Nepal on väike riik Lõuna-Aasias, mis on tuntud Himaalaja mägedede ja muidugi Everesti, iidsetest templite, külalislahkuse ja omapärase kultuuri poolest. Koht, kuhu tavaline puhkusreiside harrastaja ei satu. Ka minu Nepali reis oli üsna spotaanne – plaanisime minna 1,5 kuuks Indiasse. “Aga see on ju Delhist vaid kaks tundi,” mõtlesin ma ja nii otsustasimegi pea kaks nädalat Nepalis reisida.
Sellest blogipostitusest leiad minu Nepali reisikava ja praktilised soovitused, mis aitavad sul Nepali enda jaoks avastada – olgu eesmärgiks matkaseiklus või hoopis kohaliku eluolu lähem tundmaõppimine.
📷 Kui sa mind veel Instagramis ei jälgi, siis soovitan seda teha, kuna seal jagan rohkem ja jooksvalt oma reisidest. Pane follow @hiieliinreisib.
Vaata ja salvesta Nepali reisi Instagrami postitused: Huvitavad faktid Nepalist, Matk Himaalajates 1, Matk Himaalajates 2: video, Matk Himaalajates 3, Pokhara ülevaade, Bhaktapur ülevaade. Veel ülevaadet Nepali highlight’side alt.
Nepali reis: planeerimine ja reisikava
7 huvitavat fakti Nepali kohta
1. Nepalis asub 8 maailma 14-st 8000+ m mäetipust, sh ka Mount Everest. 🏔
2. Nepali lipp on ainus lipp maailmas, mis pole ristkülikuline. Selle kuju koosneb kahest kolmnurgast, mis sümboliseerivad Himaalaja mägesid ning Nepali kahe peamise usundi, hinduismi ja budismi kohalolu. Lisaks tähistab kuu rahu ja rahuarmastust, päike aga energiat ja kindlameelsust. 🇳🇵
3. Nepalil on ainulaadne ajavöönd, Nepal Time (NPT), mis on UTC+5:45 – ainus tsoon, kus kasutatakse 45-minutilist erinevust, et eristuda Indiast. ⏰
4. Nepal on koduks Lumbinile, Buddha sünnikohale, mis meelitab tuhandeid palverändureid aastaringselt. 🕊️
5. Nepali pindala on väike, kuid siin elab umbes 30 miljonit inimest ja räägitakse üle 120 erineva keele. Nepali keel on ametlik keel. 🗣️
6. Nepalis pole kunagi olnud kolooniavõimu. 🙌
7. Liiklus Nepalis on tõeline seiklus – teed on kitsad, liiklus vasakpoolne ja sageli kaootiline. Kathmandus sisuliselt kõnniteed puuduvad. 🛵
Miks reisida Nepali?
Nepal on sihtkoht, mis sobib looduse- ja kultuurihuvilisele – sealt leiab maailmakuulsad mäetipud, rikkalikkult kultuuripärandit, omanäolised külad ja traditsioonid, sõbralikud inimesed, maitsva toidu ja ning isegi safaripargi. Arvan, et Nepal sobib inimesele, kes ei otsi luksust, vaid ehedat kogemust ja seiklust. Väike ebamugavus käib Nepali juurde!
Mis meile Nepalis meelds?
- Rikkalikud matkamisvõimalused – Paljud reisivad Nepali just võimsate mägimatkade tõttu, nagu Annapurna ja Everesti rajad, mis pakuvad hingematvaid vaateid ja viivad traditsiooniliste mägikülade juurde. Nepali külastamine ilma matkamiseta tundub peaaegu mõeldamatu!
- Väga külalislahked inimesed – Nepali inimesed on rahulikud ja sõbralikud ning kuuluvad kahtlemata kõige meeldivamate ja soojemate inimeste hulka, keda reisidel kohanud olen.
- Kultuuri ja ajaloo küllus – Värvikad hinduismi ja budismi templid, põnevad festivalid, huvitav arhitektuur ning UNESCO kultuuripärandiga paigad, eriti Kathmandu orus, kus asub koguni seitse UNESCO mälestist.
- Puutumata traditsioonilised külad – Kaugel suurematest linnadest leiad autentse ja ajatu Nepali, kus vanad traditsioonid püsivad ja elu kulgeb omas rahulikus rütmis.
- Maitsev toit ja kohvi – Nepal pakub rikkalikku ja maitsvat kohalikku kööki, kus leidub momosid, dhal bhat’i, masala teed ja muid põnevaid roogi.
- Odavad hinnad – Nepal on eestlasele taskukohane sihtkoht. Söögikorrad ja majutus on soodsad, ning lihtsamat einet võib nautida vaid mõne euro eest.
- Retriidid – Nepal sobib ka neile, eks soovivad osaleda mõnel spirituaalsel retriidil või joogalaagris. Valikuid on rohkelt!
Mis on Nepali miinused?
