised hauakambad. See tundus kohalike hulgas olevat päris populaarne koht hommikuseks sporditegemiseks. Meie tegime seal samuti hommikust jalutuskäiku ning saime pargis olevate hauakambrite juures üsna omaette jalutada ja pildistada. Ma ei ütle, et see on “must-go” koht, aga meile oli oma rahulikuma olustikuga mõnus vaheldus. Muidugi on see ikkagi Delhi ehk ka pargis on palju tolmu ning rohelised taimed on kohati pruunikad.
Lodhi aedade lähedal asub ka Art District Lodhi, kust leiab palju ilusaid seinamaalinguid. Pärast Lõuna-Ameeriaks reisimist need kahjuks liiga palju muljet ei avaldanud.
Qutub Minar – maailma kõrgeim kivist minaret
Qutub Minar on UNESCO maailmapärandi nimekirjas olev kõrgeim kivist minarett maailmas, mis asub linnakeskusest eemal, üsna lennujaama lähedal. Paljud soovitavad külastada seda pimedas, kui minarett on kaunilt valgustatud.
Meie sinna siiski ei jõudnud, kuna olime selleks ajaks juba igasugustest hoonetest veidi väsinud.
Elu ja kaugtöö New Delhis
New Delhis veetsime peaaegu nädala, millest suurema osa töötasime. Täielikult turistitegevusteks jäi vaid üks pühapäev, mille veetsime Old Delhi tuuril. Ülejäänud päevadel algas meie tööpäev umbes kell 13 ja lõppes 22 paiku. Hommikupoolikutel kasutasime aega linna avastamiseks – mõnel päeval alustasime ka varem, et Delhit pimedas näha. Meie viibimine sattus kokku ühe hinduismi tähtsaima festivali, Diwaliga, mis tähendas kaunistatud hooneid ja pidevaid ilutulestikke.
Tõsi, kui täiesti aus olla, siis Delhi pole just ideaalne kaugtöökoht ega vasta minu tavapärastele kriteeriumitele. Kuna kogu puhkuse kasutasime Nepalis (loe siit) ära, polnud meil Indias ühtegi puhkusepäeva. Üldiselt ma üritan tööpäevade jooksul olla ühes kohas paikne, mistõttu olimegi Delhis päris pikalt.
Mis meile meeldis?
- Palju vaatamisväärsusi – Igal hommikul oli võimalus avastada midagi uut. Delhi on täis põnevaid kohti, mida külastada.
- Hea internet – 5G ja üsna stabiilne internetiühendus.
- Uber ja transport – Uberi olemasolu muutis takso tellimise mugavaks ja lihtsaks.
- Äpid ja toidu tellimine – Kuna tööpäevad lõppesid hilja, oli väga mugav tellida toitu otse restoranidest või poest.
- Söögikohtade mitmekesisus – Delhi pakub kõike, alates peenetest restoranidest kuni kaubanduskeskuste foodcourtideni. Sageli sõimegi just viimastes, mis olid hea hinnaga, hügieenilised ja laia valikuga.
- Lennuühendused – Delhi on suur transpordisõlm, kust on lihtne lennata nii ülejäänud Indiasse kui ka teistesse riikidesse.
Mis meeldis vähem?
- Hullumeelne liiklus ja suured vahemaad – Delhi suurus ja liiklus on kurnavad. Igale poole jõudmine võtab takso või tuktukiga vähemalt 30–40 minutit, sageli rohkem, mis tähendab, et juba tööpäeva alguseks oled üsna väsinud.
- Õhusaaste – Delhi on üks maailma saastatuimaid linnu, ja november olevat üks halvimaid kuid. Päikest näeb vaid läbi suduloori, kõikjal on tolmu ning isegi pargid tunduvad hallid.
- Rikkuse ja vaesuse kontrast – Delhis on palju kontraste. Luksuslike hoonete kõrval näeb hulgaliselt vaesust, eriti lapskerjuseid, kes liikluses taksoakendele koputavad, suu peale näitavad ja raha paluvad.
