Jaipur on Põhja-Indias asuva Rajasthani osariigi pealinn, tuntud kui ‘Roosa Linn’. 1876. aastal värviti kogu vanalinn külalislahkuse märgiks prints Alberti külaskäigu puhul roosaks. Jaipur pakub mitmekesist kogemust – alates kuninglikest paleedest ja kindlustest kuni elava turuelu ja kitsaste tänavateni.
Meie veetsime Jaipuris 4 päeva pärast New Delhit ja Agrat. Kahjuks oli see ainus koht, kus me Rajasthanis käisime, aga 100% soovitan! Võrreldes Delhiga on Jaipur rahulikum ja sobib hästi ka kaugtööks. Selles blogipostituses jagan oma kogemusi Jaipuris – vaatamisväärsustest, liiklemisvõimalustest ja oma ajast seal. Kui plaanite linna külastada, leiate siit kasulikke soovitusi ja praktilist teavet.
📷 Kui sa mind veel Instagramis ei jälgi, siis soovitan seda teha, kuna seal jagan rohkem ja jooksvalt oma reisidest. Pane follow @hiieliinreisib.
Vaata ja salvesta Taj Mahali Instagrami postitused: Taj Mahali reels ja lühikokkuvõte postitusena; huvitavat leiad ka Põhja-India highlights’ide al
Sulle võivad veel huvi pakkuda järgmised blogipostitused:
- Delhi: nädal India elavas ja mitmekesises pealinnas
- 12 soovitust Taj Mahali külastamiseks
- Nädal Lõuna-Indias Keralas: Munnar, Kochi ja Alleppey
- Kaugtöö ja puhkus Indias: kaks nädalat Lõuna-Goas
- 5 nädalat Indias: praktilised nõuanded ja lemmikkohad
Jaipur – Rajasthani roosa pealinn Põhja-Indias
Kus Japur asub ja kuidas sinna minna?
Jaipur asub Põhja-Indias Rajasthani osariigis ja on selle pealinn. See on osa India kuulsast Kuldse Kolmnurga marsruudist, mis ühendab New Delhi, Agra ja Taj Mahali ning Jaipuri.
Jaipuri kaugust teistest Kuldse Kolmnurga linnadest:
- New Delhist umbes 270 kilomeetrit (5–6 tundi autosõitu või 4–5 tundi rongiga).
- Agrast umbes 240 kilomeetrit (4–5 tundi autosõitu või 3–4 tundi rongiga).
Kuidas sinna minna?
- Lennukiga: Jaipuril on rahvusvaheline lennujaam (Jaipur International Airport), kuhu lendavad nii sise- kui ka rahvusvahelised lennud. New Delhist ja Mumbai lennujaamast on otselennud igapäevased ja lennu kestus on umbes 1 tund. Samut saab sinna üks otselend päevast ka Goa Mapo lennujaamast.
- Rongiga: Jaipur on hästi ühendatud India rongivõrgustikuga. New Delhist ja Agrast viivad sinna mitmed rongid, sealhulgas kiirrong Shatabdi Express. Rongipiletid tasub ette broneerida, kuna need võivad kiiresti välja müüa, eriti turismihooajal. Broneeri pilet IRCTC ametlikul lehel.
- Bussiga: New Delhist ja Agrast sõidavad Jaipuri regulaarbussid. Saad valida erinevate kategooriate vahel, alates luksusbussidest kuni kohalike riigibussideni. Miinuseks on pikem sõiduaeg ja vähem mugavust võrreldes rongiga. Broneeri Redbus.in lehelt
- Privaatauto või autojuht: Privaatse juhiga auto on mugav variant, eriti kui plaanid peatusi teha teel näiteks Fatehpur Sikris või mõnes väikeses linnas. Samuti sobib see, kui reisid koos pere või sõpradega.
- Kuldse Kolmnurga tuur: Mugav ja populaarne variant on see marsruut tuuriga teha – vähem jantimist piletitega. Tuurid kestavad tavaliselt 4-5 päeva, neid saab osta nii kohalikust agentuurist kui ka GetYourGuide platvormilt, kus on palju erineva pikkusega ekskursioone (vaata ja broneeri siit).