- Halb infrastruktuur ja ohutusnõuete puudumine – Teed on sageli väga kehvas korras, mistõttu ühest kohast teise liikumine võib võtta tunde. Väljaspool suuremaid linnu, kus teed on sageli kitsad ja künklikud, on liikumise aeganõudev. Samuti on kuristikku vajunud autod üsna sage nähtud. Ka bussi – ja lennureisid pole alati turvalised, kuna iga aasta juhtub mõni õnnetusi.
- Aeglane internet ja elektrikatkestused – Kuigi WiFi ja 4G on üldiselt olemas, on ühendus sageli aeglane ja katkendlik. Samuti on elektrikatkestused igapäevased.
- Õhusaaste – linnade, eriti Kathmandu õhukvaliteet on kehv.
- Pikk ja kallis lendamine – Nepali lendamiseks peab arvestama vähemalt kolme lennuga ja piletid on tavaliselt üsna kallid.
- Kõrgmäestiku haigus – Looduses matkates tuleb olla valmis ka kõrgmäestiku tingimusteks, kus kõrgusehaigus võib kiiresti kimbutama hakata. Seetõttu on oluline matka jaoks piisavalt aega varuda, et kõrgustega kohaneda. Meie maksimum kõrgus oli 4500 meetrit ja õnneks sellest pääsesime.
Nepali reisi planeerimine
Kui pikaks ajaks Nepali reisida?
Nepali reisi kestus sõltub suuresti sinu reisi eesmärkidest – kas tuled peamiselt matka-, kultuuri- või retriidielamuse järele või soovid kõigest natukene. Paljud reisivad Nepali just matkamise pärast, ja pikemad rajad nagu Annapurna ja Everest Base Camp kestavad 10–14 päeva. Leian, et kui juba Nepali sõita, siis vähemalt 4–5-päevase matk võiks teha.
Meie 12-päevane reis pakkus piisavalt aega, et matkata, nautida kohalikku kultuuri ja loodust ilma kiirustamata. Teadlikult jätsime vahele Chitwani rahvuspargi ja safari, kuna selle jaoks oleks tulnud varuda mitu lisapäeva ning tundus, et see ei ole siisk võrreldav Aafrika safariparkidega, mida olen varem külastanud.
Ilm: parim aeg Nepali reisiks
Parin aeg Nepali reisiks on sügis (oktoober-november) ja kevad (märts-aprill), mil ilm on üldiselt selge, sademed vähemtõenäolised ja vaated mägedele suurepärased. Oktoobriks on mussoonvihmad taandunud, jättes maha rohelised orud ja puhta õhu. Kevadel on lootus õites, muutes maastiku värviküllaseks.
Talvel (detsember-veebruar) on kõrgemal piirkondades külm ja lumised rajad võivad olla raskesti läbitavad, samas madalamatel kõrgustel matkamiseks võib ilm olla meeldiv. Suvised mussoonkuud (juuni-september) toovad palju vihma, raskendades liikumist ja vähendades nähtavust. Samuti võivad paljud teed olla läbimatud ja isegi ohtlikud. Mussoonvihmade ajal pole Nepali kindlasti soovitatav minna.
Meie reis toimus oktoobri teises pooles – justkui parimal ajal kõige selgemate ilmade jaoks. Seda suurem oli üllatus, kui kõigil meie matkapäevadel sadas vähemalt 2-3 tundi hoovihma ja rahet, ning kahel päeval kõndisime vaid pilvede sees. Siit ka õppetund – mägedes on ilm muutlik, seega tasub alati olla valmis ootamatusteks. Kohalike sõnul on viimastel aastatel ilm muutunud veelgi ettearvamatumaks kliima soojenemise tõttu.
Lennupiletid: kuidas minna Nepali?
Meie lendasime esmalt Finnairiga New Delhisse Indiasse ja sealt edasi ostsime eraldi pileti IndiGo lennufirmaga pileti Nepali pealinna Kathmandusse. Tõenäoliselt on läbi India reisimine üks soodsamaid viise Nepali jõudmiseks, kuna India suurlinnadesse nagu New Delhi ja Mumbai leiab tihti häid pakkumisi näiteks Finnairi või Turkish Airlinesiga. Hea mõte on hoida silm peal pakkumistel lehtedel nagu reisidiilid.ee.
Kathmandust on mitmeid otselende ka Dubaisse ja Katari – need on head kohad, kus ümberistuda Euroopast tulles. Üldiselt tuleb arvestada, et Nepali lendamine on üsna kulukas ning tavaliselt on vaja vähemalt kolme lendu, et kohale jõuda.
Nepali viisa
Eesti kodanikud saavad kuni 30-päevase Nepali viisa mugavalt piiril. Saabudes tuleb esmalt täita viisaankeet spetsiaalsetes masinates ja seejärel suunduda ametniku juurde, et maksta viisalõiv. Tasumine toimub Ameerika dollarites (USD). Protsess on kiire ning eelnevat ankeedi täitmist kodus pole tarvis. Meie küll täitsime ankeeti ka internetis juba varasemalt, kuid siiski tuli kõik kohapeal uuesti teha. Enne reisi soovitan uuemat infot vaadata Reisitark lehelt.