Kuigi Delhi pole alati mugav, on see siiski mitmekülgne ja ainulaadne. Isegi kui see pole ideaalne kaugtöökoht, jäi see kogemus siiski meelde oma intensiivsuse ja erksate kontrastidega. 😊
Elukoht – Cow Casa stuudiokorter
Elasime Lõuna-Delhis korterhotellis nimega Cow Casa (broneerisin korteri Airbnst – vaata siit). Valisin selle peamiselt töö jaoks sobivate tingimuste pärast – seal oli eraldi fuajee laudadega, kiire internet, terrass ja mõned arvustused mainisid, et see on hea koht kaugtöö tegemiseks. Internetiühendus oli tõesti väga hea ning fuajee sobis töötamiseks piisavalt hästi. Pikemaks ajaks jäädes oleksime ilmselt rohkem suhelnud ka koha manageri ja teiste külalistega, nii et sõprade leidmine seal poleks olnud keeruline.
Samas oli korteril ka omad miinused:
- Asukoht – Lõuna-Delhit peetakse paremaks piirkonnaks ja korter oli lennujaamale üsna lähedal, aga muudest olulistest paikadest veidi liiga eemal. Ümbruses polnud ühtegi head kohvikut ja kõikjale jõudmiseks kulus vähemalt 20–30 minutit sõitu. Peale selle oli piirkonnas liikumine jalakäijana keeruline – väike kruusatee kortermaja juures oli pidevalt üleujutatud, isegi kui vihma ei sadanud. Ma ei taha mõeldagi, mis seal vihmaperioodil veel toimub. Samuti oli taksoga hotelli jõudmine keeruline, ja märjemal ajal oleks see ilmselt olnud võimatu.
- Toa puudused – Stuudiokorteris oli väike kööginurk ja tuba ise oli visuaalselt kena, kuid suureks miinuseks olid aknad. Tegelikult oli toas küll aken, aga see oli tuhmi klaasiga, mistõttu päevavalgus tuppa ei jõudnud. Kuigi õhusaaste tõttu akent nagunii lahti ei teeks, ei meeldi mulle päris koopas töötada.
Kokkuvõttes oli hinna ja kvaliteedi suhe siiski mõistlik. Aga ideaalis oleksin valinud elukoha näiteks Hauz Khas või Khan Market piirkonnas või vähemalt sellele lähemal. Seal oli palju häid kohvikuid, kus oleks saanud ka tööd teha. Muidugi on see üks kallemaid piirkondi.
WiFi kvaliteet ja mobiilne internet
Delhisse jõudes tegime lennujaamas Airteli e-SIM-kaardi, mis andis päevas 1,5 GB andmemahtu ja kestis 30 päeva. Suuremates linnades, nagu Delhi, oli tavaliselt 5G mobiilne internet.
WiFi oli nii meie elukohas kui ka kohvikutes enamasti päris kiire. Siiski esines kohati järske kiiruse langusi, mis muutis videokõned vahel katkendlikuks. Sellistel hetkedel aitas telefoni hotspoti kasutamine.
Kohvikud töötamiseks
Leidsime töötamiseks kaks üsna mõnusat kohta: Fika Coffee Co. (Haus Khasis) ja Spaced Out Cafe. Arvestage aga sellega, et Google maps märgitud avamisajad ei vasta sageli tegelikkusele.
Parim aeg New Delhi külastamiseks
Parim aeg Delhi külastamiseks on oktoobrist märtsini, kui temperatuurid on mõnusalt mõõdukad (umbes 15–25 °C) ja vihma sajab vähem. Peamine miinus sel perioodil on õhusaaste, mis on eriti halb novembris ja detsembris. Selle peamisteks põhjusteks on põllupõletamine ja talvised ilmastikutingimused, mis hoiavad saaste linna kohal ega lase sel hajuda.
Samuti on põnev külastada Delhit mõne suure festivali ajal, nagu Diwali (oktoobri lõpp – novembri algus) või Holi(märtsi alguses või keskpaigas). Need festivalid toovad linna juurde tohutult värve, valgust ja energiat.
Meie külastus langes kokku Diwaliga, mis oli põnev kogemus – majad olid kaunistatud tuledesse, poed müüsid Diwali maiustusi ja linn oli veelgi elavam kui tavaliselt. Pidev ilutulestik ja paugutamine käisid asja juurde, kuigi mida lähemale Diwali päevale jõudsime, seda intensiivsemaks need muutusid. Ootamatu paugutamine oli kohati natuke hirmutav ning ilmselgelt halvenes ka õhukvaliteet. Siiski oli see lahe kogemus!
Soovitused New Delhis liiklemiseks
- Kasuta Uberit või Olat: Uber ja Ola on Delhis mugavaimad ja usaldusväärseimad viisid takso või tuktuki (India Uberis kutsutakse seda sõnaga auto) tellimiseks. Äpid töötavad hästi ja hinnad on mõistlikud, aga liiklusummikute tõttu varu alati rohkem aega. Samuti võtab tellimine vahepeal üpriski kaua. Meie sisuliselt ainuke liikumisviis oligi Uberiga.