Meie kogemus transpordiga
Kuna teeme samal ajal täiskohaga tööd, pole me päris tavalised turistid ja liigume aeglasemalt. Pärast Agra ja Taj Mahali külastust sõitsime bussiga Jaipuri. Kindlasti oleksime eelistanud rongi, aga kahjuks olid kõik piletid välja müüdud. Buss oli tegelikult mugav, kuid sõit üsna väsitav – palju ummikutes istumist ja koos hilinemisega võttis see aega umbes 6 tundi.
Meie järgmine sihtkoht pärast Jaipuri oli Goa. Lõuna-Goa Dabolimi lennujaama otselendu polnud saadaval, mis oleks tähendanud vahemaandumist New Delhis. Põhja pool asuvasse Mopa lennujaama oli aga üks otselend päevas, mille valisimegi. Jaipuri lennujaamast oli linnast umbes 15 minutilise sõidu kaugusel.
Muidugi on Rajasthanis veel palju põnevaid kohti, kuhu pärast Jaipuri minna – näiteks Udaipur ja Jodhpur. Sinna jõudmine on kõige lihtsam rongiga. Midagi järgmiseks korraks!
Mitu päeva Jaipuri jaoks planeerida?
Jaipur on linn, kus vaatamisväärsusi ja tegevusi on tõesti palju, ning see osutus minu jaoks palju nauditavamaks kui New Delhi – ka kaugtöö tegemise osas.
Kui plaanite külastada ainult peamisi vaatamisväärsusi, nagu Hawa Mahal, Amber Fort ja Jantar Mantar, piisab 2–3 päevast. Kui soovite teha ka väljasõite Jaipurist või avastada vähem tuntud paiku, tasub planeerida 4–5 päeva.
Meie kogemus: Meie saabusime Jaipuri pühapäeva pärastlõunal ja lahkusime neljapäeva varahommikul, mis andis meile kokku 3,5 päeva. Minu tööpäev kestis 14.00–23.00, seega linna avastamiseks jäi päeva esimene pool. Kahjuks tabas Janist Agrast kaasa saadud Dengue viirus, mistõttu ta oli terve aja täiesti siruli ega väljunudki hotellitoast. Minu jaoks oli siiski piisavalt aega, et kahe päevaga kõik põhilised vaatamisväärsused läbi käia. Suuremaid tuure Jaipurist väljapoole sel korral ei teinud.
Peamised vaatamisväärsused
Jaipur on täis ajaloolisi ehitisi ja vaatamisväärsusi, mille nimed ja olemus võivad esialgu päris segadusse ajada. Millist neist külastada, kas need on ainult väljast imetlemiseks või nõuavad eraldi piletit? Kui kaugel need üksteisest asuvad?
Jaipuri vanalinna vaatamisväärsused asuvad teineteisest jalutuskäigu kaugusel, mis teeb nende külastamise mugavaks. Amber Fort ja muud keskusest väljas olevad kohad nõuavad transporti. Kõige mugavam viis linna avastamiseks on privaatjuhi rentimine või Uberi ja tuk-tuki kasutamine
Siin on lühike ja lihtne ülevaade, mis aitab valikut lihtsustada ja plaanid paika panna.
Jaipuri keskuses
Hawa Mahal ehk Tuulte palee
Hawa Mahal ehk Tuulte palee on Jaipuri kuulsaim hoone, mis on tuntud oma unikaalse fassaadi poolest. Paleel on 953 väikest akent, mis võimaldasid kuninglikel naistel jälgida tänavamelu ilma ise nähtavale tulemata. See hoone on vaatamiseks väljast – sees on vaid koridorid.
Parimad fotod: Fassaadist saab parimad fotod, kui lähete Hawa Mahali üle tee. Väidetavalt on parim valgus hommikul, mistõttu võiks see olla üks esimesi vaatamisväärsusi päevas.
Soovitan ka külastada Hawal Mahalist üle tee asuvat Tattoo Cafe & Lounge, mille terrassilt avaneb suurepärane vaade Hawa Mahalile. Juhul kui sa midagi ei telli, pead maksma väikese tasu. Mina läksin sinna hommikust sööma – jõudsin kell 8:30 ja sain seal täiesti üksinda vaadet nautida. Hinnad on täiesti tavalised.
- Pilet: Tasuta – piisab väljast vaatamisest
- Asukoht: Vanalinna südames, Tripolia Bazaari lähedal.