Majutus: kus ööbida Nepalis?
Hotellid ja hostelid
Nepalis on mitmekülgne majutusvalik – hostelitest ja külalistemajadest kuni hotellideni. Suurema osa oma ööbimistest broneerisin Agoda.com kaudu, kuna Aasias reisides pakub see sageli paremaid hindu kui Booking.com.
Siin on mõned kohad, kus viibisin ja mida soovitan:
- Swarga Heritage Hotel (Kahtmandu) – meie lemmikmajutus Nepali reisil! Stiilne ja ilus butiikhotell Thamelis. Puhtus, detailirohkus, maitsev hommikusöök ja suurepärane kohv – 100% soovitan!
- Flock Kahtmandu (Kathmandu) – meie esimene peatus Kathmandus. Hostelitüüpi majutus vaiksel tänaval, 10-minutilise jalutuskäigu kaugusel aktiivsemast keskusest. Tuba oli ilus ja rõduga, lisaks oli katusekorrusel terrass. Kuigi jäime rahule, seadis Swarga lati kõrgemale.
- Hotel Karuna (Pokhara) – armas hotell, kus veetsime 4 ööd. Suured aknad ja rõdu andsid toale avaruse, fuajee oli stiilne ning hommikusöök ja kohv maitsvad. Läheduses on keskus ja jõe äärde jalutab 10 minutiga.
- Hotel Village View Nagarkot – lihtne ja soodne külalistemaja Nagarkotis. Tuba oli korralik, vaade ilus ja ümbrus rahulik, kuna asub kohalikus külas. Päikesetõusu vaatluskoht on vaid 5-minutilise jalutuskäigu kaugusel.
Teemajad matkarajal
Nepali tullakse sageli just matkamiseks, ja ööbimiseks kasutatakse “teemaju,” mis on lihtsad külalistemajad. Teemaju leidub matkaradadel üsna tihedalt, ja tavaliselt pole broneeringut ette vaja. Kui reisid koos grupi või giidiga, teeb giid broneeringud enamasti ise.
Teemajad pakuvad lihtsat tuba, suurt soojendusega puhkeruumi ja sööki. Mida kõrgemale mäestikus liikuda, seda kallimad on hinnad. Toidumenüü on igal pool sama. Toad on sageli jahedad ja kütteta, kuid pakutavad tekid on piisavalt paksud, et öösel soe oleks. Mõnes teemajas on ka duši kasutamise võimalus.
Internet ja Wi-Fi
Kathmandusse jõudes tegime kohe lennujaamas endale Ncell SIM-kaardi – maksis umbes 7 eurot ja sisaldas 20 GB andmemahtu. Mobiilne internet suuremates linnades oli üllatavalt hea, ning kõik hotellid ja enamik kohvikuid pakkusid ka Wi-Fi ühendust. Wi-Fi oli aga tihti aeglane ja esines ka elektrikatkestusi, mis muutis võrguühenduse ebastabiilseks. Kaugtööks, eriti videokõnede jaoks, poleks ühendus piisavalt stabiilne olnud. Õnneks olime kogu Nepali reisi puhkusel ja ülikiire internet polnud seekord hädavajalik.
Maksmine
Nepali rahaühik on Nepali ruupia ja igapäevatoimetusted nagu restoranides maksmine, tuurid, matka majutus on üldiselt sularahas. Hotellides saab tasuda ööbimise eest kaardiga. Võtsime kaasa eurosid ja vahetasime osa nendest kohe reisi alguses ruupiateks ning hiljem ka jooksvalt juurde. Linnades oli valuutapuntke palju. Juhul kui lähete matkama, tasub kindlasti varuda endale piisavalt sularaha.
Riigisisene transport
Infrastruktuur on Nepalis väga kehv – auklikud, suuresti asfaltkatteta, ääristamata ja mägised. Ka lühikese distantsi läbimine võtab tunde. Näiteks kestab bussisõitsõit kahe suurema linna, Kathmandu ja Pokhara, vahel vähemalt 7 tundi, kuigi distants on vaid 200 kilomeetrit. Pole ka harv juhus näha autosid kuristikus ja liiklusohutus on väga halval tasemel. Meil õnneks ühtegi negatiivset intsidenti ei olnud.
Linnadevahelised bussid
Suuremate linnade vahel käivad nii turistibussid kui ka kohalikud bussid. Reisijatele soovitatakse turistibusse, sest need on mugavamad ja ohutumad. Rohkem infot lugede https://nepaltouristbus.com/
Siselennud
Pikkade bussisõitude asemel otsustasime valida siselennud mugavuse ja ajasäästu huvides. Kaks peamist lennufirmat on Buddha Air ja Yeti Airlines, mille hinnad on enamasti sarnased. Meie lendasime Yeti Airlinesiga, kuna nende lennugraafik sobis paremini. Lend Kathmandu ja Pokhara vahel kestab vaid umbes 30 minutit ning oli üldiselt sujuv.