- Proovi metrood: Delhi metroo on kiire ja soodne viis linnas ringi liikumiseks. Metroos on olemas ka eraldi vagunid naistele. Kuna meie elukoha juures polnud metroos, ei kasutanud me seda varianti üldse. Minu sõbrad, kes Delhis on mitmeid kordi käinud, soovitasid aga metrood väga – seda eriti liiklusummikute ajal.
- Tuktukid või rikšad lühikeste vahemaade jaoks. Auto- või jalgrattarikšad on ideaalsed lühikesteks sõitudeks, eriti turu või kitsamate tänavate ümbruses. Hind tasub eelnevalt kokku leppida, kuna taksomeetrit alati ei kasutata. Tuktuki saab ka Uberi kaudu, aga tänavalt võtmine on tunduvalt kiirem.
Millega arvestada?
- Kõndimine pole alati lihtne. Delhis jalakäijana liikumine võib olla keeruline – kõnniteid on vähe ja need on sageli blokeeritud. Kui võimalik, eelista muud liikumisviisi.
- Planeeri aega liiklemiseks. Ühest kohast teise jõudmine võib võtta vähemalt 30–40 minutit, isegi kui kaugus pole suur. Liiklusummikud on tavalised, nii et ajakava tasub planeerida varuga.
- Varu sularaha rikšade jaoks. Kuigi Uberi kaudu tellides saab tavaliselt (mitte alati) kaardiga maksta, on tänavalt rikšade ja tuktukite kasutamiseks sularaha hädavajalik. Hea oleks kui sul on olemas ka väiksemaid kupüüre, et maksta võimalikult täpse rahaga.
Majutus: kus ööbida New Delhis?
Delhi on tohutult suur ja mitmekesine linn, nii et parim piirkond sõltub sinu eelistustest ja reisi eesmärgist. Nagu mainisin, elasime meie Lõuna-Delhis, mis pikemaajaliseks peatuseks oli okei. Kui oled aga turistina Delhis mõne päeva, soovitaksin rohkem kesksemat asukohta.
- Connaught Place (CP): Kesklinn, täis restorane, poode ja baare. Sobib neile, kes tahavad olla kõigele lähedal, kuid võib olla rahvarohke ja väsitav.
- Hauz Khas, Green Park (Lõuna Delhi): Roheline ja rahulikum ala, kus on trendikad kohvikud ja ööelu. Meile see piirkond väga meeldis. Sobib neile, kes otsivad moodsat atmosfääri. Samas asub see päris kaugel Old Delhist.
- Paharganj: Eelarvesõbralik backpackerite lemmik. Palju hosteleid ja odavaid hotelle, kuid kaootiline ja lärmakas.
- Karol Bagh: Taskukohane ala shoppajatele, lähedal nii Old Delhile kui Connaught Place’ile. Natuke rahulikum kui Paharganj.
- Khan Market ja Lodhi Estate: Eksklusiivsem ja rahulikum piirkond, palju stiilseid restorane ja butiike. Sobib kaugtööks, kuid üks kallimaid piirkondi.
Mida teada? Broneerisin üldjuhul majutuskohad Booking.com lehelt. Aasias olles tasub vaadata ka Agodat. Samasl ajal suhtuge arvustustesse VÄGA KRIITILISELT! Seal leidub palju valesid arvustusi ja kohad ei vasta piltidele. Soovitan enne broneerimist lugeda kommentaare eri lehtedelt, et veenduda, kas need enam-vähem ühtuda.
Majutuskoha soovitus Delhis: Hotel Kaca Inn-New Delhi Railway Station – hea asukohaga kesklinnas, lähedal ka rongijaamale. Samuti on arvustused erinevatel lehekülgedel üsna sarnased ja positiivsed.
Mida ja kus süüa Delhis?
Delhi on tõeline toiduhuvilise paradiis, kus leidub kõike alates autentsetest tänavatoitudest kuni peenete restoranielamusteni. India on suur ja lai ning igale piirkonnale on omased erinevad toidud. Delhis saab muidugi kõike! Tasub teada, et suur osa Indiast on taimetoiduline, mis tähendab, et liha ja munatooteid pole nii sagedased menüüs.
