Taj Mahal on kahtlemata India üks kuulsamaid sümboleid ja maailmas enim pildistatud mälestusmärke. See Agra linnas Yamuna jõe ääres asuv valge marmorpalee on armastuse monument, mille suurmogul Shah Jahan rajas oma abikaasa Mumtaz Mahali mälestuseks 17. sajandil. Taj Mahali iseloomustab unikaalne arhitektuur ja peen detailitöö ja pole ime, et see on UNESCO maailmapärandi nimistus.
Kui mõni tuntud vaatamisväärsus võib kohale jõudes pettumuse valmistada, siis Taj Mahal kindlasti mitte. See vastas täielikult ootustele ja tegelikult isegi ületas neidki. Vaadates tagasi minu 5-nädalasele India reisile (loe veel India reisist siin), oli see kindlasti üks meeldejäävamaid kohti.
Selles postituses jagan 10 praktilist soovitust, kuidas külastus Taj Mahali võimalikult nauditavaks muuta – alates piletite ostmisest ja parimatest külastusaegadest kuni minu enda kogemusteni.
📷 Kui sa mind veel Instagramis ei jälgi, siis soovitan seda teha, kuna seal jagan rohkem ja jooksvalt oma reisidest. Pane follow @hiieliinreisib.
Vaata ja salvesta Taj Mahali Instagrami postitused: Taj Mahali reels ja lühikokkuvõte postitusena; huvitavat leiad ka Põhja-India highlights’ide alt.
Sulle võivad veel huvi pakkuda järgmised blogipostitused:
- Delhi: nädal India elavas ja mitmekesises pealinnas
- Jaipur – kaunis Rajasthani roosa pealinn
- Nädal Lõuna-Indias Keralas: Munnar, Kochi ja Alleppey
- Kaugtöö ja puhkus Indias: kaks nädalat Lõuna-Goas
- 5 nädalat Indias: praktilised nõuanded ja lemmikkohad
Kus asub Taj Mahal ja kuidas sinna minna?
Taj Mahal asub Põhja-India Agra linnas, mis on osa India kuulsast Kuldse Kolmnurga marsruudist, kuhu kuuluvad ka New Delhi ja Jaipur. See marsruut on üks populaarsemaid, pakkudes võimalust näha India olulisi ajaloolisi ja kultuurilisi vaatamisväärsusi.
Kaugus teistest Kuldse Kolmnurga linnadest:
- New Delhist: Agra asub umbes 200 kilomeetri kaugusel, mille saab läbida:
- Rongiga: Kiirrongid nagu Gatimaan Express ja Shatabdi Express viivad teid Agrasse umbes 2 tunniga. Broneeri pilet võimalikult ette IRCTC ametlikul lehel.
- Autoga: Yamuna kiirtee kaudu on sõit 3–4 tundi. Kasuta näiteks Uber Inter Cityt või broneeri autojuht. Võid võtta ka autojuhi terveks Kuldse Kolmurga tuuriks.
- Grupiga: Valikus on mitmeid 3-4-päevaseid Kuldse Kolmnurga tuure. Ka GetYourGuide pakub erinevaid variante, millega saad tutvuda siin (pluu saab kaardiga maksta, mis muidu pole võimalik).
- Bussiga: Broneeri Redbus.in lehelt. Umbes 3-4 tundi.
- Jaipurist: Kaugus Agrast on umbes 240 kilomeetrit.
- Rongiga: Sõit kestab umbes 4 tundi.
- Autoga: Sõit võtab vähemalt 4–5 tundi, olenevalt liiklusest. Arvesta ummikutega ehk tõenäoliselt on sõit 1-2 tundi kaugem. Broneeri pilet Redbus.in.
Minu kogemus
Meie reisisime Agrasse Delhi suunast rongiga. Rongipileti ostmine osutus aga keerulisemaks, kui arvasime – see võttis tunde. Rongipileti ostmiseks on vaja kohalikku telefoninumbrit, ja piletid müüakse sageli kiiresti välja. Seega soovitan piletid kindlasti võimalikult varakult ette broneerida. Kui kohti pole saadaval, saab osta ka ootejärjekorra (WL) pileti, kuid sellega ei pruugi saada kindlat kohta rongis.