Nepali lennukid on vanemad ja lennuohutus pole samal tasemel kui mõnel pool mujal maailmas – viimasel aastatel on olnud ka mitmeid lennuõnnetusi. Lisaks tuleks arvestada hilinemiste võimalusega, sest ilm mägipiirkondades on muutlik ja tihti esineb udu. Ka meie lend hilines kolm tundi, kuna Pokhara lennujaam oli hommikuni udu tõttu suletud.
Soovitus: Check-in’i tehes vali Kathmandu-Pokhara suunal istekoht paremale (tagasi tulles vasakule), et saaksid lennukiaknast nautida Himaalaja vaateid. Vaata minu Instagrami videot, et näha, millist vaadet võid kogeda!
Takso
Nepalis kasutasime igapäevaseks liikumiseks peamiselt taksosid. Taksod on seal tihti üsna kulunud ja väikesed, ning mõnel juhul tekkis isegi küsimus, kas need mäekallakust üles jõuavad. Reisi alguses võtsime taksosid lihtsalt tänavalt – neid leidub igal pool ja hind on odav.
Hiljem avastasime, et Nepalis on olemas ka taskukohane taksorakendus, mis on eriti mugav turistidele, kuna väldib pidevat hinna üle kauplemist. Soovitan alla laadida rakendus InDrive ja kasutada seda taksosõitudeks.
Pikemateks sõitudeks on võimalik kokkuleppe alusel rentida auto koos juhiga. Meie kasutasime seda näiteks Kathmandu oru linnade Bhaktapuri ja Nagarkoti külastamiseks. Seda teenust pakuvad tihti taksojuhid ise, andes oma kontaktandmed lühematel sõitudel. Kõige kindlam on siiski uurida oma ööbimiskohast või küsida nõu mõnelt kohalikult turismiagendilt. Autojuhte ja transpordivõimalusi leidub alati piisavalt. Võite mulle samuti kirjutada, kui vajate soovitusi või kontakte — saan jagada meie enda agendi andmeid, kes aitas korraldada sõite Kathmandu piirkonnas ja tegi meie külastuse sujuvamaks.
Nepali reisikava
Kokku olime Nepalis 12 päeva, aga kui lahutada saabumise ja lahkumise päevad, jäi meil sisuliselt 10 täispikka reisipäeva. See oli meile täiesti piisav – oleksime saanud küll pikemalt matkata ja rohkem kohti külastada, kuid tunneme, et saime endale vajaliku kogemuse kätte.
Jätsime välja näiteks Chitwani rahvuspargi, kus saab minna safarile. Pärast Aafrikas safaril käimist ei tundunud Chitwani sõit (ühe suuna pikkus on 7 tundi) päris võrreldavat väärt. Samuti polnud tegemist puhtalt matkareisiga – seetõttu valisime lühema raja.
TEGEVUS | ÖÖBIMINE | |
---|---|---|
1. päev | Saabumine Nepali | Flock Kahtmandu |
2. päev | Kathmandu vaatamisväärsused: Ahvitempel – Swoyambhu Mahachaitya, Kathmandu Durban Square, Buddha Stupa, Thamel | Flock Kahtmandu |
3. päev | Lend Pokharasse, matkaluba ja valmistumine matkaks | Hotel Karuna |
4. päev | Mardi Himal matkapäev 1 | Forest Camp |
5. päev | Mardi Himal matkapäev 2 | High Camp |
6. päev | Mardi Himal matkapäev 3 | Low Camp |
7. päev | Mardi Himal matkapäev 4 Pokhara: paadisõit, massaaž | Hotel Karuna |
8. päev | Pokhara: Sarangkot köisraudtee, World Peace Pagoda | Hotel Karuna |
9. päev | Pokhara: paragliding, kokanduskursus | Hotel Karuna |
10. päev | Lend Kathmandusse; transport Nagarkoti | Hotel Village View Nagarkot |
11. päev | Nagarkot päikesetõus, Bhaktapur, Pashupatinath Temple | Swarga Heritage Hotel |
12. päev | Lahkumine Nepalist |
1. päev: saabumine Nepali. Õhtu Kathmanduga tutvumne
Esimene päev kulus saabumisele ja kohanemisele, kuna eelmine öö möödus Finnairi Helsingi-Delhi lennul. Seal lendasime veel edasi Kathmandusse. Saabudes tegime esmalt lennujaamas vajalikud toiminguid: vormistasime viisa, läbisime piirikontrolli, hankisime kohaliku SIM-kaardi ja vahetasime raha. Flock Kahtmandu hotelli jõudsime kella nelja paiku.