Tänavatoit
- Chole Bhature – Vürtsikad kikerherned koos õhulise ja krõbeda praetud leivaga. Kohustuslik proovida mõnes Old Delhi tänavatoidukohas.
- Paratha – Täidetud lameleib, mis võib sisaldada kõike alates kartulist kuni juustuni. Paranthe Wali Gali Old Delhis on ideaalne koht seda proovida.
- Aloo Tikki – Krõbe kartulikotlet vürtsika kastmega – ideaalne vahepala turul jalutades.
- Gol Gappa (Pani Puri) – Väikesed krõbedad pallikesed, täidetud vürtsika vee ja täidisega.
Kui tänavatoit ei tundu piisavalt hügeeniline, soovitan neid roogasid proovida mõne kaubanduskeskuse foodcourtis, kus on paremad hügeeninõuded. Seda tegime ka sageli meie.
Klassikalised India road
- Butter Chicken – Delhi originaal! Kreemjas ja rikkalik kanaroog, mida serveeritakse tavaliselt naaniga. Moti Mahal on selle roaga kuulus.
- Paneer Tikka – Tandooris grillitud juustukuubikud, mida vürtsid ja jogurtikaste täiendavad. Minu lemmikroog Indias!
- Biryani – Aromaatne riisiroog, mida valmistatakse kana, lamba või köögiviljadega. Kui kunagi olin suur biryani fänn, siis Indias leidsin, et selle liigne kardemoni maitse hakkas mulle vastu.
Magustoidud
- Kulfi – India jäätis, mis on valmistatud kondenspiimast ja millel on erinevad maitsed, näiteks mango või pistaatsia.
- Lassi – Jogurtist valmistatud jook, mis on eriti värskendav kuumadel päevadel. Seda saab valida nii magusa või soolasena. Lisaks ka erinevate maitsetaga – näiteks mango, banaani, papaia.
Kus süüa?
- Old Delhi: Tänavatoidu mekka – Chandni Chowk ja Paranthe Wali Gali.
- Connaught Place: Väga palju söögikohti erinevas hinnaklassis. Soovitan kindlasti seal mõni õhtu einestada!
- Khan Market ja Hauz Khas: Peenemad restoranid, kohvikud ja baarid. Hauz Khasis on ka ilusaid katuseterrasse.
- Kaubanduskeskuste foodcourtid: Hea ja odav võimalus einestamiseks. Seal saab kõike – alates tänavatoidust kuni India klassikani. Hind on üpriski soodne ja kvaliteet hea. Sõime sageli sellistes kohtades.
Kuidas vältida kõhuhaigust?
Kuigi arvatakse, et kõhuviiruse vältimine on Indias võimatu, polnud meil 5 nädala jooksul ühtegi okseviirust. Enne reisi tegime läbi ka probiootikumi kuuri, jõime vett
reisi jooksul jõime ka üsna sageli dieetkokat ja
Kokkuvõte ja soovitused
- TAKSO | Uber, Ola
- SULARAHA & KAARDIMAKSE | Suuresti kõik sularahas, aga kallimates kohvikutes sai maksa ka kaardiga. Kaardimakse võimalusi oli kindlasti rohkem kui Lõuna-Goas.
- SIM KAART | Airtel e-sim – ostsime lennujaamas Airteli putkast
- TUURID | Old Delhi Guruwalk tuur, Getyourguide Delhi tuurid
- TOIDU TELLIMINE | Zomato äpp
- ÖÖMAJA | Hotel Kaca Inn-New Delhi Railway Station
- KOHVIKUD TÖÖTAMISEKS | Fika Coffee Co. ja Spaced Out Cafe
Loodan, et leidsid sellest blogipostitusest kasulikke soovitusi Taj Mahali külastamisel. Kui jah, siis jaga seda ka teistega või märgi mind sotsiaalmeedias (@hiieliinreisib) – mul on alati hea meel teie tagasisidet kuulda! 😊
Sulle võivad veel huvi pakkuda järgmised blogipostitused:
- Delhi: nädal India elavas ja mitmekesises pealinnas
- 12 soovitust Taj Mahali külastamiseks
- Põhja-India: Jaipur – kaunis Rajasthani roosa pealinn
- Kaugtöö ja puhkus Indias: kaks nädalat Lõuna-Goas
- Nädal Lõuna-Indias Keralas: Munnar, Kochi ja Alleppey
- 5 nädalat Indias: praktilised nõuanded ja lemmikkohad
Lisa kommentaar