City Palace ehk kuningliku perekonna residents
City Palace on Jaipuri kuningliku perekonna ametlik residents ja osa sellest on avatud külastajatele. Siin saad näha elegantseid paleeruume, muuseume ja kunstieksponaate. Kompleks oli ilus ja rahvast oli seal palju. Mul ka giid, kes detaile juurde rääkis. Pärast paljusid teisi hooneid, polnud ma väga vaimustatud, aga samas kui juba Jaipuris olla, tasub seal sees käia.
- Pileti: vajalik. Saab osta kohapealt.
- Asukoht: Vanalinna südames, Hawa Mahalist lühikese jalutuskäigu kaugusel.
Jantar Mantar – ajalooline observatoorium
UNESCO maailmapärandi nimekirjas olev observatoorium, mis sisaldab ajaloolisi astronoomilisi seadmeid. Need seadmed on valmistatud 18. sajandil ja neid kasutatakse ikka veel, et määrata aega ja jälgida tähtede liikumist. Sinna tasub sisse minna ainult giidiga – ilma selleta oleks olnud igav. Üpriski eripärane koht, mida mujal pole näinud.
- Pileti: vajalik. Saab osta kohapealt.
- Asukoht: City Palace’i kõrval vanalinna südames
Krishna tempel: Govind Dev Ji Temple
Populaarne hindu tempel, mis on pühendatud jumal Krishnale. Tempel on aktiivne pühapaik, kus toimuvad regulaarsed palvused ja mis on avatud kõigile. Enne külastamist tasub välja uurida, mis kell on palvused ja selleks ajaks kohale minna. Väga eriline kogemus – huvitavam kui paljud vanalinna hooned. Mina käisin seal koos Guruwalk jalgsituuri grupi ja giidiga, kes rääkis põnevat lisainfot.
- Pileti: tasuta
- Asukoht: City Palace’i lähedal vanalinna südames
Vanalinna basaarid ja turud
Jaipuri vanalinn on täis erksaid turge ja basaare, kus müüakse tekstiile, ehteid, vürtse ja käsitööd. Tripolia Bazaar on tuntud käsitööesemete poolest, Johari Bazaar on kuulus ehete ja kivide müügikoht ning Bapu Bazaarist leiad suveniire. Suur osa turust keskendub ainult pulmatoodetele, mis oli novembri alguses eriti tihe, sest november ja detsember on põhiline India pulmahooaeg.
Asukoht: Hawa Mahali ja City Palace’i ümbrus
Jaipuri keskusest väljas
Amber Fort: kuninglik palee
Kui on üks koht, mida Jaipuris peale Hawa Mahali kindlasti nägema peaks, siis see on Amber Fort. See suurejooneline mäetippu rajatud kindlus ja kuninglik palee on tõeliselt muljetavaldav. Forti ruumid on täis luksust – seal on peegelseinad, kaunid freskod ja suurepärased vaated ümbritsevale maastikule. Pole ime, et see on populaarne koht pulmaeelsete fotosessioonide jaoks, eriti novembris, mil Indias on pulmahooaeg. Minu külastuse ajal nägin umbes 15 paari, kes poseerisid uhketes kostüümides fotograafide ja videograafidega. Nende jälgimine oli kohati põnevam kui palee ise.
Amber Forti soovitatakse külastada varahommikul, et rahvamasse vältida. Siiski oli ka hommikul rahvast rohkesti. Mul oli giid, kes andis hoone ajaloo ja arhitektuuri kohta palju lisainfot. Ilma giidita oleks paljuski raske aru saada, mistõttu soovitan kindlasti giidi võtta.
- Pileti: kohapealt
- Asukoht: Umbes 11 kilomeetri kaugusel Jaipuri keskusest. Palee asub mäe otsas ja sinna juurde pääseb kas jalgsi, kasutades spetsiaalseid džiipe või traditsiooniliste elevandisõitudega (mida soovitatakse loomade heaolu tõttu vältida).
Panna Meena ka Kund: Amer Stepwell
Kohe Amber Forti juures olev astmeliste treppidega veereservuaar, mis on arhitektuuriarmastajate ja fotograafide lemmik. Enamasti minnakse sinna lihtsalt pilte tegema. Oluline on teada, et astmete peale minemine on keelatud ja enamasti on seal ka politsei, kes seda jälgib. Soovitan seal käia enne Amber Forti.