Kuna olime üsna väsinud, võtsime esimesel päeval rahulikult. Uudistasime ringi Thameli ehk Kathmandus kesklinna kiiretel tänavatel, sõime oma esimesed momod ja lõpetasime päeva kõrvalhosteli katusebaaris lõõgastudes. Jalutamine Thamelis autode ja rollerite on muidugi üsna väljakutsuv, sest kõnniteed seal puuduvad.
2. päev: Kathmandu vaatamisväärsused
Teine päev oli pühendatud Kathmandu avastamisele. Alustasime Swoyambhu Mahachaitya ehk Ahvitempli külastusega – sinna jõudmiseks tuli kõndida üsna järsust trepist üles. Nagu nimestki aimata võib, oli tempel täis ahve ja budistlikke sümboleid, mis andsid paigale erilist atmosfääri. Edasi liikusime Kathmandu Durbar Square’ile, mis asub kesklinnas ja on UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluv ala. Väljakule pääsemiseks tuleb osta pilet ning giiditeenust pakutakse ohtralt, kuid otsustasime omapäi ringi vaadata.
Pärast lõunasööki sõitsime taksoga Buddha Stupa juurde, mis on üks muljetavaldavamaid budistlikke templeid Nepalis. Selle massiivsus avaldas tõeliselt muljet. Leidsime ka mõnusa kohviku, mille terrassilt avanes kaunis vaade stupale, ja saime seal veidi puhata.
Õhtul jalutasime taas kesklinnas ja külastasime soovitatud momo restorani Yangling Tibetan Restaurant, kus nautisime õhtusööki.
3. päev: Lend Pokharasse. Matkaks valmistumine
Hommikul suundusime jälle lennujaama, et teha 30-minutiline lend matkapealinna Pokharasse. Tegemist on Nepali suuruselt teise linnaga Phewa järve ääres, tuntud ka kui “matkapealinn”, kuna just sealt algavad paljud Annapurna piirkonna matkad. Võrreldes Kathmanduga tunduvalt ilusam, rahulikum ja mõnusama atmosfääriga.
Kohale jõudes saime aga teada, et Pokhara lennujaam on halva ilma tõttu teadmata ajaks suletud. Kogu info levis suusõnaliselt, ja pidime korduvalt lennufirma letist küsima, kuidas olukord edasi areneb. Selgus, et hommikupoolikune udu ja lennujaama ajutine sulgemine pole siin haruldane nähtus. Õnneks avati lennujaam keskpäeval ja kella kaheks olime juba Pokhara Hotel Karuna hotellis. See oli kindlasti parem variant kui 8+ tundi bussiga loksuda.
Pärast lõunasööki läksime spetsiaalsesse riikliku asutusse, kus teha matkaluba – see on kohustuslik. Jõudsime sinna poole nelja paiku, kuid saime teada, et järjekordse festivali (neid on palju) tõttu suleti büroo juba kell kolm, mitte kell viis, nagu tavaliselt. Olime pisut nõutud, kuid tutvusime sealse IT-mehega, kes teavitas meid, et on just valmis saanud veebilehe lubade tegemiseks Interneti teel ja vajab esimesi testkliente. Kui meil on Visa kaart olemas, võime meie need olla! Veebileht toimis ja saime matkaloa edukalt tehtud – loodetavasti on see võimalus nüüd kõigile avatud. Loa peab välja printima ja rajale kaasa võtma!
Loe Nepali matkaloa taotlemise ja tasumise kohta: https://www.immigration.gov.np/en/page/trekking-permit
Õhtu möödus matkaks valmistudes – pakkisime kotte, käisime massaažis ja sõime head-paremat. Jalutasime ka Pokhara Phewa järve promenaadil ning avastasime Vegan Way restorani, millest sai meie lemmik, kuhu mitmel korral tagasi pöördusime.
4.-7. päev: Mardi Himal trek Annapurna mäestikus
Järgmised neli päeva veetsime Annapurna mäestikus Mardi Himal matkal. Kindlasti meie Nepali tipphetk, eriti kui matk oli juba lõppenud ja saime selle üle soojas ruumis tagasi mõelda. Soovitatav matka kestus on üldiselt 5–7 päeva, kuid meie plaanisime läbida selle viiega. Tegelikkuses olime neljanda päeva lõunaks juba tagasi Pokharas. Võimalik, et oleksime isegi kolme päevaga lõpetanud, kuid pidime vahepeal mitu tundi vihma eest varjus olema. Tõele au andes, siis meie kõndimistempo oli ka päris kiire! Detailsemalt saad matkakogemusest lugeda blogpostituses Mardi Himal Base Camp: 4-päevane Nepali matk Annapurna mäestikus.
Vaata ja salvesta matka kokkuvõtted ja soovitused Instagramis Matk Himaalajates 1, Matk Himaalajates 2: video, Matk Himaalajates 3
Matka esimesed kolm päeva kulgesid peaaegu ainult ülesmäge, suurem osa sellest treppidel. Kolmanda päeva lõunast alustasime laskumist. Mäehaigust meil õnneks ei tekkinud, ainult 4500 meetri kõrgusel Base Campis tundsin hetkeks kergelt imelikku olekut.