Agrast edasi liikusime Jaipuri bussiga, kuna rongipiletit enam saada polnud. Buss oli korralik, kuid sõit osutus pikaks ja raputavaks, lisaks hilines see 1,5 tundi. Kui oleks võimalik olnud, oleksin eelistanud kindlasti rongi.
Kui liigute autojuhiga, saab tee peal peatuda sellistes kohtades nagu Fatehpur Sikri või mõnes muus huvitavas vaatamisväärsuses. See on hea variant, kui aeg on piiratud ja soovite reisist maksimumi võtta.
12 praktilist soovitust India Taj Mahali külastamiseks
1. Ära planeeri külastust reedeks
Reedeti on Taj Mahal suletud palveteks ja avatud ainult moslemitele. Sel päeval ei saa turistid alale sisse. Kui oled Agras reedel, külasta teisi piirkonna vaatamisväärsusi, nagu Agra Red Fort, Mehtab Bagh ja Fatehpur Sikri.
2. Osta pilet internetist
Soovitan pileti ette veebist osta, et vältida järjekorras seismist. Pileti saab mugavalt osta kuni nädal aega ette ametlikult lehelt: asi.payumoney.com. Pileti hinnas on ka pudel vett.
Ostmisel tuleb teha kaks valikut:
- Kellaaeg: ennelõuna (forenoon) või pärastlõuna (afternoon). Mina valisin ennelõuna, et päikesetõusuks kohal olla.
- Piletitüüp: Taj Mahal Only või Taj Mahal with Mausoleum. Mina valisin mausoleumi külastusega pileti. Hinnavahe on väike ja kui juba kohale minna, tasub kindlasti ka siseruum ära näha. Kuigi mausoleumi sees olevad sarkofaagid on koopiad, on siseruum kunstilise väärtuse poolest imeline.
Kui pole ette piletit ostnud, saab seda teha ka kohapeal. Piletiaknad avatakse tund enne päikesetõusu ja suletakse 45 minutit enne päikeseloojangut.
3. Külasta päikesetõusu või – loojangu ajal
Taj Mahal on imekaunis igal ajal, kuid päikesetõusu ja -loojangu valguses omandab see erilise sära. Need ajad on parimad ka (kõige suuremate) rahvamassidest hoidumiseks, kuna paljud kohalikud India turistid saabuvad 9–10 ajal hommikul. Siiski tasub arvestada sellega, et rahvast on igal ajal palju.
Meie jõudsime Agrasse juba päev varem (reedel), et külastada Taj Mahali laupäeval päikesetõusu ajal. Pileti ostsime ette ja järjekorda jõudsime kell 5:45 hommikul. Kuigi järjekord oli juba pikk, liikus see kiiresti, kui väravad avati. Taj Mahali territoorium on üsna suur, nii et rahvahulgad hajuvad ja leiab ka vaiksemaid kohti ilusate fotode tegemiseks.
4. Palka kohalik giid
Giidi palkamine pole tingimata vajalik, kuid võib muuta külastuse sujuvamaks ja sisukamaks. Meie võtsime giidi ja jäime selle otsusega rahule. Ta aitas meil järjekordi vältida, jagas ajaloolist taustainfot, tegi ka häid pilte ja andis ta aega omapäi jalutamiseks. Samuti oli ta põnev sikh meesterahvas, kellelt saime palju põnevat selle ususuuna ja kommete kohta teada.
Kuigi Taj Mahali väravate juures on palju giide, kes oma teenuseid pakuvad, on soovitatav broneerida ette litsentseeritud giid, et vältida pettusi. Kui teil on oma giid, ei pea te muretsema ka Taj Mahali pildistajate ja kohapealsete giidide pakkumiste pärast.
Soovitatud giidid:
- Exotic India Tours by Saif Khan – Broneerisin nende kaudu ja jäime väga rahule (soovituse sain oma Delhi kolleegilt).
- Train ticket please – Nende pakkumine jõudis minuni hiljem, kui olin juba teise giidiga kokku leppinud.
Neil pole enda veebilehte – enamasti on Facebooki leht. Kõige parem on kontakteerudga Whatsappi kaudu. Alternatiivina saab giidi broneerimisega aidata ka enamik majutusasutusi.