- Pilet: Tasuta
- Asukoht: Amber Forti lähedal.
Jal Mahal ehk Water Palace
Teel Jaipurist Amber Forti jääb silma Man Sagar järvel asuv Jal Mahal ehk Veepalee. See kaunis hoone näeb välja nagu hõljuks vee peal. Praegu saab seda imetleda vaid kaldalt, sest paleesse sisenemine pole lubatud. Minu giidi sõnul plaanitakse see tulevikus külastajatele avada, kuid hetkel jääb see vaid eemalt vaadeldavaks vaatamisväärsuseks.
Oma külastuse ajal leidsin, et keskpäeval ja uduses valguses polnud vaade midagi erilist. Küll aga räägitakse, et päikesetõusu ja -loojangu ajal on valgus selle palee vaatlemiseks parem. Jal Mahal ei ole tingimata “must-see” koht, kuid kuna see jääb Amber Forti poole sõites tee peale, sobib seal kiire peatuse tegemiseks.
- Pilet: tasuta (ainult väljast vaatlemine)
- Asukoht: Tee peal Amber Forti poole, umbes 6 kilomeetrit Jaipuri keskusest.
Monkey Temple ehk Galta Ji Temple
Galta Ji Temple on mägine kompleks, mis on tuntud oma pühade veekogude ja seal elavate ahvide poolest. See on natuke vähem tuntud kui ülejäänud vaatamisväärsused, mistõttu külastajaid on vähem.
Parim on ahvitempel just päikeseloojangu ajal. Olge valmis ligi 2-kilomeetriseks jalutuskäiguks tõusudega, et templi juurde jõuda. Minu meelest oli see päris eriline ja huvitav koht, kuhu esimesel Jaipuri õhtul läksime. Võtsime sinna tuktuki, kes meid väravate juures ootas ja pärast ka koju viis.
- Pilet: sisepääs on tasuta. Küll aga võib olla tasu kaamerate või videokaamerate kasutamise eest – meilt seda ei küsitud.
- Asukoht: Umbes 10 kilomeetrit Jaipuri keskusest. Asub teises suunas kui eelmised kolm vaatamisväärsust. Sinna pääseb takso või tuktukiga (Uber töötab).
Jaipuri tuurid ja minu kogemus
Jaipuris jõuab peamised vaatamisväärsused ära näha umbes kahe päevaga. Ahvitempli juurde viis meid hotelli tuktuki juht. Lisaks proovisin kahte poolepäevast tuuri.
Airbnb tuur giidi ja autojuhiga (broneeri siit): Tuur kestis 8:00–14:00 ja hõlmas peaaegu kõiki Jaipuri tähtsamaid kohti, mida siin mainisin: Amber Fort, Amer Stepwell, Water Palace, Hawa Mahal, City Palace, Jantar Mantar ja Albert Hall. Samuti sain proovida plokkprintimise tehnikas rätikut teha. Olin ainus osaleja, mis oli veidi imelik, aga muidu toimis kõik hästi – giid tegi pilte ja jagas huvitavat teavet. Väga mugav viis kõiki kohti külastada ilma ise muretsemata. Sissepääsupiletid pidin ostma eraldi.
Guruwalk Jaipuri jalgsituur (broneeri siit) See tuur keskendus rohkem väikestele nurkadele ja vähem suurtele hoonetele. Käisime Krisha templis tseremoonial, juurviljaturul, pulmaturul ja proovisime erinevaid toite. Samuti oli tore väike rahvusvaheline grupp. Giid rääkis head inglise keelt ja oli ise palju reisinud.
Kuigi nautisin jalgsituuri natuke rohkem, olid need kaks tuuri kokku hea kombinatsioon, et saada Jaipuri kohta hea ülevaade ja teada rohkem selle ajaloo kohta.
Jaipuri majutus – The Hosteller Jaipur, MI Road
Olime Jaipuris 4 ööd ja ööbisime The Hosteller hostelis, mis on üks tuntumaid hostelikette Indias. See pole peohostel, vaid pigem rahulik ja viisaka õhkkonnaga ööbimiskoht. Hostel asub umbes 3 kilomeetri kaugusel vanalinnast, piirkonnas, kus on palju kohvikuid – sobib ka töötamiseks. Vanalinna saab tuktukiga umbes 10 minutiga.