Kõrgused ja teekond:
1.p: Kande 1700m > Forest Camp 2900m
2.p: 2900m > High Camp 3550m
3.p: 3550m > Base Camp 4500m > Low Camp 2970m
4.p: 2970m > Siding 1850m
Kuigi valisime matka aja hoolikalt – oktoobri lõpp peaks olema Nepalis üks parimaid aegu matkamiseks – mängis meile ilmavana natuke vingerpussi. Iga päev pakkus midagi uut: vihma, rahet, äikest, päikest ja ohtralt pilvi. Vahepeal isegi kahtlesin, kas ümbruses üldse mägesid on, sest enne kolmanda päeva algust olime pidevalt pilve sees.
Baaslaagrisse jõudmine oli aga vägev ja tõeline eneseületus. Ärkasime kell kolm öösel, et tõusta High Campist (3500m) veel 1000 meetrit kõrgemale enne päikesetõusu. Algus ei tundunud paljutõotav – paduvihm ja rahe kattis maa nagu lumekord. Korraks mõtlesime, kas üldse saame minna, kuid 4:15 jäi sadu järele ja hakkasime tõusma.
Kui lõpuks baaslaagrisse jõudsime, avanes meile vaade, mis oli igat sammu väärt. Seista 4500 meetri kõrgusel ja näha mäetippe, mis ulatuvad üle 7000 meetri – see on kirjeldamatult võimas tunne.
8. päev: Pokhara puhkus ja vaatamisväärsused
Kuna tegime Mardi Himal treki viie päeva asemel neljaga, jäi meile Pokharas tervelt kaks täispäeva tutvumiseks ja puhkamiseks. Otsustasime võtta rahulikult ja jätta aega lihtsalt kohvikutes mõnulemiseks ja raamatute lugemiseks. Pokharas on tegelikult palju teha – GetYourGuide leheküljelt saab lihtsalt erinevaid võimalusi sirvida ja broneerida.
Vaata ja salvesta minu Pokhara soovituste kokkuvõttev Instagrami postitus.
Pokhara üks kohustuslikke tegevusi on külastada päikesetõusu või -loojangu ajal Sarangkot küla, mis asub umbes 30 minuti kaugusel kesklinnast ja pakub vaateid Annapurna mäestikule. Sinna pääseb kas takso või kaabelraudteega, mis hakkab sõitma juba varahommikul. Võimalik on muidugi ka matkata mäe otsa.
Ka meil oli alguses plaan minna päikesetõusu ajaks, aga pärast järjestikuseid varajasi ärkamisi matkadel otsustasime seekord veidi kauem magada. Lisaks oli ka Hotel Karuna hommikusöök nii maitsev, et ei tahtnud sellest loobuda. Läksime Sarangkoti hiljem – 40 minutit jalutust kaabelraudtee juurde, vahepeal peatus kohvikus, kuid üles jõudes oli mäestik pilvedega kaetud, nii et erilist vaadet me ei saanud. Sellegipoolest nautisime kohvikus virgin kokteili ja lugesime raamatut. Samal ajal valmistas Janis meie Mardi Himal matka kokkuvõtva reels’i, mida saab siit vaadata.
Tagasi Pokharasse jõudes suundusime lõunale meie lemmikkohvikusse Vegan Ways, et nautida maitsvat taimetoitu ja kohvipausi. Sealt edasi võtsime takso World Peace Pagoda juurde, mis asub teisel pool järve künka otsas. Pagoda oli tõeliselt kaunis. Eredalt jäid meelde valvurid, kes järjepidevalt ja valjusti “tsss” tegid, et templis vaikust hoida. Jõudsime sinna enne päikeseloojangut, ja vaade Pokharale oli imeline.
Õhtul hakkas mul äkitselt kurk kipitama ja nina läks hästi nohuseks. Tegime veel ühe ingveritee peatuse ja läksime seejärel hotelli tagasi.
9. päev: Pokhara puhkus ja vaatamisväärsused
Hommikuks oli mu kurguvalu ja nohu süvenenud, mistõttu jäin hotellituppa puhkama. Janis otsustas aga Pokharas populaarse paraglidingu ära proovida. Kuna olin seda Kolumbias Medellini lähedal juba proovinud ja see pani mu pea ringi käima, jätsin seekord vahele. Janisel tekkis samuti kerge iiveldus, kuid Pokharat peetakse siiski heaks ja taskukohaseks kohaks paraglidingu kogemiseks. Kasutasime firmat @team5paragliding466314.
Pärastlõunal läksime aga Pokhara kesklinnast eemale, et õppida Nepali toitude valmistamist kohaliku pere juures. Valmistasime momosid ja dal bhati, ning lisaks kokandusnippidele saime sügava sissevaate kohalikku ellu, mis oli õhtu tõeline väärtus. Pererahvas oli suurepäraselt külalislahke ja soe – tõeliselt soovitan seda kogemust! Soovijad saavad ühendust võtta @back_to_nepali_food kaudu (või võtta kontaktid Google Mapsist siit).