5. Sisene idavärava kaudu
2024. aasta novembris oli Taj Mahali külastamiseks avatud kaks peamist väravat: ida- ja läänevärav (mõnel perioodil ka lõunavärav). Väravate ette ei pääse ühistranspordiga, seega grupituristid tuuakse kohale golfibussidega, mis jõuavad peamiselt läänevärava juurde. See muudab läänevärava rahvarohkemaks ja järjekorrad pikemaks. Lühema ooteaja ja sujuvama sissepääsu jaoks soovitatakse kasutada idaväravat, mis asub ka peahoonele lähemal.
Meie sisenesime siiski lääneväravast, kuna see asus meie majutuskohale (The Coral Court Homestay) palju lähemal. Jõudsime sinna kell 5:45 hommikul ja sel ajal oli juba märkimisväärselt pikk järjekord. Meie giid saatis meid järjekorda, samal ajal kui ise tõi meile pileti hinnas sisalduva veepudeli, turistikaardi ja kingakatted, mida on vaja kanda mausoleumi sisenemisel. See tegi kogu protsessi palju sujuvamaks ja säästis meid lisatoimetustest.
6. Arvesta turvakontrolli ja piirangutega
Turvakontroll on range, seega võtke kaasa ainult hädavajalikud esemed. Keelatud on kaasa võtta tripode (statiive), droone ja suuri kotte. Kiiremaks ja mugavamaks läbimiseks soovitan kaasa võtta ainult väikese õlakoti või üldse mitte midagi. Pudeli vett saab piletihinna sees, seega seda ei pea eraldi kaasa võtma. Kuigi dokumenti ei küsitud, on soovitatav see igaks juhuks kaasas hoida.
7. Riietuse etikett ja värvisoovitused
Taj Mahali külastamisel ei ole kindlat riietumisreeglit, kuid tasub arvestada, et tegemist on kultuuriliselt ja religioosselt olulise paigaga. Viisakas riietus, mis katab õlad ja põlved, on hea valik, kuid see pole rangelt kohustuslik.
Parim riietus piltide jaoks: Vali erksaid või kontrastseid värve, nagu punane, kollane, sinine. Need toonid loovad valge marmori taustal ilusa kontrasti ja teevad pildid tõeliselt silmapaistvaks. Pole juhus, et paljud sisuloojad eelistavad just punaseid kleite – efekt on tõepoolest muljetavaldav! Oleks ma varem sellele mõelnud, oleks ehk oma punase kleidi kaasa võtnud.
8. Pildistamise näpunäited
Taj Mahali külastades tuleb arvestada, et tripodi kaasa võtta ei tohi. Kui soovite kaaslasega koos pilte teha, on giid suureks abiks – nad mitte ainult ei tunne territooriumi, vaid oskavad ka soovitada parimaid fotokohti. Näiteks klassikaline basseinipilt Taj Mahaliga taustal on küll kohustuslik, kuid olge valmis rahvamassideks ja trügimiseks.
Peegelduste otsimine võib anda fotodele unikaalse ilme. Näiteks Taj Mahali peegeldused basseinides on populaarsed, kuid meie külastuse ajal polnud basseinis vett, mis sellised kaadrid välistas.
Samuti tasub tähelepanu pöörata erinevatele raamistikule ja sümmeetriale. Parimad fotod saime, kui liikusime Taj Mahali külgedel. Seal oli tihti rahulikum ja vähem rahvast. Hommikuvalgus mängib sealsete seinte ja kaartega väga huvitavalt, pakkudes suurepäraseid võimalusi valguse ja varjude jäädvustamiseks.
9. Ööbi imelises külalistemajas – The Coral Court Homestay
Kui plaanid külastada Taj Mahali päikesetõusu ajal, tasub Agrasse saabuda juba eelmisel päeval ja valida majutus Taj Mahali lähedal. Nii väldid keset ööd sõitmist Delhist või Jaipurist.
Meie ööbisime The Coral Court Homestay külalistemajas, mis osutus täielikuks jackpotiks. Kahe öö jooksul nautisime kohaliku pere juhitud stiilset ja detailidele rõhku panevat külalistemaja, mis oli puhas, hubane ja suurepärase asukohaga – vaid 10-minutilise jalutuskäigu kaugusel Taj Mahalist.
Hinna sisse kuulus rikkalik hommikusöök, mis pakkus nii kohalikke kui ka läänelikke roogasid. Lisaks oli võimalik ette tellida kodust õhtusööki, mis oli samuti maitsev ja meeldiv elamus. Kõige olulisem oli aga pererahva erakordne külalislahkus ja vastutulelikkus, mis tegi meie viibimise eriti nauditavaks.