Hostelis oli hea Wi-Fi ja toas laua ja tooliga töökoht (broneerisin toa Superior Double Room with Fort View). Minu lemmik osa oli hubane katuseterrass, kus asus taimetoidu restoran. Sealt sai hosteli äpi kaudu toitu tellida, mis oli tööd tehes väga mugav. Samuti tulid nad meile bussi peale tasuta vastu.
Jäin kohaga rahule – broneerida saad siit.
Soovitused Jaipuris liiklemiseks
Kõige lihtsam on Jaipuris liigelda tuktuki või taksoga. Linnas toimib ka Uber äpp, mida üldjuhul takso tellimiseks kasutasin – nii pole ohtu ka petta saada.
The Hosteller hosteli kaudu leidsime endale isikliku tuktuki juhi, kes meid hea meelega erinevatesse kohtadesse sõidutas. Tema Whatsapp on +91 96107 10587 (Mohammed Aslam Khan).
Liiklus on Jaipuris Indiale omaselt tihe. Kindlasti rahulikum kui New Delhis, aga jalgsi liiklemine ja tee ületamine oli ikka päris suur väljakutse.
Kaugtöö Jaipurist
Veetsime Jaipuris pea terve töönädala. Janis oli sel ajal dengue palavikus ja jäi haiguslehele, aga minul oli üks sügise kiiremaid töönädalaid, täis intervjuusid ja videokõnesid (töötan Scoros värbamise peal). Internet Jaipuris oli hea – telefonis oli tavaliselt 5G. Juba New Delhis ostsime Airteli e-sim kaardi.
Suurema osa tööpäevast viibisin oma majutuskohas The Hosteller, kus Wifi töötas üldiselt probleemideta. Jaipuris on ka palju kohvikuid, kus saab tööd teha, minu lemmik oli Half Light Coffee Roasters ja B&B-Brew and Brunch. Võrreldes New Delhiga meeldis mulle Jaipur rohkem kui töötegemiskoht, nii et kui peaksin valima nende kahe vahel, siis kindlasti Jaipur.
Parim aeg Jaipuri külastamiseks
Parim aeg Jaipuri külastamiseks on talv, novembrist veebruarini. Sellel ajal on temperatuur tavaliselt 10–25°C, mis on ideaalne linna vaatamisväärsuste nautimiseks. Suvi (märts–juuni) on Jaipuris kuum ja kuiv, temperatuurid võivad ulatuda üle 40°C. Juuli kuni september on vihmaperiood, mis toob suuri sademeid ja võib piirata välistingimustes liikumist.
Meie olime Jaipuris novembri alguses, kui ilm oli umbes 25–30 kraadi ööpäevaringselt.
Kokkuvõte ja soovitused
Jaipur meeldis mulle – see on väga traditsiooniline, mitmekesiste vaatamisväärsustega ja veidi kompaktsem kui New Delhi. Töötamiseks oli ka toredaid kohti. See tekitas kindlasti suurema huvi Rajastani osariigi vastu. Kahjuks ei olnud meil seekord seal piirkonnas rohkem aega. Muidugi varjutas kogu viibimist see, et Janis sai Agras dengue viiruse, seega tema ei näinudki Jaipuris hotelliseintest kaugemale. Teistele aga soovitaksin küll seda roosat linna Indias.
- TAKSO | Uber; usaldusväärne tuktuki juht +91 96107 10587 (Mohammed Aslam Khan)
- SIM KAART | Airtel e-sim
- TUURID | Guruwalk jalgsituur, Airbnb tuur giidi ja autojuhiga, Getyourguide Jaipur tuurid
- ÖÖMAJA | The Hosteller
- KOHVIKUD TÖÖTAMISEKS | Half Light Coffee Roasters ja B&B-Brew and Brunch.
Loodan, et leidsid sellest blogipostitusest kasulikke soovitusi Taj Mahali külastamisel. Kui jah, siis jaga seda ka teistega või märgi mind sotsiaalmeedias (@hiieliinreisib) – mul on alati hea meel teie tagasisidet kuulda! 😊
Sulle võivad veel huvi pakkuda järgmised blogipostitused:
Lisa kommentaar