10. päev: Lend Kathmandusse ja sõit Nagarkoti
Hommikul olime taas Pokhara lennujaamas, seekord aga nautisime selget ja päikselist ilma, mis võimaldas lennujaamast avanevat suurepärast vaadet Himaalajale. Lendasime tagasi Kathmandusse, kus meid juba ootas tuttav autojuht, et viia meid Nagarkoti külasse. See mäe (või Nepali mõistes künka) otsas asuv paik Kathmandu oru ääres on tuntud oma kaunite päikesetõusude poolest, mis meelitavad siia külastajaid.
Ööbisime looduse keskel hotellis Hotel Village View Nagarkot, mis oli lihtne, kuid hea vaatega ja taskukohane – ainult 15 eurot öö kohta. Tegime Nagarkotis paaritunnise „matka“ (või Nepali mõistes pigem jalutuskäigu), kuid pärast Annapurna treki tundus see pigem igav ning Nagarkoti keskus oli üsna mahajäetud. Tegelikult jäi isegi mulje, et hotellid siin on ehitatud ilma suurema nõudluseta.
11. päev: Nagarkot, Bhaktapur, Pashupatinath Temple
Hommikul suundusime päikesetõusu vaatama – õnneks asus vaatepunkt vaid 5-minutilise jalutuskäigu kaugusel. Kuigi väga selge ilma korral peaks Nagarkotist olema näha ka Everesti, on see tegelikult kauguses pisike täpp, mida märgata on pigem oma ettekujutuse asi, sest Everest jääb umbes 140 km kaugusele. Päikesetõus oli ilus, kuid mäed olid üsna kaugel, mis ei olnud siiski võrreldav Annapurna piirkonnas nähtuga.
Nagarkot sobib hästi neile, kellel pole aega sügavamale Himaalajatesse minna, aga kes soovivad kiiret väljasõitu Kathmandust, et nautida mägede vaateid.
Pärast hommikusööki tuli meie autojuht meile järele, et viia meid Kathmandust vaid 30-minutilise autosõidu kaugusele asuvasse ajaloolisse Bhaktapuri ning seejärel tagasi pealinna. Kathmandus paigal soovitan viibida maksimaalselt 1-2 päeva, aga Bhaktapuri väljasõidu võiks küll ette võtta. Suur vanalinn, mitmed väljakud ja templid ning rahulikum atmosfäär – välja arvatud giidid, kes end iga minuti tagant end pakuvad.
Bhaktapur oma nelja väljakuga oli muljetavaldavam kui Kathmandu Durban Square. Pilet vanalinna sisenemiseks maksis umbes 10 eurot, kuid see tasus end igati ära. Kui otsite ehtsat Newari kööki, siis kindlasti tasub külastada restorani Aamako Bara Pasal, kus saab nautida kohalikku barat. Ja muidugi ei saa lahkuda ilma ju:ju jogurtit proovimata – meie suur lemmik, mida serveeritakse väikesest savipotist!
Meie viimane peatus Nepalis oli Pashupatinath tempel, mis on hindude üks pühamatest paikadest, olles tuntud oma traditsiooniliste põletus matuserituaalide poolest. Need rituaalid toimuvad avatult jõe ääres, kus põletatakse lahkunud. Krematsioon, eriti sellises pühas paigas, on hindude jaoks vaimselt väga tähendusrikas – see on protsess, mis aitab hingel vabaneda ja rahu leida. Pärast krematsiooni tuhajäägid ja järelejäänud luud pühitakse Bagmati jõkke, mis ühendub Gangesega, mis on hinduismis pühaks peetav jõgi.
Kogu seda rituaali jälgides oli see samaaegselt väga huvitav ja kummaline kogemus. Viimastel kuudel olin palju mõelnud erinevate kultuuride matuserituaalidele ja sellele, kuidas iga rahvas surma tõlgendab. See põletuslõhn, mis järgnes kogu päeva, jäi mulle meelde ning tõi esile tugevaid emotsioone ja mõtteid elu ja surma tsüklitest.
Viimase õhtu veetsime Kathmandu keskuses Thamelis. Peatusime hotellis nimega Swarga Heritage Hotel ja see oli kindlasti meie lemmikmajutus terve Nepali reisi jooksul.
12. päev: Lahkumine Nepalist
Viimane päev oli ainult reisipäev. Hommikul tellisime Indrive rakenduse kaudu endale takso, et lennata India pealinna New Delhisse, kus veetsime järgmise nädala.
Nepali hinnad: kulutused ja eelarve
Nepal on tõepoolest üsna taskukohane sihtkoht. Kõige suurem kulutus on lennupiletid, kuid toidu ja majutuse hind on üsna madal. Nepali rahaühik on nepali ruupia, ning igapäevased kulutused, nagu restoranides einestamine, ekskursioonid ja matka majutus, on tavaliselt sularahas.