Kui otsid Agras majutust Taj Mahali külastamiseks, siis The Coral Court Homestay on kindel soovitus!
10. Avasta lähedal asuvaid vaatamisväärsusi
Lisaks Taj Mahalile leidub Agras ja selle ümbruses mitmeid huvitavaid paiku, mida tasub külastada.
- Agra kindlus: UNESCO maailmapärandi objekt, mis asub vaid 2,5 kilomeetri kaugusel Taj Mahalist. See on ajaloost ja arhitektuurist huvitatud külastajatele kindlasti väärt vaatamist. Pileti saab soetada kohapeal või ette osta.
- Fatehpur Sikri: Umbes 45-minutilise sõidu kaugusel Agrast asuv UNESCO maailmapärandi objekt, mis oli kunagi Akbari suurmoguli lühiajaline pealinn. Kompleks on huvitav ja ajalooliselt oluline, kuigi meile isiklikult ei jätnud see väga erilist muljet.
- Mehtab Bagh: Kui soovite Taj Mahali näha alternatiivsest vaatenurgast, minge üle Yamuna jõe asuvasse aiakompleksi Mehtab Bagh. Eriti soovitatav päikeseloojangu ajal, kui avaneb vaade Taj Mahali tagaküljele.
Meie kogemus
Kuigi olime Agras kaks ööd, oli vaatamisväärsustega tutvumiseks ainult üks terve päev. Võtsime sellest maksimumi. Pärast Taj Mahali külastust ja hommikusööki suundusime giidiga (Exotic India Tours by Saif Khan) Agra kindlusesse. Rahvast oli seal palju ja territoorium oli Taj Mahaliga võrreldes väiksem, mistõttu tundus kõik kitsam ja tihedam. Järgmiseks külastasime Fatehpur Sikrit – huvitav kogemus, kuid pärast mitut templeid ja ajaloolisi ehitisi täis päeva polnud see enam nii vaimustav. Kahjuks Mehtab Bagh külastamiseks aega ei jäänud, kuid seda soovitasid mulle väga minu India sõbrad, kes Agras elavad.
Mõned soovitused:
- Kui võtate giidi ja autojuhi, arvestage, et nad võivad püüda teid viia oma “soovitatud” poodidesse. Kui te seda ei soovi, andke sellest kohe teada.
- Levib soovitus teha paadisõit Taj Mahali jõe ääres, kuid tegelikkuses on see keelatud. Jõel liigub ainult politseipaat. Jõeäärne päikeseloojang oli aga ka ilma paadisõiduta ilus – arvestage, et seal on väga palju ahve!
11. Proovi kohalikke söögikohti
Kuna meie majutuskoht pakkus nii hommiku- kui ka õhtusööki, ei käinud me väga palju Agras väljas söömas, aga paar toredat kohta avastasime.
- Good Vibes Cafe – hea hinna – ja kvaliteedisuhe ning väga maitsev toit.
- Chia Taj View – söök on veidi kallim, aga sealt on kahekorrusseline rõdu, kust avaneb vaade Taj Mahalile.
12. Vaata, kas sinu külastus langeb täiskuu ajale
Kui otsite tõeliselt ainulaadset elamust, siis kaaluge Taj Mahali külastamist täiskuu ajal. Sel perioodil on Taj avatud ka öösel. Täiskuu külastus on võimalik viis päeva kuus: täiskuu ööl, sellele eelneval kahel ja järgneval kahel päeval.
Öökülastuse piletid on piiratud, seega tuleb need eelnevalt broneerida.
Loodan, et leidsid sellest blogipostitusest kasulikke soovitusi Taj Mahali külastamisel. Kui jah, siis jaga seda ka teistega või märgi mind sotsiaalmeedias (@hiieliinreisib) – mul on alati hea meel teie tagasisidet kuulda! 😊
Sulle võivad veel huvi pakkuda järgmised blogipostitused:
- Delhi: nädal India elavas ja mitmekesises pealinnas
- Jaipur – kaunis Rajasthani roosa pealinn
- Nädal Lõuna-Indias Keralas: Munnar, Kochi ja Alleppey
- Kaugtöö ja puhkus Indias: kaks nädalat Lõuna-Goas
- 5 nädalat Indias: praktilised nõuanded ja lemmikkohad
Lisa kommentaar