Peaaegu kahe nädala jooksul kulus ühe inimese peale kokku 1004,20 eurot, mis on täiesti mõistlik summa. Loomulikult oleks saanud ka odavamalt läbi ajada, aga kuna tegemist oli puhkusega, soovisime nautida – käisime iga päev kohvikus ja ööbisime kenades ning korralikes majutuskohtades.
KULU LIIK | KAHELE | ÜHELE |
---|---|---|
Lennupiletid | 841.98 € | 420.99 € |
Majutus | 324.49 € | 162.25 € |
Ekskursioonid ja meelelahutus | 269.00 € | 134.50 € |
Takso ja transport | 158.40 € | 79.20 € |
Toit | 252.40 € | 126.20 € |
Admin | 104.10 € | 52.05 € |
Šoppamine | 58.00 € | 34.00 € |
KOKKU | 2008.40 € | 1004.20 € |
Siin on ka lühidalt kulutuste selgitused.
- Lennupiletid: Sisaldab lennupileteid New Delhi-Kathmandu-New Delhi ja siselende Kathmandu-Pokhara-Kathmandu. Tallinnast New Delhisse piletit ei arvestatud, kuna India oli meie põhiline sihtkoht ja Nepal lisandus sinna juurde, sest oli lähedal.
- Majutus: Kokku 11 ööd – 8 ööd hotellides ja 3 ööd matkal “teemajas”. Keskmine öö hind kahele oli 30 €.
- Ekskursioonid ja meelelahutus: Sisaldab kahte massaaži (kahele), paraglidingut, kokanduskursust, köisraudteesõitu, paadisõitu ja pileteid erinevatesse templitesse ja vaatamisväärsustesse.
- Takso ja transport: Taksosõidud, džiip Mardi Himal rajalt Pokharasse, juhiga auto kaheks päevaks Nagarkoti ja tagasi.
- Toit: Enamasti sõime väljas lõuna ja õhtusöögi, lisaks sisaldab erinevaid kohvitamisi.
- Admin: Viisa, matkaluba, SIM-kaart.
- Šoppamine: Mõlemale kimonod, postkaart, magnet.
Nepali toit
Nepali toit on taskukohane ja maitsev, olles segu India, Tiibeti ja mõningate Hiina toitumistraditsioonide mõjudest. See on sageli kergelt vürtsikas, kuid mitte nii intensiivne kui India toidud.
Mõned tuntumad toidud on:
- Dal Bhat – See traditsiooniline roog koosneb riisist, läätsedest ja köögiviljadest, mida serveeritakse sageli maitseainetega rikastatud suppidega. See on Nepali igapäevane toit, mida süüakse tihti kaks korda päevas. Traditsiooniliselt süüakse seda kätega, kuid turistidele tuuakse alati ka lusikas. Dal Bhat’i saab sageli ka juurde küsida ehk refilli.
- Momo – pelmeenid, mis on täidetud kana, liha või köögiviljadega ja serveeritakse vürtsikas kastmes. Momo on kas aurutatud (traditsiooniline), praetud või kastmes, ning on saadaval mitmesugustes kujudes, olenevalt eelistustest. Soovitan neid kindlasti proovida. Meie lemmikud olid kanga aurutatud momod.
Lisaks on Nepalis palju erinevaid karrisid, pitsasid ja rahvusvahelist kööki. Taimetoit on samuti väga populaarne, muutes Nepali veganite tõeliseks paradiisiks. Meie lemmikrestoran oli Pokharas asuv Vegan Way.
Kokkuvõte
Nepal pakkus meile rikkalikult loodust, mägesid, eheduse tunnet, kultuuri, südamlikke inimesi, head toitu ja kohvi. Samal ajal kogesime ka piisavalt ebamugavusi, väga varajasi ärkamisi, kehvasid teeolusid ja muutlikku ilma. Kuigi vahel mõtlesin, miks ma küll ei puhka kuskil palmi all, ei kahetse ma hetkekski, et valisime Nepali.
Kindlasti on suurimaks elamuseks 4-päevane Mardi Himal matk Annapurna mäeahelikus. See jääb veel kauaks meelde ja võib-olla teeme tulevikus seal ka mõne pikema matka. 12 päeva oli piisav ja veelgi rohkemgi – tõsi, oleks saanud kauem matkata ja rohkem kohti külastada, aga tundsime, et saime oma vajaliku kogemuse kätte.
Soovitused kokkuvõtvalt
- SISELENNUD | Buddha Air ja Yeti Airlines,
- TAKSO | InDrive äpp
- SULARAHA & KAARDIMAKSE | Varu sularaha, sest kaardiga maksta saab vähestes kohtades
- INTERNET | Ncell SIM-kaart
- TUURID | Kohalik agent või Getyourguide
- MAJUTUS | Swarga Heritage Hotel, Flock Kahtmandu, Hotel Karuna, Hotel Village View Nagarkot
Lisa kommentaar